Μετάβαση στο περιεχόμενο

germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5602 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

15 min ago , derveniotis said:

Γνήσια απορία: Γιατί να 'εχει manga; Ποια είναι τα "άλλα περιοδικά για κόμιξ" που έχουν και manga; Kαι τέλος, απαίτησες ποτέ από μια εκδοση manga να έχει "και λίγο ευρωπαίκο γιατι με πιανει κατάθλιψη με τα ιδια";

Θέλω και δεν θέλω, να έχει και να μην έχει, να υπάρχει και να μην υπάρχει, να βάλω και να μη βάλω. Να βάλω λίγο παραπάνω αλάτι; Δε βάζεις και λίγη ζάχαρη; Μήπως γλυκίσει πολύ; Μήπως τσιμπάει στο αλάτι; Να βάλω και λίγη σπιτική σάλτσα τομάτας; Ναι, αλλά θέλει και λίγο χυμό τομάτας. Να βάλουμε και λίγο ξύδι; Τι ξύδι; Λευκό; Βαλσαμικό; Μηλόξυδο; Μήπως οξύμελο; Πιπέρι; Ναι, φρεσκοτριμμένο! Άσπρο; Όχι, μυρίζει περίεργα. Μαύρο; Οπωσδήποτε! Κόκκινο; Με όρεξη; Ισπανική καπνιστή πάπρικα; Όχι, ουγγαρέζικη πάπρικα είναι πιο κόκκινη. Τσιμένι; Ναι! Και σπόρους κόλιανδρου, οπωσδήποτε! Και μια πρέζα σουμάκ και λίγο κακουλέ…

Ρε, παιδιά μαγιονέζα δεν ξεκινήσαμε να φτιάχνουμε;

Επεξεργασία από pomakos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 358
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Το χω δει να κυκλοφορεί σε περίπετερα και διάφορα βιβλιοπωλεία τον τελευταίο καιρο, αλλά επειδή η ζωή μου είναι κάπου μεταξύ Αθήνας και Κίνας το τελευταίο χρονικό διάστημα, δεν το αγόρασα. Από όσα έκατσα και διάβασα σήμερα στα σχόλια (τα διάβασα όλα) με ιντριγκάρει.

 

Μιας και είχαμε ξανακάνει κάποτε διάφορα σεναριάκια για κόμικ που είχαν δημοσιευτεί και τώρα τελευταία ετοιμάζεται να εκδοθεί και το πρώτο μας βιβλιαράκι με διηγήματα, ήθελα να ρωτήσω, πως μπορεί να συμμετάσχει κανείς στο περιοδικό;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

40 min ago , derveniotis said:

Γνήσια απορία: Γιατί να 'εχει manga; Ποια είναι τα "άλλα περιοδικά για κόμιξ" που έχουν και manga; Kαι τέλος, απαίτησες ποτέ από μια εκδοση manga να έχει "και λίγο ευρωπαίκο γιατι με πιανει κατάθλιψη με τα ιδια";

Παρεμβαίνω στην συζήτηση γιατί μου κίνησε το ενδιαφέρον το παραπάνω σχόλιο. Γιατί να έχει manga; Γιατί υπάρχει μια υπολογίσιμη μερίδα κάτω των 30 που διαβάζουν συστηματικά (μια από τις αποδείξεις είναι και οι προσανατολισμοί των όποιων φεστιβάλ) manga σε ψηφιακή μορφή (γιατί δυστυχώς στην Ελλάδα είναι μεταφρασμένοι 10-12 τίτλοι μόνο). Απώτερος σκοπός του περιοδικού, και κάθε εντύπου, είναι να αυξάνει συνεχώς το αναγνωστικό κοινό "χτυπώντας" το στα ενδιαφέροντα του.  :) 

 

Ως προς τα άλλα δύο, ας ξεκινήσουμε με το ποια είναι τα "άλλα περιοδικά κόμιξ" που είναι ανθολογίες και θα μπορούσαν να περιέχουν manga. Και ξεκαθαρίζω, όχι μεταφρασμένες σειρές αφού ο μπλε κομήτης στοχεύει να είναι ελληνικός, αλλά ελληνικές δημιουργίες που πατάνε πάνω στο Ιαπωνικό στιλ. Και αν το πρόβλημα είναι η σελιδοποίηση, ας μπει και από τα αριστερά προς τα δεξιά για να μην ξινίσει ο αναγνώστης με το κάτι διαφορετικό :) Στο τρίτο σκέλος, στην Ιαπωνία που το 95% της αγοράς είναι εστιασμένο στα manga, υπάρχουν μπόλικες αυτόνομες ή μη εκδόσεις ευρωπαϊκών και αμερικάνικων (σε αντίθεση με εδώ που το manga το ζητάμε πολλοί γιατί το βλέπουμε με το κιάλι). :) 

 

Ναι, αφού στον Μπλε κομήτη μπαίνουν πάσης φύσεως και σχεδιαστικού στιλ ιστορίες χωρίς ενιαία ταυτότητα, θέλω να μπουν και ελληνικά κόμικ βασισμένα στην manga νοοτροπία. :) Γιατί όχι άλλωστε; Μήπως είναι λιγότερο κόμικ από τα "δικά μας"; :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33884
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δεν διαβάζω MANGA και δεν έχω καμία εμπειρία. Θεωρώ όμως οτι είναι απόλυτα σωστό το σχόλιο του @Θρηνωδός

2 λεπτά πριν, Θρηνωδός είπε:

 

Ναι, αφού στον Μπλε κομήτη μπαίνουν πάσης φύσεως και σχεδιαστικού στιλ ιστορίες χωρίς ενιαία ταυτότητα, θέλω να μπουν και ελληνικά κόμικ βασισμένα στην manga νοοτροπία. :) 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Που έχει μπει στο τρίτο τεύχος εξάλλου. Μπορεί πλέον να μην ειμαι φαν του κλασικού στυλ, αλλά πολλοί Έλληνες σχεδιάζουν με αυτόν τον τρόπο. Άμα αξίζει το σχεδιο, γιατί όχι; :) Και τα μάνγκα κόμικς είναι, έχουν ψυχή :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

12 min ago , GeoTrou said:

Που έχει μπει στο τρίτο τεύχος εξάλλου. Μπορεί πλέον να μην ειμαι φαν του κλασικού στυλ, αλλά πολλοί Έλληνες σχεδιάζουν με αυτόν τον τρόπο. Άμα αξίζει το σχεδιο, γιατί όχι; :) Και τα μάνγκα κόμικς είναι, έχουν ψυχή :P

