Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΤΩΝ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙΩΝ


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  34429
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  4
  • Reputation:   14
  • Achievement Points:  4
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1788 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Η έκδοση του 7/2001 έχει επίσης 2 παραρτήματα, τα Α' και Β'. Σίγουρα και τα 5 παραρτήματα τα έχω δει σε μεταγενέστερες εκδόσεις, στην πρώτη όμως "ανανεωμένη" έκδοση με την μαύρη λωρίδα στο κάτω μέρος και το σήμα των εκδόσεων σε πράσινο δεν υπάρχουν παρα μόνο αυτά που ανέφερα.

Επεξεργασία από Lila
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  34786
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  11
  • Reputation:   20
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1708 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

On 25/5/2019 στο 7:05 ΜΜ, Lila είπε:

Η έκδοση του 7/2001 έχει επίσης 2 παραρτήματα, τα Α' και Β'. Σίγουρα και τα 5 παραρτήματα τα έχω δει σε μεταγενέστερες εκδόσεις, στην πρώτη όμως "ανανεωμένη" έκδοση με την μαύρη λωρίδα στο κάτω μέρος και το σήμα των εκδόσεων σε πράσινο δεν υπάρχουν παρα μόνο αυτά που ανέφερα.

Είναι σίγουρα δυο διαφορετικές εκδόσεις με τα μαύρα ζωγραφιστά εξώφυλλα όπως σωστά αναφέρει ο φίλος , δεν το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος κι έχουν μεγάλες διαφορές , ξεκινάμε από το λογότυπο του κέδρου που είναι μέσα σε πλαίσιο και σε χρώμα πράσινο , στο οπισθόφυλλο που έχουν διάφορες στο κείμενο και στη  γραμματοσειρά και στις εικόνες που δεν έχουν τα επόμενα , μέσα μέχρι αυτήν την έκδοση με το πράσινο λογότυπο του κέδρου είχαν τον χάρτη μονοκόμματο που τον ξεδιπλώνεις , με την επόμενη έκδοση να αλλάζει το εξώφυλλο του τρίτου βιβλίου και για κάποιον ακατανόητο λόγο να γίνεται σχεδόν το διπλάσιο σε σελίδες ( από και και έπειτα ) , οι χάρτες πλέον είναι σελίδα σελίδα , και το λογότυπο του κέδρου εξωτερικά είναι άσπρο χωρίς πλαίσιο . ( Αν τα βάλει κάποιος δίπλα θα παρατηρήσει και άλλες διαφορές , δεν είναι μόνο αυτές που αναφέρω ) . Μπορώ κάποια στιγμή να ανεβάσω φωτο . Αν κάνω λάθος σε κάτι μπορεί οποίος θέλει να με διορθώσει , απλά θα ήθελα αν έχει κανείς το βιβλίο νο1 με το ασπρο ζωγραφιστό εξώφυλλο με το λογότυπο του κέδρου σε άσπρο να ανεβάσει μια φωτό . 

79D93605-3F40-4A63-96B2-FEA92AC29F10.jpeg

1A52E4F0-548D-43E6-A6D7-0C9A5E68D1B8.jpeg

Επεξεργασία από KontantineSt
Φωτογραφίες
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πάνω από το πρώτο ποστ έχει ένα πινακάκι με τα στοιχεία της σειράς, που επίσης σε παραπέμπει στα σκαναρισμένα εξώφυλλα της σειράς (κλίκαρε το ΕΔΩ που θα βρεις στο πινακάκι). Θα βρεις πολλές διαφορετικές εκδόσεις του βιβλίου εκεί,  συλλεγμένες από τα μέλη που έχουν απαντήσει στο θέμα μέχρι στιγμής, μεταξύ και αυτών, αυτά που ζητάς. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34786
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  11
  • Reputation:   20
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1708 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πριν από 1 ώρα, GreekComicFan είπε:

Πάνω από το πρώτο ποστ έχει ένα πινακάκι με τα στοιχεία της σειράς, που επίσης σε παραπέμπει στα σκαναρισμένα εξώφυλλα της σειράς (κλίκαρε το ΕΔΩ που θα βρεις στο πινακάκι). Θα βρεις πολλές διαφορετικές εκδόσεις του βιβλίου εκεί,  συλλεγμένες από τα μέλη που έχουν απαντήσει στο θέμα μέχρι στιγμής, μεταξύ και αυτών, αυτά που ζητάς. :)

