Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενη σειρά ανάγνωσης των Τεντεν


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Είχα προ ολίγου μια κατ'ιδιαν συζήτηση για τη σειρά με την οποία θα πρέπει να διαβάσει κανείς τα Τεντεν για πρώτη φορά. Η συνηθισμένη απάντηση "με τη σειρά που βγήκαν" είναι τελείως ακατάλληλη. Το πρώτο (Σοβιέτ) είναι ένα στρατευμένο και τελείως παρωχημένο κόμικ. Τα επόμενα 2 (Κονγκό+Αμερική) είναι αρκούντως παρωχημένα και μάλλον κακά κόμικ. Φαραώ+Μπλε Λωτός με γοητεύουν (ίσως γιατί είναι τα πρώτα που διάβασα?) αλλά τα επόμενα 2 είναι απλώς μέτρια. Η σειρά απογειώνεται (IMHO) με το Οττοκάρ και παραμένει σε πολύ υψηλά στάνταρ μέχρι και το Κάρβουνα/Καρχαρίες. Τα επόμενα έχουν το γούστο τους και τις στιγμές τους, είναι καλά ή έστω αξιοπρεπή κόμικ, αλλά δε νομίζω ότι συγκρίνονται με τα αμέσως προηγούμενα. Επίσης να προσθέσω πως πολλά έχουν ξαναδουλευτεί και έχουν μικροαλλαγές από τα πρωτότυπα. Ως εκ τούτου έχουμε σκηνή στο #4 Πούρα (άμα θυμάμαι καλά) όπου αναφέρεται πως ο Τεντεν πήγε στο φεγγάρι, κάτι που συνέβη στο #17 :)

 

Προτού δώσω την δική μου πρόταση, να παραθέσω μερικά χρήσιμα ενδοφορουμικά λινκ 

 

1. Η έκδοση της Μαμούθ (που είναι και αυτή που κυκλοφορεί στο εμπόριο πλέον)

2. Η έκδοση του Ψαρόπουλου (αυτή πλέον κυκλοφορεί μόνο ως μεταχειρισμένα. Τη μνημονεύω διότι οι μεταφράσεις των τίτλων/χαρακτήρων διαφέρουν από αυτή της Μαμούθ και ίσως είναι πιο γνώριμη στους πιο ηλικιωμένους :) Εγώ λχ δεν ξέρω κανέναν καθηγητή Τουρνεσόλ, ξέρω όμως τον καθηγητή Κάλκιουλους) 

3. Δημοσκόπηση για το καλύτερο Τεντεν (κλειστή)

4. Δημοσκόπηση για τα καλύτερα Τεντεν (ανοιχτή)

5. Όλες οι εκδόσεις Τεντεν

6. Σημειώσεις και παρατηρήσεις για τα διάφορα Τεντεν από τον Kurdy και λοιπούς :)

 

Η δική μου πρόταση για τη σειρά ανάγνωσης.

 

Α γκρουπ. Οιοδήποτε από αυτά εδώ για αρχή. Κατά προτίμηση με τη σειρά που βγήκαν όμως.

 

8. Σκήπτρο του Οττοκάρ 1938-1939

9. Ο κάβουρας με τις χρυσές δαγκάνες 1940-1941

10. Το μυστηριώδες άστρο 1941-1942

11+12. Το μυστικό του Μονόκερου 1942-1943 και Ο θησαυρός του Κόκκινου Ράκαμ 1943

13+14. Οι 7 κρυστάλλινες μπάλες 1943-1946 και Ο Ναός του Ήλιου 1946-1948

15. Στη χώρα του μαύρου χρυσού 1948-1950

16+17. Αποστολή στη Σελήνη 1950-1952 και Βήματα στη Σελήνη 1952-1953

18. Υπόθεση Τουρνεσόλ 1954-1956

19. Κάρβουνα στο αμπάρι 1956-1958

 

Β Γκρουπ. Καλό είναι πρώτα να διαβάσει κανείς τα άλλα και μετά αυτά εδώ. Τα προγενέστερα τα βρίσκω κάπως παλιά, κάπως λιγότερο ώριμα, τα μεταγενέστερα τα βρίσκω αρκετά διαφορετικά σε στυλ και μάλλον δείγμα ότι ο Herge είχε πλέον άλλες ανησυχίες. Διαβάζονται φίρδιν-μίγδιν, αλλά εγώ θα τα αξιολογήσω ως εξής

