Μετάβαση στο περιεχόμενο

germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άργησα να διαβάσω το 7ο τεύχος, κυρίως γιατί έπρεπε να ξαναδιαβάσω το 6ο τεύχος πρώτα για να μπορέσω να το παρακολουθησω :)

Κινείται σε πολύ καλό επίπεδο, όπως και το προηγούμενο, μόνο αρνητικό του οι ελάχιστες αυτοτελείς ιστορίες, που θα μπορούσαν να διαβάσουν και νέοι αναγνώστες. 

Σίγουρα το δίμηνο δεν είναι τεράστιο χρονικό διάστημα, αλλά προϋποθέτει την ανάγνωση του προηγούμενου τεύχους, ακόμα και από όσους το διαβάζουν συστηματικά.

Νομίζω πως μια μικρή σύνοψη για το τι έχει συμβεί ως τώρα, στην αρχή κάθε ιστορίας σε συνέχειες, θα βοηθούσε αρκετά παλιούς και νέους αναγνώστες να μπουν στο νόημα :)

Επίσης, έχω την αίσθηση ότι ένα  πλεονέκτημα που είχε το προηγούμενο τεύχος σε σχέση με αυτό, ήταν η μεγαλύτερη ποικιλία θεμάτων.

Δηλαδή μου έλειπε μια slice of life ιστορία, όπως η "Ζάχαρη".

Συνολικά πάντως μπορώ να πω πως συνεχίζει δυνατά , χωρίς να κάνει καμιά έκπτωση στην ποιότητα. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 358
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ανέβηκε στη βάση το εξώφυλλο του όγδοου τεύχους, που κυκλοφόρησε σήμερα, στην πρώτη ημέρα του Comicdom Con :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  756
  • Content Count:  12913
  • Reputation:   94410
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@GeoTrou  Ενημερωτικά, να πούμε ότι κυκλοφόρησε σήμερα και στα περίπτερα. :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Για κάποιο περίεργο λόγο σήμερα ήταν και στην Ξάνθη από το πρωί κιόλας. Οπότε το έχω ήδη διαβάσει. Εξαιρετικό απο την πρώτη ως την τελευταία σελίδα. Το πρώτο τεύχος που μου άρεσε κάθε μία σελίδα του. Θα επανέλθω με αναλυτική κριτική!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  756
  • Content Count:  12913
  • Reputation:   94410
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@Manitou Δεν πιστεύω να το διάβασες πριν το Μίκυ Μάους? :out:  :P 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 λεπτό πριν, Indian είπε:

@Manitou Δεν πιστεύω να το διάβασες πριν το Μίκυ Μάους? :out:  :P 

 

 

:beer: 

Φίλε το πιστεύεις ότι το Μίκυ Μαους δεν έχει έρθει ακόμα στην Ξάνθη? Χαχαχαχα χαχαχα... σουρεαλισμός 

 

:beer: για σένα!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3154 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Με το 8ο τεύχος οι ιστορίες έχουν επιτέλους προχωρήσει αρκετά ώστε να μπορώ να γράψω και δύο πράγματα παραπάνω. Τις θεωρώ όλες σε πολύ καλό καλό δρόμο, την κάθε μια με τον χαρακτήρα της. Το διάβασα με τα δύο προηγούμενα τεύχη από δίπλα για να φρεσκάρω και παράλληλα. Χάρηκα που επιτέλους επέστρεψαν τα διηγήματα, ενώ αντίστοιχα η έλλειψη συνέντευξης δεν με χάλασε και τόσο. Το κακό είναι ότι δεν είχαμε και πάλι Γυμνά Οστά.

