Μετάβαση στο περιεχόμενο

Joker (2019)


Jim®

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

:) Θα σου το πω με μια παραβολή. Τρόπον τινά. Πριν καμιά 20αριά χρόνια, άρτι επιστρέψας από το Αμέρικα, η κουμπάρα μου για να με κάνει να χαρώ μου έφτιαχνε ενίοτε πανκεηκς. Τότε δεν υπήρχαν έτοιμα μίγματα μπέτυ κρόκερ, ούτε έβρισκες μεηπλ σίροπ εύκολα, ούτε, ούτε, ούτε. Οπότε ήταν μπιγκ τάημ ηβέντ για εμενα. Μια φορά λοιπόν, μου έφτιαξε κάποια και της λεω "ρε συ, αυτά τώρα... ήταν κάπως φλατ ρε συ". Κάτι δεν πήγαινε καλά με δαύτα και το καταλάβαινα. Αυτή τώρα δεν μπορούσε να καταλάβει τι είχε πάει στραβά. Ώσπου μια ωραία πρωία, όπως συνέκρινε συνταγές, της φλάσαρε. Μου είχε φτιάξει πάνκεηκς από μια βραβευμένη συνταγή. Η οποία, σε αντιδιαστολή με ΟΛΕΣ τις άλλες, δεν είχε μέσα μπεηκιν πάουντερ. Οπότε δεν φούσκωσε, οπότε έβγαιναν φλατ. Για κάποιους που τρώνε πάνκεηκς κάθε μέρα, αυτή η τσαχπινιά μπορεί να ήταν κυριλέ. Για εμένα που ήθελα τα απλά., τα χυδαία πανκεηκς να χώσω βούτυρο ανάμεσα, να τα πνίξω στο μεηπλ σίροπ και να βάλω και τα μπεηκον από δίπλα να κολυμπάνε, αυτό δεν.... :) 

 

κάπως έτσι λχ και με τα οικολογικά σουβλάκια που δεν έχουν κρέας, ή με αυτά που δεν έχουν τζατζίκι, ή με αυτά που έχουν κέτσαπ και δεν συμμαζεύεται :) Προσωπικά δεν θα με χαλάσει μια στις τόσες να τα δοκιμάσω και με καμιά τυροκαυτερή μέσα (κόλπα που κάνετε εκεί στα βόρεια :) ), αλλά στο 99% των περιπτώσεων τα θέλω χυδαία :) Και άμα έρθει τουρίστας και τα φάει χωρίς κρέας ή χωρίς τζατζίκι, γουελ... δεν έφαγε γνήσιο πιτόγυρο. Έφαγε κάτι άλλο.

Κάπως έτσι και με αυτό. Μοιάζει πιο κοντά σε υλικό τύπου Elseworlds, πιο κοντά σε υλικό σαν το Superman Red Son (όπου ο Σούπερμαν ως μωρό κατέληξε στη Σοβιετική Ένωση και μας δείχνει ένα what if της ζωής του εάν είχε συμβεί αυτό και όχι άμα είχε καταλήξει στο Κάνσας). Και αυτά που μνημόνευσα είναι 100% legit DC, κάποια είναι εξαιρετικά, αλλά... δεν είναι τα συνηθισμένα Σούπερμαν :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3545 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τόσο αν είναι ο γνωστός Τζόκερ, ένας άλλος Τζόκερ ή απλά ένας εμπνευστής του μετέπειτα γνωστού Τζόκερ. Ούτε επιθυμώ να τον δω να αναμετριέται με τον Μπάτμαν. Θέλω απλά μια εξαιρετική ταινία που θα ταράξει τα νερά όπως έκανε τότε το Dark Knight που αποτέλεσε μέτρο σύγκρισης για όλες τις μετέπειτα υπερηρωικές και θα βάλει πάλι την DC στο παιχνίδι. Έχω βαρεθεί να ακούω φίλους-γνωστούς-σχολιαστές στο ίντερνετ γενικότερα να λένε ότι "οι ταινίες της DC ειναι πεταμένα λεφτά πλέον" αλλά και να αντιμετωπίζουν κάθε υπερηρωική ταινία με σνομπισμό, σαν όλες να είναι εργοστασιακά προϊόντα σχεδιασμένα απλά να 'ναι αρπαχτές (που ισχύει για την Μάρβελ εν μέρει αλλά έχει και παραγωγές που ξεχωρίζουν ενίοτε). Ας ξαναδείξουμε στον κόσμο ότι το υπερηρωικό είδος δεν έχει κουράσει και μπορεί ακόμα να προσφέρει διαμάντια, στα σωστά πλαίσια που δεν είναι απλά "χώστε τους πάντες στο ίδιο σύμπαν για να βγάλουμε λεφτά με ουρά". 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1019
  • Reputation:   6585
  • Achievement Points:  1020
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4393 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

6 ώρες πριν, germanicus είπε:

:) Θα σου το πω με μια παραβολή....

Απλά υποκλίνομαι στο πως τα έδεσες  :lol: :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3121
  • Reputation:   23715
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Αφού φίλε τζερμ σε συγχαρώ για το εξαιρετικό κείμενο να σου απαντήσω ότι η εξαιρετική το ξαναλέω απάντηση δεν είχε σχεδόν καμία σχέση με το θέμα. Γιατί; Γιατί (όπως ξαναείπα) δεν έχεις την παραμικρή ένδειξη ότι κάτι τέτοιο ισχύει. Θέλω πραγματικά να μου πείτε ΕΝΑ σημείο των trailer που δείχνει κάτι, το οποίο να έρχεται σε αντίθεση με το flashback κομμάτι του The Killing Joke. Γιατί αν βγάλουμε το κομμάτι με την Μπάρμπαρα Γκόρντον, τα υπόλοιπα στο Killing Joke θα μπορούσαν να αφορούν έναν άλλον φτωχοδιάβολο σε μία άλλη πόλη. Ναι και; Αυτό ισχύει για το 99% των υποθέσεων σε ταινίες. Εδώ άλλωστε δε μιλάμε για εναλλακτική πραγματικότητα όπως ο Red Superman ή ο Ultimate Spider-Man κλπ. Μιλάμε για μία ταινία που στο τέλος της θα μας δώσει έναν Joker. Και από τα μέχρι στιγμής δεδομένα δεν υπάρχει η παραμικρή ένδειξη, αλλά και η παραμικρή υποψία στα reviews ότι ο Joker που θα μας δώσει ο Φίλιπς δε θα μπορεί να είναι ο Joker που υπάρχει στα κόμικς 80 χρόνια τώρα, ο Joker του Άλαν Μουρ (αφού όλοι παντού θέτουν ως αναφορά το Killing Joke) και οι υπόλοιποι Τζόκερ. 

