Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΓΑΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ DISNEY: ΤΑ ΑΠΑΝΤΑ ΤΟΥ ΡΟΜΑΝΟ ΣΚΑΡΠΑ


ΚΟΜΙΞ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Δεν βλέπω κάποια αναφορά στην σελίδα της Καθημερινής.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Η σημερινή εφημερίδα όμως, δεν έχει κανέναν τόμο σαν ένθετο κι επιπλέον, είναι κι αυτό  που λέει ο @ Gong .

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Τέλος,πάπαλα για φέτος...:lol: Του χρόνου πάλι... Μακάρι του χρόνου να έχουμε την ελπίδα να κυκλοφορήσουν περισσότεροι τόμοι από 9 τίτλους που κατοχυρώνει η καθημερινή το χρόνο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2087
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

7 ώρες πριν, Dimitris7 είπε:

Πήγα και γω να πάρω τον 8ο τόμο σήμερα όλο χαρά.(δεν είχα ενημερωθεί) Kαι του χρόνου πάλι!

Εγω αφου ειπε οτι θα ηταν ο τελυεταιος δεν ασχολειθηκα περετερο.........ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙς :lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4827 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εκανα μια προσαρμογη της λιστας που εφτιαξα στις αρχες καλοκαιριου.

 

5/7 το 2020 

15/7 το 2018 

18/7 το 2021 

28/7 το 2019

30/7 το 2017

ή

2017 = 30/7 (τομοι 1-7)

2018 = 15/7 (τομοι 8-17)

2019 = 28/7 (τομοι 18-25)

2020 = 5/7 (τομοι 26-34)

2021 = 18/7 (τομοι 35-41)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2087
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Υπαρχει καποιο μαγαζι που να εχει ξενες εκδοσεις πχ τα ιταλικα ρομανο σκαρπα...??????????Ενδιαφερομαι για Αθηνα αλλα και αλλες πολεις:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35585
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  42
  • Reputation:   149
  • Achievement Points:  43
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1539 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Παιδια τα μαζευε η γυναικα μου μεχρι και πριν 3 χρονια, μετα τα σταματησε καθως δεν τα εβλεπε πλεον στα περιπτερα. Σημερα ειδα οτι βγηκαν κανονικα. Πρεπει να εχουμε κοντα στα 35 τευχη. Θελω να ρωτησω εαν μπορω να βρω καπου τα τελευταια τευχη.

 

Επισης διαβαζω οτι η ιταλικη εκδοση εχει διπλασιες σελιδες στο καθε κομικ. Πως γινεται αυτο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35585
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  42
  • Reputation:   149
  • Achievement Points:  43
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1539 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Παιδια ακυρο. Το μπερδεψα με την συλλογη <ΜΕΓΑΛΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ DISNEY>!!

 

Μπερδεμα με ολες αυτες τις συλλογες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αν ήταν να πάρω έναν τόμο για δοκιμή, ποιον θα μου προτείνατε;
Για να σας βοηθήσω κάπως, ν΄αναφέρω ότι δεν είμαι πολύ φαν του Σκάρπα.

Έχω διαβάσει καμιά δεκαριά ιστορίες του όλες κι όλες.
Οι μόνες που βρήκα αξιόλογες ήταν ο Ιπτάμενος Σκωτσέζος, το Νύχι της Κάλι, άντε και το Τελευταίο Μπαλαμπού.

Βάση αυτών των στοιχείων ποιος τόμος πιστεύετε θα μου άρεζε; :thinking:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

7 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Αν ήταν να πάρω έναν τόμο για δοκιμή, ποιον θα μου προτείνατε;
Για να σας βοηθήσω κάπως, ν΄αναφέρω ότι δεν είμαι πολύ φαν του Σκάρπα.

Έχω διαβάσει καμιά δεκαριά ιστορίες του όλες κι όλες.
Οι μόνες που βρήκα αξιόλογες ήταν ο Ιπτάμενος Σκωτσέζος, το Νύχι της Κάλι, άντε και το Τελευταίο Μπαλαμπού.

Βάση αυτών των στοιχείων ποιος τόμος πιστεύετε θα μου άρεζε; :thinking:

 

Άκου να δεις τώρα. Επειδή δεν έχουμε περιεχόμενα σε αυτούς τους τόμους έτσι ώστε να τα δω στα γρήγορα και να σου πω πρέπει να πάμε στο inducks. 