Καλησπέρα , έχεις δίκιο τώρα το πρόσεξα , δε βλέπω όμως το βιβλίο 1 με το μαύρο ζωγραφιστό εξώφυλλο με το ασπρο λογότυπο του κέδρου . Υπάρχει τελικά ή όχι ; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν ξέρω ποιο λες ακριβώς. Είδες τα προηγούμενα ποστς για να δεις αν το έχει βάλει κάποιος τουλάχιστον σε φωτογραφία ήδη;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34786
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  11
  • Reputation:   20
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1708 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

2 ώρες πριν, GreekComicFan είπε:

Δεν ξέρω ποιο λες ακριβώς. Είδες τα προηγούμενα ποστς για να δεις αν το έχει βάλει κάποιος τουλάχιστον σε φωτογραφία ήδη;

Ναι τα είδα όλα δεν υπάρχει σε κάποια φωτογραφία από αυτές που έχει εδώ .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  34429
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  4
  • Reputation:   14
  • Achievement Points:  4
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1788 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

@KontantineSt Χρήσιμη σύγκριση. Θα μπορούσες να ανεβάσεις αν γίνεται τις χρονολογίες αυτών των βιβλίων σε φωτό; Φτιάχνω μία λίστα σχετικά με τις εκδόσεις και τις διαφορές τους για προσωπική χρήση.
Επίσης το εξώφυλλο  του πρώτο τόμου που έχω με το σήμα του κέδρου σε άσπρο, ο οποίος χρονολογείται το 2001, είναι με το Άργκοναθ και δεν εχω καταφέρει να βρω αν υπάρχει κάποιο άλλο διαφορετικό ανάμεσα σε αυτή την έκδοση και στην έκδοση του 2000. Το μόνο που ξέρω είναι ότι το βιβλίο με το εξώφυλλο του 2000 και το σήμα του κέδρου σε πράσινο επανεκδόθηκε τον 9/2001.

Επεξεργασία από Lila
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34786
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  11
  • Reputation:   20
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1708 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

19 ώρες πριν, Lila είπε:

@KontantineSt Χρήσιμη σύγκριση. Θα μπορούσες να ανεβάσεις αν γίνεται τις χρονολογίες αυτών των βιβλίων σε φωτό; Φτιάχνω μία λίστα σχετικά με τις εκδόσεις και τις διαφορές τους για προσωπική χρήση.
Επίσης το εξώφυλλο  του πρώτο τόμου που έχω με το σήμα του κέδρου σε άσπρο, ο οποίος χρονολογείται το 2001, είναι με το Άργκοναθ και δεν εχω καταφέρει να βρω αν υπάρχει κάποιο άλλο διαφορετικό ανάμεσα σε αυτή την έκδοση και στην έκδοση του 2000. Το μόνο που ξέρω είναι ότι το βιβλίο με το εξώφυλλο του 2000 και το σήμα του κέδρου σε πράσινο επανεκδόθηκε τον 9/2001.

Καλημερα εχεις πμ , τσέκαρε τα εισερχόμενα . 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να κάνω έναν σχολιασμό στα εξώφυλλα του "άρχοντα" και κατ' επέκταση και στο όλο έργο του Τόλκιν, που κυκλοφόρησαν στη χώρα μας;

 

Όσο αφορά την τριλογία του "άρχοντα" μπορούμε να πούμε πως αισθητικά ατύχησε στη χώρα μας. Αν απορρίψουμε (με ευκολία) τα τελευταία εξώφυλλα ταινιών τα οποία δεν έχουν σχέση με το λογοτεχνικό έργο (η ταινία είναι μια διαφορετική έκδοση ενός λογοτεχνικού έργου και δεν πρέπει να ταυτίζονται), μένουμε με τα παλιά εξώφυλλα τα οποία θεωρούνται απο αρκετούς "συλλεκτικά".

