Μετάβαση στο περιεχόμενο

germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

O μισογυνισμός είναι ήδη ένα θέμα για το οποίο κάποιος moderator θα πρεπε να έχει ήδη επιληφθεί. Το ότι κάποιος έκατσε και spoilαρε ΟΛΕΣ τισ ιστορίες ώστε ο τυχόν θετικά διακείμενος αναγνώστης να στερηθεί των εκπλήξεων που θα ήθελε να τον περιμένουν,το αφήνω στην κρίση των χρηστών -και των moderators επίσης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 358
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@derveniotis δηλαδή τι να γίνει με τους μισογύνηδες; Μπορεί ο mod να γιατρέψει το τι έχει ο καθένας στο κεφάλι του; ή να τιμωρήσει;

 

Μπορείς εσύ να επιλέξεις το κοινό σου; Δυστηχώς ή ευτυχώς όχι :)  

 

όποιος spoilari μέσα σε spoiler καλώς spoilari

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

@totally_wired To spoiler δεν το έβαλε το συγκεκριμένο μεσήλικο troll, αλλά κάποιος από την ΔΟ. Επίσης, ναι όταν σε ένα forum κάποιος εκφέρει άποψη που προσβάλλει κάποιον/ους τότε είναι καθήκον της ΔΟ να τον "τιμωρήσει" όπως αυτή κρίνει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@Θλιμμένος Μπούφος το σχόλιο για το spoiler ήταν γενικό.

 

Τώρα το τι είναι προσβλητικό και τι όχι χωράει άπειρες ώρες κουβέντας. ειδικά στα θέματα του σεξισμού, του μισογυνισμού και άλλων -ισμών. Προσωπικά έχω ακούσει τις άπειρες βλακείες από σχετικούς και άσχετους που πάνε γυρεύοντας να "προσβληθούν" ακόμα και από τις τρύπες των μακαρονιών.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

@totally_wired Έκανες τότε ένα γενικό σχόλιο, ενώ ο @derveniotis αναφέρθηκε σε κάτι συγκεκριμένο. Η "κριτική" δεν ήταν σε spoiler για ώρες. Απλά δεν το πρόλαβες.

 

Αν θεωρείς ότι κάποια τέτοια σχόλια σηκώνουν ώρες κουβέντας, τότε δεν έχω να σου απαντήσω κάτι. Απλά καλύτερα είναι όταν αναφερόμαστε σε συγκεκριμένα πράγματα να μιλάμε συγκεκριμένα και όχι γενικά. Δεν μπορώ να καταλάβω που κολλάει το δεύτερο μέρος αυτών που έγραψες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 min ago , Θλιμμένος Μπούφος said:

@totally_wired Έκανες τότε ένα γενικό σχόλιο, ενώ ο @derveniotis αναφέρθηκε σε κάτι συγκεκριμένο. Η "κριτική" δεν ήταν σε spoiler για ώρες. Απλά δεν το πρόλαβες.

 

Αν θεωρείς ότι κάποια τέτοια σχόλια σηκώνουν ώρες κουβέντας, τότε δεν έχω να σου απαντήσω κάτι. Απλά καλύτερα είναι όταν αναφερόμαστε σε συγκεκριμένα πράγματα να μιλάμε συγκεκριμένα και όχι γενικά. Δεν μπορώ να καταλάβω που κολλάει το δεύτερο μέρος αυτών που έγραψες.

ο derveniotis άφησε κάτι στη κρίση των χρηστών. είμαι χρήστης και απάντησα γενικά αν θες και συγκεκριμένα την άποψη μου εάν δω πως κάτι που διαβάζω έχει σποιλερς σε κάτι που με ενδιαφέρει τότε απλά σταματάω να διαβάζω.  

 

Ώρες κουβέντας σηκώνει στο τι ειναι προσβλητικό, τι σεξιστικό, τι μισογυνικό κτλ. Και σίγουρα δεν θα βγάλουμε άκρη. π.χ. το ότι το 9 είχε εξώφυλλα μόνο γυναίκες το έκανε σεξιστικό;  ή μισανδρικό;

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@derveniotis Ο μισογυνισμός χαρακτηρίζει το πνευματικό επίπεδο, τον πολιτισμό, την νοημοσύνη και, εν τέλει, την ποιότητα του ατόμου που διακατέχεται από τέτοιες απόψεις.

 

Από εκεί και πέρα, και από τη στιγμή που κάποιος δεν βρίζει, δεν "προσυλητίζει" άλλους στις απόψεις του, δεν πιέζει για την αποδοχή των απόψεων του και δεν ασχημονεί γενικότερα, δεν κρίνω ότι πρέπει να επιπληχτεί.

Το γεγονός ότι τσουβαλιάζει τον μισό πληθυσμό με μόνο κριτήριο το φύλο του, είναι από μόνο του ανίκητο.

 

Και ξέρεις τι άλλο είναι ανίκητο........

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Στα προηγουμενα 2 τευχη ειχαμε πολλες αποψεις και κριτικες. Τωρα το πηραμε λιγοτεροι ή ακομα δεν εχουν βρει χρονο να το διαβασουν.

 

Εγω να πω οτι οπως και με τα αλλα τευχη μερικες ιστοριες μου αρεσαν και μερικες οχι. Σαν εκδοση βελτωνεται, κρατει τις πολλες σελιδες και επισης στα θετικα το οτι ηταν τυλιγμενο με σελοφαν.

 

Τωρα να πω δυο λογακια για καθε ιστορια.