Λοιπόν τόμος 8 περιέχει την ιστορία φακές της Βαβυλώνας. Πολύ καλή. Και έχει και καλές από τις υπόλοιπες.

Τόμος 10 Η πεταλουδα του Κολοβού και ο Κολοσσός του Νείλου. Εξαιρετικές.

Τόμος 11. Η αιώνια φλόγα της Καλχοα. Αυτούς προς το παρόν αν θες να το βλέπεις χρονολογικα. Όταν θυμηθώ κ άλλους θα σου πω.:cheers3:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πάντως εδώ θα βρεις (και αν σου πω καμία δυο και σ' αρέσουν τότε θα σου πω και άλλες) ιστορίες αστείες. Αληθινά αστείες δηλαδή. Που γίνεται ο κακος χαμος. Υπάρχει ιστορία με τίτλο Ντόναλντ ο καταστροφέας. Φαντάσου. 

Πάντως και αυτοί οι τόμοι αλλά και του Μπαρκς είναι ιδανικοί με τον παρακάτω συνδυασμό που σου προτείνω ανεπιφύλακτα.

 

Ομπρέλα Ξαπλώστρα καφές θαλασσα τόμος.

ξεκαθαρα!!!!

 

 

 

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

23 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Άκου να δεις τώρα. Επειδή δεν έχουμε περιεχόμενα σε αυτούς τους τόμους έτσι ώστε να τα δω στα γρήγορα και να σου πω πρέπει να πάμε στο inducks. 

Λοιπόν τόμος 8 περιέχει την ιστορία φακές της Βαβυλώνας. Πολύ καλή. Και έχει και καλές από τις υπόλοιπες.

Τόμος 10 Η πεταλουδα του Κολοβού και ο Κολοσσός του Νείλου. Εξαιρετικές.

Τόμος 11. Η αιώνια φλόγα της Καλχοα. Αυτούς προς το παρόν αν θες να το βλέπεις χρονολογικα. Όταν θυμηθώ κ άλλους θα σου πω.:cheers3:

 

Φακές της Βαβυλώνας και Αιώνια Φλόγα της Καλχόα τις έχω διαβάσει.
Δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα. Ειδικά με τη 2η.

Τον 10ο τόμο θα τον έχω στα υπόψιν μου πάντως.

Θα ψάξω να βρω και που βρίσκεται η ιστορία με τον Ντόναλντ καταστροφέα.

Τον 5ο τόμο έχω σταμπάρει. Έχει το Περιδέραιο των Τσιρικάουα, που απ΄ό,τι βλέπω θεωρείται η 3η καλύτερη ιστορία Σκάρπα στο inducks. Κι όχι τίποτε άλλο, αλλά δεν υπάρχει κάπου σκαναρισμένη να τη διαβάσω να δω αν μ΄αρέσει :thinking:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το inducks γενικά δεν είναι πολύ αντιπροσωπευτικό στις βαθμολογίες εκτός από τις τοπ ιστορίες. Αν δεν σου άρεσαν οι μεγάλες ιστορίες σαν τις φακές ας πούμε ψάξε τις πιο.μικρες και πιο αστείες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  622
  • Reputation:   4647
  • Achievement Points:  644
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Σκάρπα και άλλοι Ιταλοί Ντίσνεϋ, ήταν τα πρώτα μου κομιξ!

5 ετών μου έκαναν δώρο μια κούτα γεμάτη.

Καταλαβαίνεις την συγκίνηση μου όταν έβγαλε η Καθημερινή αυτόν τον μεγάλο Βενετσιάνο δάσκαλο!

 

Έχειιστορίες  κάποιες πάρα πολύ καλές που διαβάζονται άνετα κι από μεγαλύτερους.

Αμέσως μου ήρθε στο μυαλό η μαγική ιστορία "Μύθος Ιπτάμενου Σκωτσεζου" με τον Σκρουτζ και το  "Τελευταίο Μπαλαμπού" , επίσης

Ντόναλντ με Χιονάτη,  7 νάνους, χαρακτήρες από Πινόκιο = "Ντόναλντ ο Καταστροφεας" - Ιούλιος 20 και με τον ίδιο "Το Μυστήριο των παστών γαρίδων " , 

Αλλά εχει και Μίκυ.

