Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς σας φάνηκε ο 11ος χρόνος λειτουργίας του Greek Comics?


comicos

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  4236
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  153
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   18098
  • Achievement Points:  2201
  • Days Won:  21
  • With Us For:  5972 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Άλλη μια γεμάτη χρονιά ολοκληρώθηκε στο GC! :beer0: Αύριο μάλιστα θα έχει κλείσει και τυπικά, με το που θα έχουν σβηστεί τα 11 κεράκια της τούρτας, στο πάρτυ γενεθλίων στη Λέσχη! :toyrta:   Ευκαιρία, λοιπόν, να γράψουμε τι μας έκανε εντύπωση, μέσα στις τελευταίες 365 μέρες που περάσαμε εδώ! Τι μας άρεσε, τι δεν μας άρεσε, τι μας έλειψε από προηγούμενες χρονιές (που δεν το είδαμε τον τελευταίο καιρό) και τι καινούργιο θα θέλαμε επίσης να δούμε, αλλά τελικά δεν το είδαμε! :alex:

 

Ένα topic φτιαγμένο για να φιλοξενήσει αναμνήσεις αλλά και προτάσεις, για να κάνουμε το αγαπημένο μας φόρουμ ακόμα καλύτερο, την επόμενη (σχολική) χρονιά, η οποία αρχίζει σε λίγες ώρες από τώρα! 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Για κάποιο λόγο,σε κάθε φόρουμ ενασχόλησης με "εναλλακτικό" και όχι ιδιαίτερα λαοφιλές θέμα στο οποίο έχω υπάρξει μέλος,συμβαίνει το ίδιο:

 

-Έχει δημιουργηθεί πλούσιο αρχείο με χιλιάδες τόπικς για χάζεμα

-Έχουν συσσωρευτεί οι πάντες που κινούνται διαδικτυακά γύρω από το εν λόγω ενδιαφέρον

-Έχουν ξεχωρίσει δεκάδες μέλη-βετεράνοι με πλήρως αναγνωρίσιμο και εξατομικευμένο τρόπο γραφής ο καθένας

-Υπάρχει κλίμα οικειότητας και κουβέντας φέης του φέης

 

Και ξαφνικά,μαύρο στους δέκτες.Σιωπή ασυρμάτου.Κάποιες ελάχιστες φορές,κλείνει με ένα αποχαιρετιστήριο μήνυμα εκ μέρους των διαχειριστών,όπου εξηγούν λακωνικά πως η ζωή τα έφερε έτσι ώστε η συντήρηση του φόρουμ να έχει γίνει επιβαρυντική για την καθημερινότητα τους σε ανυπόφορο βαθμό.

  Αλλά συχνότερα,απλά βλέπεις για λίγες μέρες έρρορ 404,και σε κανά μήνα που ξαναμπαίνεις να τσεκάρεις,το domain έχει αγοραστεί από κάποιον Γεωργιανό που πουλάει γούνες από 100% δέρμα ασβού,κάτι που σε κάνει να νιώθεις σαν κύπριος που βλέπει το πατρικό του σπίτι στα κατεχόμενα να χρησιμοποιείται ως οίκος ανοχής.

 

 

Οπότε,παρατήρηση/σκέψη/πρόταση/φήντμπακ/γενικό σχόλιο δίχως συγκεκριμένο σκοπό:

  Όσοι κρατάτε σαν Άτλες την πλατφόρμα στην οποία αψήφιστα χοροπηδάμε,θενκς και υπομονή.Ξέρω πόση επιμέλεια θέλει η διατήρηση ενός τέτοιου φόρουμ,και αν και βαριέμαι τα πλεκτά εγκώμια,γίνεται πολύ καλή δουλειά που δε πρέπει να θεωρείται δεδομένη.

 

Κηπ γκόηνγκ,και ρίχνετε φωνές έκκλησης για βοήθεια αν και όποτε ο φόρτος πυκνώνει επικίνδυνα και οι αρθρώσεις τρίζουν.

