Μετάβαση στο περιεχόμενο

DC Comics Small Talk [ Κουβεντούλα να γίνεται ]


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82133
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6060 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Η Time Life Warner DC ψάχνει υποψήφιο αγοραστή. Θέλει να πουληθεί. 80 δις $ πρόσφερε η Fox και δεν τα κατάφερε. Νέα υποψήφια η AT&T.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15093
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Παιδιά, το Hal Jordan And The Green Lantern Corps είναι καλό για να αρχίσω με τους Φανούς; Αν όχι, τι να κοιτάξω; Απλά δεν θέλω να είναι καμία σειρά με 100+ τεύχη.

Ίδια ερώτηση για The Omega Men 2015. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82133
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6060 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4468 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

+1 για το τίτλο Green Lanterns.

Αρκετά καλός τίτλος και δε προϋποθέτει βαθία γνώση όσον αφορά το Green Lantern lore. Ουσιαστικά πρόκειται για ένα buddy cop show. Πιστεύω ότι θα σου αρέσει. Εγώ είχα μαζέψει το πρώτο story arc.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4468 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Batman and Flash to Explore Watchmen in DCU Mystery

 

4-Part story arc τον Απρίλιο στους τίτλους Batman (#21-22) και Flash (#21-22) με την ονομασία "The Button" :yahoo: :yahoo: :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15093
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Επειδή δεν είχα καμία επαφή με τους Lanterns, γράφω μερικές απορίες μου και όποιος θέλει με κατατοπίζει λίγο.

  1. Οι Green Lanterns δεν έχουν μυστική ταυτότητα; Από το animation και την ταινία που έχω δεν εν μέρη, ο Hal Jordan κρατούσε κρυφή την ταυτότητά του, αν δεν κάνω λάθος. Γιατί, λοιπόν, o Simon απαντάει στον γραβατωμένο που του λέει ότι δεν παρουσιάστηκε πως ήταν απασχολημένος να είναι Green Lantern όσο φωτίζει πράσινο φως σε κοινή θέα; Και έχουμε από την άλλη την Jessica που δεν το ήξερε ούτε η αδερφή της - αλλά δύο τεύχη μετά πετάει βραδιάτικα με τις φόρμες της στη γειτονιά.
  2. Aναφέρεται πως η Γη έχει έξι Green Lanterns. Που είναι οι υπόλοιποι και γιατί ο Atrocitus έφαγε κόλλημα με αυτούς τους δύο;
  3. Η Jessica γιατί αναφέρει συνέχεια τον Flash; Έχουν συνεργαστεί τόσο πολύ σε άλλα τεύχη; Το περίεργο είναι ότι τον πρωτοαναφέρει στο Rebirth τεύχος της σειράς, άρα δεν ήταν εδώ η πρώτη της εμφάνιση(?).
  4. Σελ. 13 στο τεύχος 2 η Jessica λέει για το δαχτυλίδι "It is the most powerfull weapon in the universe...". Πόσο τοις μετρητοίς να το πάρω αυτό; :P
  5. Υποθέτω πως το Hal Jordan and the Green Lanterns Corps δείχνει τι κάνει ο Hal που έφυγε από τη Γη. Δεν καίγομαι να το ξεκινήσω, αλλά μήπως θα μου έδινε καλύτερη εικόνα για το όλο σκηνικό;

Μου αρέσει το πόσο πιο ευδιάκριτο είναι το σχέδιο σε σχέση με αυτό που είχα συνηθίσει στο The New 52 (κυρίως αυτά που έβαλε στο Έθνος έχω διαβάσει). Είναι λιγότερο φορτωμένο και το διαβάζω πολύ πιο ευχάριστα. Και το σενάριο είναι αρκετά ελαφρύ μέχρι τώρα. Υποθέτω πως κάτι ξέρατε και το προτείνατε. :)

 

Σε τελείως άσχετο θέμα, έχω ψηθεί να ξεκινήσω και το New Superman που είναι στην Κίνα. Το έχει διαβάσει κανείς; x_for_xepeta, αν ετοιμάζεις παρουσίαση θα περιμένω. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82133
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6060 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

1. Έχουνε μυστικές ταυτότητες, αλλά αυτοί οι δυο δεν καίγονται γι' αυτό θέμα. Κοντινοί συγγενείς το μάθανε γρήγορα, και για το γραβατωμένο είναι μάλλον σενάριο που εξερευνήθηκε στην προηγούμενη σειρά.