:lol: 

 

Όχι μόνο έχουν ψυχή, αλλά είναι μια αγορά που σε μέγεθος φτάνει την ευρωπαϊκή και αμερικάνικη αθροισμένες. :) 

 

Αφού λες ότι έχει το τρίτο τεύχος έστω και ένα, είναι θετικότατο για μένα. :) 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Η αλήθεια είναι πώς, ότι και να κάνουν οι εκδότες-επιμελητές-δημιουργοί, δεν πρόκειται να αρέσει σε όλους ο Κομήτης (και κανένας Κομήτης). Το παρόν φόρουμ είναι μια ένδειξη για την ποικιλία των απόψεων του κοινού. Δεχόμενοι όμως ότι ποτέ δεν θα μπορείς να τους έχεις όλους ικανοποιημένους, καλό είναι να λαμβάνεις υπόψη το σύνολο των κριτικών και να "μυρίζεσαι" τι κρύβεται πίσω από τις κριτικές. Π.χ. όταν βλέπεις ότι η μεγάλη πλειοψηφία των αναγνωστών αντιδρούν αρνητικά σε κάποιο είδος (π.χ. ερωτικό), σε κάποια τεχνοτροπία ή σε κάποια "λογική", καλό είναι όλοι όσοι μετέχουν στην έκδοση να σκεφτούν μήπως πρέπει να αλλάξουν κάτι. Η δουλειά του Δερβενιώτη ΄π.χ. έχει αποσπάσει κατα μεγάλη πλειοψηφία θετικές κριτικές. Ας δουν τι έκανε, πως το έκανε και ας ψάξουν αντίστοιχες ιστορίες.

 

Θεωρώ ότι το να έχεις τη δυνατότητα να διαβάζεις απόψεις αναγνωστών είναι μεγάλη ευκαιρία, ειδικά σε μια μικρή αγορά όπως είναι η ελληνική. Θα πρότεινα σε όλους τους δημιουργούς να την εκμεταλεύονται και να έρχονται σε επαφή με το κοινό τους. Και αναφέρω μόνο τους δημιουργούς και όχι τους εκδότες γιατί, παρά το γεγονός ότι επικοινώνησα μαζί τους για να διοργανώσουμε μια εκδήλωση στη Λέσχη αφιερωμένη στον Κομήτη και στους δημιουργούς του, αδιαφόρησαν πλήρως.

 

Όσον αφορά το 3ο τεύχος, δεν το διάβασα αλλά το ξεφύλισσα σε ένα βιβλιοπωλείο στο κέντρο. Το μόνο που κατάλαβα είναι ότι σχεδιαστικά κινείται, κατά βάση, στο underground/alternative μοτίβο, το οποίο προσωπικά δεν με τραβάει. Σε συνδυασμό με τις ολιγοσέλιδες σελίδες, δεν με ωθούν, προς το παρόν, να το ξαναπάρω. 

 

Πρώτο πράγμα που θα έκανα εγώ με το μικρό μου μυαλό; Αυστηρά 5-6 ιστορίες 10-15 σελίδων, συνέντευξη με κομίστες και όχι ζωγράφους, γκραφίστες και ποιητές, σελίδα με αφιέρωμα στην ελληνική σκηνή, σελίδα με αφιέρωμα σε μια ελληνική κλασσική έκδοση κόμικ, σελίδα με διεθνή νέα, σελίδα με αφιέρωμα σε κάποιο φεστιβάλ εγχώριο ή μη, παρουσίαση κάποιων ξένων εκδόσεων κλπ κλπ κλπ. Βέβαια το ποιον ενδιαφέρει τι θα έκανα εγώ είναι μια άλλη ιστορία :lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Τα μάνγκα είναι η Γίοκο Όνο των κόμικς.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@pomakos Μάλλον δεν ξέρει το αναγνωστικό κοινό τι ακριβώς θέλει να φτιάξει ο Κομήτης για αυτό και υπάρχουν τόσο αντικρουόμενες απόψεις και προσδοκίες. Η λογική "μια καινούρια Βαβέλ" δεν είναι ιδιαίτερα επεξηγηματική, είναι εκτός εποχής και σε πολλούς αναγνώστες μικρής ηλικίας δεν λέει τίποτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33884
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Επίσης η Βαβέλ έβαζε πολλές ιστορίες διάσημων ξένων δημιουργών με αποτέλεσμα να κάνει γκελ στο κοινό. Εδώ πρόκειται για μια προσπάθεια καθαρά διαφορετική. 

Γενικά νομίζω οτι συμφωνώ πολύ με τα λεγόμενα του @Dredd

Έχω μια απορία όμως και θα ήθελα να την θέσω εδώ. Έστω ότι ήταν κάποιος από εμάς εκδότης του κομήτη. Πόσο σοβαρά θα λάμβανε τα σχόλια στο θέμα "ΜΠΛΕ ΚΟΜΗΤΗΣ" στο μεγαλύτερο ελληνικό forum για κομικς? Είναι ικανοποιητικό το δείγμα εδώ? Γράφω σαν δημοσκόπος τώρα, αλλά αλήθεια είμαι περίεργος πάνω σε αυτό το κομμάτι!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30797
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  90
  • Reputation:   310
  • Achievement Points:  90
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3307 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 λεπτά πριν, Manitou είπε:

 

 Έστω ότι ήταν κάποιος από εμάς εκδότης του κομήτη. Πόσο σοβαρά θα λάμβανε τα σχόλια στο θέμα "ΜΠΛΕ ΚΟΜΗΤΗΣ" 

Καποιος απο εμας Δε ξερω. Αυτοι που ειναι μαλλον καθολου. Γιατι ετσι κι αλλιως ξερουν τι κανουν και τι απηχηση εχει και που γινεται συζητηση ακομα και αρνητικη το θεωρουν επιτυχια. Και για φουντο να παει θα "φταιει το ελληνικο κοινο που δεν ειναι και τοσο εξοικειωμένο." ή κατι τετοιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Οι φωνές των όσων φωνάζουν δεν είναι απαραίτητα και ενδεικτικές της άποψης των περισσότερων. Είναι απλώς οι φωνές όσων έχουν όρεξη να γράψουν την άποψή τους. Φαντάζομαι πως η αγορά είναι πιο εύγλωττη από το οτιδήποτε :)