Επεξεργασία από kuf
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Οπότε,παρατήρηση/σκέψη/πρόταση/φήντμπακ/γενικό σχόλιο δίχως συγκεκριμένο σκοπό:

  Όσοι κρατάτε σαν Άτλες την πλατφόρμα στην οποία αψήφιστα χοροπηδάμε,θενκς και υπομονή.Ξέρω πόση επιμέλεια θέλει η διατήρηση ενός τέτοιου φόρουμ,και αν και βαριέμαι τα πλεκτά εγκώμια,γίνεται πολύ καλή δουλειά που δε πρέπει να θεωρείται δεδομένη.

 

Κηπ γκόηνγκ,και ρίχνετε φωνές έκκλησης για βοήθεια αν και όποτε ο φόρτος πυκνώνει επικίνδυνα και οι αρθρώσεις τρίζουν.

 

Το απλούστερο πράγμα που μπορεί να γίνει για να μην πεθάνει ένα φόρουμ είναι το ΠΟΣΤΑΡΙΣΜΑ. Ποστάρισμα από όλους και ποστάρισμα με ουσία (για ποιον δεν έχει σημασία). Αυτό κρατάει ένα φόρουμ ζωντανό. Όχι οι 2-3 ίδιοι άνθρωποι που έχουν την καλή διάθεση αλλά στο τέλος, στην καλύτερη, ποστάρουν χωρίς να λένε κάτι που να ενδιαφέρει και το σύνολο.

 

Μιας όμως και ρωτάει ο φίλος comicos και αυτή τη χρονιά έκανα πάρα θέματα μπλοκ, γιατί, για μένα, ήταν εντελώς ανούσια και άσχετα με το θέμα του φόρουμ. Βέβαια ίσως έτσι και να μένει ζωντανό. Αναμένουμε την αναβάθμιση και ας ελπίσουμε πως θα αναβαθμίσουμε και τους εαυτούς μας :)

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4236
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  153
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   18098
  • Achievement Points:  2201
  • Days Won:  21
  • With Us For:  5972 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τι μου άρεσε : το ότι προέκυψαν κάποιες ωραίες συνεργασίες που οδήγησαν σε εξίσου δυνατά αποτελέσματα, όπως π.χ. Θρηνωδού/GeoTrou στο αφιέρωμα για τα BD και Tightwad/ΔαΔηΡάθυμου στις παρουσιάσεις των Webcomics! Μακάρι να δούμε κι άλλα ανάλογα πρότζεκτ μελλοντικά! :best:   Επίσης κάποιες εμφανίσεις νέων σχετικά μελών, που έφεραν φρέσκο αέρα στο GC με την όρεξη και τη συμμετοχή τους! :cool:

 

Τι δεν μου άρεσε : χάζευα τον τελευταίο καιρό παρουσιάσεις από κόμικς του 2017 και διαπίστωσα ότι τα σχόλια στις περισσότερες, είναι από ελάχιστα μέχρι ανύπαρκτα.  :thinking:   Ελπίζω αυτό να μην οφείλεται στο γεγονός ότι ο κόσμος, όσο περνάει ο καιρός, δυσκολεύεται όλο και περισσότερο να αγοράζει νέα κόμικς... :( 

 

Τι μου έλειψε από τα προηγούμενα χρόνια : το "τζέρτζελο" που γινόταν σε παλιότερα θέματα που έχω ξεφυλλίσει κατά καιρούς! Τα πειράγματα μεταξύ των μελών κυρίως :poke:  και η χαρά που ακολουθούσε κάθε νέο εύρημα από το παρελθόν, κάθε απόπειρα αποδελτίωσης κλπ. Το φόρουμ, βέβαια, έχει φτάσει τα τελευταία χρόνια σε ένα πολύ υψηλό επίπεδο και έχουν καταλογογραφηθεί σχεδόν τα πάντα από τον ελληνικό χώρο των κόμικς! Καλό αυτό, σίγουρα, αλλά από την άλλη φέρνει νοσταλγία εκείνη η "μαγεία" των ημιτελών αρχικά παρουσιάσεων του παρελθόντος, που σιγά-σιγά τροφοδοτούνταν και εμπλουτίζονταν με νέα στοιχεία, από διαφορετικά άτομα!  :clean: 