 

Αν πάρουμε τα αρχικά εξώφυλλα (τα λευκά), κατα την ταπεινή μου γνώμη ήταν απο απλοϊκά έως και άσχημα. Έχεις μια γκάμα κορυφαίων έργων απο την "συντροφιά του δαχτυλιδιού" και μας παρουσιάζεις τον...Μπάλρογκ; Τα υπόλοιπα δύο τα οποία αν δεν απατώμαι ήταν έργα δύο αδελφών, εμένα δεν μου είπαν τίποτα.Η Επιστροφή του Βασιλιά είναι κάπως χαριτωμένο εξώφυλλο αλλά μέχρι εκεί. Αν βάλουμε σε όλα αυτά και την μουντή και παρωχημένη γραμματοσειρά του εξωφύλλου που γράφει "ΤΟΛΚΙΝ", νομίζω το πράγμα γίνεται ακόμα χειρότερο. Καλούτσικο εξώφυλλο και το Χόμπιτ αλλά δυστυχώς σε αυτή την έκδοση το κείμενο είναι γραμμένο στο πολυτονικό.

 

Προχωρώντας στα εξώφυλλα με τα  μαύρα πλαίσια, τα πράγματα γίνονται σαφώς καλύτερα αλλά κατα τη γνώμη μου όχι κάτι το ιδιαίτερο στο σύνολο της τριλογίας. Η "συντροφιά του δαχτυλιδιού" κοσμείται μάλλον απο το ομορφότερο εξώφυλλο στις ελληνικές μεταφράσεις όχι μόνο ό,τι αφορά την τριλογία αλλά και γενικά την όλη μεταφρασμένη στα ελληνικά εργογραφία του Τόλκιν. Και τα υπόλοιπα δύο έργα του John Howe δεν λέω πως είναι άσχημα αλλά σίγουρα υπήρχαν αρκετά ομορφότερα έργα του ιδίου σχεδιαστή (όπου για άλλη μια φορά στην καινούργια έκδοση της Επιστροφής  επιλέγονται τέρατα για να κοσμήσουν το βιβλίο...) Επίσης να αναφέρουμε και το ατόπημα της επιλογής του εξωφύλλου των "Δύο Πύργων" αφού ο συγκεκριμένος πίνακας αναπαριστά σκηνή απο το Silmarillion και όχι απο τον Άρχοντα (μάλλον έχουν μια εμμονή με τα τέρατα ακόμα και όταν αυτά είναι αταίριαστα με την ιστορία. Δεν εξηγείται διαφορετικά). Μια αστοχία την οποία ξαναβρίσκουμε και στο Χόμπιτ αφού ο συγκεκριμένος πίνακας του Ted Nasmith δεν αναπαριστά σκηνή του Χόμπιτ αλλά του Άρχοντα..

 

Σε αυτά να προσθέσουμε και την χαμηλή ποιότητα σε υλικό επίπεδο, αφού όλα τα βιβλία του άρχοντα είναι με μαλακό εξώφυλλο, χωρίς σχέδια, με τα τελευταία της σειράς μάλιστα να είναι τυπωμένα σε χαρτί εφημερίδας.

 

Συμπερασματικά όσο αφορά την εργογραφία του Τόλκιν στη χώρα μας σχετικά με τη μέση-γη, "νικητές" βγαίνουν κατα τη γνώμη μου η Συντροφιά, αλλά και η μικρή συλλογή ποιημάτων η οποία περιλαμβάνει σχέδια του ίδιου του Τόλκιν· και αυτά τυπωμένα σε ένα πολύ όμορφο χαρτί.

 

Όμορφο εξώφυλλο έχει φυσικά και το Σιλμαρίλλιον αλλά με πλήρης απουσία σχεδίου. Στις μεταγενέστερες φυσικά εκδόσεις, η εκτύπωση έγινε σε χαρτί εφημερίδας. Οι ωραιότερες όμως εκδόσεις στο σύνολό τους όσο αφορά τη Μέση Γη στην Ελλάδα είναι νομίζω με διαφορά τα παιδιά του Χούριν και Ο Μπέρεν και η Λούθιεν. Πολύ όμορφα εξώφυλλα και σχέδια στο εσωτερικό τους, διακοσμημένα απο τον ταλαντούχο Alan Lee. Aμφότερα τα βιβλία τυπώθηκαν σε πολύ όμορφο χαρτί σαμουά. Γιατί όμως δεν περιλαμβάνω τα δύο αυτά βιβλία στους "νικητές"; Γιατί πολύ απλά δεν είναι έργα του (πατέρα) Τόλκιν αλλά του υιού του (όπως δεν είναι και το Σιλμαρίλλιον). Ωραίες ιστορίες και εξαιρετικά επίπονη εργασία για να συγκεντρωθεί όλο αυτό το υλικό,  αλλά οι ιστορίες αυτές βασίζονται απλώς πάνω σε ιδέες του πρεσβύτερου Τόλκιν που δεν αναπτύχθηκαν 100% απο αυτόν.
 

