Μετάβαση στο περιεχόμενο

germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Διαβαστηκε και απο μενα αλλα ξεχασα να γραψω εδω. Γενικα με καλυψανε οι προηγουμενοι οποτε δε θα πω αναλυτικα για καθε ιστορια παρα μονο οτι το μπερλιν ειχε τρομερο σχεδιο, το εγκλημα στ αναπλι πολυ καλο, τα γυμνα οστα συνεχιζουν με ενδιαφερον, ο θανατος πολυ γελιο, η ραλλου χαριτωμενη και γενικα εμεινα ικανοποιημενος (ειτε λιγοτερο ειτε περισσοτερο) και απο τις αλλες ιστοριες με εξαιρεση τα πουλια που ηταν για  !%$$#@&& (αυτολογοκρινομαι γιατι σεβομαι το φορουμ).

 

Αυτα και περιμενω με εδνιαφερον να δω τι αλλαγες θα εχουμε στη διμηνιαια πλεον εκδοση.

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 358
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

To 5o τεύχος έχω την αίσθηση ότι ήταν το καλύτερο από τα 4 προηγούμενα. Καλοσχεδιασμένες ιστορίες με πολύ προσανατολισμό σε criminal σενάρια κάτι που δεν είναι κακό. Προσωπικά με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο η μεταφορά σε κόμικς λογοτεχνικών ιστοριών αφού δίνει μια ευκαιρία σε περισσότερο κόσμο να προσεγγίσει έσω και δια της τεθλασμένης τα βιβλία. Εξαιρετικό το έγκλημα στο Ανάπλι, το Μυρίζει αίμα μας δίνει λεπτομέρειες για τον τελευταίο άνθρωπο που εκτελέστηκε ατην Ελλάδα (Λυμπέρης επειδή δεν αναφέρεται πουθενά το επίθετο του νομίζω) και το Berlin είχε έξοδο σχέδιο. Συνεχίζω να μην συμπαθώ σε αντίθεση με πολλούς τα Γυμνά Οστά, προφανώς είναι έξω από το δικό μου range. Νέα καλή επιλογή για το διήγημα του τεύχους η δουλειά του Χρήστου Οικονόμου ενός εξαιρετικού διηγηματογράφου της ''καινούργιας'' γενιάς συγγραφέων και με χαροποιεί που βλέπω ότι με εξαίρεση τον μάλλον άγνωστο σε μένα συγγραφέα του 4ου τεύχους στα υπόλοιπα έχουν δημοσιευτεί δουλειές ταλαντούχων συγγραφέων. Απολαυστικό και το κείμενο του Βογιατζή και καλή επιλογή η συνέντευξη με τους συντελεστές της παλιάς Βαβέλ. Μια μικρή παρατήρηση: Στην περίπτωση των διηγημάτων χρήσιμο είναι να δημοσιεύεται ένα σύντομο βιογραφικό των συγγραφέων αν τυχόν θέλει κάποιος να ψάξει δουλειές τους.

ΥΓ Ελπίζω ότι η απόφαση για την διμηνιαία κυκλοφορία του περιοδικού να βγει σε καλό σε μια δύσκολη  εποχή για τα έντυπα περιπτέρου κάθε φύσης. Αν οφείλεται σε βελτίωση της κυκλοφορίας τότε είναι όντως αναγκαία. Αν είναι μια κίνηση για να βελτιωθεί η κυκλοφορία εύχομαι να βγει σε καλό αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για την επιτυχία τέτοιων ρίσκων. Σίγουρα οι άνθρωποι του περιοδικού ξέρουν καλύτερα και ότι κάνουν το κάνουν με βάση τα στοιχεία που έχουν στα χέρια τους. Σε κάθε περίπτωση πάντως είναι μια πολύ καλή προσπάθεια που νομίζω ότι πρέπει να στηριχθεί από τους κομικσόφιλους. 

Επεξεργασία από luckystrike
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κυκλοφόρησε και το 6ο τεύχος, για το διμηνιαίο πλέον Μπλέ Κομήτη :)

 

Το εξώφυλλο και οπισθόφυλλο προστέθηκαν στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

Περιεχόμενα 6ου τεύχους

 

Εξώφλλο - Άρπη, από τον Ηλία Κυριαζή

σελ.2  Ο Θάνατος  - Αντώνης Βαρβαγιάννης

σελ.3  περιεχόμενα , editorial

σελ.5  Σαντανία - Kerascoet & Fabien Vehlmann

σελ.18  Ληστές, η ζωή και ο θάνατος των Γιάννη και Θύμιου Ντόβα - Γιώργος Γούσης & Γιάννης Ράγκος

σελ.29  Στην τροχιά των κόμικ - Σπύρος Γιαννακόπουλος

σελ.31  Άρπη - Έλενα Γώγου & Ηλίας Κυριαζής

σελ.37  Μέρες Λατρείας - Παναγιώτης Πανταζής & Στρατής Ρέλλος

σελ. 43  Kobane Calling - Zerocalare

σελ. 53  συνέντευξη Zerocalcare από το Θοδωρή Δημητρόπουλο

σελ. 57  Αληθινά Κουραφέλκηθρα, βασισμένα σε γεγονότα: Δίκες Ζώων - Αντώνης Βαρβαγιάννης

σελ.58   Ζάχαρη - Γεωργία Ζάχαρη

σελ. 65  Ραλλού, ένας συγκάτοικος... μα τι συγκάτοικος - Ίριδα Μούζου

 

Ο Μπλέ Κομήτης μου άρεσε από την πρώτη στιγμή κι είμαι χαρούμενη που εξελίσσεται συνεχώς.

Το 6ο τεύχος είναι το αγαπημένο μου ως τώρα. 

Τι άλλαξε και τι όχι

Πρώτα απ' όλα, έγινε διμηνιαίο. Προσωπικά θεωρώ πολύ σημαντική τη συχνή περιοδικότητα σε πολυθεματικό περιοδικό,

ειδικά αν δημοσιεύει ιστορίες σε συνέχειες..

Δεύτερον, αν και αυξάνει την περιοδικότητα, η ποιότητα της έκδοσης παραμένει στο ίδιο εξαιρετικό επίπεδο.

Οι σελίδες παραμένουν 68.

Η τιμή πέφτει στα 5.50 ευρώ κι υπάρχει κι η δυνατότητα ετήσιας συνδρομής για 6 τεύχη στα 25, κάτι που σκέφτομαι να πραγματοποιήσω.

Στο Athenscon πωλείται 5 ευρώ. 

