Μετάβαση στο περιεχόμενο

germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Καλά τα tales from the crypt αλλά όχι για να αντιγράφουμε το σχέδιο τους στο 2017. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 358
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Βάλτε μπαλονάκια μην πάρω ανάποδες... :storm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5973
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

υπάρχει ιδιαίτερος λόγος που δεν βάζουν μπαλονάκια? εννοώ έχει σχέση μήπως με το ότι είναι πιο αφηγηματικά και τείνουν προς διήγημα φάση ή είμαι τελείως λάθος?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Θα αφήσω να απαντήσει ο θεός των κόμικς. 

 

6hdqdu.thumb.jpg.62c010f12929ac53f273510e53000512.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το απόσπασμα σχολιάζει την άλλη αντιπαράθεση: Μπαλονάκια σκέψης εναντίον λεζάντες αφηγηματικής σκέψης. Δεν είναι ενάντια στα μπαλονάκια γενικά. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Δεν το έβαλα επειδή θεωρώ ότι είναι ενάντια. Σχολιασμός του Μόρρισον στην ιστορία των κόμικς πιστεύω ότι είναι πιο πολύ(με την ελπίδα και για λίγη παρωδία γιατί εγώ προσωπικά δεν είμαι και πολύ υπέρ της λεζάντας όπως συνηθίζεται να χρησιμοποιείται.) :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

On 10/11/2017 στο 2:58 ΜΜ, GreekComicFan είπε:

Καλά τα tales from the crypt αλλά όχι για να αντιγράφουμε το σχέδιο τους στο 2017. :)

 

tales from the crypt ή charles burns;; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ποιο ήρθε πρώτο; :) 

 

Edit: Και με αυτό εννοώ, πως ακόμα και αν η επιρροή ήρθε από τον δεύτερο, στην ουσία το πρώτο προβάλλεται. :)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο του δεύτερου Μπλε Κομήτη βρίσκεται κοντά μας.Το οπισθόφυλλο είναι ίδιο με του πρώτου τεύχους. :) 

 

Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25157
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  444
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  474
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

άλλο ένα κακό εξώφυλλο , μαζεύονται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Περιεχόμενα 2ου τεύχους

Εξώφυλλο : "Το θηρίο" από Κατερίνα Αβραάμ

σελίδα 2 : μονοσέλιδο κόμικ "Ο Θάνατος" του Αντώνη Βαβαγιάννη
3 : editorial
4-5 : στήλη ειδήσεων "Στη τροχιά των κόμικ" του Σπύρου Γιαννακόπουλου
5 : μονόστηλο επιλογών "Top 5 Comics" του Γαβριήλ Παγώνη

6-9 : κόμικ "Η απουσία" της Ιωάννας Αλεξοπούλου βασισμένη στο ομώνυμο διήγημα του Αργύρη Χιόνη από το "Οριζόντιο ύψος και άλλες αφύσικες ιστορίες" Κίχλη, 2011
10-25 : κόμικ "Το θηρίο" του Γαβριήλ Παγώνη
26-29 : συνέντευξη της σκηνοθέτη ντοκιμαντέρ Εύας Στεφανή στον Γιάννη Ράγκο με εικονογράφηση Αχιλλέα Χρηστίδη
30-33 : κόμικ "Διαστημικά μικρόβια" του Παναγιώτη Πανταζή
34-44 : κόμικ "Στην καντίνα" σεν. Αντώνης Γκόλτσος, σχ. Παναγιώτης Μητσομπόνος. Σε συνεργασία με την Ελληνική Λέσχη Συγγραφέων Αστυνομικής Λογοτοχνίας

45 : μονοσέλιδο κόμικ "Diet  orchestra" του Τάσου Ζαφειριάδη

46-47 : κόμικ "Δάγκωσε τη λαμαρίνα" του Ηλία Πιερρακέα

48-51 : κόμικ "Κυνηγός ράτσας" σεν. Κώστας Περουλης, σχ. Στέλλα Στεργίου

52-57 : διήγημα "Ο αμνός του Θεού" του Κώστα Μουζουράκη σε εικονογράφηση Γιώργου Γούση

58-59 : κόμικ "Αναπάντητα ερωτήματα" του Βασίλη Δημόπουλου

60-63 : κόμικ "Ensalada mixta #3" του Τόμεκ Γιοβάνη

64-67: κόμικ "Μυρίζει αίμα. Ιστορίες Εμπνευσμένες από αληθινά εγκλήματα στην Ελλάδα. 1. Αγάπη που'γινες δίκοπο μαχαίρι" σεν. Γιάννης Ράγκος, σχ. Aldo Shabani

68-69 : κόμικ "Σκέτη μαλακία" του Σταύρου Κιουτσούκη

70-77 : κόμικ "Η μπαλάντα της 7ης σφαίρας" του Δημήτρη Καμένου

78-79 : Urban Canvas. Συνέντευξη του δημιουργού graffiti ATH1821 στον Αλέξανδρο Σιμόπουλο

80-81 : κόμικ "*****" σεν. Χάρης Νειλας, σχ. Πέτρος Ζερβός

82 : μονοσέλιδο κόμικ "Τελευταία σελίδα" του Κλήμη Κεραμιτσόπουλου 

83 : μονοσέλιδο κόμικ "Αφρικάνικες μάσκες" του Γιάννη Χριστόπουλου

 

===

Δεν υπάρχουν Γυμνά Οστά των Διαλυνά+Παπαμάρκου και δεν είδα κάπου μια εξήγηση.

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

2 λεπτά πριν, germanicus είπε:

Δεν υπάρχουν Γυμνά Οστά των Διαλυνά+Παπαμάρκου και δεν είδα κάπου μια εξήγηση.

 

Μεγάλο φάουλ :damn: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33863
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Καθώς το πήρα χτες πρόλαβα και το διάβασα.

Ας πατήσω πάνω στο Post του :germ: να κάνω μια πρώτη κριτική σε όσα διάβασα. Δηλαδή όλες τις ιστορίες εκτός από τα διηγήματα.

