Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχόλια - παρατηρήσεις για την αναβάθμιση 2017


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64278
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

@ramirez Παναγιώτη, όσο πατάς φραγή θα στο βγάζει. Πάτα αποδοχή και πήγαινε στις ρυθμίσεις του λογαριασμού σου και απασφάλισε τις ειδοποιήσεις σε όλα

 

:valt:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Παλιά υπήρχε μία δυνατότητα "προεπισκόπησης" του post μας πριν την τελική δημοσίευση ("πλήρης επεξεργασία" ή κάπως έτσι) όπου προσωπικά έβρισκα χρήσιμη για διορθώσεις, κλπ (π.χ. εγώ χρησιμοποιώ smilies με το bbcode τους και εκεί έβλεπα αν κάποιο το έγραφα λάθος και το διόρθωνα, αν και τώρα το βάζει αυτόματα όταν το γράφω με το που πατάω το spacebar μετά τα bbcodes).

 

Επίσης, λείπουν κάποια smilies από την λίστα ή κάνω λάθος; Π.χ. νομίζω λείπει ένα από τα αγαπημένα μου με τις σφαλιάρες (παρόμοιο με τα :pesta:) ευτυχώς υπάρχει το :trixes:  νομίζω λείπει και αυτό που προσπαθεί να σε υπνωτίσει, δεν το βρίσκω αλλά μπορεί να μην το βλέπω τώρα (π.χ. μισή ώρα έψαχνα το thinking :thinking:)

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

@YOSHIMITSU Και στα 4 themes, πριν το B του Bold έχει ένα κουμπί για Preview στον editor :)

 

Όσον αφορά τα smileys, δεν αποκλείεται να λείπει κάποιο. Για κάποιο μυστήριο λόγο δεν μεταφέρθηκαν αυτόματα με την αναβάθμιση, οπότε προστέθηκαν χειροκίνητα. Ίσως κάποιο να την "έκατσε" (αν και δεν το νομίζω :)

 

:cheers5:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Θα με βόλευε αφάνταστα, αν είναι εύκολο φυσικά, να υπάρχει η επιλογή "Covers" στην αναζήτηση, όπως υπήρχε πριν την αναβάθμιση...

 

Ευχαριστώ, σε κάθε περίπτωση... :)

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Απ'ότι έχω καταλάβει, όλο το σύστημα της βάσης (εξώφυλλα, συλλογές, πινακάκια) θα επανέλθει στην κατάσταση που ήταν πριν. Απλώς αυτό είναι και το πιο ζόρικο κομμάτι για να υλοποιηθεί, οπότε θα πάρει καιρό :) Πόσο καιρό? Δεν ξέρω :) Δεν είχε φτιαχτεί μέσα σε μια ημέρα ούτως ή άλλως :)

 

:cheers5:

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Thanx for the info! :best:

Θα περιμένω με ανυπομονησία και λαχτάρα! :D 

 

 

 

 

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

4 minutes ago, germanicus said:

@YOSHIMITSU

Και στα 4 themes, πριν το B του Bold έχει ένα κουμπί για Preview στον editor :)

 

:thanks:

 

Δεν το είχα πάρει είδηση, παρότι έκανα ένα πέρασμα με το ποντίκι αλλά ξέρεις όταν περιμένεις κάτι σε συγκεκριμένη θέση και δεν είναι εκεί, χάνεσαι λίγο. Σκέψου ότι παρότι μου το έγραψες ξεκάθαρα, παραλίγο να μην το δω πάλι.

 

Προσθήκες smilies γίνονται; Αν ναι, please please please βάλε αυτό με τις σφαλιάρες... σίγουρα έχει χαθεί το :slap: μουάααααα!!!

 

Επειδή μπορεί να είμαι 10 στα 10 από μάτια, αλλά προφανώς όπως είδαμε κάποια πράγματα τα χάνω. Υπάρχει κάπου το members όπου βλέπεις λίστα των μελών του φόρουμ αλφαβητικά κ.λπ. όπως παλιά; 

 

To hypno το βρήκα

:hypno:

 

 

'Άλλη ερώτηση... γιατί κάποια κείμενα φαίνονται μαύρα αντί του default χρώματος; Δες παρακάτω, μου φαίνεται πολύ κουλό να το έκανα εγώ έτσι και να μην φαινόταν πριν το update: 

 

 

:thanks: γενικά για όλα...