 

Κάτι που με έχει εντυπωσιάσει πάντως είναι ο αριθμός δημιουργών που έχουν παρελάσει μέχρι στιγμής. Συνολικά ως κόμικ-εικονογραφήσεις κειμένων-εξώφυλλα έχουμε 20-23 άτομα σε κάθε τεύχος και 47 ονόματα σε όλα μέχρι στιγμής. Κάποια ονόματα τα έχω ξανασυναντήσει (είτε σε εκδόσεις του εμπορίου είτε μέσα σε φανζίν), κάποια τα βλέπω για πρώτη φορά (ίσως να έχουν συμμετάσχει σε ανθολογίες, ίσως να έχουν webcomic, ίσως πάλι να μην θυμάμαι κάποια έκδοσή τους :)

 

Ονοματεπώνυμο #1 #2 #3
Aniro x    
Malk     x
Shabani Aldo   x x
Αβραάμ Κατερίνα   x  
Αλεξοπούλου Ιωάννα   x  
Ανδρουτσόπουλος Ευάγγελος x    
Βαβαγιάννης Αντώνης x x x
Βανέλλης Δημήτρης     x
Βεντουρη Μαγδαληνη     x
Βεσλεμες Γιάννης     x
Γερακάκης Πανάγος x    
Γκόλτσος Αντώνης   x  
Γούσης Γιώργος x x x
Γώγου Έλενα     x
Δερβενιώτης Σπύρος     x
Δημόπουλος Βασίλης   x x
Διαλυνάς Μιχάλης x    
Ζαφειριάδης Τάσος x x  
Ζερβός Πέτρος x x  
Θεοδωροπούλου Έφη     x
Καμένος Δημήτρης x x  
Καμπασελέ Νίκος     x
Κεραμιτσόπουλος Κλήμης x x x
Κιουτσούκης Σταύρος   x  
Κιχέμ Νίκος x    
Λουτα Ειρήνη x    
Μητσομπόνος Παναγιώτης x x x
Μουζου Ιριδα     x
Μπέκας Βαγγέλης     x
Μπουραζοπούλου Ιωάννα x    
Νειλας Χαρης   x  
Παγωνας Δημήτρης     x
Παγώνης Γαβριήλ   x  
Πανταζής Δημήτρης     x
Πανταζής Παναγιώτης x x x
Παπαμάρκος Δημοσθένης x   x
Πατραμάνη Γλυκερία x    
Περουλης Κώστας   x  
Πέτρου Θανάσης     x
Πιερρακέας Ηλίας   x  
Ράγκος Γιάννης   x x
Στεργίου Στέλλα x x  
Τομεκ   x  
Φαραζης Γιώργος x    
Χειλάς Βασίλης     x
Χρηστίδης Αχιλλέας x x  
Χριστόπουλος Γιάννης   x  
       
Σύνολο 20 23 23

 

 

 

 5 συμμετείχαν σε όλα τα τεύχη, 9 σε 2 και 33 σε 1. 

 

Εάν μη τι άλλο μου μοιάζει ως μια προσπάθεια να φανεί η δουλειά πολλών. Τόσο παλιών και καταξιωμένων όσο και καινούργιων. Αυτό δεν είναι κακή πρόθεση :) Από την ανάποδη δεν θα είναι και όλοι εξ'ίσου καλοί. Οπότε, όπως είχα πει από το πρώτο, μεγάλο μέρος του άμα αρέσει ή όχι θα πηγάζει από τις πολυσέλιδες ιστορίες. Ένα μονοσέλιδο ή ένα δισέλιδο δεν είναι δυνατόν να μπαίνει στο ζύγι και να σχολιάζεται με την ίδια βαρύτητα ενός δεκασέλιδου :) 

 

:cheers5: 

  • Like 21
  • Respect 6
  • Ευχαριστώ 3
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ωραίος ρε Τζερμ. :up:

Από την πρώτη ανακοίνωση, είχαν πει ότι ένας βασικός τους στόχος ήταν να δώσουν βήμα σε νέους δημιουργούς και αυτό αν μη τι άλλο το έχουν τηρήσει. Καλοί ή κακοί, επιβεβαιώνεται ότι υπάρχουν πάρα πολλοί που ασχολούνται με το άθλημα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

On 15/3/2018 στο 11:09 ΠΜ, derveniotis είπε:

Γνήσια απορία: Γιατί να 'εχει manga; Ποια είναι τα "άλλα περιοδικά για κόμιξ" που έχουν και manga; Kαι τέλος, απαίτησες ποτέ από μια εκδοση manga να έχει "και λίγο ευρωπαίκο γιατι με πιανει κατάθλιψη με τα ιδια";