Σαν γενικό σχόλιο έχω να πω οτι μου άρεσε πιο πολύ από το πρώτο τεύχος. Κλασικά κάποια μου άρεσαν και κάποια όχι. Λογική και αναμενόμενη εξέλιξη. Απλά αυτή τη φορά τα like ηταν περισσότερα σαφώς από τα dislike. Βάλε και 16 σελίδες παραπάνω...ουυυυ μια χαρά.

Ξεκινάω

 

Εξώφυλλο : "Το θηρίο" από Κατερίνα Αβραάμ

Χάλια! Δεν είναι αυτό εξώφυλλο για ένα τέτοιο περιοδικό. Όχι

σελίδα 2 : μονοσέλιδο κόμικ "Ο Θάνατος" του Αντώνη Βαβαγιάννη

Τώρα μάλιστα. Γέλασα αβίαστα. Μαύρο και σουρεάλ. Μου άρεσε.
4-5 : στήλη ειδήσεων "Στη τροχιά των κόμικ" του Σπύρου Γιαννακόπουλου

5 : μονόστηλο επιλογών "Top 5 Comics" του Γαβριήλ Παγώνη

Μια χαρά αφιέρωμα. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΛΕΙΠΕ. Μια ερώτηση μόνο, γιατί λείπει το Dirk Gently από εδω? 

6-9 : κόμικ "Η απουσία" της Ιωάννας Αλεξοπούλου βασισμένη στο ομώνυμο διήγημα του Αργύρη Χιόνη από το "Οριζόντιο ύψος και άλλες αφύσικες ιστορίες" Κίχλη, 2011

Πάρα πολύ ωραίο. Με νόημα και με ωραίο σχέδιο. Για μένα η πιο καλοσχεδιασμένη ιστορία του τεύχους. Άνετα. 
10-25 : κόμικ "Το θηρίο" του Γαβριήλ Παγώνη
Δεν μου άρεσε καθόλου. Κακό σχέδιο, αδιάφορη υπόθεση. Δεν το τελείωσα καν.Δεν ξέρω, μπορεί κάτι να μην κατάλαβα.
30-33 : κόμικ "Διαστημικά μικρόβια" του Παναγιώτη Πανταζή

Λοιπόν αυτή την ιστορία τη διάβασα 2 φορές για να την καταλάβω. Και πάλι έχω κενά. Κάπου το έχασα. Παρόλα αυτά μου άρεσε ΠΑΡΑ πολύ η απεικόνιση της Ελλάδας το 1969 και τα σχόλια των κατοίκων της. Τα μικρόβια πάλι κάπου με μπέρδεψαν.

34-44 : κόμικ "Στην καντίνα" σεν. Αντώνης Γκόλτσος, σχ. Παναγιώτης Μητσομπόνος. Σε συνεργασία με την Ελληνική Λέσχη Συγγραφέων Αστυνομικής Λογοτοχνίας

Ε Ξ Α Ι Ρ Ε Τ Ι Κ Ο. Στήσιμο, παράλληλες αφηγήσεις, ιστορία. Άψογο

45 : μονοσέλιδο κόμικ "Diet  orchestra" του Τάσου Ζαφειριάδη

Δεν μου άρεσε, όπως και το αντίστοιχο του πρώτου τεύχους δεν μου άρεσε. Καθόλου όμως.

46-47 : κόμικ "Δάγκωσε τη λαμαρίνα" του Ηλία Πιερρακέα

Αστείο, μελαγχολικό, έξυπνο. Μου άρεσε.

48-51 : κόμικ "Κυνηγός ράτσας" σεν. Κώστας Περουλης, σχ. Στέλλα Στεργίου

Δυνατή και σκληρή ιστορία με σαφές πολιτικό μήνυμα.  Καλή ιστορία και αυτή.

58-59 : κόμικ "Αναπάντητα ερωτήματα" του Βασίλη Δημόπουλου

Αναπάντεχα καλό. Μου αρέσουν αυτού του είδους οι παραλληλισμοί.

60-63 : κόμικ "Ensalada mixta #3" του Τόμεκ Γιοβάνη

Δεν μπόρεσα να το τελειώσω. Αυτό τα λέει όλα.

64-67: κόμικ "Μυρίζει αίμα. Ιστορίες Εμπνευσμένες από αληθινά εγκλήματα στην Ελλάδα. 1. Αγάπη που'γινες δίκοπο μαχαίρι" σεν. Γιάννης Ράγκος, σχ. Aldo Shabani

Το τεύχος μυρίζει "Κόκκινος Κύκλος". Η πρώτη ιστορία που διάβασα και μου ξεκίνησε καλά το τεύχος.

68-69 : κόμικ "Σκέτη μαλακία" του Σταύρου Κιουτσούκη

Τα 10 πρώτα καρέ ήταν όπως το λέει ο τίτλος. Το τελευταίο όμως με έκανε και γέλασα αβίαστα. Βγαλμένο από τη ζωή.

70-77 : κόμικ "Η μπαλάντα της 7ης σφαίρας" του Δημήτρη Καμένου

Οταν είδα το σχέδιο και το στήσιμο μου δημιούργησε μεγάλες προσδοκίες. Ήταν κατώτερο των προσδοκιών μου.

80-81 : κόμικ "*****" σεν. Χάρης Νειλας, σχ. Πέτρος Ζερβός

Τσοντούλα. Μέτριο. Μάλλον κακό.

82 : μονοσέλιδο κόμικ "Τελευταία σελίδα" του Κλήμη Κεραμιτσόπουλου 

Καθαρό δεκάρι!

83 : μονοσέλιδο κόμικ "Αφρικάνικες μάσκες" του Γιάννη Χριστόπουλου

Χάλια.

Η διαφορά των σελίδων 82 και 83 ήταν χαώδης.

 

Γενικό συμπέρασμα. Τα άξιζε τα λεφτά του. Μπράβο που το μεγάλωσαν. Καλή ποιότητα έκδοσης, πολύ καλή προσπάθεια. Μπράβο ΣΕ ΟΛΟΥΣ που δούλεψαν για το περιοδικό, άσχετα αν μου άρεσαν ή όχι οι ιστορίες τους.