2. Hal Jordan ο γνωστός, John Steward ένας μαύρος που εμφανίζεται κατά καιρούς., Guy Gardner ένα σούργελο καβγατζής, Kyle Ryner ένας νέος που ευδοκίμησε για μια δεκαετία όταν πέθανε ο Jordan (καλυτέρευσε)

3. Δεν εξερεύνησα αυτές τις ιστορίες.

4. Μη φας.

5. Δεν τα διάβασα, δεν έχεις και τρελά κενά για να απαιτείται. Αν τα διαβάσεις σκαναρισμένα δε θα χάσεις τίποτα. Ούτε χρόνο, υποτίθεται είναι καλά και εύπεπτα και αυτά.

 

New Superman δε γνωρίζω πολλά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4468 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Εγώ θα απαντήσω στο τρίτο κατά σειρά ερώτημά σου διότι έχω διαβάσει τις συγκεκριμένες ιστορίες.

 

Κατ'αρχάς να πω ότι η πρώτη εμφάνιση της Jessica Viviana Cruz (:P) είναι στο τεύχος 20 της σειράς Green Lantern vol.5 (special anniversary issue). Σημαντικό ρόλο όμως έπαιξε στα event Forever Evil και Darkseid War (totally recommended το δεύτερο).

 

Κατά τη διάρκεια του Forever Evil, το κακό Power Ring από την Earth-3 επέλεξε ως host τη Jessica. O Flash τη προσέγγισε φιλικά και τη βοηθούσε ώστε να ξεπεράσει τους φόβους της και να τιθασεύσει το Power Ring. Όπως καταλαβαίνεις, η Jessica ανέπτυξε ρομαντικά αισθήματα για τον Barry (she has a crush on him).

 

Στο τέλος του Darkseid War, η Jessica θυσιάζεται (but not really) για να σώσει το Flash από τον Black Racer και έτσι αποκτάει ένα Green Lantern ring και γίνεται η νεότερη προσθήκη στους GL της Γης.

 

Για το τέταρτο ερώτημα, μην το πάρεις καθόλου τοις μετρητοίς. Μόλις φτάσεις στο arc The Phantom Lantern θα καταλάβεις μόνος σου ότι τίποτα δεν είναι απόλυτο  :P

 

 

Ελπίζω να σε κάλυψα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82133
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6060 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αρχίζουν και ανακοινώνονται σταδιακά οι εκδόσεις της DC για το μήνα Απρίλιο. Όλες οι τιμές μέχρι στιγμής 4$. Κάπου είχα δει και τις τιμές των ΒΑΤΜΑΝ τίτλων αλλά δε βρίσκω το λινκ. Και αυτά 4$ έγραφαν.

 

Αρκετά χαρήκαμε με τις τιμές των 3$ :( Τόσο ήταν;

 

Περιμένουμε και τα υπόλοιπα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82133
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6060 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Update:

Η επίσημη ανακοίνωση αναφέρει ότι η τιμή θα παραμείνει 3$ στους 15μερους τίτλους όπως “Batman,” “Superman,” “Wonder Woman,” “Green Lanterns” και “Deathstroke”.

 

Αυτοί οι τίτλοιι θα φτάσουν τα 4$ “All Star Batman,” “Batgirl,” “Batgirl and the Birds of Prey,” “Batman Beyond,” “Batwoman,” “Blue Beetle,” “Cyborg,” “The Hellblazer,” “New Super-Man,” “Red Hood and the Outlaws,” “Super Sons,” “Supergirl,” “Superwoman,” “Teen Titans,” “Titans” και “Trinity.”

 

και θα περιέχουν ένα κωδικό για ψηφιακό αντίτυπο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1367
  • Reputation:   9846
  • Achievement Points:  1383
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3080 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

H πτώση των πωλήσεων θα είναι μεγάλη σε αυτούς τους τίτλους απ' ότι διαβάζω σε σχόλια. Οι περισσότεροι δεν θέλουν digital comics και θεωρούν ότι είναι απλά δικαιολογία για την αύξηση των τιμών.

Το All Star Batman κόστιζε 4,99$ (και είχε το πολύ 30 σελίδες comic) και τώρα θα κοστίζει ή 3,99$ ή 4,99$ μαζί με το digital. Είναι το μόνο comic που θα αξίζει περισσότερο απ' ότι πριν. Εγώ πάντως σκεφτόμουν να το παίρνω και αυτό αλλά ήταν πολύ ακριβό σε σχέση με τις άλλες σειρές. Ευτυχώς οι σειρές που αγοράζω εγώ (Batman, Green Arrow, The Flash) θα παραμείνουν στα 2.99$. Δεν θα ήθελα να σταματήσω να τα αγοράζω και να χαλάσω την συλλογή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15093
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Λολ! Στο 4ο τεύχος Green Lanterns χρησιμοποίησαν 2 φορές το ίδιο καρέ με διαφορά 6 σελίδων, κάνοντας ένα απλό mirror. Απαράδεκτο κατά την ταπεινή μου γνώμη.

