Μετάβαση στο περιεχόμενο

germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5452 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

ειναι λυπηρο πραγματικα !!!!!

 εδω ομως  πρεπει να πω και μια αληθεια .

εαν  διαβασει κανεις ολα τα ποστ παραπανω οι περισοτεροι δηλωνουν οτι εμενα δεν μου αρεσει πολυ η λιγο η δεν ειναι του γουστου μου , το εχουν χαλασει , κουραζουν μεγαλες συνεχειες  κτλ την στιγμη που το περιοδικο αναφερει ""περιεχόμενο και την ποιότητά του ως εντύπου για το οποίο θεωρούμε ότι μέχρι το τελευταίο τεύχος παρέμεινε σε ένα επίπεδο που μας εξέφραζε πλήρως  """   

ισως εδω γραφετε και η ιστορια καποιου περιοδικου . μετραει να εκφραζει τον εκδοτη η ποιοτητα και οι ιστοριες η τον αναγνωστη ?

 

θα λειψει ο κομητης γιναμε λιγο πιο φτωχοι

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 358
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Για κάποιο λόγο δεν εξεπλάγην. Χωρίς να έχω κάποια πληροφορία, είχε αρχίσει να με ανησυχεί η σιωπή της σελίδας τους στο facebook όλο το καλοκαίρι. Κρίμα, αλλά δεν πειράζει. Εγώ χάρηκα που το επιχείρησαν, και ας απέτυχε. Προτιμότερο από το να μην είχε κυκλοφορήσει ποτέ.

Το μόνο που ελπίζω και για το οποίο θα περίμενω, είναι να εκδοθούν και ολόκληρες οι ιστορίες των ελλήνων που ξεκίνησαν εκεί μέσα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όταν ένας τίτλος περιοδικού που αφορά την Ένατη Τέχνη τερματίζει την λειτουργία του, πάντα είναι κάτι το λυπηρό στους λάτρεις του χώρου. :sad1: 

 

Ο Μπλε Κομήτης ήταν ένα πλήρες περιοδικό, από τα λίγα που ασχολούνται και με τα νέα του χώρου των κόμικς, και που φιλοξένησε αρκετές αξιόλογες (αλλά και μη) δουλειές. Πολλά συγχαρητήρια στους συντελεστές γι'αυτήν τους την προσπάθεια κι εύχομαι κάθε επιτυχία στις επόμενες. Ελπίζω κάποια στιγμή, οι καλές ιστορίες που δημοσιεύτηκαν στον Μπλε Κομήτη να συνεχιστούν και να ολοκληρωθούν, είτε αυτόνομα, είτε μέσα σε κάποιον άλλο τίτλο. 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Τα προβλήματα πολλά, το αναγνωστικό κοινό αναξιόπιστο, η ομάδα του περιοδικού το είχε παρατήσει από το 6ο -και ήταν ξεκάθαρο αυτο-, με τις σειρές να ήταν μια "ξεπέτα" να βγάλουν το δίμηνο...

Κρίμα για την κατάληξή του, μπορούσε παραπάνω, αλλά θεωρώ πως στην τελική δεν το προσπαθήσε και η εκδοτική καθόλου (ποιος ευφυής επιχειραματίας αφήνει ανενεργό το facebook του για πάνω από ενα μήνα, και ανακοινώνει κυκλοφορία τεύχους 5 ημέρες πριν;)

Δεν ξεχνάμε πως η έκδοση ήταν πανάκριβη, άρα είχε και ένα τεράστιο νούμερο για ταβάνι, και αν αυτό το τεράστιο νούμερο έπεφτε, τότε τέλος...

Τα προβλήματα όπως είπα πολλά, και από το #08 είχε φανεί το τέλος... 

Τώρα πλέον αυτό μας δίνει και την απάντηση που ψάχναμε... ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΒΓΑΛΕΤΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΟΜΙΚΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΕΛΠΙΔΑ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΤΕ ΦΤΩΧΟΙ ΧΑΧΑΧΑΧΑ

Και μην περιμένετε συνέχεια στο ελληνικό πολυθεματικό, τουλάχιστον όχι έντυπη (το comic cultura έμεινε πλέον) -ή τέτοιου τύπου. Οι εποχές άλλαξαν, οριστικά.