Φίλε μου derveniotis καλησπέρα σας .:xm:Όσον αφορά τις απορίες σας θα προσπαθήσω να τις απαντήσω, με βάση την πείρα που διαθέτω, ως απλός αναγνώστης κόμικς. :)Καταρχάς, το πιο γνωστό περιοδικό κόμικ -για κόμικ- που γνώριζα ήταν το ΒΑΒΕΛ.Το οποίο ήταν πολύ επιτυχημένο. Αυτό διότι , εκτός των άλλων φιλοξενούσε δουλειές διαφόρων καλλιτεχνών, έτσι ώστε ο κάθε αναγνώστης κόμικ να μπορεί να γνωρίζει διάφορες γραμμές και τάσεις όπως και διαφορετικά στυλ . Όχι  μονάχα 1 ή δύο .Τα είχε σχεδόν όλα .Έτσι με αυτόν τον τρόπο κρινόταν και ο καλλιτέχνης .Για την πένα του δηλαδή την ικανότητα να ζωγραφίζει -την ικανότητα του στην χρήση των χρωμάτων- όπως επίσης και στο σενάριο. Συν των άλλων ,δια μέσω του συγκεκριμένου περιοδικού μπόρεσαν να αναδειχθούν αξιόλογες πένες, οι οποίες έως πρότινος δεν ήταν γνωστές στο ευρύ κοινό.:)Τώρα όταν είδα τον Κομήτη ,μου ήρθε στο  μυαλό μου το ΒΑΒΕΛ και βάση αυτού   θεώρησα τον Κομήτη , μεγάλη ευκαιρία για  να αναδειχθούν νέα και αξιόλογα ταλέντα με επιρροές από τις τρεις μεγάλες σχολές.Την Αμερικάνικη, την Ευρωπαϊκή και την Ιαπωνική .Χωρίς όμως , να χάνουν την προσωπικότητά τους.:) Εντούτοις, όταν κοίταξα τρία τεύχη του διαπίστωσα ότι υπάρχει τάση να επιλέγονται αρτίστες με συγκεκριμένο -πανομοιότυπο ή το ίδιο στυλ. Σκληρές σκοτεινές γραμμές, σχεδιασμός που σε κάποια σημεία σε κάνει να σκέφτεσαι -Μα εδώ στο Φόρουμ έχω δει καλύτερες πένες από αυτό, :giati:Επίσης, έχω μάθει και έχω δει και έχω διαβάσει ότι υπάρχουν τοπικά ταλέντα που ζωγραφίζουν.Η με βάση την Ευρωπαϊκή ή την Αμερικάνικη Σχολή. Ή manga το ίδιο πετυχημένα με εκείνα των Ιαπώνων συναδέλφων τους   Όμως που είναι αυτές οι δουλειές στον Κομήτη ; :giati:Μήπως- και θα κάνω τον δικηγόρο του Εξαποδώ -προωθεί εσκεμμένα, έναν κουλτουριάρικο τύπο ,τον οποίο εμείς οι υπόλοιποι το λέμε σαχλοκουλτουρέ κατάσταση; Λέω μήπως; Διότι αν είναι αυτό που ψυλλιάζονται πολλοί (και όχι μονάχα εγώ) ,τότε δεν αξίζει το ποσό των 5 ευρώ. Διότι χίλιες φορές(και καλύτερα) να δώσω το συγκεκριμένο ποσό να αγοράσω ένα Πραγματικά Καλό Κόμικ από το AMAZON παρά σε αυτό το περιοδικό - Εδώ δικοί  μας, πολύ  πιο ψαγμένοι από εμένα  αναρωτήθηκαν με τρόπο και πολύ σωστά- μήπως η ελληνική περίπτωση είναι black από όσο πρέπει .Στο εξωτερικό υπάρχουν διάφορα τεύχη, που φιλοξενούν και κόμικ manga φτιαγμένα από δυτικούς .Γιατί όχι και εδώ; Τέλος, οι εκδόσεις manga που έχουμε εμείς εδώ είναι εισαγόμενες αφενός και αφετέρου υπάρχουν manga που έχουν ευρωπαϊκό στυλ.Οπότε και σε αυτό οι Ιάπωνες φάνηκαν εκ των προτέρων συνετοί. Ευελπιστώ , να απάντησα πλήρως στα ερωτήματα που μου θέσατε και σε περίπτωση απορίας ή διόρθωσης μην διστάσετε να το αναφέρετε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Oχι, δυστυχώς δε μου απαντήσατε, και μάλιστα με κάνετε να αναρωτιέμαι αν διαβάσατε ποτέ Βαβέλ ή αν θυμάστε τι διαβάσατε. Αν θυμάστε τι διαβάσατε, θα σας ζητήσω χάριν της συζήτησης να μου αναφέρετε ενδεικτικά κάποιο παράδειγμα αυτού που θεωρείται "mainstream αμερικάνικη σχολή" που να δημοσιεύτηκε στο περιοδικό. Αυτό θα μου αρκούσε, γιατί αν σας βάλω να ψάξετε και για manga, φονούμαι ότι θα περιμένω πολύ. Γενικά, απ./ ότι κατάλαβα το manga κατέχει δυσανάλογα μεγάλο μέρος στις αναγνωστικές σας προτι,μήσεις, πράγμα κατανοητό δε, αλλά όχι αρκετό για να απαιτείτε από ένα μη ιαπωνικό περιοδικό να περιέχει οπωσδήποτε και εγχώριο αντίγραφο της συγκεκριμένηςσχολής, αντί να αρκεστείτε στα δόξα τω θεώ ευάριθμα διαθέσιμα στην ορίτζιναλ μορφή τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  264
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  251
  • Reputation:   950
  • Achievement Points:  251
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ήρθε και το δικό μου τεύχος συνδρομής. Δυστυχώς θα δώ αν μπορώ να τη διακόψω πρόωρα αλλιώς θα περιμένω μέχρι τη λήξη. Λυπάμαι πραγματικά αλλά η π...τσα φόρα παρτίδα δεν είναι στα ενδιαφέροντά μου. Καλή συνέχεια.

Έστειλα το αίτημα διακοπής συνδρομής. Νομίζω 3 ευκαιρίες για το συγκεκριμένο ήταν αρκετές.

Η σύγκριση με περιοδικά πρίν 15-20 χρόνια είναι ανεπιτυχής. Δεν είναι το ίδιο πράγμα οι αρχές του 1990 με το 2018. Η πορνογραφία πλέον είναι μισό κλίκ μακριά και δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος τύπωσης σε περιοδικό κόμικ ποικίλης ύλης.

Επεξεργασία από doxaios
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

23 ώρες πριν, derveniotis είπε:

Oχι, δυστυχώς δε μου απαντήσατε, και μάλιστα με κάνετε να αναρωτιέμαι αν διαβάσατε ποτέ Βαβέλ ή αν θυμάστε τι διαβάσατε. Αν θυμάστε τι διαβάσατε, θα σας ζητήσω χάριν της συζήτησης να μου αναφέρετε ενδεικτικά κάποιο παράδειγμα αυτού που θεωρείται "mainstream αμερικάνικη σχολή" που να δημοσιεύτηκε στο περιοδικό. Αυτό θα μου αρκούσε, γιατί αν σας βάλω να ψάξετε και για manga, φονούμαι ότι θα περιμένω πολύ. Γενικά, απ./ ότι κατάλαβα το manga κατέχει δυσανάλογα μεγάλο μέρος στις αναγνωστικές σας προτι,μήσεις, πράγμα κατανοητό δε, αλλά όχι αρκετό για να απαιτείτε από ένα μη ιαπωνικό περιοδικό να περιέχει οπωσδήποτε και εγχώριο αντίγραφο της συγκεκριμένηςσχολής, αντί να αρκεστείτε στα δόξα τω θεώ ευάριθμα διαθέσιμα στην ορίτζιναλ μορφή τους.

