Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΓΑΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ DISNEY: ΤΑ ΑΠΑΝΤΑ ΤΟΥ ΡΟΜΑΝΟ ΣΚΑΡΠΑ


ΚΟΜΙΞ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2211
  • Reputation:   21920
  • Achievement Points:  2250
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2345 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Χωρίς να γνωρίζω κάτι πιστεύω ότι ίσως η Καθημερινή να ξεκινήσει τον Ιούλιο με Peanuts και μέσα στον Αύγουστο θα βγάλει και τα τέσσερα μόνο - δυστυχώς - Σκάρπα (αν δεν κάνει καμιά έκπληξη και βγάλει περισσότερα).

Τον Σκάρπα το έβγαζε πάντα στο τέλος του καλοκαιριού και φέτος μάλλον το ίδιο θα κάνει, είτε βγάλει τα Peanuts είτε όχι.

Θα ήταν μεγάλη ανατροπή να είχαμε μόνο τον Ιούλιο Σκάρπα και τον Αύγουστο όχι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  544
  • Reputation:   3196
  • Achievement Points:  552
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Επίσης θα ήταν μεγάλη ανατροπή να βγάλει τον Ιούλιο Πίνατς και μόνο τον Αύγουστο Σκάρπα. Επίσης θα ήταν μεγάλη ανατροπή να βγάλει μόνο 4 τόμους Σκάρπα. Τις προηγούμενες χρονιές έχει κυκλοφορήσει 7,10,8,9,6 τόμους αντίστοιχα, επομένως δεν καταλαβαίνω πώς θα είναι έκπληξη το να βγάλει φέτος περισσότεους από 4. Επίσης από τις 5 προηγούμενες χρονιές τις 3 έφτασε μέχρι μέσα Σεπτέμβρη, ενώ επίσης τις 3 δεν άρχισε τέλος καλοκαιριού αλλά αρχές έως μέσα Ιουλίου.

Επίσης γενικά δεν καταλαβαίνω καθόλου το ποστ το παραπάνω και τη λογική του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2211
  • Reputation:   21920
  • Achievement Points:  2250
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2345 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πέρσι έβγαλε 7 και όχι 6 τόμους.

Το 4 το λέω γιατί υπάρχουν μόνο 4 τόμοι Σκάρπα, προς το παρόν,  καταχωρημένοι στην εθν. βιβλ. που δεν έχουν εκδοθεί ακόμα (2 φετινές καταχωρίσεις και 2 από πέρσι).

Συνήθως οι εκδότες δεν βγάζουν κάτι χωρίς να το καταχωρίσουν.

Αν γίνει κάτι φέτος τελευταία στιγμή και καταχωρηθούν και βγουν και άλλοι τόμοι, μακάρι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4542
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπηκαμε Ιουλιο και δεν υπαρχει λογος να υπαρχουν αλλες φαντασιωσεις τυπου ρωσικης σαλατας για το τι τομους θα εχουμε. 

Τα Peanuts βγηκαν μολις φετος τον Ιανουαριο, κι απο την στιγμη που υπηρχε 1 μολις editor's ηταν πολυ πιο καταλληλη επιλογη για τον χειμωνα. 

Αν θα εχουμε λιγωτερους τομους επειδη δεν ειδαμε νεα ISBN ειναι απο μονο του κακη ειδηση για ενα φτωχικο καλοκαιρι. 

Ισως παιζει ρολο το πως θα φτιαξουν σε τομους την Δυναστεια των Ντακ. Το πλεονεκτημα ειναι οτι εχουμε για πρωτη φορα στα ελληνικα καμποση αρθρογραφια. 