Screenshot_1.pngScreenshot_2.png

Επεξεργασία από ΔαΔηΡάθυμος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15093
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Βρίσκω όσα γράφονται σε αυτό το άρθρο καθώς και το υφάκι του λιγάκι προκλητικά. Τις γνώσεις δεν τις έχω για να διασταυρώσω αν όσα γράφει είναι ακριβή, αλλά μου μοιάζει πως ο αρθρογράφος βγάζει μια εμπάθεια. Κάνω λάθος; Ειδικά ο τίτλος μου χτυπάει πολύ άσχημα. Θα 'θελα να διαβάσω τις γνώμες όσων είναι καλύτερα ενημερωμένοι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Με αφορμή τα 25α γενέθλια της Wildstorm, πολλά από τα μεγάλα ονόματα επιστρέφουν σε δύο νέες εκδόσεις: Το The Wildstorm (δίτευχο) το οποίο έχει γράψει ο Warren Ellis, το οποίο αποτελεί το προοίμιο για νέες σειρές, και το Wildstorm - A Celebration of 25 Years όπου θα περιλαμβάνει νέες ιστορίες από τον Jim Lee & Brandon Choi (νέα Wildcats ιστορία), J. Scott Campbell (νέα Gen13 ιστορία), Warren Ellis και Bryan Hitch (νέα Authority ιστορία) και Brett Booth (νέα Backlash ιστορία), καθώς και επανεκδόσεις, συν νέα pinups από τους John Cassaday, Tim Sale, Fiona Staples, Adam Hughes, Carlos D’Anda, Lee Bermejo και Ryan Benjamin.

 

Πηγή.

 

Ξέρω πως πολλοί θα κρατήσετε μόνο το ότι επιστρέφει ο Warren Ellis στην Wildstorm. Αρχικά είπα να γράψω μόνο αυτό, είπα να είμαι δίκαιος στην κάλυψη της ανακοίνωσης όμως. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82133
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6060 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Για το μήνα Ιούλιο θα εκδοθούν μόνο 4 τίτλοι Vertigo:

 

VERTIGO TITLES

AMERICAN WAY: THOSE ABOVE AND THOSE BELOW #1

Written by John Ridley, art and cover by Georges Jeanty.

32 pages, $3.99, in stores on July 5.

 

ASTRO CITY #46

Written by Kurt Busiek, art by Brent Anderson, cover by Alex Ross.

32 pages, $3.99, in stores on July 19.

 

EVERAFTER: FROM THE PAGES OF FABLES #11

Written by Dave Justus and Lilah Sturges, art by Travis Moore, cover by Tula Lotay.

32 pages, $3.99, in stores on July 5.

 

SAVAGE THINGS #5

Written by Justin Jordan, art and cover by Ibrahim Moustafa, cover by John Paul Leon.

32 pages, $3.99, in stores on July 5.

 

Εξαφανίστηκε το Inprint :( Όχι ότι τα τελευταία 5 χρόνια είχε κάτι αξιόλογο.

Επεξεργασία από x_for_xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15093
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

 Σήμερα κυκλοφόρησε το The Flash 21 - The Button Part 2.

 

υγ εάν τυχόν το σύμπαν των Watchmen καταλήξει να "παντρευτεί" κάπως με το υπόλοιπο σύμπαν της DC, θα είχε ενδιαφέρον να μας γράψει κάποιος εδώ 2-3 κουβέντες για δαύτο :) IMHO μετά την ολοκλήρωση του story arc ώστε να ξέρουμε στα σίγουρα και το τι ακριβώς έγινε :)

Ήλπιζα και εγώ να απαντήσει κάποιος μήπως και ενημερωθούμε. Το Watchmen δεν το έχω διαβάσει και δεν βιάζομαι να το διαβάσω γιατί αν είναι όσο αριστούργημα γράφεται θέλω να το διαβάσω σε σωστή στιγμή.