 

 

 

 

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι φταίει κάποιο copy/paste που ίσως έκανα με το όνομα του εκδότη, αν ίσως μπορεί να βοηθήσει αυτό έστω και ελάχιστα... το έχω συναντήσει και σε άλλο φόρουμ με vbulletin.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

@YOSHIMITSU όσον αφορά το ποιοι είναι members, άμα πας στην αρχική, στο block (έτσι λέγονται :) )  Group Legend, πατάς το members και τους βλέπεις :) Αυτούς που δεν βλέπεις πατώντας κουμπί από εκεί, είναι οι new members :)

 

όσον αφορά τώρα τα φαινόμενα γραμματοσειράς που δεν φαίνεται. Αυτό συμβαίνει όταν ΝΟΥΜΠΑΔΕΣ ( :P:P:P:P:P:P ) έκαναν ή συνεχίζουν να κάνουν επικόλληση, χωρίς να σκέφτονται ότι κοπιάρουν ΟΛΕΣ τις ρυθμίσεις. Κάτι που λύνεται εάν πατήσει κάποιος ctrl+shift+v για απλή επικόλληση :) ή μετά την αναβάθμιση, πατώντας το κουμπί Remove Format (πρότελευταίο, πριν τα emoticons). 

 

:cheers5:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2472
  • Reputation:   9467
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6270 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

27 λεπτά πριν, germanicus είπε:

Απ'ότι έχω καταλάβει, όλο το σύστημα της βάσης (εξώφυλλα, συλλογές, πινακάκια) θα επανέλθει στην κατάσταση που ήταν πριν. Απλώς αυτό είναι και το πιο ζόρικο κομμάτι για να υλοποιηθεί, οπότε θα πάρει καιρό :) Πόσο καιρό? Δεν ξέρω :) Δεν είχε φτιαχτεί μέσα σε μια ημέρα ούτως ή άλλως :)

 

:cheers5:

Έτσι είναι - δεν μπορώ να δώσω αυστηρό χρονοδιάγραμμα αλλά ελπίζω να έχουν τελειώσει όλες οι μετατροπές στο επόμενο δεκαπενθήμερο.

Πάντως οι αναζητήσεις είναι από τα σχετικά δύσκολα θέματα και θα υλοποιηθούν μάλλον τελευταίες.

Επίσης υπάρχουν σημαντικές πιθανότητες να προκύψουν προβλήματα και λάθη λόγω των μετατροπών οπότε θέλουμε τη βοήθειά σας για να τα εντοπίζουμε έγκαιρα και να τα λύνουμε.

 

:beer:

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Στο «Μη αναγνωσμένο περιεχόμενο» που είναι στην αρχή, όταν πατήσεις πάνω σε κάποιο αποτέλεσμα, σε πετάει στην πρώτη σελίδα αντί για το τελευταίο αδιάβαστο ή για το τελευταίο post γενικά που έχει γίνει.

 

Επίσης έχει και εκεί δύο επιλογές, για «συμπυκνωμένο και ανεπτυγμένος». Δεν ξέρω ποια είναι default επιλογή επειδή το έχω πειράξει, όμως νομίζω πως αν είναι «συμπυκνωμένο», βοηθάει καλύτερα στο μάτι και δεν πελαγώνει τόσο ο κόσμος. Επίσης στο «ανεπτυγμένος» θέλει ένα τελικό «ς» λιγότερο (δηλαδή καθόλου :P)

 

EDIT
Ύστερα από λίγο πειραματισμό είδα πως εάν γράψεις «:P», και ακολουθήσεις με κάποιο σύμβολο (παρένθεση, κόμμα, τελεία κλπ) δεν σου εμφανίζει το εικονιδιάκι. Αν γράψεις «:P» και πατήσεις κενό, σου βγάζει το :P. Αν όμως κρατάς πατημένο το shift και πατάς κενό, τότε το εικονιδιάκι εξακολουθεί να φαίνεται ως «:P  ». Δεν ξέρω αν είναι bug ή όχι, απλά πειραματίζομαι και είπα να το αναφέρω :P, :P, :P, :P. Ουσιαστικά, για να λειτουργήσει μία συντομογραφία, πρέπει να πατήσεις κενό μετά την εισαγωγή της.

