Μετάβαση στο περιεχόμενο

DC Comics Small Talk [ Κουβεντούλα να γίνεται ]


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Έκαναν Bendis imprint. Τόσο καλά εκμεταλλεύονται το όνομά του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Αποκλειστικά κόμικ DC μόνο στα Walmart:

https://www.cbr.com/dc-comics-100-page-giants-wal-mart/

 

Τα καλά νέα; 

 

12μερή ιστορία Superman απο Tom King και Andy Kubert και Batman απο Brian Bendis.

 

Eλπίζω να μην πρόκειται για ξεπέτα γιατί είναι πολύ δυνατές οι συγγραφικές ομάδες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

η dc comics θα φτιάξει streaming πλατφόρμα με πολλές νέες σειρές όπως το Titans

 

περισσότερες πληροφορίες εδώ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η πληροφορία καθαυτή είναι γνωστή πάνω από χρόνο. Τα σημαντικά νέα είναι πως πρόσθεσαν 3 σειρές από τότε στην πλατφόρμα (Doom Patrol , Swamp Thing, Harley Quinn).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

 

Κάποιες νέες πληροφορίες για το BLACK LABEL της DC, επιτέλους βλέπουμε πως θα είναι ένα κομικ αυτής της μάρκας, ο ίδιος ο εκδότης λέει ότι θέλανε να τα κάνουν να μοιάζουν ευρωπαϊκών προδιαγραφών, κάτι που δεν θα το βάλεις κατευθείαν μέσα σε σακουλίτσα. 

Επίσης ανακοινώθηκε και η νέα συγγραφέας της Wonder Woman. H G. Willow Wilson συγγραφέας του πετυχημένου Ms.Marvel θα πάρει τα ηνία. 

Γενικότερα η DC τελευταία έχει κλέψει πολύ ταλέντο από την Marvel και επεκτείνετε ραγδαία. Απορώ μήπως θα έχουμε άλλο ένα DC implosion όπως στα 70ς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Πραγματικά όσα λάθος κάνει η DC στις live-action ταινίες της, τόσα (και ίσως περισσότερα) κάνει η Marvel στα κόμικ της.

 

Πραγματικά δεν ξέρω ποιοι καλοί συγγραφείς της έχουν μείνει. Μόνο ο Aaron και ο Gillen μου έρχονται αυτή τη στιγμή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Και επίσημα ο Grant Morrison στο νέο Green Lantern τον Νοέμβριο. Με Liam Sharp στο σκίτσο.

 

http://www.ign.com/articles/2018/07/19/the-green-lantern-relaunch-by-grant-morrison-and-liam-sharp-focuses-on-hal-jordans-life-as-a-space-cop

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Από τον κατάλογο της DC με τις κυκλοφορίες της άνοιξης 2019 ξεχωρίζω το Sandman Omnibus 3 το οποίο θα περιέχει το Absolute Death, το Overture και γενικά οτιδήποτε δεν υπάρχει στα δύο πρώτα Omnibus.

Επίσης, κυκλοφορεί και ένα League of the Extraordinary Gentlemen Omnibus αλλά δεν ξέρω τι θα έχει μέσα. Λογικά τις 2 ή 3 πρώτες σειρές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Να και ο Dan DiDio, Co-Publisher της DC, έχει το γνῶθι σαὐτόν. Παραδέχεται ότι το έχουν παρακάνει όλοι με τις εκδόσεις και γεμίζουν τα ράφια με πράγματα που δεν μπορεί να απορρροφήσει ο καταναλωτής. 400 περιοδικά με πρωτογενές υλικό εκδίδονται κάθε μήνα από την Αμερική. Θα μου πείτε δε χαίρεσαι που βρίσκουν δουλειά τόσοι δημιουργοί; Λυπάμαι, το μπαγιόκο μου τόσο αντέχει.

