Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εσείς σε ποια Φυλή ανήκετε ?


Cassidy

Εσείς σε ποια Φυλή ανήκετε?  

78 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12981
  • Reputation:   95053
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όταν ήμουν πιτσιρικάς και πριν γίνω μέλος στο GC,κατά κύριο λόγο τα κόμικς που διάβαζα ήταν Disney...!Υπήρχαν βέβαια και μερικές εξαιρέσεις όπως Αρκάς,Αστερίξ,Λούκυ Λουκ και Τεν Τεν...!Άντε και κανένα Ποπάϋ...!Δεν είχα ψαχτεί σε κάτι άλλο...!Από τότε όμως που μπήκα στο φόρουμ μας,ένας μεγάλος κόσμος ανοίχτηκε μπροστά στα μάτια μου...!  :alex:  Ενημερώθηκα,έψαξα,ξετίναξα το πορτοφόλι μου και πλέον (πρωτίστως) διαβάζω και συλλέγω κόμικς από όλες τις κατηγορίες...!Κυρίως όμως Ελληνικά...!Τα ξένα συνήθως τα διαβάζω ηλεκτρονικά...!Εννοείται βέβαια όποια μου κάνουν κλικ ή παίρνουν καλές κριτικές...!Όχι ό,τι να'ναι...!Στο μοναδικό τομέα που υστερώ είναι τα Manga...!Εκτός από το εξαιρετικό Death Note και κάποια ακόμα σκόρπια,δεν έχω μεγάλη εξοικείωση με τον τομέα αυτό...!Ίσως γιατί βγαίνουν σε πολλές συνέχειες και τις περισσότερες φορές δεν ολοκληρώνονται...!Έτσι λοιπόν ερχόμαστε στην δεύτερη ερώτηση...!Τα Manga είναι η τελευταία μου επιλογή...!

 

Αν έπρεπε να πάρω κάποιο κόμικ όταν θα με ξέβραζε το κύμα σε ένα έρημο νησί,αυτό θα ήταν κάποιο Disney (της εποχής Τερζόπουλου)...!Βλέπετε,κάποιες αγάπες μένουν αναλλοίωτες στον χρόνο...! :)

 

Για το μόνο που μετανιώνω είναι ότι δεν έτυχε όταν ήμουν μικρός,ούτε έχει τύχει τώρα που είμαι 25 χρονών ( :oops: εσείς γνωρίζετε την αλήθεια) να πιάσω στα χέρια μου Σκορπιό και Αγόρι...!Ελπίζω κάποια στιγμή να το κάνω...!

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4459
  • Reputation:   34714
  • Achievement Points:  4526
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ωραία Δημοσκόπηση. Η αλήθεια είναι όπως λέει και ο φίλος Indian πιο πάνω (ωραίες οι παρουσιάσεις σου Btw) ότι το forum ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΑ ΚΟΜΙΚΣΟΜΑΤΙΑ ΜΑΣ.  :clap2:  :clap2:  :clap2:  :clap2:

Και εγώ μικρός διάβαζα Disney, Αστεριξ, ΛΛ, Ποπάυ, ΜΠΛΕΚ, Περιπέτεια, Αρκα αλλά εδώ μέσα βρήκα το φως το αληθινό και πλέον έχω πολύ πολύ μεγαλύτερη συλλογή από πολλά περισσότερα σε είδος κομικς! 

 

Στο τελευταίο ερώτημα απάντησα Disney για τους λόγους που ανέφερε ο Indian. Όμως αν έπρεπε να πάρω μόνο ένα θα ήταν η ΜΑΦΑΛΝΤΑ του Quino. Οτι πιο ωραίο έχω διαβάσει ποτέ. Και εννοώ γενικά όχι μόνο κόμικς. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Ναυαγός σε ένα νησί και μπορώ να παραλαμβάνω ότι καινούργιο βγαίνει αλλά από μόνο μια κατηγορία? :) Well. Αυτό που μνημονεύεται ως US Indie. 

 

Κάποτε το αμερικάνικο κόμικ ήταν μόνο υπερηρωικό και άμα ήθελες να διαβάσεις κάτι διαφορετικό, έπρεπε να πας στους Γάλλους. Πλέον μαζεύουν ότι αξιόλογο υπάρχει στην υφήλιο (ειδικά σε σχεδιαστές) και πετάνε πολλά περισσότερα "BD" απ'ότι οι Γάλλοι :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15094
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Εγώ τριγυρίζω συνήθως στα Αμερικάνικα λημέρια, πιο πολύ από συνήθεια και όχι επειδή έχω απορρίψει τα υπόλοιπα. Οπότε για την ώρα ψηφίζω την προ-τελευταία επιλογή (κυρίως, όχι μόνο), αλλά εννοείται πως με κάθε ευκαιρία διαβάζω και από τα άλλα. Κανονικά θα επέλεγα το "τα πάντα", αλλά το βλέπω ρεαλιστικά: μέχρι τώρα έχω διαβάσει πολλαπλάσια Αμερικάνικα από οτιδήποτε άλλο.

