Μετάβαση στο περιεχόμενο

The Comic Con 4 [ 4 - 6/5/2018 @ Συνεδριακό Κέντρο Ιωάννης Βελλίδης ]


x for xepeta

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Προλαβαίνουν να τον αντικαταστήσουν με κανέναν Αμερικάνο σχεδιαστή Ντίσνεϊ άραγε;  :giati:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Ενταξει παιδια καθενας κανει κουμαντο στην τσεπη του και κανεις δεν μπορει να κατανοησει την "καψα" του αλλου για καποιο πραγμα. Αλλα εγω για υπογραφη δεν θα εδινα 50 ευρω. Θα αγοραζα κομικς! Απλα τα πραγματα.

 

Ειναι πολυ ωραιο να γνωριζεις απο κοντα ενα ανθρωπο που την δουλεια του θαυμαζεις και σου εχει προσφερει ωρες ευχαριστησης αλλα υπαρχει και ενα οριο. Εδω μου υπογραψε τζαμπα ο Ντον Ροσα (και ξερετε σε ποιο μερος!!) και εχω και αφιερωσεις και απο αλλους σχεδιαστες συν απο αρκετους συγγραφεις απο παρουσιασεις βιβλιων τους κτλ

 

Τελοπαντων ευχομαι να περασετε ομορφα στη Θεσσαλονικη οσοι πατε και περα απο κομικς κτλ να κανετε και λιγο πιο συμβατικο τουρισμο (φαι, φαι, πιωμα και φαγητο).

 

Α και να μην ξεχασω 4,25 επι 13 ισον  55,25. δηλ Τα 13 Κορτο Μαλτεζε (της εφημεριδας) οσο μια υπογραφη του Φρανκ! Καλη αντιστοιχια!!!!! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Οποίος γουστάρει τον Μιλερ, καλά θα κάνει να τα σκάσει και να του σφίξει το χέρι. Και τα 50 και τα 200. Τιμή στα γούστα δεν μπαίνει. 

 

Εαν είχα τον Μοεμπιους ή τον Πρατ σε εμβέλεια, και χιλιάρικο έσκαγα για 15 λεπτά μαζί του απλά για να του πω ευχαριστώ και μπράβο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

5 ώρες πριν, Θρηνωδός είπε:

Άκυρος ο Gervasio, δεν θα έρθει λόγω οικογενειακού προβλήματος. 

 

Ποιος το λέει τώρα στον Phantooooom...?  :crying:  :crying:

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32411
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

1 ώρα πριν, Θρηνωδός είπε:

Οποίος γουστάρει τον Μιλερ, καλά θα κάνει να τα σκάσει και να του σφίξει το χέρι. Και τα 50 και τα 200. Τιμή στα γούστα δεν μπαίνει. 

 

Εαν είχα τον Μοεμπιους ή τον Πρατ σε εμβέλεια, και χιλιάρικο έσκαγα για 15 λεπτά μαζί του απλά για να του πω ευχαριστώ και μπράβο. 

Το τι θα κάνει ο κάθε φαν είναι δικό του θέμα και προσωπικά δεν το κρίνω.
Αν αντέχει η τσέπη του ας τα δώσει και τα 50 και τα 200 και τα 1000.


Αλλά την κίνηση του καλλιτέχνη και γενικώς του κάθε "φίρμα" να χρεώνει για μια υπογραφή μπορώ να την κρίνω.
Αν το έκαναν όλοι θα το έκρινα με μεγαλύτερη επιείκια.
Αλλά όταν η πλειοψηφία δεν ζητάει χρήματα για μια τζίφρα και μόνο 2-3 το κάνουν, θεωρώ υπάρχει θέμα.
Για μένα και ο Γκοσινύ ν΄ανασταινόταν και να ερχόταν Ελλάδα, δεν θα έδινα τόσα λεφτά για να τον δω.

Προσωπικά έχω γνωρίσει πολύ μεγάλα και παγκόσμιας εμβέλειας ονόματα, κυρίως απ΄το χώρο του αθλητισμού(είπα πάνω ένα).
Δεν τέθηκε καν θέμα να πληρώσω για αυτόγραφο ή φωτογραφία μαζί τους.
Με κάποιους μάλιστα έπιασα και κουβέντα.

