Μετάβαση στο περιεχόμενο

germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Wtf πραγματικα. Οποιος γουσταρει Disney να παει στο περίπτερο να παρει. Οποιος θέλει υπερηρωικα ας παει να δει τι βγάζει η ανουμπις και η οξυ αυτον τον καιρό. Οποιος θέλει αμερικανικά indie έχει διάφορες εκδοτικές που βγάζουν διάφορα κατα καιρους. Γιατί τα ζητατε όλα αυτά όμως απο το μπλε κομήτη; Γιατί πρεπει ο μπλε κομήτης να γινει το έκτρωμα που περιέγραψε πιο πανω ο pomakos; Γιατί δεν αφήνετε τον μπλε κομήτη στην ησυχία του και δε στελνετε μαζικά mail στον εκδότη κάποιου περιοδικου μόδας οτι ο κόσμος δε θέλει μόδα αλλά μάνγκα/γαλλοβελγικα/κάτι άλλο κόμικς; γιατί δηλητηριαζετε αυτό το θέμα;;

Δεν έχω τελειώσει την ανάγνωση του περιοδικου αλλά έχω πολύ καλη εντύπωση και ας μη με ξετρελαναν οσες ιστορίες έχω διαβάσει μέχρι στιγμής.Δεν είχα την απαίτηση με τη μια να κυκλοφορήσει στην Ελλάδα το νεο pilot ξέρω γω.. Γουσταρω γιατί η άποψη μου συγκλίνει με αυτή του cassidy. Πρόκειται για μια επαγγελματική δουλεια μέσα απο την οποία θα δουμε το έργο διαφόρων και κάποιοι απο αυτους θα αναδειχτούν σε ταλέντα (βλέπε διαγωνισμοί 9). Καμια ιστορία εκτός ίσως απο τον πολυμήχανο δεν είναι για να έμενε εκτός κατά τη γνώμη μου, δηλαδή κάθε παρασκευή στο ΜΜ διαβάζετε ιστορίες που σας μένουν για παντα και αλλαζουν τον τροπο με τον οποίο κινειστε στον κοσμο μας; Μην τρελαθουμε, την ωρα μας περνάμε,λίγο γελαμε λιγο διασκεδαζουμε λίγο ξαφνιαζομαστε στα διάφορα τουίστ και ως εκεί. Και αμα είστε και λάτρεις των περιπετειών κλπ λογικό να μην καταφέρετε να ενθουσιαστειτε απο δισελιδες ιστορίες με μάξιμουμ 15 καρέ σύνολο.

Περιθώρια βελτίωσης αναμφίβολα υπαρχουν πολλα, χώρος για μιζέρια δε θα θελα να υπάρχει. Αν αυτά τα 6€ θέλετε να τα κρατήσετε για να πιειτε σε μια εξοδο ενα ποτό παραπανω οκ μαγκια σας να θεωρείτε οτι το ποτό τα αξίζει περισσότερο, δε με αφορα το θέμα. Αλλα τη γκρίνια δεν την αντεχω, και κανεις δε γουσταρει την στήριξη για τη στήριξη,αλλιως θα τρεχαμε κάθε εβδομαδα να παρουμε οτι Disney κυκλοφορεί για να πουλάει η καθημερινή και μη μείνουμε ξανά χωρίς Disney. Αλλα δεν το κάνουμε. Οποτε αραξτε,οποίος θέλει το παιρνει οποίος δε θέλει όχι και τη μοίρα του περιοδικου θα τη δουμε. Εγώ πάντως συνειδητοποίησα οτι ενα τέτοιο περιοδικο έλειπε τοσα χρόνια, γουσταρα με τις στήλες και το τοπ 5 του κάθε δημιουργού,μια χαρά και οι συνεντεύξεις κι όλα. Περιμένω το επόμενο :beer:

Επεξεργασία από dimious
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 358
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Το περιοδικό δεν το χω πάρει .....

Αρα δεν θα κάνω κάποια κρίση σχετικά αφού δεν έχω άποψη .

Μπήκα στο θέμα αυτό και το παρακολουθώ από την αρχή με σκοπό να με βοηθήσετε όλοι εσείς με τα σχόλια σας να καταλάβω περι τίνος πρόκειται .

Απ αυτά που διάβασα εδώ μέχρι τώρα καταλαβαίνω τα παρακάτω : 

 

Πρώτη εντύπωση. Θετικότατη.....οι υποσχέσεις που αφήνει, είναι εξαιρετικές. Δείχνει Είναι δουλειά με μεράκι και προσοχή και το χρειάζονται αυτό τα ελληνικά κόμικς.

 

 Ωραία δουλειά. Σαφώς και αξίζει τόσο το να τη στηρίξει κανείς όσο και να τη διαβάσει διότι είναι αξιόλογη.

 

Θετικές εντυπώσεις συνολικά, αλλά όπως είναι φυσικό δεν μου άρεσαν τα πάντα,γενικά είμαι ευχαριστημένος και θα το ξαναγοράσω με το που κυκλοφορήσει.

 

 Είναι περιοδικό ποικίλης ύλης. Ποτέ δε θα αγγίξει τελειότητα αλλά έχει πολλές προοπτικές βελτίωσης ακόμα. Αναμένουμε τη συνέχεια Δεκέμβρη τώρα... 

 

Γενικα σαν πρωτη προσπαθεια με αφησε ικανοποιημενο.Παντως σιγουρα επιδεχεται βελτιωση και προσδοκω στα επομενη τευχη να ανεβει.

 

Γενικά μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις, καλύτερες από τις προσδοκίες μου, και σίγουρα θα συνεχίζω να το αγοράζω!

 

 κι εγώ μπορεί να μην τρελάθηκα αλλά ρε φίλε μου αρέσει που υπάρχει ένα περιοδικό κόμικς με ελληνες δημιουργούς

και μπορώ να το πάρω απο το περίπτερο και είναι και προσεγμένο (μεγάλο, καλή εκτύπωση κτλ).είμαι αισιόδοξος, στηρίζω! 