 

Τι θα ήθελα να δω του χρόνου που δεν είδα φέτος : μεγαλύτερη δημιουργικότητα από όλα τα μέλη! Στο κομμάτι της συμμετοχής, το φόρουμ τα πηγαίνει μια χαρά : πολύς είναι ο κόσμος που συζητάει, λέει γνώμες σε έτοιμα υπάρχοντα θέματα κλπ. Θα ήθελα να παροτρύνω όμως όλους να φτιάξουν και κάτι δικό τους, ώστε να δώσουν τροφή για νέες συζητήσεις και έρευνες/μελέτες για τα αγαπημένα μας κόμικς!  ;)  Ανοίξτε νέα δικά σας θέματα, μην το φοβάστε! Δεν χρειάζεται να είναι τέλεια μια παρουσίαση, ούτε πρέπει να είμαστε "ακαδημαϊκοί" για να την γράψουμε και να την ποστάρουμε. Το χόμπυ μας κάνουμε εδώ, εξάλλου, ούτε σε εφημερίδα γράφουμε, ούτε σε τηλεοπτικό κανάλι δουλεύουμε. Δεν χρειάζεται να παρουσιάσετε π.χ. κάτι ολοκαίνουργιο που μόλις κυκλοφόρησε, μπορείτε όμως να "τσιμπήσετε" ένα κόμικ μέσα από ένα παλιότερο πολυθεματικό περιοδικό και να του κάνετε ένα αφιέρωμα (υπάρχουν αμέτρητα που δεν έχουν γίνει ακόμα), να βρείτε ένα δημιουργό (Έλληνα ή ξένο) που δεν του έχουμε φτιάξει ακόμα βιογραφικό και να του ετοιμάσετε ένα, να κάνετε μια δημοσκόπηση για οτιδήποτε κλπ. Χίλιες-δυο ιδέες υπάρχουν για να κρατήσουμε το GC ζωντανό και να το φτιάξουμε ακόμα καλύτερο, όρεξη να υπάρχει μόνο! :alex:

 

Κλείνω με την ευχή να είμαστε όλοι καλά και τον επόμενο χρόνο, να έχουμε την υγεία και το κέφι μας και να συνεχίσουμε να διασκεδάζουμε όλοι παρέα, με φόντο την κοινή μας αγάπη για την 9η τέχνη!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

 

 

Τι θα ήθελα να δω του χρόνου που δεν είδα φέτος : μεγαλύτερη δημιουργικότητα από όλα τα μέλη! Στο κομμάτι της συμμετοχής, το φόρουμ τα πηγαίνει μια χαρά : πολύς είναι ο κόσμος που συζητάει, λέει γνώμες σε έτοιμα υπάρχοντα θέματα κλπ. Θα ήθελα να παροτρύνω όμως όλους να φτιάξουν και κάτι δικό τους, ώστε να δώσουν τροφή για νέες συζητήσεις και έρευνες/μελέτες για τα αγαπημένα μας κόμικς!   Ανοίξτε νέα δικά σας θέματα, μην το φοβάστε! Δεν χρειάζεται να είναι τέλεια μια παρουσίαση, ούτε πρέπει να είμαστε "ακαδημαϊκοί" για να την γράψουμε και να την ποστάρουμε. 