Anyway, ας κάνω ένα έμμεσο bump στο topic μήπως ευαισθητοποιηθεί κανένας. Εγώ έψαξα λιγάκι εξηγήσεις για τη σύνδεση και ένα αρκετά καλό βίντεο που βρήκα είναι το παρακάτω. Σε σημεία μπερδεύει, αλλά συνολικά κάνει περισσότερο καλό παρά κακό

(μπλέκει The New 52 και πράγματα που έγιναν στο Rebirth και αφορούν το The New 52*)

https://www.youtube.com/watch?v=BXpuQKYGmmI

 

Να πω επίσης, ότι το The Button έχει μέσα και Flashpoint. Δεν κάνω spoiler, αλλά να το διαβάσετε πριν ασχοληθείτε με αυτό το arc.

 

*

Απ' ότι κατάλαβα ο Superman του The New 52 δεν ήταν ο κανονικός Clark Kent. Ή κάτι παρόμοιο. Δεν είμαι σίγουρος :P

 

 

Edit: Ίσως αυτά πρέπει να μεταφερθούν σε ανεξάρτητο θέμα;

 

Edit 2 (και όποιος το δει, το 'δε): Μετά την ανάγνωση του 2ου part μπορώ να πω πως φροντίζουν να εξηγήσουν ορισμένα πράγματα μέσα στο ίδιο τεύχος για του νέους/άσχετους αναγνώστες. Πολύ βασικά μεν, χρήσιμα δε. Αυτά που γίνονται είναι σημαντικά γεγονότα για το DC Universe. Βέβαια αυτό έχει χάσει τη σημασία του για τα υπερηρωικά σύμπαντα, αλλά αυτό που έγινε σε αυτό το τεύχος δεν είναι κάτι που θα ξεχαστεί εύκολα (από μένα τουλάχιστον).

Επεξεργασία από ΔαΔηΡάθυμος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15093
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Σήμερα ανέβηκε ένα ακόμα βίντεο που αφορά την εξήγηση για όσα συμβαίνουν στο πολυσυζητημένο story arc της DC, "The Button".

Σε αυτό δεν επικεντρώνεται τόσο στην σύνδεση με το σύμπαν των Watchmen, αλλά στα γεγονότα που αφορούν τους Speedsters και οδήγησαν στα #21. Πιο πολύ το παραθέτω για τα σχόλια του εκφωνητή σε ό,τι αφορά τις τεχνικές που χρησιμοποίησε η DC για να εισάγει κάποια πράγματα στην ιστορία της (και εν μέρη την απομυθοποίηση τους).

https://www.youtube.com/watch?v=gGxGshKvHBU

 

Αν διαβάζει κάποιος moderator, παρακαλώ να σβήσει το σχόλιο μου από εδώ αφού έχει ελάχιστη σχέση με το τόπικ και για να μπορώ να συνεχίσω ανά πάσα στιγμή τη συζήτηση για το συγκεκριμένο story arc χωρίς να βγω τελείως εκτός θέματος. :)

Επεξεργασία από ΔαΔηΡάθυμος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4468 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Το Νοέμβριο θα κυκλοφορήσει νέο mini-series το οποίο θα εμβαθύνει περισσότερο στην εμπλοκή του Dr.Manhattan στο DCU.

Και ο τίτλος αυτού: Doomsday Clock :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4468 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25157
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  448
  • Reputation:   2803
  • Achievement Points:  478
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

wonder woman with conan? ενδιαφέρον; θα δείξει.περίμενα καλύτερο artist όμως...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12957
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

μετά την εμπορική επιτυχία του Button (batman & flash #21 & #22) λόγω (και) των lenticular εξωφύλλων, σειρά έχει το Metal (αρχικά με τα prequel του) με foil εξώφυλλα και τον Σεπτέμβριο πάλι lenticulars σε Action comics #987 και #988 (Oz Effect)

 

lenticular: εικόνα που αλλάζει ανάλογα με την γωνία που την κοιτάς

foil: μεταλιζέ

:D

 

μπορεί αυτή η τακτική να παραπέμπει λίγο στα 90s αλλά είναι η καλύτερη απάντηση στην ερώτηση "γιατί να αγοράσω το τευχάκι αφού το έχω διαβάσει διαδικτυακά;"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15093
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Batman And The Joker Switch Roles In Sean Murphy’s Batman: White Knight From DC In October

Το άρθρο έχει και ενδεικτικές σελίδες από το κόμικ. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1367
  • Reputation:   9846
  • Achievement Points:  1383
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3080 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Η επόμενη animated ταινία της DC θα είναι η μεταφορά του Batman: Gotham by Gashlight.

 

Batman: Gotham by Gaslight Is Next DC Animated Film

 

Το comic κυκλοφόρησε στα ελληνικά από την Anubis με τίτλο «BATMAN: ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ».