 

Τα Manga και τα Disney είναι που ξεχωρίζω από τα υπόλοιπα για τη δεύτερη κατηγορία. Η κουλτούρα των manga μου είναι αρκετά ξένη, οπότε την αποφεύγω ασυνείδητα και κυρίως λόγω έλλειψης χρόνου (γιατί θεωρητικά θα ήθελα να διαβάζω μπόλικα και από αυτά). Και πάλι... διαβάζω manga, αλλά δύσκολα θα πιαστώ με ένα καινούριο. Ψήφισα, όμως, τα Disney γιατί παρ' ότι τελευταία τα διαβάσω σχεδόν καθημερινά, είναι ξεκάθαρα επειδή έχω πολλά στη βιβλιοθήκη μου. Έχουν, φυσικά, το ενδιαφέρον τους, αλλά είναι η κατηγορία για την οποία δεν με αφορά καθόλου τι καινούριο υλικό παράγεται.

 

Στην τελευταία κατηγορία επέλεξα Indie US. Πιστεύω πως έχουν τόσο ευρεία γκάμα που δεν τα θα βαριόμουν καθόλου εύκολα.

Επεξεργασία από ΔαΔηΡάθυμος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4263 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ωραία δημοσκόπηση. Να πω γενικά ότι εδώ και αρκετά χρόνια διαβάζω τα πάντα. Αρκεί να μου κάνει εντύπωση το σενάριο ή το σχέδιο. Εάν είναι καλά και τα 2 τότε ακόμα καλύτερα :) Από όλα έχω μια ιδιαίτερη αγάπη στα Ντίσνεϋ όπως θα έχετε καταλάβει εδώ και τόσα χρόνια :P Μου αρέσουν πολύ και τα μάνγκα. Βέβαια είμαι επιλεκτικός στο τι θα διαβάσω από αυτά. Με τα χρόνια άρχισα να διαβάζω τα πάντα και ειδικά από τότε που μπήκα στο φόρουμ αυτό έγινε σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό :beer: 

 

Στη δεύτερη δημοσκόπηση επέλεξα τα πάντα μόνο από ελληνικές εκδόσεις για τον λόγο από Έλληνες δημιουργούς διαβάζω ελάχιστα πράγματα αλλά και σε αυτές συμπεριλαμβάνω και εκδόσεις μεταφράσεων Μάνγκα και Υπερηρωικών. Το να διαβάζω κυρίως μάνγκα στα ελληνικά με ξινίζει απίστευτα. (Και για τα υπερηρωικά ισχύει αυτό σε λιγότερο βαθμό) Δεν ξέρω μια η μετάφραση, λίγο πως δεν μου κάνει η ελληνική γλώσσα για τα συγκεκριμένα είδη :P 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5325 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Διαβάζω τα πάντα, συνήθως ξένα. Νομίζω στα ελληνικά διαβάζω μόνο τα disney. Και κάτι που δεν έχει καμία κατηγορία αλλά θέλω να αναφέρω είναι ότι δεν έχω ενδιαφέρον για την ελληνική σκηνή. Ό,τι έχω πιάσει απλά δεν ταιριάζουμε. 

 

Στη δεύτερη κατηγορία τελευταία επιλογή θα έβαζα υπερηρωικά. Δε διαβάζω κανένα πια παρά μόνο αν το γράφει ή σκιτσάρει κάποιος που εκτιμώ σα δημιουργο. 

 

Και αν ήμουν ναυαγός σε νησί θα ήθελα Indie US λόγω ποικιλίας περισσότερο. Σκέφτηκα για λίγο και τα μάνγκα αλλά πιστεύω θα ήθελα αλλαγή σύντομα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  760
  • Reputation:   7201
  • Achievement Points:  774
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2953 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Διαβάζω τα πάντα αρκεί να είναι ποιοτικά.

 

Π.Χ φέτος απόλαυσα τα

 

Image

του Remender (Tokyo Ghost, Low, Black Science, Deadly Class και του Brubaker (Velvet, Kill or be Killed) 

 

Marvel

το Defenders, Jessica Jones, Powerman & Ironfist

 

DC

το Wildstorm

 

Darkhorse

Mignolaverse

 

Manga

Master Keaton & Kurosagi Corpse Delivery καθώς και MPD Psycho

 

Fumetti

Zagor, Dylan Dog & Magic Wind της Epicenter

Mister No του Ανεμοδουρά

 

BD

Τα αδημοσίευτα στην Ελλάδα Thorgal από Cinebook

Τελείωσα το Largo Winch

 

Γενικα προσπαθώ χωρις προκαταλέιψεις να διαβάζω ότι είναι ποιοτικό και κοντά στα ενδιαφέροντα μου.