 

 

Αυτό μόνο είναι ακριβώς ότι λείπει από το φόρουμ. Το να λέμε τις απόψεις μας και να συζητάμε είναι το πιο εύκολο και το πιο βασικό. Αν όμως οι περισσότεροι κρατάνε την πολυφορεμένη στάση "δεν βαριέσαι, σιγά μην χαλάσω 2-3 ώρες να γράφω μπούρδες, ας το κάνει κάποιος άλλος", κάποια στιγμή το φόρουμ θα πάει για φούντο και τότε θα λέμε όλοι πόσο το αγαπάμε και ότι είναι το σπίτι μας και ότι δεν πρέπει να κλείσει. Αλλιώς οι -μην πω τρεις τέσσερις - 10-20 άνθρωποι που αφιερώνουν αρκετές ώρες την εβδομάδα για αφανή και μη δουλειά στο gc θα κουραστούν και θα χαιρετήσουν. :) 

 

Σε αυτά που κρατάω είναι το ντουέτο Φαίδωνα/Ραφαήλ στα webcomics, μια ενότητα που χωρίς αυτή την ένεση θα είχε ξεχαστεί πλήρως σε μια εποχή που το περιεχόμενο της ανθεί παγκοσμίως, και το αφιέρωμα στα Γαλλοβελγικά το οποίο μας έτρωγε και τρώει πολύ χρόνο αλλά τουλάχιστον αξίζει τον κόπο πάνω απ'όλα για μας που το φτιάχνουμε και για όσους το γουστάρουν. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4527 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Θα πω , οτι συμφωνω με τον kuf, τον οποιο απολαμβανω στο 99% των ποστ του, οσον αφορα στο λουκι που τραβανε οι λιγοστοι στους οποιους οφειλουμε την υπαρξη αυτου του φορουμ, και της λεσχης βεβαιως βεβαιως. Ξοδευουν τα λεφτα τους και το χρονο τους, και οφειλουμε τον σεβασμο μας (το λιγοτερο ειναι αυτο).

 

Επισης θα πω, οτι θεωρω πως το φορουμ εχει παρει λαθος τροχια, και μυριζει πια "γεροντιλα". Χαθηκε η φρεσκαδα των πρωτων ετων μου εδω, πριν 4-5 χρονια, που το φωναχτοκουτο ασφυκτιουσε απο ζωντανια, τα ποστ πηγαιναν βροχη και δεν προλαβαινα να τα διαβασω. Χαθηκανε 5-10 ατομα που καναν "φασαρια" τοσο στο φωναχτοκουτο, οσο και στα τοπικς, και χαθηκε η ενεργητικοτητα. Συνεχιζω να μπαινω καθε μερα, τουλαχιστον 10 φορες, αλλά δεν εχει καμια σχεση με παλαιοτερα. Θεωρω οτι εχουν γινει και πολλα λαθη. Ενα και κραυγαλεο ειναι το θεμα με τους mom. Λες και στοιχιζει κατι το να βγαινει καθε μηνα καποιος, και φτασαμε στο σημειο να βγαινει ενας ανα 4μηνο. Λες και μπορει καποιος να κανει παρουσιασεις, με τον κορεσμο που υπαρχει, ή να δειξει μεγαλο εργο, για να "επιβραβευτει" με το βραβειο. Ατυπο ειναι, ας το διναν απλοχερα για να αποτελει εναυσμα και κινητρο να ασχοληθεις περισσοτερο με το φορουμ. Τι κερδιζουμε τωρα εχοντας mom μια στο τοσο?

 

Μετα, δειτε ποσοι ψηφισαμε φετος για το member of year. 30% λιγοτεροι απο περυσι. Δε σας λεει κατι αυτο?

 

Φορουμ μου, σε λατρευω, αλλά σηκωνεις μεγαλη βελτιωση, για να ξαναζωντανεψεις, οπως εγω σε επιθυμω.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32429
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Είχα ξεκινήσει να γράφω ένα κατεβατό.
Τελικά τα έσβησα όλα και θα αρκεστώ να συμφωνήσω με τα σχόλια του comicos και του Θρηνωδού.
Το βασικότερό μου παράπονο είναι η έλλειψη συμμετοχής.
Και δεν μιλάω για μέλη ανενεργά που απλά γράφτηκαν, συστήθηκαν και μετά γεια σας ή που μπαίνουν μόνο στις αγοραπωλησίες, μιας και μόνο αυτό τους ενδιαφέρει.
Μιλάω για μέλη που μπαίνουν καθημερινά, βλέπουν τα πάντα και δεν κάνουν τον "κόπο" να γράψουν την άποψή τους για ένα θέμα που είμαι σίγουρος ότι τους ενδιαφέρει(αλλιώς δεν θα βρίσκονταν εδώ μέσα).
Διαβάζεις ένα κόμικ. Ε μπες να μας πεις πως σου φάνηκε ώστε κι εμείς που δεν το διαβάσαμε να πάρουμε μια ιδέα.
Προσωπικά είτε διαβάσω ένα εξαιρετικό κόμικ είτε τη μεγαλύτερη μπούρδα, θα μπω στο κατάλληλο thread να σχολιάσω.
Ε αυτό λίγοι το κάνουν/κάνουμε δυστυχώς :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