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Εμαθα μεσω αυτου του τοπικ για την Α εκδοση του Αρχοντα, αυτην με το λευκο πλαισιο στη λεξη ΤΟΛΚΙΝ. Σκεφτομαι να την παρω για συναισθηματικους λογους, θεωρειτε οτι ειναι δυσκολο να βρεθει?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Την έχω πετύχει σε 2-3 αγγελίες κατα καιρούς στο facebook. Δεν είναι σίγουρα εύκολο να τη βρεις αλλά απ' ό,τι είδα τελικά, όχι και τόσο σπάνιο. Μπορείς κάλλιστα να γραφτείς σε μια ομάδα αναζήτησης βιβλίων και να αναρτήσεις το αίτημά σου.

 

Επίσης υπάρχει και σε παλαιοβιβλιοπωλεία αλλά σε εξωφρενική τιμή όπου κατα τη γνώμη μου είναι πεταμένα λεφτά.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  34786
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  11
  • Reputation:   20
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1708 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

On 9/12/2019 στο 7:50 ΜΜ, christs είπε:

Εμαθα μεσω αυτου του τοπικ για την Α εκδοση του Αρχοντα, αυτην με το λευκο πλαισιο στη λεξη ΤΟΛΚΙΝ. Σκεφτομαι να την παρω για συναισθηματικους λογους, θεωρειτε οτι ειναι δυσκολο να βρεθει?

Καλημέρα και χρόνια πολλά , υπάρχει η α ´ έκδοση της τριλογίας αλλά έβγαινε για καμία 10ρια χρόνια , μπορεί να πετύχεις εκτύπωση του ´86 πχ αλλά μπορεί να βρεις και του ´93 , πιστεύω αυτό καθορίζει την τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης όπως εννοείται και κατάσταση των βιβλίων . Επίσης υπάρχει και ο χομπιτ σε αυτήν την έκδοση , γενικά είναι καθαρά υποκειμενικό το αν αξίζει να πάρεις αυτήν την έκδοση , αν θέλεις την αγοράζεις όπου την βρεις και όσο την βρεις . Μην περιμένεις βα τα δεις κάπου 5€-10€ το βιβλίο , εγώ έχω βρει στην Πάτρα σε παλαιό βιβλιοπωλείο το 3ο βιβλίο σε φοβερά άθλια κατάσταση ( σκισμένο καλλημενο με σελοτέιπ , σπασμένη ράχη , μέσα σκισμένες σελίδες δε θυμάμαι αν ήταν και γραμμένο κιόλας ) και το έδινε 25€ . Για εμένα αν τα βρεις σς αξιοπρεπή κατάσταση μπορείς να διαθέσεις και 15€-20€ για τις πρώτες εκτυπώσεις .

Επεξεργασία από KontantineSt
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34786
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  11
  • Reputation:   20
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1708 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

On 10/12/2019 στο 12:04 ΜΜ, lovcom είπε:

Την έχω πετύχει σε 2-3 αγγελίες κατα καιρούς στο facebook. Δεν είναι σίγουρα εύκολο να τη βρεις αλλά απ' ό,τι είδα τελικά, όχι και τόσο σπάνιο. Μπορείς κάλλιστα να γραφτείς σε μια ομάδα αναζήτησης βιβλίων και να αναρτήσεις το αίτημά σου.

 

Επίσης υπάρχει και σε παλαιοβιβλιοπωλεία αλλά σε εξωφρενική τιμή όπου κατα τη γνώμη μου είναι πεταμένα λεφτά.