 

Μικρό τσουχτερό τελευταίο σχόλιο: Λέει στο editorial " Βεβαίως ένα περιοδικό κόμικ που σέβεται τον εαυτό του οφείλει να είναι κατα ένα μέρος σκοτεινό". Κατά ένα μέρος:lmao:

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το εξωφυλλο με το που το βλεπεις σου βγαζει αυτο...."Οχι μαμα ΜΗΗΗΗΗ.....θα τις φαω τις φακες μου!!!" :help:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Μόλις το πήρα κι εγώ και το διάβασα... Βέβαια λίγο βιαστικά, οπότε επιφυλάσσομαι και για μια πιο προσεκτική ανάγνωση... εντυπώσεις,

 Εξώφυλλο ...'Απο εξώφυλλα μέχρι τώρα δεν έχω μείνει ευχαριστημένος, ίσως να είμαι εγώ απαιτητικός κ ξινός.

  Ο ΘΑΝΑΤΟΣ : Οκ! Πλάκα έχει!:up:

Εditorial: Οκ.

Στην τροχιά των κόμικ: Mια χαρά, ευχάριστη ενημέρωση,καλώς υπάρχει η στήλη.

Η Απουσία:  Στο γνωστό κουλτουριάρικο στυλ που πλέον καθιερώνει ο κομήτης. Προτιμώ πιο περιπετειώδη κόμικς, άλλα δεν έχει σημασία,δεν είναι κακό.

Το θηρίο: Επείσης στο κουλτουριάρικο ύφος, ομοίως με το παραπάνω.

Συνέντευξη: Χμ, θέλω να το ξαναμελετήσω το θέμα για να εκφέρω άποψη.:blush2:

Διατημικά μικρόβια: Επείσης χρήζει περισσότερης μελέτης, θα το ξαναδιαβάσω.

Στην καντίνα: Η νουάρ ατμόσφαιρα αποδίδεται, χωρίς να κόψω φλέβα, το διάβασα ευχάριστα.

Diet Orchestra : Κουλτουριάρικο στριπάκι με ιδιότυπο χιουμορ, οκ...

Δάγκωσε τη λαμαρίνα: Εδώ σχεδιαστικά αρχίζουμε ν ανεβαίνουμε, το αυστηρό εξαπάνελο στήσιμο δεν μ άρεσε, αν είχε παιχνίδι  με τα καρέ και με αυτό το σχέδιο χρώμα θα πήγαινε πολύ καλά το αποτέλεσμα.

              Δεν πειράζει next time! Πάντως έστω κι έτσι ανεβήκαμε level! :party3:

Kυνηγός ράτσας: Μια χαρά , ταιριάζει με το ύφος του περιοδικού, noir αίσθηση.

Διήγημα: Δεν το διάβασα ακόμη όπως δεν διάβασα ακομη και του πρώτου τέυχους, θα τα διαβάσω άλλα με το πάσο μου.

Αναπάντητα ερωτήματα : Καθόλου κακό δισέλιδο, το σχέδιο δουλεμένο στυλιζαρισμένο, με λεπτομέρειες (κάτι που δεν συνηθίζεται τόσο στο περιοδικό), επείσης και στο κουλτουριάρικο ύφος που ταιριάζει γάντι με το περιοδικό, Ωραία δουλειά.

Εnsalada mixta: ΠΑΛΙ κουλτουριάρικο με υπαρξιακά ερωτήματα!!! Πολύ ωραίο σύνολο πάντως.:cheers4:

Μυρίζει αίμα: Καλό, ωράια δουλειά.

Σκέτη μ@λ@κι@ : Ωραίο καρτονίστικο σχέδιο, συμπαθητικό , είχε ροή δηλ storytelling.:tik:

H μπαλάντα της έβδομης σφαίρας : Πολύ ωραίο,τέλειο που έβαλε τον Όσκαρ μέσα, με μπέρδεψε μόνο η δεύτερη σελίδα που είναι σε διαφορετικό σχεδιαστικό στυλ επειδή είναι εφημερίδα, θα πρότεινα να μην ήταν ολοσέλιδη,άλλα κάπως ένθετα.

ΑΤΗ1281: Δεν το διάβασα ακόμη.

*****: Εννοώ το κόμικ 5 αστέρια, ε... εδώ κινδυνος να κάνω σπόιλερ ΄,άλλα θα το πω δεν αντέχω, όπως είχα πει και για το άλλο τεύχος, ίσως υπάρχει ένα κοινό που απολαμβάνει να βλέπει σε φάση τσόντας μη εμφανίσιμες γυναίκες:giati:. Προσωπικά αν έφτιαχνα τέτοιο κόμικ θα προσπάθούσα να έχω  πρωταγωνίστρια χαρακτήρα τύπου σαν τις κοπέλες που φτιάχνει ο Ηλίας Χατζούδης, άλλα αυτά είναι γούστα. Το σχέδιο του Ζερβού μια χαρά πάντως.

Προτελευταία σελίδα: Εξαιρετικό, μακάρι να έβαζε περισσότερες σελίδες ο Κλήμης.

Αφρικάνικeς μάσκες : Νο comments.

Συνδρομές: Δεν νομίζω ,γιατί έχει πλάκα να κάνω τη βόλτα μου για να το βρω και να πιάνω την συζήτηση με τον ψιλικατζή συν ότι για να γλιτώσω 1 ευρώ στο τεύχος δεν δεσμέυομαι ότι θα το παίρνω συνέχεια...

 

Συνολικά... Θα συνεχίσω να το στηρίζω όσο μπορώ γιατί είναι μια γενναία προσπάθεια και χρειάζονται τέτοιες προσπάθειες. Η κουλτούρα νίκησε σε γενικές γραμμές και αρχίζει να αποπνέει μια αναβίωση βαβέλ παρα πέντε (μια εποχή που δεν την είχα ζήσει γι αυτό δεν την νοστάλγώ, καλη όψη του νομίσματος,άλλα μακάρι να αυξηθεί η ποικιλία στο ύφος των δουλειών.) Το ότι έλειπαν τα γυμνά ωστά ενώ θεωρήθηκε το highlight του προηγούμενου τεύχους, δεν ήταν θετικό. Αλλα ποιος ξέρει τι συνέβη.:shit:

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μιας και είχε γίνει μια σχετική κουβέντα όταν ανακοινώθηκε η κυκλοφορία του περιοδικού, να υπογραμμίσω ότι στο Editorial αυτού του τεύχους αναφέρεται "... με τη φιλοδοξία μελλοντικά να παρουσιάσει [το περιοδικό] και ταλαντούχους ξένους [καλλιτέχνες]".