 

χαρος :πολυ ωραιος οπως παντα

ασκησεις η/μ: μετριο και λιγο αδιαφορο για εμενα

σεπαρε: χαλια εως μαυρα χαλια. (απλα να πω οτι στην τελυταια σελιδα τηε ιστοριας παρατηρησα κατω δεξια ενα κυκλικο logo που μιλαγε για Νορβηγια και μου ρθε φλασια οτι υπηρχε μια ταινια με τιτλο Νορβηγια και ηταν με βρικολακες. Τελικα το γκουγκλαρα και ειδα οτι ειναι προφανες οτι το κομικ σχετιζεται με την ταινια. Αμα την ειχα δει ισως να εβγαζε καποιο νοημα. Αρθρο του Oneman για την ταινια εδω που φαινεται και ο πρωταγωνιστης με το χαρακτηριστικο μαλλι και το μουστακι)

μπαμ: ζωοφιλικο μηνυμα

συνδρομο μαλτεζε: εμενα μου αρεσε! (ειδικα η ατακα "τα κομικ φτιαχνονται για αναγνωστες οχι για συλλεκτες")

κρεββατι: μετριο, δειχνει την αλλαγη των εποχων και το περασμα του χρονου. μου ψιλοαρεσε που δεν ειχε λογια

κατω απο τη γεφυρα: καλο

νυχτοκαματο τρομου: ηθελε να δειξει οτι τα αρνητικα συναισθηματα μας χαλανε τη ζωη.μετριο προς καλο για το νοημα που ηθελε να περασει

γυμνα οστα: ενδιαφερον αλλα δεν προχωρησε πολυ την ιστορια

τοπος ψυχων: καλο

ραλλου: μετριο προς κακο αλλα μου αρεσε λιγο το καυστικο σχολιο

μυριζει αιμα: καλο και σε σεναριο και σε σχεδιο (αναγνωρισα αμεσως ποια υποθεση αφορουσε) αλλα θα το ηθελα μεγαλυτερο

ποπ πορν: αδιαφορο εως κακο

τελευταια σελιδα κλημης: καλο

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10438
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  148
  • Reputation:   857
  • Achievement Points:  148
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Αρχικά, καθόμαστε και ασχολούμαστε με ένα κακόγουστο τρολάκι (όπως επεσήμανε και ο Θλ Μπούφος). Ξεκάθαρα.

 

Κατά δεύτερον, έχω κάνει αναφορά την συγκεκριμένη δημοσίευση από την ώρα που ανέβηκε και δεν ασχολήθηκε κανείς.

Με λίγα λόγια, μας λέτε οι της ΔΟ ότι είστε ok με το γράφονται σεξιστικές π*πες(και ρατσιστικές ανά καιρούς) και οι υπόλοιποι να τον συγχαίρουν και να γελάνε;

Και ΟΧΙ, επί του συγκεκριμένου δεν χωράει καμία συζήτηση. Είναι ξεκάθαρα προσβλητικό, κύριοι Άντρακλες.

 

Δικό σας είναι παίδες το forum, δεν θέτω εγώ τους κανόνες, απλά ρωτάω για να καταλάβω και να μην ξαναπατήσω εδώ.

 

Edit: Κύριε Γάντζε-Κουτσογιαννόπουλε, έχετε περίεργη αίσθηση του χιούμορ. Χαίρομαι, βέβαια, για την αδυναμία σας στο άτομό μου. :)

Επεξεργασία από TinTin
  • Like 2
  • Μπέρδεμα 1
  • Διαφωνώ 3
  • Αστείο 1
  • Read 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

 Το πήρα κι εγώ σήμερα...νομίζω ότι το περιοδικό τεύχος με τέυχος βελτιώνεται! το πρώτο τέυχος δεν μου είχε αφήσει πολύ ωραία γέυση, όμως το δεύτερο με έκανε να περασω καλύτερα και το τρίτο είναι σίγουρα το καλύτερο μέχρι τώρα! Μ αρέσει που μπήκαν κι άλλοι δημιουργοί και αυξήθηκε ο πλουραλισμός της ανθολογίας! Τελικά μ αρέσει πολύ το σχεδιο του shabani! Στο απρόμαυρο ακόμη καλύτερα, οι μεγάλες εκτάσεις μαύρου με κέρδισαν πολύ. Στα γυμνά οστά θα συμφωνήσω ότι η ιστορία δεν προχώρησε όσο θα ήθελα, πάντως ο Δ.Πανταζής γενικά είναι αγαπημένος σχεδιαστής για τις ακουαρέλες που ανεβάζει στο φατσοβιβλίο, στο χειροποίητο τον θαυμάζω περισσότερο από ότι στο digital, άλλα και πάλι είναι καλός σε ότι κι αν φτιάχνει.:spidey_yeah_that:

  Γενικά πάντως δεν θα κρίνω με απίστευτη αυστηρότητα μια ανθολογία με μικρές ιστορίες , επειδή είναι δύσκολο  να  βγάλουν καλό νόημα εκτός αν είναι πολύ κωμικές. Ναι έχουν αυτό το κουλτουριάρικο ύφος κάποιες ιστορίες, άλλα κι αυτό πρέπει αν υπάρχει στα κόμικς. Βλέπω στο barcode και το 18+ ,δεν θυμάμαι ,τα άλλα τεύχη το είχαν? Καλώς το έβαλαν πάντως αν και σε αυτό το τέυχος το ερωτικό είναι περιορισμένο σε έκταση, αλλα υπάρχει σε ξεκάθαρη μορφή. Οι ιστορίες σοφτ πορνό μέχρι τώρα δεν μου άρεσαν σεναριακά (είτε αυτές γράφτηκαν από αγόρια έιτε από κορίτσια), άλλα ελπίζω σε κάτι πιο ευρυματικό στα επόμενα τέύχη, δεν με χαλάει να υπάρχει τσοντίτσα σε κάθε τεύχος αφού ειναι συν 18, άλλα με λίγο πιο ενδιαφέρουσα πλοκή!

  Γενικά πάντως θα το στηρίζω γιατί βλέπω μια συννεχή αναβάθμιση και αρκετή ποικιλία!:tik: Στο νέο τεύχος έχει και Μαλκ και Χειλά, που είναι φίλοι κ συνεγάτες οπότε ένας επιπλέον λόγος που το τιμήσα, άλλα και γνωστά ονόματα έκαναν την είσοδο τους όπως Δερβενιώτης, Βανέλλης,Πέτρου...