 

Το Σατάνια έχει προχωρήσει βαθιά στον κόσμο (χαρ χαρ) που χτίζει. Πράγμα για το οποίο χαίρομαι ιδιαίτερα γιατί φοβόμουν ότι θα αργήσει να μας δείξει κάτι ουσιαστικό. Οι Ληστές έχουν ωραίο, ατμοσφαιρικό γράψιμο και ταιριαστό σχέδιο, αν και δεν ξέρω πως θα συνεχίσουν μετά από αυτό το τεύχος. Ελπίζω ότι θα μας εκπλήξει θετικά. Στην Άρπη είχαμε origin story, το οποίο παράλληλα αποκαλύπτει και πολλά για αυτό το σύμπαν του Κυριαζή. Μου αρέσει πολύ και σχεδιαστικά, αλλά και η "ελληνοποίηση" των διαλόγων - του δίνει χαρακτήρα και δεν σε αφήνει να το υποβαθμίσεις με συγκρίσεις. Μετά από όλα αυτά το Μέρες Λατρείας είναι ό,τι πρέπει για να χαλαρώσεις. Μέχρι τώρα το διάβαζα κάπως αμέτοχος, αλλά πλέον έχω μπει στην ατμόσφαιρα και θέλω να δω τι θα γίνει. Το Kobane Calling έχει αρχίσει να παίρνει μπροστά. Κάνει ήπιο σχολιασμό, αν και ακόμα μάλλον δεν έχει μπει στο ψητό. Για το συγκεκριμένο μπορεί να μην αντέξω και να το διαβάσω πριν μεταφραστεί. Το Μυρίζει Αίμα ήταν κάπως μέτριο αν εξαιρέσεις το έξυπνο αφηγηματικό τρικάκι, το ίδιο και το Λεγεών που το ψιλοπροέβλεψα - αν και είχε ωραίο γράψιμο. Τα του Βαβαγιάννη είναι όπως πάντα εγγύηση και το Ζάχαρη ήταν καλό για κλείσιμο, αν και λιγότερο αστείο από το πρηγούμενο. Τσοντούλα δεν είχε, θα σας μαλώσω :P.

 

Edit: Προστέθηκε και στο goodreads για τους ψυχαναγκαστικούς με το tracking όπως εγώ. :xm:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

 

 

:respect: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Διάβασα μαζεμένα τα 6-7-8. Συνειδητά τα άφησα για να τα διαβάσω όλα μαζί, για να αποκτήσω σωστή άποψη.

 

Σεναριακά πρώτα :

Λοιπόν, το περιοδικό είναι σαφέστατα βελτιωμένο σε σχέση με την προηγούμενη του σύνθεση. Κυρίως γιατί λείπουν οι μονοσέλιδες/δισέλιδες ιστορίες που οι περισσότερες ήταν, κατά την άποψη μου, επιπέδου φανζίν. Με εξαίρεση το Μυρίζει Αίμα, που δεν μου είπε τίποτα, όλες οι υπόλοιπες έχουν λόγο ύπαρξης. Ακόμα και τα μικρά του Βαβαγιάννη ( του οποίου δεν είμαι φαν της δουλειας )ήταν καλά, και ειδικά του τελευταίου τεύχους που ήταν αρκετά καλά. Το Σατάνια ξεχωρίζει σεναριακά, με σενάριο ωραία δουλεμένο. Το Άρπη πάει να πει κάτι καλό αλλά αργεί πολύ, και σε δίμηνης κυκλοφορίας περιοδικά, η "δουλειά" πρέπει να γίνεται πιο άμεσα, να σε τραβάει κατευθείαν και να μην περιμένεις τόσο πολύ και τόσες σελίδες για να εξελιχθεί η πλοκή. Το Μέρες Λατρείας δεν μου έκανε τίποτα ιδιαίτερο, μια coming of age ιστορία χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον, τουλάχιστον μέχρι τώρα. Το Kobane Calling είναι ιδιαίτερο, μου θύμισε το MAUS στην λογική του αλλά με πιο σύγχρονη γραφή. Ακόμα και η Ζάχαρη, χωρίς να γίνεται τίποτα ιδιαίτερο, έχει ευχάριστη, μοντέρνα και τσαχπίνικη γραφή.