Εχουμε φετος και Φαντομ Ντακ αλλα να θυμισω οτι η πρωτη του ιστορια ειναι του Καρπι κι οχι του Σκαρπα, θα εχουμε δηλαδη σιγουρα την δευτερη ιστορια. Δεν νομιζω οτι θα εχουμε καποιον τομο τυπου μεγαλα σηριαλ 40 αλλα ετσι οπως ειναι ολα φλου δεν αποκλειονται εκπληξεις ελληνικης εμπνευσης. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4542
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2017 = 30/7 (τομοι 1-7)

2018 = 15/7 (τομοι 8-17)

2019 = 28/7 (τομοι 18-25)

2020 = 5/7 (τομοι 26-34)

2021 = 18/7 (τομοι 35-41)

Ξαναβαζω μια λιστα που ειχα φτιαξει. 

 

:sun3:

2022 = στο απειρο κι ακομα παρα περα..... (Μπαζ Λαϊτγιαρ)

Επεξεργασία από cypavlos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1657
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δυστυχως επαληθευτηκε το κακο σεναριο για τους τομους Σκαρπα το φετινο καλοκαιρι. Υπαρχει και σχετικο αρθρο στο κομιξβικι. Εμειναν οι 4 τομοι που εχουν αδεια και μας υποχρεωνουν να περιμενουμε ποτε θα τους κανει κεφι να ξανασχοληθουν. 

Περιμεναμε οτι με τον ενα ή τον αλλον τροπο θα ειχαμε μια αξιολογη σειρα τομων και ιστοριες που δεν ξαναδημοσιευτηκαν στα ελληνικα, αλλα φαινεται πως παλι κανουν χατηρια των λιγων ή μπορει και τα προσωπικα τους γουστα.

Δεν εχει καμμια σημασια αν εχουν πλακα τα πινατ. Δειχνουν εδω και πολυ καιρο οτι τα σιγονταρουν, τα προωθουν με τις μηνιαιες αναρτησεις, κατι που δειχνει οτι οταν θελουν μπορουν να υποστηριξουν μια εκδοση.

Αν σκεφτονταν σωστα το μαρκετινγκ σημερα θα υπηρχε μονο ενθουσιασμος. Διωχνουν συνεχεια κοσμο και προκαλουν αδικαιολογητες προστριβες και κριτικες. Δεν ειναι συνηθισμενες γκρινιες για εξωφυλλα και χαρτια και σχηματα και ιστοριες. Διωχνεις αυτους που ειναι το θεμελιο ολης της κομιξικης πορειας, αυτους που πρωτα αγοραζαν κομικς κι υστερα σκεφτονταν αν περισσευε κατι για να φανε καποιο σνακ, αυτους που γεμισαν ολοκληρα δωματια με κομικς. 

Αισιοδοξια λοιπον στο υπο το μηδεν και για φετος και για το μελλον. Οταν και αν δουμε φετος τους 4 τομους και καποιες ενδεχομενες νεες αδειες για νεους τομους θα ξερουμε αν πηγε στις καλενδες ο Σκαρπα απο τωρα ή αργοτερα. Δυστυχως οπου εχω δει σχολια ιντερνετικα, ολοι βγαζουν το ιδιο συμπερασμα, οτι θα κοπει ο Σκαρπα. 

Και για να μην εχουμε παλι τα ιδια σχολια.... δεν εχει καμμια σημασια το οποιο πινατ που θελουν να τυπωσουν. Θα μπορουσε να ειναι ο Γκρου, ο Ροσα, ο Σουπερμαν, ο ΕΤ ο εξωγηινος. Οποιος σνομπαρει και διωχνει αγοραστικο κοινο το ξαναζησαμε επι τερζοπουλου και πολλων αλλων εκδοτων οτι παντα ερχοταν ενα αποτομο τελος. Γκρινιαζουμε γιατι δεν θελουμε επαναληψη τετοιου τελους.  

 

Οσοι εχετε αναλογα προσοντα για εκδοσεις στειλετε τους βιογραφικο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  647
  • Reputation:   5830
  • Achievement Points:  654
  • Days Won:  5
  • With Us For:  923 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σήμερα είδα στο περίπτερο τα γνωστά πακέτα με 3 τόμους Σκάρπα στα 6 ευρώ.