 

Αρκετά ενδιαφέρον τεύχος. Δεν πρόλαβα τα περιοδικά που αναφέρει ο germanicus στην παρουσίαση και έτσι ήμουν αρκετά ενθουσιασμένος με την όλη φάση. Μου άφησε μια γλυκόπικρη γεύση.Πιστεύω ότι με καλύτερη διαφήμιση και λίιιιγο χαμηλότερη τιμή θα μπορούσε να "περπατήσει". Απευθύνεται σε πολύ περιορισμένο κοινό βέβαια οπότε θα δούμε πως θα ανταποκριθεί. Κρατάω τα θετικά πάντως και θα το στηρίξω

 

Εγώ πάντως συνειδητοποίησαν οτι ενα τέτοιο περιοδικο έλειπε τοσα χρόνια, γουσταρα με τις στήλες και το τοπ 5 του κάθε δημιουργού,μια χαρά και οι συνεντεύξεις κι όλα. Περιμένω το επόμενο

 

Εχει βεβαια τα θεματακια του :

 

κομμάτια της γραμματοσειράς ήταν δυσδιάκριτα,κατά τόπους υπήρχαν θέματα με την εκτύπωση,Το σχέδιο στη χειρότερη είναι διεκπεραιωτικό .

 

Μου θυμίζει ελληνικές σελίδες Βαβέλ - Παρα Πέντε. Δεν έχουν καμιά διαφορά.

Έχω φρικάρει που δεν υπάρχουν μπαλονάκια.

 

Δυστυχως οταν σου δημιουργουν προσδοκιες κ το αποτελεσμα ειναι μετριο, απογοητευεσαι.Το θετικο ειναι οτι εχει πολλα ,μα πολλα περιθωρια βελτιωσης.Αν βεβαια συνεχισει ετσι δε βλεπω να αντεχει...

 

Λυπάμαι αλλά όσο καλό και εάν είναι ποιοτικά, το περιεχόμενο δεν με έπεισε καθόλου να το αγοράσω . Ελπίζω να βελτιωθεί γιατί αλλιώς δύσκολα πιστεύω να κρατήσει. 

 

Είναι ένα περιοδικό που αφορά συγκεκριμένο κοινό, περισσότερο τους δημιουργούς και ίσως και τους "καμμένους".θα είναι απλά ένας κομήτης και όσο για το  περιεχομενό του:π*****ες Μπλε!

 

Απογοήτευση. Υπάρχουν προσδοκίες των 5 ευρώ και 90 λεπτών.

 

Παρόλο που μετά το πρώτο ξεφύλλισμα ένιωσα ότι θα μου άρεσε το περιοδικό, η σημερινή ενδελεχής ανάγνωση με άφησε και εμένα αρκετά απογοητευμένο.

 

νομίζω το βασικότερό μου σχόλιο πάνω στο περιοδικό είναι ότι δε μου κάνει για επαγγελματική δουλειά. Δεν είναι ότι βρήκα κάποια ιστορία για πέταμα ή κατι τέτοιο , απλά μου κάνει περισσότερο για φανζιν παρά για αξιόλογικη επαγγελματική προσπάθεια. Θα πάρω και το δεύτερο. Θα δω πως συνεχίζουν. Ελπίζω να το προσπαθήσουν περισσότερο. 

 

το περιοδικό απευθύνεται σε πολύ συγκεκριμένο κοινό και αυτό δεν θα λειτουργήσει υπέρ των εκδοτών.

 

 

Για μένα γενικά δεν ήταν απογοητεύτικο, ήταν περίπου αυτό που φανταζόμουν ότι θα δω μέσα και μια χαρά υλικό για ανθολογία από συμμετέχοντες ενός φεστιβάλ πχ Ελληνικών κόμικς. γενικά διαφωνώ ότι είναι ενα πριοδικό που θα έπρεπε να διανέμεται σε περίπτερα, αν ήταν στο χέρι μου θα το έβαζα στα γνωστά κομιξάδικα και σ εβιβλιοπωλεία,δεν θεωρώ ότι είναι τόσο εμπορικό ώστε να βγαίνει σε τέτοια μαζική παραγωγή. Οι λόγοι είναι γιατί είναι αρκετά κουλτουριάρικες οι ιστορίες και λείπει και το χιουμοριστικό άλλα και το ερωτικό στοιχείο. 

 

 

Αρκετά αντικρουόμενες απόψεις δεν βρίσκετε ???

Βέβαια αυτό είναι πολύ φυσικό μιας και τα γούστα όλων μας (ευτυχώς και καλώς  ) δεν συμπίπτουν .

Οχι δεν έβγαλα άκρη από τα σχόλια σας.

Αυτό που μου έμεινε ως τώρα παντως ,είναι οτι οι προσδοκίες ήταν πολύ μεγαλύτερες ,το αποτέλεσμα αυτής της δουλειάς όχι τόσο εντυπωσιακό και το κοινό που θα στηρίξει το περιοδικό οχι και τόσο μεγάλο .

Αν θα το πάρω ??

Σίγουρα δεν είναι του γούστου μου και έχω ένα θέμα με τους Ελληνες δημιουργούς γενικά με τον τρόπο που σκιτσάρουν (οι περισσότεροι φίλοι λένε οτι  έχουν θέμα με τα σενάριά τους, αλλα εμένα δεν μ ενοχλουν τόσο όσο το σκίτσο τους).Χωρίς μ αυτό που λέω να εννοώ οτι δεν έχουν υπάρξει και εξαιρετικές δουλειές κατα καιρούς.

 

Μάλλον θα προσπαθήσω να βρώ ένα αντίτυπο ,να το ξεφυλλίσω  όσο γίνεται περισσότερο και επι τόπου θ αποφασίσω .

 

 

Υ.Γ Και πάλι χωρίς να το χω διαβασει/δει νομίζω οτι δεν πρέπει να γίνονται συγκρίσεις με τα Βαβελ,Παρα Πεντε και "9".