 

Κομήτης ήταν και πέρασε...

 

ΥΓ: Τώρα που όλοι κλαψουρίζουμε την ελληνική κόμικς μοίρα μας, και όσοι ξέχασαν τον κομήτη και τώρα τον θυμήθηκαν, είμαι σίγουρος ένα τεύχος να έβγαζαν θα πουλάγαν παραπάνω και από το 1ο...

Polaris σκεφτείτε το❤

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

On 24/9/2017 στο 8:13 ΜΜ, Bonadrug είπε:

Για τον Μπλε Κομήτη ο τίτλος του τα λέει όλα:

θα είναι απλά ένας κομήτης και όσο για το  περιεχομενό του:π*****ες Μπλε!

 

Μανώλη... κατέστρεψες όλες τις πιθανοθεωρίες. :confuse:

 

Περί γούστων των εκδοτών θα αναφέρω τα λόγια του Κουτρουλάρη σε περιοδικό του: "Έχουμε και εμείς οι εκδότες γούστα!"

 

Παραδέχομαι τον Ανεμοδουρά και τον Μπαζίνα που δασκάλευαν τον κόσμο τους. Αυτό ήταν ταλέντο. Ψάχνανε, βρίσκανε και παρουσιάζανε. Με τον τελευταίο θα ήθελα να είμασταν φίλοι. Όπως και τον Ηλία Καμπανα. :hug2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Ασχημα τα νεα δυστυχως. Και μας αφηνει και στη μεση μερικες ιστοριες. Ελπιζω και εγω να βγει αυτονομα το ελληνικο με τους ληστες. Κριμα και παλι κριμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παρόλο που δε διάβαζα αμέσως τις ιστορίες επειδή περνούσε πολύς καιρός και περίμενα να συγκεντρωθούν, συνέχισα να το αγοράζω... Μου "σκάνε" αναμνήσεις σιγά σιγά απ' το κλείσιμο της νέας περιόδου του "Παρά Πέντε" και φυσικά της "Γαλέρας" (αν και την τελευταία δεν την είχα στηρίξει ιδιαίτερα, να πω την αμαρτία μου... Ίσως επειδή κυκλοφορούσε πολύ πράμα η "Anubis" τότε και έπρεπε να κάνω περικοπές...). Πλέον θα τελειώσω τις ιστορίες που ξεκίνησα, αλλά κρίμα... Πολύ κρίμα... :(  Οι ιστορίες επιλέγονται καλύτερα με τον καιρό και ο εκδότης βρίσκει σιγά σιγά τον παλμό του αναγνώστη. Αρκεί πρωτίστως να υπάρχει αυτός ο εκδότης...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Δυσάρεστη εξέλιξη, ένα τέτοιου τύπου περιοδικό έκανε καλό σε όλους όσους ασχολούμαστε ενεργά με το κόμικ, άλλα και στο να διατηρήσει το ενδιαφέρον των αναγνωστών σε αυτή τη μορφή τέχνης, το περιεχόμενο είχε και μια σχετική ποικιλία. Η απορία μου είναι γιατί σε κάποια φάση έγινε δίμηνος ενώ τα αποτελέσματα δεν ήταν τα αναμενόμενα σε πωλήσεις και αν έφταιξε το ότι έγινε δίμηνο γιατί δεν ξαναέγινε τρίμηνο ή να αραιώσει κυκλοφορία πριν από το απότομο κλείσιμο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Επίσης αναρωτιέμαι γιατί δεν ανακοίνωσαν νωρίτερα το κλείσιμο, ώστε να το ακούσει ο κόσμος και το τελευταίο τεύχος να κάνει πάταγο. Δεν γνωρίζω βέβαια εάν υπήρχε εκδοτικά αυτή η δυνατότητα, όπως δεν γνωρίζω εάν υπήρχε και νόημα από λογιστικής πλευράς.