Το επίπεδο των ιστοριών γενικά μου άρεσε πολύ.

Στο εντιτόριαλ αναφέρει ότι θα υπάρχει κάποια καθυστέρηση των Γυμνών Οστών, αλλά όχι εγκατάλειψη του πρότζεκτ. 

Οι δύο ξενόγλωσσες ιστορίες, Σαντανία και Kobane Calling μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέρουσες,  το ίδιο κι η υπόλοιπη ύλη του τεύχους.

Ξεχωρίζω Ληστές, Άρπη και Κουραφέλκηθρα (διπλός Βαρβαγιάννης! ), Μέρες λατρείας,  αλλά κι οι υπόλοιπες ιστορίες μου φάνηκαν ικανοποιητικές.

Overall ένα πολύ καλό τεύχος για τα γούστα μου :beer:

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

6o τεύχος..

 

..παίζει να ειναι το 1ο τεύχος που μου ψιλό άρεσαν όλες οι ιστορίες..

αλλά η ευχάριστη έκπληξη για μένα ήταν το κόμικ του Ιταλού.. διαβάζω περιγραφή.. "κούρδοι -isis - πόλεμος"  οκκκ λέω κατάλαβα :P

αλλά ρε φίλε ήταν καλό.. δεν το περίμενα, οπότε πολλά ++++ στον Zerocalare στον τρόπο που περιγράφει τα γεγονότα

 

τέλος μια παρατήρηση, κάτι που κατάλαβα αφού το διάβασα.. είναι όλο το τεύχος "εισαγωγές"  στις ιστορίες που θα διαβάσουμε στο επόμενο :P

anyway τον διαβάζω απο το 1ο τεύχος και σε αυτό όντως φάνηκε η διαφορά που λέγανε :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Με πολύ ανυπομονησία περίμενα το 6ο τεύχος του Κομήτη και δεν απογοητεύτηκα. Το αντίθετο μάλιστα. Ήταν το πρώτο τεύχος που δεν είχε τίποτα που να μη μου άρεσε!

Πολύ καλή η ιδέα για επανεκκίνηση του περιοδικού και για την διμηνιαία έκδοσή του. 

Αλλαγή στο φορμάτ με επίκεντρο τις μεγάλες ιστορίες σε συνέχειες ελλήνων και ξένων δημιουργών. Μου άρεσε? Προφανώς!

 

Ας τα  πάρουμε με τη σειρά. thanks @Kabuki για τα περιεχόμενα

 

Εξώφλλο - Άρπη, από τον Ηλία Κυριαζή

Ο Κυριαζής είναι ο αγαπημένος μου Ελληνας δημιουργός. Έχω μπόλικη από τη δουλειά του αγορασμένη από τη π΄ρωτη στιγμή της κυκλοφορίας της. Οπότε δεν είμαι αντικειμενικός. Αλλά το εξώφυλλο δεν με τρέλανε κιόλας εδώ που τα λέμε. :P

 

σελ.2  Ο Θάνατος  - Αντώνης Βαρβαγιάννης

 

Το μόνο κομμάτι του περιοδικού σταθερό από την αρχή. Αυτό τα λέει όλα. Εξαιρετική δουλειά που κάποια στιγμή θα πρέπει να την βγάλει συγκεντρωμένη σε ένα τομάκι.

 

σελ.5  Σαντανία - Kerascoet & Fabien Vehlmann

Η πρώτη ιστορία του τεύχους που ανοίγει τον χορό των ξένων ιστοριών δημοσιευμένων σε συνέχειες. Το σχέδιο το βρήκα ικανοποιητικό αλλά όχι κάτι φοβερό. Το σενάριο μου άρεσε παααααρα πολύ. Αναμένω με ανυπομονησία τη συνέχεια. 7 για το σχέδιο 9 για το σενάριο

 

σελ.18  Ληστές, η ζωή και ο θάνατος των Γιάννη και Θύμιου Ντόβα - Γιώργος Γούσης & Γιάννης Ράγκος

Από όταν ξεκίνησαν να δημοσιεύονται τέτοιες νουάρ ιστορίες στον κομήτη έγιναν οι αγαπημένες μου. Γιατί να αλλάξει τώρα αυτό?  Ο Γούσης και ο Ράγκος πλέον αρχίζουν να πλησιάζουν απειλητικά τον Κυριαζή στην πρώτη θέση που έγραφα παραπάνω. Η ιστορία Ληστές είναι υπέροχη. Σε σχέδιο και σενάριο. 10 και στα δύο.

Και εδώ αναμένω με ανυπομονησία τη συνέχεια.

 

σελ.31  Άρπη - Έλενα Γώγου & Ηλίας Κυριαζής

 

Άλλη μια ελληνική ιστορία σε συνέχειες. Φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα.  Σχέδιο εξαιρετικό - ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ. Σενάριο? Ακόμα είμαστε στην αρχή. Φάινεται ενδιαφέρον. 10 στο σχέδιο και 8 στο σενάριο.

 

σελ.37  Μέρες Λατρείας - Παναγιώτης Πανταζής & Στρατής Ρέλλος

 

Από τις μεγάλες ιστορίες σε συνέχειες ίσως είναι η πιο Flat. Παρόλα αυτά μου θύμισε το Πάσχα που έκανα στο χωριό μου και είναι μια πολύ αξιόλογη δημιουργία. 7.5 βάζω εδώ 

σελ. 43  Kobane Calling - Zerocalare

 

Μπράβο. Μια τέτοια ιστορία είχε θέση σε ένα τέτοιο περιοδικό. Στήσιμο πρωτότυπο. Θέμα που κάνει τζιζ. Σχέδιο πολύ όμορφο. Μπράβο! Ανυπομονώ για τη συνέχεια. 10 για το σύνολο. 

 

σελ. 53  συνέντευξη Zerocalcare από το Θοδωρή Δημητρόπουλο

Και ο απαραίτητος πασατέμπος για την προηγούμενη ιστορία. Εξαιρετική κίνηση.

 

σελ. 57  Αληθινά Κουραφέλκηθρα, βασισμένα σε γεγονότα: Δίκες Ζώων - Αντώνης Βαρβαγιάννης

Εντάξει αυτός ο τύπος με το περίεργο  - παιδικό σχέδιο έχει ΦΑΝΤΑΣΙΑ. Τελεία και παύλα.  9 και λίγο είναι.

 

σελ.58   Ζάχαρη - Γεωργία Ζάχαρη

 

Η δεύτερη αυτοτελής ιστορία του τεύχους.  Έξυπνη και ιδιαίτερη με καλό χιούμορ.  8.