Μάλλον θα είναι άδικο και για τις δύο πλευρες ......... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μερικά σχόλια σχετικά με το εν δυνάμει κοινό του Μπλε Κομήτη.

Προτού ακόμα κυκλοφορήσει το τεύχος, η σελίδα στο fb είχε σίγουρα ξεπεράσει τα 1500 λάικ και (αν θυμάμαι καλά) τα 2000. Σαφέστατα δε σημαίνει πως όλοι αυτοί θα το αγοράζουν μανιωδώς, αλλά νομίζω είναι ένα δείγμα της δυναμικής του.

Πριν από κανένα μισάωρο, στο ΣΚΑΪ ήταν καλεσμένος ο Γούσης. Προσπερνώντας τη δήλωση της παρουσιάστριας για την «πάρα πολύ μεγάλη κοινότητα» (:damn:), θεωρώ ότι το να βγαίνει ένα τέτοιο έντυπο σε ένα κανάλι εθνικής εμβέλειας είναι επίσης ενδεικτικό του σάλου που έκανε. Μέχρι τώρα, βλέπαμε κομιξάδες στην τηλεόραση αφού μια δουλειά τους πετύχαινε και όχι για να τους «διαφημίσουν». Ίσως είναι απλοϊκός ο συλλογισμός μου, αλλά και το γεγονός από μόνο του είναι σημαντικό θαρρώ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5890 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δεν έχει φτάσει στην Κύπρο ακόμα, άρα δεν το έχω πάρει στα χέρια μου.. Δεν μπορώ να κρίνω ακόμα, αλλά μπήκα για να πω πως η φάση δεν ειναι να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα.. Είναι μία καινούρια προσπάθεια και ένα περιοδικό που έλειπε απο την Ελλάδα. Μακάρι να πάρει το χρόνο του και να στρώσει όπως το σκέφτηκαν αυτοί που το ξεκίνησαν.. Και μακάρι να κυκλοφορήσουν και άλλα περιοδικά και με ξένους δημιουργούς και με έλληνες και με κολάν και με πάπιες και με οτιδήποτε μπορεί να κυκλοφορήσει.. Αυτό θα ήταν τέλειο και θα έδειχνε πως όλα πάνε καλά σε αυτον τον τόπο και ειδικότερα στον χώρο μας. Η φάση δεν είναι δεν διαβάζω τετοια κόμικ, άρα γιατί βγήκε.. Και εγώ δεν διαβάζω πάπιες, αλλά όταν ο τερζό είχε πει κλείνω το μίκυ, στεναχωρήθηκα γιατί αγαπάω τα κόμικς και μπορούσα να δω καθαρά πως αυτό που πήγαινε να γίνει ήταν κακό.. Όχι κακό για μένα προσωπικά, αλλά γενικά για τον χώρο.. Είναι πολύ δύσκολο εγχείρημα αυτό που κάνουν (οι του περιδικού) και ίσως καλό θα ήταν να βγούμε λίγο απο το καβούκι μας και να βοηθήσουμε μία προσπάθεια (και δύο και τρεις και μακάρι και περισσότερες). Το αν είναι καλά ή κακά τα κόμικ μέσα εκεί (χωρίς να τα έχω διαβάσει) και πάλι είναι υποκειμενικό. αλλά σκεφτείτε πως η απουσία τέτοιων περιοδικών κάνει γενικό κακό.. Και σε εμάς ως αναγνώστες που ειδικότερα στην επαρχία δεν βρίσκουμε σχεδόν τίποτα στα περίπτερα και στους καλλιτεχνες που χωρίς τέτοια περιοδικά δεν μπορουν να δείξουν τη δουλειά τους πουθενά εκτός απο τα cons.. Τεσπα, είναι πολλές οι σκέψεις μου και τις γράφω λίγο άναρχα..

Δεν τόλμησα ποτέ να πω, πως το να βγάζεις στα περίπτερα εκδόσεις που βγαίνανε πριν 20-30 χρόνια και να κάνεις καινούρια αρχή το 2016 (τίτλοι όπως ΜΠΛΕΚ κλπ κλπ), είναι κακό και δεν θα βρει ανταπόκριση σήμερα κ.α. τέτοια.. Δεν το είπα όχι γιατί φοβήθηκα, αλλά γιατί σαν φαν του ειδους, θεωρώ πως θα ήταν κακό να μην έβρισκα ούτε αυτά στα περίπτερα.. Έτσι όταν πάω για μλκίες στο περίπτερο τσιμπάω και κάτι να διαβάσω. Άρα απο τη μία να είμαστε λίγο πιο επιεικής με αυτα που λέμε και να δίνουμε χρόνο σε κάτι καινούριο να βρει τον δρόμο του και απο την άλλη να προσπαθούμε να κοιτάμε το γενικό καλό και όχι τα προσωπικά θέλω.. Κάπως έτσι και βίβες :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3274
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάντως 1  βιβλίο που πρέπει κατά τη γνώμη μου να διαβάσει ο  ''μέσος αναγνώστης κόμικς'' είναι το ΚΑΤΑΝΟΩΝΤΑΣ ΤΑ ΚΟΜΙΚΣ: Η ΑΟΡΑΤΗ ΤΕΧΝΗ

( Understanding Comics: The Invisible Art )

Όσοι δεν το έχετε διαβάσει το προτείνω ανεπυφύλακτα . Ίσως δεν αγαπήσετε όλες τις σχολές που υπάρχουν

αλλά πιστεύω θα κατανοήσετε αυτό που προσπαθούν να κάνουν κάποιοι δημιουργοί.

 

Sorry για το εκτός θέματος σχόλιο.

 

:up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Κι εγώ δεν θα κάνω σχόλια επί της ουσίας, κυρίως γιατί βαριέμαι (έχω να γράψω πολλά)  :lol: , αλλά και γιατί σχεδόν όλα όσα είχα να πω, καλά και κακά, προλάβατε και τα είπατε. Για την ιστορία, έχει 2-3 μέρες που αρχίζω να γράφω κάτι, διακόπτω για χψ λόγο και όταν επανέρχομαι έχουν προστεθεί τόσα σχόλια που με έχει πάρει η μπάλα.