 

Τι θα ήθελα να δω του χρόνου που δεν είδα φέτος : μεγαλύτερη δημιουργικότητα από όλα τα μέλη! Στο κομμάτι της συμμετοχής, το φόρουμ τα πηγαίνει μια χαρά : πολύς είναι ο κόσμος που συζητάει, λέει γνώμες σε έτοιμα υπάρχοντα θέματα κλπ. Θα ήθελα να παροτρύνω όμως όλους να φτιάξουν και κάτι δικό τους, ώστε να δώσουν τροφή για νέες συζητήσεις και έρευνες/μελέτες για τα αγαπημένα μας κόμικς!  ;)  Ανοίξτε νέα δικά σας θέματα, μην το φοβάστε! Δεν χρειάζεται να είναι τέλεια μια παρουσίαση, ούτε πρέπει να είμαστε "ακαδημαϊκοί" για να την γράψουμε και να την ποστάρουμε. Το χόμπυ μας κάνουμε εδώ, εξάλλου, ούτε σε εφημερίδα γράφουμε, ούτε σε τηλεοπτικό κανάλι δουλεύουμε. Δεν χρειάζεται να παρουσιάσετε π.χ. κάτι ολοκαίνουργιο που μόλις κυκλοφόρησε, μπορείτε όμως να "τσιμπήσετε" ένα κόμικ μέσα από ένα παλιότερο πολυθεματικό περιοδικό και να του κάνετε ένα αφιέρωμα (υπάρχουν αμέτρητα που δεν έχουν γίνει ακόμα), να βρείτε ένα δημιουργό (Έλληνα ή ξένο) που δεν του έχουμε φτιάξει ακόμα βιογραφικό και να του ετοιμάσετε ένα, να κάνετε μια δημοσκόπηση για οτιδήποτε κλπ. Χίλιες-δυο ιδέες υπάρχουν για να κρατήσουμε το GC ζωντανό και να το φτιάξουμε ακόμα καλύτερο, όρεξη να υπάρχει μόνο! :alex:

 

Κλείνω με την ευχή να είμαστε όλοι καλά και τον επόμενο χρόνο, να έχουμε την υγεία και το κέφι μας και να συνεχίσουμε να διασκεδάζουμε όλοι παρέα, με φόντο την κοινή μας αγάπη για την 9η τέχνη!

 

:beer:

 

Με καλυψε 100% ο Αγγελος! :)

 

Απλα να προσθεσω, με την μικρη εμπειρια που εχω την τελευταια 6-7 χρονια απο διαφορα forums ειτε ως μελος,

ειτε ως συντονιστης, οτι η συμμετοχη σε ενα φορουμ ειναι η "ανασα" του, η "ζωη" η ιδια! 

Διχως συμμετοχη, μειωνεται το ενδιαφερον τοσο των παλιων μελων, οσο και η ελευση νεων μελων.