 

σελ. 65  Ραλλού, ένας συγκάτοικος... μα τι συγκάτοικος - Ίριδα Μούζου

 

Ακόμα και η πορνό ιστορία του τεύχους μ άρεσε αυτή τη φορά. Είχε τη φάση της. 7

 

Συμπέρασμα?

 

Σε αυτό το περιοδικό οι άνθρωποι εργάζονται, δεν είναι στάσιμοι, αφουγκράζονται τον κόσμο και κοιτάνε να γίνονται καλύτεροι. Ελπίζω να το εισπράξουν σε πωλήσεις.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Για να είμαι ειλικρινής δεν ενθουσιάστηκα από το 6ο τεύχος. Στα πρώτα πέντε το περιοδικό είχε αποκτήσει μια ταυτότητα. Η επιλογή των ιστοριών του 6ου τεύχους δεν είναι κακή αλλά η απόφαση να μπαίνουν σε συνέχειες και μάλιστα μετά από ένα δίμηνο δεν μπορώ να πω ότι με βρίσκει σύμφωνο. Μεγάλη η απόσταση χρονικά για συνέχειες. Δεν βγάζω βιαστικά συμπεράσματα και θα περιμένω τη συνέχεια.

ΥΓ Θεωρώ λάθος ότι εξαφανίστηκε το λογοτεχνικό διήγημα που έδινε το κάτι διαφορετικό στο περιοδικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 λεπτά πριν, luckystrike είπε:

Για να είμαι ειλικρινής δεν ενθουσιάστηκα από το 6ο τεύχος. Στα πρώτα πέντε το περιοδικό είχε αποκτήσει μια ταυτότητα. Η επιλογή των ιστοριών του 6ου τεύχους δεν είναι κακή αλλά η απόφαση να μπαίνουν σε συνέχειες και μάλιστα μετά από ένα δίμηνο δεν μπορώ να πω ότι με βρίσκει σύμφωνο. Μεγάλη η απόσταση χρονικά για συνέχειες. Δεν βγάζω βιαστικά συμπεράσματα και θα περιμένω τη συνέχεια.

ΥΓ Θεωρώ λάθος ότι εξαφανίστηκε το λογοτεχνικό διήγημα που έδινε το κάτι διαφορετικό στο περιοδικό.

Νομίζω ότι πολύς κόσμος θα έχει την ίδια άποψη η οποία είναι από τη δικιά της μεριά σωστή. Και εμένα με χαλάει ότι οι συνέχειες θα συνεχίζονται σε 2 μήνες αλλά από την άλλη οι πολλές ως επί το πλείστον αδιάφορες ιστορίες του προηγούμενου φορμάτ μου άρεσαν λιγότερο. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Δυνατό τεύχος! Δεν έχω να προσθέσω κάτι... άργησα κιόλας. Είναι ακόμα αρχή αυτής της νέας αρχής, αλλά ανυπομονώ για τη συνέχεια. Έχουμε 5 ιστορίες από αυτό το τεύχος συν τα Γυμνά Οστά να περιμένουμε. Απλώς κρατάω μικρό καλάθι ως προς το κατά πόσο θα ολοκληρωθούν όλες τους - γιατί τουλάχιστον οι δύο ξένες είναι τεράστιες μπροστά στο υλικό που μπήκε σε αυτό το τεύχος. Διευκρινίζω πως δεν με ενοχλεί να αργήσουν, αλλά να μην ολοκληρωθούν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@DaDiRa Στην ομιλία που είχαν παραθέσει οι δημιουργοί στο Athenscon που μας πέρασε, είπαν ότι τα "Γυμνά Οστά" προς το παρόν θα παγώσουν. Ο λόγος έγκειται στο ότι ενώ το σενάριο είναι ολοκληρωμένο, υπήρχε μη τήρηση στο deadline που είχε ο σχεδιαστής, με αποτέλεσμα να μην δούμε την ιστορία στα αμέσως επόμενα τεύχη του Μπλε Κομήτη. 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Το διαβασα και εγω χθες και σημερα (καπως πιο καθυστερημενα απο τις αλλες φορες) και σε γενικες γραμμες το βρηκα καλο. Αλλαγμενο βεβαια αλλα και παλι καλο.

 

Εμεινα ικανοποιημενος απο την επιλογη των ιστοριων (δεν μπαινω σε λεπτομερειες)  και ελπιζω να συνεχιζει να βγαινει αρκετο καιρο ωστε να τις δουμε και ολες ολοκληρωμενες και φυσικα να επιστρεψουν καποια στιγμη και τα γυμνα οστα. Αυτα απο μενα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Καλωσορίζουμε λοιπόν την νέα εποχή του Μπλε Κομήτη. :welcome3: Η ύλη του περιοδικού, που από εδώ και πέρα είναι διμηνιαίο, όσο πάει και γίνεται περισσότερο προσεγμένη. Φιλοξενεί πλέον, εκτός από κόμικς Ελλήνων δημιουργών, και δύο κόμικς από την Ευρωπαϊκή σκηνή (ένα από την Γαλλία κι ένα από την Ιταλία). Κανένα παράπονο κι από αυτό το τεύχος, το οποίο φροντίζει να καλύπτει μία μεγάλη γκάμα αναγνωστικών γούστων. Το μόνο που ίσως με πείραξε ήταν ότι, λόγω του αριθμού των ιστοριών που φιλοξενούνται, διατίθενται ελάχιστες σελίδες σε κάθε κόμικ, με αποτέλεσμα, με το που αποκτούν ενδιαφέρον, να μένουμε στα κρύα του λουτρού. :( Anyway! Ας πω την γνώμη μου για την ύλη.  


"Θάνατος"
Ακόμα ένα επιτυχημένο στριπάκι του Αντώνη Βαβαγιάννη. Έχει πλάκα να βλέπεις πώς ο δημιουργός μπορεί να διακωμωδεί ένα τόσο μακάβριο θέμα. :respect:

 

"Satania"
Κόμικ που διαδραματίζεται (τουλάχιστον μέχρι στιγμής) μέσα στα έγκατα της Γης. Έξυπνη ιδέα, με καλογραμμένο σενάριο (μιλώντας πάντα για το πρώτο επεισόδιο). Η πλοκή με κράτησε. Δεν είναι πρόχειρη και βιαστική, αλλά ούτε κάνει κοιλιά. Τόσο όσο χρειάζεται για να κινήσει την περιέργεια για την συνέχεια. Το σίγουρο είναι ότι μας έβαλε αμέσως στο κλίμα. Γενικά με έκανε να θέλω να την παρακολουθήσω. Πολύ βρώμικο στόμα έχει ο ιερωμένος. :lol: Το σχέδιο το βρήκα περισσότερο καρτουνίστικο για κόμικ τέτοιας θεματολογίας, αλλά μου άρεσε. Το ίδιο κι ο χρωματισμός.