 

Σχεδιαστικά :

Εδώ τα χαλάμε. Και τα χαλάμε, όχι τόσο γιατί δεν ταιριάζει το σχέδιο στις ιστορίες, αλλά αγνοείται ένα πραγματικά καλό σχέδιο και στα 3 τεύχη. Μέσα σε τόσες ιστορίες, κάποια θα έπρεπε να σε τραβάει οπτικά, εκτός από σεναριακά. Το πιο άρτιο σχέδιο είναι αυτό του Γούση, αλλά και αυτό είναι μέσα στη μαυρίλα. Προφανώς και ταιριάζει στην ιστορία που διηγείται, αλλα δεν συμβάλλει στο να "ανέβει" οπτικά το περιοδικό. Με λίγα λόγια λείπει το eye candy. Ενώ σεναριακά επεκτάθηκε, σχεδιαστικά έχει μείνει στο alternative/undreground επίπεδο. 

 

Συνολικά :

Αξίζει τα λεφτά του. Και το λέω εγώ, που δεν είμαι φαν του είδους. Αν βέβαια ήταν ξένη έκδοση, μάλλον δεν θα την αγόραζα. Επειδή είναι ελληνική, και επειδή πρέπει να υπάρχουν ελληνικές εκδόσεις, ειδικά στο περίπτερο αξίζει κάποιος να το αγοράζει, όπως και θα κάνω. 

 

:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

14 λεπτά πριν, Dredd είπε:

Το πιο άρτιο σχέδιο είναι αυτό του Γούση, αλλά και αυτό είναι μέσα στη μαυρίλα

 

Όταν εμείς χτίζαμε Παρθενώνες, στο HBO τρώγανε βελανίδα :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  756
  • Content Count:  12913
  • Reputation:   94410
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Και το 8ο τεύχος συνεχίζει με φόρα από τα προηγούμενα. Οι σειρές αρχίζουν σιγά-σιγά να αναδεικνύουν τα αρώματά τους και να μας αποκαλύπτουν πού το πάνε. Έτσι αρχίζουμε κι εμείς να τις συμπαθούμε, ή όχι. :P Αν και καθυστερημένα, ας πούμε όμως δύο λόγια για τα περιεχόμενα. :)

 

"Ο Θάνατος": Ευφυέστατο και πολύ κωμικό. Μου άρεσε πολύ. :respect:

 

"Στην τροχιά των κόμικ": Δύο νέοι τίτλοι παρουσιάζονται, τους οποίους τους έχω γνωρίσει μέσα από το GC. Αρκετά καλή προσπάθεια, ωραίες περιγραφές, αλλά καμία έκπληξη. Επίσης, στο "Top5 comics", η ταλαντούχα Γεωργία Ζάχαρη θα μας εκμυστηρευτεί τα πέντε αγαπημένα της κόμικς. Ενδιαφέρουσες επιλογές.

 

"Σατανία": Η πλοκή προχώρησε αρκετά και μάθαμε επιτέλους τα πλάσματα που κατοικούν κάτω από την επιφάνεια της Γης. Το φινάλε του μέρους είναι εκρηκτικό και μας αφήνει επάνω στην πιο κρίσιμη σκηνή. Αναμένω με ανυπομονησία την συνέχεια.

 

"Ληστές": Κι εδώ έχουμε συνέχεια της πλοκής η οποία είναι τραγική και μας θυμίζει πόσο άσχημος είναι ο αλληλοσπαραγμός. :sad1: Ο σεναριογράφος παίζει (με την καλή έννοια) με τα συναισθήματά μας και μας χαρίζει δυνατές συγκινήσεις. Πολύ ατμοσφαιρικό ήταν και το σχέδιο. Με εντυπωσίασαν οι σκιάσεις. :wow:

 

"Άρπη": Αρχίζει και μας τα χαλάει η συγκεκριμένη σειρά. Κυλάει πολύ αργά (εντάξει το καταλάβαμε, σκ@τ@ στον Βωκ :P ) και η θεματολογία της δεν με ενθουσιάζει τόσο. Σχεδιαστικά την βρήκα καλή. Είμαι περίεργος για την συνέχεια. 

 

"Μέρες λατρείας": Κι εδώ δεν είχαμε κάποια σημαντική εξέλιξη. Οι πρώτες ματιές έπεσαν. ;) Οι σκηνές όμως που παραθέτονται μού άρεσαν και μου ξύπνησαν ευχάριστες αναμνήσεις.