  Εξακολουθώ να μην έχω διαβάσει κανένα από τα διηγήματα ,άλλα θα τα διαβάσω κάποια στιγμή όλα μαζί :beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

@TinTin Χαλάρωσε.... στα 11 χρόνια του GC, έχεις το 99% των αναφορών για οτιδήποτε πετάει και κουνιέται εδώ μέσα....σ' αρέσει το κουμπί φαίνεται :) Τώρα, αν είμαστε Άντρακλες ή όχι, άσε να το πουν οι γυναίκες μας, εσύ δεν νομίζω να ξέρεις περισσότερα...

 

Επί της ουσίας :

  • Η ατυχής διατύπωση/δήλωση του DIMITRID διαγράφτηκε ως προσβλητική, τα σχόλια επ' αυτής παραμένουν καθ' ότι πολιτισμένα.
  • Σωστή παρατήρηση Δερβενιώτη, απ' οτι βλέπω έχει ήδη μπει σε σπόιλερ
  • Προσπαθείστε όλοι να δέχεστε την κριτική κάποιου που πληρώνει να διαβάσει κάτι. Φυσικά το να διατυπώνουμε όλοι με διακριτικό τρόπο την κριτική μας, είναι ζητούμενο αλλά αδύνατο.
  • Προσπαθείστε να μην αφορίζετε την δουλειά κάποιου όσο και αν δεν σας αρέσει. Στο κάτω-κάτω, αν μπορείτε κάντε καλύτερα.

Θα το ξαναπώ, έτσι γιατί μπορώ : βγαίνει ένα περιοδικό με διάφορες δουλειές Ελλήνων. Σεβαστείτε, τον κόπο και τα χρήματα που χρειάζονται για κάτι τέτοιο. Μπορεί να θέλατε κάτι άλλο, μπορεί να σας απογοητεύει, δεν έχει σημασία, σεβαστείτε ! Πείτε την γνώμη σας πολιτισμένα και με την πρόσθεση να καλλιτερεύσετε κάτι, όχι να το αφορίσετε...

 

:cheers3:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30797
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  90
  • Reputation:   310
  • Achievement Points:  90
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κουλ που εκανε τη ρυθμιση για σποϊλερ  ο οποιος mod, αλλα οσοι γκρινιαζετε για  ξερετε τι φαγατε το δολωμα μαζι με το αγκιστρι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10438
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  148
  • Reputation:   857
  • Achievement Points:  148
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

2 ώρες πριν, Valtasar είπε:

Χαλάρωσε.... στα 11 χρόνια του GC, έχεις το 99% των αναφορών για οτιδήποτε πετάει και κουνιέται εδώ μέσα....σ' αρέσει το κουμπί φαίνεται :) Τώρα, αν είμαστε Άντρακλες ή όχι, άσε να το πουν οι γυναίκες μας, εσύ δεν νομίζω να ξέρεις περισσότερα...

1. Χαλαρός είμαι. Ok, αν σας κουράζω δεν το ξαναπατάω. Ζητώ πραγματικά συγγνώμη που τολμάω να το πατάω όταν γράφονται προβοκατόρικα και προσβλητικά σχόλια, δεν θα ξαναγίνει. Νόμιζα ότι γι' αυτόν τον λόγο υπάρχει. 

2. Δεν χαρακτήρισα εσάς ως Άντρακλες, αλλά όσους προσπάθησαν να δικαιολογήσουν το τρολ. Ήταν ξεκάθαρο νομίζω.

3. Ατυχής η σεξιστική αηδία... ok.

4. Γενικότερα, το πήρα το μήνυμα. Όλα cool.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@TinTin το ότι κατάλαβες απ' αυτά που γράψαμε κάποιοι πως πάμε να δικαιολογίσουμε το "τρολ" είναι τόσο άκυρο που κάνει κάθε κουβέντα μαζί σου χαμένη.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Μόλις χθες πήρα-διάβασα το τρίτο τεύχος. Σαν μια γρήγορη κριτική θα έλεγα ότι για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να προσδιορίσω μου άφησε καλύτερες εντυπώσεις από τα πρώτα δύο.


Πάλι διάβασα άνισες για τα γούστα μου ιστορίες. Κάποιες απλά καλές, κάποιες μέτριες και κάποιες κακές. Δε με πειράζει αυτό μιας και οι απόψεις διαφέρουν και είναι καλό να διαφέρουν.


Αυτό που θεωρώ σαν βασικό πρόβλημα του περιοδικού είναι η γραμμή του (?) για πολλές ολιγοσέλιδες ιστορίες. Η εντύπωση που μου έχει μείνει και από τα τρία τεύχη μέχρι στιγμής είναι ότι αρκετές, από αυτές που μου άρεσαν τουλάχιστον, δεν είχαν αρκετό χώρο να «αναπνεύσουν». Μιας και πρόκειται για τρίμηνη ανθολογία θα προτιμούσα λιγότερες-μεγαλύτερες ιστορίες παρά πολλές μικρές. Διαπίστωσα ότι αυτό που με χαλάει, στις ιστορίες που δε μου αρέσουν, είναι ότι οι δημιουργοί, πέφτουν σε κλισέ χιλιοειπωμένα, κάνουν σεναριακά άλματα ή χαλάνε τη ροή αφήγησης γιατί νοιώθουν ίσως πιεσμένοι στις τέσσερεις, πέντε, έξι σελίδες. Ή τουλάχιστον τους δίνω αυτό το άλλοθι. 


Θωρώ ότι η συντακτική ομάδα του Κομήτη θα πρέπει να σκεφτεί είτε να κρατήσει το περιοδικό ως έχει (τιμή/σελίδες) αλλά με μεγαλύτερες ιστορίες και λιγότερους δημιουργούς, είτε να αυξήσει σελίδες και τιμή αλλάζοντας το φορμάτ.


Τέλος ιστορία σε συνέχειες με λίγες σελίδες κάθε τρίμηνο είναι κακή απόφαση. Λόγω και της αλλαγής σχεδιαστή (που δεν κατάλαβα/μου εξηγήθηκε γιατί έγινε), πήρε εξάμηνο.