Το είχα απορρίψει σαν πιθανότητα μετά τις συζητήσεις και μου έκανε εντύπωση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

On 12/9/2017 στο 3:43 ΜΜ, germanicus είπε:

Δεν υπάρχουν Γυμνά Οστά των Διαλυνά+Παπαμάρκου και δεν είδα κάπου μια εξήγηση. 

Θες και εξηγήσεις που ένας δημιουργός - εκδότης από το ΕΛλαδιστάν φαίνεται ασυνεπής προς το κοινό;

 image.jpeg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Για να πω κι εγώ τη γνώμη μου, πιάνοντας μόνο τα κόμικς. :)

  • Ο θάνατος: θα ακουστεί βέβηλο και μάλλον είναι, αλλά θέλω να το πω. Ο Βαβαγιάννης είναι ο Αρκάς των 00's. Βρίστε ελεύθερα. :D 
  • Η απουσία: μου άρεσε αρκετά. Αλλά. Είναι και πάλι μεταφορά διηγήματος. Αν ήταν πρωτότυπη έμπνευση της δημιουργού θα ήμουν πολύ πιο θετικός, εν προκειμένω όμως μετέφερε ένα σχετικά απλό από σχεδιαστικής άποψης κείμενο. Θεωρώ δηλαδή ότι δεν είχε να προσφέρει κάτι, όπως imho έκανε με την Παραλογή ο Ζερβός.
  • Το θηρίο: ναι είναι κουλτουρέ. Ναι το σχέδιο ίσως φανεί αποκρουστικό σε κάποιους. Και σ' εμένα δεν έκανε την καλύτερη εντύπωση, αλλά περιείχε μερικά εξαιρετικά καρέ, όπως αυτά στη σελίδα 16 και 22. Αν έμενε λίγο περισσότερο στο horror κομμάτι, θα το εκθείαζα. Ακόμα κι έτσι, μου έκανε θετική εντύπωση.
  • Διαστημικά μικρόβια: ωραία ιστοριούλα και μου άρεσε πολύ το πώς παρουσίασε ο PanPan την αντίδραση των καθημερινών Ελλήνων για την (υποτιθέμενη, μην μπερδευτείτε :P ) επίσκεψη των συμπατριωτών μας στη Σελήνη. Παρόλα αυτά, νιώθω ότι κάτι έλειπε για να έχουμε μια πιο γλυκιά/τσαχπινιάρικη ιστορία.
  • Στην Καντίνα: μέτριο. Ποτέ δεν κατάλαβα τι βρήκαν/βρίσκουν στο σχέδιο του Μητσομπόνου, αλλά ας το προσπεράσω. Η κεντρική ιδέα ενδιαφέρουσα μεν, έβγαζε αυτήν την ελληνικούρα που θέλω σε αυτά τα νουάρ, αλλά θεωρώ ότι η αφήγηση αφαίρεσε κάθε δυναμική. Κρίμα.
  • Diet Orchestra: όπως και το προηγούμενο με έκανε να χαμογελάσω. Ίσως είμαι αρκετά «ανεκτικός» με το χιούμορ του Ζαφειριάδη και γι' αυτό μπορώ να καταλάβω αν κάποιος εδώ μέσα το διαβάσει και βρίσει.Τέσσερα καρέ είναι, προσπεράστε τα. :P
  • Δάγκωσε τη λαμαρίνα: not bad, αλλά όχι και κάτι που θα μου μείνει.
  • Κυνηγός ράτσας: disturbing αν μη τι άλλο. Θα δημιουργήσει αντιδράσεις περί μπαλονακίων και αφήγησης κτλ, αλλά εγώ το θεωρώ καλογραμμένο και καλοσχεδιασμένο. Αρχίζει να μου αρέσει πολύ το στυλ της Στεργίου, ιδιαίτερα σε ότι αφορά τα χρώματα.
  • Αναπάντητα ερωτήματα: δε θυμάμαι να μ' έχει απογοητεύσει ο Δημόπουλος και ούτε τώρα έγινε. Αλλά περίμενα να συμμετέχει με μεγαλύτερη ιστορία. Μικρό το κακό βέβαια, πιστεύω ότι θα τον ξαναδούμε. :) 
  • Ensalada mixta 3: σχεδιαστικά φοβερό. Δεν υπάρχει άλλη ιστορία στο περιοδικό με τόση λεπτομέρεια. Σεναριακά ήταν μάλλον αδιάφορο, αλλά προσωπικά δε με ενόχλησε. Θα διαφωνήσω με τον Pit, μόνο κουλτουριάρικο δε θα το χαρακτήριζα αυτό. Το ότι κάνει παιχνίδια με τη λέξη «κόσμος» δε μου βγάζει κάτι τέτοιο.
  • Μυρίζει αίμα: μάλλον το highlight του τεύχους. Εξαιρετικό σε όλα του, λάτρεψα το artwork του Σαμπάνι. Ίσως προτιμούσα να το δω σε πρώτο πρόσωπο (ναι, πάλι αφήγηση έχει, αλλά προσωπικά θεωρώ ότι ταιριάζει αυτό το στυλ στο νουάρ), αλλά και πάλι μου άρεσε πολύ.
  • Σκέτη μαλακία: γέλασα. Γενικά έχω αδυναμία στον Κιουτσιούκη βέβαια. Συστήνεται άνετα για πονηρό πέσιμο σε κουλτουριάρα γκόμενα. Εκεί που θα ξυνίσει βλέποντας ένα μίκυ μάου με γυμνές, πιθανότατα θα μειδιάσει στο τελευταίο καρέ και θα κοιτάξει τον άλλον πονηρά. :takethis:
  • Η μπαλάντα της έβδομης σφαίρας: ο Καμένος, μετά το Homo, δείχνει ότι το έχει πράγματι με τα ευφάνταστα σενάρια. Σχεδιαστικά επίσης είναι εξαιρετικό. Αν είχε και λίγο καλύτερη ροή, ίσως να το έβαζα πάνω και από το Μυρίζει αίμα.
  • *****: το διάβασα και σχεδόν μονολόγησα «ρε φίλε, αυτό είναι σχεδόν χειρότερο κι από την τσοντίτσα του προηγούμενου τεύχους». Μέχρι που πρόσεξα τη λεπτή ειρωνεία που πηγάζει από τον λόγο των δύο πρωταγωνιστών και άλλαξα γνώμη. :P 
  • (Προ)τελευταία σελίδα: nice. Νομίζω ότι σταδιακά ο Κλήμης μπορεί να χτίσει ένα «όνομα» με αυτά τα μονοσέλιδα.
  • Αφρικανικές μάσκες: Κάκιστο. Αν αυτά τα τέσσερα καρέ ήταν μέρος μιας μεγαλύτερης αφήγησης, μπορεί και να μου άρεσαν. Αλλά έτσι σκέτα είναι απλά ένα πάτημα για να κράξεις (με το δίκιο σου) το περιοδικό.