 

Δεν προεξοφλώ ότι αυτό θα συμβαίνει καλά και σώνει, απλά πιστεύω ότι θα δούμε μία ταινία που θα μας δίνει έναν 1000% κανονικό Joker και όχι έναν εκατομυριούχο μεγιστάνα ή έναν κομμουνιστή κατάσκοπο ή γυναίκα ή εξωγήινο. Θα μας δώσει έναν που στο (απίθανο αλλά χάριν συζήτησης) sequel θα πήγαινε να σκοτώσει τον Ρόμπιν χωρίς να γίνει καμία μετατροπή στον χαρακτήρα.

 

Κοινώς βρίσκω ότι εν πολλοίς υπάρχει γκρίνια για τη γκρίνια, ότι θεωρείται ελαφρώς υποχρεωτικό να περιστρέφεται τόσο η εκ των προτέρων όσο και η εκ των υστέρων κριτική στον άξονα "Αν είναι DC θα είναι μάπα, αν δεν είναι μάπα τότε δεν είναι γνήσιο DC". Εγώ πιστεύω και ελπίζω ότι θα δούμε έναν γνησιο Joker και μία σοβαρή ταινία από κόμικς όπως μόνο στο σύμπαν της DC μπορεί να υπάρξει, η Μάρβελ (είδα φέτος πάνω από 40 ταινίες) αποδεδειγμένα ΔΕΝ μπορεί. Μπορεί μόνο να κάνει την ίδια ταινία, με τον ίδιο ήρωα, αλλάζοντάς του στολή και όνομα. Είναι μεσήλιξ λευκός με σιδερένια κόκκινη στολή; Τον λέμε Iron Man. Είναι νεαρός λευκός με κόκκινη μπλε; Spider-Man. Είναι μαύρος; Black Panther; Είναι γυναίκα; Captain Marvel. Είναι μορφονιός; Thor; Αλλάζει μέγεθος; Ant-Man. Κατα τα άλλα μία πανομοιότυπη ελαφρότητα και μία επαναληψιμότητα στα πάντα. Πραγματικά εύχομαι το Joker να αποτελέσει την όαση που θα βγάλει τις ταινίες από την πεπατημένη στην οποία πέφτει και η DC (βάλτε και τον Σαζάμ στις παραπάνω κατηγορίες για του λόγου το αληθές)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το πιο βασικό σημείο για εμένα όσον αφορά το "δεν είναι ο Τζόκερ των κόμικς" είναι ότι φαίνεται να τον κάνει "ανθρώπινο". Με μητέρα και με συναισθήματα :) Φλερτάρει με το να τον κάνει συμπαθή :) 

Στο Killing Joke τρώει τόσο λίγο χρόνο στο τι ήταν πριν (και άμα ήταν :) ) που δεν προλαβαίνει να σου συμβεί κάτι τέτοιο. 


Πρακτικά δεν είναι κάτι που με απασχολεί όμως :) Απλώς προσπαθώ να εξηγήσω τη φράση "δεν είναι ο Τζόκερ των κόμικς". Συνολικά την κόβω για "βαριά" ταινία και αυτό είναι που με προβληματίζει όσον αφορά το πόσο θα διασκεδάσω :) Εξ'αλλου είμαι απ'αυτούς που λατρεύουν τους Μπάτμαν του Burton (αν και έχουν γίνει λίγο παλιοί πλέον :) )  και όχι αυτούς του Νόλαν που τους βρίσκω και αυτούς "βαρείς". Που δε νομίζω να έχω τις δει δεύτερη φορά. Για την μεν πρώτη μου έχει μείνει ότι εμφατικά δεν μου άρεσε. Και την είχα δει με τον μακαρίτη τον κολλητό μου, που ανάθεμα κι άμα είχε διαβάσει ποτέ του DC, που ήταν χαρούμενος και με ένα "επιτέλους είδα πως ξεκίνησε και εξελίχθηκε", ενώ εγώ ήμουν με ένα "what a load of crap, άλλο ένα μαμημένο origin story". Πριν από 500 χρόνια και όσο θυμάμαι :) 

 

χα... είπα origin story και μου έρχεται τώρα (ξεκούδουνα :) ) η αντιδικία με τις αναδημοσιεύσεις στα Disney. Όπου κάποιοι δεν τις αντέχουν (όπως εγώ δεν αντέχω άλλο ένα διαολεμένο origin story ανάμεσα στα τόσα που έχω δει και διαβάσει), ενώ κάποιοι τις θεωρούΜΕ επιθυμητές για να τις γνωρίσουν και νέοι αναγνώστες :) 

 

anyhow... γράφω πολλά για ταινία που δεν έχω καν δει και αυτό μου ακούγεται τελείως ηλίθιο :D και τελείως ανισοβαρές. ενώ στη πραγματικότητα θέλω να γράψω για το Egyptian Princesses του Baranko και να φτιάξω και τα group icons για τον Σεπτέμβρη :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1680
  • Reputation:   6612
  • Achievement Points:  1744
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6280 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πριν από 1 ώρα, germanicus είπε:

Που δε νομίζω να έχω τις δει δεύτερη φορά

Αντίθετε με τα Star Wars που έχεις δει όλες τις ταινίες με Yoda τουλάχιστον 10 φορές κάθε μία :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

:cheers5:σπουδαίες :cool:  αυτές είναι

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1019
  • Reputation:   6585
  • Achievement Points:  1020
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4393 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

3 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Αφού φίλε τζερμ σε συγχαρώ για το εξαιρετικό κείμενο να σου απαντήσω ότι η εξαιρετική το ξαναλέω απάντηση δεν είχε σχεδόν καμία σχέση με το θέμα. Γιατί; Γιατί (όπως ξαναείπα) δεν έχεις την παραμικρή ένδειξη ότι κάτι τέτοιο ισχύει. Θέλω πραγματικά να μου πείτε ΕΝΑ σημείο των trailer που δείχνει κάτι, το οποίο να έρχεται σε αντίθεση με το flashback κομμάτι του The Killing Joke. Γιατί αν βγάλουμε το κομμάτι με την Μπάρμπαρα Γκόρντον, τα υπόλοιπα στο Killing Joke θα μπορούσαν να αφορούν έναν άλλον φτωχοδιάβολο σε μία άλλη πόλη. Ναι και; Αυτό ισχύει για το 99% των υποθέσεων σε ταινίες. Εδώ άλλωστε δε μιλάμε για εναλλακτική πραγματικότητα όπως ο Red Superman ή ο Ultimate Spider-Man κλπ. Μιλάμε για μία ταινία που στο τέλος της θα μας δώσει έναν Joker. Και από τα μέχρι στιγμής δεδομένα δεν υπάρχει η παραμικρή ένδειξη, αλλά και η παραμικρή υποψία στα reviews ότι ο Joker που θα μας δώσει ο Φίλιπς δε θα μπορεί να είναι ο Joker που υπάρχει στα κόμικς 80 χρόνια τώρα, ο Joker του Άλαν Μουρ (αφού όλοι παντού θέτουν ως αναφορά το Killing Joke) και οι υπόλοιποι Τζόκερ. 