 

Αυτές είναι βέβαια τακτικές των μεγάλων εταιριών του 1990-1995. Εκδίδανε ένα σωρό τίτλους για να εξαφανίσουν τις μικρότερες εταιρίες. Ο κάβε βιβλιοπώλης εμπιστευόταν τα λεφτά του σε 10 τίτλους Spider-man που ήξερε ότι θα πουλήσουν σίγουρα παρά στα Bone, Strangers in Paradise κλπ. Βάλε και ένα γιγάντιο crossover των X-Men και δεν υπάρχουν λεφτά ούτε και για το Spawn.

 

Τους τελευταίους μήνες είδαμε διαφορετικούς Avengers και X-Men μόνο και μόνο για να ξεζουμίσουν το Franchising, τα πορτοφόλια και το χρόνο μας. Ας άξιζε ένας, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Δημιουργοί άγνωστοι, σενάρια του ενός καρέ, χαριτωμένοι διάλογοι που μιλάνε στον αναγνώστη, και υποθέσεις που μοιάζουν σαν αραιομένο μοχίτο. Και όπως δηλώσανε πολλοί ξένοι καλεσμένοι οι εταιρίες προτιμούν τους νέους δημιουργου΄ς που τους βγάινουν πιο φτηνά. Και φαίνεται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η ηλιθιότητα στο μεγαλείο της: DC και Hasbro είχαν δικαστική διαμάχη για το όνομα Bumblebee, μιας και οι δύο έχουν χαρακτήρες με το σχετικό όνομα, με την DC να προηγείται κατά 8 χρόνια στην δημιουργία του σχετικού χαρακτήρα. Ε, αυτό δεν είχε αποτρέψει την Hasbro από το να μηνύσει την DC και τελικά να επέλθει εξωδικαστικός διακανονισμός.

 

Πηγή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

On 7/25/2018 at 11:26 AM, Dredd said:

Επίσης, κυκλοφορεί και ένα League of the Extraordinary Gentlemen Omnibus αλλά δεν ξέρω τι θα έχει μέσα. Λογικά τις 2 ή 3 πρώτες σειρές.

εχουμε λινκ? :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

2 ώρες πριν, Θρηνωδός είπε:

εχουμε λινκ? :) 

 

Εδω. Τελικα ειναι τα 2 πρωτα Volumes

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

14 hours ago, GreekComicFan said:

Η ηλιθιότητα στο μεγαλείο της: DC και Hasbro είχαν δικαστική διαμάχη για το όνομα Bumblebee, μιας και οι δύο έχουν χαρακτήρες με το σχετικό όνομα, με την DC να προηγείται κατά 8 χρόνια στην δημιουργία του σχετικού χαρακτήρα. Ε, αυτό δεν είχε αποτρέψει την Hasbro από το να μηνύσει την DC και τελικά να επέλθει εξωδικαστικός διακανονισμός.

 

Πηγή.

Είναι πολλά τα λεφτά, Άρη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Νέο "θέμα" προέκυψε στον τουιτερόκοσμο και το μονίμως θυμωμένο και έτοιμο να προσβληθεί κοινό του, με την αρνητική χρήση της λέξης αυτιστικός από έναν κακό στο τεύχος 1002 του Action Comics που βγήκε χθες. Ο Μπέντις παρόλο που απάντησε πως ήταν σκόπιμη η χρήση της για να δείξει πόσο κακός είναι ο τύπος που την ξεστόμισε και προσβάλλεται και ο ίδιος από την χρήση της στην πραγματική ζωή, ζήτησε παρόλα αυτά από τον συντάκτη της να της αφαιρέσει από την μετέπειτα έκδοση της ιστορίας σε τόμο.

 

Πηγή.

 

Άντε, σε μερικά χρόνια θα είναι όλοι άνεργοι γιατί δεν θα τολμάνε να γράψουν τίποτε που θα έχει σύγκρουση χαρακτήρων και ιδεολογιών για να δικαιολογήσει τις μπούφλες που θα πέφτουν μέσα στις ιστορίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

On 25/7/2018 στο 11:26 ΠΜ, Dredd είπε:

Επίσης, κυκλοφορεί και ένα League of the Extraordinary Gentlemen Omnibus αλλά δεν ξέρω τι θα έχει μέσα. Λογικά τις 2 ή 3 πρώτες σειρές.