Μην φοβαστε λοιπον να συμμετασχετε σε οτιδηποτε, με οτιδηποτε! ;)

 

Keep going GC, we love you!  :cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3154 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Έδιτ: Απολογούμαι για το σεντόνι, δεν κατάλαβα την πραγματική του έκταση μέχρι να πατήσω καταχώρηση. Τώρα δεν σβήνω τίποτα. :moutra:

 

Δεν έχει και πολύ νόημα να αρχίσω να λέω για το τεχνικό κομμάτι στο gc και τη δουλειά που γίνεται στα άρθρα, τις εκδόσεις, τις μελέτες και τις παρουσιάσεις. Μπορώ μόνο να φανταστώ πόσο χρόνο χρειάστηκε για να οργανωθεί όλο αυτό, όπως και για να κρατιέται ενημερωμένο. Δεν ξέρω ούτε ένα μικρό κλάσμα των δυνατοτήτων και τον λεπτομεριών που βρίσκονται από πίσω, οπότε το προσπερνάω μεν αβίαστα, αλλά σεβόμενος όσους το κάνουν να δουλεύει.

 

Στο φόρουμ γουστάρω τον κόσμο, μου αρέσει να παρακολουθώ τι γράφεται στο φ/κ, τις ενημερώσεις κατάστασης, ακόμα και τα high scores στο παιχνίδια τις μέρες που δεν γίνονται πολλά posts :P . Όπως γράφει και ο christs, μπαίνω πολλές φορές την ημέρα στο φόρουμ, επομένως μπορώ να πω πως παρακολουθώ οτιδήποτε ποστάρεται. Είμαστε πολλοί και με πολλά διαφορετικά γούστα, και ενώ αυτό είναι θετικό, ορισμένες φορές μπορεί να λειτουργήσει αρνητικά. Λογικό, και θεωρώ πως δεν υπάρχει πρακτική λύση για να κρατηθεί το ενδιαφέρον κάθε μέλους (με διαφορετικά γούστα) στο peak του, ανεξάρτητα με το για ποιο θέμα γίνεται τζέρτζελος (i.e. Αρκάς, Μπλε Κομήτης, Νέο τόμοι Σκάρπα και ό,τι άλλο τράβηξε πολλά κλικς φέτος).

 

Οπότε ας γράψω πως είναι για μένα η συμμετοχή στο φόρουμ. Συμμετέχω στο φόρουμ γιατί μου αρέσει. Άλλες φορές έχω κάτι να πω πάνω σε μια συζήτηση, άλλες απλά θέλω να μοιραστώ ένα νέο, άλλες θέλω να γράψω για κάτι που διαβάζω, να σας δείξω ένα εξώφυλλο, να συμβάλω σε κάποιο θέμα από τις μελέτες ή απλώς να ποστάρω ένα τραγούδι. Εκτιμώ τη δουλειά που γίνεται από οποιονδήποτε, όπως και το ότι αυτή η δουλειά δίνεται απλόχερα σε όποιον θέλει να δημιούργησε έναν λογαριασμό στο site. Aλλά προσωπικά συμμετέχω στο φόρουμ επειδή έχω όρεξη και όχι από κάποιου είδους υποχρέωση σε αυτό. Αν δεν είχα όρεξη, απλώς δεν θα πόσταρα.

 

Εξαίρεση, ίσως, το webcomics projectάκι, που αν και δεν θεωρώ πως ήταν κάτι ιδιαίτερο, ούτε από άποψη περιεχομένου, ούτε από επένδυση χρόνου, επειδή ήταν καθημερινές παρουσιάσεις (μέρα παρά μέρα για τον καθένα ξεχωριστά) και έπεσε μαζί με την εξεταστική, σε κάποια φάση παραλίγο να ξεχαστώ από αυτή την έξτρα "υποχρεώση". :P

 

 