Θα μου πεις άλλο αθλητές άλλο καλλιτέχνες.
Οι 2οι είναι συνήθως πιο "φευγάτοι" κι έχουν περισσότερες ιδιοτροπίες, λόγω του καλλιτεχνικού τους πνεύματος.

Αλλά και πάλι. Δεν έχω ακούσει τραγουδιστή για παράδειγμα να χρεώνει αυτόγραφα.

Μπορεί και να το κάνει, δεν ξέρω.
Απλώς εμένα δεν μου φαίνεται σωστό :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

2 ώρες πριν, Indian είπε:

 

Ποιος το λέει τώρα στον Phantooooom...?  :crying:  :crying:


Εεε, ο Θρηνωδός :P;

 

Εντάξει, πολύ κρίμα από την μία, ήθελα πολύ να τον δω και να τον γνωρίσω. Από την άλλη όμως, θα είναι η πρώτη φορά που θα πάω τελείως τουρίστας, απλά για βόλτα και χωρίς να έχω ένα μόνιμο άγχος να περιμένω να εμφανιστεί ο σχεδιαστής, να μου υπογράψει τευχάκια για διαφορετικά άτομα κλπ. Θα είναι χαλλλλαρά, επομένως δεν μπορώ να πω πως λυπάμαι απολύτως. Όμως ναι, είναι πολύ κρίμα. Ελπίζω να τον δούμε όντως του χρόνου.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εγώ για Μίλλερ εννοείται θα δώσω για υπογραφή. Άλλωστε κάθε χρόνο στο κον έδινα παρόμοιο ποσό για σκίτσα. Φέτος δε θέλω από κάποιον οπότε θα τα δώσω στον Μίλλερ. Μακάρι να είχα 200 να πίναμε και καμια τσικουδιά παρέα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25157
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2778
  • Achievement Points:  475
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25157
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2778
  • Achievement Points:  475
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

8 ώρες πριν, Blackbeard είπε:

Εγώ για Μίλλερ εννοείται θα δώσω για υπογραφή. Άλλωστε κάθε χρόνο στο κον έδινα παρόμοιο ποσό για σκίτσα. Φέτος δε θέλω από κάποιον οπότε θα τα δώσω στον Μίλλερ. Μακάρι να είχα 200 να πίναμε και καμια τσικουδιά παρέα. 

σε μισή ώρα σουβλίζεις και αρνί......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32036
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  16
  • Reputation:   78
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2565 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Aναφορικά με θέμα των υπογραφών η άποψη μου έιναι η εξής : Οταν παίρνεις ενα σκίτσαο απο ένα καλλιτέχνη παίρνεις μια καποια εργασία του μια δουλειά του για την οποία είναι φημισμένος ή τέλος πάντων σου αρέσει προσωπικά πολύ  . Εκέι το βρίσκω πολύ λογικό να χρεώσει κάποια τιμή (για να αποφύγουμε κια τους τυπους ωραία σχεδιαζει αυτός δωρεάν είναι κατσε να μπω στην ουρά παρω ένα σκίτσο για το παιδάκι μου να το βάψει :)) παντα όμως  σε λογικά πλαίσια ( δεν εννοώ τιμές Ribic με τις οποίες αγοράζεις πίνακα ).  Είναιι επίσης μια όμορφη κίνηση ενός καλιτέχνη προς ένα θαυμαστή του να κάνει ένα σκίτσο  και να  χρεώσει και κάτι δεν  έιναι παράλογο στο κάτω - κάτω ζει απο αυτή την δουλειά   .