 

On 17/8/2018 στο 6:07 ΜΜ, Θρηνωδός είπε:

εχουμε λινκ? :) 

 

Θα σκεφτόμουν και εγώ να το πάρω γιατί, ειδικά το πρώτο HC που έχω είναι άθλιο (τελείως budget παραγωγή, καθόλου extras, κολλημένο και όχι ραφτό σε σημείο που το σκέφτομαι πολύ να το ξανα-ανοίξω). Δεν θα το κάνω όμως γιατί από τη στιγμή που τα υπόλοιπα είναι από άλλο εκδοτικό (Top Shelf), δεν πρόκειται ποτέ να ταιριάζουν, ούτε το βλέπω να βγάζει μεγάλη έκδοση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

11 ώρες πριν, GreekComicFan είπε:

Νέο "θέμα" προέκυψε στον τουιτερόκοσμο και το μονίμως θυμωμένο και έτοιμο να προσβληθεί κοινό του, με την αρνητική χρήση της λέξης αυτιστικός από έναν κακό στο τεύχος 1002 του Action Comics που βγήκε χθες. Ο Μπέντις παρόλο που απάντησε πως ήταν σκόπιμη η χρήση της για να δείξει πόσο κακός είναι ο τύπος που την ξεστόμισε και προσβάλλεται και ο ίδιος από την χρήση της στην πραγματική ζωή, ζήτησε παρόλα αυτά από τον συντάκτη της να της αφαιρέσει από την μετέπειτα έκδοση της ιστορίας σε τόμο.

 

Πηγή.

 

Άντε, σε μερικά χρόνια θα είναι όλοι άνεργοι γιατί δεν θα τολμάνε να γράψουν τίποτε που θα έχει σύγκρουση χαρακτήρων και ιδεολογιών για να δικαιολογήσει τις μπούφλες που θα πέφτουν μέσα στις ιστορίες.

 

Τα σενάρια αρχίζουν και ραφινάρονται και γίνονται όλο και πιο Ντίσνεϊ. Το περίεργο είναι ότι οι δημιουργοί πολεμούσαν 10-20 χρόνια πριν να γράφουν πιο επιθετικούς διαλόγους. Η MARVEL το έκανε με όσο μεγαλύτερο ντόρο γίνεται απομακρύνοντας την comics Code Authority από τα εξώφυλλά της και δημιούργησε το MAX Imprint.

 

Το θέμα είναι ότι μπορούν να ζωγραφίζουν στα κόμικς τους δολοφόνους, κλέφτες και βιαστές, αλλά πρέπει να μιλάνε politically correct, διότι είναι κακό να είσαι εγκληματίας αλλά δεκτό μόνο αν μιλάς σωστά. Διότι άλλο ένας βιαστής, και αλλά ένας σεξιστής μισογύνης βιαστής. Είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!

 

Εδιτ: Να αναφέρω ότι σε ένα τεύχος του Paper Girls κάποια πρωταγωνίστρια δηλώνει την αποδοκιμασία σε μια ομοφιλοφιλική σχέση και στο επόμενο καρέ τη μαλώνει μια κοπέλα. Φρόντισε ο συγγραφέας να δηλώσει άμεσα ότι μπορεί στο σενάριο ένας χαρακτήρας να φαίνεται ομοφοβικός αλλά ότι ο ίδιος δεν είναι.

Επεξεργασία από x for xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33258
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  10
  • Reputation:   34
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  19

Γεια ! 

 

Τι διαβάζετε από DC τώρα ;

Και ακολουθήστε κάποια σειρά από το Rebirth ;

 

Εγώ προσωπικά τελειώνω το run του Snyder του Batman από New 52 .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

2 ώρες πριν, pankotr είπε:

Γεια ! 

 

Τι διαβάζετε από DC τώρα ;

Και ακολουθήστε κάποια σειρά από το Rebirth ;

 

Εγώ προσωπικά τελειώνω το run του Snyder του Batman από New 52 .