Διάβαζα το συγκεκριμένο περιοδικό αλλά πριν πολλά πολλά χρόνια -την τελευταία φορά που το είχα ήταν το 1994. Ύστερα  έπαψα να το διαβάζω δυστυχώς διότι προετοιμαζόμουν για τις σπουδές μου στο εξωτερικό.Τώρα όσον αφορά την Αμερικάνικη Σχολή -έχω στο  μυαλό μου τους αρτίστες που ζωγράφισαν τους ήρωες με την μορφή που ξέρουμε -εκτός της γραμμής τους.Τέλος επειδή υπάρχουν άτομα που ζωγραφίζουν μάνκα πιστεύω ότι θα ήταν πολύ ωραίο να δω ένα καρέ από αυτού του είδους κόμικ - ζωγραφισμένο από ελληνικά χέρια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5323
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  137
  • Reputation:   1587
  • Achievement Points:  137
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5834 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

On 18/3/2018 at 11:49 PM, ΤασίαΚούτ said:

Διάβαζα το συγκεκριμένο περιοδικό αλλά πριν πολλά πολλά χρόνια -την τελευταία φορά που το είχα ήταν το 1994. Ύστερα  έπαψα να το διαβάζω δυστυχώς διότι προετοιμαζόμουν για τις σπουδές μου στο εξωτερικό.Τώρα όσον αφορά την Αμερικάνικη Σχολή -έχω στο  μυαλό μου τους αρτίστες που ζωγράφισαν τους ήρωες με την μορφή που ξέρουμε -εκτός της γραμμής τους.Τέλος επειδή υπάρχουν άτομα που ζωγραφίζουν μάνκα πιστεύω ότι θα ήταν πολύ ωραίο να δω ένα καρέ από αυτού του είδους κόμικ - ζωγραφισμένο από ελληνικά χέρια.

Όπως και αναφέρθηκε παραπάνω, ιστορία "Το νυχτοκάματο του τρόμου" ανήκει στη μάνγκα σχολή και φιλοξενείται στο τρίτο τεύχος! Οπότε το θέμα που συζητάτε απλά δεν υπάρχει...! Ευχαριστώ...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Δεν κατάλαβα ακριβώς. Οι μισοί είστε εκνευρισμένοι για τα ασαφή σενάρια και το ελεύθερο αρτίστικ στιλ των δουλειών του Μπλέ Κομήτη, και οι άλλοι μισοί εναντιώνεστε γιατί έτσι ήταν η ΒΑΒΕΛ και το θέλετε και στο Μπλέ Κομήτη;

Επεξεργασία από x for xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32759
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   36
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2198 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Προφανώς και στον Μπλε Κομήτη μας ενδιαφέρει και παρακολουθούμε όποια σχόλια αναγνωστών, μας ενδιαφέρουν για τηνεξέλιξή μας - μπορείτε αν θέλετε να τα στείλετε και στο facebook του περιοδικού, δεν κάνουμε λογοκρισία. Επίσης: αν αποτύχει το περιοδικό -λέμε τώρα- προφανώς θεωρούμε ότι θα φταίμε εμείς και όχι το κοινό,  παίδες, δεν είμαστε και τόσο ανόητοι. Αυτά, για λόγους ενημέρωσης από το περιοδικό σε όλους που ενδιαφέρονται, με όποιον τρόπο και να το εκφράζουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Από το facebook του Μπλε Κομήτη:

Quote

Σε μια εκπομπή που θα μπορούσε να είχε τίτλο «Μίλα μου για κόμικς» και που τελικά λέγεται Terra Incognita, o αρχισυντάκτης του Μπλε Κομήτη Giorgos Gousis μιλά στην Κατερίνα Σωτηρίου για την ένατη τέχνη.

Πότε σαν δημιουργός κόμικς, πότε σαν αρχισυντάκτης, αλλά κυρίως σαν αναγνώστης, Ο Γιώργος σε κάνει να θες να ανοίξεις το πρώτο κόμικ που θα βρεις μπροστά σου και να βρεις αυτή τη μαγεία που κρύβεται μέσα και ανάμεσα στα καρέ.

Ευχαριστούμε πολύ το αυτοδιαχειριζόμενο ραδιόφωνο του ΜεταΔεύτερου για τη φιλοξενία και ελπίζουμε να βρίσκουμε πάντα λόγους να μιλήσουμε.

** bonus η πολύ όμορφη μουσική

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αν και ξεκίνησα με σκεπτικισμό να διαβάζω τον Μπλε Κομήτη,μπορώ να πω ότι βλέπω αισθητή βελτίωση (πάντα για τα γούστα μου) από τεύχος σε τεύχος. Η συντριπτική πλειοψηφία των ιστοριών του τρίτου τεύχους μου άφησαν θετικές εντυπώσεις. Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχουν πολλές μέσα σε λίγες σελίδες,με αποτέλεσμα αρκετές να ασφυκτιούν και να μην δίνουν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Όσον αφορά τις "ενήλικες" ιστορίες που δημοσιεύονται,δεν μπορώ να πω ότι με ενόχλησαν. Εκτιμώ το γεγονός ότι το περιοδικό μπαίνει σε ζελατίνα κι αναγράφει στο εξώφυλλό του "18+",αποφεύγοντας τα παιδικά μάτια να σκανδαλιστούν. ;) Σε σχέση με τα υπόλοιπα κόμικς που κυκλοφορούν,ο Μπλε Κομήτης σίγουρα θέλει να προσφέρει κάτι διαφορετικό. Και το πετυχαίνει. Αλλά ας πω κι εγώ τις σύντομες εντυπώσεις για τις ιστορίες του τρίτου τεύχους.

 