Οταν όμως αρχιζεις να χρεώνεις υπογραφές και φωτογραφίες (κάτι που απο όσο ξέρω κανένας ευρωπάιος καλλιτέχνης δεν κάνει) τότε έχω την εντύπωση ότι δεν αντιμετωπίζεις τους θαυμαστές της δουλειάς  σου με σεβασμό αλλα σαν πορτοφόλια και τίποτα αλλο . Κάποια αμοιβή  για να σου κάνει ένα πολύ καλο σκίτσο κάποιος διάσημος comic artist να το συζητήσω για αυτό έγινε διάσημος , αλλα πεντήντα ευρώ για ένα αυτόγραφο τι σχεση έχει αυτό με την δουλεία για την οποία είσαι διάσημος ? Δεν νομίζω να τον θαυμάζει κανέις από εσάς τον Μιλλερ  γιατί βάζει ωραίες υπογραφές.

Προσωπικά έχω πάρει πανέμορφα σκιτσα απο πολύ γνωστούς comic artist σε comic conventions της  Ελάδας αλλά και της Ευρώπης δωρεάν και σε λογικές τιμές ( ενα μισθό για σκίτσο ενταξει δεν θα έδινα όσο πλούσιος κα να ήμουνα) . Ποτέ δεν πλήρωσα για αυτόγραφο το να χρεώνει καποιος καλλιτεχνης  για την υπογραφή του έιναι σπάνιο στην Ευρώπη και  προσωπικά δεν το θεωρώ σωστό  . Ο μόνος λόγος που χρεώνει για υπογραφές είναι γιατί κάποιοι δέχονται να πληρώσουν  δικάιωμα τους , δικάιωμα μου όμως να το θεωρώ εντελώς ανούσιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Σχετικά με το θέμα των υπογραφών.

 

Το θεωρείτε λογικό και τίμιο να πηγαίνω σε ένα Con να παίρνω υπογραφή ή σκίτσο από κάποιον καλλιτέχνη και αμέσως με το που θα βγω από το Con να πουλάω το κομιξάκι με την υπογραφή ή το σκίτσο στο e-bay σε 10πλάσια τιμή από την ΟΑ και να τα οικονομάω; Αυτός ακριβώς ήταν και ο λόγος που ώθησε πολλούς καλλιτέχνες να τιμολογούν την υπογραφή τους ή το σκίτσο τους. Η κερδοσκοπία κάποιων εις βάρος τους. Μια πρακτική αρκετά ανεπτυγμένη που με λίγο ψάξιμο μπορείτε να την διαπιστώσετε και σεις. Κι εγώ στη θέση τους μάλλον το ίδιο θα έκανα. :)

 

:Paingiver: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

1 hour ago, Dr Paingiver said:

Σχετικά με το θέμα των υπογραφών.

 

Το θεωρείτε λογικό και τίμιο να πηγαίνω σε ένα Con να παίρνω υπογραφή ή σκίτσο από κάποιον καλλιτέχνη και αμέσως με το που θα βγω από το Con να πουλάω το κομιξάκι με την υπογραφή ή το σκίτσο στο e-bay σε 10πλάσια τιμή από την ΟΑ και να τα οικονομάω; Αυτός ακριβώς ήταν και ο λόγος που ώθησε πολλούς καλλιτέχνες να τιμολογούν την υπογραφή τους ή το σκίτσο τους. Η κερδοσκοπία κάποιων εις βάρος τους. Μια πρακτική αρκετά ανεπτυγμένη που με λίγο ψάξιμο μπορείτε να την διαπιστώσετε και σεις. Κι εγώ στη θέση τους μάλλον το ίδιο θα έκανα. :)

 

:Paingiver: 

Οχι δεν ειναι σωστο προφανως και προσωπικα απεχθανομαι τετοιου ειδους κορακια, αλλα θα μπορουσαν πολυ απλα να κανουν personalize το καθε αυτογραφο πανω σε καποιο κομικ, ειναι τοσο απλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