Εδω έχει ιστορίες που χτυπάνε κόκκινο!

Άπαιχτες πχ "Η πυξίδα του Χαν", Αύγουστος 21, πολύ διασκεδαστική για ανάγνωση και πλάκες όπως και "οι πηγές των Μογγόλων" - κεντρική ιστορία του Μίκυ Μαούς 1 νομιζω,

"Το χρυσό Φλουρί" με πολύ ψυχεδέλεια, "Υπνωτική σβούρα" με Μίκυ και Γκουφυ  Μυστήριο, "ο άνθρωπος από το Αλτακράζ", "Τα έλατα των Ιμαλαϊων" κορυφαίο Μυστήριο σε σκηνικό Χριστουγέννων.

Ο τόμος "φυλαχτό του Αμμουδσεν" - που πρόσθετα μέσα έχει τον Μίκυ στην ιστορια "το Μυστήριο του Ταπιοόκα του στ' " που είναι μεγάλης αξίας. 

Και φυσικά να βρείς τις ιστορίες επιστημονικής φαντασίας με τον Μίκυ, τον Μπιπ - Μπιπ και τον καθηγητή Ενίγκμα όπως "η τέταρτη διάσταση " (έχει και άλλη) κλπ

 

Μην τα αφήνεις όποιον τόμο και να βρείς ειδικά για αυτά που είναι πραγματικά φθηνά λαϊκά αναγνώσματα που θα βρείς Τεύχη στα παλαιοπωλεια με 1- 2 ευρώ.  Ακόμη κι αν δεν σου αρέσουν κάποιοι τόμοι θα χαρεί πολύ κάποιο παιδί να του τους χαρίσεις.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

6 λεπτά πριν, chrisbouk είπε:

Σκάρπα και άλλοι Ιταλοί Ντίσνεϋ, ήταν τα πρώτα μου κομιξ!

5 ετών μου έκαναν δώρο μια κούτα γεμάτη.

Καταλαβαίνεις την συγκίνηση μου όταν έβγαλε η Καθημερινή αυτόν τον μεγάλο Βενετσιάνο δάσκαλο!

 

Έχειιστορίες  κάποιες πάρα πολύ καλές που διαβάζονται άνετα κι από μεγαλύτερους.

Αμέσως μου ήρθε στο μυαλό η μαγική ιστορία "Μύθος Ιπτάμενου Σκωτσεζου" με τον Σκρουτζ και το  "Τελευταίο Μπαλαμπού" , επίσης

Ντόναλντ με Χιονάτη,  7 νάνους, χαρακτήρες από Πινόκιο = "Ντόναλντ ο Καταστροφεας" - Ιούλιος 20 και με τον ίδιο "Το Μυστήριο των παστών γαρίδων " , 

Αλλά εχει και Μίκυ.

Εδω έχει ιστορίες που χτυπάνε κόκκινο!

Άπαιχτες πχ "Η πυξίδα του Χαν", Αύγουστος 21, πολύ διασκεδαστική για ανάγνωση και πλάκες όπως και "οι πηγές των Μογγόλων" - κεντρική ιστορία του Μίκυ Μαούς 1 νομιζω,

"Το χρυσό Φλουρί" με πολύ ψυχεδέλεια, "Υπνωτική σβούρα" με Μίκυ και Γκουφυ  Μυστήριο, "ο άνθρωπος από το Αλτακράζ", "Τα έλατα των Ιμαλαϊων" κορυφαίο Μυστήριο σε σκηνικό Χριστουγέννων.

Ο τόμος "φυλαχτό του Αμμουδσεν" - που πρόσθετα μέσα έχει τον Μίκυ στην ιστορια "το Μυστήριο του Ταπιοόκα του στ' " που είναι μεγάλης αξίας. 

Και φυσικά να βρείς τις ιστορίες επιστημονικής φαντασίας με τον Μίκυ, τον Μπιπ - Μπιπ και τον καθηγητή Ενίγκμα όπως "η τέταρτη διάσταση " (έχει και άλλη) κλπ

 

Μην τα αφήνεις όποιον τόμο και να βρείς ειδικά για αυτά που είναι πραγματικά φθηνά λαϊκά αναγνώσματα που θα βρείς Τεύχη στα παλαιοπωλεια με 1- 2 ευρώ.  Ακόμη κι αν δεν σου αρέσουν κάποιοι τόμοι θα χαρεί πολύ κάποιο παιδί να του τους χαρίσεις.