"Ο θάνατος" : Άπαιχτος Βαβαγιάννης. Γέλασα.
"Στην τροχιά των κόμικ" : Πρόσφατα releases κόμικς που αξίζουν την προσοχή μας. Σωστές επιλογές από τον συντάκτη. Αν και είμαστε ήδη ενημερωμένοι από το αγαπημένο μας φόρουμ. :hug2: 
"Angouleme" : Παίρνουμε πολλές κι αξιόπιστες πληροφορίες για το μεγαλύτερο,ίσως,συνέδριο της Ένατης Τέχνης στην Ευρώπη και η Κατερίνα Αβραάμ μάς τις δίνει με τρόπο προσωπικό,σαν να διαβάζουμε κρυφά το ημερολόγιό της. :respect:
"Ασκήσεις ηλεκτρομαγνητισμού" : Μία εξαιρετική παραβολή των ανθρώπινων σχέσεων,με εργαλείο την Φυσική. 
"Σεπαρέ" : Αρκετά μπλεγμένη υπόθεση που δεν μου έκανε κλικ. Σε αυτό βοήθησε και το "τρεμουλιαστό" σχέδιο. Από την άλλη υπήρχε μία πανδαισία χρωμάτων. 
"Συνέντευξη Rutu Roman" : Δεν την ήξερα την καλλιτέχνιδα. Παρ'όλα αυτά έδωσε μία ενδιαφέρουσα συνέντευξη κι απάντησε σε εύστοχες ερωτήσεις.
"Μπαμ!" : Μονοσέλιδη αλληγορία που κορυφώνεται στα τελευταία καρέ. Πολύ δυνατό αποτέλεσμα.
"Το σύνδρομο Μαλτέζε" : Ιστορία με σαφείς αναφορές στον χαρακτήρα του Hugo Pratt κι αγαπημένο πολλών συμφορουμιτών. Ωραία υπόθεση μυστηρίου,με ίχνη χιούμορ και με καλή ανατροπή στο φινάλε. Αρκετά καλό και το σχέδιο.
"Το κρεβάτι" : Ένα κρεβάτι που μαρτυρά την εξέλιξη και την φυσική κατάληξη της ζωής των ανθρώπων. Προσωπικά με άγγιξε σε μεγάλο βαθμό και πέρασα αρκετά λεπτά να βλέπω αμίλητος τα καρέ και να οραματίζομαι το παρελθόν,το παρόν...αλλά και το μέλλον μου.
"Κάτω από την γέφυρα" : Ιστορία βγαλμένη στηριζόμενη στην μάστιγα των ναρκωτικών αλλά και των διακινητών τους. "Βρώμικο" αλλά άκρως ρεαλιστικό σενάριο. Αντιμετώπισα κάποια προβλήματα στην αφήγηση. Το σχέδιο μού θύμισε την "Μαύρη Τρύπα".
"Το νυχτοκάματο του τρόμου" : Μεταφυσική υπόθεση,με ωραία αφήγηση και πλοκή που (σε αντίθεση με αυτό που περίμενα) δίνει και ηθικό δίδαγμα στο φινάλε. Πολύ καλό,με manga επιρροές,ήταν και το σχέδιο. Μεγάλη ένσταση έχω στον τίτλο. Νομίζω ότι υποβαθμίζει την ιστορία.
"Μία ζωντανή καρδιά" : Πανέξυπνα "διεστραμμένο" σενάριο,που περιέχει πολλές δυνατές σκηνές και περιγραφές. Βλέπουμε μέχρι που μπορεί να φτάσει ο γονέας για να σώσει το παιδί του και το πώς δοκιμάζονται οι οικογενειακές σχέσεις όταν ένα σοβαρό πρόβλημα έρχεται στο προσκήνιο. Σίγουρα ήθελα να εκτεινόταν σε περισσότερες αράδες.
"Γυμνά οστά" : Συνέχεια του πολύ καλού σεναρίου που είδαμε στο πρώτο τεύχος. Περιγράφει μία αρκετά καλή μάχη,αλλά την εξέλιξη και την συνέχεια μάς την δίνει με το σταγονόμετρο. :P Πολύ όμορφο και το σχέδιο. 
"Τόπος ψυχών" : Ποιος είπε ότι δεν γράφουμε Ελληνικά σενάρια τρόμου? Πολύ καλή μεταφορά σε κόμικ του έργου του Βουτυρά από τους συνήθεις υπόπτους. Ενδιαφέρουσα και spooky υπόθεση,που κορυφώνεται στο φινάλε και μου θύμισε κάποιους αντίστοιχους θρύλους που ακούγονταν στο χωριό μου και μάλλον και σε όλα τα χωριά της Ελλάδας. ;)
"Ραλλού" : Μονοσέλιδη γελοιογραφική ιστορία που δεν μου έκανε κλικ. Παρόλα αυτά με βρίσκει σύμφωνο όσον αφορά την μανία μερικών να εξηγούν τα ζώδια.
"Μυρίζει αίμα" : Ιστορία αφιερωμένη στο περίεργο έγκλημα (ή αν θέλετε βοήθεια σε αυτοκτονία) του 1994,με τραγικούς πρωταγωνιστές τον Ματθαίο Μονσελά και την οδοντίατρο Γιόλα Βαγενά. Δραματική κατάληξη και λογοτεχνικές περιγραφές που καθηλώνουν. Το ίδιο και το σκίτσο. :respect:
"SAM3" : Ακόμα μία συνέντευξη,ενός δημιουργού graffiti αυτή την φορά. Κι εδώ φαίνεται ότι ο δημοσιογράφος έχει κάνει σημαντική προεργασία πριν την συνέντευξη. Ο καλλιτέχνης φαίνεται ταλαντούχος.
"Ποπ Πορν" : Η πορνογραφικού περιεχομένου ιστορία του τεύχους. Μου θύμισε fumetti και Pineiada Bibles. :P Αρκετά όμορφη φαντασίωση,που τονώνει τον χαμένο ερωτισμό ανάμεσα στα ζευγάρια που τον έχουν απολέσει. Επιβεβαιώνεται ότι το σεξ μετά από καβγά είναι το καλύτερο. ;) Σκίτσο που...ξεσηκώνει. :D Με ενόχλησε λίγο ο χρωματισμός. Ειδικά ο χαρακτήρας του άνδρα νόμιζα ότι βγήκε από το "Avatar" :lol:
"Τελευταία σελίδα" : Γελοιογραφικό μονοσέλιδο που περιγράφει μία μεγάλη αλήθεια. Και το χρώμα αλλά και το σχέδιο εντυπωσιάζουν. 

 


:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Παρτε τα εξωφυλλακια του τευχους 4 και θα ακολουθησει περαιτερω κριτικη αφου διαβαστει βεβαιως βεβαιως!

 

Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Σορρυ για το διπλοποστ αλλα μιας και το διαβασα χθες το βραδυ ας γραψω λιγο για καθε ιστοριουλα αν μου αρεσε.

 

Καταρχας εξωφυλλαρα! Το καλυτερο μεχρι στιγμης απο τα 4 τευχη κατα την γνωμη μου.