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64278
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Διορθώθηκαν σε "Ανάπτυξη - Συμπύκνωση" που θεωρώ είναι ορθότερο.

 

Αν θες να πας στο τέλος του θέματος (αυτό που δείχνει), κάνεις κλικ στις "απαντήσεις" ( "replies")

 

:valt:

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

@PhantomDuck Νομίζω πως αυτό που θα σου πω, ίσχυε και στο προηγούμενο :) Εν πάση περιπτώσει. Εάν πατήσεις στον τίτλο του τόπικ, θα σε πάει στο τόπικ. Εάν πατήσεις το κυκλάκι(άμα δεν έχεις ποστάρει μέσα)/αστεράκι(άμα έχεις ποστάρει μέσα) αριστερά, θα σε πάει στο πρώτο αδιάβαστο. Εάν πατήσεις την ώρα/χρονολογία δεξιά, θα σε πάει στο ποστ που μνημονεύεται (ο τάδε πόσταρε εδώ) :) 

 

:cheers5:

  • Like 8
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ναι, το έχω δει αυτό με τις απαντήσεις / ρολογάκια κλπ, απλά το αναφέρω επειδή αν πας πάνω στα «περισσότερα --> Τα πιο πρόσφατα αδιάβαστα ποστ» πατάς πάνω στους τίτλους και σε βγάζει στα τελευταία,  ενώ στο  «μη αναγνωσμένο περιεχόμενο» που περίμενα ότι είναι το ίδιο, σε πετάει στην αρχή του thread. Καθαρά για λόγους συνοχής. Αν τελικά μείνει ως έχει, νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα να έχει default το «ανεπτυγμένο», για να έχει ο άλλος την επιλογή για τις απαντήσεις εύκαιρη. Αν αλλάξει και πατώντας τον τίτλο σε πάει στο τελευταίο αδιάβαστο, νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα «συμπυκνωμένο». Γενικά αυτή η επιλογή καλό θα ήταν να είναι όσο το δυνατόν πιο εύχρηστη για τον «ανίδεο» χρήστη, επειδή κυρίως αυτός θα την χρησιμοποιεί :P

 

Επίσης ρίχτε ένα βλέφαρο και για τα smileys που έβαλα παραπάνω :P.

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6106
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3198 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Να αναφέρω και μια λεπτομέρεια που παρατήρησα.

 

Στο Chameleon όταν επιλέγεις ως φόντο τη φωτογραφία με το φθινοπωρινό τοπίο ή αυτή με τη στολή του Superman και πατάς να δεις μια παρουσίαση, το πινακάκι πάνω πάνω δεν φαίνεται ολόκληρο λόγω των άσπρων γραμμάτων. Οπότε σε κάποια σημεία αναγκαστικά πρέπει να μαρκάρεις τη λέξη για να τη δεις π.χ ένα όνομα κτλ.

 

Θα ήταν πιο εύκολο αν τα γράμματα ήταν μαύρα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να αλλάξει.

 

Ντάξει, ψιλά γράμματα :P

 

 

Επεξεργασία από Darrell
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64278
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

@Darrell Το έχω παρατηρήσει αλλά δυστυχώς ότι χρώμα και να βάλεις τα γράμματα κάπου θα υπάρχει πρόβλημα.... εκτός αν κάνεις τα background μονόχρωμα

 

:valt:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Να υποθέσω ότι το κουμπί "ενήμερωση συλλογής" δε λειτουργεί για τον ίδιο λόγο??? Ότι τα εξώφυλλα είναι σε φάση "οργάνωσης???" Τουλάχιστον εμένα το δείχνει ανενεργό. Επίσης στην αριθμιτική λίστα των εξωφύλλων έχουν διπλή καταχώριση τα τελευταία τεύχη για "Μίκυ Μάους" (#175) και "Ντόναλντ (#40) των "Καθημερινών Εκδόσεων."