 

Στεναχωριέμαι είναι η αλήθεια, κάθε μία λιγότερη έκδοση κόμικς είναι πλήγμα. Από την άλλη, τα έντυπα περιοδικά όντως είναι δύσκολο να σταθούν, όμως προσωπικά έχω κουραστεί να ακούω συνεχώς για ο τέλος της εποχής του χαρτιού σαν δικαιολογία για την αποτυχία του κάθε εκδότη. Αν φταίει το χαρτί, σταμάτα να βγάζεις βιβλία και βάλε λουκέτο στην εκδοτική να τελειώνουμε μια ώρα αρχύτερα. Η αγορά είναι συγκεκριμένη. Μπορείς να δώσεις στον κόσμο αυτό που θέλει, ή ακόμα καλύτερα να πείσεις όσους δεν ενδιαφέρονται; Καλώς. Δεν μπορείς; Τότε θα κλείσεις και το φταίξιμο θα είναι δικό σου. Απλά πράγματα. Σκληρά όντως, αλλά τι να κάνουμε, έτσι λειτουργεί η υπόθεση.

 

Από τη στιγμή που η εκδοτική συνεχίζει και βγάζει βιβλία, ελπίζω τουλάχιστον να έμαθαν κάποια πράγματα από το εγχείρημα που θα τα χρησιμοποιήσουν προς όφελός τους. Δεν είναι και λίγοι οι εκδότες που με το που πέφτει έξω μία έκδοση, κάθονται και κατηγορούν την αγορά που δεν τους στήριξε. Ελπίζω η Polaris να μην πέσει σε αυτήν την παγίδα, και να είναι πιο ώριμη ώστε να χρησιμοποιήσει τον μπλε κομήτη σαν μία εμπειρία που θα την βοηθήσει σε βάθος χρόνου, αντί να το δει απλά ως ένα αποτυχημένο πείραμα.

 

Προσωπικά δεν το αγόραζα, επειδή το όλο στήσιμο του πρώτου τεύχους μου φάνηκε άσχημο και «ψαγμένο / κουλτουριάρικο» για τα γούστα μου, μου έδινε την εντύπωση πως διάβαζα κάτι παρωχημένο αντί για κάτι καινούργιο. Το πρώτο και μόνο τεύχος που αγόρασα, το χάρισα σε φίλο, ο οποίος σκεφτόταν να το χαρίσει σε τρίτο, επειδή δεν του άρεσε ούτε εκείνου.  Τα επόμενα δύο τα τσέκαρα στο περίπτερο όπου δεν είδα κάτι διαφορετικό με μια πρώτη ματιά. Για τα τελευταία, διάβαζα καλύτερα σχόλια, όμως ήταν απαγορευτικά από τη στιγμή που είχαν πολλές ιστορίες σε συνέχειες αντί να είναι αυτόνομα. Ελπίζω να βγουν μαζεμένες σε κάποια έκθεση, για να τις τσεκάρω. Έχω στηρίξει μερικές από τις γνωστές, αυτόνομες εκδόσεις της εταιρίας, όμως τον κομήτη δυστυχώς δεν μπόρεσα, όση καλή διάθεση και αν είχα. Καλή συνέχεια στην εκδοτική από πλευράς μου και ελπίζω από καρδιάς να δούμε φρέσκα και αξιόλογα εγχειρήματα σύντομα.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ίσως το λάθος που έκαναν είναι ότι οι μεγάλες ιστορίες σε συνέχειες θα μπορούσαν να εκδοθούν πακετακια σε λίγα τεύχη ώστε να μην χαθεί ο κόσμος. Γιατί πραγματικά ήταν σαφώς καλύτερες από τις μεμονωμένες ιστορίες των πρώτων τευχών που είχαν τα θέματα τους. Όπως λέει ο @PhantomDuck πιο πάνω κινούταν στα όρια του κουλτουρε και του φανζιν. Όμως οι τελευταίες ιστορίες ήταν απίθανες. Θα έπρεπε ίσως να ομαδοποιούνται σε πακέτα τευχών. Π.χ. τρία τεύχη με σατανια και μέσα ενθετη καμία ελληνική. Έτσι ώστε να έκανε αγοραστικό κοινό. Παντως όπως κ να έχει είναι κριμα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σαν αναγνώστης και εγώ του Μπλέ Κομήτη θα ήθελα να γράψω δύο λογάκια για το περιοδικό. Τα έχω πάρει όλα και έτσι πιστεύω ότι έχω μία ποιο ολοκληρωμένη άποψη, γενικά αυτό που πρόσεξα στο περιοδικό είναι ότι λοίπει η γραφιστική ματιά και τι θέλω να πώ. Αν πάρεις όλα τα τεύχη και τα βάλεις στην σειρά θα καταλάβεις ότι εκτός από το εξώφυλλο, την ζωγραφιά δηλαδή όλα τα άλλα είναι ίδια, το λογότυπο, ο τρόπος που διανέμονται τα γράμματα και οι συντελεστές του περιοδικού και γενικά υπήρχε ένα επαναλαμβανόμενο μοτίβο σε κάθε τεύχος.Κατά την άποψή μου η  γραφιστική δουλειά συμβάλει κατά το ήμιση στο να κάνει ένα περιοδικό ενδιαφέρον, δεν θα πω για τις ιστορίες, το αν ήταν καλές ή όχι αυτό είναι άλλο θέμα και πάλι θα το συγκρίνω με την Βαβέλ, τι να γίνει, στην Βαβέλ έβλεπες πολύ παιχνίδι στην γραφιστική δουλειά, σαφώς το κάνανε με μεράκι.Για αυτό τον λόγο θα έλεγα ότι τίποτα δεν έχει τελειώσει, όλα είναι ένα μάθημα, τα παιδιά πρέπει να πατήσουν γκάζι και τώρα που είναι ακόμα νωπό, να βγάλουν κάτι καινούριο και ποιο ΧΑΒΑΛΕΤΖΙΔΙΚΟ, αυτό θέλει ο κόσμος, λίγη ΤΡΕΛΑ, ας το σκεφτούν!:cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30650
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  56
  • Reputation:   265
  • Achievement Points:  56
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3375 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Δεν έχω πάρει όλα τα τεύχη του μπλέ κομήτη, έχω πάρει τα περισσότερα. Είχε μερικές ωραίες ιστορίες ο μπλε κομήτης, αλλά... δεν έφτανε μόνο αυτό. Δεν με χάλαγαν τόσο οι μεγάλες συνέχειες έριχνα καμια φορά και μια ματιά στο προηγούμενο τεύχος και έμπαινα στα κλίμα ή τα θυμόμουν μερικά.