Συνολική εκτίμηση; Σημαντική βελτίωση από το πρώτο τεύχος. Ίσως και πάλι δεν είδαμε το :wow: κόμικ (τα Γυμνά Οστά είχαν μια τέτοια προοπτική, αλλά μάλλον ντύθηκαν λόγω χειμώνα), θεωρώ ωστόσο ότι είχε μικρότερη ποιοτική ανομοιομορφία. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Το αγορασα και εγω χτες και το διαβασα σημερα (εκτος της συνεντευξης και του διηγηματος)

 

Συνολικα θεωρω οτι βελτιωθηκε και σαν ιστοριες αλλα και λογω του αυξημενου μεγεθους. Η ποιοτητα ιλουστρασιον κτλ εξαιρετικη.

 

Ξεχωρισα την απουσια και την καντινα. Και τον χαρο φυσικα!

 

Θα το ξαναδιαβασω και αναμενω με αγωνια το επομενο και ελπιζω να εξαλειψουν εντελως τις κακες ιστοριες (οσο ειναι εφικτο).

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Το τελείωσα και εγώ. Το αγαπημένο μου κομμάτι του τεύχους είναι το διήγημα "Ο Αμνός του Θεού" του Κώστα Μουζουράκη, του οποίου η αφήγηση ήταν ατμοσφαιρική και γούσταρα πολύ την ανάγνωση. Να πάτε να το διαβάσετε οι παραπάνω. :ego:

 

Απ' τη μια μου άρεσε η αύξηση των σελίδων και του πλήθους των κόμικς, αλλά - χωρίς να υποθέτω πως αυτό είναι επακόλουθο του πρώτου - θεωρώ πως μειώθηκε η ποιότητα. Δυστυχώς δεν υπάρχουν κόμικς που ξεχώρισα ιδιαίτερα, όπως είχα στο πρώτο τεύχος. Τα βρήκα όλα μέτρια. Όχι "με-απογοήτευσαν-μέτρια", αλλά "δεν-με-εντυπωσίασαν-μέτρια". Δεν θα μπω στον κόπο να γράψω για κάθε ιστορία, θα πω για μερικές που θέλω.

Ξεχωρίζοντας με το ζόρι την Μπαλάντα της Έβδομης Σφαίρας, καθώς μου αρέσει τόσο το σχέδιο όσο και το ύφος που γράφει ο Καμένος (το οποίο είναι ιδιαίτερα εμφανές) και η λεξιπλασία του, σαν εκτέλεση θα μπορούσε να έχει εστιάσει αλλού για να δικαιολογεί την (ας πούμε) "λύτρωση".

Το Ensalada Mixta #3, και πάλι λόγω συμπάθειας στον δημιουργό μου τράβηξε την προσοχή σχεδιαστικά, αλλά δεν τη βρήκα καθόλου κοντά στο χαρακτηριστικό χιούμορ του Tomek.

Ο Κυνηγός Ράτσας είχε ωραίο χτίσιμο, αλλά τίποτα άλλο. :P

Τα Διάστημικα Μικρόβια ήταν ίσως το μόνο που με ικανοποίησε σε όλους τους τομείς.

Για Το Θηρίο συμφωνώ με τον GeoTrou.

Την Καντίνα την βρήκα υπερβολικά απλοϊκή. Περίμενα κάποιο twist, κάποια αποκάλυψη, κάτι... Αλλά δεν.

Η Απουσία ήταν καλό ορεκτικό. Αντίστοιχο της πρώτη ιστορίας του πρώτου τεύχους.
 

Επίσης, εννοείται πως ξενέρωσα που έλειπαν τα Γυμνά Οστά. Αλλά είδα πως στο πρώτο τεύχος δεν έλεγε πως συνεχίζει στο επόμενο, οπότε ίσως να μην υπήρχε έτσι και αλλιώς σκοπός να βγει σε αυτό. Εκτός αν γράφτηκε κάπου αλλού και δεν το υποθέσαμε μαζικά.

Θεωρώ πως αξίζει τα χρήματα - είναι περιοδικό, γι' αυτόν το λόγο το παίρνω και δεν μου φαίνεται περίεργο να μη βρίσκω διαμαντάκια σε κάθε τεύχος. Επίσης η ποιότητα του χαρτιού και της όλης έκδοσης είναι υπερβολικά καλή, πράγμα που πιστεύω ότι δικαιολογεί την τιμή. Αλλά σε αυτούς που ξενέρωσαν με την αποκαλούμενη "κουλτούρα" του προηγούμενου τεύχους θα έλεγα να μην ασχοληθούν.

 

Edit: Συμφωνώ περί ποιοτικής ομοιομορφίας με τον GeoTrou. Στο προηγούμενο βρήκα κακά, βρήκα και πολύ καλά. Εδώ δεν υπάρχουν ούτε χαντάκια, ούτε λόφοι. Αλλά εξαρτάται για το αν είναι αρνητικό ή θετικό αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χορταστικό και το 2ο τεύχος, με άφησε ικανοποιημενη απο το αποτέλεσμα. Σχεδόν όλο το τεύχος κυμαίνεται απο σχετικά καλό μεχρι πολυ καλο επιπεδο για τα γουστα μου.  :)

Κατιτις για το εξωφυλλο:

οντως μου αρεσε :) θεωρώ ότι βγαζει μια δυναμικη. Δεν ειναι για όλα τα γουστα, αλλά δε χρειαζεται κιολας. Ακόμα και να μην αρεσει σε καποιους, δεν περναει απαρατηρητο - δειτε ποση συζητηση προκαλεσε εδω μεσα. :)

Σκεφτειτε τωρα καποιον που δεν εχει σχεση με τα κομικς και του κανει εντυπωση το εξωφυλλο , εστω αρνητικη. Οι πιθανοτητες να το ξεφυλλισει θεωρω οτι ειναι πολλες. Δεν ειναι ενα αδιαφορο εξωφυλλο - αυτα θα πρεπει να αποφευγονται. 