Εγώ διαβάζω μόνο Mister Miracle, που τελειώνει τώρα. Διάβαζα και Green Lanterns αλλά έχω μείνει καμιά 30αριά τεύχη πίσω :lol:.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Εγώ τα διαβάζω από τους συγκεντρωτικούς τόμους από Rebirth και αγοράζω τακτικά τα εξής: 

Batman του Tom King 

The Flash του Joshua Williamson 

Justice League του Christopher Priest

Batman Beyond του Dan Jurgens

Green Arrow του Benjamin Percy 

Teen Titans του Benjamin Percy 

Titans του Dan Abnett 

Red Hood and the Outlaws του Scott Lobdell

Τελείωσα το Nightwing του Tim Seeley και αναμένω να βγει ο τόμος 6 όπου αναλαμβάνει ο Sam Humphries, ο Seeley πάντως ήταν εξαιρετικός.

 

Από τεύχη αγοράζω μόνο το Doomsday Clock γιατί όπως το βλέπω ο τόμος θα βγει όταν έχουμε γεράσει :P 

 

Έχω διαβάσει επίσης 1 τόμο Hellblazer και Justice League of America, που δεν με τράβηξαν ιδιαίτερα, αλλά και τον πρώτο τόμο από Wonder Woman του Greg Rucka και Action Comics του Dan Jurgens, τα οποία ήταν και τα 2 εξαιρετικά και με την πρώτη ευκαιρία θα τα συνεχίσω. 

 

Από παλιότερες σειρές προσπαθώ να συγκεντρώσω τα Green Lantern του Geoff Johns. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

εγώ διαβάζω ότι βγάζει η anubis :lol: :PPP: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Εγώ προσωπικά δε διαβάζω κανένα τίτλο τωρινό από DC ( ούτε από Marvel ) γιατί οι περισσότεροι είναι μέτριοι στη καλύτερη με πολύ ελάχιστες εξαιρέσεις. Μια από αυτές είναι το Detective του Tynion IV και το Superman των Tomasi-Gleason μέχρι που το ανέλαβε ο Bendis.

Από παλιά DC runs ξεκίνησα να ξαναδιαβάζω και εγώ το Green Lantern του Geoff Johns ( το οποίο εννοείται προτείνω ανεπιφύλακτα  ) και έχω φτάσει μέχρι και το Blackest Night. ( έχω όλους τους τόμους μόνο ο τελευταίος μου λείπει. ) Περασμένα μεγαλεία...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Κι εγώ διαβάζω τακτικά το Detective Comics του Tynion, ξέχασα να το αναφέρω. Όντως είναι εξαιρετικό, από τις καλύτερες σειρές που κυκλοφορούν. Για μένα το Rebirth έχει γενικά ένα καλό επίπεδο, που κυμαίνεται από ενδιαφέρουσες αλλά μέτριες ιστορίες έως σε εξαιρετικές ιστορίες. Δεν με απογοητεύει πλήρως κανένας τίτλος του. 

 

Το όλο concept μπαμπάς Σούπερμαν και ερωτευμένος Μπάτμαν δεν με τράβηξε τόσο βέβαια όσο άλλους αλλά είναι και οι 2 καλογραμμενες σειρές που επικεντρωνονται στους χαρακτήρες και δεν απογοητευουν. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

15 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Έχω διαβάσει επίσης 1 τόμο Hellblazer και Justice League of America, που δεν με τράβηξαν ιδιαίτερα...........

 

Αν πήρες τον πρώτο τόμο Hellblazer του Delano, είναι λογικό να ζορίστηκες. Πολύ 80s, πολύ βρετανικό και πολύ κοινωνική κριτική. Πρέπει να σου αρέσουν τέτοιου είδους κόμικ και να έχεις αρκετή υπομονή στην ανάγνωση.