 

Δεν προεξοφλώ ότι αυτό θα συμβαίνει καλά και σώνει, απλά πιστεύω ότι θα δούμε μία ταινία που θα μας δίνει έναν 1000% κανονικό Joker και όχι έναν εκατομυριούχο μεγιστάνα ή έναν κομμουνιστή κατάσκοπο ή γυναίκα ή εξωγήινο. Θα μας δώσει έναν που στο (απίθανο αλλά χάριν συζήτησης) sequel θα πήγαινε να σκοτώσει τον Ρόμπιν χωρίς να γίνει καμία μετατροπή στον χαρακτήρα.

 

Κοινώς βρίσκω ότι εν πολλοίς υπάρχει γκρίνια για τη γκρίνια, ότι θεωρείται ελαφρώς υποχρεωτικό να περιστρέφεται τόσο η εκ των προτέρων όσο και η εκ των υστέρων κριτική στον άξονα "Αν είναι DC θα είναι μάπα, αν δεν είναι μάπα τότε δεν είναι γνήσιο DC". Εγώ πιστεύω και ελπίζω ότι θα δούμε έναν γνησιο Joker και μία σοβαρή ταινία από κόμικς όπως μόνο στο σύμπαν της DC μπορεί να υπάρξει, η Μάρβελ (είδα φέτος πάνω από 40 ταινίες) αποδεδειγμένα ΔΕΝ μπορεί. Μπορεί μόνο να κάνει την ίδια ταινία, με τον ίδιο ήρωα, αλλάζοντάς του στολή και όνομα. Είναι μεσήλιξ λευκός με σιδερένια κόκκινη στολή; Τον λέμε Iron Man. Είναι νεαρός λευκός με κόκκινη μπλε; Spider-Man. Είναι μαύρος; Black Panther; Είναι γυναίκα; Captain Marvel. Είναι μορφονιός; Thor; Αλλάζει μέγεθος; Ant-Man. Κατα τα άλλα μία πανομοιότυπη ελαφρότητα και μία επαναληψιμότητα στα πάντα. Πραγματικά εύχομαι το Joker να αποτελέσει την όαση που θα βγάλει τις ταινίες από την πεπατημένη στην οποία πέφτει και η DC (βάλτε και τον Σαζάμ στις παραπάνω κατηγορίες για του λόγου το αληθές)

Θα σου απαντήσω, αλλά με βάση το πως εγώ το αντιλαμβάνομαι... Ο Τζόκερ του Φοίνιξ είναι ηλικιακά στα mid-40s. Ξέρουμε ήδη ότι χρονολογικά η ταινία τοποθετείται στην αυγή των 80ς, πριν τη δολοφονία των Γουέην και ότι με βάση όλα σχεδόν τα origin stories ο Μπρους ήταν ~8-10 ετών όταν ορφάνεψε. Η δράση του ως Μπάτμαν ξεκίνησε το λιγότερο μια 15ετία αργότερα. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι ο Τζόκερ του Todd Phillips για μια 15-20ετία προτού εμφανιστεί ο Μπάτμαν θα προκαλούσε χάος στη πόλη και ότι θα είναι 60+ όταν πρωτοσυγκρουστεί με τον Μπάτμαν... Και ναι θα μπορούσε πρακτικά να είναι ο Τζόκερ του Μπάτμαν, αλλά μονάχα αν μιλούσαμε για μια elseworld ιστορία, όπως π.χ. ήταν και η τηλεοπτική σειρά 'Gotham'.

 

Τώρα όσον αφορά τη "γκρίνια", δεν θεωρώ ότι γκρίνιαξε κανείς μας. Συμφωνώ απόλυτα ότι η Marvel δεν μπορεί θέλει να μας δώσει τίποτα διαφορετικό, πιο ώριμο και ότι είναι θετικό να βλέπουμε την DC να πειραματίζεται. Από την άλλη, η όλη αίσθηση που μου αφήνει το 'Joker' όπως είπε και ο @germanicus είναι ότι μιλάμε για μια 'βαριά' δραματική - καταθλιπτική θα έλεγα εγώ - ταινία. Πολλοί την συγκρίνουν με την τριλογία του Νόλαν ή το 'Logan', ούτε καν θα πω εγώ. Μιλάμε για κάτι εντελώς καινούργιο σαν είδος, που δεν το 'χουμε ξαναδεί και που - κατά τη γνώμη μου πάντα - δεν απευθύνεται στον μέσο κομικόφιλο θεατή. Το πρόβλημά μου επομένως, αν και η λέξη 'πρόβλημα' είναι λάθος και αναδιατυπώνω... ο λόγος που δεν πετάω τη σκούφια μου με το 'Joker' έχει να κάνει με το ύφος της ταινίας αποκλειστικά και μόνο, σε συνδυασμό με το προσωπικό μου κινηματογραφικό γούστο. Δεν έχω τη παραμικρή διάθεση να περάσω ένα δίωρο καταθλιψάρας προσπαθώντας να κατανοήσω το γιατί ο Τζόκερ είναι αυτός που είναι. Γενικά δεν βλέπω δραματικές ταινίες και όταν θα επιλέξω κάποια αυτό θα γίνει κατά βάση στο σπίτι μου και όχι σε κάποια σκοτεινή αίθουσα. Ναι δεν γουστάρω τις disney κόμικ παρωδίες, αλλά από την άλλη είμαι περισσότερο Μπαρτονικός παρά Νολανικός. Οπότε ένας υπερθετικός Νόλαν (αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτόν τον όρο), με την όλη δραματικότητα του Τζόκερ και δίχως την σύγκρουση με τον Μπάτμαν δεν μπορεί να με συνεπάρει σαν ιδέα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3121
  • Reputation:   23715
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Συγνώμη ρε @BATNICK αλλά μιλάμε για τον ίδιο ήρωα που ήταν 30αρης στην πρώτη του εμφάνιση το 1939 και εξακολουθεί να είναι 30αρης σήμερα; :lol: 

 

