Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποια είναι τα καλύτερα ΤενΤεν;


germanicus

Ποια είναι τα καλύτερα ΤενΤεν;  

59 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πριν από 10 χρόνια είχε ανοίξει μια δημοσκόπηση για το ποιο είναι το καλύτερο Τεντεν. Ωραία ήταν, πλάκα είχε, αλλά είχε κάποιους περιορισμούς της εποχής. Τόσο σε επίπεδο λογισμικού, όσο και σε επίπεδο γνώσεων/άποψης της χρησιμότητας τέτοιων δημοσκοπήσεων. :) Πρώτον δεν έβλεπες ποιος ψήφισε τι. Κακό αυτό διότι σου στερεί τη δυνατότητα να φέρεις το ατράνταχτο επιχείρημα "α πάγαινε ρε, μιλάς κι εσύ που δεν σου άρεσε το τάδε". :D Δεύτερο και σημαντικότερο όμως είναι ότι ψήφιζε κανείς μόνο ένα άλμπουμ-μια ιστορία. Με αυτό τον τρόπο κάποια πήραν πολλές ψήφους (και δικαίως διότι είναι καλά κόμικ), κάποια όμως πήραν ελάχιστες ή και καμία. Αυτό δεν σημαίνει πως ήταν κακά κόμικ. Απλώς οι περισσότεροι θεωρούσαν ότι κάποιο άλλο είναι καλύτερο. Στόχος λοιπόν αυτής της δημοσκόπησης είναι να ξεχωρίσουμε την ήρα από το στάρι. Να δούμε ποια θεωρούμε καλά κόμικ. Ποια προτείνουμε ως σύνολο σε κάποιον για να δοκιμάσει για ξεκίνημα και ποια να αποφύγει.

 

Τα άλμπουμ έχουν παρατεθεί με χρονολογική σειρά και κάποια που συνεχίζονται έχουν μπει παρέα. Δεν έχει μπει η Λίμνη με τους Καρχαρίες, που δεν είναι κανονικό άλμπουμ αλλά καρέ από την ομώνυμη ταινία και το Αλφ-Αρτ που δεν το ολοκλήρωσε ποτέ ο Herge.

Fire away :)

 

Mastora.jpg

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Είπα να μην το παρακάνω και ψήφισα τις 3 αγαπημένες μου ιστορίες, οι οποίες με τη σειρά είναι:

 

- Το Σκήπτρο του Οττοκάρ

- Οι 7 Κρυστάλλινες Μπάλες/Ο Ναός του Ήλιου

- Το Μυστικό του Μονόκερου/Ο Θησαυρός του Κόκκινου Ράκαμ

 

 

Ωραία δημοσκόπηση για μια πολύ ωραία σειρά :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πιτσιρικάς είχα διαβάσει κανα-δυό...

Τώρα, έχω μερικά αλλά δεν έχω καταφέρει να διαβάσω κανένα...

Να τα διαβάσω όλα και να απαντήσω στη δημοσκόπηση αποκλείεται, οπότε ΔΓ/ΔΑ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το πνεύμα της ερώτησης, όπως τουλάχιστον το έχω αναλύσει στο αρχικό ποστ, δεν προϋποθέτει την ανάγνωση όλων των ΤενΤεν :) Και 5 να έχει διαβάσει κανείς, άμα θεωρεί 1-2 από δαύτα ως πραγματικά δυνατά κόμικ, τότε μπορεί να τα ψηφίσει :) Στόχος είναι κυρίως το να χωριστεί η ήρα από το στάρι :) 

 

Αυτό ως αποσαφήνιση :) Διότι όντως άμα διάβασε κάποιος 1-2, και μετά δεν του κάνει κέφι να διαβάσει άλλα, μάλλον δεν θεωρεί κανένα ως πραγματικά δυνατό κόμικ :) Ειδάλλως, λογικά θα είχε πειραματιστεί με μερικά ακόμα :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πιτσιρικάς είχα διαβάσει κανα-δυό...