 

Θα σταθώ λίγο στο τελευταίο που αναφέρει ο Geotrou και θα τονίσω και εγώ ότι έχει γίνει μεγάλο προμότιον για τη συγκεκριμένη έκδοση και πιστεύω ότι αγγίζει πολύ μεγαλύτερο κοινό από τους -ας πούμε -κλασικούς κομιξόφιλους που είμαστε εμείς.

 

Και βλέπω ότι μάλλον κινείται και στα περίπτερα: τρεις περιπτεράδες μου είπαν ότι πηγαίνει κόσμος και το ζητάει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3559 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπήκα να διαβάσω κριτικές για το περιοδικό και διαβάζω δεκάδες άσχετα σχόλια :( . Ανοίξτε θέμα "Κουβεντούλα για τον Μπλε Κομήτη".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάνω κάτω συμφωνω με διαφορα που ειπώθηκαν (κυριως με geotrou, kwtso & dimious) :)

 

προσωπικά μου άρεσε (με εξαιρεση την ιστορια του πολυμηχανου που μου φανηκε πιο φανζινιστικη), το θεώρησα φρεσκια και  καλή προσπάθεια και πραγματικα ανυπομονω για το επόμενο :)

 

ελπίζω επίσης να πιάσει και μεγαλύτερο κοινό από τους "κομιξάδες" , προσωπικα δεν το θεωρώ απίθανο, ειδικά αν κινηθεί και σε βιβλιοπωλεία - νομιζω ότι ταιριαζει και εκει :)

 

Χαίρομαι πολύ που έγινε μια τέτοια κίνηση, παρόλες τις δυσκολίες της εποχής κι επιτέλους εμφανίστηκε μια περιοδική έκδοση που όντως γουσταρω :lol:

 

υγ. μη μου συγχίζεστε, υπάρχουν κόμικς για όλα τα γουστα, ασχοληθείτε μ αυτα που σας ενδιαφερουν   :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23551
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Θα σταθώ λίγο στο τελευταίο που αναφέρει ο Geotrou και θα τονίσω και εγώ ότι έχει γίνει μεγάλο προμότιον για τη συγκεκριμένη έκδοση και πιστεύω ότι αγγίζει πολύ μεγαλύτερο κοινό από τους -ας πούμε -κλασικούς κομιξόφιλους που είμαστε εμείς.

 

Και βλέπω ότι μάλλον κινείται και στα περίπτερα: τρεις περιπτεράδες μου είπαν ότι πηγαίνει κόσμος και το ζητάει.

 

 

Μερικά σχόλια σχετικά με το εν δυνάμει κοινό του Μπλε Κομήτη.

Προτού ακόμα κυκλοφορήσει το τεύχος, η σελίδα στο fb είχε σίγουρα ξεπεράσει τα 1500 λάικ και (αν θυμάμαι καλά) τα 2000. Σαφέστατα δε σημαίνει πως όλοι αυτοί θα το αγοράζουν μανιωδώς, αλλά νομίζω είναι ένα δείγμα της δυναμικής του.

Πριν από κανένα μισάωρο, στο ΣΚΑΪ ήταν καλεσμένος ο Γούσης. Προσπερνώντας τη δήλωση της παρουσιάστριας για την «πάρα πολύ μεγάλη κοινότητα» ( :damn:), θεωρώ ότι το να βγαίνει ένα τέτοιο έντυπο σε ένα κανάλι εθνικής εμβέλειας είναι επίσης ενδεικτικό του σάλου που έκανε. Μέχρι τώρα, βλέπαμε κομιξάδες στην τηλεόραση αφού μια δουλειά τους πετύχαινε και όχι για να τους «διαφημίσουν». Ίσως είναι απλοϊκός ο συλλογισμός μου, αλλά και το γεγονός από μόνο του είναι σημαντικό θαρρώ. :)

Mα αυτό ακριβώς λέω τόσον καιρό. Το πράγμα, το πρόμο, η διανομή έχει ανοίξει πάρα πολύ. Το περιεχόμενο ανταποκρίνεται σε αυτό το άνοιγμα; Γιατί και όσοι ενθουσιαστήκανε βλέπω να έχουν αμφιβολίες για το κατά πόσο είναι ένα περιοδικό για πολλούς. Και μη γελιόμαστε. Το πρώτο τεύχος προφανώς και θα πάει καλά. Το τρίτο τεύχος θα κρίνει όμως την προσπάθεια.

 

 

 

 

Τέλος να πω μία και μόνο μία κουβέντα που αφορά άλλους χρήστες που μέχρι τώρα το απέφυγα. Παρακαλώ πάρα μα πάρα πολύ να αποφεύγετε να κρίνετε αυτούς που κρίνουν. Διαβάστε το περιοδικό και πείτε τη γνώμη σας. Συζητήστε και με τους άλλους, αλλά δεν υπάρχει λόγος να κρίνετε. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Γιατί το μένος και ο αλληλοσπαραγμός; :) Όποιος θέλει το επιλέγει, όποιος δεν θέλει όχι και είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα :) 

 

Εγώ πάντως καίγομαι όλο και περισσότερο να το διαβάσω για να δω προς τι ο ντόρος. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τα επί προσωπικού σταματάνε εδώ.