 Οκ ας πούμε την υπογραφή τη χρεώνει 50 ευρώ.  Τη φωτογραφία όμως γιατί τη χρεώνει τόσο?  Υπάρχει περίπτωση να κάνει κανείς μεταπώληση τη φωτογραφία και να οικονομήσει?  Ούτε μία.  Άρα, είναι προφανές ότι κάπου εδώ κρύβεται η κερδοσκοπία του καλλιτέχνη, κάτι που για μένα δε θεωρείται ωραίο. (γενικά το λέω αυτό και όχι εν προκειμένω)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Υπάρχει περίπτωση μεταπώλησης στα πάντα. Μια βόλτα σε ένα παζάρι θα σε πείσει. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Κάτι πάρα πολύ βασικό. Κάποια πράγματα επαφίονται στον ίδιο τον δημιουργό. Οι συμφωνίες δεν είναι της υφής "πάρε τόσα, έλα και θα κάνεις ότι σου πούμε" :) Οι συμφωνίες και τα συμβόλαια (με κάποιους αυτά γίνονται με τον ατζέντη και όχι με τον δημιουργό) είναι της υφής "τόσα για να έρθω και θα κάνω αυτό κι εκείνο. Άμα θες κι εκείνο, θα δώσεις τόσα. Άμα θες κι από το άλλο, θα δώσεις και από εκείνα". Από εκεί και πέρα ο κάθε δημιουργός αποφασίζει και κρίνει μόνος του για κάποια άλλα πράγματα. Αν θα τα κάνει και πόσο θα τα χρεώσει. 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να αγοράσει κάποιος φωτογραφία του Μίλλερ, την οποία μπορεί να τη βρει κάποιος στο διαδίκτυο, ο οποίος είναι μαζί με κάποιον άγνωστο και μάλιστα  (εφόσον μιλάμε για "μεταπώληση", άρα σε υψηλή τιμή) να δώσει ένα 100στάρι (ας πούμε) για να την αποκτήσει;  Μου είναι πρωτοφανές γι αυτό μου φαίνεται περίεργο. Φυσικά αποτελεί τη προσωπική μου γνώμη. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Άλλο το τραβάω μια φωτογραφία/selfie με το δημιουργό και άλλο το αγοράζω μια έτοιμη φωτογραφία με την υπογραφή του δημιουργού, τυπωμένη ακριβώς για να πουληθεί. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Επίσης εγώ θεωρώ πως θα γινόταν μάχη άμα ήταν δωρεάν. Έχω δει να πηγαίνουν σε δημιουργούς να υπογράψουν κόμικς από τη free comic book day απλά για να πάρουν κάποια υπογραφή.(Απορώ γιατί οι δημιουργοί δέχονται να τα υπογράψουν) Άμα γίνεται αυτό σε σχετικά άγνωστους στον Μίλλερ θα πήγαινε ο κάθε παλαβός. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μόνο μάχη? :lol: Στον Μανάρα όταν είχα δει την ουρά, την είχα κάνει με ελαφρά πηδηματάκια :) Στον δε Don Rosa, 17 νοματαίοι δουλεύαμε γραμμή παραγωγής Ford για να περάσουν 800 άνθρωποι σε 14 ώρες :) (πέραν των όσων ήταν μέλη και είχαν μια πιο προσωπική επαφή πριν τις 12 εκείνες τις 2 μέρες). Γραμμή παραγωγής. Κάποιοι στην είσοδο, κάποιοι στον πρώτο όροφο, κάποιοι στις σκάλες, κάποιοι στον δεύτερο. :) Καθαρά για να ρολλάρει ο κόσμος :) Και με νουμεράκια τα οποία τα είχαμε στο ίντερνετ ώστε να μη χρειάζεται να ξεροσταλιάζει ο κόσμος απ'έξω με τις ώρες. Όταν είχε έρθει επί Τερζόπουλου, σε κάποια φάση απείλησε να σηκωθεί να φύγει αφού η κατάσταση πήγαινε να γίνει Hillsborough! 

 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Κατ αρχήν να πω ότι δεν μου περισσεύουν, οπότε δεν θα δώσω τα 50 για υπογραφή. Αν μου περίσσευαν θα έδινα τα 200 για να τα πούμε λίγο από κοντά.  

Από κει και πέρα, πρέπει να συνειδητοποιήσουμε όλοι ότι οι καλλιτέχνες μεγέθους Μίλλερ (και αναφέρομαι στους Αμερικάνους κατά κύριο λόγο) δεν ζουν απλά κάνοντας κόμικ ή από τα ρόγιαλτις. Τα συνέδρια είναι γι αυτούς μια δουλειά τους. Στην Αμερική βγάζουν χρήματα από αυτό. Πρέπει να καταλάβουμε ότι για να έρθει ο Μίλλερ στη Θεσσαλονίκη, αφήνει κάτι άλλο που θα έβγαζε χρήματα.