 

"Ληστές"
Επιστροφή στα πάτρια, με το ντεμπούτο μία ιστορίας, που έχει σαν κεντρικό θέμα δύο αδέλφια. Το πρώτο επεισόδιο περιέχει μία αναδρομή στην παιδική τους ηλικία, τότε που ο πατέρας τους δολοφονήθηκε κι ο σπόρος της εκδίκησης φώλιασε στις νεανικές καρδιές τους. Κι εδώ το σενάριο το βρήκα ενδιαφέρον. Φαίνεται ότι μας δίνει μία σύνδεση ανάμεσα στο "παρόν" και το "παρελθόν", των δύο πρωταγωνιστών, αλλά ακόμα χρειαζόμαστε κι άλλες σελίδες για να μπούμε πλήρως στο νόημα. Το σχέδιο το βρήκα πολύ καλό. Του πηγαίνει το ασπρόμαυρο χρώμα κι αποδίδει άψογα τις μακάβριες και λίγο σοκαριστικές σκηνές που υπάρχουν.

 

"Στην τροχιά των κόμικ"
Η καθιερωμένη ενημέρωσή μας για τα δρώμενα στον χώρο της Ένατης Τέχνης, άκρως επικαιροποιημένη. Γίνονται αναφορές για νέα κόμικς που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα, αλλά και στο εξωτερικό, ενώ η Έλενα Γώγου, θα μας εκμυστηρευτεί ποια είναι τα πέντε καλύτερα κόμικς που έχει διαβάσει.

 

"Άρπη"
Νέα ιστορία του πολυβραβευμένου Ηλία Κυριαζή (σενάριο) και της Έλενας Γώγου (σχέδιο). Το σενάριο το βρήκα ευφυές και πρωτότυπο. Στις δύο πρώτες σελίδες ο αναγνώστης θα μπει στην φιλοσοφία της υπόθεσης, αλλά η αλήθεια είναι ότι οι επόμενες βγάζουν μία σύγχυση. Βέβαια είμαστε ακόμα στην αρχή. Αναμένουμε την συνέχεια. Το σχέδιο, αλλά και η χρωματική επιλογή, ήταν πολύ προσεγμένα.

 

"Μέρες λατρείας"
Παρακολουθούμε τις ημέρες που περνάει ένας έφηβος στο χωριό του, κατά την διάρκεια των διακοπών του Πάσχα. Οι παρέες του χωριού, καθώς και οι νεανικοί έρωτες είναι στην πρώτη γραμμή. Σίγουρα όποιος έχει περάσει στα παιδικά του χρόνια, αυτές τις ανέμελες και κατανυκτικές ημέρες στην ύπαιθρο, σίγουρα θα βρει ομοιότητες. Εμένα προσωπικά μου ξύπνησε πάμπολλες αναμνήσεις. Σχεδιαστικά ήταν ιδιαίτερη, αλλά δεν με ξετρέλανε.

 

"Kobane Calling"
Η δεύτερη ιστορία ξένου δημιουργού που ξεκινάει με τον Μπλε Κομήτη. Ο Zerocalcare θα μας περιγράψει την καθημερινότητα στην Ροζάβα, μία περιοχή ανάμεσα σε δύο αντιμαχόμενα πυρά. Στα σύνορα Τουρκίας-Συρίας. Στο πρώτο μέρος, θα γίνει μία εισαγωγή και στην συνέχεια θα μάθουμε πώς γεννήθηκε στο μυαλό του κομίστα να πάει σε ένα τέτοιο ζοφερό κι επικίνδυνο μέρος, αλλά και την προσπάθειά του να το πει στους γονείς του. Μου άρεσε πολύ αυτή η προσέγγιση μέχρι στιγμής. Ο δημιουργός περιγράφει με δόσεις καλού χιούμορ μία σοβαρή κατάσταση, ενώ παράλληλα λειτουργεί σαν πολεμικός ανταποκριτής. Σχεδιαστικά έχει το στυλ του. Μου θύμισε κάτι από Tasmar. :P

 

"Συνέντευξη Zerocalcare"
Μετά το πρώτο μέρος του κόμικ του, ο δημιουργός θα απαντήσει σε ερωτήσεις για τις δουλειές που έχει κάνει και γενικά για την πορεία του στον χώρο, ενώ θα έχουμε την δυνατότητα να δούμε και κάποια από τα εξώφυλλα που έχει φιλοτεχνήσει.

 

"Αληθινά Κουραφέλκυρθα #1"
Σας έλειψαν τα Κουραφέλκυθρα? :P Ο Αντώνης Βαβαγιάννης θα ξεκινήσει μία νέα σειρά του "έπους" του, που θα βασίζεται επάνω σε αληθινά γεγονότα. Στο πρώτο μέρος θα σατιρίσει μία πρακτική που ακολουθούνταν κατά τον Μεσαίωνα, κατά την οποία δικάζονταν ζώα, όταν παρέβαιναν το γράμμα του νόμου. :damn: Απολαυστικός Βαβαγιάννης, όπως πάντα. :respect:

 

"Ζάχαρη"
Γλυκιά ιστορία, που περιγράφει τα πρώτα δειλά ραντεβουδάκια της εφηβείας, τα οποία δεν βγαίνουν πάντα σε καλό. Βέβαια, μέσα στα Χριστούγεννα μάς έφερε τις απόκριες, αλλά την συγχωρούμε. :P Υπάρχουν στοιχεία χιούμορ, ενώ οι σκηνές της αμηχανίας ανάμεσα στο αγόρι και το κορίτσι, είναι άρτια δοσμένες. Το σχέδιο ήταν όμορφο, αλλά το μονότονο χρώμα με κούρασε.

 

"Ραλλού"
Το αμαρτωλό κόμικ της Ίριδας Μούζου μάς μιλάει για δύο συγκάτοικους με ορμές, αλλά και με βίτσια. Εντελώς ακατάλληλο για ανήλικους, με μία ελαφριά διαστροφή και κωμικά στοιχεία. Σχεδιαστικά μέτριο, χρωματικά καλό.