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Ποιά εννοείς "αριθμητική λίστα εξωφύλλων" Γιάννη, γιατί ψάχνω και δεν βρίσκω καμία διπλή καταχώρηση. :thinking:

 

:valtnino: 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Καταγγέλω τα μέλη που μαζί με την αναβάθμιση αλλάξανε avatar ή όνομα!!! :pesta:

Ψαχνόμαστε που ψαχνόμαστε με την αναβάθμιση, τώρα ψαχνόμαστε γενικώς!!! :moutra2:

 

:P 

 

:rabbit:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@Dr Paingiver  

Λίστα κυκλοφορίας έπρεπε να το γράψω ορθά!!! :) 

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?app=covers&controller=issueList&cov_id=3715&page=8 To #176 γιατί επαναλαμβάνετε από κάτω???

Επίσης ξέρεις γιατί το κουμπί "ενημέρωση συλλογής" δεν κλικάρεται??? 

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Σωστός. Και το 175 επαναλαμβάνεται, δεν ξέρω γιατί. :( Μάλλον έχει να κάνει με την αναβάθμιση. Θα το δούμε Γιάννη :thanks: 

 

:valtnino:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μου ήρθε αυτή η ειδοποιήση...

"ngramm σας παραθέτει ένα θέμα: Προβλήματα/θέματα αναβάθμισης

Έκανα click και μου έβγαλε αυτό το μήνυμα... "

Λυπούμαστε, υπάρχει κάποιο πρόβλημα

Δεν έχετε δικαίωμα να δείτε αυτό το περιεχόμενο.

Κωδικός λάθους: 2F173/K

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

σε μνημόνευσε σε μια απάντηση μέσα στη ΔΟ για ένα θέμα που ανέφερες και το οποίο λύθηκε :)

 

:cheers5:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Ναι, διορθώθηκε το πρόβλημα με τις διπλές καταχωρήσεις εξωφύλλων στις λίστες που έγραψες λίγο παραπάνω. :)

 

:valtnino:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

 

:hi:  Λίγα ολίγα για το νέο φόρουμ. Αν θέλετε τα διαβάζετε δηλαδή. Αν δεν θέλετε, μη μου δώσετε σημασία και πάρτε σοκολατάκι:choco:

 

 

 

On ‎26‎/‎10‎/‎2017 στο 11:42 ΠΜ, archon είπε:

Θα με βόλευε αφάνταστα, αν είναι εύκολο φυσικά, να υπάρχει η επιλογή "Covers" στην αναζήτηση, όπως υπήρχε πριν την αναβάθμιση...

 

Ευχαριστώ, σε κάθε περίπτωση... :)

 

(εδώ ψάχνω το emoticon με την ταμπελίτσα που δείχνει πάνω και λέει 'Yeah that', αλλά δεν το βρίσκω. Που χάθηκε??) - Τέλος πάντων, πολύ χρήσιμη και για μένα η επιλογή "Εξώφυλλα" στην Αναζήτηση.

 

 

 

 

 

On ‎26‎/‎10‎/‎2017 στο 11:56 ΠΜ, YOSHIMITSU είπε:

[...]

Επειδή μπορεί να είμαι 10 στα 10 από μάτια, αλλά προφανώς όπως είδαμε κάποια πράγματα τα χάνω. Υπάρχει κάπου το members όπου βλέπεις λίστα των μελών του φόρουμ αλφαβητικά κ.λπ. όπως παλιά; 

[...]

 

On ‎26‎/‎10‎/‎2017 στο 12:04 ΜΜ, germanicus είπε:

[...]

@YOSHIMITSU όσον αφορά το ποιοι είναι members, άμα πας στην αρχική, στο block (έτσι λέγονται :) )  Group Legend, πατάς το members και τους βλέπεις :) Αυτούς που δεν βλέπεις πατώντας κουμπί από εκεί, είναι οι new members :)

[...]

 

Εδώ, για να δεις όλα τα Μέλη, ανεξάρτητα εάν είναι Νέα Μέλη ή Βετεράνοι ή Δ.Ο. κοκ, πατάς σε ένα από τα Γκρουπς που λέει ο Germ, και όταν σου εμφανίσει μια λίστα, πατάς στο Περισσότερες επιλογές αναζήτησης και ξε-τικάρεις όλες τι Ομάδες, αφήνοντας τικαρισμένη την επιλογή "Οποιαδήποτε" κάτω από το "Εγγραφή". Πατώντας κάτω κάτω το "Περιεχόμενο αναζήτησης", σου βγάζει τη λίστα ακριβώς όπως το παλιό φόρουμ. Με τη επιλογή του "Ταξινόμηση κατά...", μπορείς να τα ανακατατάξεις με τη σειρά που θέλεις. Έτσι εμφανίζονται και τα Νέα Μέλη  :)  Μπορεί να μην είμαι και πολύ της τεχνολογίας, αλλά έχω και τα τυχερά μου ώρες ώρες!