Και αυτο και η ιστορία "το θηρίο" (που ανηκει στις ιστοριες του τευχους που μου αρεσαν λιγοτερο) μου θύμισαν εντονα την ταινια Cat People.

 

Θεωρώ πολύ θετικό το οτι κυκλοφορεί ο Μπλε Κομητης. Τελευταία φορά που κυκλοφορησε περιοδικό που εδωσε βημα στους ελληνες δημιουργους ηταν το 9, που συνεβαλε τα μάλα στην ανθιση της ελληνικης σκηνης κομικς :)

Πιστευω οτι τον ιδιο σημαντικο ρόλο μπορει να παιξει κι ο μπλε κομητης, οτι είναι μια ποιοτικη και προσεγμενη έκδοση, κι οτι υπάρχουν πολυ αξιολογοι δημιουργοι που μπορουν να "ψηθουν" και να γινουν ευρυτερα γνωστοι μεσω αυτου και να κανουν μελλοντικα πιο ολοκληρωμενες δουλειες :)

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33863
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

22 ώρες πριν, Kabuki είπε:

 

Θεωρώ πολύ θετικό το οτι κυκλοφορεί ο Μπλε Κομητης. Τελευταία φορά που κυκλοφορησε περιοδικό που εδωσε βημα στους ελληνες δημιουργους ηταν το 9, που συνεβαλε τα μάλα στην ανθιση της ελληνικης σκηνης κομικς :)

Πιστευω οτι τον ιδιο σημαντικο ρόλο μπορει να παιξει κι ο μπλε κομητης, οτι είναι μια ποιοτικη και προσεγμενη έκδοση, κι οτι υπάρχουν πολυ αξιολογοι δημιουργοι που μπορουν να "ψηθουν" και να γινουν ευρυτερα γνωστοι μεσω αυτου και να κανουν μελλοντικα πιο ολοκληρωμενες δουλειες :)

 

Επιπροσθέτως: Το timing του Μπλε κομήτη είναι καταπληκτικό. Έρχεται σε μια εποχή που κόντρα στο ρεύμα της εποχής (τεχνολογική άνθηση, Tablets, pc κτλ) τα κόμικ στην Ελλάδα έχουν άνθηση. Δείτε το τοπίο 4 χρόνια πριν. Στα περίπτερα δεν κυκλοφόραγε τίποτα νέο. Ξαφνικά, να τα Ντίσνευ, να τα ΜΠΛΕΚ (εκδόσεις ΑΝΕΜΟΔΟΥΡΑ γενικά), να οι προσφορές μέσω εφημερίδων (μεθαύριο Ερικ Καστέλ μην ξεχνιόμαστε) να και ο Μπλε κομήτης να καλύψει το κενό της Βαβέλ και του 9. Να μην αναφέρω την άνθηση των Graphic novels, fanzines κ.τ.λ. Άσχετα σε ποιούς αρέσει και ποιούς όχι σαν περιοδικό-ύλη η κυκλοφορία του Μπλέ Κομήτη είναι από τα πλέον ευχάριστα νέα της χρονιάς!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Απο την Απουσια, πρωτο κομικ στον Κομητη :

------------------------------------------------------------------

Γιατι δεν εχει το κλουβι μεσα πουλι;

Εχει και παραεχει. Μονο που δεν το βλεπεις.

Και πως το λενε;

Το λενε απουσια.

Και γιατι δεν κελαηδα;

Γιατι η απουσια εκτος απο αορατη ειναι και βουβη. Φωνη δεν εχει.

-----------------------------------------------------------------------

 

Με τον παραπανω διαλογο, ο οποιος, για εμενα παντα, αντιπροσωπευει πληρως την ουσια και τη φιλοσοφια πισω απο την εκδοση, τελειωνει για εμενα η αγορα του περιοδικου. Αισθητα καλυτερο απο το 1ο τευχος, με μεγαλο μειονεκτημα την απουσια της ιστοριας του Διαλυνα. Σχεδιαστικα πολυ καλυτερο απο το πρωτο, σε γενικες γραμμες ομως εξακολουθει να ειναι κατω του μετριου. Σεναριακα, πολυ κατω του μετριου, με ελαχιστες εξαιρεσεις. Κυριαρχη αισθηση παλι το δηθεν, το προχω και ψευτοκουλτουρε. Π.χ. οι 2 σελιδες του Κουτσιουκη με μια γκομενα να μα......ται. Οτι δηλαδη τι;

 

Τελος παντων, ας μεινουμε στο οτι δεν ειναι για εμενα και ειναι για καποιους αλλους. Συνεχιζω να ευχομαι καλη επιτυχια, μια κομιξοεκδοση ειναι καλυτερα να υπαρχει, παρα οχι.

 

Παρολο που δεν θα το ξαναπαρω, θα δοκιμασω την τυχη μου και θα τους στειλω ενα ποιημα που εγραψα. Πιστευω οτι ταιριαζει τελεια στην φιλοσοφια του περιοδικου και μπορει να σταθει ανετα διπλα στις υπολοιπες ιστοριες τους. Ιδου :

 

Και το μυαλο σου ειναι θολο

Και το δικο της πιο λειψο

Σας εθολωσαν τα λεφτα

Γεια σου Φανφαρα φαφλατα!

 

:lmao:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

38 λεπτά πριν, Dredd είπε:

Απο την Απουσια, πρωτο κομικ στον Κομητη :

------------------------------------------------------------------

Γιατι δεν εχει το κλουβι μεσα πουλι;

Εχει και παραεχει. Μονο που δεν το βλεπεις.