 


:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Αφού είπα να κριτικάρω τη νέα εποχή του Μπλεκ, ας το κάνω και για τον Μπλε Κομήτη (αλήθεια τώρα μου ήρθε η επιφοίτηση ότι τα 2 διμηνιαία πολυθεματικά περιοδικά αρχίζουν με τα γράμματα Μ-Π-Λ-Ε-Κ! Τι μας κρύβουν; :thinking: :giati: :germ:)

 

Συνολικά η ποιότητα έκδοσης παραμένει σε υψηλότατο επίπεδο. Για μία ακόμη φορά θα ασχοληθώ με τα κόμικς, άρθρα-αφιερώματα-συνεντεύξεις βρίσκω και αλλού)

 

"Θάνατος"
Ένα ακόμα ευχάριστο στριπάκι του Βαβαγιάννη, υποθέτω επηρεασμένο από την υπόθεση του Αυστραλού παίκτη του ράγκμπι.

 

"Satania"
Δύσκολο πράμα να μεταφερθεί ένα έργο σε συνέχειες, αλλά εδώ η επιλογή των σελίδων έγινε πολύ καλά και σίγουρα μας αφήνει σε αγωνία για τη συνεχεια. Το σχέδιο κομίστικο σε μία μοντέρνα εκδοχή της ligne claire, από τις δυνατές μεταγραφές του Μπλε Κομήτη. Ευχαριστώ!

 

"Ληστές"
Το ελληνικό γουέστερν είναι στα ντουζένια του. Όλο και περισσότεροι βλέπουν τον τεράστιο και ανεκμετάλευτο πλούτο που έχει αυτή η περίοδος για καλλιτεχνική και ειδικότερα κομίστικη δημιουργία και διαρκώς παίρνουμε όμορφες και ενδιαφέρουσες δουλειές όπως αυτή εδώ. Πολύ καλό και επαγγελματικό σχέδιο, ενδιαφέρουσα πλοκή, νομίζω πως ξεφεύγει από το "καλό για ελληνικό". Μπράβο και εδώ! Μία απορία μόνο: Οι Γούσης - Ράγκος κάνουν και οι 2 και τα 2; Εάν όχι γιατί δε διαχωρίζεται ο σχεδιαστής από το σεναριογράφο;

 

"Άρπη"
Το βαρύ πυροβολικό από άποψη ελληνικής παραγωγής, που έχει και το πολύ όμορφο εξώφυλλο. Γρήγορο μπάσιμο στην αρχή, ατμοσφαιρικές σελίδες στη συνέχεια και έντονη δράση με cliffhanger στο τέλος. Και όλα αυτά με αρτιότατο σχέδιο. Δε λέω ότι φτάνει τη λεπτομέρεια ξένων παραγωγών, αλλά κάθε φορά που βλέπω μερακλήδικα καρέ αντί για άδεια φόντα και talking heads χαίρομαι. Τρίτη στη σειρά ιστορία που αδημονώ να διαβάσω τη συνέχεια!

 

"Μέρες λατρείας"
Και πάλι μία ελληνική σε συνέχειες. Εφηβική ιστορία, εδώ στις πρώτες σελίδες είχαμε το σέτινγκ. Έξυπνες ιδέες, μακρύς όμως ο πρόλογος και τελείωσε το πρώτο μέρος και δεν έχουμε την παραμικρή ιδέα τι είδους σειρά είναι. Εφηβική περιπέτεια; Ερωτική; Θρίλερ; Crime fiction; Νομίζω ότι κάποιο teaser θα το χρειαζόμασταν. Σε άλλα τεύχη θα ξεχώριζε, εδώ έπεσε σε δύσκολη κλήρωση και φαίνεται κάπως αδύναμη. Κακώς βέβαια γιατί και αυτή την περιμένω με ενδιαφέρον.

 

"Kobane Calling"
Καταπληκτικό. Νομίζω ότι αν κάνω περισσότερη κριτική θα το αδικήσω. Οπότε το μόνο που θα κάνω είναι να εκφράσω τη χαρά μου που βλέπω κάτι τέτοιο στα ελληνικά.

 

"Αληθινά Κουραφέλκυρθα #1"
Γιατί η ζωή μπορεί να γίνει πιο γελοία και από την οικογένεια Δαπόντε. Να πω την αμαρτία μου όμως μου αρέσει το ορίτζιναλ concept των Κουραφέλκυθρων, η ιδέα ότι αυτό που περιγράφει έγινε πραγματικά με χαλάει κάπως.

 

"Ζάχαρη"
Χαριτωμένο και φρέσκο για μένα που είμαι κάποιας ηλικίας. Μετά τα αρκετά έντονα κόμικς που προηγήθηκαν αυτό ήταν ένα καλό καταπραϋντικό. Μου άρεσε περισσότερο το σχέδιο και η διχρωμία και λιγότερο το σενάριο αν και εκτίμησα το απρόσμενο στοιχείο μαγείας στο τέλος. ;) 

 

"Ραλλού"
Δεν είναι κακό, αλλά όσοι με παρακολουθούν ξέρουν το κόλημά μου. Άξιζαν αυτές οι δύο σελίδες να κρύβω το περιοδικό από το παιδί μου; Από την άλλη τώρα που το σκέφτομαι, λέω: "Καλά ρε Σταύρο είσαι ντιπ ηλίθιος; Τόσα μαχαιρώματα, δολοφονίες και αίματα έχει νωρίτερα, το σεξ σε πείραξε!" Οπότε ΟΚ, καλώς υπάρχει :lol:. Και καλό είναι κιόλας. Είμαι με τον τυπάκο, από μικρός ακόμα αν είναι κάτι που με εκνευρίζει στις γυναίκες είναι το "Ή εμένα ή το γήπεδο/παρέα/επιτραπέζια/μπλουζάκι" ΟΥΣΤ! :moutra2:

 

Συνολικά: Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα διάβαζα τέτοιο τεύχος στα ελληνικά, υπερέβει κάθε προσδοκία μου. Πότε είπαμε θα γίνει μηνιαίο; :thinking: :angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

9 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Αφού είπα να κριτικάρω τη νέα εποχή του Μπλεκ, ας το κάνω και για τον Μπλε Κομήτη (αλήθεια τώρα μου ήρθε η επιφοίτηση ότι τα 2 διμηνιαία πολυθεματικά περιοδικά αρχίζουν με τα γράμματα Μ-Π-Λ-Ε-Κ! Τι μας κρύβουν; :thinking: :giati: :germ:)