 

:cheers5:

Διαγράφτηκαν 2 ποστ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22273
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  29
  • Reputation:   250
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4596 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Ο χάρος στη 2η ιστορία είναι ίδιος, πάντως

https://en.wikipedia.org/wiki/Christopher_Walken

:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Tελικά πάντως με όλη αυτή την ιστορία δεν τίθεται πλέον ζήτημα ζωντάνιας στο φόρουμ :lol:! Ναι είναι ο Κρίστοφερ Γουώκεν ,άλλα μ άρεσε, νομίζω ταίριαξε στο ρόλο! :up: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4236
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  153
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   18098
  • Achievement Points:  2201
  • Days Won:  21
  • With Us For:  5972 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Διαβάστηκε, έστω και λίγο καθυστερημένα! :sal:  :D

 

Δεν ήταν άσχημο, δεν ήταν και τέλειο...Μου άρεσε σίγουρα πάνω από το 50% της ύλης και ξεχώρισα την Παραλογή, τον Φιλ Πωτ και τα Γυμνά Οστά. Και το διήγημα ωραίο επίσης! :best: Οι συνεντεύξεις και οι προτάσεις καλώς μπήκαν κι αυτές. Κάποια από τα μικρότερα κόμικ τα βρήκα καλά και κάποια άλλα - προς το τέλος κυρίως - όχι και τόσο.

 

Το θετικό για μένα είναι ότι είδαμε πολλούς δημιουργούς να συμμετέχουν! Και στο επόμενο θα δούμε κι άλλους, οπότε αναμένω με ενδιαφέρον τη συνέχεια.  :)  Το δεύτερο τεύχος πιστεύω θα είναι σημαδιακό για το μέλλον του περιοδικού, αφού θα αγοραστεί σίγουρα από αυτούς που τους άρεσε το πρώτο (βάζω και τον εαυτό μου μέσα), αλλά και από αρκετούς που δεν τους άρεσε και θα θέλουν να δουν αν θα υπάρξει βελτίωση. Θα πρέπει λοιπόν να δοθεί ιδιαίτερη βαρύτητα στην επιλογή της ύλης και να μπουν οι καλύτερες δυνατές επιλογές (δεν ξέρω, βέβαια, αν τα κόμικ που σχεδιάζουν να βάλουν είναι ήδη έτοιμα ή αν θα φτιαχτούν τώρα κάποια από αυτά).

 

Αν προσεχτούν πάντως μερικές λεπτομέρειες και οι συντελεστές λάβουν σοβαρά υπόψη τις καλοπροαίρετες κριτικές (είτε από εδώ μέσα στο GC, είτε από οπουδήποτε αλλού μπορούν να τις αλιεύσουν), τότε νομίζω ότι θα υπάρξει η βελτίωση που χρειάζεται και το περιοδικό θα προχωρήσει! Τρεις μήνες είναι αρκετός χρόνος για να γίνει καλή δουλειά, μέχρι το επόμενο! :yes:  

 

Καλοτάξιδο να είναι από τη μεριά μου και ένα μεγάλο μπράβο για την προσπάθεια αυτή! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Απο μια πρωτη επαφη που ειχα με το τευχος χθες, το ξεφυλλισα σε καποιο περιπτερο που το πετυχα, αυτα που μπορω να πω ειναι τα εξης:

 

Μου αρεσε το μεγαλο μεγεθος, ενα-δυο κομικ που ειδα ηταν καλα, το σχεδιο σε καποια απο αυτα ηταν καλο,

ειχα ομως ενα θεματακι με την τιμη....την βρηκα λιγο τσιμπημενη! :oops:

 

Δεν υποσχομαι οτι θα το αποκτησω, ειδωμεν.... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

βγαλμένο μέσα από τη ζωή

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Βγαλμενο μέσα απο το τζισι καλυτερα :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5436 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

 

Ο τύπος στο πρώτο καρέ έχει γενάκι, ενώ στο τελευταίο όχι!  :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15849
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Ο τύπος στο πρώτο καρέ έχει γενάκι, ενώ στο τελευταίο όχι!  :yahoo:

Το χει βαλει μεσα στην μπλουζα γιατι κρυωνε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ενα ταληρακι στο Jemma. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  32
  • Reputation:   316
  • Achievement Points:  32
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2602 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Ξεφυλλιζοντας το στην Πρωτοπορια, παρατηρώντας αυτά που παρατήρησε ο φίλος Laz αποφάσισα να το αφήσω στο ράφι και να φύγω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Διάβασα και το διήγημα και θα προσθέσω ότι πιστεύω πως θα ήταν πολύ καλύτερο σαν κόμικ, ειδικά άμα ήταν με το σκίτσο που το συνόδευε(που το βρήκα το καλύτερο στο περιοδικό, μάλλον). Και άμα ήταν τα κόμικς τέτοιου τύπου, λίγο πιο καλοδουλεμένα, δηλαδή, σαν πλοκή και στήσιμο, θα το έπαιρνα με ανυπομονησία και κάθε μήνα να έβγαινε. Δεν είδα ιδιαίτερη διαφορά στον σκοπό της ιστορίας του διηγήματος με τα υπόλοιπα κόμικς. Απλά στο διήγημα απολαμβάνεις και μια ιστορία και όχι μόνο μια ιδέα του δημιουργού. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94429
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διαβάστηκε κι από εμένα...! :yes:

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω εμπειρία στους "προγόνους" του Μπλε Κομήτη (9,Βαβέλ κ.ά.) με αποτέλεσμα να μην τρέφω μεγάλες απαιτήσεις και προσδοκίες όταν αγόρασα το τεύχος...!Έτσι,μπορώ να πω ότι με ικανοποίησε αρκετά...!Την βρήκα πρωτότυπη (για τα σημερινά δεδομένα) την ιδέα να κυκλοφορήσει ένα περιοδικό που να αναφέρεται στο αγαπημένο μας χόμπι...!Όλα τα περιοδικά που αγοράζουμε από τα περίπτερα και τα ψιλικατζίδικα έχουν μόνο κόμικς κι ελάχιστα άρθρα...!Εδώ γίνεται η διαφορά...!