Με την ευκαιρία να πω ότι ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΕΤΑ με το άγχος που έχουν οι δημιουργοί και ακολουθούν και οι εταιρίες να κυλάει ο χρόνος πλέον για τους ήρωές τους κανονικά. ΟΧΙ. Ο Τεντέν θα είναι για πάντα έφηβος, ο Σπάιντερ-Μαν επίσης, ο Μπάτμαν 30αρης, ο Λούκι Λουκ μπορεί στην ίδια ηλικία να τα λέει με τον Λίνκολν, αλλά και με τον Ρούζεβελτ άμα λάχει κοκ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1019
  • Reputation:   6585
  • Achievement Points:  1020
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4393 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

8 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Συγνώμη ρε @BATNICK αλλά μιλάμε για τον ίδιο ήρωα που ήταν 30αρης στην πρώτη του εμφάνιση το 1939 και εξακολουθεί να είναι 30αρης σήμερα; :lol: 

 

Με την ευκαιρία να πω ότι ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΕΤΑ με το άγχος που έχουν οι δημιουργοί και ακολουθούν και οι εταιρίες να κυλάει ο χρόνος πλέον για τους ήρωές τους κανονικά. ΟΧΙ. Ο Τεντέν θα είναι για πάντα έφηβος, ο Σπάιντερ-Μαν επίσης, ο Μπάτμαν 30αρης, ο Λούκι Λουκ μπορεί στην ίδια ηλικία να τα λέει με τον Λίνκολν, αλλά και με τον Ρούζεβελτ άμα λάχει κοκ

Ως προς το πρώτο σκέλος θεωρώ την σύγκριση ατυχή. Το 'Joker' είναι origin story που διαδραματίζεται σε συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Δεν μπορεί ο χαρακτήρας να παραμείνει αγέραστος για μια 20ετία περιμένοντας τον Μπρους να μεγαλώσει, εκτός αν ο Τζόκερ είναι από την γενιά των Μακλάουντ και δεν το ξέρουμε :lol:

 

Ως προς το δεύτερο, ναι συμφωνώ απόλυτα, ούτε 'γω νοιάζομαι αν γερνάνε οι χαρακτήρες ή όχι, το αντίθετο προτιμούσα και προτιμώ αυτοτελείς ιστορίες με αγέραστους ήρωες από το να διαβάζω ένα σεντόνι προσπαθώντας να καταλάβω τι έχει παιχτεί στο multiverse και γιατί ο Μπάτμαν σήμερα έχει άλλο origin από τον Μπάτμαν του χθες και και και... Αλλά καλώς ή κακώς στο υπερηρωικό σύμπαν τα πράγματα δεν μπορούν ή δεν το επιτρέπουν να λειτουργήσουν όπως π.χ. στον Λούκυ Λουκ. Οι ιστορίες του Λουκ είναι αυτοτελείς, δεν γερνάει ούτε ο ίδιος ούτε και κανείς άλλος χαρακτήρας, δεν έχουμε γάμους και γεννητούρια κλπ κλπ. Στα υπερηρωικά κόμικς από την άλλη και εν προκειμένω στον Μπάτμαν, θες για εμπλουτισμό θες για ανανέωση θες για τον χ-ψ λόγο, οι χαρακτήρες γερνάνε. Δεν μπορείς να 'χεις 4 διαφορετικούς Ρόμπιν που ο ένας υποτίθεται διαδέχτηκε τον άλλο, όλοι γύρω από τον Μπρους να γερνάνε και ο Μπάτμαν να παραμένει νέος. Όμως ούτε αυτό τους βγαίνει, γιατί ο Μπάτμαν θα έπρεπε να 'χει βγει στη σύνταξη, η Μπάτγκερλ να 'ναι μιλφάρα και ο Άλφρεντ να βλέπει τα ραδίκια ανάποδα... κι έτσι μπλέκουν τα μπούτια τους με τα multiverse και τα συνεχόμενα "τελειώνουμε το ένα σύμπαν και μηδενίζουμε το κοντέρ για να φτιάξουμε καινούργιο".

Επεξεργασία από BATNICK
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5864
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3930 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν την έχω δεί την ταινία, ΑΛΛΑ,και μόνο που παίζει ο DE NIRO, θα είναι πολύ καλή, τον κακό θα παίζει? δεν ξέρω...άμα παίζει τον κακό, μέσα!:cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3121
  • Reputation:   23715
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Σε ταινία που ονομάζεται Joker ψάχνουμε τον κακό; :thinking: :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4462 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Golden Lion for Best Film! :wow:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3121
  • Reputation:   23715
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Εντυπωσιακό. Κομιξοταινία κερδίζει σινεφίλ διάκριση!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16027
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Μολις γυρισα απο το σινεμα! Η ταινια σπερνει λεμε! Βεβαια ειναι ενα ψυχολογικο δραμα κυριως με μικρη δοση αγωνιας για το τι θα γινει. Οποτε μην περιμενετε κατι σε υπερηρωικο. Δηλ για μενα ανετα αν απλα αλλαζανε τα ονοματα και την πολη θα μπορουσε να ειναι μια ανεξαρτητη ταινια ασχετη με κομικ κτλ

 

Πολυς κοσμος σημερα και απο οτι ειδα στο προγραμμα θα παιχτει σε πολλα σινεμα και σε πολλες παραστασεις. Εκει που πηγα εγω αυριο εχει 8 παραστασεις Τζοκερ. Πηγα νωριτερα αρκετα γιατι φοβηθηκα με την απεργια των ΜΜΜ οποτε βλεπω τυπο κοντα στο σινεμα με μπλουζακι τζοκερ και ατακα πανω "why so serious?". Εννοειται τον ειδα μεσα στην αιθουσα! χεχεχε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

On 9/2/2019 at 2:31 PM, germanicus said:

σταχυολογηση απόψεων κριτικών από το rotten όπου με μόλις 34 κριτικές (τρομερά μικρός αριθμός. άνετα θα ξεπεράσει τις 200 και άνετα η μπίλια μπορεί να πάει αλλού) έχει 88% και μια συνολική αποτίμηση "Joker gives its infamous central character a chillingly plausible origin story that serves as a brilliant showcase for its star -- and a dark evolution for comics-inspired cinema."  

 

έπεσε απίστευτα. 73% με 218 κριτικές. Έχω την αίσθηση ότι λατρεύουν την ερμηνεία του Phoenix αλλά τους πέφτει προβληματικό το σενάριο. Το ιμδβ δεν μετράει κατ'εμέ, αφού 25Κ κόσμος με την ταινία να ανοίγει σε κανονικούς κινηματογράφους την 1/10 στη Λετονία, 2/10 σε μερικές ακόμα και 4/10 στις ΗΠΑ (πιο πριν ήταν μόνο σε φεστιβάλ), δεν είναι κόσμος που την έχει δει... :) 

 

Anyhow. Σορτ ψαλμ αλελούηα :D Το πρώτο αρρωστάκι από εδώ μέσα ήδη την είδε :D 

 

:cheers5: 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3121
  • Reputation:   23715
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

4 ώρες πριν, germanicus είπε:

73% με 218 κριτικές. Έχω την αίσθηση ότι λατρεύουν την ερμηνεία του Phoenix αλλά τους πέφτει προβληματικό το σενάριο.