Όπου και να γραφτείς φίλος δεν είναι και τόσο εύκολο να το βρεις όπως αναφέρεις , όπως είπα και στον φίλο που ρωτάει , είναι το το θέλει ο καθένας · αν το θες για ανάγνωση πάρε μια έκδοση μεταγενέστερη βρίσκεις και με 7€ σε άριστη κατάσταση , αν το θες για συλλογή υπάρχουν παράγοντες που καθορίζουν την τιμή των βιβλίων . 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

7 ώρες πριν, KontantineSt είπε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά , υπάρχει η α ´ έκδοση της τριλογίας αλλά έβγαινε για καμία 10ρια χρόνια , μπορεί να πετύχεις εκτύπωση του ´86 πχ αλλά μπορεί να βρεις και του ´93 , πιστεύω αυτό καθορίζει την τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης όπως εννοείται και κατάσταση των βιβλίων . Επίσης υπάρχει και ο χομπιτ σε αυτήν την έκδοση , γενικά είναι καθαρά υποκειμενικό το αν αξίζει να πάρεις αυτήν την έκδοση , αν θέλεις την αγοράζεις όπου την βρεις και όσο την βρεις . Μην περιμένεις βα τα δεις κάπου 5€-10€ το βιβλίο , εγώ έχω βρει στην Πάτρα σε παλαιό βιβλιοπωλείο το 3ο βιβλίο σε φοβερά άθλια κατάσταση ( σκισμένο καλλημενο με σελοτέιπ , σπασμένη ράχη , μέσα σκισμένες σελίδες δε θυμάμαι αν ήταν και γραμμένο κιόλας ) και το έδινε 25€ . Για εμένα αν τα βρεις σς αξιοπρεπή κατάσταση μπορείς να διαθέσεις και 15€-20€ για τις πρώτες εκτυπώσεις .

Τελικά βρηκα και τα 3 βιβλία που εψαχνα σε αριστη κατάσταση και με μολις 25 ευρω. Οπότε γι αλλη μια φορα επιβεβαιωθηκε ο κανονας του "ολα βρισκονται" αρκει να εχεις υπομονη. ;)

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ο αγαπημένος μας Μπίλμπο ξεκίνησε για τις μεγάλες διακοπές από τους οποίες δε θα γυρίσει ποτέ. :(

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εξώφυλλο και οπισθόφυλλο της έκδοσης που κυκλοφορεί τώρα για το δεύτερο βιβλίο "Οι Δύο Πύργοι". Εκτός από τη βάση, πρέπει το εξώφυλλο να μπει και στην παρουσίαση εκεί που λέει για τα εξώφυλλα που κυκλοφορούν τώρα και έχει το 1ο και το 3ο :) 

 

Μεταφέρθηκε στη βάση

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  35684
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  2
  • Reputation:   3
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1517 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Παιδιά μήπως θα ήταν εύκολο σε κάποιον να σκανάρει και να προσθέσει στη βάση και τους χάρτες από κάθε έκδοση; Θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  36500
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  3
  • Reputation:   1
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Για κάποιον που δεν έχει διαβάσει ακόμα τα βιβλία (ένας απ'το χωριό, όχι εγώ!) ποια έκδοση προτείνετε να πάρει για τη βιβλιοθήκη του? Ποια είναι η πληρέστερη, πιο εμπλουτισμένη (κείμενο, παραρτήματα, χάρτες) και σε καλύτερη ποιότητα εκτύπωσης?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ purple_orchid

 

Mία είναι η έκδοση αυτή του Κέδρου. Το κείμενο πάντα εκδιδόταν σε πλήρη μορφή και όχι σε διασκευή. Όσο αφορά την καλύτερη ποιότητα εκτύπωσης δεν πολυκατάλαβα τι εννοείς· η εκτύπωση η ίδια είναι σε όλες τις εκδόσεις απλώς στις αρχικές χρησιμοποιούταν ποιοτικότερο χαρτί.

 

Οι μόνες διαφορές στις εκδόσεις είναι ότι στις αρχικές (στον γ' τόμο) δεν θα βρεις όλα τα παραρτήματα, καθώς και ο χάρτης είναι σε μια ενιαία μορφή και όχι σε στυλ σελίδων όπως είναι σήμερα. Οι παλαιότερες εκδόσεις επίσης χρησιμοποιούσαν διαφορετικά (και κάποιες φορές άσχετα) εξώφυλλα, ενώ σήμερα είναι εμπνευσμένα απο τις ταινίες.