Όλοι όσοι γράφουμε ότι δεν είναι σωστό να ζητάει χρήματα ο καλλιτέχνης για να κάνουμε εμείς το κέφι μας, έχουμε αναρωτηθεί αν θα παρατάγαμε τη δική μας δουλειά και αν θα χάναμε το μεροκάματό μας για να κάνουν κάποιοι άλλοι το κέφι τους;

Και στη τελική κανένας δεν υποχρεώνει κανένα να δώσει χρήματα για να πάρει υπογραφή του Μίλλερ ή του όποιου Μίλλερ έρθει εδώ. Εμένα μου υπεραρκεί που θα είναι εκεί, θα τον δώ και θα τον ακούσω να μιλάει, ελπίζοντας ότι έχει ενδιαφέροντα πράγματα να πει.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32742
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  13
  • Reputation:   31
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2203 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  155

3 hours ago, Dr Paingiver said:

Σχετικά με το θέμα των υπογραφών.

 

Το θεωρείτε λογικό και τίμιο να πηγαίνω σε ένα Con να παίρνω υπογραφή ή σκίτσο από κάποιον καλλιτέχνη και αμέσως με το που θα βγω από το Con να πουλάω το κομιξάκι με την υπογραφή ή το σκίτσο στο e-bay σε 10πλάσια τιμή από την ΟΑ και να τα οικονομάω; Αυτός ακριβώς ήταν και ο λόγος που ώθησε πολλούς καλλιτέχνες να τιμολογούν την υπογραφή τους ή το σκίτσο τους. Η κερδοσκοπία κάποιων εις βάρος τους. Μια πρακτική αρκετά ανεπτυγμένη που με λίγο ψάξιμο μπορείτε να την διαπιστώσετε και σεις. Κι εγώ στη θέση τους μάλλον το ίδιο θα έκανα. :)

 

:Paingiver: 

Το αντίθετο. Το να δινεις τιμη και περιορισμενο αριθμο υπογραφων κανει την υπογραφη σου πιο σπανια και "ακριβη" στο ebay. Κερδοσκοπια εις βαρος τους δεν θα υπηρχε αν οι υπογραφες ηταν τζαμπα. Ο λογος που το κανουν ειναι καθαρα κερδος και γιατι αλλιως θα εμεναν στο καθε κον μια ολοκληρη μερα να υπογραφουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Και τζάμπα να ήταν οι υπογραφές μια χαρά θα υπήρχε κερδοσκοπία. Για ονόματα όπως ο μιλερ, εάν έδινε x υπογραφές τζάμπα σε κάθε συνέδριο θα υπήρχαν 20x άτομα που δεν θα μπορούσαν να παρευρεθούν και θα πλήρωναν για να την πάρουν δεύτερο χέρι. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32742
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  13
  • Reputation:   31
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2203 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  155

Ειναι κανονας αγορας οτι οσα περισσοτερα παρομοια προιοντα εχεις τοσο μειωνεται η αξια τους. Προφανως και θα συνεχισουν να υπαρχουν αγοραπωλησειες ομως το οτι καποιοι καλλιτεχνες ηθελαν να προστατεψουν την υπογραφη τους χρεωνοντας την μου ακουγεται αστειο. 

 

Αλλωστε αν οι υπογραφες ηταν τζαμπα τοτε το ενδιαφερον θα χανονταν, οποτε το ιδιο και η αξια μεταπωλήσης τους. Ο αριθμος θρηνωδε των 20χ που θα ενδιαφερονταν να αγορασει κατι δευτερο χερι θα μειωνεται με τον καιρο και καποτε θα μηδενιστει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

56 min ago , HeyPanos said:

 ομως το οτι καποιοι καλλιτεχνες ηθελαν να προστατεψουν την υπογραφη τους χρεωνοντας την μου ακουγεται αστειο. 