 

 

... αλλά δεν τα θυμάμαι... (θα έπρεπε να είχα γράψει) :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55363
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Έριξα δύο ψήφους. Κορυφαίο κατ'εμέ το δίπτυχο 7 κρυστάλλινες μπάλες/Ο Ναός του Ήλιου. Σημάδεψε την παιδική μου ηλικία γιατί είχα διαβάσει τις Μπάλες αλλά δεν μπορούσα να βρω πουθενά τους Αιχμάλωτους. Πρέπει να τους βρήκα μετά από 1 χρόνο. Ξέρεις τι είναι να έχεις διαβάσει 10 φορές τις 7 Κρυστάλλινες Μπάλες και να μην έχεις διαβάσει τους Αιχμάλωτους του Ήλιου;

 

Η 2η ψήφος πήγε πάλι σε δίπτυχο: Τα πούρα του Φαραώ+Ο Μπλε Λωτός. Και τι δεν έχει αυτή η ιστορία. Μυστήριο, πολιτική ίντριγκα, ατμόσφαιρα... Όταν αποφάσισε να σοβαρευτεί ο Herge, μετά τους "καρνάβαλους" Σοβιέτ/Κογκό/Αμερική, έβγαλε αυτό το διαμάντι και μας αποζημίωσε για τα προηγούμενα...

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31905
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  34
  • Reputation:   271
  • Achievement Points:  34
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Για το μόνο που δε έχω γνώμη είναι το μαύρο νησί που δε το έχω διαβάσει,ψηφίζω αυτά τα τρια -Τα πούρα του Φαραώ+μπλε λωτός -το σκήπτρο του οττοκαρ -το μυστικό του μονόκερου+ο θησαυρός του κόκκινου ρακαμ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  838
  • Reputation:   6486
  • Achievement Points:  851
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3618 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Ο 2ος ψήφος πήγε πάλι σε δίπτυχο: Τα πούρα του Φαραώ+Ο Μπλε Λωτός. Και τι δεν έχει αυτή η ιστορία. Μυστήριο, πολιτική ίντριγκα, ατμόσφαιρα... Όταν αποφάσισε να σοβαρευτεί ο Herge, μετά τους "καρνάβαλους" Σοβιέτ/Κογκό/Αμερική, έβγαλε αυτό το διαμάντι και μας αποζημίωσε για τα προηγούμενα...

 

Ωχ! Τα μάτια μου!

 

Αύριο θα ψηφίσω και εγώ με καθαρό μυαλό και με πλήρη επίγνωση της ιερής μου πράξης  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55363
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Καλά μη βαράς, το διόρθωσα. Κουρασμένοι άνθρωποι είμαστε!  :sleep2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  838
  • Reputation:   6486
  • Achievement Points:  851
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3618 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βρε δε βαράω! Μάλλον σε τρόμαξε ο άγριος Βάρβαρος πολεμιστής στην φωτογραφία.    :lol:  :lol:  :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αν κι έχει περάσει καιρός από τότε που διάβασα τα Τεν Τεν,παρόλα αυτά θα ξεχωρίσω τα "Πούρα του Φαραώ" και τον "Μπλε Λωτό"...!Δεν θυμάμαι εάν είναι τα καλύτερα άλμπουμ του τίτλου,αλλά είναι τα πρώτα που αγόρασα και είχα στην κατοχή μου για πολύ καιρό,μέχρι να αποφασίσω να ενδιαφερθώ για την σειρά και να την συμπληρώσω...!

 

Οπότε μην λαμβάνετε υπόψιν την δική μου ψήφο...!Είναι περισσότερο συναισθηματική...! :P

 

 

:beer:

Επεξεργασία από Indian
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17595
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κι εμενα οι ψηφοι μου κινηθηκαν με συναισθηματικα κριτιρια..Οι εφτα κρυσταλλινες μπαλες και το μυστυριο 

του Μονοκερου..Τευχη που πρωτοδιαβασα σε εφηβικη ηλικια απο φιλαρακι μου που μου τα εμπιστευοταν..