 

Μετά την πρώτη,γενική εντύπωση έρχεται η επιμέρους κριτική για τα περιεχόμενά του...!Εννοείται ότι δεν έμεινα ευχαριστημένος από το 100% της ύλης...!Πώς θα μπορούσα άλλωστε...!Με τόσο μεγάλη ποικιλία,κάτι τέτοιο θα ήταν στατιστικά πολύ δύσκολο...!Στο σύνολό της η έκδοση μου θύμισε μίνι ανθολογία από fanzines κι από άρθρα...!Επιδέχεται βελτίωσης,αλλά υπάρχει ανεκτικότητα λόγω πρώτου τεύχους...!Εύχομαι στην πορεία να βελτιωθεί και να εμπλουτιστεί...!Για τον τίτλο έχω ένσταση...!Συνήθως ένας κομήτης κάνει την περατζάδα του και φεύγει (ή προσκρούει κάπου)...!Δεν νομίζω ότι αυτό θέλουν οι εκδότες...!  :)

 

 

Αναλυτικά η γνώμη μου για τα περιεχόμενα :

 

  • "Ο Θάνατος" (Βαβαγιάννης = εγγύηση)
  • Editorial (Πιασάρικο και καλογραμμένο)
  • Στην τροχιά των κόμικ (Χαίρομαι που συνάντησα τίτλους που τους γνωρίζω,αλλά η επιλογή νομίζω ότι είναι λίγο παρωχημένη)
  • "Καρμανιόλα" (Βαρύ,ατμοσφαιρικό σενάριο που προκαλεί συναισθήματα,καλύτερο από το σχέδιο)
  • "Παραλογή" (Το δυνατό σημείο του τεύχους,χαρακτήρες με προσωπικότητα και ωραία πλοκή-ποίηση)
  • Συνέντευξη Γιάννη Οικονομίδη (Άσχετο άρθρο σε ένα τεύχος προορισμένο στα κόμικς,περισσότερη κουλτούρα από όση μπορώ να αντέξω)
  • "Φιλ Πωτ" (Σύντομο σενάριο με ενήλικες περιγραφές κι ατάκες,το ήθελα πιο αστυνομικό,bad ass πρωταγωνιστής)
  • "Diet Orchestra" (Δεν το κατάλαβα)
  • "Γυμνά Οστά" (Sci-Fi καταστάσεις σε ένα δυστοπικό μέλλον,ωραίο σχέδιο,πανέμορφα χρώματα,θέλω να διαβάσω την συνέχεια)
  • Το παιχνίδι των κατόπτρων (Σύντομο λογοτεχνικό εγχείρημα που μου άρεσε,υπήρξε λίγη βιασύνη στην αρχή,αλλά στην συνέχεια η ροή ήταν ομαλή,φινάλε με ανατροπές)
  • "Ο επιδιορθωτής" (Αρκετές σεξουαλικές αναφορές σε ένα σενάριο που του δίνει άλλη ουσία το φινάλε,απογοητευτικό σχέδιο)
  • "Σήμερα είμαι ένα μικρό παιδί" (Μόνο όμορφα χρώματα,το σχέδιο δεν με ενθουσίασε,το ίδιο και το σενάριο)
  • "Ο πολυμήχανος" (Είχε πλακίτσα,νόμιζα ότι διάβαζα Pineiada :P )
  • "3.04" (Δεν κατάλαβα το σενάριο με αποτέλεσμα να το βλέπω σαχλό,το σχέδιο ήταν ικανοποιητικό)
  • WD (Ενδιαφέρουσα συνέντευξη με έναν πολύ ταλαντούχο καλλιτέχνη)
  • "Στο παγκάκι στη γωνιά" (Καθαρή τσόντα,δεν με σόκαρε αλλά και να έλειπε δεν θα στενοχωριόμουν)
  • Τελευταία σελίδα (Γελοιογραφία με εντυπωσιακό σχέδιο και χρώμα)

 

Η ποιότητα της έκδοσης ακολουθεί υψηλά επίπεδα...!Χορταστικό μέγεθος και ωραίο χαρτί κι εκτύπωση...! :best:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ πέρασα σήμερα από κεντρικό περίπτερο που συνήθως αγοράζω και δεν το βρήκα στα κόμικς... Η συγκεκριμένη υπάλληλος δε γνωρίζει, άλλη κάνει τις παραλαβές. Ζήτησα να μου το κρατήσουν καλού κακού εάν το πετύχουν, θα το δει η πρωινή που είναι στις παραλαβές και θα μάθω σύντομα αν το έλαβαν καθόλου. Μου φαίνεται περίεργο πάντως τόσες μέρες να έχει κυκλοφορήσει ακόμη και σε χωριά μικρότερων νησιών που αναφέρετε ορισμένοι και να μην έχει έρθει στο Ηράκλειο. Δεν πήγα αλλού η αλήθεια, αλλά πετάχτηκα σχολάζοντας το βράδυ και δεν είχα διάθεση να ψάχνω... Πρόκειται όμως για ψιλοκεντρικό μεγάλο περίπτερο που μάλιστα λειτουργεί 24ωρο. Δεν πειράζει, δεν έγινε τσάμπα η βόλτα. Πήρα τα 3 "Lego: Nexo Knights" και το "Lego: The Batman Movie" που δεν είχα, να στείλω και κανένα παιχνιδάκι στ' ανίψια σιγά σιγά. Τα κομικσάκια βέβαια δεν πάνε πουθενά! :mafia: Όσο για τα παραπάνω σχόλια, δεν το έχω διαβάσει αλλά συμφωνώ εκατό τοις εκατό με αυτά που έγραψε ο Μάνος. Μην πω διακόσια τοις εκατό. Όταν έρθει η ώρα που θα εξαφανίζεται απ' τα περίπτερα (προσωπικά το απεύχομαι), στο Greekcomics θα έχουμε επικήδειο. Σοβαρευτείτε ορισμένοι και στηρίξτε μια νέα ελληνική προσπάθεια. Άλλωστε είναι πολύ πιθανό οι δημιουργοί να μας διαβάζουν εδώ, οπότε θα πιάσουν τον παλμό των αναγνωστών σιγά σιγά. Επαναλαμβάνω πως δεν το 'χω διαβάσει, αλλά ότι και να 'ναι επιδέχεται βελτίωσης. Όποιοι μπορούν φυσικά και αντέχει αυτό το επιπλέον έξοδο η τσέπη τους. Δε βγαίνουν τέτοιες εκδόσεις κάθε μέρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31933
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3402
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Για μένα πάντως που δεν είμαι ούτε ψαγμένη στον χώρο, ούτε τόσο απαιτητική, ούτε της κουλτούρας, ήταν ένα πολύ ευχάριστο ανάγνωσμα. Πέρασα ένα υπέροχο πρωινό με κομήτη και καφεδάκι διαβάζοντας με ενδιαφέρον ό,τι είχε να πει ο κάθε δημιουργός. Δε μου άρεσαν βέβαια όλες οι ιστορίες το ίδιο, άλλες χρειάστηκε και δεύτερη ανάγνωση για να τις πιάσω, με άλλες γέλασα, με άλλες ενθουσιάστηκα και κάποιες τις ξέχασα σύντομα. Μου θύμισε σε κάποιες φάσεις και ανθολογία φανζίν αλλά δε με χάλασε καθόλου γιατί μου αρέσουν τα φανζίν και πού το κακό να μπορώ να έχω πολλά μαζί στην τιμή του ενός; :D