Αν πήρες το reboot που έγινε κατά τη διάρκεια του Rebirth, δεν το έχω διαβάσει αλλά όλες οι κριτικές λένε ότι είναι ένα ανέμπνευστο κακέκτυπο της original έκδοσης.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Απο New52 ειχα διαβασει διαφορα, αυτο που μου αρεσε περισσοτερο ηταν το Swamp Thing. Απο κει και περα απο Rebirth εχω διαβασει μονο λιγο Batman που γραφει ο Tom King. Ok, θα ελεγα αλλα τιποτα ιδιαιτερο κατα την γνωμη μου :) 

 

Απο Hellblazer θα προτεινα ειτε αυτα του Garth Ennis ειτε τα μεταγενεστερα του Carey :)

Επεξεργασία από kwtsos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

2 ώρες πριν, Dredd είπε:

 

Αν πήρες τον πρώτο τόμο Hellblazer του Delano, είναι λογικό να ζορίστηκες. Πολύ 80s, πολύ βρετανικό και πολύ κοινωνική κριτική. Πρέπει να σου αρέσουν τέτοιου είδους κόμικ και να έχεις αρκετή υπομονή στην ανάγνωση.

Αν πήρες το reboot που έγινε κατά τη διάρκεια του Rebirth, δεν το έχω διαβάσει αλλά όλες οι κριτικές λένε ότι είναι ένα ανέμπνευστο κακέκτυπο της original έκδοσης.

 

Ναι τον πρώτο από Rebirth εννοώ. Δεν ήταν κάτι τρομερό, αδιάφορο θα τον χαρακτήριζα. 

 

Από Νew 52 ο Μπάτμαν του Scott Snyder είναι διαμάντι μέχρι να γίνει Μπάτμαν ο Γκόρντον, εγώ προσωπικά βαρέθηκα τους τόμους 7 και 8. Το Justice League του Geoff Johns είναι εξαιρετικό σε όλη του την έκταση και το συστήνω ανεπιφύλακτα. Με τον Flash τώρα είναι λίγο περίεργα τα πράγματα, είναι σίγουρα ενδιαφέρον αν είσαι φαν του ήρωα, οι τόμοι 2-5 των Manapaul και Buccelato είναι μάλλον το highlight και μετά οι τόμοι 6-9 που έγραψε ο Venditti έχουν φάει απίστευτο κράξιμο, χωρίς λόγο κατ'εμέ. Μόνο ο 7ος τόμος με κούρασε, οι άλλοι ήταν μια χαρά. Από Σούπερμαν, διάβασα τον πρώτο τόμο Action Comics που είχε κυκλοφορήσει η Αnubis, και ως συνήθως ο Grant Morrison με ψιλο-μπέρδεψε, αλλά έχω διαβάσει ότι αν διαβάσεις ολοκληρωμένο το run του (οι πρώτοι 3 τόμοι), αξίζει. Όλοι λένε για Green Lantern και Aquaman του Johns ότι είναι εξαιρετικά αλλά δυστυχώς δεν έχουν πέσει στα χέρια μου ακόμα, όταν τα διαβάσω θα επανέλθω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Το Aquaman του Johns είναι μεν καλό, αλλά προσωπικά το κατατάσσω πιο κάτω σε σχέση με τη πορεία του στο Green Lantern. Σκέψου ότι όταν ο Johns ανέλαβε το GL αναγέννησε το χαρακτήρα. Έφερε τον Hal Jordan στο προσκήνιο και τον έκανε πάλι #1 GL. Εισήγαγε νέα χρώματα στο φάσμα των συναισθημάτων και παράλληλα έτσι δημιουργήθηκαν νέα Lantern Corps. (Sinestro Corps, Red Lanterns, Indigo Tribe, Agent Orange, Black Lanterns...κλπ) Αλλαγές δηλάδη που έμειναν και αξιοποιούνται (well κάποιες από αυτές) μέχρι και σήμερα.

