Μετάβαση στο περιεχόμενο

COSMIC FUNNIES [ JACQUELINE MOLINER ] ( 2012 - )


DaDiRa

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15091
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

y9QnMVx.jpg
 
 
Image_1.pngImage_2.pngImage_3.pngImage_4.png

 
 
Ένα webcomic που καταπιένεται με την Αστρονομία. Το φτιάχνει η Jacqueline Moliner και σε κάθε νέα δημοσίευση αχολείται με ένα διαφορετικό φαινόμενο, θεωρητικό μοντέλο ή απλώς με ουράνια σώματα. Στο tumblr δημοσιεύει από το 2012 και φαίνεται να είχε ξεκινήσει σαν χιουμοριστικό κόμικ με πρωταγωνιστές πλανήτες και αστέρια, όμως στο tapastic ξεκίνησε τον Μάρτιο του 2016 όπου μέχρι σήμερα έχει 66 μεγάλης έκτασης δημοσιεύσεις.
 
Το σχέδιο ποιοτικά θα το χαρακτήριζα διεκπεραιωτικό. Είναι αρκετά χοντροκομμένο (ειδικά αν το βλέπετε από οθόνη υπολογιστή), χωρίς πολλές λεπτομέρειες και με τυποποιημένα μοντέλα για κάθε αστέρι και πλανήτη. Αυτό με το οποίο παίζει η δημιουργός είναι ο χρωματισμός, ανάλογα με το ουράνιο σώμα που θέλει να απεικονίσει. Έχουν, επίσης, ανθρώπινα χαρακτηριστικά προσώπου που εναλλάσσονται μεταξύ κάποιων συγκεκριμένων, ανάλογα με το κείμενο. Γενικά το σχέδιο είναι πιο πολύ υποστηρικτικό στο κείμενο -χρησιμοποιείται κυρίως για σύγκριση μεγεθών.
 
Οι περιγραφές είναι σαφείς και κατανοητές. Αποφεύγεται όση ορολογία είναι δυνατό και ό,τι περιγράφεται μπορεί να κατανοηθεί από οποιονδήποτε. Ελάχιστες φορές κάνει αναφορές σε "θεωρία" που αναφέρθηκε σε προηγούμενο strip. Όπως καταλαβαίνετε το κόμικ είναι περισσότερο εκπαιδευτικό. Με έχω πιάσει να διαβάζω και επειδή είμαι αφηρημένος να μην καταλαβαίνω και να γυρνάω πίσω. Πάντως δίνει έναυσμα για αναζήτηση στο διαδίκτυο, κάτι που άλλωστε θεωρώ πως είναι και ο σκοπός του.
 
Webcomic


--

Από την αρχή μέχρι και τα μέσα Σεπτέμβρη, θα ποστάρεται μια μινι παρουσίαση-κριτική κάποιων webcomics που προτείνουμε για ανάγνωση. Μπορείτε να συμμετέχετε ποστάροντας την δική σας παρουσίαση για κάποιο webcomic που πιστεύετε ότι αξίζει!

 

<- Προηγούμενη Παρουσίαση | Επόμενη Παρουσίαση ->

Επεξεργασία από ΔαΔηΡάθυμος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4576 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οι αστρονομικές μου γνώσεις περιορίζονται στις παιδικές και σε ένα χαοτικό μάθημα επιλογής στο Λύκειο.

 

Απ'οτι φαίνεται αυτό το κόμικ προορίζεται για αστρονομικά αναλφάβητους όπως εγώ. :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94926
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Απ'ότι βλέπω είναι μία ευχάριστη εισαγωγή των παιδιών (κι όχι μόνο) στον δυσνόητο κόσμο της Αστρονομίας...!Μου αρέσουν τέτοιου είδους κόμικς και τα θεωρώ πολύ χρήσιμα στην εκπαίδευση...! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to COSMIC FUNNIES [ JACQUELINE MOLINER ] ( 2012 - )

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.