 

Μιλάς με γρίφους γέροντα :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τι μας κρύβουν οι αντιμπλεκιστές; Γιατί άλλαξαν τον τίτλο, ενώ ο Γέροντας Παΐσιος το έχει αναφέρει ρητά: «... και θα εκδίδεται περιοδικό μικυμάου που θα ονομάζεται Μπλεκ Ομήτης»! Κάμερα σε μένα! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Μπλεκ-σαμε

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το διάβασα κι εγώ καθυστερημένα και δε θα πω κάτι διαφορετικό από τους προλαλήσαντες. Είναι με διαφορά το καλύτερο τεύχος του περιοδικού και αυτό οφείλεται κατά κύριο λόγο στις δύο ξένες σειρές. Το πολύ καλό Satania κόβεται σε σωστό σημείο και θεωρώ ότι λόγω του περιπετειώδους στυλ του ταιριάζει στο διακεκομμένο φορμάτ. Θεωρώ ότι δεν ισχύει το ίδιο για το Kobane Calling, που παρόλα αυτά δείχνει φοβερό κόμικ. Γούσταρα φουλ το concept της Άρπης και η Γώγου κάνει ένα πολύ μεγάλο βήμα στην καριέρα της. Me gusta. Τους Ληστές δεν ήμουν στο mood να τους πιάσω, αλλά και μόνο το σχέδιο σε αφήνει κάπως έτσι :wow: . Οι Μέρες Λατρείας επίσης δείχνουν ενδιαφέρουσες, χωρίς να πετάω τη σκούφια μου. Η Ζάχαρη της Ζάχαρη μίλησε στην καρδιά μου περισσότερο απ' όσο θα ήθελα να παραδεχτώ: καταλαβαίνω την πρωταγωνίστρια, υπάρχει κάποια κατάρα που συνδέει το 040 με τα πρώτα ραντεβού :lol: 

Η νέα εποχή του περιοδικού δείχνει πολλά περισσότερα υποσχόμενη :geotrou:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

On 12/29/2018 at 5:30 PM, GeoTrou said:

Τι μας κρύβουν οι αντιμπλεκιστές; Γιατί άλλαξαν τον τίτλο, ενώ ο Γέροντας Παΐσιος το έχει αναφέρει ρητά: «... και θα εκδίδεται περιοδικό μικυμάου που θα ονομάζεται Μπλεκ Ομήτης»! Κάμερα σε μένα! 

Σηκωθειτε τώρα από κρεβάτια, ντιβανια, πολυθρόνες, αιώρες, σανίδες με καρφιά και τρέξτε να παραγγείλετε το νέο μπλεκομητη (μια λέξη) και δώρο το αριστούργημα "δοναλδιος δακιος, ένας Έλληνας".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Έβδομο τεύχος: εξώφυλλο από τον Kanellos Cob. Δεν το έχω διαβάσει ακόμη, αλλά μέσα είδα ωραία πράγματα, όπως τη συνέντευξη Vehlmann/Kerascoet και το πρώτο μέρος του Ασέληνον Όρος :D 

 

Προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

13 ώρες πριν, GeoTrou είπε:

Έβδομο τεύχος: εξώφυλλο

 

Οπισθόφυλλο δεν έχει; :thinking: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5452 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Το έβδομο τεύχος ειναι το τευχος που με κούρασε λίγο ίσως γιατι οι ιστορίες πάνε αργά και σε πολλα τεύχη . κατι αλλο που με πειράζει ειναι οτι  καθε φορά πλησιάζει και πιο πολυ σε φανζιν . Θα προτιμουσα λιγοτερες ιστοριες  αλλα ολοκληρωμένες Πάντως η ποιότητα ειναι ακόμα υψηλή και τα εξώφυλλα ίσως  τα καλύτερα σε κόμικ .  Ελπιζω το όγδοο να με επαναφέρει . 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μόλις το διάβασα και εγώ. Λοιπόν σχόλια αυτή τη φορά πιο λιτά γιατί ουσιαστικά το νούμερο 7 είναι συνέχεια του 6 οπότε ότι είπα εκεί ισχύει πάνω κατω κ για αυτό το τεύχος. Το μειονεκτημα είναι ότι έπρεπε να γυρίσω πίσω στο προηγούμενο τεύχος να διαβάσω τις ιστορίες για να θυμηθώ. Αν το δούμε όμως από άλλη σκοπιά ουσιαστικά διάβασα ένα διπλάσιο σχεδόν κόμικ. :lol:. Άρα είναι πλεονέκτημα...:damn:

 

Λοιπόν έχουμε και λέμε. Σατανια, Ληστές και Kobane calling είναι εκπληκτικά. Ιστοριαρες. Δεν ξέρω ποια είναι η καλύτερη. Σαν θέμα και άποψη το Kobane. Σαν υπόθεση το Σατανια. Σαν σχέδιο και ατμόσφαιρα το Ληστές. Απλά καταπληκτικές ιστορίες και οι τρεις και τελικά δεν με χαλάει καθόλου που είναι σε συνεχειες. Πάμε πίσω στα παλιά χρόνια που περιμέναμε με αγωνία την συνέχεια στην αγαπημένη μας ιστορία και κάθε νέο τεύχος ήταν αφορμή για ανακεφαλαίωση. Έτσι μας έμεναν και οι ιστορίες στο πέρασμα του χρόνου.

 

Μετά από αυτές τις τρεις έχουμε την Αρπη και τις μέρες λατρείας. Το πρώτο μου άρεσε σαν σχέδιο αλλά η υπόθεση δεν είναι του γούστου μου. Το δεύτερο είναι απλοϊκό σαν σχέδιο και απλοϊκό σαν υπόθεση. Αλλά την περνάει τη βάση σίγουρα.

 

Τέλος οι αυτοτελείς. Αυτή τη φορά καμία δεν μου άρεσε ιδιαίτερα. Εντάξει οι δύο μονοσελιδες τσοντουλα και Ραλλου δεν μου αρέσουν by default . Αυτή τη φορά δεν μου άρεσαν ούτε  τα κουραφελκυθρα. Όσο για το Ασεληνον Όρος δεν είναι συνέχεια απ' ότι κατάλαβα και αν είναι μόνο αυτό η αλήθεια είναι ότι δεν με κέρδισε. Βία χωρις λόγο και ένα σχέδιο όμορφο μεν αλλά πυκνό και κουραστικό. 