 

Πολύ ωραία τα λέει ο φίλος. Συμφωνώ και εγώ με όλες του τις επιλογές (εεε χωρίς τη Χιονάτη παρακαλώ που γενικά δεν την μπορώ).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν από 1 ώρα, Manitou είπε:

Το inducks γενικά δεν είναι πολύ αντιπροσωπευτικό στις βαθμολογίες εκτός από τις τοπ ιστορίες. Αν δεν σου άρεσαν οι μεγάλες ιστορίες σαν τις φακές ας πούμε ψάξε τις πιο.μικρες και πιο αστείες.

 

Σε Μπαρκς συνήθως ισχύει ότι οι μεγάλες ιστορίες του μ΄αρέσουν περισσότερο απ΄τις μικρές.

Όχι ότι δεν έχω βρει και 10σέλιδες που ήταν καλές. Έχω διαβάσει κάποιες με Ντόναλντ που είχαν γέλιο :)


Σε Σκάρπα δεν θα έλεγα ότι υπάρχει κανόνας.

Πχ ο Ιπτάμενος Σκωτσέζος μ΄άρεσε. Οι Φακές όχι και τόσο. Και οι δύο είναι μεγάλες ιστορίες.
Από Μίκυ το ίδιο. Το Νύχι της Κάλι μ΄άρεσε, η Φλόγα της Καλχόα όχι ιδιαίτερα.

Το Μυστήριο του Μαύρου Φαντάσματος νιάου και νιάου.
Δεν θεωρώ επομένως ότι έχει να κάνει με το μέγεθος.

 

Βρήκα την ιστορία Ντόναλντ Καταστροφέας. Είναι στον 29ο τόμο.
Βλέπω το σενάριο έχει γράψει ο Μαρτίνα. Ο Σκάρπα έκανε μόνο το σχέδιο.
Και γενικά βλέπω ο Σκάρπα κυρίως σχέδιο έκανε. Οι πιο πολλές ιστορίες στους τόμους του έχουν άλλους σεναριογράφους.
Ο Μαρτίνα οκ, αξιοπρεπής είναι, αλλά όχι κάτι σπουδαίο θεωρώ.

Έχω διαβάσει κάποιες ιστορίες του με Φάντομ Ντακ.

Την πάλευαν αλλά δεν έπαθα και την πλάκα μου :thinking:

 

Ευχαριστώ πάντως για τις προτάσεις :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μαρτίνα, Κάρπι, Σκάρπα, Καβατσανο, Ντε Βίτα είναι ο πυρήνας του παλιού Ιταλικού Ντίσνεϋ. Όλα τα παλιά ελληνικά Μίκυ Μαους της δεκαετίας 80, 90 είχαν βασικές ιστορίες κυρίως αυτών των 5. Εντάξει είναι και άλλοι πολλοι που δεν γράφω αλλά αυτοί οι 5 ξεχώριζαν. Αν ψάξεις τα Ντίσνεϋ τοπικ θα δεις πολύ κουβέντα για αυτούς. Κάρπι και Μαρτίνα ουσιαστικά έκαναν τον Φάντομ Ντακ που αγαπήσαμε. Καφριλα βαρβατιλα. Υπάρχουν πολλοί εδώ μέσα που θα έδιναν το βρακί του (including me) για μια ολοκληρωμένη βιβλιοθήκη Baptista Carpi και Guido Martina. Σκέψου ότι έκατσα και βρήκα και αγόρασα ένα ενα όλα τα Μίκυ Μαους από το 980 έως το 1500 (που είχα αλλά πέταξε κάποτε η Μάνα μου) που είχαν ιστορίες των 5 που σου έγραψα πάνω. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

O Kαβατσάνο βλέπω κυρίως σχέδιο έκανε.
Σ΄ελάχιστες ιστορίες έγραψε το σενάριο.
Η καλύτερή του ιστορία (ως σεναριογράφος) βάση του inducks βρίσκεται στην 304η θέση. Αρκετά χαμηλά.