Κάτι τέτοιο δεν γράφτηκε πουθενά.

 

:Paingiver: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32742
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  13
  • Reputation:   31
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2203 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  155

@Dr Paingiver Εννοουσα να προστατεψουν τα πραγματα που πωλουνται που φερουν την υπογραφη τους, ωστε οπως ειπες να μην υπαρχει κερδοσκοπια εναντιον τους.

 

Για τα υπολοιπα που σχολιασα πριν δεν εχεις κατι να πεις ή επελεγες να μην σχολιασεις;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

3 hours ago, AndreasD said:

Κατ αρχήν να πω ότι δεν μου περισσεύουν, οπότε δεν θα δώσω τα 50 για υπογραφή. Αν μου περίσσευαν θα έδινα τα 200 για να τα πούμε λίγο από κοντά.  

Από κει και πέρα, πρέπει να συνειδητοποιήσουμε όλοι ότι οι καλλιτέχνες μεγέθους Μίλλερ (και αναφέρομαι στους Αμερικάνους κατά κύριο λόγο) δεν ζουν απλά κάνοντας κόμικ ή από τα ρόγιαλτις. Τα συνέδρια είναι γι αυτούς μια δουλειά τους. Στην Αμερική βγάζουν χρήματα από αυτό. Πρέπει να καταλάβουμε ότι για να έρθει ο Μίλλερ στη Θεσσαλονίκη, αφήνει κάτι άλλο που θα έβγαζε χρήματα.

Όλοι όσοι γράφουμε ότι δεν είναι σωστό να ζητάει χρήματα ο καλλιτέχνης για να κάνουμε εμείς το κέφι μας, έχουμε αναρωτηθεί αν θα παρατάγαμε τη δική μας δουλειά και αν θα χάναμε το μεροκάματό μας για να κάνουν κάποιοι άλλοι το κέφι τους;

Και στη τελική κανένας δεν υποχρεώνει κανένα να δώσει χρήματα για να πάρει υπογραφή του Μίλλερ ή του όποιου Μίλλερ έρθει εδώ. Εμένα μου υπεραρκεί που θα είναι εκεί, θα τον δώ και θα τον ακούσω να μιλάει, ελπίζοντας ότι έχει ενδιαφέροντα πράγματα να πει.

 

 

Σε παρόμοιο πνεύμα θα προσθέσω ότι εμένα μου φαίνεται ότι υπάρχει και μια τάση να πιστεύουν πολλοί ότι κάτι τους χρωστάει ο δημιουργός. Το βλέπουμε με τα σκίτσα κάθε χρόνο που παραπονιούνται που χρεώνουν τη δουλειά τους. Οι δημιουργοί δεν είναι σκλάβοι ούτε γελοτοποιοί για να βρίσκονται στα κον ώστε να ικανοποιήσουν κάθε περαστικό. Είναι αναπόφευκτο σε ένα τόσο τεράστιο πλήθος ένας τεράστιος αριθμός να είναι άνθρωποι που ο δημιουργός να νιώθει ότι είναι ταλαιπωρία να συναντησει. Και σε ονόματα όπως του Μίλλερ το ιδιο του το όνομα γίνεται προϊόν άρα είναι περισσότεροι αυτοί που θέλουν να το εκμεταλλευτούν ή δεν αντιλαμβάνονται ότι δεν υπάρχει καμία οικειότητα μεταξύ αυτών και του δημιουργού. Οπότε ο Μίλλερ κάτι πρέπει να κερδίσει από αυτό. Δε γίνεται να είναι τόσο καλόκαρδος που χωρίς κάποιο κέρδος να θέλει να ικανοποιήσει κάθε τυχαίο που νομίζει ότι ο Μπάτμαν είναι κουλ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32411
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

7 ώρες πριν, Dr Paingiver είπε:

Σχετικά με το θέμα των υπογραφών.