 

"Kobane Calling": Ακόμα ένα απολαυστικό επεισόδιο. Μία τραγική στιγμή της ιστορίας της περιοχής, ντυμένη με καλής ποιότητας χιούμορ. Εντυπωσιάζει η καθημερινότητα και το πώς βλέπουν οι ντόπιοι τον πόλεμο σε αντίθεση με τους ξένους. Εκτίμησα επίσης και τις σημειώσεις στην πρώτη σελίδα του μέρους. Ειλικρινέστατες. :respect:

 

"Αληθινά Κουραφέλκυθρα": Πραγματικά δεν ήξερα με τι θα έπρεπε να γελάσω. Με το μονοσέλιδο κόμικ του Βαβαγιάννη ή με το συγκεκριμένο ιστορικό γεγονός? Και τα δύο πάντως μου έφεραν ένα χαμόγελο στα χείλη. :lol:

 

"Λεγεών": Κι εγώ είμαι από αυτούς που θα σταθούν στο γράψιμο. Ειλικρινά μ'εντυπωσίασε ο χειρισμός της γλώσσας στο κείμενο αυτό. :clap2: Όσον αφορά την υπόθεση του διηγήματος ξεκινάει καλά, στην συνέχεια νομίζω ότι αλλάζει θέμα κι απογοητεύομαι, για να έρθει το φινάλε να ενοποιήσει πάλι την πλοκή. Το πιο δυνατό σημείο ήταν, κατά την ταπεινή μου άποψη, το φινάλε που αν και βγαλμένο από την φαντασία του συγγραφέα, πατάει στην πραγματικότητα η οποία τις περισσότερες φορές δεν είναι ρόδινη.

 

"Μυρίζει αίμα": Μία λογοτεχνική προσέγγιση του Βίου και της Πολιτείας του, συμπατριώτη μου Μεσσήνιου, Σπύρου Μπέσκου. :( Μέσα σε λίγα καρέ, οι δημιουργοί κατάφεραν να δώσουν λεπτομέρειες της δράσης του βιαστή και δολοφόνου γυναικών. Πρόκειται για ένα αρκετά προσεγμένο ανάγνωσμα, μίας θλιβερής ιστορίας. Επίσης είναι ίσως από τις λίγες φορές που σωφρονιστικό ίδρυμα κάνει αυτό ακριβώς που είναι προορισμένο (να σωφρονίζει). Μακάρι όμως να μπορούσαν να το δουν έτσι και οι βιασθείσες γυναίκες. :(

 

"Ζάχαρη": Μία πλοκή που περιγράφει τις ερωτικές "περιπέτειες" των εφήβων πρωταγωνιστών μέσα σε ένα κουτούκι. Ευχάριστο ανάγνωσμα, αλλά δεν το βρήκα κάτι το ιδιαίτερο. Διαβάστηκε και προσπεράστηκε.

 


:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  756
  • Content Count:  12913
  • Reputation:   94410
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τεύχους #09, βρίσκεται κοντά μας. :) 

 

Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.  

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5452 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Ειναι ιδέα μου η ο κομήτης έχει κατέβει 2-3 επίπεδα  . 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34552
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  34
  • Reputation:   136
  • Achievement Points:  34
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1762 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5-6 θα έλεγα εγώ.. λυπάμαι που θα εκφραστώ έτσι άλλα έχει γίνει μια "μάπα" και μισή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ο μπλε κομήτης συνεχίζει με τις συνέχειες των πάρα πολύ καλών ιστοριών που έχει εδώ και 4 τεύχη. Το επίπεδο του είναι σταθερό από όταν μπήκε σε αυτή την τροχιά. Σταθερα πολυ καλό. Αλλά βέβαια γούστα είναι αυτά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15849
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Διαβασστηκε και απο μενα χθες το τευχος 9. 

 

Ο θανατος πολυ καλος οπως παντα.

 

Σατανια, Ληστες και Κομπανι σε υψηλο επιπεδο.