Δεν μπορώ να καταλάβω επομένως για ποιο λόγο τον αναφέρετε τόσο συχνά στους σπουδαίους δημιουργούς :thinking:

Ο Μαρτίνα για μένα είναι απλά αξιοπρεπής. Δεν τον έχω ψάξει και πολύ, αλλά όσες ιστορίες του διάβασα ήταν απλά ok, τίποτα παραπάνω.

Τον Κάρπι δεν τον έψαξα καθόλου και βασικά απόρησα που η καλύτερή του ιστορία (και θέση 34 στο inducks) δεν έχει βγει στα ελληνικά (Il mistero dei candelabri). Άλλες κι άλλες έχουν βγει. Περίμενα οι 100 καλύτερες να είχαν βγει όλες στα ελληνικά. Περίεργο :thinking:

Βρήκα πάντως μία που είναι διαθέσιμη και την έχω στα υπόψιν μου για διάβασμα (Το μαργαριτάρι του Λαμπουάν) :) Αν κι αυτός βλέπω κυρίως σχέδιο έκανε.

Δεν ξέρω τι φάση είναι τα ντίσνεϋ και για ποιο λόγο εκθειάζετε πρωτίστως τους σχεδιαστές, αλλά για μένα σε όλα τα είδη κόμικς πάντα ο σεναριογράφος είναι αυτός που μ΄ενδιαφέρει κατά κύριο λόγο, μιας και το σενάριο είναι το βασικό σ΄ένα κόμικ :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   13502
  • Achievement Points:  1788
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

13 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Δεν ξέρω τι φάση είναι τα ντίσνεϋ και για ποιο λόγο εκθειάζετε πρωτίστως τους σχεδιαστές, αλλά για μένα σε όλα τα είδη κόμικς πάντα ο σεναριογράφος είναι αυτός που μ΄ενδιαφέρει, μιας και το σενάριο είναι το βασικό σ΄ένα κόμικ :)

Μαλλον δεν εχεις διαβασει τους νεους σχεδιαστες ,που ειναι σαν να ζωγραφιζουν 5χρονα σε προγραμμα στο PC :lol:

Οσο τελειο σεναριο μπορει να εχουν(που δεν εχουν μαπα ειναι.αλλα λεμε), δεν διαβαζονται. Πιο σωστα , δεν ξεφυλλιζονται !

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Laz33  Για Σκάρπα υπάρχει και αυτό που μπορεί να βρεις ακόμα σε περίπτερα, με δύο μεγάλες αστυνομικές ιστορίες. Λογικά θα σου αρέσει.

Απ'τους τόμους εγώ θα πρότεινα τον 10ο κυρίως για την παρωδία του Ρομπέν των Δασών, αλλά δεν ξέρω αν θα είναι του γούστου σου. 

 

15 min ago , ManaLeak13 said:

Μαλλον δεν εχεις διαβασει τους νεους σχεδιαστες ,που ειναι σαν να ζωγραφιζουν 5χρονα σε προγραμμα στο PC :lol:

Οσο τελειο σεναριο μπορει να εχουν(που δεν εχουν μαπα ειναι.αλλα λεμε), δεν διαβαζονται. Πιο σωστα , δεν ξεφυλλιζονται !

 

Ισοπεδωτική άποψη... οι περισσότερες καλές ιστορίες έχουν και καλό ως εξαιρετικό σχέδιο. Κάστυ, Μοτούρα, Τουρκόνι, Τζερβάζιο, Τσελόνι για να αναφέρω μερικά ονόματα και υπάρχουν πολλά ακόμα. Κάτι περίεργοι (Λαβοραντόρι κλπ) συνήθως σχεδιάζουν ασήμαντες τριτοτέταρτες ιστορίες.

Λογικό όταν πρέπει να παραχθούν 250-300 ιστορίες το χρόνο για το Τοπολίνο να υπάρχει και πολλή σαβούρα.

 

  

28 min ago , Laz33 said:

Δεν ξέρω τι φάση είναι τα ντίσνεϋ και για ποιο λόγο εκθειάζετε πρωτίστως τους σχεδιαστές, αλλά για μένα σε όλα τα είδη κόμικς πάντα ο σεναριογράφος είναι αυτός που μ΄ενδιαφέρει, μιας και το σενάριο είναι το βασικό σ΄ένα κόμικ :)

 

Χρόνιο παράπονό μου όταν βλέπω να εκθειάζονται δυσανάλογα πολύ οι σχεδιαστές :)

Επεξεργασία από doom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

6 λεπτά πριν, doom είπε:

Ισοπεδωτική άποψη... οι περισσότερες καλές ιστορίες έχουν και καλό ως εξαιρετικό σχέδιο. Κάστυ, Μοτούρα, Τουρκόνι, Τζερβάζιο, Τσελόνι για να αναφέρω μερικά ονόματα και υπάρχουν πολλά ακόμα. Κάτι περίεργοι (Λαβοραντόρι κλπ) συνήθως σχεδιάζουν ασήμαντες τριτοτέταρτες ιστορίες.

