Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΣΚΙΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ


BladeRunner1992

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΣΚΙΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ (Η)
Σενάριο/Kείμενα:
Ian N. J. Culbard
Σχέδιο:
Ian N. J. Culbard
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
09-2017
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Τρόμου/Θρίλλερ
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
120
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Θωμάς Μαστακούρης
Πρωτότυπος τίτλος:
The Shadow Out of Time (SelfMadeHero, 2013)
Προέλευση:
Βρετανική
ISBN:
978-960-521-274-2

  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4299 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

tn_SKIAPERAXRONO_0001.jpg tn_SKIAPERAXRONO_0001z.jpg

 

Περίληψη:

 

Άρκαμ, 1908, Πανεπιστήμιο Μισκατόνικ. Ο καθηγητής Ναθάνιελ Πίζλι καταρρέει την ώρα της διδασκαλίας μπροστά στους φοιτητές του και συνέρχεται πέντε χρόνια μετά. Με φρίκη ανακαλύπτει πως στη διάρκεια αυτής της περιόδου το σώμα του κάθε άλλο παρά ήταν αδρανές – ενώ αρχίζει να βασανίζεται από ανησυχητικούς και αλλόκοτους εφιάλτες. Ο Πίζλι προσπαθώντας να βρει την αλήθεια που κρύβεται πίσω από τα χαμένα χρόνια της ζωής του, έρχεται αντιμέτωπος με πρωτόγνωρες καταστάσεις. 

 

Τον Φεβρουάριο του 2016 είχα διαβάσει την νουβέλα του Χ. Φ. Λάβκραφτ πάνω στην οποία βασίζεται το παρόν graphic novel, η τελευταία μακροσκελής ιστορία που έγραψε ο μεγάλος αυτός συγγραφέας τρόμου. Είχα μείνει γενικά ικανοποιημένος από την νουβέλα, αν και είχα συναντήσει διάφορα... προβληματάκια με τις πομπώδεις περιγραφές και την όλη τρέλα της πλοκής. Από τα τρία βιβλία του συγγραφέα που έχω διαβάσει μέχρι σήμερα ("Η περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ" και "Τα βουνά της τρέλας" τα άλλα δυο), είναι το λιγότερο αγαπημένο μου. Όπως και να'χει, όμως, η ιστορία είναι φοβερά ενδιαφέρουσα και οι ιδέες εξαιρετικά ιντριγκαδόρικες, σίγουρα είναι ένα βιβλίο που αξίζει να διαβάσει κανείς.

 

Τώρα, εδώ έχουμε να κάνουμε με την μεταφορά μιας τόσο περίεργης και ιδιαίτερης νουβέλας σε μορφή κόμικ. Κατά την γνώμη μου έκανε αρκετά καλή δουλειά ο Κάλμπαρντ, μετέφερε όσο μπορούσε την τρέλα και την παράνοια που διακρίνει την πλοκή και τον πρωταγωνιστή, το σχέδιο είναι "καθαρό" -αν και ίσως όχι για όλα τα γούστα-, νομίζω ότι κάνει καλά την δουλειά του, αποτυπώνει με παραστατικότητα όλες τις περιπέτειες του καθηγητή Πίζλι.

 

Σίγουρα το κόμικ μπορεί να μην διαθέτει την τρομακτική και περίεργη ατμόσφαιρα της νουβέλας του Λάβκραφτ, μιας και λείπουν όλες αυτές οι τρομερές περιγραφές των τοπίων, των γεγονότων και των χαρακτήρων για τις οποίες φημίζεται ο φοβερός αυτός συγγραφέας, όμως νομίζω ότι μια χαρά μπορεί να περάσει κάποιες ανατριχίλες στον αναγνώστη και να τον μπάσει στον τρομερό κόσμο των ιστοριών του Χ. Φ. Λάβκραφτ. Κάποια καρέ, μάλιστα, τα χάζεψα για λίγα λεπτά παραπάνω! Στα θετικά του κόμικ είναι η στρωτή ροή της υπόθεσης, καθώς και τα πολύ ωραία και ταιριαστά με την ιστορία χρώματα. 

 

Γενικά, σαν λάτρης των ιστοριών του Χ. Φ. Λάβκραφτ, έμεινα ικανοποιημένος και "χορτασμένος" από το συγκεκριμένο κόμικ, χωρίς βέβαια να ενθουσιαστώ κιόλας. Όμως η έκδοση αξίζει τα λεφτά της (έστω με μια καλή έκπτωση τουλάχιστον!), τόσο για την ιστορία αυτή καθαυτή, το σχέδιο και τα χρώματα, όσο και για την πολύ προσεγμένη και ωραία δουλειά εκ μέρους των εκδόσεων Αίολος. 

 

8.5/10

Επεξεργασία από BladeRunner1992
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Καλή αρχή στις ελληνικές παρουσιάσεις Λεπιδοδρομέα :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μου άρεσε πάρα πολύ η ιστορία, η οποία ήταν κλασική μυθολογία Κθούλου. Δεν έχω διαβάσει το μυθιστόρημα, και να πω την αλήθεια δεν είναι προτεραιότητά μου καθώς νομίζω ότι το βιβλίο θα είναι πολύ κουραστικό, γεμάτο περιγραφές και λεπτομέρειες όπως μας συνήθιζε ο Lovecraft. To συγκεκριμένο graphic novel ήταν στη wishlist μου αρκετό καιρό τώρα, και χάρηκα πάρα πολύ με την είδηση της κυκλοφορίας του στα ελληνικά. Συγκριτικά με τα Βουνά της Τρέλας, πάντως, μάλλον μου άρεσε ελαφρώς λιγότερο. Ελπίζω ο Αίολος να συνεχίσει και με τα άλλα 2 έργα των Lovecraft - Culbard που δεν έχουν μεταφραστεί ακόμα.

 

:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το διάβασα και δεν μπορώ να πω πως μου άρεσε. Φυσικά δεν έχω διαβάσει το βιβλίο γιατί από παιδί έβρισκα τον lovecraft παιδικό.

Τα βουνά της τρέλας πάντως που το είχα διαβάσει πριν μερικούς μήνες μου άρεσαν περισσότερο. 

 

Νομίζω πως στο συγκεκριμένο τρία πράγματα δεν μου άρεσαν, το μεγάλο μέρος πριν το ταξίδι που μοιάζει εισαγωγικό (σε αντίθεση με τα βουνά της τρέλας). το σχέδιο που ήταν διεκπεραιωτικό χωρίς πολλές λεπτομέρειες και φιοριτούρες που θα ταίριαζε και τρίτο το ότι όλο το κόμικ είναι μια αφήγηση. 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.