 

Το Μερες λατρειας μου αρεσει λιγοτερο αλλα μου βγαζει κατι γλυκο με εφηβικους ερωτες κτλ

 

Η Αρπη δεν μου αρεσει δυστυχως. Ηλπιζα μηπως βελτιωθει αλλα οχι.

 

Το Columba ψιλοχαλια.

 

Κουραφελκυθρα και Πολιορκια ειχε λιγο καμενο χιουμορ και μου ψιλοαρεσαν.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Η αλήθεια είναι ότι κ εμένα η Αρπη παρόλο που έχει συμμετοχή του Κυριαζή και περίμενα πολλά δεν μου βγάζει κάτι θετικό. Τσαλακωμενη ιστορία με μια σπλατερ χωρίς λόγο χροιά. Επίσης το μερες λατρείας μου θυμίζει όλες τις γιορτές του Πάσχα που έκανα στο χωριό και για αυτό μου αρέσουν αν κ δεν είναι κάτι τρομερό. Σατανια Ληστές και Κομπανι σε πολύ υψηλό επίπεδο. Με καλύτερο όλων το Κομπανι που είναι ένα παραδειγμα πως μπορείς με εντελώς καρτουνιστικη χροιά να ασχοληθείς με ένα απίθανα σοβαρό θέμα. Ληστές όταν θα βγει επίτομο θα είναι γαμω τις αγορές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15849
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

12 min ago , Manitou said:

Με καλύτερο όλων το Κομπανι που είναι ένα παραδειγμα πως μπορείς με εντελώς καρτουνιστικη χροιά να ασχοληθείς με ένα απίθανα σοβαρό θέμα. Ληστές όταν θα βγει επίτομο θα είναι γαμω τις αγορές.

 

Συμφωνω 100%  και με τα δυο πραγματα που εγραψες!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  756
  • Content Count:  12913
  • Reputation:   94410
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διαβάστηκε και το 9ο τεύχος του Μπλε Κομήτη. :) Μπορεί να είναι η ιδέα μου αλλά το συγκεκριμένο τεύχος μού φάνηκε πολύ γρήγορο στην ανάγνωσή του. Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να απολαύσω όσο θέλω τις ιστορίες του, μιας και οι λίγες σελίδες που έχουν στην διάθεσή τους δεν επιτρέπουν σημαντική συνέχιση του μύθου. Μου φαίνεται ότι θα πρέπει να κάνω μία γενναία επανάληψη, όταν με το καλό ολοκληρωθούν. :P Επίσης πρέπει να αναφέρουμε ότι έχουν γίνει κάποιες ανακατατάξεις στην δομή του περιοδικού. Και πάλι το editorial απουσίαζε, ενώ αυτό που χτυπάει στο μάτι είναι η θέση που έχει πάρει το στριπάκι του Βαβαγιάννη (στην θέση που παλιά κατείχε το editorial), αφήνοντας με αυτόν τον τρόπο κενό το σημείο που βρίσκεται στο εσωτερικό του εξώφυλλου. Οι κύριες ιστορίες ξεκινάνε στην αρχή, ενώ τα άρθρα και η συνέντευξη πηγαίνουν στο τέλος. Πάμε να δούμε τα περιεχόμενα του τεύχους. :)

 

“Ο θάνατος”: Αν κι επιχειρείται μία σάτιρα της θρησκείας και χτυπάει τις ευαίσθητες χορδές μου, παρόλα αυτά ομολογώ ότι γέλασα. Είχε πλάκα. :P

 

“Σατανία”: Από το πρώτο μέχρι το τελευταίο καρέ του επεισοδίου έχουμε δράση κι αγωνία, μέσα στην καυτή ατμόσφαιρα των εγκάτων της Γης. Εκτός από τους χαρακτήρες που αποκαλύπτονται, οι πρωταγωνιστές θα δουν και μερικά περίεργα πλάσματα που κατοικούν εκεί. Καλό κι αυτό το επεισόδιο. Με κράτησε.