 

-ο θανατος. Εξαιρετικος οπως παντα και ειδικα τωρα που εχει αναφορα στην αγαπημενη μου τροφη καθως και σε μια κατασταση που την εχω βιωσει στο φορουμ. Να δειτε που το σημερινο επεισοδιο απο δω ειναι εμπνευσμενο

 

Spoiler

αλληλεγγυη στα τετραποδα υπεροχα πλασματα

 

- μεσηλικες βαμπιρ. Καλουτσικη μου εβγαλε γελιο

- ο κομπαρσος. πολυ συγκινητικη μου αρεσε

- εμμα τεναγιουκα. πολυ ωραιο σχεδιο. Σεναριο τυπικο βιογραφιας που χωρεσε μια χαρα τις σημαντικες στιγμες σε μερικες σελιδες.

- παρισι. Μετριο και λιγο αναμενομενο

- σκουρια. ωραιο το σχεδιο μου θυμιζε νουαρ ταινια καπως κλισε το σεναριο.

- μαλλιασε το ρεμα. ενδιαφερον που προερχεται απο διηγημα. ανω του μετριου

- μπιφτεκι boltzman. ιδιαιτερο σχεδιο. εντελως ακατανοητο το σεναριο. ομολογω δεν το καταλαβα.

- γυμνα οστα. καλο. οσο παει γινεται και πιο ενδιαφερον. αναμενω την συνεχεια.

-  11 εναντιον 0. παρα πολυ καλο βασισμενο σε αληθινα γεγονοτα που σε ανατριχιαζουν.

- punx united. φορτωμενο πολυ το σχεδιο. ουτε εδω καταλαβα το σεναριο.

- ραλλου. πολυ χαριτωμενο.

 

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33884
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ξεκίνησα να γράφω και εγώ την κριτική μου μέχρι που ξαναδιάβασα την κριτική του @albertus magnus με την οποία συμφωνώ σε κάθε λέξη του. 

 

Πράγματι έχουμε το καλύτερο εξώφυλλο και έχουμε νομίζω το καλύτερο τεύχος ως εδώ. Αρκετές μεγάλες ιστορίες πολύ ποιοτικές με καλύτερη ίσως τη βιογραφία της Τεναγιουκα. Το σχέδιο σε υψηλά στάνταρ με αγαπημένο μου αυτό του κομπάρσου. Ωραία και τα διηγήματα επίσης με κορυφαίο το μουντιαλικο. Γενικά βγάζοντας τις τρεις τελευταίες ιστορίες το απόλαυσα. Τώρα όσο αφορά τις τρεις τελευταίες ιστορίες εντάξει η τελευταία ήταν σαχλή αλλά οκ, η προτελευταία είχε φορτωμένο σχέδιο, ήταν ακαταλαβιστικη αλλά πάλι οκ, ενώ θα σχολιάσω ξεχωριστά το μπιφτέκι του μπολτσμαν. Δεν πιστεύω ότι αυτό το πράγμα είχε θέση σε αυτό το περιοδικό ούτε και σε οποιοδήποτε περιοδικο. Δεν είναι ακαταλαβιστικη αρτιστικ ή κάτι τέτοιο τελοσπαντων. Απλά δεν έχει θέση στον μπλε κομήτη.

 

Μπράβο που βελτιώνεται το περιοδικό σε κάθε τεύχος. 

Μπράβο που μου κράτησε παρέα σε μια πτήση που πέρασε χωρίς να καταλάβω πως!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τελείωσα την ανάγνωση και του 4ου Μπλε Κομήτη και μπορώ να πω ότι,αν και το συγκεκριμένο τεύχος είχε νομίζω περισσότερες ιστορίες που ψυχοπλάκωναν,παρόλα αυτά εξακολουθεί να μου αρέσει και να ξεχωρίζει με το ιδιαίτερο περιεχόμενό του. Κι όταν λέω ιδιαίτερο,δεν εννοώ περίεργο,απλά κάτι έξω από τα συνηθισμένα. Ας πω δύο λόγια για τις ιστορίες που φιλοξενεί το τέταρτο τεύχος. :) 

 

"Ο θάνατος" : Όχι από τα καλύτερα του Βαβαγιάννη,αλλά γέλασα με το "κουφό" του χιούμορ. :P 

"Στην τροχιά των κόμικ" : Όμορφες σύντομες παρουσιάσεις για νέα κόμικς,καθώς και αναφορές σε μερικές Ελληνικές κυκλοφορίες που μας ήρθαν με το ComicDom Con 2018. 

"Μόνο ένα Χμμμ..." : Χαριτωμένη και πρωτότυπη αφήγηση που έμοιαζε με σύντομο μυθιστόρημα,με guest star το ComicDom. :respect: 

"Μεσήλικες βαμπίρ" : Από την λέξη "βαμπίρ" στον τίτλο,περίμενα κάτι συνηθισμένο. Το φινάλε όμως με έκανε και γέλασα. Πρόκειται για τα πιο ηλίθια βαμπίρ που έχετε γνωρίσει. :lol:  

"Ο κομπάρσος" : Δυνατό σενάριο που βασίζεται σε αληθινά γεγονότα. Χαρακτηρίζει το κλίμα της εποχής. Αρκετά δραματικό. Εξοργίστηκα με την προδοσία προς την οικογένεια. :moutra2:

"Emma Tenayuka" : Μία εξαιρετική βιογραφία ενός ξεχωριστού ατόμου. Το σενάριο επικεντρώνεται περισσότερο στις άθλιες εργασιακές συνθήκες που επικρατούσαν στο Τέξας εκείνη την εποχή. Το σχέδιο μού άφησε θετικότατες εντυπώσεις. Πιστεύω ότι ήταν το δυνατό σημείο του κόμικ.

"Παρίσι - Χειμώνας 1788": Αναγεννησιακό κόμικ που προσωπικά μου έβγαλε το συναίσθημα της χαρμολύπης. Σίγουρα έχει κωμικό φινάλε,αλλά μόλις στο προτελευταίο καρέ. Μερικά καρέ πριν,τα πράγματα σοβαρεύουν. Εκτίμησα αυτό το δέσιμο και το παιχνίδι των συναισθημάτων. Επίσης,πολύ καλός είναι και ο χρωματισμός.

"Συνέντευξη Nicolas De Crecy" : Δεν γνώριζα τον καλλιτέχνη,ούτε τον συνάντησα στο ComicDom. Μου άρεσε όμως ο απλός και ειλικρινής τρόπος που μιλάει στην συνέντευξη.