4+5. Τα πούρα του Φαραώ 1932-1934 + Ο Μπλε Λωτός 1934-1935

20. Στο Θιβέτ 1958-1959

21. Τα κοσμήματα της Κασταφιόρε 1961-1962

7. Το Μαύρο Νησί 1937-1938

6. Το σπασμένο αυτί 1935-1937

22. Πτήση 714 για Σίδνεϋ 1966-1967

23. Και οι Πικαρος 1975-1976

 

Γ Γκρουπ. Αυτά είναι τα πρώτα. Για απλούς πιουρίστες έως πιουρίστες με γερό στομάχι :)

3. Στην Αμερική 1931-1932

2. Στο Κονγκό 1930-1931

1. Στη χώρα των Σοβιέτ 1929-1930

 

Ρίχτε ελεύθερα τις απόψεις σας :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ωραία σειρά και αυτή. Εγω προσωπικά τα διάβασα όλα πριν από 3 χρόνια για πρώτη φορά. Και το έκανα ως εξής.

Απέφυγα το Γ γκρουπ (τα οποία τα διάβασα στο τέλος με το ζόρι) και μετά από το Α και Β γκρουπ τα διάβασα με τη σειρά που βγήκαν.

 

Έτσι ξεκίνησα κάπως χαλαρά με 

4+5. Τα πούρα του Φαραώ 1932-1934 + Ο Μπλε Λωτός 1934-1935

 

συνέχισα πιο καλά με 

 

6. Το σπασμένο αυτί 1935-1937

 

άρχισα να γουστάρω από το μαύρο νησί.

 

7. Το Μαύρο Νησί 1937-1938

 

μετά τα πήρα με τη σειρά 

8. Σκήπτρο του Οττοκάρ 1938-1939

9. Ο κάβουρας με τις χρυσές δαγκάνες 1940-1941

10. Το μυστηριώδες άστρο 1941-1942

11+12. Το μυστικό του Μονόκερου 1942-1943 και Ο θησαυρός του Κόκκινου Ράκαμ 1943

13+14. Οι 7 κρυστάλλινες μπάλες 1943-1946 και Ο Ναός του Ήλιου 1946-1948

15. Στη χώρα του μαύρου χρυσού 1948-1950

 

μέχρι τα αγαπημένα μου:

 

16+17. Αποστολή στη Σελήνη 1950-1952 και Βήματα στη Σελήνη 1952-1953

 

και τελείωσα όμορφα με τα υπόλοιπα

 

18. Υπόθεση Τουρνεσόλ 1954-1956

19. Κάρβουνα στο αμπάρι 1956-1958

20. Στο Θιβέτ 1958-1959

21. Τα κοσμήματα της Κασταφιόρε 1961-1962

22. Πτήση 714 για Σίδνεϋ 1966-1967

23. Πικαρος 1975-1976

 

 

Να σημειώσω οτι είμαι λίγο ψυχαναγκαστικός, οπότε δεν γινόταν να μην τα πάρω με τη σειρά. Αφού δοκίμασα να ξεκινήσω από το 2 αλλά απλά δεν διαβάζοταν. Όμως πιστεύω οτι επειδή με την πάροδο των χρόνων ο Ερζέ γινόταν όλο και καλύτερος αν τα πάρει κανείς με τη σειρά θα βλέπει την εξέλιξη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Δεν εχω διαβασει ουτε μια σελιδα ΤΤ. Τα αγορασα και στεκονται στο ραφι. Αμα μου δωσετε λαθος οδηγιες και συμβουλες θα καταστραφει η εξερευνηση τους :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Προσωπική μου άποψη: Ξεχνάς τα τρία πρώτα (Σοβιέτ/Κογκό/Αμερική) και διαβάζεις όλα τα υπόλοιπα αυστηρά με τη σειρά που βγήκαν:

 

Τα πούρα του Φαραώ
Ο Μπλε Λωτός
Το σπασμένο αυτί
Το Μαύρο Νησί
ΤΟ Σκήπτρο του Οττοκάρ
Ο κάβουρας με τις χρυσές δαγκάνες
Το μυστηριώδες άστρο
Το μυστικό του Μονόκερου
Ο θησαυρός του Κόκκινου Ράκαμ
Οι 7 κρυστάλλινες μπάλες
Ο Ναός του Ήλιου
Στη χώρα του μαύρου χρυσού
Αποστολή στη Σελήνη
Βήματα στη Σελήνη
Υπόθεση Τουρνεσόλ
Κάρβουνα στο αμπάρι
Ο Τεντέν στο Θιβέτ
Τα κοσμήματα της Κασταφιόρε
Πτήση 714 για Σίδνεϋ
Ο Τεντέν και οι Πικαρος
 
Τα περισσότερα έχουν αναφορές σε πρόσωπα και πράγματα από τα προηγούμενα τεύχη και κάθε αλλαγή αυτής της σειράς θα σε κάνει να χάσεις αυτές τις αναφορές. 
 