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82133
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6060 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ένα άρθρο για την ομιλία της DC για το μέλλον των κόμικς (της) και τους κινδύνους που αντιμετωπίζει η βιομηχανία της 9ης Τέχνης. Η ομιλία έλαβε μέρος στο συνέδριο του San Diego Comic-Con 2017.

 

Εννοείται ότι ρίχνουν το φταίξιμο στη MARVEL, και με το δίκιο τους. Προσπαθούν να αποφύγουν τα λάθη τύπου δεκάδες εναλλακτικά εξώφυλλα, ongoing τίτλοι 5-10 τευχών που ακολουθεί νέα αρίθμηση, σενάρια που αγνοούν τους σκιτσογράφους, και άλλα διάφορα που θυμίζουν κακό 1995. Αξίζει να διαβαστεί, αλλά θεωρώ ότι οι λύσεις που προτείνουν είναι ημίμετρα αν δε φροντίσουν για νέους αναγνώστες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ένα άρθρο για την ομιλία της DC για το μέλλον των κόμικς (της) και τους κινδύνους που αντιμετωπίζει η βιομηχανία της 9ης Τέχνης. Η ομιλία έλαβε μέρος στο συνέδριο του San Diego Comic-Con 2017.

 

Εννοείται ότι ρίχνουν το φταίξιμο στη MARVEL, και με το δίκιο τους. Προσπαθούν να αποφύγουν τα λάθη τύπου δεκάδες εναλλακτικά εξώφυλλα, ongoing τίτλοι 5-10 τευχών που ακολουθεί νέα αρίθμηση, σενάρια που αγνοούν τους σκιτσογράφους, και άλλα διάφορα που θυμίζουν κακό 1995. Αξίζει να διαβαστεί, αλλά θεωρώ ότι οι λύσεις που προτείνουν είναι ημίμετρα αν δε φροντίσουν για νέους αναγνώστες.

Ωραίο άρθρο και γενικά συμφωνώ. Καλά κάνει και ρίχνει το φταίξιμο στην Marvel... Η Marvel πραγματικά τα τελευταία χρόνια δεν ξέρει τι να κάνει... Πάει κουτσά για μένα και σε πολύ μεγάλο μέρος της είναι αδιάφορη όσων αφορά τα κόμικς :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3685 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ωραιο αρθρο και γενικα συμφωνω αλλα οι καλες ιστοριες που αντεχουν δεν φτιαχνονται μεγαλωνοντας το χαρτι και κανοντας το εξωφυλλο σκληρο.
 

Παλι η ιδιες ιστοριες θα ειναι αλλα ακριβοτερες και το φορματ δεν ειναι τιποτα παραπανω απο μια μετατροπη της ιδεας των variant covers απλα αντι να αλλαξεις το εξωφυλλο αλλαξε το μεγεθος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3685 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Frank Miller και John Romita Jr. ανακοίνωσαν το Superman: Year One.

 

DFYq1wmUwAAvEth.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3685 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μικτές εντυπώσεις απο μένα.

 

Θετικά:

  • Ο Μιλλερ εχει καιρο που μιλαει για το πως θα ηθελε να εξερευνησει τις εβραικες καταγωγες του Σουπερμαν. Βαζοντας τον απεναντι απο τους Nazi και τον WW2.
  • Το DK3 ειχε καποιες πολυ καλες στιγμες στα back-ups που ζωγραφιζε ο Μιλλερ, που δειχνουν κατανοησει του χαρακτηρα
  • Απο απλη περιεργια και μνο θα ηθελα πραγματικα μα δω πως ο Μιλλερ, θα εγραφε μια ιστορια Σουπερμαν. Ειδικα επειδη ειναι ο ανθρωπος που κανει τους Σουπερ-φανς να τρεμουν απο φοβο

Αρνητικα:

  • Αλλο ενα origin. Ελεος ποια. Κυριολεκτικα εχω τα τελευταια 15 χρονια γυρω στα 10 origin ΑΝ ΟΧΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Θετικό για μένα: Ένα Origin από άτομο που ξέρει πως να κάνει Origin που να σου μένει (αλλά και να «αναγκάζει» τους μελλοντικούς δημιουργούς να το υπολογίζουν/τιμήσουν) και από τους πρωτεργάτες του είδους.

Φόβος: Αρκεί να το έχει ακόμα και μην σκαλώσει σε εμμονές.

Απορία: Θα είναι βασισμένο στο σύμπαν του Dark Knight, όπως μπορεί να υποθέσει κανείς; Λέει κάτι η ανακοίνωση από την οποία προήρθε η εικόνα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.