Δεν έχω καταφέρει να διαβάσω ελληνικό κόμικ από έλληνες δημιουργούς που να μην μου αφήσει μια άσχημη γευση, είτε λόγω προχειρότητας, είτε λόγω απαράδεκτου-ερασιτεχνικού σεναρίου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28910
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4935 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Είμαι καλυμμένη με φτερά και πούπουλα... :groovy:  Να τα λέμε αυτά... Μικρή ήθελα να γίνω αρχαιολόγος σαν τον Ιντιάνα Γκούφυ.. :fiou: ενδόμυχα ακόμα θέλω! :xm: Παρόλα αυτά διαβάζω τα πάντα.... ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Τελεία. :D Καλό σενάριο να έχουν και γλυκό σχεδιάκι! Ας είναι από όπου θέλουν! Από αυτά τα λιγότερο αγαπημένα μου είναι συνήθως τα υπερηρωικά... εμμμ... ποιος ξέρει;. εκτός αν τα υπερηρωικά έχουν σχέση με Φάντομ! :P

 

:imac:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5868 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν , εγώ ανήκω στη φυλή ΤA ΠΑΝΤΑ (super hero, indie , Ευρωπαικά-BD , MANGA , DISNEY ) Ελληνικές και ξένες εκδόσεις

Έχω αγαπημένα πράγματα από όλες τις κατηγορίες. Διαβάζω και αγοράζω γενικά από όλα. Με τις ιδιαιτερότητες μου φυσικά.

 

edit. Ανάλυση τι διαβάζω τώρα: 60% indie US , 15% Marvel - DC , 10% Europe , 15% Manga 

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι απορρίπτω τα DISNEY. Αν βρω κάτι καλό (πχ βιβλιοθήκη Barks ) το τιμάω.

 

Στη δεύτερη ερώτηση είμαι στο ότι η φυλή κυρίως/μόνο DISNEY είναι πιο μακριά από εμένα.

Όχι γιατί δεν εκτιμώ τους χαρακτήρες (ο Donald είναι αγαπημένος μου από μικρό παιδί) , τις ιστορίες (μερικές πραγματικά απίθανες)

ή τους δημιουργούς , αλλά γιατί θεωρώ ότι η συγκεκριμένη κατηγορία είναι περιορισμένη από πλευράς σεναρίων που μπορούν να ικανοποιήσουν

έναν ενήλικα αναγνώστη αν διαβάζει  μόνο/κυρίως DISNEY.

 

:sun3:

Μπορω να συμφωνησω σχεδον απολυτα, αλλαζοντας μονο τα ποσοστα :P

 

Ανάλυση τι διαβάζω τώρα: 75% indie US , 10% Marvel - DC , 10% Europe , 5% Manga 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11400
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4677 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πάντως είναι απίστευτο πόσοι δεν διαβάζουν manga επειδή έχουν την εικόνα των shonen στο μυαλό τους. Στην Ελλάδα είμαστε αρκετά πίσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μπα, δε θα το λεγα. Υπάρχει πολύς κόσμος εκεί έξω που διαβάζει manga, απλά για διάφορους λόγους δεν είναι στο φόρουμ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3285
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Ναι , και εμένα μου κάνει εντύπωση το ποσοστό του No Manga.

Να προτείνω 2. (Lone Wolf and Cub , Pluto ):hypno:

 

Επίσης μου φάνηκε μικρό το ποσοστό κυρίως/μόνο DISNEY (μάλλον δεν ψήφισαν πολλοί καθαρόαιμοι ντισνεϊκοί)

Φυσικά στο τρίτο ερώτημα τα Disney έρχονται δεύτερα και εκεί φαίνεται η αγάπη που τους έχει πολύς κόσμος.

 

Ελπίζω να βγήκαν κάποια συμπεράσματα για τα γούστα μας εδω μέσα.

 

Πάντως η γνώμη μου είναι ότι αν απορρίπτουμε μια σχολή χάνουμε πολλά αξιόλογα πράγματα

σκεφτείτε πχ να βλέπατε μόνο Γαλλικές ή μόνο Αμερικάνικες ταινίες ή μόνο κωμωδίες ή μόνο Γαλλικές κωμωδίες

ή μόνο Γιαπωνέζικα θρίλερ ή μόνο ....Ιταλικές περιπέτιες με τον Μασίστα και τον Ηρακλή :P

 

Από την άλλη η εξειδίκευση και το κόλλημα οδηγούν σε βαθιά γνώση και σε ωραίες συλλογές.

 

:beer:

 

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασία από Cassidy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.