Με το Age of Ultrex ή τον Doctor Strange (απίστευτα πιλάφια) να έχουν 75 και 89 αντίστοιχα; Με έχεις ιντριγκάρει πάρα πολύ να πάω σύντομα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εκεί μπαίνουν οι λεπτομέρειες :) Το Age of Ultron έχει μεν 75% fresh, αλλά άμα πας στο επι μέρους εκεί έχει 6,75/10 βαθμολογία (ενώ αυτό εδώ έχει 7,48/10). To δε Dr Strange που έχει 89% fresh, έχει 7,3/10... :) 

Ακόμα δεν έχω βρει τρόπο να "μεταφράζω" τις βαθμολογίες στο 10 του rotten. 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24631
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4578 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Από Alamo Drafthouse Cinema.. θεουληδες

 

FB_IMG_1570118216569.jpg

 

:lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3545 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Γύρισα μόλις από προβολή της ταινίας.
 
Δεν ξερω πως ακριβώς να οργανώσω τις σκέψεις μου. Θέλω λίγο χρόνο να το επεξεργαστώ...
 

Σίγουρα είναι μια ταινία τομή για το είδος του υπερηρωικου και όχι μόνο σινεμά. Παίρνει το αρχικό υλικό και το παρουσιάζει με έναν τρόπο πρωτόγνωρο. Συνδυάζει έναν κυνισμό που θα βλέπαμε σε κόμικ του Αλαν Μουρ και ταινίες του Σκορσεζε με έναν νατουραλισμο που ταιριάζει απόλυτα σε μια ταινία από την οπτική του χαρακτήρα. Γενικότερα είναι μια ρεαλιστική αποτύπωση της κοινωνίας που τονίζει όμως αποκλειστικά αυτή την σαπίλα και την αδικία που υπάρχει. Αυτό μπορεί κάποιους να τους ενοχλήσει η να τους φανεί ότι εκβιάζει το δράμα και τα αρνητικά συναισθήματα. Παρόλα αυτά θεωρώ ότι δεδομένου πως ο αφηγητής είναι ο Τζόκερ είναι φυσιολογικά και πέρα από την κατηφεια του πρώτου μέρους, έχει πέρα από τραγικά και κάποια άλλα στοιχεία. Μην ξεχνάμε ότι ο σκηνοθέτης έκανε ως τώρα καφρικες κωμωδίες. Εχει κάποιες φράσεις που το σπάνε αυτό ας πούμε από ένα σημείο και μετά. Δεν εννοώ φυσικά χαζοκωμωδια Μαρβελ αλλα εφόσον η ταινία περιλαμβάνει μέσα άτομα σε ρόλους κωμικών, ακούγονται και κάποια τέτοια 2-3 φορές μέσα στους διαλόγους τους που σπάνε καμία φορά την μουντιλα. Επίσης ο Τζόκερ είναι ένας κωμικοτραγικος χαρακτήρας οποτε άθελά του μέσα από τις καταστάσεις που βγάζει μπορεί και να γελάσει κάποιος με τα σκηνικά που του συμβαίνουν εκτός από το να τον λυπηθεί συνέχεια. Γενικά δεν ένιωσα τελείως ψυχοπλακωμα σίγουρα. Αφήστε που η ταινία χτίζει ένταση και στο τέλος ξαφνικά η δράση από το πουθενά χτυπάει κόκκινο.

 

Όσο για εξυπνακιστικες δηλωσεις του σκηνοθέτη ότι δεν ακολουθούμε κόμικ κλπ ειναι απλα διαφημιστικά τρικ για να μιλάνε για την ταινία. Υπάρχουν στοιχεία που θα ικανοποιήσουν τους φαν και είναι ωραία κλεισίματα ματιού. Επίσης πέρα από την ηλικιακη διαφορά των Τζόκερ Μπατμαν γενικά μένει πιστό σε άλλες πτυχές της μυθολογίας. Ένα άλλο στοιχείο που θέλω να εστιάσω πάνω σ'αυτό, το οποίο και δανείζεται από την ταινία Βασιλιάς για μια Νύχτα (King of Comedy) η οποία μαζί με τον Ταξιτζή αποτελούν τους βασικούς εμπνευστές της ταινίας (το βλέπουμε και σε άλλους μεταγενέστερα εννοείται) είναι η ασάφεια της αφήγησης. Σίγουρα σκηνές θα συζητηθούν από την άποψη αν αυτό έγινε ή ο χαρακτήρας τα φαντάζεται και γενικά ο τζόκερ όπως είναι λογικό δεν είναι ο πιο αξιόπιστος αφηγητής. Όπως έχει πει και στα κόμικ "if i have a past I prefer it to be multiple choice". Πολλές σκηνές γενικά πυροδοτούν τέτοιες συζητήσεις και είναι δείγμα καλου σινεμά.

 

Δεν ξερω αν έχει νόημα να πιάσω και ερμηνείες αλλα εννοείται ο Χοακιν που λατρεύει να κάνει τέτοιους βασανισμενους χαρακτήρες διαπρέπει εδώ και σίγουρα θα είναι υποψήφιος για τα Όσκαρ. Από εκεί και πέρα οι υπόλοιποι χαρακτήρες είναι λίγο απόντες, ακόμα κι ο ντε νιρο δεν έχει τόσο μεγάλο ρόλο αλλα περιορίζεται σε λίγες σκηνές.  Ίσως αυτό να ναι κι ένα αρνητικό της ταινίας αλλα όπως να το κάνουμε πρόκειται για ψυχογραφία του συγκεκριμένου χαρακτήρα και λογικο να ναι αυτός στο επίκεντρο. Αν έπρεπε να πω καποια αρνητικά θα ήταν διάφορες ανατροπές στις ανατροπές στις ανατροπές που δεν χρειάζονταν απαραίτητα και ηταν απλα για το αρχικό σοκ. Επίσης δεν ξέρω μήπως τα 2 μέρη της ταινίας είναι λίγο άνισα και αργεί χωρίς λόγο η εμφάνιση του Τζόκερ αλλα δεν είναι κάτι που με επηρέασε πολύ. Τέλος εννοείται ότι ταινιες που συγκεντρώνουν τόσο hype και ακούγονται διαφορα βαρύγδουπα δεν πρέπει να τα παίρνουμε όλα τοις μετρητοίς. Πρέπει να παραδεχτώ ότι περίμενα να ξετρελαθω παραπάνω. Περίμενα μια ταινία 9+ και θα την έβαζα στο 8,5/10. Σίγουρα δεν εκθρονιζει το Dark Knight ως αγαπημένη μου ταινία και ενσάρκωση του χαρακτήρα. 