 

Δεν σχολίασα δύο πράγματα. Την συνέντευξη (που είναι και το μοναδικό μη κόμικ στο τεύχος) και το στριπακι με τον Θάνατο. Η συνέντευξη ενδιαφέρουσα. Όσο για το στριπακι. Ρε φίλε αυτά τα στριπακια πρέπει να κυκλοφορήσουν αυτόνομα. Εντάξει χιούμορ θανατερο που σπάει κόκκαλα (πόσο πιο αλληγορικός να γίνω).

 

Συμπέρασμα. Πολύ ωραίο τεύχος κυρίως για τις πέντε συνεχειες.

Ο μπλε κομήτης πραγματικά σε υψηλή τροχιά.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Το εβδομο τευχος αγοραστηκε χθες και διαβαστηκε αμεσα γιατι κολλησα!!

 

Θανατος κλασικη αξια παντα γελαω πολυ.

 

Σατανια, Ντοβαιοι, και Κομπανι πολυ καλα μου αρεσουν αντε να βγουν και τα αλλα τευχη να δω πως προχωρανε (το κακο ειναι οτι ψιλοξεχνας τι εχει γινει οπουε θα ξαναδιαβαστουν αναγκαστικα οι ιστοριες)

 

Το μερες λατρειας επισης καλο μου θυμιζει νεανικα φλερτ και ανησυχιες.

 

Η αρπη δεν με εχει κερδισει ακομα

 

Ασεληνον ορος, Κουραφελκηθρα , Love me tender μετρια κατα την αποψη μου.

 

Η ραλλου μου αρεσει γενικα και αυτη η ιστοριουλα μου αρεσε καλυτερα απο την προηγουμενη της.

 

 

Α παρτε και το οπισθοφυλλο που λειπει που βεβαια ειναι ολοιδιο με τα προηγουμενα.

 

Το οπισθόφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διαβάστηκε κι από εμένα το έβδομο τεύχος του Μπλε Κομήτη. :) 

 

Είναι φανερό ότι το βάρος πέφτει στις πολυσέλιδες ιστορίες που μπαίνουν σε συνέχειες κι αυτό είναι κάτι θετικό. Εντύπωση επίσης μου κάνει το γεγονός ότι δεν υπάρχει πλέον editorial. Θα δούμε βέβαια αν αυτό είναι μόνιμο (που δεν το πιστεύω) ή αν θα επανέλθει στο μέλλον. Όσον αφορά τις ιστορίες αρχίζει να αποδεικνύεται ότι τελικά έχει γίνει πολύ καλή επιλογή. Ας δούμε περιληπτικά τα περιεχόμενα του 7ου τεύχους. 

 

"Ο θάνατος": Είχε πλάκα, αλλά έχουμε καλομάθει σε καλύτερα στριπάκια από τον Βαβαγιάννη.

"Στην τροχιά των κόμικ": Νέα κι εξελίξεις από τον χώρο της Ένατης Τέχνης. Γίνονται αναφορές σε νέες κυκλοφορίες (Belzebubs, 1800, Ιστορίες επιτυχούς αποτυχίας, επανέκδοση Maus), καθώς επίσης και για το εφετινό φεστιβάλ της Angouleme. Στο Top-5 Comics, αυτός που θα μας παρουσιάσει τους 5 αγαπημένους του τίτλους είναι ο αρχισυντάκτης του περιοδικού, ο Γιώργος Γούσης.

"Σατανία - 2ο Μέρος": Συνεχίζει όμορφα και σιγά-σιγά αναδεικνύεται η μεταφυσική πλευρά του. Καλό καρτουνίστικο σχέδιο, με εξαιρετικό χρωματισμό. Εξακολουθεί να μου κινεί την περιέργεια για την συνέχεια. 

"Ληστές - 2ο Μέρος": Το κόμικ προχωράει, τα δύο αδέλφια μαθαίνουν ποιος είναι ο δολοφόνος του πατέρα τους κι ετοιμάζουν την εκδικητική κίνησή τους. Στήνεται όμορφη πλοκή και η αγωνία εντείνεται. Σχεδιαστικά ταιριάζει στην εποχή που αναφέρεται το σενάριο. Περιμένω με ανυπομονησία την συνέχεια.

"Άρπη - 2ο Μέρος": Κι εδώ έχουμε απόπειρα να στηθεί πλοκή, αλλά νομίζω με πιο αργό ρυθμό, γεγονός που καθιστά την ιστορία δύσκολη στην ανάγνωση σε συνέχειες. Περιέχονται σκληρές σκηνές splatter αλλά και γυμνού, που κάνουν το κόμικ περισσότερο ενήλικο. Στο σχέδιο έχει γίνει καλή δουλειά, αλλά όχι και η καλύτερη δυνατή.

"Μέρες λατρείας - 2ο Μέρος": Νομίζω ότι το πρώτο μέρος μού άρεσε περισσότερο. Χάνει λίγο την κατάνυξη των ημερών εκείνων, καθώς και την εφηβική αθωότητα, τουλάχιστον για τα γούστα μου. Νομίζω ότι αυτές οι ημέρες αποπνέουν περισσότερο ρομαντισμό. Ελπίζω στην πορεία να φτιάξει. Σχεδιαστικά έχω τις ενστάσεις μου.

"Love me tender": Η τσοντούλα του τεύχους. Αρκετά kinky και με αρώματα noir. Αν υπήρχε σωστή πλοκή θα μιλούσαμε σε άλλη βάση. Τώρα, σε μία σελίδα δεν πρόλαβε να αποδείξει ότι δεν είναι τίποτε άλλο από μία απλή σεξουαλική σκηνή.

"Kobane Calling - 2ο Μέρος": Ο πρωταγωνιστής φτάνει μετά κόπων και βασάνων στην εμπόλεμη ζώνη και ξεκινάει να γίνεται μάρτυρας των θηριωδιών. Με ικανοποίησε η συνέχεια. Έχει γρήγορο ρυθμό, ενώ συνεχίζει με καλό χιούμορ να περιγράφει την φρίκη του πολέμου. Το σχέδιο είναι αρκετά καλό, ενώ όσον αφορά τα τοπία, είναι περιγραφικό.