 

Αυτό όμως που δεν με έκανε να το ψάχνω κάθε φορά ήταν ο χαρακτήρας που μου έβγαζε, λίγο το σχήμα του, το υλικό  (πολύ καλό δε λέω) λίγο η φάση της κουλτούρας (να φύγουμε θα έλεγα εγω) λίγο όλο αυτό το "σοβαρό" μου έβγαζε μια βαρεμάρα.

 

Κομιξοπεριοδικό είσαι!!!!

 

Πέρα απο τις ιστορίες που πρέπει να έχεις διάφορες και πιο κουλτουράρικες και ψαγμένες και πιο απλές ρηχές, με μια απλή ιστορία, άλλες με πιο χαβαλέ, άλλες πιο σκληρές (βάλτε ότι θέλετε εδω) δεν έβγαζε μια χαλαρότητα η θεματολογία του. Στα πιο πολλα δηλαδή διαβαζα μόνο τις ιστορίες στα θέματα που είχε δε με τράβαγαν καθόλου να τα διαβάσω και αυτό όπως λένε και κάποιοι φίλοι πιο πάνω το έβγαζε απο όλο το γενικότερο στήσιμο που έβγαζε στο μάτι.

 

Ούτε η αγορά φταίει (ναι έχει αλλάξει σε σχέση με παλιά), ουτε η εποχή του τέλους του χαρτίου φταίει. Που παρόλο που το internet εν έτη 2019 τα έχει αλλάξει όλα ο ειδικός τύπος ακόμα υπάρχει, έχει τον κόσμο του. Το βιβλίο ακόμα υπάρχει (πόσους βλέπετε στο μετρό με βιβλία και πόσους με kindle) το χαρτί υπάρχει ακόμα. Ο κόσμος ακόμα διαβάζει και ακόμα πληρώνει για κάτι που του αρέσει. Δώστε αυτό που αρέσει στον κόσμο, δώστε του μια διαφυγη να χαλαρώσει με ένα κόμικ και μάθετε απο αυτά που λένε όλοι εδω μέσα με τα θέλω του ο καθένας και δώστε τα και ο κόσμος θα είναι εκει.