 

 

 

 

 

On ‎26‎/‎10‎/‎2017 στο 6:34 ΜΜ, Valtasar είπε:

@Darrell Το έχω παρατηρήσει αλλά δυστυχώς ότι χρώμα και να βάλεις τα γράμματα κάπου θα υπάρχει πρόβλημα.... εκτός αν κάνεις τα background μονόχρωμα

 

 

Δεν υπάρχουν γραμματοσειρές των οποίων τα γράμματα να έχουν περίγραμμα ώστε όταν εμφανίζονται σε φόντο του ιδίου χρώματος να είναι ευδιάκριτα? Όπως π.χ. συμβαίνει με τους υποτίτλους σε μια ταινία. Φαντάζομαι όμως ότι θα πρέπει να προγραμματιστεί να εμφανίζεται αυτή η γραμματοσειρά μόνο όταν ο χρήστης επιλέξει συγκεκριμένο φόντο κλπ, επομένως μπορεί να μην αξίζει τον κόπο να γίνει κάτι τέτοιο...??

 

 

 

 

 

On ‎26‎/‎10‎/‎2017 στο 7:29 ΜΜ, archon είπε:

Καταγγέλω τα μέλη που μαζί με την αναβάθμιση αλλάξανε avatar ή όνομα!!! :pesta:

Ψαχνόμαστε που ψαχνόμαστε με την αναβάθμιση, τώρα ψαχνόμαστε γενικώς!!! :moutra2:

 

Διάφορα  ονόματα άλλαξαν από μόνα τους στο αρχικό όνομα που είχε ο χρήστης όταν δημιούργησε τον λογαριασμό του στο φόρουμ. Γι'αυτό εμφανίστηκαν τόσες αλλαγές. Για τα άβαταρ τώρα.... αυτό ίσως να αξίζει να γκρινιάξεις  :P

 

 

 

 

 

Και κάτι που πρόσεξα μόλις τώρα, σαν έγραφα: Όταν κάνεις παράθεση σε προηγούμενο σχόλιο άλλου χρήστη, και πατήσεις εντός του σχολίου που φαίνεται στο κουτάκι που γράφεις για να διαφοροποιήσεις το σχόλιο, όταν τελειώσεις και θέλεις να γράψεις από κάτω το κυρίως κείμενο σου, δεν μπορείς να βγεις από το κουτάκι της παράθεσης του σχόλιου πατώντας το κάτω τοξάκι, όπως γινόταν στο παλιό φόρουμ (έτσι χωρίς να το καταλάβεις, αρχίζεις και γράφεις το κυρίως κείμενο σου, εντός του σχολίου).

 

 

 

 

Αυτά...:cheers3:

 

 

 

:respect:   και   :thanks:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64278
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

@apetoussis82

- To emoticon υπάρχει μόνο που πρέπει να πας πάνω δεξιά στο παράθυρο των emoticons και να σου ανοίξει τις κατηγορίες, εκεί πατάς την μεγάλη με όλα τα emoticons (232). Θα γίνει τακτοποίηση και εκεί κάποια στιγμή ....

- Δυστυχώς, το να αλλάξεις την γραμματοσειρά που χρησιμοποιεί το board, πρέπει να πειράξεις τον εσωτερικό κώδικα, και θα άλλαζε παντού....πράγμα που θα δημιουργούσε χάος...

- Σχετικά με την παράθεση, μπορείς να κάνεις και παράθεση τονίζοντας ένα μέρος κάποιας απάντησης (βολεύει πολύ). Όσο για το άλλο που λες θα δούμε αν μπορεί να διορθωθεί ή θα πρέπει να μάθουμε έτσι.