Πάμε σε αυτά που δεν μου άρεσαν - αν και η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι πολλά αυτή τη στιγμή (σίγουρα υπήρξαν). Κάποιες φορές απογοητεύομαι από τη συμμετοχή που (δεν) έχουν ορισμένα τόπικς. Τρανό και πρόσφατο παράδειγμα, το παιχνίδι του comicos. Όταν διάβασα την ανακοίνωση φαντάστηκα πως θα έρθουν όλα αυτά τα άτομα του φόρουμ που ασχολούνται ή έχουν ασχοληθεί με το σενάριο σε ερασιτεχνικό επίπεδο και θα παρασύρουν και άλλα μέλη και θα κάθομαι να διαβάζω σελίδες επί σελίδων σενάρια για να αποφασίσω ποιο θα ψηφίσω... Δεν έγινε ακριβώς έτσι τελικά :P . Μικρό το κακό, αλλά μεγάλη η απογοήτευση. Κακή εποχή; Δύσκολο παιχνίδι; Ντροπαλοί δημιουργοί :P ; Το ίδιο ισχύει και για τον οδηγό BD, αλλά εκεί δικαιολογείται εύκολα από το ότι δεν το διαβάζει κόσμος (αρνητικό μεν, λογικό δε). Ίσως κάποιος να πει ότι οι συμμετοχές ήταν σε αναμενόμενα πλαίσια, οπότε το πρόβλημα είμαι απλώς εγώ. :lol:

Άλλο αρνητικό οι συζητήσεις κάτω από τα άρθρα του Αρκά όταν κατέληγαν πολιτικές διαμάχες (δύσκολο να μην καταλήξουν, θα μου πεις).

 

Δεν μου έρχεται κάτι άλλο αυτή τη στιγμή. Έχω βραχυπρόθεσμη μνήμη έτσι και αλλιώς :P . Οι προτάσεις μου για βελτίωση του περιεχομένου δεν είναι σημαντικές, άλλωστε δεν έχω απαιτήσεις από το φόρουμ - απλά απολαμβάνω ό,τι προσφέρει. Ούτε θεωρώ πως μου έλειψε κάτι τον τελευταίο χρόνο που είμαι εδώ, με μόλις 2 χρόνια και δεν έχω καλό μέτρο σύγκρισης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτό που έχει αναφερθεί με την έλλειψη 'τζέρτζελου' είναι μεγάλο θέμα.

 

Η απώλεια του ενεργού και παρεϊστικού κλίματος μπορεί να καταστρέψει ένα φόρουμ. Είναι νομίζω καταλυτικό στην μείωση δραστηριότητας. Ίσως είναι επειδή το GC βασίζεται σε 'δημιουργούς περιεχομένου' οι οποίοι τροφοδοτούνται από απαντήσεις και αντιδράσεις στα πόστ τους. Έπειτα, δημιουργούνται σχέσεις φιλίας ανάμεσα στους δημιουργούς περιεχομένου, και όταν κάποιοι από τους παλιούς 'φίλους' δεν πολυμπαίνουν, τότε χάνεται το ενδιαφέρον για το φόρουμ γενικότερα.

 

Γενικά η συμπεριφορά μας είναι μια σειρά από θετικές και αρνητικές συνήθειες. Δηλαδή αν πάρει ένα φόρουμ ή ένα μέλος την κάτω βόλτα, θέλει πολύ δραστικές κινήσεις για να σταματήσει η παρακμή τους.

 

Προσωπικά όσο μεγαλώνω διαβάζω όλο και λιγότερα τυπωμένα κόμικ (όχι βέβαια επειδή """""ωρίμασα"""" απλά έχω μπει στο λούκι από διαφορετικά πράγματα και το 'χω χάσει γενικότερα). Άρα η συμβολή που μπορώ να έχω στο φόρουμ είναι περιορισμένη. Το πρότζεκτ με τα webcomic ήταν αρκετά σύντομο και δεν νομίζω ότι μπορεί να συγκριθεί με τα μεγα-πρότζεκτ με τα BD ή τα manga που έχουν κάνει ο Θρηνωδός και ο Geo. Είναι πρότζεκτ απλά τελείως διαφορετικής κλάσης και κλίμακας. Απ'την άλλη, ένα μεγάλος μέρος του περιεχομένου του φόρουμ δεν με ενδιαφέρει. Εκτιμώ την δουλειά που έχει καταβληθεί, αλλά δεν μου τραβάει την προσοχή.