Λογικό όταν πρέπει να παραχθούν 250-300 ιστορίες το χρόνο για το Τοπολίνο να υπάρχει και πολλή σαβούρα.

 

  

 

Χρόνιο παράπονό μου όταν βλέπω να εκθειάζονται δυσανάλογα πολύ οι σχεδιαστές :)

 

Σωστά και τα δύο. Το νέο Ιταλικό Ντίσνευ κατ' εμέ έχει σαφώς μεγαλύτερο επίπεδο από το κλασσικό.  Καλύτερα σενάρια καλύτερα σχέδιο. Λιγότερο γέλιο? Μμμμ ίσως ναι. Αλλά σίγουρα καλύτερα σενάρια και καλύτερα σχέδια. 

 

@ Laz33 Το inducks μην το εμπιστεύεσαι σε διαβάθμιση ιστοριών. Δεν είναι αξιόπιστο.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

32 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Το inducks μην το εμπιστεύεσαι σε διαβάθμιση ιστοριών. Δεν είναι αξιόπιστο.

 

Στις πρώτες πάντως είναι αρκετά αξιόπιστο.

Οι αγαπημένες μου ιστορίες βρίσκονται σίγουρα στο top50 ή έστω στο top100 του inducks.
Από εκεί και κάτω ok, δεν υπάρχει κανόνας.

Έχω διαβάσει ιστορίες που βρίσκονταν στις θέσεις 300κάτι ή 400κάτι και μ΄άρεσαν περισσότερο από ιστορίες που ήταν στο top200.

Δεν το έχω ευαγγέλιο το inducks (όπως κι όλα τα αντίστοιχα sites αξιολογήσεων τύπου goodreads κτλ) αλλά σου δίνουν έναν μπούσουλα.
Πχ ιστορία εκτός του top1000 είναι σχεδόν απίθανο να μ΄αρέσει.
Μέχρι στιγμής τουλάχιστον, στις 4-5 που διάβασα δεν βρήκα κάποια καλή.
 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πέτυχα σήμερα στο εφημεριδάδικο τρεις καινούριους τόμους μαζί στα 6 ευρώ. Νομίζω είναι οι τρεις πρώτοι! Όσοι θέλετε να τους πάρετε καινούριους σε πολύ καλή τιμή σπεύσατε. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38029
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  31
  • Reputation:   192
  • Achievement Points:  43
  • Days Won:  0
  • With Us For:  914 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Στο περίπτερο μου σήμερα το πρωί καθώς πήγα να αγοράσω το καθιερωμένο πλέον Μίκυ Μαούς , παρατήρησα τα φακελάκια με τους τόμους που αναφέρονται και πιο πάνω. Υπήρχαν τρία φακελάκια τα οποία ήταν και διαφορετικά μεταξύ τους. Βέβαια φαντάζομαι πως θα υπάρχουν και άλλα που θα περιέχουν άλλους τίτλους. Ένα εκ τον οποίον, είχε τα εξής τεύχη: 

1. Οι πηγές των Μογγόλων

2.Το τελευταίο μπαλαμπού

3. Το καρναβάλι του Ντόναλντ Μακ Ντακ

 

Το θετικό από αυτήν την κίνηση της καθημερινής, είναι πως οι τόμοι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση και τιμή :pray:

Το προτείνω ανεπιφύλακτα!

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5725
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παίδες thanks για την ενημέρωση.
Πρόσφατα έλεγα οτι στο Public βρίσκω τους τόμους στα 7 ευρώ και δυστυχώς δεν δίνω 7 γι'αυτή την έκδοση.
Και σήμερα είδα τα ευχάριστα νέα. Εξαιρετική προσφορά 3 τόμοι με 6 ευρώ σε άριστη κατάσταση.
 