 
Ξέχασα επίσης να αναφερθώ στην μουσική η οποία ήταν φοβερή και έδενε υπέροχα με την ταινία. Βέβαια να πω την αλήθεια μου άρεσε καλύτερα πως ταίριαξαν την μουσική με τους παρασκηνιακούς ήχους στο τρέιλερ, αλλά κι εδώ ήταν πολύ καλή.
 
 
Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  906
  • Reputation:   5265
  • Achievement Points:  954
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1674 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

13 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Επίσης δεν ξέρω μήπως τα 2 μέρη της ταινίας είναι λίγο άνισα και αργεί χωρίς λόγο η εμφάνιση του Τζόκερ αλλα δεν είναι κάτι που με επηρέασε πολύ.

 

Θα έλεγα το αντίθετο. Πιστεύω ότι η μεταμόρφωση του άρχισε λίγο νωρίς και θα ήταν καλύτερο να τον βλέπαμε λίγο περισσότερο πριν αρχίσει να γίνεται ο Τζόκερ. Η ταινία είναι για το ταξίδι, όχι για τον προορισμό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3545 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Μόλις τώρα, Bilis είπε:

Θα έλεγα το αντίθετο. Πιστεύω ότι η μεταμόρφωση του άρχισε λίγο νωρίς και θα ήταν καλύτερο να τον βλέπαμε λίγο περισσότερο πριν αρχίσει να γίνεται ο Τζόκερ. Η ταινία είναι για το ταξίδι, όχι για τον προορισμό.

Οι αφορμές να γίνει Τζόκερ άρχισαν από νωρίς αλλα η τελική μεταμορφωση έγινε πολύ αργότερα. Απο την αποψη να βαψει τα μαλλια πρασινα κλπ. Αλλά ναι καταλαβαίνω πως το εννοείς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24631
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4578 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το σκορ απο ξενους κριτικους και κοινο στο Metacritic... :) 

 

4.png

 

Η γνωμη Ελληνων κριτικων και κοινου... :) 

 

1.png

 

Και η κριτικη του Ηλια Φραγκουλη... :) 

 

66.png

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3545 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ξέχασα να πω επίσης κάτι που αφορά άμεσα τους κόμικ φαν εδώ πέρα αλλά και όσους πίστευαν ότι "Τζόκερ χωρίς Μπάτμαν, τι να μας πει...". Η ταινία παρουσιάζει υπέροχα την μεταφυσική σχέση Τζόκερ-Μπρους Γουέιν που υπέδειξε πρώτος ο Μίλερ, συνέχισε ο Μουρ, πρόσφατα τόνισε ο Σκοτ Σνάιντερ και ούτω καθεξής.... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16027
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Εξαιρετικο και το soundtrack. Βαζω δυο απο τα αγαπημενα μου που ταιριαξαν και πολυ καλα στις σκηνες.

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4709 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

To είδα κι εγώ σήμερα. Αρχικά έφυγα λιγάκι προβληματισμένος από την αίθουσα αλλά όταν έψαξα το τέλος εντυπωσιάστηκα όσο δεν πάει.


Spoiler

 

SPOILER

Το twist με χτύπησε εντελώς απροειδοποίητα. Οτιδήποτε βλέπουμε στην ταινία, με εξαίρεση την τελευταία σκηνή στο Arkham με την ψυχολόγο, είναι ξεκάθαρα προϊόν της φαντασίας του Arthur. Υπάρχουν πολλά στοιχεία κατά τη διάρκεια της ταινίας που συνηγορούν προς αυτή την άποψη. Ο Arthur σκοτώνει στο μετρό ρίχνοντας 8 σφαίρες με 6σφαιρο πιστόλι, αναπολεί τον θάνατο των Wayne στον οποίο δεν ήταν ΠΟΤΕ παρών, ο ίδιος αμφισβητεί την ίδια του την ύπαρξη ενώ στο ένα και μοναδικό cut που μαυρίζει η οθόνη, έχουμε την μετάβαση από τη φαντασία στην "πραγματικότητα".  Ξεκάθαρα εμπνευσμένο από Killing Joke.  

ΤΕΛΟΣ SPOILER

 

 

Διαβάζω πως η ταινία αποτελεί μια μίξη Taxi Driver και King of Comedy. Δεν έχω δει κάποια από τις δύο ταινίες αλλά φαντάζομαι θα υπάρχει κάποια βάση σε αυτόν τον ισχυρισμό. Οι ερμηνείες φανταστικές όπως και η σκηνοθεσία. Γενικά πιστεύω πως η ταινία θα μαζέψει αρκετά βραβεία και θα καταφέρει να αποσπάσει και oscar. Συγκαταλέγεται στις κουλτουροταινίες, με ό,τι αυτό συνεπάγεται και θεωρώ πως ο Phoenix το έχει το αγαλματίδιο στο τσεπάκι. 

 

Αυτό λίγο που με ενόχλησε είναι πως η ταινία ήταν λιγουλάκι άσχετη με τον χαρακτήρα. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν περίμενα σε καμία περίπτωση να δω κάτι απόλυτα πιστό στα κομικ, αλλά η ταινία θα μπορούσε να σταθεί μια χαρά και μόνη της χωρίς να έχει την οποιαδήποτε σύνδεση με τον Joker.  Παρ'όλα αυτά το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό. Να το δείτε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3545 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Φίλε Δημήτρη βάλε αν θες το σπόιλερ μέρος μέσα σε σπόιλερ για να μην πέσει καταλάθος το μάτι κάποιου πάνω στο κείμενο. Απαντώ κι εγώ σε σπόιλερ.