Και το επόμενο τεύχος πάντως θα το πάρω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Περιεχόμενα 3ου τεύχους
Εξώφυλλο : Γιώργος Γούσης
σελίδα 2 : μονοσέλιδο κόμικ "Ο Θάνατος" του Αντώνη Βαβαγιάννη
3 : editorial
4-5 : στήλη ειδήσεων "Στη τροχιά των κόμικ" του Σπύρου Γιαννακόπουλου

5 : μονόστηλο επιλογών "Top 5 Comics" του Παναγιώτη Πανταζή

6-7 : άρθρο "Angoulême" της Κατερίνας Αβραάμ

8-9 : κόμικ "Ασκήσεις ηλεκτρομαγνητισμού" του Δημήτρη Παγωνα

10-21 : κόμικ "Σεπαρε" σεν. Γιάννης Βεσλεμες σχ. Παναγιώτης Πανταζής

22-26 : συνέντευξη της Ισραηλινής δημιουργού κόμικ Rutu Modan στον Θοδωρή Δημητρόπουλο με εικονογράφηση Παναγιώτη Μητσομπόνου

27 : μονοσέλιδο κόμικ "Μπαμ!" του Βασίλη Δημόπουλου

28 : διαφήμιση εκδόσεων Polaris

29-33 : κόμικ "Το σύνδρομο Μαλτέζε" σεν. Σπύρος Δερβενιώτης σχ. Νίκος Καμπασελέ

34-35 : κόμικ "Το κρεβάτι" σεν. Βασίλης Χειλάς σχ. Έλενα Γώγου

36-46 : κόμικ "Κάτω από τη γέφυρα" σεν. Βαγγέλης Μπέκας σχ. Aldo Shabani. Σε συνεργασία με την Ελληνική Λέσχη Συγγραφέων Αστυνομικής Λογοτεχνίας

47-53 : κόμικ "Το νυχτοκάματο του τρόμου" της Μαγδαληνής Βεντουρη

54-57 : διήγημα "Μια ζωντανή καρδιά" της Κάλλιας Παπαδάκη σε εικονογράφηση Παναγιώτη Μητσομπόνου

58-65 : κόμικ σε συνέχεια "Γυμνά οστά" σεν. Δημοσθένης Παπαμάρκος σχ. Δημήτρης Κ. Πανταζής. Δεύτερο μέρος: "Ἆρα τίς ἐστι"

66-72 : κόμικ "Τόπος ψυχών" σεν. Δημήτρης Βανέλλης σχ. Θανάσης Πέτρου. Βασισμένο στο ομότιτλο διήγημα του Δημοσθένη Βουτυρά.

73 : μονοσέλιδο κόμικ "Ραλλού" της Ιριδας Μουζου

74-77 : κόμικ "Μυρίζει αίμα. Ιστορίες Εμπνευσμένες από αληθινά εγκλήματα στην Ελλάδα. 2. Σκότωσε με, είναι η τελευταία χάρη..." σεν. Γιάννης Ράγκος σχ: Malk

78-79 : Urban Canvas. Συνέντευξη του δημιουργού graffiti SAM3 στον Αλέξανδρο Σιμόπουλο

80-81 : κόμικ "Ποπ πορν" της Έφης Θεοδωροπούλου

82 : μονοσέλιδο κόμικ "Τελευταία σελίδα" του Κλήμη Κεραμιτσόπουλου 

83-84 : διαφημίσεις

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Βρήκα κι εγώ λίγο χρόνο να το διαβάσω προσεκτικότερα. Όταν το πήρα και το ξεφύλλισα, μου φάνηκε ότι θα ήταν το χειρότερο από τα τρία τεύχη. Ωστόσο, ένιωσα αυτό που έγραψε και ο Andreas: χωρίς να διαπιστώσω το γιατί, μου φάνηκε ένα κλικ καλύτερο από το προηγούμενο. Μιας και διάβασα μόνο τα κόμικς, θα σταθώ σε αυτά. :) 

  • Ο Θάνατος: γέλασα δυνατά. Μου αρέσει πολύ ο πειραματισμός τέτοιων στριπ που γίνονται στο ίδιο μοτίβο και θέλω να δω μέχρι πού θα «αντέξει» ο Βαβαγιάννης.
  • Ασκήσεις ηλεκτρομαγνητισμού: απλά ένα καλό filler. Κρατάω πάντως το σχέδιο, που το βρήκα αρκετά καλό.
  • Σεπαρέ: όταν έγραψαν στο fb ότι ο Βεσλεμές θα κάνει κόμικ, ήλπιζα μέσα μου ότι θα πιάσει τον Ζανό, τον χορευταρά βρικόλακα από την uber-cult ταινία Νορβηγία. Αρκετά καλή η ιστορία, αλλά θα ήθελα πιο ραφιναρισμένο σχέδιο από τον PanPan. Όπως και να 'χει, όταν βλέπω έναν τόσο αγαπημένο μου ηθοποιό στο χαρτί, με αφήνει με ωραία επίγευση. :) 
  • Μπαμ!: αναμενόμενο, ακόμα ένα filler. Που θα μπορούσε και να λείπει. :( 
  • Το σύνδρομο Μαλτέζε: me gusta. :xm: @Θρηνωδός Ετοίμασε βαλίτσες και εξοπλισμό για ληστεία, βρήκαμε ποιος έχει τα περισσότερα αυθεντικά σχέδια Pratt. :) 
  • Το κρεβάτι: ακόμα ένα δισέλιδο filler.
  • Κάτω από τη γέφυρα: ωραία ιστορία με ρακοσυλλέκτες και νταβατζήδες στο Μεταξουργείο. Με κέρδισε το βαρύ σχέδιο του Shabani.
  • Το νυχτοκάματο του τρόμου: well, η ιστορία δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Παρόλα αυτά, το σχέδιο της Βεντούρη είναι ίσως το καλύτερο manga-style που έχω δει στην Ελλάδα. Νομίζω έχει μέλλον. :) 
  • Γυμνά Οστά: λυπάμαι που το λέω, αλλά το σχέδιο του Δ. Πανταζή δεν είναι αυτό ακριβώς που περίμενα. Δεν είναι κακό, αλλά επουδενί δε φτάνει τα επίπεδα των απίστευτων σελίδων που ανεβάζει στο fb. Πιθανώς λόγω χρήσης υπολογιστή, που οδήγησε σε λιγότερες λεπτομέρειες. Ίσως δε μάθαμε κάτι περισσότερο από το πρώτο μέρος, αλλά θεωρώ ότι έγιναν βήματα προς τα μπροστά.
  • Τόπος ψυχών: ωραίο το α/μ σχέδιο του Πέτρου, ταιριαστό με την ατμόσφαιρα της ιστορίας. Επειδή πρόσφατα διάβασα κάποια διηγήματα του Βουτυρά, που δε μου έκαναν και τόση εντύπωση, έχω αρχίσει να πιστεύω ότι ο Βανέλλης κάνει εξαιρετική μεταφορά και αναβαθμίζει το πρωτότυπο υλικό.
  • Ραλλού: :damn: 
  • Μυρίζει αίμα: ανατριχιαστικό συμβάν, ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι είναι αληθινό. Καλή εικονογράφηση από τον @Malk , παρότι αρχικά το χρώμα μου είχε φανεί παράταιρο, αλλά νομίζω ότι η προοικονομία από τον υπότιτλο, χαλάει λίγο την έκπληξη.
  • Ποπ πορν: ποτέ δεν ήμουν του ερωτικού κόμικ, οπότε γενικά οι τσοντοσελίδες μου είναι αδιάφορες.
  • Τελευταία σελίδα: όχι τόσο αστείο, όσο τα άλλα του Κλήμη, αλλά σίγουρα καλοσχεδιασμένη.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Διαβάστηκε.