Φυσικα εγω μετα την αναγνωση τους τα επεστρεφα στον ιδιοκτητη τους..

Τωρα την τελευταια χρονια εχω την ευκαιρια κ τα εχω σχεδον ολα κ συμπεραίνω οτι οι αρχικες μου

εντυπωσεις απο τα αλμπουμ αυτα ειναι πως προκειται  για διαμαντια..

Φυσικα μιλαμε για μια αγαπημενη σειρα που μ αρεσει πολυ,αλλα αν ηταν επιλεξω θα ελεγα αυτα..

(Εχω και μια προτιμηση και στην σειρα του Ψαροπουλου παρ οτι η Μαμουθ κανει εξισου καλη

δουλεια και εβγαλε κ καποια τευχη της σειρας επιπλεον..)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τα δίτομα έχουν αναμενόμενα καταλάβει τις πρώτες θέσεις:)

 

Έχει πάντως ενδιαφέρον να κάνουμε και τη σύγκριση με την προηγούμενη δημοσκόπηση που είχες μόνο μία επιλογή.

Η πιο χτυπητή διαφορά είναι στο ότι δικαιώθηκε η εξαιρετική ιστορία με τη Σελήνη.

Την προηγούμενη φορά πήρε πολύ λίγες ψήφους :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55363
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Το Βήματα στη Σελήνη ήταν εξαιρετικό αλλά το Αποστολή στη Σελήνη εμένα δεν μου άρεσε. Πολύ μπλα-μπλα βρε παιδί μου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πάντως κάτι τέτοιες δημοσκοπήσεις ανοίγουν την όρεξη.
Έπιασα πάλι να διαβάζω τα ΤενΤεν απ΄την αρχή.
Ή σχεδόν απ΄την αρχή(Σοβιέτ, Κονγκό και Αμερική δεν τα αγγίζω) :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Στην παλιά δημοσκόπηση είχα επιλέξει μετά κόπων και βασάνων το διπλό τεύχος "7 Κρυστάλλινες Μπάλες / Ναός του Ήλιου", που ακόμα και σήμερα θεωρώ μία από τις καλύτερες ιστορίες. Μιας και έχουμε περισσότερες επιλογές αυτή τη φορά, τη λίστα μου με τις καλύτερες ιστορίες συμπληρώνουν τα επίσης διπλά "Το Μυστικό του Μονόκερου / Ο θησαυρός του Κόκκινου Ράκαμ" και "Τα Πούρα του Φαραώ / Ο Μπλε Λωτός", καθώς και το αυτοτελές "Το Μαύρο Νησί" που ήταν και το πρώτο Τεντέν που διάβασα ποτέ. Αυτό που μου αρέσει στα διπλά τεύχη είναι ότι, ενώ μεν το ένα τεύχος είναι συνέχεια του άλλου, η πλοκή κινείται αρκετά διαφορετικά.

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20594
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Λοιπόν, ξεκινάω να ανακαλύψω τον κόσμο του τεν τεν, αγοράζοντας σήμερα αυτά : 

 

Θα ξεκινήσω με το Κονγκό που δεν έχω καθόλου προσδοκίες, μέχρι να αγοράσω και τα υπόλοιπα ώστε να τα διαβάσω με τη σειρά που προτείνετε (μάλλον θα επιλέξω τη χρονολογική)! 