Αφού διαβάσεις τα ανωτέρω, τότε μπορείς και να διαβάσεις και τα Σοβιέτ/Κογκό/Αμερική για 'εγκυκλοπαιδικούς λόγους', Είναι κάτι σαν 'Αρχείο Herge' όπως η Μαμούθ έβγαλε τις πρώτες περιπέτειες του Λουκυ Λουκ με την ένδειξη "Αρχείο Morris".
 
Είναι κρίμα που δεν μπήκε τέτοια ένδειξη στα πρώτα τρία, γιατί όποιος ανυποψίαστος διαβάσει πρώτα αυτά, δύσκολα θα συνεχίσει στα υπόλοιπα. :(
 
Υπόψιν ότι αν μπορείς, διάβασε τα με την μετάφραση του Ψαρόπουλου, θα τα απολαύσεις περισσότερο από την μετάφραση της Μαμούθ.
Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

 

Α γκρουπ. Οιοδήποτε από αυτά εδώ για αρχή. Κατά προτίμηση με τη σειρά που βγήκαν όμως.

 

8. Σκήπτρο του Οττοκάρ 1938-1939

9. Ο κάβουρας με τις χρυσές δαγκάνες 1940-1941

10. Το μυστηριώδες άστρο 1941-1942

11+12. Το μυστικό του Μονόκερου 1942-1943 και Ο θησαυρός του Κόκκινου Ράκαμ 1943

13+14. Οι 7 κρυστάλλινες μπάλες 1943-1946 και Ο Ναός του Ήλιου 1946-1948

15. Στη χώρα του μαύρου χρυσού 1948-1950

16+17. Αποστολή στη Σελήνη 1950-1952 και Βήματα στη Σελήνη 1952-1953

18. Υπόθεση Τουρνεσόλ 1954-1956

19. Κάρβουνα στο αμπάρι 1956-1958

 

Β Γκρουπ. Καλό είναι πρώτα να διαβάσει κανείς τα άλλα και μετά αυτά εδώ. Τα προγενέστερα τα βρίσκω κάπως παλιά, κάπως λιγότερο ώριμα, τα μεταγενέστερα τα βρίσκω αρκετά διαφορετικά σε στυλ και μάλλον δείγμα ότι ο Herge είχε πλέον άλλες ανησυχίες. Διαβάζονται φίρδιν-μίγδιν, αλλά εγώ θα τα αξιολογήσω ως εξής

4+5. Τα πούρα του Φαραώ 1932-1934 + Ο Μπλε Λωτός 1934-1935

20. Στο Θιβέτ 1958-1959

21. Τα κοσμήματα της Κασταφιόρε 1961-1962

7. Το Μαύρο Νησί 1937-1938

6. Το σπασμένο αυτί 1935-1937

22. Πτήση 714 για Σίδνεϋ 1966-1967

23. Και οι Πικαρος 1975-1976

 

 

Εγώ θα έλεγα ότι αυτή είναι καλή σειρά για την 2η ανάγνωση. Διαφορετικά αν τα διαβάσεις με την ανωτέρω σειρά, υπάρχουν προβλήματα. π.χ:

 

Αν δεν έχεις διαβάσει πρώτα τα Πούρα του Φαραώ δεν ξέρεις πως ο Τεντέν γνώρισε τους Ντυπόν και Ντιπόν που υπάρχουν σε όλα τα επόμενα τεύχη και τον Ρασταπόπουλο (που εμφανίζεται για 2η φορά στο Κάρβουνα στο Αμπάρι). Επίσης χάνεις την πρώτη εμφάνιση του Άλαν, που ήταν ο Υποπλοίαρχος στο καράβι του κάπταιν Χάντοκ στον Κάβουρα με τις Χρυσές Δαγκάνες.Όπως και πως ο Τεντέν γνώρισε τον έμπορο Ολιβέιρα ντε Φιγκουέιρα που τον βοηθάει πάλι στον Κάβουρα με τις Χρυσές Δαγκάνες.