"Αληθινά Κουραφέλκυθρα #02": Πολύ σιχαμερό χιούμορ! :lol: Η αλήθεια είναι ότι γέλασα, αλλά κι αηδίασα ταυτόχρονα. relax.gif  shit.gif

"Συνέντευξη Velhmann - Kerascoet": Πολύ κομψά επιμελημένη συνέντευξη των δημιουργών της Σατανίας. Μάθαμε αρκετά πράγματα με το βασικότερο ότι οι "Kerascoet" είναι δύο άτομα κι όχι ένας. :lol:  

"Ασέληνον Όρος": Η μοναδική αυτοτελής πολυσέλιδη ιστορία του τεύχους. Σύντομη ιστορία αρχαιολογικού-ιστορικού περιεχομένου, που έχει στοιχεία μεταφυσικού. Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε. Τα πολλά καρέ με βιαιότητες και σπλατεριές επικράτησαν του σεναρίου. Το σχέδιο ήταν αληθοφανές, αλλά παραφορτωμένο.

"Ραλλού - Σουρεαλιστική περίοδος": Μία γλαφυρή περιγραφή τής δύσκολης ψυχοσωματικής κατάστασης που έχουν οι γυναίκες όταν βρίσκονται σε έμμηνο ρύση. Μου φάνηκε υπερβολικό κι ελάχιστα αστείο. Θα προσπεράσω. Ίσως να έχει μεγαλύτερη απήχηση στο γυναικείο κοινό.

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Ενα ενδιαφερον αρθρο (που ανεβηκε σημερα) με συνεντευξη των Γουση και Ραγκου που μιλανε για το "Ληστες" βρηκα εδω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

5 λεπτά πριν, albertus magnus είπε:

Ενα ενδιαφερον αρθρο (που ανεβηκε σημερα) με συνεντευξη των Γουση και Ραγκου που μιλανε για το "Ληστες" βρηκα εδω.

 

Αν θέλεις, μπορείς να το ανεβάσεις στην αντίστοιχη ενότητα :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@GeoTrou   εμ για αυτο το εβαλα εδω ωστε να βρεθει κανας καλος χριστιανος που ασχολειται με τις αποδελτιωσεις και να το φτιαξει σε δικο του thread!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Για όποιον ενδιαφέρεται να αγοράσει το 7ο τεύχος του Μπλε Κομήτη (όπως και τα υπόλοιπα τεύχη) με έκπτωση 30%, μπορεί να επισκεφτεί το γνωστό βιβλιοπωλείο της Αθήνας. :) 

 

Μέχρι πριν από λίγο το έδειχνε διαθέσιμο, τώρα το βλέπω υπό παραγγελία. 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Το διάβασα και εγώ το 7ο. Προφανώς δεν απευθύνεται σε όποιον δεν έχει διαβάσει το προηγούμενο. Δεν έχω κάτι να προσθέσω για τις συνέχειες τον ιστοριών, μόνο ότι είναι ωραία η αίσθηση ποικιλίας και το να πηγαίνεις από φαντασία, σε ιστορικό, σε μεταποκαλυπτικό, σε slice of life και μετά σε βιογραφικό/χιουμοριστικό. Έτσι συνηθίζω να διαβάζω τα κόμικ μου ακόμα και όταν δεν είναι σε ανθολογία. :lol:

Βλέπω ποιοτική δουλειά στα δύο ελληνικά (Ληστές και Άρπη). Πιστεύω ότι θα εκδοθούν και συλλεγμένα. Γενικά είμαι ευχαριστημένος γιατί είναι αυτό ακριβώς που θέλω να παίρνω από τα περίπτερα.

 

Edit: Βέβαια, ισχύει ότι δεν κυλάει η ανάγνωση ανά δίμηνο. Προσωπικά δεν το κάνω σχεδόν ποτέ, αλλά εδώ η ανάγνωση τον προηγουμένων είναι απαραίτητη για να βγάλεις νόημα από το καινούριο. Σαφώς και δεν είναι η βέλτιστη αναγνωστική εμπειρία.

Επεξεργασία από DaDiRa
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Απλά είναι διαφορετικός τρόπος ανάγνωσης. Το ίδιο κάνω και με άλλες ανθολογίες που διαβάζω. Βέβαια εκεί τα τεύχη είναι εβδομαδιαία ή/και μηνιαία το πολύ. Αλλά η λογική παραμένει ίδια. Αφήνω να μαζευτούν 5+ τεύχη και μετά τα διαβάζω μαζεμένα.

 

Βέβαια με το δίμηνο του Κομήτη δεν θα γίνει έτσι. 5+ τεύχη είναι ένας χρόνος. Είχα σκοπό να διαβάσω 6 και 7 μαζί, αλλά μάλλον θα περιμένω και το 8. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Συνεχίζει να είναι σε καλό επίπεδο το περιοδικό αν και δεν είμαι σίγουρος ότι είναι καλή ιδέα να αποτελείται στην πλειοψηφία του από ιστορίες σε συνέχειες. Φοβάμαι δηλαδή ότι αν κάποιος πάρει ένα τυχαίο τεύχος, δεν θα μπορεί να παρακολουθήσει τις ιστορίες και δεν θα μπει στη διαδικασία να πάρει και το επόμενο τεύχος σε δύο μήνες. Ακόμα κι εγώ που είχα διαβάσει το προηγούμενο, έκατσα και το ξαναδιάβασα πριν πιάσω αυτό το τεύχος.


Βέβαια, τόσο σχεδιαστικά όσο και σεναριακά, όλες σχεδόν οι ιστορίες είναι σε υψηλό επίπεδο. Ξεχωρίζω το Kobane Calling για το ιδιαίτερο αφηγηματικό στυλ του και εκτιμώ ότι ο Zerocalcare κάνει καλύτερη δουλειά ως κομίστας ακόμα και από τον Joe Sacco αλλά θα περιμένω και τη συνέχεια για να αποφανθώ οριστικά. Ενδιαφέρουσα και η συνέντευξη των δημιουργών της Σατανίας και γενικά έμεινα ικανοποιημένος από το περιοδικό.


Ωστόσο, για άλλο ένα τεύχος συνεχίζει και απογοητεύει το σενάριο και οι διάλογοι του Κυριαζή στην Άρπη, που σώζεται από το πολύ ωραίο σχέδιο και χρώμα της Γώγου. Πρόκειται για μια πάρα πολύ ενδιαφέρουσα αρχική ιδέα (Θεοκτονία κοκ), η οποία προς το παρόν αποδίδεται μέτρια και με πολύ αφύσικους διαλόγους.


Τέλος, συνεχίζεται η παραφωνία με τις «περιπέτειες» της Ραλλούς, είναι 5-6 επίπεδα κάτω από όλη την υπόλοιπη ύλη του περιοδικού. Άγνωστες οι βουλές του αρχισυντάκτη.

 

:beer:

Επεξεργασία από saveapenguin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.