 

“Ληστές”: Σε αυτό το επεισόδιο βλέπουμε την απόγνωση και την αγωνία που βιώνουν οι δύο πρωταγωνιστές, την σκιά των επιλογών τους να τους καταδιώκει κι όλα αυτά σε συνδυασμό με μία σφοδρή μάχη που θύμιζε γουέστερν. Γενικά ενδιαφέρουσες σκηνές που εκτός από δράση, έπαιζαν με έντονα συναισθήματα (η σκηνή στο μοναστήρι, το φευγιό στο φινάλε). Μία σειρά την οποία σίγουρα θα την διαβάσω πάλι όταν ολοκληρωθεί.

 

“Μέρες λατρείας”: Ήρθε η Κυριακή του Πάσχα κι ενώ όλο το χωριό έχει χαρά και το γλεντάει, οι έφηβοι αισθάνονται βαρεμάρα και ψάχνουν να βρουν διέξοδο. Και σε αυτό το επεισόδιο βλέπουμε τις συνήθειες που επικρατούν στην Ελληνική επαρχία την Πασχαλινή περίοδο, ενώ στο δεύτερο άτυπο μέρος οι δύο φίλοι μας θα έρθουν πιο κοντά, με έναν ανορθόδοξο τρόπο. Λιτό θα χαρακτήριζα αυτό το επεισόδιο. Δανείζεται στοιχεία από το χωριό, αλλά παράλληλα έχει κι αναφορές σε συνήθειες των μεγαλουπόλεων. Μέσα όμως στον σύγχρονο τρόπο που αντιμετωπίζεται ο έρωτας, υπάρχει κι ο αγνός ρομαντισμός. Είμαι περίεργος για την συνέχεια.

 

“Columba”: Περίεργο ανάγνωσμα που δεν είναι και πολύ του γούστου μου. Ο χαρακτήρας είναι προφανές ότι αποτυπώνει τον σύγχρονο απελπισμένο άνθρωπο που τα έχει χάσει όλα και κάνει σπασμωδικές κινήσεις. Η πλοκή όμως δεν με ικανοποίησε. Λυπάμαι αλλά θα προσπεράσω.

 

“Kobane Calling”: Τους παραδέχομαι. :respect: Όπως πολύ σωστά ειπώθηκε, οι δημιουργοί ξέρουν να προκαλούν το αίσθημα του χιούμορ, διαχειριζόμενοι ένα θέμα άκρως σοβαρό και θλιβερό. Η αλήθεια είναι ότι ένιωσα ενοχή όταν άρχισα να γελάω από την πρώτη σελίδα (η ιστορία με το ρύζι). :blush2: Επίσης πρέπει να ομολογήσουμε ότι οι αλήθειες και οι απόψεις που ακούγονται και σε αυτό το επεισόδιο είναι αρκετά εύστοχες. Από τις καλύτερες προσθήκες του Μπλε Κομήτη, κατά την ταπεινή μου άποψη. :)

 

“Άρπη”: Αν και το προηγούμενο επεισόδιο ήταν άσχημο για εμένα, αυτό είχε να δώσει κάτι (αλλά λίγο). Βλέπουμε την αρχή του τελικού σταδίου μίας εξέγερσης και κάποιες έντονες σκηνές. Τίποτε άλλο όμως. Οι λίγες σελίδες που έχει στην διάθεσή του δεν αφήνουν περιθώριο ούτε για απόλαυση, ούτε και για κατανόηση του τι θέλει να πει το σενάριο. Η πλοκή δεν αναπνέει καθόλου. Εξακολουθώ λοιπόν να μην ενθουσιάζομαι με την συγκεκριμένη σειρά.

 

“Στην τροχιά των κόμικ”: Φρέσκα κόμικς κάνουν την εμφάνισή τους και ο Μπλε Κομήτης είναι εδώ για να μας τα παρουσιάσει. Αυτή την φορά θα πάρουμε πληροφορίες για το νέο πόνημα του διδύμου Βανέλλη-Πέτρου (την βιογραφία του Γιαννούλη Χαλεπά), τον Λούκυ Λουκ που πηγαίνει στο Παρίσι και την τριλογία από τις “Νύφες του Δράκουλα”. Επίσης οι αναγνώστες θα μάθουν (αν δεν τους ξέρουν ήδη) τους νικητές των Ελληνικών Βραβείων Κόμικς. Επίσης θα γίνει αναφορά στον κλασικό Jimmy Corrigan, και για το τέλος ο Αντώνης Βαβαγιάννης θα μας εκμυστηρευτεί το Top-5 των κόμικς που προτιμάει. Τι άλλο να ζητήσει κανείς? :)