 

Αν δεν έχεις διαβάσει τον Μπλε Λοτό χάνεις τη συνέχεια του Ρασταπόπουλου και τον Ντόσον, τον Αρχηγό της Ευρωπαϊκής Αστυνομίας στη Σαγκάη που εμφανίζεται πάλι στο Κάρβουνα στο Αμπάρι.

 

Αν διαβάσεις πρώτα τη χώρα του Μαύρου Χρυσού και μετά το Μαύρο Νησί, δεν ξέρεις την πρώτη συνάντηση του Δρ Μύλερ με τον Τεντέν. Εδώ υπάρχει και μια προσπάθεια σε κάτι διαφορετικό, μια και στο Μαύρο Νησί ο Μύλερ έχει μαλλιά και περιποιημένο μουστάκι, ενώ στη Χώρα του Μαύρου Χρυσού και το Κάρβουνα στο Αμπάρι είναι φαλακρός με μούσι. Παρόλα αυτά, ο Τεντέν τον αναγνωρίζει! (Άλλωστε είχαν παίξει ξύλο στο Μαύρο Νησί, οπότε τον έμαθε καλά!)

 

Αν δεν διαβάσεις το Σπασμένο Αυτί πριν τις 7 Κρυστάλλινες Μπάλες και το Κάρβουνα στο Αμπάρι χάνεις όλη την προϊστορία του Τεντέν με τον Στρατηγό Αλκαζάρ και τον Στρατηγό Ταπιόκα. Είναι πολύ σημαντικό όταν δεις τον Αλκαζάρ στις Μπάλες και στα Κάρβουνα να ξέρεις τι έχει παίξει παλαιότερα...

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το 1ο που είχα διαβάσει, βάση των υποδείξεών σας, ήταν το διπλό "Το Μυστικό του Μονόκερου/Ο Θησαυρός του Κόκκινου Ράκαμ" και πιστεύω ήταν πολύ καλή επιλογή για ξεκίνημα :)

Δεν θεωρώ ότι παίζει μεγάλο ρόλο να τα πάρεις με τη σειρά.

Οι ιστορίες είναι αυτόνομες σε πολύ μεγάλο βαθμό.

Δεν τρέχει τίποτα και να μην ξέρεις που πρωτοεμφανίστηκε ο Ρασταπόπουλος ή ο Χάντοκ.

 

Εννοείται ότι δεν ξεκινάς με τα 3 πρώτα αλλά για μένα ούτε τα "Πούρα του Φαραώ" είναι ιδανικό για αρχάριο.

Αρκετά ανώριμο άλμπουμ. Στρώνει πολύ στο 2ο μέρος(Μπλε Λωτός) αλλά το 1ο έχει αρκετά προβλήματα "νεότητας".

 

(Αυτά τα "ελεφαντικά" που έμαθε ο ΤενΤεν ακόμα με τρελαίνουν.

Ε όχι ρε φίλε ελεφαντικά. Ούτε Β' Δημοτικού...) :)

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Είναι πως το βλέπει κανείς. Εγώ που διάβασα τα Τεντέν του Ψαρόπουλου όταν ήμουν μικρός με τυχαία σειρά (ό,τι έβρισκα στο περίπτερο στο Πασαλιμάνι που είχε μια κούτα γεμάτη με δαύτα), πάντα στενοχωριόμουν όταν αναγνώριζε κάποιον ο Τεντέν και εγώ δεν ήξερα ποιος ήταν και που τον είχε γνωρίσει. :(

 

Νομίζω ότι το να βλέπεις ξαφνικά ένα χαρακτήρα που έχει δει ο Τεντέν π.χ. πριν 10 τεύχη, δίνει μια άλλη διάσταση στον συγκεκριμένο χαρακτήρα. Η προϊστορία του Τεντέν με το χαρακτήρα εξηγεί και το πως τον αντιμετωπίζει ο Τεντέν. Αν δεν το έχεις αυτό, χάνεις ένα χαρακτηριστικό των Τεντέν που τα ξεχωρίζει από τα άλλα αντίστοιχα περιοδικά.

 

Εγώ πάντα ήθελα να μοιράζομαι τις αναμνήσεις του Τεντέν όταν διαβάζω το τεύχος και όταν ο Τεντέν έβλεπε τον τάδε και έκανε πίσω γιατί θυμόταν τι παίχτηκε στο παλαιό τεύχος, ήθελα να ξέρω κι εγώ γιατί αντίδρασε έτσι. Διαφορετικά μπορεί να φαινόταν η αντιμετώπιση του Τεντέν προς αυτόν αυθαίρετη.