:beer:

IMG_20180206_165955.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

 

 

ΟΧΙ ΧΡΗΣΤΟ! :) Μην το κάνεις αυτό το κακό στον εαυτό σου :) Είναι άθλιο κόμικ! :) Είναι το απολύτως λάθος κόμικ για να γνωριστείς με τον Τεντεν! :) 

 

Πως να σου περιγράψω το μέγεθος του σφάλματος?... Ας πάρω για παράδειγμα μια σχέση ενός ζευγαριού. Μέσα στα χρόνια και μέσα στην οικειότητα που δημιουργείται μπορούν να συμβούν και καφριλίκια. Μπορεί λχ μετά από 5-10 χρόνια σχέσης και ενώ βλέπουν ένα δακρύβρεχτο έργο στη τηλεόραση, να γυρίσει ο άντρας και να πει στη γυναίκα "να βγάλω το σώβρακό μου για να σκουπιστείς?". Και μπορεί να έχουν φτάσει σε ένα τέτοιο επίπεδο που αυτό να μείνει μεταξύ τους στα χρονικά ως μια αστεία ιστορία. Μπορεί ρε παιδί μου. Εάν όμως ο άντρας το κάνει μέσα στον πρώτο χρόνο της σχέσης, μάλλον θα καταλήξει το σκηνικό για το "καλό παιδί, να του πάρουμε μια πάστα".

 

Εάν ξεκινήσεις με αυτό, τότε ο Herge δεν θα βγάλει το σώβρακό του μέσα στον πρώτο χρόνο της σχέσης. Θα το βγάλει στο πρώτο ραντεβού :) Οπότε δεν πρόκειται να υπάρξει ποτέ των ποτών των απολύτως ποτών σχέση και αμόρε. Διότι ο σχετικά νεαρός Herge έκανε ένα καφριλίκι. :) Άστο λοιπόν για αφού ωριμάσει η σχέση. :) 

 

First impressions DO matter :) Όσο ψυλλιασμένος και άμα είσαι :) Εάν αυτά τα κόμικ που φαίνονται στη φωτογραφία είναι αυτά που έχεις στην κατοχή σου ξεκίνα με το λατρεμένο μου Κάλκιουλους, διάβασε μετά Θιβέτ+Κασταφιόρε, και άμα σου αρέσουν αυτά, προχώρα και με αγορές ΑΛΛΩΝ (διότι οι Καρχαρίες δεν είναι κόμικ-κόμικ (αν και εδώ που τα λέμε, δεν είναι ειδεχθές :))). Το Κογκό άστο για το τέλος. Για να μη σου πω κάψτο και αααααμα ποτέ διαβάσεις όλα τα άλλα, τότε ξανααγόρασέ το εάν έχεις την όρεξη (και αυτό και το Σοβιετ και κάπως λιγότερο την Αμερική)

 

:cheers5: 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28905
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4907 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Να τον ακούτε τον θείο τον Νίκο... Γιατί εγώ δεν τον άκουσα... :trixes: Γιατί με έπιασε το OCD μου και ήθελα να τα πάρω χρονολογικά τα Τεν Τεν... Και τώρα είμαι με το σώβρακο στη μούρη... :wall: Να τον ακούτε!  :D

 

:imac:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Δεν δυσκολεύτηκα να ψηφίσω. :)

 

Κατά σειράν

 

1- Οι 7 κρυστάλλινες μπάλες + Ο ναός του ήλιου

2- Το σπασμένο αυτί

3- Στο Θιβέτ

 

:Paingiver: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20594
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

6 ώρες πριν, germanicus είπε:

 

 

ΟΧΙ ΧΡΗΣΤΟ! :) Μην το κάνεις αυτό το κακό στον εαυτό σου :) Είναι άθλιο κόμικ! :) Είναι το απολύτως λάθος κόμικ για να γνωριστείς με τον Τεντεν! :) 

 