 

Όποτε ένα μέλος όπως εγώ (επειδή φαντάζομαι δεν αισθάνομαι μόνο εγώ έτσι) ή μπορώ να ποστάρω πολύ στο ΦΚ, ή να κάνω πρότζεκτ όπως το Γνώθι Σαθρόν ή το Γνώθι Σ'Εχθρόν, που μπορεί να έχουν μεράκι και να είναι παρεϊστικά, αλλά δεν είναι σχετικά με το φόρουμ. Νομίζω ότι ο totally το έχει παρατηρήσει αυτό, και γενικά δεν ξέρω κατά πόσο πραγματικά συμβάλλουν στο φόρουμ ή είναι μια ακόμα από τις κακές συνήθειες (aka junk food) που δεν κάνουν καλό στο φόρουμ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4527 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Μου βγηκε τελικα πολυ μεγαλο το κειμενο, και γι αυτο θα το βαλω σε σποιλ για να μην κουρασω τα παιδια, μιας και πηρα πατημα απ το ποστ του Φαιδωνα, και πιο πολυ προς αυτον ηθελα να τα γραψω.

Φαιδωνα

να στο θεσω αλλιως, καποτε εγω, εσυ, ο Q, ο παλιακουδης, ο γαντζος, και αλλοι αρκετοι που δεν θα απαριθμησω, μιλουσαμε καθημερινα τοσο στο φ/κουτο, οσο και γενικοτερα σε τοπικς. Το ενα εφερνε το αλλο, δηλαδη το φ/κουτο μας εκανε να μπαινουμε σε περισσοτερα τοπικς, η τριβη ηταν μεγαλυτερη, θα εμπαινα στο τοπικ γενεθλιων, θα εμπαινα στο τραγουδι της ημερας, στο καθε τι. Παει καιρος που δε θα το κανω. Θα διαβασω μονο τα 4-5 τοπικς απ τις νεες καταχωρησεις που βρισκω καποιο ενδιαφερον, και δε θα ριξω ουτε ματια στο φ/κουτο . Επισης, κατι αλλο. Η σχεση αυτη που αναπτυσσοταν στα πιο χαλαρα τοπικς + το φ/κουτο μας "εφτασε" στο σημειο να κανουμε φιλιες και εκτος φορουμ. Βρεθηκαμε ποσες φορες , με σενα, τον Q , τον Αγγελο , τον Γρηγορη, τον Φωτη, τον Βασιλη, τον Διονυση, κτλ κτλ κτλ, η ενεργη συμμετοχη μεταφεροταν δηλαδη και εκτος. Τωρα, που ειναι ολα αυτα? Ναι, ο Βασιλης με το Φωτη πχ θα βρεθουν ισως οι 2 τους ή στον Τριανταφυλλο, αλλά χαθηκε θεωρω εκεινο το παρειστικο κλιμα να κανονιζουμε ανα καποιους μηνες μια συναντηση, στην οποια θα καθομασταν και θα αναλυαμε καθε τι. Το GC ηταν κατ εμε κατι παραπανω απο ενα φορουμ, για ολους οσους αναφερω. Νομιζω οτι χαθηκε το momentum, μεγαλωσαμε, απομακρυνθηκαμε, κουραστηκαμε, κορεστήκαμε, αλλα κοψτε 2 στιγμες και συγκρινετε τες.

 

Μια τυπικη φετινη ημερα, και μια τυπικη παραπροπερσινη ημερα στο φορουμ. Νομιζω οτι οι διαφορες ειναι μεγαλες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλά εγώ γενικά απέφευγα τις τετ-α-τετ συναντήσεις (και για διάφορους λόγους δεν ήταν πάντα εφικτές), αλλά αυτό με το momentum είναι πολύ σωστό. Επειδή όλοι κάποια στιγμή θα καούν, πρέπει να αντικαθίστανται με νεότερα ενεργά μέλη (όπως ο Θρηνωδός, ο ΔαΔη και ο Geo) είναι νεότερα μέλη από εμάς. 

 

Αλλά αυτή η αντικατάσταση πρέπει να έχει έναν x όγκο για να διατηρηθεί ο ρυθμός του φόρουμ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.