 

Π.χ. ο Ντόσον του είχε παίξει μεγάλη κοροϊδία στον Μπλε Λοτό και όταν τον είδε στο Κάρβουνα στο Αμπάρι λέει σκεφτικός, "τον ήξερα, ήταν αρχηγός της Ευρωπαϊκής Αστυνομίας στη Σαγκάη". Σε κάποιον αυτό μπορεί να αρκεί. Εγώ όμως που είχα διαβάσει τον Μπλε Λοτό και θυμόμουν τι είχε παιχτεί, κατάλαβα τι πέρναγε από το μυαλό του Τεντέν όταν τον ξαναείδε, και μου άρεσε αυτό. Αμέσως έδωσε στον Ντόσον το background που δεν υπήρχε ο χρόνος να του δωθεί στο Κάρβουνα στο Αμπάρι.

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1830
  • Reputation:   13169
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3428 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Συμφωνώ απόλυτα με τον Κωνσταντινούπολη! Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με την προϊστορία των χαρακτήρων διότι τον παλιό καλό καιρό είχα μόνο 5-6 Τεν Τεν του Ψαρόπουλου και για χρόνια δεν είχα διαβάσει κάποιο άλλο. Έτσι, δεν γνώριζα και πολλά για τους δευτερεύοντες χαρακτήρες. Φανταστείτε ότι διάβασα τον Μπλε Λωτό δεκάδες φορές, αλλά δεν είχα τα Πούρα του Φαραώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αν το πάρουμε αυστηρά ούτε στα Αστερίξ μπορείς να ξεκινήσεις απ´όπου θες, γιατί υπάρχουν χαρακτήρες που έχουν εμφανιστεί και αλλού.

Ούτε στα Λούκυ Λουκ μπορείς να διαβάσεις τη "Μαμά Ντάλτον" φερειπείν αν δεν έχεις διαβάσει πρώτα τα "Ξαδέρφια των Ντάλτον" που τους πρωτοσυναντάμε, για να μην πω τους "Παρανόμους" που συναντάμε τα ξαδέρφια τους.

Ούτε στα Μπλέικ και Μόρτιμερ μπορείς να ξεκινήσεις με την "Πυραμίδα" ή την "Κίτρινη Σφραγίδα" αν δεν έχεις διαβάσει πρώτα τον "Ξιφία".

Κ.ο.κ.

 

Για να πιάσεις 100% το νόημα τότε πρέπει να τα πάρεις με αυστηρή χρονολογική σειρά.

Αλλά με όποια σειρά κι αν τα πάρεις, τα άλμπουμ σ'αυτά τα κόμικς είναι κατά 95% αυτόνομα.

Για να μην πω παραπάνω.

Οπότε πρακτικά ξεκινάς απ´όπου θες, δεν υπάρχει θέμα :)

 

Η δικιά μου τακτική όταν ξεκινάω μια σειρά είναι να διαβάζω πρώτα αυτά που θεωρούνται καλύτερα.

Αν μ'αρέσουν διαβάζω και τα υπόλοιπα.

Σε 2η ανάγνωση τα παίρνω με χρονολογική σειρά :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Τα Αστερίξ και τα Λούκυ Λουκ δεν συγκρίνονται με τα Τεντέν. Άλλη η (κυρίως χιουμοριστική) πλοκή αυτών και άλλη του Τεντέν.

 

Συμφωνώ ότι αυτά μπορείς να τα διαβάσεις με οποιαδήποτε σειρά χωρίς να χάσεις τίποτε ουσιαστικό (εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις π.χ. Μπίλυ ο Τρομερός 1+2, Original Ντάλτον/Ξαδέλφια των Ντάλτον κλπ). Όχι όμως και τα Τεντέν.

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ναι, συμφωνώ ότι η αυτοτέλεια των Αστερίξ και ΛΛ είναι μεγαλύτερη των ΤενΤεν.

Αλλά θεωρώ πως ούτε στα ΤΤ χάνεις κάτι ουσιαστικό αν δεν τα πάρεις με τη σειρά :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  3299
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  535
  • Reputation:   5347
  • Achievement Points:  535
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Διαβασα το Σκήπτρο του Όττοκαρ όπως πρότεινε ο Νίκος. Το πρώτο Τεντεν που διαβάζω εδώ και δεκαετίες. Έγινα φαν αμέσως! Μόλις διαβάσω περισσότερα θα ψηφίσω και στη δημοσκόπηση! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.