 

Στο δισέλιδο Χειλά+Γώγου παρά τρίχα να με πάρουν τα ζουμιά :) 

Η επιστροφή των Πέτρου+Βανέλλη στο σύμπαν του Βουτυρά ξεχωρίζει αλλά χάνει τόσο πολύ που δεν είναι σε χρώμα. :) Και πάλι όμως. Άμα δεν ήξερα πως μοιάζουν χρωματιστές, θα ήμουν ικανοποιημένος.

Παραδόξως (δεν το περίμενα) δούλεψε όμορφα η ιστορία Ράγκου+Malk και δη σε χρώμα. Βελτιωμένη σεναριακά από την προηγούμενη "αληθινή ιστορία", και έκατσε όμορφα το χρώμα πάνω στο σχέδιο του Malk.

 

Από εκεί και πέρα........ not my cup of tea.

 

Από όλες τις not my cup of tea να σχολιάσω.

(1) Τα Γυμνά Οστά μάλλον θα δούλευαν καλύτερα σε δικό τους άλμπουμ. Εδώ, μέχρι να φτιάξουν ατμόσφαιρα, μέχρι να κάνουν, μέχρι να ράνουν, πάει τελείωσε και εγώ δεν ήμουν σοφότερος ούτε χιλιοστό :)

(2) Μιας και διαβάζει, μου φάνηκε πολύ esoteric το κλείσιμο της ιστορίας του Δερβενιώτη. Που κόλλαγε, πως κόλλαγε. :) Εκτιμώ ότι προέρχεται από συζητήσεις των οποίων έχω δει ψήγματα.

(3) Η ιστορία της Βεντούρη, ενώ με προδιάθεσε πολύ όμορφα η πρώτη σελίδα με χάλασε το σχέδιο στις επόμενες και με απογοήτευσε το σενάριο. Πλην όμως, αυτή η πρώτη σελίδα είναι τόσο καλή που δεν θα εκπλαγώ εάν αύριο δω κάτι πάρα πολύ καλό από τη συγκεκριμένη δημιουργό που πρώτη φορά ακούω :)

(4) Ας προσπεράσουμε το σχέδιο του Κάτω από τη Γέφυρα που δεν είναι my cup of tea με την καμία ως τεχνοτροπία. Το σενάριο καλά το πήγαινε. Αλλά τι παίχτηκε στο φινάλε ρε μάγκες? :D 

τι εννοεί ο ποιητής με αυτό το "τα κορίτσια του Βαρδάρη θα μου στήσουν άγαλμα"?

:) ποια είναι τα κορίτσια του Βαρδάρη? αναφέρεται στις εταίρες της περιοχής? Υπάρχουν ακόμα? είναι ένα αντίστοιχο του "τα κορίτσια της Φυλής θα μου στήσουν άγαλμα"? και ποιος χρησιμοποιεί τέτοια φρασεολογία?

 

not happy συνολικά :) Κρατάω το οπισθόφυλλο πάντως. Διασκευή της αγαπημένης Πηνελόπης Δέλτα? Ακούγεται πάρα πολύ ευχάριστα στα αυτιά μου :) Μα πάρα πολύ ευχάριστα :)

 

:cheers5: 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

38 min ago , germanicus said:

(2) Μιας και διαβάζει, μου φάνηκε πολύ esoteric το κλείσιμο της ιστορίας του Δερβενιώτη. Που κόλλαγε, πως κόλλαγε. :) Εκτιμώ ότι προέρχεται από συζητήσεις των οποίων έχω δει ψήγματα.

(

  Reveal hidden contents

τι εννοεί ο ποιητής με αυτό το "τα κορίτσια του Βαρδάρη θα μου στήσουν άγαλμα"?

:) ποια είναι τα κορίτσια του Βαρδάρη? αναφέρεται στις εταίρες της περιοχής? Υπάρχουν ακόμα? είναι ένα αντίστοιχο του "τα κορίτσια της Φυλής θα μου στήσουν άγαλμα"? και ποιος χρησιμοποιεί τέτοια φρασεολογία?

 

 

Πολύ φοβάμαι ότι το κλείσιμο "χάθηκε" ελέω του τρόπου που επέλεξε ο κατα τα αλλα υπέροχος σχεδιαστής να το αποδώσει.(Με τον οποίο το περιοδικό θεώρησε φρόνιμο να μη με φέρει σε επικοινωνία, ούτε να μου δείξει το αποτέλεσμα πριν τυπωθεί το τεύχος)  Επειδή δε θέλω να σποιλεριάσω, στείλε μου σε ιν,ποξ τι κατάλαβες οτι εγινε, και θα σου απαντήσω με το απόσπασμα του σεναρίου :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33868
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το διάβασα και εγώ.