 

Το θεωρείτε λογικό και τίμιο να πηγαίνω σε ένα Con να παίρνω υπογραφή ή σκίτσο από κάποιον καλλιτέχνη και αμέσως με το που θα βγω από το Con να πουλάω το κομιξάκι με την υπογραφή ή το σκίτσο στο e-bay σε 10πλάσια τιμή από την ΟΑ και να τα οικονομάω; Αυτός ακριβώς ήταν και ο λόγος που ώθησε πολλούς καλλιτέχνες να τιμολογούν την υπογραφή τους ή το σκίτσο τους. Η κερδοσκοπία κάποιων εις βάρος τους. Μια πρακτική αρκετά ανεπτυγμένη που με λίγο ψάξιμο μπορείτε να την διαπιστώσετε και σεις. Κι εγώ στη θέση τους μάλλον το ίδιο θα έκανα. :)

 

:Paingiver: 

Δηλαδή επειδή κάποιοι κερδοσκοπούν εις βάρος μου να γίνω κι εγώ κερδοσκόπος;
Διαφωνώ με τέτοια σκεπτικά.


Εdit: Ο Μiller και ο κάθε Miller προφανώς πληρώθηκε για να έρθει στο Con.
Αν δεν πληρώθηκε πάω πάσο. Καλά κάνει τότε και χρεώνει τις υπογραφές του(αν και τα 50€ εξακολουθούν να μου χτυπάνε άσχημα. Ακόμα και μ΄αυτές τις συνθήκες, να μην πληρώθηκε δηλαδή για την παρουσία του στην έκθεση) :)

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32447
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  12
  • Reputation:   84
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2302 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Επειδή γράφονται εδώ μέσα πολλά για το τι είναι τίμιο και λογικό , θα ήθελα να πω και την δική μου άποψη. Πραγματικά είναι σπουδαίο τι ανακαλύπτει κάνεις μετά από λίγο ψάξιμο στο ίντερνετ.
Ο Bob Kane, δημιουργός του Batman, δεν πρόλαβε ούτε να κερδίσει από το δημιούργημα του ,ούτε να βάλει τόσες υπογραφές Όμως η υπογραφή του βρίσκεται ακόμη και στα 100 δολάρια και όχι σε απίστευτες τιμές.
Ο Jack Kirby, όταν αντιλήφθηκε αισχροκέρδια στις υπογραφές του, απλά τις σταμάτησε.
Οι τιμές μεταπώλησης υπογραφών είναι στάνταρ, άρα όσο και να τις πολλαπλασιάσεις, δεν έχει νόημα. Όταν μάλιστα ένας δημιουργός πεθαινοντας έχει αφήσει πίσω του χιλιάδες υπογραφές, η τιμή πέφτει.
Οι πώληση φωτογραφιών, αυτογραφων ξεκίνησε από celebrities, σε περιόδους προ ίντερνετ, οι οποίοι δεν είχαν άλλο τρόπο να πουλήσουν κάτι χειροπιαστό,όπως ένα σκίτσο, στους θαυμαστές στους.
Όσοι καλούνται σε εκδηλώσεις, πάνε βάση εμπορικής συμφωνίας (κάλυψη εξόδων, αμοιβές, συμφωνία για δωρεάν σκίτσα, υπογραφές, φώτο ή επί πληρωμή). Ούτε κάνουν χάρη στους θαυμαστές τους, ούτε παρατάνε την δουλειά τους.
Υπάρχουν θρυλικοί δημιουργοί που δεν πληρώνονται για την υπογραφή τους.
Οπότε όποιος έρχεται σε μια εκδήλωση για να πουλήσει την υπογραφή του, έρχεται ως celebrity και όχι ως δημιουργός. Αν φοβάται την εκμετάλλευση, ας μην υπογράφει ή ας την πουλάει μέσω ίντερνετ ο ίδιος όσο θέλει.Είναι όμως εύκολα λεφτά, ειδικά κιόλας αν αποφεύγει να σκιτσάρει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32036
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  16
  • Reputation:   78
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2565 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

 Οι δημιουργοί δεν είναι σκλάβοι πρέπει να πληρώνονται  , σε αυτό που συμφωνώ απόλυτα για να ξεχωρίζουν και οι άσχετοι ,  ούτε όμως και οι πελάτες τους  είναι προφανώς σκλάβοι ούτε χρωστάνε επίσης σε αυτόν  , συνεπώς  πρέπει να υπάρχει αναλογία εργασίας  και χρημάτων και εδώ κατά την γνώμη μου  δεν  υπάρχει  ούτε αναλογία αλλά΄ ούτε καν κάποια ιδιαίτερη εργασία :) .