 

Spoiler

Αυτό που λες για το twist το διάβασα κι εγώ να το λένε αλλά δεν ξέρω αν ισχύει τελικά ή όχι. Με τους φίλους μου όταν τελείωσε αναρωτηθήκαμε συγκεκριμένα αν έγινε η τελική εξέγερση αλλά το να θεωρήσουμε ότι όλη η ταινία είναι αποκύημα της φαντασίας του Άρθουρ, δεν ξέρω κατά πόσο στέκει. Από την μία θα έδενε υπέροχα από την άποψη ότι είναι πολύ εύκολο με αυτά τα δεδομένα να πούμε ότι όντως η ταινία μπορούσε κάλλιστα να μην αφορά καν τον Τζόκερ αλλά οποιονδήποτε ψυχοπαθή και να θεωρήσουμε ας πούμε ότι συνδέεται με την DC μόνο μέσω της φαντασίας κάποιου ψυχασθενή που είναι ας πούμε φαν του Τζόκερ από τα κόμικ και σχηματίζει αυτή την ιστορία στο μυαλό του ενώ είναι στο ψυχιατρείο. Από την άλλη δεν ξέρω. Θέλει ο δημιουργός να δώσει τέτοιο πάτημα σε όσους λένε ότι είναι ανούσια μια ταινία Τζόκερ και να επιλύσει τις όποιες ακρότητες έδειξε και όποιες θεματικές έθιξε χρησιμοποιώντας μια κλασική και κατ'εμέ "τσαπατσούλικη" δικαιολογία όπως "ήταν όλα όνειρο/προϊόν φαντασίας"; Αυτό θα αφαιρούσε αρκετή απ΄την μαγεία της ταινίας.

 

Προσωπικά την εξέλαβα σαν μια ταινία με αφηγητή τον ίδιο τον Τζόκερ. Όπως ακριβώς στο Killing Joke, τα θυμάται αλλά όπως λέει κι ο ίδιος όχι και τόσο καλά. Το συγκεκριμένο καρέ του κόμικ ήταν συνέχεια στον νου μου:

 Αποτέλεσμα εικόνας για the killing joke multiple choice

Mε λίγα λόγια μας υπενθυμίζει ότι ο Τζόκερ είναι ένας αναξιόπιστος αφηγητής και εκεί οφείλεται η τόση σαπίλα και αδικία της κοινωνίας που βλέπουμε που πολλές φορές φαίνεται υπερβολική και κάποιοι κατηγορούν ότι θυματοποιεί/ηρωιοποιεί έναν διαταραγμένο επίκινδυνο άνθρωπο. Φυσικά δεν κάνει κάτι τέτοιο αλλά μας παρουσιάζει τα γεγονότα από την οπτική του Τζόκερ. Ο ίδιος θεωρεί τον εαυτό του ένα αθώο θύμα που τον οδήγησε η κοινωνία στην τρέλα. Προφανώς πολλές σκηνές είναι όπως ο ίδιος νομίζει ή θέλει να θυμάται πως έγιναν. Το αποκαλύπτει και η ίδια η ταινία για κάποιες με την κοπέλα που συναναστρεφόταν ο Άρθουρ αλλά προφανώς μπορεί να ισχύει και για άλλες, ή μέρη αυτών. Το ίδιο γίνεται και στο King of Comedy μάλιστα που ανέφερες. Αλλά το να πούμε ότι όλη η ταινία πλην του κλεισίματος είναι στο μυαλό του, το θεωρώ τραβηγμένο. Ίσως μας δώσει την δική του οπτική ο σκηνοθέτης κάποια στιγμή όπως είπε. Πάντως για να μπαίνουμε σε τόση συζήτηση και τόσες σκέψεις για μια ταινία πάει να πει ότι έκανε την δουλειά της σωστά. Προφανώς όταν μιλάμε για τέχνη ο καθένας παίρνει κάτι διαφορετικό και έτσι πρέπει!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2265
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5746 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Την είδα και εγώ. Πολύ καλή ταινία με εξαιρετική ερμηνεία από τον Φοίνιξ, που δίκαια θα είναι το φαβορί για το φετινό όσκαρ. Θα μπορούσε άνετα να παίζει σε σεμινάρια ψυχολογίας για το πως η διεφθαρμένη κοινωνία της εποχής μας μπορεί να μεταμορφώσει ένα ψυχικά τραυματισμένο άνθρωπο σε τέρας. Βέβαια αν το σκεφτούμε λιγάκι, το πιο τρομακτικό είναι ότι σε αρκετές περιπτώσεις συμβαίνει και στην πραγματικότητα (ιδιαίτερα στην κοινωνία της Αμερικής), αν και όχι στον βαθμό που συνέβηκε στην περίπτωση του Τζοκερ. Στα θετικά της ταινίας οι ανατροπές που είχε και το καλό soundtrack . Αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι η συγκεκριμένη ταινία δεν σχετίζεται με τις άλλες ταινίες ή σειρές της DC και έτσι δεν πρόκειται να δούμε τον συγκεκριμένο Τζόκερ απέναντι στον Μπάτμαν.  Όμως υπάρχουν φήμες ότι η DC θα κάνει και άλλες ταινίες με την ίδια ατμόσφαιρα απευθυνόμενες στο ενήλικο κοινό. Μπράβο της που μας δίνει το κάτι διαφορετικό σε σχέση με την γενική εικόνα που έχουν οι υπερηρωικές ταινίες.

 

Βαθμολογία 9/10

Επεξεργασία από Hayate
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  906
  • Reputation:   5265
  • Achievement Points:  954
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1674 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Spoiler