 

Γενικά το περιοδικό αυτό, όπως μπορεί κανείς να δει και στις άλλες 2 κριτικές μου, δεν είναι ακριβώς του γούστου μου. Όμως μ αρέσει πολύ που υπάρχει, το στηρίζω και κάνω, νομίζω, γόνιμη και καλοπροαίρετη κριτική.

 

Στα βασικά. Νομίζω οτι σαν έκδοση = ποιότητα εκτύπωσης, χαρτί, Lettering, χρώματα κινείται σε πολυ υψηλά επίπεδα. Τα λεφτά του νομίζω τα αξίζει. 

 

Δεν μου άρεσε το σελοφάν. Ναι μεν προσφέρει σε ποιότητα, αλλά στερεί από τον περιστασιακό αναγνώστη το ξεφύλισμα και επιλογή αγοράς. Ίσως βέβαια και αυτό να ήθελαν.

 

Στα του τεύχους τώρα. Νομίζω οτι το τρίτο τεύχος μου άφησε περίπου την ίδια γεύση με το δεύτερο. Ίσως και να το βρήκα πιο ενδιαφέρον. Ας γίνω πιο συγκεκριμένος (χρησιμοποιόντας την παρουσίαση του @GeoTrou από πάνω)

  • Ο Θάνατος: Μου αρέσει. Τίμιο με πολύ ωραίο χιούμορ. Η πιο αστεία σελίδα όλου του περιοδικού. 
  • Ασκήσεις ηλεκτρομαγνητισμού: Ένα καλό filler. Βασικά σαν άνθρωπος του ηλεκτρομαγνητισμού δεν θα μπορούσε να μην μου αρέσει έστω και λίγο. 
  • Σεπαρέ: Δεν μ άρεσε καθόλου. Δεν βρήκα κανένα νόημα στο σενάριο δεν μ άρεσε το σχέδιο. :(
  • Μπαμ!: Μονοσέλιδη που μου άρεσε παρόλο που ήταν όντως αναμενόμενη.
  • Το σύνδρομο Μαλτέζε: Λοιπόν! Εδω έχω να γράψω αρκετά. Μέχρι την 4η σελίδα 4ο καρέ ήταν για μένα η καλύτερη ιστορία σε όλους τους κομήτες ως τώρα. Είχα αγωνία να δω τι θα γίνει, μ άρεσε πολύ το σενάριο, πολύ το σχέδιο, πολύ η ατμόσφαιρα. Ομως πραγματικά ΔΕΝ κατάλαβα το τέλος. Αφού έχουμε και τον Δερβενιώτη εδώ ας τον ρωτήσουμε λοιπόν.
  • Spoiler

    Ποιος είναι αυτός που σκοτώνει Τον Ρόκο? Παρόλο που τα τελευταία καρέ με τον παραλληλισμό με τον Κόρτο ήταν καλοστημενα, δεν κατάλαβα το βασικό. Ποιός τον σκότωσε, και πως το ήξερε.

    Πραγματικά αν αυτή η ιστορία ήταν 15σέλιδη με πολύ περισσότερη ανάπτυξη αυτής της τόσο καλής ιδέας θα με ενθουσίαζε. Και πάλι όμως για εμένα ήταν με διαφορά η καλύτερη του τεύχους. 

  • Το κρεβάτι: Μ άρεσε πολύ. Ωραίο δισέλιδο με μηνύματα εκατέρωθεν.
  • Κάτω από τη γέφυρα: Καλούτσικη ιστορία. Εμένα όμως σε αντιθέση με τον GeoTrou με κούρασε το βαρύ σχέδιο του Shabani. Επίσης και εδώ δεν κατάλαβα το τέλος
  • Το νυχτοκάματο του τρόμου: Ωραίο σχέδιο για μια ιστορία που δεν είναι καθόλου του γούστου μου.
  • Γυμνά Οστά: Παιδιά εμένα και το πρώτο κομμάτι αυτής της ιστορίας δεν μου άρεσε καθόλου. Ομοίως και εδώ. Μάλλον δεν είναι του γούστου μου. Βρίσκω τελείως ανούσια την υπόθεση της και δεν μου λέει κάτι το -όντως ωραίο- splatter σχέδιο.
  • Τόπος ψυχών: ωραίο α/μ σχέδιο. Ωραία ατμόσφαιρα. Καλό μεν αλλά αδύναμο σενάριο. Θέλω να πω οτι ξεκινάει με μια καλή ιδέα και στην πορεία γίνεται πιο flat και από μπρόκολο σαλάτα χωρίς λεμόνι.
  • Ραλλού: :damn: (κρατάω το ίδιο emoticon - με εκφράζει πλήρως)
  • Μυρίζει αίμα: Την θυμόμουν την περίπτωση. Αυτές οι νουάρ ιστορίες είναι φοβερή προσθήκη στο τεύχος. Μου άρεσε.
  • Ποπ πορν: Δεν μου αρέσει αυτού του είδους το κακοσχεδιασμένο, ανούσιο, χωρίς υπόθεση πορνό. Τα ίδια σχόλια όπως και για το προηγούμενο τεύχος. Για κάθε μια τέτοια ιστορία ένας μανάρα αυτοαναφλέγεται κάπου. 
  • Τελευταία σελίδα: όχι τόσο αστείο, όσο τα άλλα του Κλήμη, αλλά σίγουρα καλοσχεδιασμένη. (copy paste από GeoTrou)
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Είπαμε ρε φίλε να δανειστείς κάτι από το ποστ αλλα όχι κι έτσι. Θα κινηθώ νομικά και θα ζητήσω λεφτά. :P

Τελικά, μόνο εγώ κατάλαβα τι γίνεται στο τέλος της ιστορίας με τον Κόρτο; Ή μήπως νομίζω ότι κατάλαβα; Αν υπάρχει πμ, θα ήθελα να μπω να το σιγουρέψω. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Πριν από 1 ώρα, Manitou είπε:

Για κάθε μια τέτοια ιστορία ένας μανάρα αυτοαναφλέγεται κάπου.