Και πως το λενε;

Το λενε απουσια.

Και γιατι δεν κελαηδα;

Γιατι η απουσια εκτος απο αορατη ειναι και βουβη. Φωνη δεν εχει.

-----------------------------------------------------------------------

 

Με τον παραπανω διαλογο, ο οποιος, για εμενα παντα, αντιπροσωπευει πληρως την ουσια και τη φιλοσοφια πισω απο την εκδοση, τελειωνει για εμενα η αγορα του περιοδικου. Αισθητα καλυτερο απο το 1ο τευχος, με μεγαλο μειονεκτημα την απουσια της ιστοριας του Διαλυνα. Σχεδιαστικα πολυ καλυτερο απο το πρωτο, σε γενικες γραμμες ομως εξακολουθει να ειναι κατω του μετριου. Σεναριακα, πολυ κατω του μετριου, με ελαχιστες εξαιρεσεις. Κυριαρχη αισθηση παλι το δηθεν, το προχω και ψευτοκουλτουρε. Π.χ. οι 2 σελιδες του Κουτσιουκη με μια γκομενα να μα......ται. Οτι δηλαδη τι;

 

Τελος παντων, ας μεινουμε στο οτι δεν ειναι για εμενα και ειναι για καποιους αλλους. Συνεχιζω να ευχομαι καλη επιτυχια, μια κομιξοεκδοση ειναι καλυτερα να υπαρχει, παρα οχι.

 

Παρολο που δεν θα το ξαναπαρω, θα δοκιμασω την τυχη μου και θα τους στειλω ενα ποιημα που εγραψα. Πιστευω οτι ταιριαζει τελεια στην φιλοσοφια του περιοδικου και μπορει να σταθει ανετα διπλα στις υπολοιπες ιστοριες τους. Ιδου :

 

Και το μυαλο σου ειναι θολο

Και το δικο της πιο λειψο

Σας εθολωσαν τα λεφτα

Γεια σου Φανφαρα φαφλατα!

 

:lmao:

 

 

 

Με έχεις ανατριχιάσει. :wow: Έγραψες το ποστ της χρονιάς 2017.

 

(κάτι σαν τη φράση-ρητό "οι ευχές δεν έχουν ιδιοκτήτη" από το Σύνεφο)

 

:div:

Επεξεργασία από x for xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

2 ώρες πριν, Dredd είπε:

[...]

Και το μυαλο σου ειναι θολο

Και το δικο της πιο λειψο

Σας εθολωσαν τα λεφτα

Γεια σου Φανφαρα φαφλατα!

[...]

chicken2.gif

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

@Dredd νομίζω κάποτε επί του θέματος είχες πει ότι με διορίζεις εκπρόσωπό σου και συνυπογράφεις ότι λέω; (μπορεί να ήταν και κάποιος άλλος, δεν παίρνω όρκο). Τώρα το αντιστρέφω. Πάρτο πάνω σου.

 

Ξεκίνησα να κάνω κριτική ιστορία προς ιστορία, μία προς μία, αλλά στην πορεία αποφάσισα ότι δεν αξίζει. Δε μου άρεσε. Και πλέον 2 φορές που το αγόρασα από το περίπτερο, θα περιμένω το επόμενο σκοτωμένο σε πρωτοπορίες και πάμπλικ και αν και εκεί η εικόνα δεν αλλάξει, πολύ απλά δεν είμαστε πλασμένοι ο ένας για τον άλλο. Κρίμα.

 

Να πω όμως και 2-3 καλές κουβέντες για εκεί που αξίζει. ΟΚ ο Βαβαγιάννης (έχω διαβάσει και καλύτερα, αλλά είναι καλός). Μου άρεσε ο Τόμεκ - με εκνευρίζει η γραμματοσειρά του. Μου αρέσει πάρα πολύ ο Καμένος και το μινιολοστύλ του, θα μπορούσα να διαβάζω οτιδήποτε βγάζει γιατί με ικανοποιεί απόλυτα εικαστικά το τελικό αποτέλεσμα. Η ιστορία της Ζωής Φραντζή, καλή ως σύλληψη, κακή ως εκτέλεση. Ήθελε σελίδες, ήθελε μυθοπλασία, ήθελε κάτι άλλο. Τώρα δίνει εντύπωση ότι κάτι λείπει. Και η προτελευταία σελίδα. Αυτά. Άντε να βάλω και το (έξυπνο αυτή τη φορά) Diet orchestra και με ικανοποίησε για περίπου 20" το εύρημα της γλώσσας αφήγησης στην τσόντα.

 

Τα υπόλοιπα πέταμα. Τι μένει; 10 σελίδες; Ντατ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Διαβαστηκε....ενταξει....δεν ξετρελαθηκα κιολας να πω την αληθεια.:thinking:

 

Αυτα που μου αρεσαν....

(Προ)τελευταια σελιδα: Μπορει να καταλαμβανει περισσοτερο χωρο στον Κομητη, ο Κλημης; Αν ναι, θα το γουσταρα.:cool:

Σκετη μαλακια: Ειχε τον χαβαλε του, γελασα. :D

Φανταζομαι ομως οτι ο Κιουτσιουκης μπορει και καλυτερα, απο το να περιοριζεται σχεδιαστικα μονο σε γυμνες μ...:notalk:....τσες! :D

 

5 αστερια: Οκ, ειχε και αυτο τον χαβαλε του, ο μεν ταξιτζης να μιλαει με το σεις και με το σας, η δε κυρια με διαλεκτο μανταμ οικου ανοχης! :D

Ο Θανατος: Αν καθιερωθει, θα ειναι οτι πρεπει! :)

Δαγκωσε την λαμαρινα: Love story μεταξυ μηχανων. Μικρο, γρηγορο, εξυπνο. :)

 

Τα υπολοιπα τα βρηκα μετρια/κακα/αδιαφορα.....:antekale:.....π.χ. Η Απουσια, ενω ηταν ωραιο σχεδιαστικα, εκφραστικα καπου το βρηκα λιγο.... χαμενο στην μεταφραση να το πω; :thinking:  Ισως να ηταν πολυ κουλτουριαρικο/βαθυ/στοχασμενο το νοημα και να  μου ξεφυγε.:thinking: 