Αλλά αυτό που άρεσε-αρέσει περισσοτέρο είναι η αγάπη του συγγραφέα για τον μεγαλύτερο εχθρό του Hal Jordan σε ατομικό επίπεδο, Sinestro, και ο τρόπος που έγραφε το χαρακτήρα όπως κανείς άλλος. Η χήμεια Hal-Sinestro, αυτή η σχέση φιλίας-έχθρας δημιούργησε απολαυστικούς διαλόγους, από τους καλύτερους που έχω διαβάσει σε comics. Ο αγαπήμενος μου είναι ο ακόλουθος:

 

Sinestro: You were going to ask me a question, Jordan. Long ago when we were trapped on Ysmault and we both believed we'd die.

Sinestro: What was it?

Hal Jordan: Were we ever truly friends?

Sinestro: That's the tragedy of all of this, Jordan. Hal. We'll always be friends.

 

Η σείρα ήταν τόσο "cool"  τότε που έπεισε την Warner/DC να κάνει μια (αποτυχημένη βέβαια) ταινία με το χαρακτήρα. Αυτό αν αναλογιστεί κανείς ότι πίσω τότε έβγαιναν ταινίες μόνο με Batman και Superman από τη DC. Για μένα, αν θέλει κάποιος να διάβασει τη σείρα, πρέπει να τη διαβάσει όλη για την εκτιμίσει. (από το Green Lantern Rebirth μέχρι και το κύκλο του Johns στο Νew 52) Αν το κάνετε, you're in for a ride!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Αυτό σκοπεύω κι εγώ, έχω ήδη αγοράσει στα ελληνικά το Green Lantern: Πέρα από τον Φόβο της Anubis και στα αγγλικά τα Rebirth, Revenge of the Green Lanterns, Wanted Hal Jordan, Blackest Night, τον πρώτο τόμο του Brightest Day,  το War of the Green Lanterns και το Vol.1 από New 52. Θα παραγγείλω σύντομα από bookdepository τα Agent Orange, Sinestro Corps War και τα Vol 2-3 από New 52, με το Rage of the Red Lanterns δεν ξέρω τι θα κάνω γιατί δεν το βρίσκω ούτε στο bookdepository ούτε σε κανένα Public, λογικά θα ψάξω από κανένα Amazon γιατί πρέπει να έχει εξαντληθεί γενικότερα. Αλήθεια, όλα αυτά τα tie-ins από Blackest Night είναι απαραίτητο να τα διαβάσω; (Βlackest Night: Green Lantern, Blackest Night: Green Lantern Corps, Blackest Night: Tales of the Corps, Blackest Night: Black Lantern Corps, Blackest Night: Rise of the Black Lantern). 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33258
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  10
  • Reputation:   34
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  19

Οχι τα Tie-ins δεν είναι απαραίτητο να τα διαβάσεις ,αυτά που πρέπει να διαβάσεις είναι τα εξής :
Green Lantern #43
Blackest Night #0
Blackest Night #1
Green Lantern Corps #39
Green Lantern #44
Blackest Night #2
Green Lantern #45
Green Lantern Corps #40
Blackest Night #3
Green Lantern #46
Green Lantern Corps #41
Green Lantern #47
Blackest Night #4
Green Lantern Corps #42
Green Lantern #48
Blackest Night #5
Green Lantern Corps #43
Green Lantern #49
Blackest Night #6
Green Lantern Corps #44
Green Lantern #50
Green Lantern #51
Green Lantern Corps #45
Blackest Night #7
Green Lantern Corps #46
Green Lantern #52
Blackest Night #8


Πηγή :https://gamefaqs.gamespot.com/boards/206-comics-and-graphic-novels/66763875

Επεξεργασία από pankotr
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ναι λέω από την άποψη αν καλλιτεχνικά ας πούμε κάποιο αξίζει γιατί το επιμελήθηκε ο ίδιος o Johns στα πλαίσια της βασικής σειράς και είναι κάτι εξίσου εξαιρετικό με τα υπόλοιπα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33258
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  10
  • Reputation:   34
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  19

Από αυτή την άποψη δε ξέρω ,έχω ακούσει από άτομα που το έχουν διαβάσει ότι του Flash και του Batman ήταν καλό .:blob3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.