 

 

Μην ντρέπεσαι που δεν το χεις διαβάσει· εγώ διάβασα μετά απο πολύ κόπο μόνο τον πρώτο τόμο και δεν σκοπεύω να προχωρήσω.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36500
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  3
  • Reputation:   1
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

18 λεπτά πριν, lovcom είπε:

@ purple_orchid

 

Mία είναι η έκδοση αυτή του Κέδρου. Το κείμενο πάντα εκδιδόταν σε πλήρη μορφή και όχι σε διασκευή. Όσο αφορά την καλύτερη ποιότητα εκτύπωσης δεν πολυκατάλαβα τι εννοείς· η εκτύπωση η ίδια είναι σε όλες τις εκδόσεις απλώς στις αρχικές χρησιμοποιούταν ποιοτικότερο χαρτί.

 

Οι μόνες διαφορές στις εκδόσεις είναι ότι στις αρχικές (στον γ' τόμο) δεν θα βρεις όλα τα παραρτήματα, καθώς και ο χάρτης είναι σε μια ενιαία μορφή και όχι σε στυλ σελίδων όπως είναι σήμερα. Οι παλαιότερες εκδόσεις επίσης χρησιμοποιούσαν διαφορετικά (και κάποιες φορές άσχετα) εξώφυλλα, ενώ σήμερα είναι εμπνευσμένα απο τις ταινίες.

 

 

Μην ντρέπεσαι που δεν το χεις διαβάσει· εγώ διάβασα μετά απο πολύ κόπο μόνο τον πρώτο τόμο και δεν σκοπεύω να προχωρήσω.

Έχω βρει την έκδοση με τα μαύρα εξώφυλλα ΚΑΙ με το άσπρο σηματάκι του Κέδρου ΚΑΙ με το πράσινο. (οι εκδόσεις με τα εξώφυλλα της ταινίας απορρίπτονται!) Και αναρωτιόμουν ποια από τις δύο να πάρω (ή να ψάξω να πάρω τις πρώτες εκδόσεις με τα άσπρα εξώφυλλα?) ?

Τα βρήκα σε ένα βιβλιοπωλείο σε ένα χωριό 😁 και άνοιξα την έκδοση με το άσπρο σηματάκι του Κέδρου κ έπαθα σοκ από το πόσο χάλια και φτηνιαρικη ήταν η ποιότητα της σελίδας!! Την άλλη έκδοση δεν την άνοιξα γιατί έκλεινε το βιβλιοπωλείο και βιαζομασταν. Είναι και αυτή τόσο χάλια ποιοτικά? Και μεταξύ τους αυτές οι δύο εκδόσεις τι διαφορές έχουν σε χάρτες κ παραρτήματα? (είδα στις φωτογραφίες πιο πάνω ότι κάποιος έχει και τις δύο κ είπα να ρωτήσω..)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κατ' αρχάς με βρίσκεις σύμφωνω όσο αφορά τα εξώφυλλα της ταινίας. Απο κει και πέρα γνώμη μου είναι να πάρεις όχι μόνο ό,τι είναι πιο φτηνό αλλά να είναι φτηνό όπως και να χει. Για μένα τα άσπρα εξώφυλλα είναι άσχημα. Προτιμώ τα μαύρα αλλά και εκεί υπάρχουν fail-ιες γιατί υπάρχουν ασυνέπειες με την ιστορία (λίγο πιο πάνω έχω σχολιάσει τα εξώφυλλα).

 

Πάντως γενικά δεν υπήρχε ποτέ κανα σούπερ χαρτί αλλά αυτή την χάλια ποιότητα που είδες ίσως οφείλεται απο την χρονική φθορά.