 

:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Eπειδή μαζεύτηκαν πολλοί με απορίες για το φινάλε του "Σύνδρομο Μαλτέζε", για όποιον το επιθυμεί, ποστάρω εδώ την τελευταία σελίδα απ' το σενάριο, όπως δόθηκε στον σχεδιαστή.

Spoiler

 

PAGE FIVE (FOUR PANELS)

1.Ο  ROCCO πασχίζει να κουνηθεί, αλλά είναι εμφανές ότι παίρνει τις τελευταίες του ανάσες.

MANFRED:

ΑΚΟΥ ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ.

Συνδεόμενο μπαλονάκι:

ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΝΕΑΡΟΣ, ΜΙΑ ΤΣΙΓΓΑΝΑ ΤΟΥ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΗΝ ΠΑΛΑΜΗ.

2.

MANFRED:

Η ΤΣΙΓΓΑΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ΕΚΠΛΗΚΤΗ ΟΤΙ Ο ΚΟΡΤΟ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΓΡΑΜΜΗ ΖΩΗΣ.

Συνδεόμενο μπαλονάκι:

Ο ΝΕΑΡΟΣ ΚΟΡΤΟ ΔΕ ΜΑΣΗΣΕ. ΠΗΡΕ ΕΝΑ ΜΑΧΑΙΡΙ...

3. Ο Μanfred ανοίγει τη ρόμπα του, αποκαλύπτοντας το χειρουργημένο στήθος του, μέσα στο οποίο αστράφτει μια τεχνητή καρδιά από ανοξείδωτο ατσάλι.  

MANFRED:

...ΚΑΙ ΧΑΡΑΞΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΓΡΑΜΜΗ ΖΩΗΣ ΣΤΗΝ ΠΑΛΑΜΗ ΤΟΥ. ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΓΡΑΜΜΗ.

4 Κοντινό στο πρόσωπο του Rocco .Μια έκφραση τρόμου έχει παγώσει στο νεκρό πλέον πρόσωπό του, τα άψυχα μάτια του κοιτούν γουρλωμένα το κενό.

MANFRED:

ΤΑ ΚΟΜΙΚΣ ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ, ROCCO, ΟΧΙ ΓΙΑ ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ.

5.

Ο Manfred κλείνει τα μάτια του Rocco.

  ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑΣ ΘΑ ΤΟ ΗΞΕΡΕ ΑΥΤΟ.

 

 

 

Επεξεργασία από derveniotis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33868
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τώρα μάλιστα!!

 

Όντως λοιπόν πρόκειται για μια θαυμάσια ιστορία. Θα γράψω σε spoiler ποιο ήταν το δικό μου θέμα.

 

Spoiler

Δεν μπορούσα να καταλάβω από το σχέδιο ποιός ήταν ο δολοφόνος. Περίμενα να είναι ο MANFRED αλλά μου φαινόταν πολύ περίεργος για να είναι αυτός. Έλειπε η πλαδαρότητα του σώματος και επίσης η τεχνητή καρδιά παραπλανούσε. Βασικά δεν κατάλαβα ότι ήταν τεχνητή καρδιά. Θα προτιμούσα έναν πλαδαρό MANFRED με μια ξεκάθαρη μεταλλική καρδιά - ή μια έμμεση αναφορά σε αυτήν.  

 

Γενικά όπως έγραψε ο @AndreasD πιο πάνω οι σελίδες δεν φτάνουν για τις περισσότερες ιστορίες. Η ιστορία αυτή θα κένταγε με 4-5 σελίδες παραπάνω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

ας πω κι εγω τη μ%$#Υ%$α  γνώμη μου :P

 

3o τεύχος, πλεόν ξέρω τι θα διαβάσω λίγο-πολύ και κακά τα ψέμματα, όσοι διαβάζαμε ελληνικά κόμικς, ονλαιν ή έντυπα, φανζινάκια κτλ

ξέραμε και ξέρουμε τι να περιμένουμε απο μια έκδοση σαν κι αυτή, με έλληνες δημιουργους μόνο, εννοώ :)

 

στο κομμάτι του σχεδίου δεν εχω παράπονο απο κανέναν, οσοι διαβάζουν κομικς μπορουν να καταλάβουν οτι ο καθε σχεδιαστης εχει το στυλ του

κι απο εκει και περα η σου κανει η όχι, αν δεν αρέσει σε κάποιον δεν το κάνει και κακό.. οπότε απο σχέδιο πάμε καλά :D

 

απο τις ιστορίες σαν σεναριο δεν μου άρεσε καμία αλλα αυτο δεν εχει να λέει, ολες κατι πηγαν να πουν αλλα και παλι.. καπου χανόταν :P

απο την αλλη οταν το παιρνω ξερω τι θα διαβασω οποτε δεν θα παραπονεθω ουτε γι αυτο χαχαχα :D

 

οπως εχω γραψει και παλιοτερα μ αρεσει να διαβαζω ελληνικα κομικς, πρεπει να υπαρχει ποικιλια σε αυτα που διαβαζουμε και εστω και ενα-δυο

να πετυχουμε να μας αρεσουν μεσα σε ολα, επιτυχια ειναι κι αυτο

 

αν ξεχωρισω καποιο απο αυτο το τευχος αυτο θα ηταν το "το νυχτοκαματο του τρομου"

 

προσπαθω να ειμαι καλουλης :lol::lmao:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μου άρεσε γενικά και το 3ο, ενα κλικ πανω απο τα προηγουμενα :)

 

νιωθω οτι τευχος με το τευχος ο Μπλε κομητης βρισκει τα πατηματα του κι ωριμαζει :)

 

Σε γενικές γραμμες μου αρεσαν οι περισσοτερες ιστορίες και ξεχωριζω αναμεσα τους το "Συνδρομο Μαλτεζε"

Αν ειχε τελειωσει κιολας με τον τροπο που την έγραψε ο Δερβενιωτης θα ηταν ακομα καλύτερη :)

 

:beer:

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Το τελείωσα και εγώ. Για το μη-κόμικ μέρος να πω ότι μου άρεσε πολύ η συνέντευξη της Rutu Modan και χάρηκα που επιτέλους περάσαμε στις συνεντεύξεις δημιουργών κόμικ, ελπίζω να συνεχίσει και με άλλους. Ενδιαφέρον, αν και υπερβολικά σύντομο, το αφιέρωμα στο φεστιβάλ της Angouleme. Το διήγημα το βρήκα μέτριο σε σύγκριση με τα προηγούμενα.