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ξέρεις τι γίνεται, επειδή άνοιξε η συζήτηση για το περιοδικό, όταν το πρωτοπήρα μου άρεσε αλλά να πώ και το στραβό μου τα παιδιά παίζαν πολύ ψηλά,δηλ, το χαρτί, τα γραφιστικά λίγο που θύμιζε σαν φανζίν, πάλι δεν λέω για τις ιστορίες, το όλο θέμα, το βλέμμα των παιδιών κοίταζε πολύ ψηλά και οι ίδιοι νομίζω το καταλάβαιναν.Κατά την άποψη μου, δεν νομίζω ότι φτάιει ότι έχει τελειώσει η εποχή του χαρτιού, αυτά είναι κίτρινος τύπος, το όλο θέμα ήθελε περισσότερη <<αλητεία>>, <<χαβαλέ>>, τρέλα, πιστεύω ότι το πήραν πολύ σοβαρά.Και τι θέλω να πω, δεν ξέρω πολλά από περιοδικά, βάλε ποιο φθηνό χαρτί, ρίξε κανένα χοντροκομμένο αστείο, φτιάξε κάτι να σοκάρει, παίξε με τα γράμματα, ο κόσμος θέλει κάτι εύκολο ,γρήγορο και φθηνό που να του αφήνει μία ικανοποίηση κατι κουλτουριάρικο και τρελό αλλά και να μην παίρνει τα πράγματα στα σοβαρά.Για αυτό πάμε για άλλα, κομήτης είναι θα ξαναπεράσει!:cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

On 9/16/2019 at 1:25 PM, deadneighbours said:

Ξέρεις τι γίνεται, επειδή άνοιξε η συζήτηση για το περιοδικό, όταν το πρωτοπήρα μου άρεσε αλλά να πώ και το στραβό μου τα παιδιά παίζαν πολύ ψηλά,δηλ, το χαρτί, τα γραφιστικά λίγο που θύμιζε σαν φανζίν, πάλι δεν λέω για τις ιστορίες, το όλο θέμα, το βλέμμα των παιδιών κοίταζε πολύ ψηλά και οι ίδιοι νομίζω το καταλάβαιναν.Κατά την άποψη μου, δεν νομίζω ότι φτάιει ότι έχει τελειώσει η εποχή του χαρτιού, αυτά είναι κίτρινος τύπος, το όλο θέμα ήθελε περισσότερη <<αλητεία>>, <<χαβαλέ>>, τρέλα, πιστεύω ότι το πήραν πολύ σοβαρά.Και τι θέλω να πω, δεν ξέρω πολλά από περιοδικά, βάλε ποιο φθηνό χαρτί, ρίξε κανένα χοντροκομμένο αστείο, φτιάξε κάτι να σοκάρει, παίξε με τα γράμματα, ο κόσμος θέλει κάτι εύκολο ,γρήγορο και φθηνό που να του αφήνει μία ικανοποίηση κατι κουλτουριάρικο και τρελό αλλά και να μην παίρνει τα πράγματα στα σοβαρά.Για αυτό πάμε για άλλα, κομήτης είναι θα ξαναπεράσει!:cool:

 

Μεγάλο θέμα σκαλίζεις. Τι εποχή περνάμε τώρα?

Μαύρη που θέλουμε "κουλτούρα" σοβαρότητα, μαυρίλα?

Μαύρη που θέλουμε χαβαλέ τρέλα αναρχία?

Λιγότερο Μαύρη που θέλουμε σοβαρότητα και λίγο χαβαλέ?

Άσπρη που θέλουμε τρέλα, χιούμορ, sex drugs n rock n roll?

 

Εγώ πιστεύω ότι ο κόσμος ΔΕΝ θέλει κάτι " εύκολο ,γρήγορο και φθηνό που να του αφήνει μία ικανοποίηση κατι κουλτουριάρικο και τρελό αλλά και να μην παίρνει τα πράγματα στα σοβαρά" που αναφέρεις. 