 

Όσο αφορά τους χάρτες και τα παραρτήματα ισχύει αυτό που σου είπα και πριν: ο λευκός τόμος (μιλάμε πάντα για τον τρίτο τόμο· εκεί περιέχονται τα παραρτήματα) δεν περιέχει όλα τα παραρτήματα, καθώς δεν τον περιέχει και ο μαύρος με το άλογο. Το μαύρο με τα ορκς αν θυμαμαι καλά περιέχει όλα τα παραρτήματα. Το πράσινο σήμα είναι πιο παλιό και έχει τους χάρτες αν δεν απατώμαι αναδιπλούμενο (το αναφέρει κάποιος χρήστης πιο πάνω). Με το λευκό είναι πιο πρόσφατο και ο χάρτης ειναι σε μορφή σελίδων. Είναι πάντως οι ίδιοι σε κάθε τόμο. Δεν αλλάζουν.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36500
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  3
  • Reputation:   1
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Έχω διαβάσει όλα τα σχόλια σε αυτό το thread. Κρίμα...και μου άρεσε το εξώφυλλο με το άλογο.. πολύ περισσότερο από ότι με τα Ορκ. Στην έκδοση που βρήκα οι σελίδες ήταν λεπτές σαν τσιγαρογαρτο που λέει ο λόγος. Του περιπτέρου τα βιπερ πολύ καλύτερη ποιότητα έχουν. Ο Κέδρος τι φάση??? Ένα από τα πιο ευπώλητα και δημοφιλή βιβλία όλων των εποχών το έχει του πεταματού!! Ούτε μια συλλεκτική έκδοση τόσα χρόνια!! Ένα δερματόδετο ή σκληρό εξώφυλλο έστω... Τα Χάρι Πότερ κάθε 2 χρόνια κ άλλη συλλεκτική έκδοση! Ένα σωρό λεφτά θα εισπράξει ο Κέδρος αν βγάλει μια συλλεκτική όμορφη έκδοση. Ήθελα να ξερα γιατί δεν το κάνουν...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το εξώφυλλο με το άλογο είναι σαφώς πολύ καλύτερο απο ένα εξώφυλλο με τέρατα (κάτι που δυστυχώς δεν συνέβει μόνο μία φορά). Χαρτοπολτό έχουν μόνο οι σημερινές εκδόσεις του Άρχοντα. Τώρα αν πέτυχες κάποιο φθαρμένο αντίτυπο ετών δεν ξέρω.

 

Σχετικά με μια συλλεκτική (φροντισμένη θα την έλεγα εγώ) έκδοση, νομίζω θα το θελαν πολύ αλλά δεν πιστεύω να ασχοληθούν τουλάχιστον για το προσεχές μέλλον. Θα προτιμούσα επίσης να κυκλοφορούσε και μια έκδοση με καινούργια μετάφραση. Ειδικά πάντως σε τέτοιες εποχές που ακριβαίνουν τα πάντα, λίγοι εκδοτικοί οίκοι θα έμπαιναν σε τέτοια έξοδα.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  12800
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  33
  • Reputation:   284
  • Achievement Points:  36
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5020 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

επειδή μπερδεύτηκα λίγο, ποιες οι διαφορές στις 2 εκδόσεις εκτός από τον κέδρο που ο ένας είναι πράσινος και ο άλλος άσπρος;

79D93605-3F40-4A63-96B2-FEA92AC29F10.jpeg.8750c30cbe28662400c6a819e779024a.jpeg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   13502
  • Achievement Points:  1788
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

41 λεπτά πριν, johnf είπε:

επειδή μπερδεύτηκα λίγο, ποιες οι διαφορές στις 2 εκδόσεις εκτός από τον κέδρο που ο ένας είναι πράσινος και ο άλλος άσπρος;

 

Κοιτα το δεξια (νομιζω αυτο ειναι η επανεκδοση) μηπως εχει περισσοτερες πληροφορίες στα Appendixes.

Σαν μεταφραση λογικα ιδια θα ειναι. Μπορεις να τσεκαρεις στους συντελεστες αν μιλαμε για τον ιδιο μεταφραστη ή οχι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  12800
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  33
  • Reputation:   284
  • Achievement Points:  36
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5020 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

On 11/12/2020 στο 12:37 ΜΜ, ivoryandmarble είπε:

Παιδιά μήπως θα ήταν εύκολο σε κάποιον να σκανάρει και να προσθέσει στη βάση και τους χάρτες από κάθε έκδοση; Θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως :) 

Μακάρι να μπορέσει κάποιος να τους ανεβάσει κ από τα 3 βιβλία

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.