 

Επίσης έχω την εντύπωση (δική μου εκτίμηση) πως το Κομήτης επιλέχθηκε σαν όνομα γιατί είναι ακουστικά συγγενής με το λήμμα κόμικς/κομίστας κλπ. και το μπλε, όπως εξηγεί στο editorial, οφείλεται σε συγκεκριμένο κομήτη που περνούσε τη δεδομένη περίοδο από κοντά μας.

 

Μου άρεσε πολύ σαν εγχείρημα, είναι πολλά υποσχόμενο και θα το στήριζα ευχαρίστως και σε μηνιαία βάση. Και μόνο που δίνει βήμα σε τόσο ευρεία γκάμα ελλήνων δημιουργών kudoz! :up: Έχει όλο το χρόνο (ΑΝ του δώσουμε την ευκαιρία) να φιλοξενήσει μελλοντικά και manga και σουπερχήρο και πιστολίδια και εισαγόμενα και και..

 

Ήταν μια πιλοτική έκδοση, πειραματική μεν αλλά με απόλυτο σεβασμό προς τον αναγνώστη, ειδικά όσον αφορά το μέγεθος και την ποιότητα. Ναι, είχε αστοχίες και σίγουρα θα έχει και στο μέλλον, ποιος δεν έχει αλλωστε; Δεν παύει όμως να είναι μια έκδοση που εμπλουτίζει την ελληνική κοινότητα των κόμικς που συνεχώς γκρινιάζουμε πως πάει σημειωτόν ή δεν πάει και καθόλου (εξού και ο :sal: στο logo του gc)!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δεν υποσχομαι οτι θα το αποκτησω, ειδωμεν.... :)

 

 Τελικα απο το πολυ το λεγε-λεγε εδω μεσα.... :hypno: .....μου την κανατε την ζημια!!!!......Παλιοπαρεες, τι να πεις? :P

 

Περισσοτερα οταν με το καλο διαβαστει. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το πήρα και εγώ και θα κάνω αναλυτική κριτική σε όλα τα επίπεδα για το περιοδικό.

Σαν ποιότητα έκδοσης είναι όμορφη, με ιλλουστρασιόν χαρτί καλής ποιότητας και με αρκετό πάχος. Τα 5,9 (και μπορείτε να το βρείτε και με έκπτωση ακόμα πιο φθηνά) συνάμα με την συχνότητα έκδοσης είναι απολύτως δικαιολογημένα και οριακά μεν αλλά είναι φυσιολογική τιμή. 5,9 ευρώ το τρίμηνο είναι. Ναι, 5,9 ευρώ δεν είναι λίγα λεφτά αλλά για αυτό που προσφέρει είναι οριακά καλά το περιοδικό θεωρώ.

Στο εξώφυλλο δεν μου αρέσει τόσο πολύ το άσπρο κάδρο, το κάνει να δείχνει κάπως φτωχό και μου θυμίζει εφημερίδα. Το λογότυπο είναι αρκετά έξυπνο που μοιάζει με συννεφάκι.

Επίσης, ούτε το σχέδιο στο εξώφυλλο το βρήκα ιδιαίτερα ελκυστικό, δείχνει αρκετά ερασιτεχνικό με πρόχειρες τραβηγμένα γραμμές ειδικά στο background αλλά και ο Φιλ Πωτ δείχνει αρκετά τρεμουλιαστός. Ας ελπίσουμε σε πιο ωραία εξώφυλλα στο μέλλον.

Πάμε τώρα στο περιεχόμενο, το οποίο σε καμία περίπτωση δεν ήταν άσχημο καθώς και η χειρότερη ιστορία του τεύχους δεν σε έκανε να το παρατήσεις στη μέση, παρόλο που έχουμε 1-2 κρούσματα ιστοριών με κακάσχημο σχεδιαστικό στυλ (αν μπορούμε φυσικά να τα χαρακτηρίσουμε έτσι):

 

Ο θάνατος: Και η πρώτη σελίδα του νέου περιοδικού λέγεται θάνατος. Πόσο σουρεάλ! Μου αρέσει το κουφό χιούμορ οπότε ήταν πολύ ευχάριστο ξεκίνημα.

Editorial: Ok, ενδιαφέρον.

Στην τροχιά των Κόμικ: Ενδιαφέρον, δεν με χάλασε είναι χρήσιμο θεωρώ για κάποιον που δεν παρακολουθεί πολύ την σκηνή της ένατης τέχνης.

Καρμανιόλα: Πρώτη "πολυσέλιδη" ιστορία του περιοδικού. Πολύ μουντό σκηνικό που νομίζω πως χαντακώνει λίγο το σχέδιο το οποίο ενώ μέχρι στην πρώτη σελίδα ήταν πάρα πολύ ωραίο μετά αρχίζει και γίνετε πιο μουτζούρικο και πρόχειρο. Για αυτούς που δεν πήραν το περιοδικό, τα ορθογραφικά είναι μέρος του σεναρίου. Το σενάριο πάντως δεν έλεγε κάτι ιδιαίτερο και βασίστηκε σε μια ξαναειπωμένη ιδέα ρομαντική και παίρνωντας αίγλη από το Ελληνικό υπόβαθρο.