Ο κόσμος σε βάθος χρόνου ΝΟΜΙΖΩ οτι θέλει κάτι ΟΧΙ ΔΗΘΕΝ. ΟΧΙ ΔΗΘΕΝ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ. ΟΧΙ ΔΗΘΕΝ ΜΑΥΡΙΛΑ. ΟΧΙ ΔΗΘΕΝ ΧΙΟΥΜΟΡ. ΟΧΙ ΔΗΘΕΝ ΤΡΕΛΙΑΡΙΚΟ.

Καθώς τα χρήματα δεν υπάρχουν εύκολα να τα πετάμε από εδώ και από εκεί, ο κόσμος επιλέγει να τα δώσει κάπου αυθεντικά. Όπως και να έχει, άσπρο, μαύρο, αστείο, σοβαρό αρκεί να είναι αυθεντικό.

Το Cobane Calling είναι αυθεντικά σοβαρό, αυθεντικά τρελιάρικο αυθεντικά μαύρο. Οι Ληστές ήταν αυθεντικά ιστορικό και μαύρο. Εκεί όμως που έχασε ο κομήτης ήταν στην αρχή. Εκεί έλειπαν πολλά από αυτά που αναφέρω πιο πάνω και τα τεύχη ενώ άξιζαν τα χρήματά τους σαν έκδοση δεν τα άξιζαν τόσο σαν περιεχόμενο.

Αυτό πιστεύω εγώ τουλάχιστον

  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

18 min ago , Manitou said:

Ο κόσμος σε βάθος χρόνου ΝΟΜΙΖΩ οτι θέλει κάτι ΟΧΙ ΔΗΘΕΝ. ΟΧΙ ΔΗΘΕΝ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ. ΟΧΙ ΔΗΘΕΝ ΜΑΥΡΙΛΑ. ΟΧΙ ΔΗΘΕΝ ΧΙΟΥΜΟΡ. ΟΧΙ ΔΗΘΕΝ ΤΡΕΛΙΑΡΙΚΟ.

[...]

Όπως και να έχει, άσπρο, μαύρο, αστείο, σοβαρό αρκεί να είναι αυθεντικό.

Μεγάλες κουβέντες είπες τώρα. Και μιλάω γενικά, όχι μόνο για τον κομήτη και τον κάθε κομήτη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ξέρεις τι γίνεται, αυτό που λες ότι δεν χρειαζόμαστε κάτι δήθεν, ότι και αν είναι, σωστά το λες, αλλά δεν μπορείς να το ξέρεις από την αρχή.Το κάθε κόμιξ, το κάθε συγκρότημα έχει ένα υλικό, το βγάζει προς τα έξω και προσελκύει ένα κοινό, ποιο κοινό?αυτο δεν μπορείς να το ξέρεις, για αυτό είπα ότι χρειαζόταν λίγη τρέλα, ποια τρέλα? όχι μόνο στις ιστορίες, στο γενικό στήσιμο και αυτό ακριβώς, τρέλα θα πεί ψάξιμο και πολύ πειραματισμό, δεν φτιάχνω απλός ένα περιοδικό, μουσικό ή ότι άλλο είναι, το ψάχνω, κατά την άποψή μου ο Μπλέ Κομήτης τα άξιζε τα χρήματα του άλλα στερούταν σε πρωτοτυπία, από μία φάση και μετά κούραζε, γιατι όχι χαβαλές, αν είναι δήθεν χαβαλές θα δείξει, ποτέ δεν ξέρεις.Ραφιναρισμένο είναι κάτι που δεν έχεις ψάξει αλλά η τρέλα και ο χαβαλές μην νομίζεις οτι είναι κάτι εύκολο, θέλει τσαμπουκά, δεν είναι εύκολο!:cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Σημερινή απάντηση σε σχόλιο στο facebook από την ομάδα του περιοδικού είναι, εκτός από τις κλασικές ευχαριστίες για τη συμπαράσταση, ότι θα προσπαθήσουν τους επόμενους μήνες να εκδώσουν κάποιες από τις σειρές του περιοδικού. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

 

 

-50% στα τεύχη του Μπλε κομήτη και στα graphic novel. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  57

13 ώρες πριν, Γιαννης Σ είπε:

-50% στα τεύχη του Μπλε κομήτη και στα graphic novel. 