Ο δικός μου φάκελος είχε τα:
 
1) Ο Ντοναλντ πράκτορας του FBI
2) Το μυστήριο των παστών γαρίδων
3) Ο Ανθρωπος απο το Ούλα Ούλα
 
Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38117
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1207
  • Achievement Points:  190
  • Days Won:  0
  • With Us For:  893 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Δηλαδη οποιος δεν εχει κανενα ή του λειπουν συγκεκριμενα τομακια, πρεπει να κυνηγαει τα περιπτερα μπας και βρει αυτο που ψαχνει? Αψυχολογητα πραγματα. Θυμηστε μου, το consensus για τις ιστοριες του Σκαρπα ποιο ειναι? Ενας τυχαιος τομος  θα ειναι μετριος προς τα πανω ή το αναποδο?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 ώρες πριν, diotsoumas είπε:

Θυμηστε μου, το consensus για τις ιστοριες του Σκαρπα ποιο ειναι? Ενας τυχαιος τομος  θα ειναι μετριος προς τα πανω ή το αναποδο?

 

Έχω διαβάσει καμιά 20αριά ιστορίες Σκάρπα. Απ΄τις καλές του υποτίθεται (βάση της κατάταξης του inducks).
Είμαι περίπου 50-50.

Οι μισές μ΄άρεσαν, οι μισές δεν μ΄άρεσαν.

Αυτός είναι κι ένας βασικός λόγος που δεν μπήκα στη διαδικασία να πάρω κάποιον τόμο.
Δεν βρήκα κάποιον που να έχει μόνο καλές ιστορίες :thinking:

Οπότε θεωρώ ότι ένας τυχαίος τόμος θα είναι μέτριος κατά μέσο όρο.

Βέβαια αυτά στα λέει κάποιος που δεν ασχολείται και πολύ με ντίσνεϋ.
Απλά υπέθεσα ότι για να ρωτάς ούτε εσύ το κάνεις.

Αν θες εγγυημένα καλές ιστορίες ντίσνεϋ πάρε έναν οποιοδήποτε τόμο απ΄τη Βιβλιοθήκη Μπαρκς.

Εκείνοι κατά μέσο όρο είναι αρκετά άνω του μετρίου :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38117
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1207
  • Achievement Points:  190
  • Days Won:  0
  • With Us For:  893 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Το πρώτο μου post στο greekcomics μέσα στο φθινόπωρο ρωτούσε αν μπορούσαν να βρεθούν κάπου οι 3 κούτες με την μεγάλη βιβλιοθήκη της Disney μαζεμένη. Πλέον μου λείπουν μόνο 5 τόμοι για να την συμπληρώσω :mafia:Λατρευω Barks, και δεν σκόπευα να πάρω κανένα Σκάρπα, αν και ομολογώ ότι 3 τόμοι με 6 ευρώ είναι δελεαστική πρόταση. Αποτι φαίνεται θα προσπεράσω όμως!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5725
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

25 min ago , diotsoumas said:

Το πρώτο μου post στο greekcomics μέσα στο φθινόπωρο ρωτούσε αν μπορούσαν να βρεθούν κάπου οι 3 κούτες με την μεγάλη βιβλιοθήκη της Disney μαζεμένη. Πλέον μου λείπουν μόνο 5 τόμοι για να την συμπληρώσω :mafia:Λατρευω Barks, και δεν σκόπευα να πάρω κανένα Σκάρπα, αν και ομολογώ ότι 3 τόμοι με 6 ευρώ είναι δελεαστική πρόταση. Αποτι φαίνεται θα προσπεράσω όμως!

 

Ο Μπάρκς και εμένα μου αρέσει περισσότερο. Αλλά οι 3 τόμοι με 6 ευρώ είναι εξαιρετική περίπτωση.
Αν δεν έχεις κανέναν τόμο του Σκάρπα αξίζει full να πάρεις μια τριάδα!
 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  289
  • Reputation:   2321
  • Achievement Points:  351
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Σε εμένα το πακέτο περιείχε:

 

1. Η τέταρτη Διάσταση

2. Το μυστήριο των παστών γαρίδων

3. Πιστολίδι στο Φαρ-Ουέστ

 

Πολύ καλή τιμή για 3 τόμους τα 6,00€ 

:beer5:

Επεξεργασία από Λούντβιχ Φον Ντρέηκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.