Κι εγώ δεν πιστεύω πως τα φαντάστηκε όλα, αλλά σίγουρα αρκετά (όπως ξεκάθαρα ήταν το plot twist με την Sophie Dumond). Αυτό που προβλημάτισε πολλούς ήταν το τέλος. Υπάρχουν άπειρες θεωρίες για το τι συνέβη και τι όχι. Πολλοί λένε ότι η σκηνή που φτιάχνει το χαμόγελο με το αίμα του ήταν και αυτή στη φαντασία του. Κατά την γνώμη μου εκεί θα έπρεπε να τελειώσει η ταινία αλλά και η σκηνή στο Arkham δεν με χάλασε.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1019
  • Reputation:   6585
  • Achievement Points:  1020
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4393 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Όπως έχω αναφέρει και στο παρελθόν, οι πολύ δραματικές ταινίες δεν είναι τόσο του γούστου μου και αμφιταλαντευόμουν για το αν θα δω τελικά το "Joker" στη μεγάλη οθόνη ή όχι. Τελικά ακολούθησα την προτροπή που μου έδωσε ο @Tsaklas σε μεταξύ μας συζήτηση λέγοντάς μου ότι "είναι ταινία που θα αφήσει εποχή και είναι ωραίο μετά από 20 χρόνια να σκέφτεσαι ότι την είδες στο σινεμά" και δεν μπορώ να πω ότι το μετάνιωσα. Αρχικά πήγα με κάποιον δισταγμό φοβούμενος ότι θα αποδειχθεί αρκετά βαριά για το στομάχι μου, αλλά ευτυχώς διαψεύστηκα. Το "Joker" αποδείχθηκε πάνω-κάτω αυτό που περίμενα να δω. Έχω διαβάσει να το χαρακτηρίζουν ως το νέο "The Dark Knight" ή το νέο "Logan", ΚΑΜΙΑ σχέση. Εκείνες ακόμα και μέσα στην ρεαλιστική, ωμή προσέγγισή τους ήταν ταινίες κόμικ και υπερηρωισμού, το "Joker" ΔΕΝ είναι. Και πολύ σωστά η WB επέλεξε να μην συμπεριλάβει το λογότυπο της DC στους τίτλους και επίσης μπράβο της για την ρετρό αισθητική που ακολούθησε κι έδεσε τόσο τέλεια με το ύφος-χρονολογικό υπόβαθρο της ταινίας. Απευθύνεται τόσο στους κόμικ φανς όσο και στον οποιοδήποτε μέσο θεατή που του αρέσει το δράμα. ΔΕΝ απευθύνεται στους σύγχρονους κόμικ φανς που γαλούχησε η Disney και θεωρούν ότι μια ταινία εμπνευσμένη από κόμικ είναι χαχαχουχα σαχλά αστειάκια και τιγκαρισμένη στο CGI. Αν δεν διαδραματιζόταν στο Γκόθαμ κι αν οι χαρακτήρες είχαν άλλα ονόματα, η ταινία και πάλι θα στεκόταν μια χαρά μόνη της. Σίγουρα αντλεί έμπνευση από το "The Killing Joke", αλλά μετά πηγαίνει σε εντελώς νέα μονοπάτια, χαράσσοντας τη δική της πορεία. Είναι το ψυχόδραμα ενός ψυχοπαθή δολοφόνου, μια ιστορία για το πώς ένας ψυχικά ασταθής άνθρωπος μπορεί δυνητικά μετά από πολλές κακές μέρες που θα βιώσει, να εξελιχθεί σε ένα άψυχο "κτήνος". Χαρακτηρίστηκε από πολλούς - κυρίως Αμερικανούς - σοκαριστική. Να πω την αλήθεια, δεν ένιωσα να σοκάρομαι ιδιαίτερα. Κατ' εμένα, αυτά τα σχόλια είναι απλά η φωνή μιας κοινωνίας που εθελοτυφλεί, φοβούμενη ότι αν ανοίξει τα μάτια θα δει στην ταινία την αντανάκλασή της. Αντί να σοκάρονται κάποιοι, ίσως θα ήταν καλύτερα να προβληματιστούν με το γιατί τα όπλα πωλούνται λες και είναι τσίχλες και τους πραγματικούς λόγους που η κοινωνία "καλλιεργεί" εγκληματίες, γιατί η θέαση μιας ταινίας σίγουρα δεν αρκεί να οπλίσει το χέρι κάποιου, κρύβονται πολλά και βαθύτερα από πίσω. Το τελικό plot twist δεν με χάλασε, αλλά ούτε και με εξέπληξε ιδιαίτερα. Από κάποιο σημείο της ταινίας και μετά μπορώ να πω ότι το περίμενα κιόλας, αν και...

 

Spoiler

...σε κάποια φάση σκέφτηκα ότι θα μπορούσε και ο ίδιος ο Τζόκερ να σκοτώσει τους Γουέην, ως ένα κλείσιμο ματιού προς το "Batman" του '89. Σε κάθε περίπτωση κάπου μετά τα μισά της ταινίας (εκεί στη συνάντηση του Άρθουρ με τον Τόμας Γουέην), άρχισα να υποψιάζομαι ότι θα συνδέσουν με κάποιον τρόπο την δολοφονία των Γουέην με τον Τζόκερ και τις εξεγέρσεις όπως κι έγινε.

 

Θα συζητηθούν σίγουρα πολλές σκηνές για το αν όντως έγιναν έτσι ή ήταν απλά αποκύημα της φαντασίας ενός ψυχοπαθή. Προσωπικά θέλω να πιστεύω ότι όλα έγιναν όπως ακριβώς μας τα εξιστόρησε ο Τζόκερ, πλην των στοιχείων εκείνων που η ίδια η ταινία μας αποδεικνύει το αντίθετο. Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να βγει αύριο-μεθαύριο ο Φίλιπς για να μας εξηγήσει τι ήταν πραγματικό και τι όχι. Καλύτερα να πλανάται ένα μυστήριο, ταιριάζει καλύτερα και στον ίδιο τον Τζόκερ που όπως έχει πει "If I'm going to have a past, I prefer it to be multiple choice". Επίσης ΠΟΤΕ-ΤΩΝ-ΠΟΤΩΝ δεν πρέπει να βγει σίκουελ ή να δούμε αυτόν τον Τζόκερ σε ταινία με τον Μπάτμαν (τον 'Χ' Μπάτμαν). Αφενός, γιατί προσωπικά δεν δέχομαι ότι αυτός είναι ο Τζόκερ του Μπάτμαν, αλλά μάλλον ο εμπνευστής του και αφετέρου, γιατί η ταινία είναι πλήρως ολοκληρωμένη, μοναδική μέσα στον σωρό των DC/Marvel ταινιών και καλό είναι να μην προσπαθούμε να ξεζουμίσουμε τα πάντα όλα. Ο Φοίνιξ έδωσε ρεσιτάλ ερμηνείας, για μένα αξίζει όχι μόνο υποψηφιότητα, αλλά και την νίκη του χρυσού αγαλματιδίου. Αλλά τολμώ να πω ότι το "Joker" θ' άξιζε αγαλματίδιο και σε άλλες "δυνατές" κατηγορίες, όπως καλύτερης ταινίας ή σκηνοθεσίας. Εξίσου καλός ήταν και ο Ντε Νίρο, που αν και σύντομη η παρουσία του, μας θύμισε τον παλιό καλό εαυτό του.

 

Ως κατακλείδα θα πω το εξής, ξέροντας με θα ευχαριστιόμουν πολύ περισσότερο μια αμιγώς κόμικ ταινία και πιο καθαρόαιμη μεταφορά του "The Killing Joke". Αριστουργηματική η ταινία δίχως αμφιβολία, αλλά μου έλειπε ο αντίποδας, ο φάρος ελπίδας, είτε αυτός λέγεται Μπάτμαν είτε έχει οποιοδήποτε άλλο όνομα. Ωστόσο, αξίζει ένα τεράστιο μπράβο στη WB που τόλμησε να βγάλει μια ταινία όπως το "Joker". Τα κόμικς είναι πολλά περισσότερα από εικονογραφημένες ιστορίες κωμωδίας και δράσης για παιδιά και οι ταινίες κόμικ αξίζει να αποκτήσουν επίσης μεγαλύτερη ποικιλομορφία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.