 

 

Επίσης για όσους έχουν θέμα με την εμφάνιση των γραμμάτων στις διάφορες Εμφανίσεις και δεν φαίνονται, κάνετε τα εξής :

Πατάτε επεξεργασία/Edit (στην κάτω μπάρα κάθε καταχώρησής σας), τονίζετε το κείμενο που έχει πρόβλημα και πατάτε το προτελευταίο κουμπί στον editor. Αυτό βγάζει κάθε μορφοποίηση που υπάρχει, οπότε φαίνεται ότι Theme και να χρησιμοποιεί ο χρήστης.

Screenshot_1.jpgScreenshot_2.jpg

 

:valt:

  • Like 8
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

@Βαλτάσαρ: το emoticon με την ταμπελίτσα 'Yeah That' εξακολουθώ να μην το βρίσκω [ούτε στο emoticons (232), που τώρα το βλέπω να είναι emoticons (233) ]. Βλέπω ταμπελίτσα για OMG, για LoL, για Good Posting, για τον Jerry (?πάντα είχα την απορία ποιος είναι ο Τζέρυ), αλλά ταμπελίτσα 'Yeah That' δεν βλέπω. Ελπίζω να μην είμαι τόσο άσχετος και να είναι μπροστά μου και να μην την βρίσκω. Απολογούμαι προκαταβολικά :)

 

 

Άλλο παράξενο: αυτή τη στιγμή, στα "Πιο Πρόσφατα Ποστ", για το θέμα που γράφω τώρα, εμφανίζεται ως τελευταίο ποστ, αυτό που καταχώρησα 2 ώρες πριν, και όχι το ποστ του Βαλτάσαρ που καταχωρήθηκε 26 λεπτά πριν. Κάτι τέτοιο μου έτυχε και άλλες φορές την τελευταία βδομάδα.

 

 

Επίσης: προσπαθώ να πατήσω το παπάκι (@) για να παραθέσω όνομα στο Θέμα εδώ, αλλά μου βγάζει το εξής σφάλμα: Capture.thumb.JPG.5928dc67257cdb0fbd81929e8d0a1e0b.JPG

 

 

 

Ακόμα κάτι: γιατί γράφουμε στα ελληνικά "Τα Πιο Πρόσφατα Ποστ", και όχι "Οι Πιο Πρόσφατες Καταχωρήσεις" ?

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Τα donations φαίνεται ότι λαμβάνουν υπόψιν μόνο τις 5 τελευταίες καταθέσεις. Έτσι αυτή τη στιγμή μοιάζει να έχουν καλυφθεί τα 218,50 € από τα 880 που είναι ο στόχος, όμως αυτό είναι απλά το άθροισμα των τελευταίων 5 που εμφανίζονται στη λίστα. Όσοι είχαν καταθέσει πιο πριν (πχ germ, Θρηνωδός κλπ) δεν εμφανίζει τα ποσά τους και δεν φαίνονται στο σύνολο. Επίσης θεωρώ ότι δεν θα πρέπει να φαίνονται μόνο οι 5 τελευταίοι, αλλά όλοι όσοι έχουν συνεισφέρει.

 

:cheers2:

  • Like 7
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64278
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Φαίνονται όλοι, έβγαλα τους προηγούμενους γιατί ήταν κατάθεση μέσω τραπέζης και τα ποσά τους δεν έχουν φανεί ακόμα στην τράπεζα. Όταν εμφανιστούν στο λογαριασμό θα  φανούν στη λίστα.

 

: valt:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ακόμα κάτι που πρόσεξα μόλις τώρα. Χρησιμοποιώντας internet explorer, όταν είμαι σε σελίδα προσωπικού μηνύματος, όταν κάνω scroll-down στην αριστερή στήλη με τη λίστα των προηγούμενων μηνυμάτων, μόλις φτάσω στο τέλος όπου εμφανίζει "Φόρτωση..." για να δείξει τα παλαιότερα μηνύματα, μου βγάζει σφάλμα (internet explorer has stopped working / checking for solution to the problem / κλπ), και μετά ξαναφορτώνει τη σελίδα του μηνύματος που έβλεπα, χωρίς να εμφανίζονται τα παλαιότερα μηνύματα στην αριστερή λίστα.

 

Με το GoogleChrome δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα.

 

Σημ.: χρησιμοποιώ την Εμφάνιση "IPS Default".

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.