 

Ξεκινάω να γράφω όπως τα θυμάμαι, κλασικά ό,τι προσπερνάω λογικά το βρήκα κάτω του μετρίου.

Σύνδρομο Μαλτέζε: ΝΑΙ! Για πρώτη φορά ένιωσα ότι διάβασα κάτι στο περιοδικό που απευθύνεται άμεσα σε μένα, έναν μέσο κομικσόφιλο, και δεν είναι απλό προϊόν ενός δημιουργού που ήθελε να εκφραστεί ή να δείξει τις ικανότητές του και έτυχε να το κάνει σε αυτό το περιοδικό. Μου άρεσε ο ρυθμός του (σπάνιο πράγμα για κόμικ τόσο λίγων σελίδων) και ότι στο τέλος το ένιωθα πλήρες. Ελπίζω σε περισσότερα σενάρια με αυτοαναφορικά στοιχεία στο μέλλον :D

Σε αυτό το τεύχος έτυχε τα σενάρια που βρήκα "μεχ" να με εντυπωσίασουν σε σχέδιο. Σε αυτά συμπεριλαμβάνονται τα Ασκήσεις Ηλεκτρομαγνητισμού, Το Νυχτοκάματο του Τρόμου, Το Κρεβάτι, Τόπος Ψυχών, Μυρίζει Αίμα. Το Κάτω από τη Γέφυρα ήταν περίεργος συνδυασμός, σχεδιαστικά σίγουρα δεν είναι στο στυλ μου και σεναριακά τελείωνε κάπως, αλλά το θεωρώ ενδιαφέρον και άξιο προσοχής παρ' ότι δεν είναι στα γούστα μου.

Το Σεπαρέ εμένα μ' άρεσε τόσο σαν σχέδιο όσο και σαν σενάριο. Με ικανοποίησε αρκετά και θα το έβαζα 2ο ή 3ο σε σειρά προτίμησης για αυτό το τεύχος. Για τα Γυμνά Οστά περίμενα πολύ διαφορετικό σχέδιο από τον Δημήτρη Πανταζή, αλλά όταν χώνεψα τη διαφορά από αυτό που είχα στο μυαλό μου, κατέληξα ότι μου αρέσει. Λίγα πράγματα έγιναν στην ιστορία, αλλά να για να πω την αλήθεια δεν με πειράζει να το τραβήξουν για πολλά τεύχη... μου αρέσει να έχω να περιμένω κάτι σε συνέχεια:P. Το Μπαμ! μου άρεσε, ίσως επειδή δεν το πρόβλεψα, όπως οι περισσότεροι από εσάς. Το ίδιο και η Τελευταία Σελίδα... δεδομένου ότι δεν στόχευε να γίνει αστεία, αλλά να ασκήσει κριτική.

 

Αυτά :). Παραμένω μισο-ικανοποιημένος, αλλά έχω ξανά τον αρχικό μου ενθουσιασμό που ίσως έπεσε λίγο μετά το 2ο τεύχος. Θα συνεχίσω να το αγοράζω και να το διαβάζω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2865 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Παιδιά καλησπέρα σας.Ρίχνω που και που καμιά ματιά στο Κομήτη τα κόμικ του οποίου σεναριακά είναι πολύ ενδιαφέροντα:up: αλλά να δούμε και μια άλλη εναλλαγή στο σχέδιο. :(Έχω την αίσθηση οτι το style του σχεδιασμού είναι ίδιος:( ή αλλιώς οι συντάκτες επιλέγουν σχεδιαστές με την ίδια ή παρόμοια σχεδιαστική πένα.Αρχίζω να πιστεύω ότι δεν έχει καμία σχέση με άλλα περιοδικά για κόμιξ.Δεν ξέρω .Δεν βλέπω διαφοροποίηση πχ ενα μάνγκα .Τι να πω δεν ξέρω, αλλά αρχίζω να παθαίνω κατάθληψη με τα ίδια.Μάλλον θα πρέπει  να το αφήσω για λίγο καιρό να το κοιτώ , μήπως και αλλάξει κάτι στο μέλλον.Είδωμεν:xm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το οπισθόφυλλο του 2ου τεύχους :tik:

 

Προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

11 hours ago, ΤασίαΚούτ said:

Παιδιά καλησπέρα σας.Ρίχνω που και που καμιά ματιά στο Κομήτη τα κόμικ του οποίου σεναριακά είναι πολύ ενδιαφέροντα:up: αλλά να δούμε και μια άλλη εναλλαγή στο σχέδιο. :(Έχω την αίσθηση οτι το style του σχεδιασμού είναι ίδιος:( ή αλλιώς οι συντάκτες επιλέγουν σχεδιαστές με την ίδια ή παρόμοια σχεδιαστική πένα.Αρχίζω να πιστεύω ότι δεν έχει καμία σχέση με άλλα περιοδικά για κόμιξ.Δεν ξέρω .Δεν βλέπω διαφοροποίηση πχ ενα μάνγκα .Τι να πω δεν ξέρω, αλλά αρχίζω να παθαίνω κατάθληψη με τα ίδια.Μάλλον θα πρέπει  να το αφήσω για λίγο καιρό να το κοιτώ , μήπως και αλλάξει κάτι στο μέλλον.Είδωμεν:xm:

Γνήσια απορία: Γιατί να 'εχει manga; Ποια είναι τα "άλλα περιοδικά για κόμιξ" που έχουν και manga; Kαι τέλος, απαίτησες ποτέ από μια εκδοση manga να έχει "και λίγο ευρωπαίκο γιατι με πιανει κατάθλιψη με τα ιδια";

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.