Πως να σου περιγράψω το μέγεθος του σφάλματος?... Ας πάρω για παράδειγμα μια σχέση ενός ζευγαριού. Μέσα στα χρόνια και μέσα στην οικειότητα που δημιουργείται μπορούν να συμβούν και καφριλίκια. Μπορεί λχ μετά από 5-10 χρόνια σχέσης και ενώ βλέπουν ένα δακρύβρεχτο έργο στη τηλεόραση, να γυρίσει ο άντρας και να πει στη γυναίκα "να βγάλω το σώβρακό μου για να σκουπιστείς?". Και μπορεί να έχουν φτάσει σε ένα τέτοιο επίπεδο που αυτό να μείνει μεταξύ τους στα χρονικά ως μια αστεία ιστορία. Μπορεί ρε παιδί μου. Εάν όμως ο άντρας το κάνει μέσα στον πρώτο χρόνο της σχέσης, μάλλον θα καταλήξει το σκηνικό για το "καλό παιδί, να του πάρουμε μια πάστα".

 

Εάν ξεκινήσεις με αυτό, τότε ο Herge δεν θα βγάλει το σώβρακό του μέσα στον πρώτο χρόνο της σχέσης. Θα το βγάλει στο πρώτο ραντεβού :) Οπότε δεν πρόκειται να υπάρξει ποτέ των ποτών των απολύτως ποτών σχέση και αμόρε. Διότι ο σχετικά νεαρός Herge έκανε ένα καφριλίκι. :) Άστο λοιπόν για αφού ωριμάσει η σχέση. :) 

 

First impressions DO matter :) Όσο ψυλλιασμένος και άμα είσαι :) Εάν αυτά τα κόμικ που φαίνονται στη φωτογραφία είναι αυτά που έχεις στην κατοχή σου ξεκίνα με το λατρεμένο μου Κάλκιουλους, διάβασε μετά Θιβέτ+Κασταφιόρε, και άμα σου αρέσουν αυτά, προχώρα και με αγορές ΑΛΛΩΝ (διότι οι Καρχαρίες δεν είναι κόμικ-κόμικ (αν και εδώ που τα λέμε, δεν είναι ειδεχθές :))). Το Κογκό άστο για το τέλος. Για να μη σου πω κάψτο και αααααμα ποτέ διαβάσεις όλα τα άλλα, τότε ξανααγόρασέ το εάν έχεις την όρεξη (και αυτό και το Σοβιετ και κάπως λιγότερο την Αμερική)

 

:cheers5: 

 

:lol::lol: γελασα πραγματικα πολυ με το κειμενο / περιγραφες σου, Νικο! Ειλικρινα θα κανω μια ΠΟΛΥ μεγαλη υπερβαση και θα νικησω τους ψυχαναγκασμους μου, ακουγοντας σε και αφηνοντας στην ακρη το Κονγκο. Με μεγαλη δυσκολία μιλαμε!! Ναι, δυστυχως οι επιλογες μου ειναι μονο αυτες. Ειχα κανα 2 ευκαιριες να αγορασω και τα 23 τεν τεν πακετο , σε καλη τιμουλα, αλλά εν τελει δείλιασα γιατι δε ξερω αν θα μ αρεσουν, και δεν ηθελα να τα φορτωθω. Οπότε ειπα να παρω μονο αυτα τα λιγα, να κανω μια πρωτη δοκιμη, ενα test drive τελος παντων, και μετα να συνεχισω το μαζεμα. Α, ειναι και το μυστικο του Μονοκερω μεσα στις δυνατες επιλογες, δε ξερω αν αυτο αλλαζει κατι στη σειρα που μου προτεινες. Θα ξεκινησω παντως με τον Καλκιουλους. Και ειλικρινα η περιεργεια που με εχει ζωσει πλεον ειναι ΑΚΟΜΗ μεγαλυτερη για το τι εστι Κονγκο, και ενας Θεος ξερει πώς κρατιεμαι και δε σκιζω τη ζελατινα να το ξεφυλλισω. :PPP:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το Κογκό είναι το ρατσιστικό. Γραμμένο το 1930 από τον 23χρονο Herge στο Βέλγιο (που κατ'εμέ, όσο πιο μικρή η χώρα που είχε αποικίες, τόσο πιο μεγάλα τα κόμπλεξ της και τόσο πιο φρικτά τα εγκλήματα που διέπραξε. Αυτά που έκαναν οι Βέλγοι στο Κογκό είναι από τα πλέον ειδεχθή εγκλήματα αποικιοκρατών). Γραμμένο για μια συντηρητική καθολική εφημερίδα. Το Κογκό είναι ο λόγος που συχνά πυκνά βγαίνουν άρθρα που κατηγορούν τον Herge για ρατσισμό. Αυτό είναι το πρόβλημα του συγκεκριμένου κόμικ. Όταν τα είχα αγοράσει όλα στην Αμερική, αυτό δεν είχαν μπει καν στον κόπο να το μεταφράσουν :) Το αγόρασα πολλά χρόνια μετά, όταν το πέτυχα από την Μαμούθ :) 