"Σκουριά" : Ένα σύγχρονο ερωτικό δράμα,σχέσεις που δοκιμάζονται,απόγνωση,προδοσία και ένα τραγικό φινάλε. Ζόρικο σενάριο,αλλά προσεγμένο σε μεγάλο βαθμό. Σε λίγες σελίδες "είπε" πολλά. Το σχέδιο αρκετά καλό.

"Ο Γιώτης ο Μέσης" : Μυθιστόρημα με αναφορές στις άσχημες ημέρες του Ελληνικού εμφύλιου. Παρακολουθούμε την τραγική πορεία μίας οικογένειας και περισσότερο ενός μέλους της μέσα στις δεκαετίες. Το πρωτότυπο είναι ότι η αφήγηση γίνεται με την "βοήθεια" της ιστορίας του Μουντιάλ. Παράξενο σενάριο που στην αρχή προκάλεσε την αντίδρασή μου,αλλά στην συνέχεια είδα ότι δένει.

"Μάλλιασε το ρέμα" : Μία Παγανιστική δοξασία βγαλμένη από την Ελληνική ύπαιθρο. Ένα έργο που κάλλιστα θα μπορούσαμε να το χαρακτηρίσουμε θρίλερ και μάλιστα από τα δυνατά. Μέχρι και splatter σκηνές έχει. :vampir: Σαν λάτρης του είδους με ικανοποίησε σε μεγάλο βαθμό. Το σχέδιο όμως δεν έκανε το ίδιο.

"Μπιφτέκι a la Boltzmann" : Ακατανόητη ιστορία που δεν κατάλαβα ούτε ένα της καρέ. :damn: Δεν θεωρώ ότι είχε θέση εδώ. Απλά προσπέρασα.

"Γυμνά οστά" : Η σειρά συνεχίζεται με μία έντονη συζήτηση και φαίνεται ότι ξεκινάει μία δυνατή μάχη. Και πάλι μένουμε με τις απορίες και την προσμονή για την συνέχεια. :sad1: 

"11 vs 0" : Ιστορία,ποδοσφαιρικού περιεχομένου,που ταυτόχρονα μάς αφηγείται το χρονικό της ανόδου της δικτατορίας στην Χιλή. Εξαιρετικό σενάριο που μιλάει κατευθείαν στην καρδιά μας. Θεωρώ ότι είναι από τις κορωνίδες του τεύχους. Το σχέδιο το βρήκα στατικό και η επιλογή του μονότονου μουσταρδί χρώματος δεν ήταν τόσο του γούστου μου.

"Συνέντευξη Dreyk the pirate" : Η καθιερωμένη συνέντευξη ενός ακόμα street artist,με μεγάλο ταλέντο και πάνω από 20 χρόνια εμπειρίας. Χαλαρή κουβεντούλα κι όμορφα graffiti. 

"Punx United" : Άλλο ένα κόμικ που δυσκολεύτηκα να παρακολουθήσω. Παρουσιάζει μία ιστορία που φαίνεται ότι απευθύνεται σε λίγους. Σε άτομα που κάτι ξέρουν. Οι υπόλοιποι δεν νομίζω να καταλάβουμε κάτι. Το σχέδιο είναι τρομερά παραφορτωμένο κι ασφυκτιούσε ακόμα και στο γενναιόδωρο μέγεθος του περιοδικού.

"Ραλλού - Ωμή Πραγματικότης" : Μονοσέλιδο στριπάκι που κάλλιστα θα μπορούσε να διεκδικήσει θέση στο socomic. Σενάριο απλό και χιουμοριστικό,περιγράφει τα αρχέγονα ένστικτα που διέπουν την αρσενική φυλή. :D Το σχέδιο όμως είχε τα θέματά του. 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

11 λεπτά πριν, Indian είπε:

Τελείωσα την ανάγνωση και του 4ου Μπλε Κομήτη και μπορώ να πω ότι,αν και το συγκεκριμένο τεύχος είχε νομίζω περισσότερες ιστορίες που ψυχοπλάκωναν,παρόλα αυτά εξακολουθεί να μου αρέσει και να ξεχωρίζει με το ιδιαίτερο περιεχόμενό του. Κι όταν λέω ιδιαίτερο,δεν εννοώ περίεργο,απλά κάτι έξω από τα συνηθισμένα.

 

Αν είχε συγκεκριμένη θεματολογία σε κάθε τεύχος μήπως θα το έκανε να ξεχωρίσει και να αποκτήσει ιδιαίτερη ταυτότα σαν έκδοση;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

1 λεπτό πριν, x for xepeta είπε:

 

Αν είχε συγκεκριμένη θεματολογία σε κάθε τεύχος μήπως θα το έκανε να ξεχωρίσει και να αποκτήσει ιδιαίτερη ταυτότα σαν έκδοση;

 

Τι εννοείς? Να υπάρχει μία κοινή θεματολογία που να αλλάζει από τεύχος σε τεύχος? 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Τευχος αφιερωμένο στο Σεξ, τεύχος Νουάρ, Διάστημα και... σεξ! Σουπερήρωες και... κάτι άλλο.  Τευχος Medieval. Κομικς και πολιτική. Χιούμορ και έλληνες. Manga Style. Όχι όλο το τεύχος, ένα σημαντικό κομμάτι. Bλέπαμε αφιερώματα στα Βαβελ και ΠΠ. Μπορεί να ταίριαζε και εδώ.

Επεξεργασία από x for xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

8 λεπτά πριν, x for xepeta είπε:

Τευχος αφιερωμένο στο Σεξ, τεύχος Νουάρ, Διάστημα και... σεξ! Σουπερήρωες και... κάτι άλλο.  Τευχος Medieval. Κομικς και πολιτική. Χιούμορ και έλληνες. Manga Style. Όχι όλο το τεύχος, ένα σημαντικό κομμάτι. Bλέπαμε αφιερώματα στα Βαβελ και ΠΠ. Μπορεί να ταίριαζε και εδώ.

 

Καλό μου ακούγεται σαν ιδέα,αλλά δεν ξέρω το κατά πόσο θα πιάσει όλο το αναγνωστικό κοινό. Μπορεί το ένα τρίμηνο να το αγοράζουν οι φίλοι των νουάρ,το άλλο οι φίλοι των υπερηρωικών,το άλλο των manga κτλ (ανάλογα τι θέμα θα έχει) και θα είναι λίγοι οι πιστοί,που θα αγοράζουν κάθε τεύχος. Τουλάχιστον έτσι πιστεύω. Προσωπικά όμως θα μου άρεσε μία τέτοια κίνηση.  :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.