 

“Συνέντευξη - Κυκλοθυμία”: Μία εκ βαθέων κουβέντα με μία νέα καλλιτέχνιδα στον χώρο της ζωγραφικής γκράφιτι. Εύστοχες ερωτήσεις κι αρκετά ώριμες απαντήσεις.Της εύχομαι κάθε επιτυχία. Προσωπικά όμως άλλα είναι τα γούστα μου όσον αφορά την ζωγραφική στους τοίχους της Αθήνας. :)

 

“Αληθινά Κουραφέλκυθρα”: Ακόμα ένα επεισόδιο της σειράς που σε κάνει να αναρωτηθείς αν θα πρέπει να γελάσεις ή να απορήσεις για την κουλτούρα των ανθρώπων εκείνης της εποχής. Κλασικό παράδειγμα του διαχωρισμού ανάμεσα στον πιστό και στον οπαδό. Όπως και να έχει, ένα ωραίο επεισόδιο. :respect:

 

“Η πολιορκία”: Κάφρικο χιούμορ, μεσαιωνικής εποχής, που προκαλεί γέλιο, αλλά αφήνει αιχμές με την αλληγορία του. Φαντάζομαι όλοι θα εκτιμήσουν αυτή την αλληγορία, εκτός ίσως από κάποια Χριστίνα.... :lol:

 


:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3154 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Αν και δεν έχω να πω κάτι καινιούριο θα γράψω και εγώ δυο κουβέντες όπως συνιθίζω να κάνω με κάθε τεύχος. Το Kobane Calling είναι σαφώς το highlight αυτού τους τεύχους, και γενικά διεκδικεί τη θέση του καλύτερου κόμικ που μπήκε στον Μπλε Κόμητη. Οι άλλες ιστορίες συνεχίζουν να προχωρούν χωρίς να έχω κάτι ιδιαίτερο να παρατηρήσω. Με την Άρπη εγώ δεν έχω απογοητευτεί, απλά θέλω να δω που θα καταλήξει πριν το σχολιάσω σεναριακά γιατί η δομή του είναι κάπως χαοτική.

(Απίστευτο ότι πέρασε ένας χρόνος από την τελευταία φορά που έγραψα Καλό Σεπτέμβρη :P)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  32927
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  47
  • Reputation:   154
  • Achievement Points:  47
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2139 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  19

Μπήκε ο Σεπτέμβρης και ακόμα να κυκλοφορήσει καινούργιο τεύχος. Έχουμε καμιά εξήγηση για αυτό;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Κρίμα

 

"Αγαπητές φίλες και αγαπητοί φίλοι, με λύπη σας πληροφορούμε ότι αναστέλλεται η έκδοση του περιοδικού μας «Μπλε Κομήτης». Η εξέλιξη αυτή οφείλεται στην κυκλοφορία του που δεν μπορούσε εδώ και αρκετό καιρό να στηρίξει το περιεχόμενο και την ποιότητά του ως εντύπου για το οποίο θεωρούμε ότι μέχρι το τελευταίο τεύχος παρέμεινε σε ένα επίπεδο που μας εξέφραζε πλήρως. Ίσως η εποχή του χαρτιού να έχει τελειώσει, ίσως τα λάθη μας να ήταν μεγάλα, ίσως και τα δυο μαζί ή πιθανόν να έπαιξαν ρόλο και άλλοι παράγοντες ωστόσο, το γεγονός είναι ότι αναστέλλουμε την έκδοση ενός περιοδικού που αγαπήσαμε και παλέψαμε πολύ.


Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τους αναγνώστες και συνδρομητές που μας πίστεψαν και μας υποστήριξαν όλο αυτό το διάστημα. Ευχαριστούμε επίσης όλους τους καλλιτέχνες, σεναριογράφους και συγγραφείς των οποίων οι δημιουργίες φιλοξενήθηκαν -πιστεύουμε με σεβασμό και αγάπη- στις σελίδες του περιοδικού. Τέλος, ευχαριστούμε από καρδιάς όλους τους συντελεστές της έκδοσης -και φίλους μας που αγωνίζονταν για κάθε τεύχος ο καθένας από τη μεριά του:σύνταξη, διόρθωση, επιμέλεια, σχεδιασμό με ιδέες, προτάσεις και αγάπη γι’ αυτό που έκαναν.

 

Οι εκδόσεις μας θα παραμείνουν στο χώρο του κόμικ (ελληνικού και ξένου) με κυκλοφορίες το επόμενο διάστημα που πιστεύουμε ότι θα ικανοποιήσουν εσάς τους φανατικούς ή μη της ένατης τέχνης.

 

οι εκδότες

 

Μια ενημέρωση γαι τους συνδρομητές μας: θα επικοινωνήσουμε σύντομα μαζί σας για τη διευθέτηση των συνδρομών αλλά αν παρ’ ελπίδα δεν δείτε ειδοποίηση προσπαθήστε να επικοινωνήσετε μέσω μέιλ ή τηλεφωνικά."
 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πόσο κρίμα!!!!Και οι ιστοριάρες που ξεκινήσαμε θα μείνουν στο κενό! Οχι ρε γμτ!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6949
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ακόμα μια σελίδα στην ιστορία των ελληνικών εκδόσεων με το ίδιο αποτέλεσμα.

 

Δεν αντέχουμε να επενδύσουμε συναισθηματικά σε μια εκδοση γιατί αργά η γρήγορα, κομψα ή ακομψα θα έχουμε αυτή την εξέλιξη.

 

Τελευταία μας ελπίδα  οι εκδόσεις Μικρος Ηρως ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Χρειάζεται θυσίες και από τις εκδόσεις και από εμάς. Καλώς ή κακώς έτσι είναι. Εμένα π.χ. τα πρώτα τεύχη δεν μου άρεσαν πολύ αλλά τα πήρα για να στηρίξω την προσπάθεια. Ένιωσα να δικαιώνομαι από το τεύχος 4 και πέρα που έμπαιναν ιστορίες του γούστου μου (ιστοριάρες) και ξαφνικά απογοήτευση...Ελπίζω τουλάχιστον την ιστορία με τους ληστές να τη βγάλουν τομάκι. Καλά θα ήταν να έβγαζαν και τις άλλες 3 ή έστω τα Kobane Calling και τη Σατανία.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64280
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Κρίμα.... χάσαμε άλλο ένα περιοδικό κόμικ.... σίγουρα είμαστε πιο φτωχοί.

 

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους συντελεστές που το πάλεψαν αυτά τα 2 χρόνια :respect:  Πολύ επίπονη δουλειά και με πολύ αξιόλογα αποτελέσματα :efxaristo:

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Αντε παλι τα ιδια... Κριμα, απλα... Μαλλον οι περιοδικες εκδοσεις ειναι οριστικα χαμενη υποθεση.. Ας ελπισουμε να δουμε σε τομαλια τις ωραιες ιστοριες που ειχαν διαλεξει για εμας.. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Δεν το περίμενα. Η συχνότερη κυκλοφορία του νόμιζα έδειξε ότι προχωράνε υγιέστατα. Θα μου πεις αυτά αλλάζουν από μήνα σε μήνα. Μπορεί το 80% του υλικού που δημοσίευε να ήταν μακρυά από τα γούστα μου, αλλά νόμιζα ότι υπήρχε κόσμος που πραγματικά του άρεζε και μπορούσε να τροφοδοτήσει οικονομικά αυτό το στιλ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32927
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  47
  • Reputation:   154
  • Achievement Points:  47
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2139 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  19

Πολύ κρίμα. Οι ελληνικες ιστορίες λογικά θα εκδοθούν.Τώρα για τις ξένες :thinking:.

Επεξεργασία από Komixakias13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.