 

Προσωπικά γνώρισα τον Τεντεν πρώτα από κάποια Μπλε Λωτός, Ναός του Ήλιου, Κάρβουνα στο αμπάρι στα οποία παίρνει το μέρος των κατατρεγμένων. Δεν θα σου πω ότι πήγε στο αντίπερα άκρο :) Θα σου πω όμως ότι δεν έχει καμία σχέση με αυτά που έγραφε νεαρότερος :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20594
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

18 λεπτά πριν, germanicus είπε:

Το Κογκό είναι το ρατσιστικό. Γραμμένο το 1930 από τον 23χρονο Herge στο Βέλγιο (που κατ'εμέ, όσο πιο μικρή η χώρα που είχε αποικίες, τόσο πιο μεγάλα τα κόμπλεξ της και τόσο πιο φρικτά τα εγκλήματα που διέπραξε. Αυτά που έκαναν οι Βέλγοι στο Κογκό είναι από τα πλέον ειδεχθή εγκλήματα αποικιοκρατών). Γραμμένο για μια συντηρητική καθολική εφημερίδα. Το Κογκό είναι ο λόγος που συχνά πυκνά βγαίνουν άρθρα που κατηγορούν τον Herge για ρατσισμό. Αυτό είναι το πρόβλημα του συγκεκριμένου κόμικ. Όταν τα είχα αγοράσει όλα στην Αμερική, αυτό δεν είχαν μπει καν στον κόπο να το μεταφράσουν :) Το αγόρασα πολλά χρόνια μετά, όταν το πέτυχα από την Μαμούθ :) 

 

Προσωπικά γνώρισα τον Τεντεν πρώτα από κάποια Μπλε Λωτός, Ναός του Ήλιου, Κάρβουνα στο αμπάρι στα οποία παίρνει το μέρος των κατατρεγμένων. Δεν θα σου πω ότι πήγε στο αντίπερα άκρο :) Θα σου πω όμως ότι δεν έχει καμία σχέση με αυτά που έγραφε νεαρότερος :) 

 

:cheers5: 

Ναι , εχω διαβασει καθε ποστ σας και καθε θεμα σας, σχετικο με το τεν τεν. Μερες τωρα ξεσκονιζω καθε γωνιά του φορουμ για τον τεν τεν. Ξερω οτι εχει να κανει με τον ρατσισμο, το συγκεκριμενο, αλλα θα πηγαινα υποψιασμενος και με αδειο στομαχι για να μην ανακατευτω. Το μυστικο του Μονοκερω που επισης υπαρχει ως δυνατοτητα, αλλαζει τη σειρα που μου προτεινες?

 

edit επισης να πω , οτι το Καλκιουλους το βρηκα απο Ψαροπουλο, και τα αλλα απο Μαμουθ, οποτε μπορω να συγκρινω λιγο και τις μεταφρασεςι για να δω ποια μ αρεσει περισσοτερο, γιατι εντοπισα διαφωνίες μεταξυ των μελών.