 

Παντως ακομα περιμενω ακομα να δω που ειναι το πουλι! :lol:

 

Οσο για το αν παρθει το 3 τευχος; ....:thinking:....Πρωτα θα περιμενω κριτικες, να δω τι/πως/γιατι κλπ. και  επειτα θα πραξω αναλογως.:)

 

 

:beersanta:

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μετά πολύ φόβου το άνοιξα σήμερα :) Με τέτοιο εξώφυλλο και με τέτοιο σχέδιο στη κεντρική ιστορία, μόνο με φόβο θα μπορούσα να το ανοίξω :)

 

Το στήσιμο βοήθησε στο να το κλείσω με χαμόγελο. Καμμένος με εξαιρετικό σχέδιο, ***** με ξάφνιασε πολύ ευχάριστα, προτελευταία σελίδα με είχε και γέλαγα :) (προσπερνάω τις αφρικάνικες μάσκες. μπήκαν στο "δεν καταλαβαίνω", τόσο μικρές που δεν με επηρέασαν).

 

Η πορεία ήταν ένα roller coaster. Φυσικά δεν μου άρεσε η κεντρική ιστορία. Δεν τη βρήκα όμως τόσο αντιπαθητική όσο φανταζόμουν. Χάρηκα για τις αστυνομικές. Στη τελική είναι το είδος που μου αρέσει. Η Καντίνα ήταν αρκετά πετυχημένη, προσπάθησε να παντρέψει διάφορους τρόπους αφήγησης ελληνικών αστυνομικών, δε νομίζω πως δούλευε αυτό το "ο Γάλλος ο Ζερμέν" που έρχεται από τις Μάσκες και το 50ς-60ς. Το Μυρίζει Αίμα ήταν προφανώς η ιστορία του Παναγιώτη Φραντζή από το 1986. Από εκείνη την ιστορία με έχει σημαδέψει η δημοσιοποίηση από την εφημερίδα Έθνος της "επανασυναρμολόγησης" του πτώματος. Δεν υπήρξε αναφορά σε αυτό, δεν με ενθουσίασε ούτε η απλή ξερή αφήγηση/παράθεση των γεγονότων. 

 

Όποιος κατάλαβε το φινάλε του Κυνηγού Ράτσας, ας μου το πει και εμένα.

 

έριξε εντέλει φόλα στο σκυλί?

Τη διάβασα ξανά και ξανά για να καταλάβω :) Να είμαι τόσο ηλίθιος? :) 

 

Για την ιστορία του Καμμένου, να παραθέσω 2 λήμματα της wiki. 

 

 


Jerome Caminada και Lord Alfred Douglas

Jerome-caminada.jpgLord_Alfred_Douglas_by_George_Charles_Beresford_(1903).jpg
 

 

 

Εάν είχα καλύτερη σχέση με τη δουλειά του συγγραφέα που μνημονεύεται στο κόμικ, ίσως να καταλάβαινα περισσότερα και να την εκτιμούσα. Ως έχει κρατάω μόνο το σχέδιο και τις καλές προθέσεις του σεναρίου :)

 

Συνολικά το #2 είχε τις στιγμές του :) Και τα φάσκελα του έφαγε, και τις επευφημίες του :) Ανθολογία γαρ... Δεν είναι όμως για τους hoi polloi. Νομίζω πως άμα το τσιμπήσει αυτό ο έφηβος germanicus, θα βλαστημάει για τα επόμενα 30 χρόνια τη Βαβέλ, τη γκουλτούρα και μερικά πραγματάκια ακόμα που δεν τα μνημονεύω διότι άπτονται πολιτικών θεμάτων :)

 

Σαφώς και θα αγοραστεί το επόμενο, σαφώς και θα συνεχίσω να παρακολουθώ τις ειδήσεις για το τι θα περιέχει. Δεν ξενέρωσα. Νομίζω πως η πάλη για διασκεδαστικό κόμικ με ωραίο σχέδιο και ωραίο σενάριο παραμένει :) Στα άρματα συντρόφισσες! :D 

 

:cheers5: 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5312 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Διάβασα και το δεύτερο τεύχος. Σχεδιαστικά είναι καθαρά θέμου γούστου τι αρέσει και τι όχι. Ας πούμε εμένα μου αρέσει ο Μητσομπόνος άρα ξεχώρισα και την ιστορία. Στον Κυνηγό Ράτσας αν και ήταν αρκετά φιλόδοξο σαν σχέδιο ομολογώ ότι ούτε εγώ κατάλαβα τι ήθελε να πει. Το μεγαλύτερο όμως πρόβλημα του περιοδικού σε γενικές γραμμές είναι η έλλειψη συμπαγών σεναρίων. Τα περισσότερα είναι μέτρια, δεν έχουν φαντασία, η μεταφορά από το βιβλίο του Χιόνη Η απουσία δεν ξέρω αν ήταν η καλύτερη δυνατή επιλογή. Δίνει όμως ένα στίγμα ότι μπορεί να δούμε μερικές ενδιαφέρουσες ιστορίες της λογοτεχνίας να γίνονται κόμιξ. Η συνέντευξη της Στεφάνου αδιάφορη και εγωκεντρική, δεν την έχω παρακολουθήσει τη δουλειά της για να έχω άποψη. Μετριότατο το διήγημα σε σχέση με αυτό του πρώτου τεύχους. Βέβαια, στο πρώτο τεύχος υπήρχε η Μπουραζοπούλου που κατά την προσωπική, ταπεινή μου άποψη είναι μακράν της δεύτερης η καλύτερη Ελληνίδα συγγραφέας. Οποιος έχει διαβάσει το "Τι είδε η γυναίκα του Λοτ" το ξέρει ότι είναι έτη φωτός μπροστά από την επόμενη Ελληνίδα συγγραφέα. Δυστυχώς, το επαναλαμβάνω το πρόβλημα για μένα δεν είναι το σχέδιο που είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου αλλά τα εξαιρετικά αδύναμα σενάρια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

@luckystrike Τη λένε Στεφανή και όχι Στεφάνου, και είθισται ο συνεντευξιαζόμενος να είναι... πως να στο πώ.... το αντικείμενο μιας συνέντευξης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.