 

Προσπαθώ να κάνω μια αγορά και μου βγάζει συνέχεια λάθος    :moutra2:   :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

5 λεπτά πριν, fotdim είπε:

 

Προσπαθώ να κάνω μια αγορά και μου βγάζει συνέχεια λάθος    :moutra2:   :(

 

 

Το error, στο τέλος μετά από ηλεκτρονική πληρωμή? 

Μου το έβγαλε και εμένα, τους έστειλα μήνυμα στο fb και μου απάντησαν στο mail, ότι πήγε η παραγγελία κανονικά. 

Δεσμεύεται και το ποσό στην κάρτα κατευθείαν, τσέκαρε μήπως έκανες μαζικές παραγγελίες και στείλ τους και εσύ ένα μήνυμα καλύτερα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Τώρα είδα ότι μου έστειλαν απάντηση ότι ειδαν την παραγγελία μου.  :)

Την έστειλα μερικές φορές αλλά με αντικαταβολή όχι με κάρτα, πιστευω να καταλαβουν ότι είναι μία παραγγελία και να μην την στείλουν όσες φορές τους την έστειλα γιατί εγώ μια θα πάρω.  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Και σε εμενα εκανε αυτο το προβλημα και δεν ελαβα και καποιο Mail επιβεβαιωσης αλλα μου δεσμευσε το ποσο κανονικα. Τους εστειλα email και ελπιζω να μην εχω θεμα και να ερθει η παραγγελια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32935
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  46
  • Reputation:   327
  • Achievement Points:  47
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Βάλτε άλλον ενα παθών στη λίστα...κι εγω τα ίδια έπαθα. Βλέπω να έχει γινει κανονικά η χρέωση στην κάρτα αλλα βγαίνει το σφάλμα στη σελίδα και μάλιστα μου εμφάνιζε τα προϊοντα προς αγορα στο καλάθι. Και κανένα μέιλ επιβεβαίωσης οποτε αναγκαστικά επικοινώνησα μαζί τους για επιβεβαίωση. Κάτι πρέπει να κάνουν εκει στην Polaris για να το διορθώσουν αυτο. Θα την πατήσει κανείς και θα χρεωθεί άδικα παραπάνω....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ παρέλαβα σήμερα το μεσημεράκι την παραγγελία μου   :dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Και εγω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Εμενα με ενημερωσαν τηλεφωνικα τη Δευτερα οτι μου απεστειλαν τα μισα σε ενα δεμα εκεινη τη στιγμη και θα λαβω και 2ο δεμα με τα υπολοιπα μολις γινουν διαθεσιμα. Δεν ηρθε κατι χθες και σημερα αλλα ελπιζω για αυριο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Τελικα χθες παρελεβα και εγω την παραγγελια μου με καποια καθυστερηση αλλα ηταν λογικο λογω των ημερων. Το μονο ελαφρως αρνητικο ηταν το απλα τυλιγμα στα κομικ δηλ ενας απλο φακελος που ειχε σκιστει με το περαδωθε και ηταν σχεδον ολες οι γωνιες πλεον λιγο πατικωμενες. Δηλ εχω διαβασμενα στη βιβλιοθηκη μου που μοιαζουν πιο καινουρια απο αυτο. Τελοσπαντων οτι εγινε εγινε τωρα χωρια που ηθελα να τα αγορασω ετσι κι αλλιως οποτε το 50% μου εκατσε μια χαρα. Τωρα εν αναμονη του 2ου δεματος.

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  57

On 23/4/2020 στο 3:27 ΜΜ, albertus magnus είπε:

Το μονο ελαφρως αρνητικο ηταν το απλα τυλιγμα στα κομικ δηλ ενας απλο φακελος που ειχε σκιστει με το περαδωθε...

 

Κι εμένα έτσι ήρθε αλλά κατά πολύ καλή τύχη δεν είχε ούτε τόσο δα τσαλακωματάκι. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Εμένα μου ήρθαν τέλεια. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.