Να τονίσω επίσης ότι κανείς  δεν   δένει τους καλλιτέχνες για  να ΄έρθουν στην γαλέρα , συγνώμη , στην comicon . Ο καθένας που έρχεται κρινει ότι τον συμφέρει και έρχεται,  ο καθένας με τους δικούς του όρους  και εμείς (οι πελάτες)  κρίνουμε   ότι μας συμφέρει και αγοράζουμε αν νομίζει κάποιος ότι τον  συμφέρει ας αγοράσει .επαναλαμβάνω δικαίωμα του είναι. 

 Αν όμως κάποιος  αγοράζει για να μεταπωλήσει και να βγάλει κέρδος ,  τότε αυτός είναι μια  εντελώς άλλη ιστορία  (κα τα πράγματα όπως και το κέρδος του   δεν είναι τόσο απλά όσο νομίζει  πχ.ιhttps://www.ebay.com/itm/HARD-BOILED-1-3-ALL-NM-FRANK-MILLER-DARROW-LIMITED-SIGNED-COMICON-SLIPCASE-/273147595831 ) θα μπορούσε να είναι  και παίκτης χρηματιστηρίου και θα έβγαζε και πιο πολλά χρήματα ίσως.  . 

Προσωπικά ως συλλέκτης  δεν αγοράζω κάτι που μου αρέσει για να το πουλήσω ξανά με κέρδος .

Να θέσω πάντως και ένα , λογικό νομιζω ,  ερώτημα , αν  ο  επαγγελματίας  δημιουργός,   βγάζει χρήματα από τις δημιουργίες του για να ζήσει και έτσι είναι   , αυτό λέει η ιδιότητα του τουλάχιστον , τι δημιουργία αποτελεί η φωτογραφία μαζί του η μια υπογραφή  ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

"Ελα Φρανκ, θελεις να πας στην Ελλαδα σε ενα κον? Προσεχε ομως, οι Ελληνες ειναι οι πιο εξυπνοι στον κοσμο, και εκει δεν θα μπορεις να χρεωνεις για τις φωτογραφιες και τις υπογραφες, οπως σε ολα τα υπολοιπα κον στη γη οπου πηγαινεις; Ελα μωρε, πηγαινε, μπορει να βγαλεις πολυ λιγοτερα λεφτα απο οτι θα εβγαζες αλλου (συνυπολογιζομενης και της δεκαετους κρισης που χτυπαει τον μεσο Ελληνα στο κεφαλι), αλλα οι Ελληνες ειναι γαματοι, εχουν τζατζικι, μουζακα και τσολιαδες!!!" 

 

Και σοβαρα τωρα, μου φαινεται οτι ανακαλυπτουμε την πυριτιδα. Επειδη δεν εχουμε συνηθισει να μας ερχονται τετοια ονοματα, για αυτο και κανουμε τετοια κουβεντα. Αν μας ερθει του χρονου ο Brubaker, σε δυο χρονια ο Bendis κλπ, πιστευω οτι θα το συνηθισουμε. Αλλα μερικοι μου θυμιζουν τον πελατη που πηγε στα μπουζουκια νωρις για να κατσει στο πρωτο τραπεζι, και επειδη δεν τον αφησανε ελεγε στο μαιτρ ποσο αδικο ειναι το συστημα, ολοι πρεπει να ειναι ισοι κλπ ενω ο τυπας απο το διπλανο τραπεζι εδινε επειδικτικα στο μαιτρ ενα 500ρικο (true story). Το συστημα με τις υπογραφες ετσι δουλευει, σε οποιον του αρεσει καλως, σε οποιον δεν του αρεσει tough luck :lmao:

  • Like 5
  • Διαφωνώ 2
  • Αστείο 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.