Παραλογή: Αρκετά καλό σχέδιο που ομορφαίνει με το καλοδουλεμένο και ατμοσφαρικό χρώμα που είναι πράγματι λες και είσαι στην χαράδρα στο ηλιοβασίλεμα. Το σενάριο ήταν πολύ ωραίο, μοναδικό και απρόβλεπτο, αλλά νομίζω ότι δεν χρειάζονταν να βασιστούν ακριβώς στο πρωτότυπο κείμενο καθώς τα καρέ χάνουν την αμεσότητα τους και αφετέρου σε κουράζει στην ανάγνωση.

Συνέντευξη: Την ψιλοδιάβασα αλλά την βρήκα ψιλοάκυρη μέσα στο περιοδικό κυρίως γιατί πρόκετε για σκηνοθέτη που καμία σχέση δεν έχει με την ένατη τέχνη.

Φιλ Πωτ: Πολύ πολύ badass νουάρ σχέδιο. Ειδικά το πανοραμικό πρώτο καρέ στη δεύτερη σελίδα. Αν είχε χρώμα θα καταστρέφονταν. Επίσης το σχέδιο είναι μεστό χωρίς ελεύθερες γραμμές που να δείχνουν προχειρότητα. Σαν σενάριο/πλοκή επίσης είχε πολύ ενδιαφέρον και με κράτησε, thumbs up και για τις πιο κωμικές νότες.

Diet Orchestra: Με την 5η το κατάλαβα αλλά δεν...

Γυμνά Οστά: Το "MVP" του τεύχους. Το σχέδιο πολύ όμορφο και σπλατερίστικο, με δικό του στυλ και καθαρά επαγγελματικό ύφος με πολύ καλά μελάνια σε διάφορα πάχυ και πολύ ωραία σχεδιασμένα backgrounds. Τα χρώματα πρωτότυπα και ατμοσφαιρικά. Σεναριακά με δυσκόλεψε ο όλος παραλληλισμός στο κείμενο αλλά εν τέλει βγάζει νόημα και είναι μια πολύ ωραία εισαγωγή σε έναν νέο sci-fi post apocalypse κόσμο. Γούσταρα πολύ.

Το παιχνίδι των κατόπτρων: Το πιο καλοδουλεμένο σενάριο μακράν στο περιοδικό, με πολύ ανατρεπτικό τέλος που απορώ ειλικρινά γιατί δεν έγινε κόμικ. Σαν αφήγημα πάντως ήταν καλογραμμένο. Τα σχέδια που το συνόδευαν ήταν αρκετά ωραία με πιο ελεύθερη γραμμή.

Ο επιδιορθωτής: Σεναριακά ήταν ένα ωραίο γκακ που ενώ περιμένεις να διαβάσεις ένα χαζό sci-fi σε πετάει για τα καλά στην πεζή πραγματικότητα αλλά το σχέδιο παραήταν ελεύθερο και σπλατερίστικο σε σημείο να δείχνει σαν προσχέδιο ή κοινώς: μουτζούρα! 

Σήμερα ένα είμαι ένα μικρό παιδί: Γλυκανάλατο ελεύθερο σχέδιο που σε φάσεις μου αρέσει και σε άλλες φαίνεται εντελώς πρόχειρο με χρώμα τέμπερας και σενάριο στο ίδιο επίπεδο βασισμένο 101% σε σουρεαλισμό και νοσταλγία.

Ο πολυμήχανος: Ένα δισέλιδο γκαγκ υπερσεξουαλισμού είχε την πλάκα του, το σχέδιο μου θύμισε 90's.

3.04: Παράξενη ιστορία γενικά, μου θύμισε παιδικό διήγημα τόσο σεναριακά όσο και σχεδιαστικά, ακόμα και στα χρώματα. Όλη η ιστορία προετοιμάζει το σκηνικό των τελευταίων καρέ.

WD Urban Canvas: Respect, αυτή η συνέντευξη/αφιέρωμα ταιριάζει στο περιοδικό.

Στο παγκάκι στη γωνία: Μου θυμίζει απίστευτα το σχεδιαστικό στυλ της Marjane Satrapi αλλά με παράξενες φάτσες και σε αντίθεση με την Marjane που μας έχει δώσει δύο βιογραφικά αριστουργήματα, εδώ το σενάριο ήταν εισαγωγή από ταινία του Σειρηνάκη.

Τελευταία σελίδα: Μου θύμισε σκηνικό από μονοσέλιδο του Καρλ Μπακς. Και ναι ο καλλιτέχνης ξέρει τι λέει, όντως οι καλύτερες ιδέες έρχονται στις πιο άκυρες στιγμές. Σχεδιαστικά επίσης ευφάνταστο και ευχάριστο στο μάτι.

 

Ένα γενικό σχόλιο...

Δεν ξέρω σε ποιούς αναφέρεται το περιοδικό αλλά μέσος κομιξόφιλος δεν υπάρχει. Σίγουρα όμως είναι περιοδικό ποικίλης ύλης που μπορεί να προσελκύσει. Κυμένεται σε επίπεδο μέτριου και άνω ενώ επιδέχεται πολλών βελτιώσεων ακόμα.

Προσωπικά, θα πάρω και το 2ο τεύχος μιας και έχω ένα hype, μια απορία να δω τι θα φιλοξενήσει στις σελίδες του, αφενός δεν μπορώ να το απορρίψω από το πρώτο τεύχος αφετέρου τα Γυμνά Οστά είναι σιγουράκι. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ρε παιδιά εγω στη Ξάνθη δεν το έχω πετύχει πουθενά! Σε ένα μαγαζί με εφημερίδες και περιοδικά που ρώτησα μου είπαν οτι τους έφεραν μόνο 2 που έφυγαν αμέσως! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.