Μετάβαση στο περιεχόμενο

Patrick Rothfuss


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ψάχνοντας μέσω του goodreads για κάποιο βιβλίο που ίσως να μου αρέσει, πήγα και έπεσα σε έναν κύριο ονόματι Patrick Rothfuss και 2 βιβλιαράκια που έχει γράψει ως μέρος μιας τριλογίας (ακόμα περιμένουμε το τρίτο. θυμίζει Martin αυτή η αναμονή :D ). Name of the Wind (που έχει κυκλοφορήσει στα ελληνικά ως το Όνομα του Ανέμου) και The Wise Man's Fear (Όσα φοβούνται οι σοφοί). Τα στοιχεία που έδινε το goodreads ήταν απίστευτα. 450000 βαθμολογήσεις για το πρώτο, 280000 για το δεύτερο (6ψήφια αμφότερα). 4,55 βαθμολογία το πρώτο, 4,57 το δεύτερο. Αυτοί οι αριθμοί δεν υπάρχουν :) Τους βλέπεις και λες "ω λαλάκα μου, αυτό εδώ λογικά θα είναι εργάρα". Έχω διαβάσει το μισό πρώτο και το έχω παρατήσει... Δεν μου κάνει μπιου. Φταίει η στιγμή και θα το εκτιμήσω σε άλλη φάση της ζωής μου? Είναι όντως για να χασμουριέσαι? Δεν ξέρω. Και αναρωτιέμαι :)

 

Στο φόρουμ βλέπω να το έχει μνημονεύσει μόνο ο kwtsos το 2015. Με θετικά σχόλια. Από την ανάποδη προσθέτει όμως ότι όπως λένε διάφοροι στο ίντερνετ "απευθυνεται στους Χαρυ Ποτερ φανς. Θα συμφωνησω μαζι τους. " Και όντως κάτι τέτοιο μου βγάζει. Ένας τυπάς που πάει σε ένα πανεπιστήμιο, μόνο που αυτός έχει ακόμα λιγότερους συμμάχους απ'ότι ο Χάρυ Πότερ. 

 

Απορία λοιπόν. Μετά το πρώτο μισό του πρώτου βιβλίου, αλλάζει καθόλου ή συνεχίζει με το ίδιο στυλ? :) 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Ναι ετσι συνεχιζει. Και στο μισο δευτερο που εχω διαβασει ετσι το παει. Γενικα ομως το προτεινω. Αν και δεν συναδουν παντα τα γουστα με τα reviews, τοσα καλα reviews κατι λενε :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26345
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Το "όνομα" το έχω κι εγώ, μου το έχουν κάνει δώρο και με πολύ καλές συστάσεις.

Δεν το έχω διαβάσει όμως (ακόμα). Πού χρόνος με τόσα κόμικς... :P:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.