Επεξεργασία από christs
ορθογραφικό
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το υποψιασμένος δεν αρκεί :) Δεν βλέπεις την imac? :) Τα έχει όλα, πήγε να ξεκινήσει με το Σοβιέτ (που είχε ενημερωθεί πως είναι κακό), διάβασε μερικές σελίδες και το παράτησε. Όλον τον Τεντεν :) (ενώ είμαι σίγουρος πως θα τον αγαπήσει όταν πάει στα άλλα)

 

To Μυστικό είναι μέρος από δίτομο :) Θα μείνεις με μισή ιστορία άμα το ξεκινήσεις :) Το Κάλκιουλους κάνει μπαμ από που είναι, αφού η Μαμούθ άφησε το Γαλλικό όνομα του καθηγητή. Από τα λίγα (αν όχι το μόνο) που έχουν διαφορετικό τίτλο :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

11 ώρες πριν, christs είπε:

...

Και ειλικρινα η περιεργεια που με εχει ζωσει πλεον ειναι ΑΚΟΜΗ μεγαλυτερη για το τι εστι Κονγκο, και ενας Θεος ξερει πώς κρατιεμαι και δε σκιζω τη ζελατινα να το ξεφυλλισω.

 

Τι μανία είναι αυτή με το Κονγκό? Αφού θέλεις να τα διαβάσεις με τη σειρά, γιατί δεν παίρνεις τους Σοβιέτ? :D

 

Το καλύτερο για μένα είναι Ο Μονόκερω/Ο Θησαυρός του Κόκκινου Ράκαμ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Άμα τους είχε μπροστά του, να είσαι σίγουρος ότι θα ξεκίναγε από αυτούς. Όπως έκανε η imac και μετά δεν ξαναάγγιξε ΤενΤεν ενώ έχει μέχρι και το AlphArt (ό,τι υπάρχει από δαύτο έστω) :)

 

Μην του κάνεις πλάκα διότι η κατάσταση είναι κρίσιμη! :) στο τσακ τη γλύτωσε (ΙΜΗΟ) :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Τα αγαπημένα μου είναι τα "Τα πούρα του Φαραώ + Ο Μπλε Λωτός" και "Οι 7 κρυστάλλινες μπάλες + Ο Ναός του Ήλιου".

 

Ο Ψαρόπουλος ξεκίνησε με τα "Πούρα" και απέφυγε να βγάλει τα τρία πρώτα που ήταν πολύ αδύνατα (Στη χώρα των Σοβιέτ, Στο Κονγκό, Στην Αμερική) και πολύ σωστά έκανε κατά την γνώμη μου. Αργότερα βέβαια τα κυκλοφόρησε, αλλά δεν συγκρίνονται με τα υπόλοιπα.

 

Επίσης τα τρία τελευταία είναι κάπως κατώτερα σε σύγκριση με τα προγενέστερα (Τα κοσμήματα της Κασταφιόρε, Πτήση 714 για Σίδνεϋ, Πικαρος).

 

Τα ενδιάμεσα από το Νο.4 μέχρι το Νο.20 (σε χρονολογική σειρά) είναι αριστουργήματα. :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

19 ώρες πριν, CaptainMarvel17 είπε:

...

Ο Ψαρόπουλος ξεκίνησε με τα "Πούρα" και απέφυγε να βγάλει τα τρία πρώτα που ήταν πολύ αδύνατα (Στη χώρα των Σοβιέτ, Στο Κονγκό, Στην Αμερική) και πολύ σωστά έκανε κατά την γνώμη μου. Αργότερα βέβαια τα κυκλοφόρησε...

Νομίζω, τους Σοβιετικούς δεν τους κυκλοφόρησε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

3 ώρες πριν, apetoussis82 είπε:

Νομίζω, τους Σοβιετικούς δεν τους κυκλοφόρησε.

 

Πολύ σωστά. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νομίζω σχεδόν όλοι συμφωνούν ότι ο Ναός του Ήλιου είναι all time classics (υπερβολικό βέβαια σε κάποιο σημείο αλλά ας μην κάνω spoilers).

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.