Αρκετά καλή προσφορά για όσους δεν έχουν τους παλιότερους τόμους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2211
  • Reputation:   21920
  • Achievement Points:  2250
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2345 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ο Σκάρπα είναι το μόνο disney πλέον που κάθε χρόνο περιμένω πως και πως και με στεναχωρεί που μας τον δίνουν με το σταγονόμετρο. Θα προτιμούσα Σκάρπα το καλοκαίρι (καμιά 12αριά τόμους) και Peanuts το χειμώνα, αλλά τι μπορούμε να κάνουμε αφού έτσι αποφάσισε η "Καθημερινή"!

 

Απλώς θέλω να ρωτήσω, αν γνωρίζει κάποιος, τα disney στην Ελλάδα πουλάνε ακόμα ή έχασαν τη δυναμική τους;;

Ποιος αγοράζει πλέον Μίκυ Μάους και Ντόναλντ, από τη νέα γενιά τουλάχιστον;;

Ποιος γνωρίζει ότι κυκλοφορούν αυτά τα κόμικς;;

Υπάρχει κάπου κάποια προωθητική ενέργεια, κάποια διαφήμιση;;

Έχει προβληθεί τα τελευταία χρόνια κάποια ταινία στους κινηματογράφους με αυτούς τους ήρωες ώστε να "δημιουργήσει" καινούριους αναγνώστες;; (βλ. Marvel)

Στη χώρα μας από ότι φαίνεται η όλη ιστορία έχει μπει στον αυτόματο και έχει αφεθεί στην τύχη.

Και κάτι άλλο, δεν είναι πλέον υπερβολικό και κοστοβόρο μια εβδομαδιαία και τρεις μηνιαίες εκδόσεις, 7 με 8 τεύχη κάθε μήνα με ένα κάρο ιστορίες από τις οποίες αξίζουν λίγες;;

Εγώ προσωπικά έπαψα να αγοράζω, εκτός από κανά Μίκυ Μάους όταν έχει κάποια ιστορία που να μου κεντρίσει το ενδιαφέρον. Πρώτον δεν μου αρέσει πως τα κατάντησε η Καθημερινή αυτά τα έντυπα και δεύτερον με ενοχλεί αυτός ο αχταρμάς 10 και βάλε ιστοριών που υπάρχει σε κάθε τεύχος.

Για αυτό Σκάρπα και μόνο Σκάρπα και ότι άλλο συγκεντρωτικό θα αποφασίσει η εκδοτική να μας προσφέρει.

 

(Ελπίζω να μην φάω μεγάλο κράξιμο από τους φαν:lol:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  587
  • Reputation:   4594
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  2
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

47 λεπτά πριν, hudson είπε:

Έχει προβληθεί τα τελευταία χρόνια κάποια ταινία στους κινηματογράφους με αυτούς τους ήρωες ώστε να "δημιουργήσει" καινούριους αναγνώστες;; (βλ. Marvel)

 

Ίσως το reboot των Παπιοπεριπετειών να μετράει; Είχε αρκετά θετική αντίδραση από το κοινό και θα μπορούσε να δείξει σε πολλά νέα παιδία χαρακτήρες όπως ο Σκρουτζ, ο Γκαστόνε, η Μάτζικα κλπ. 

Όμως μεγάλο πρόβλημα είναι η διαφορά του σύμπαντος αυτού με το σύμπαν των κόμικ. Πολλοί χαρακτήρες έχουν αλλάξει και οι κεντρικοί χαρακτήρες του σόου (ο Χιούη, ο Λιούη και ο Ντιούη) έχουν εντελώς διαφορετικό χαρακτήρα.

Επίσης δε ξέρω πόσο δημοφιλής η σειρά αυτή ήταν στην Ελλάδα οπότε μπορεί να κάνω μεγάλο λάθος.

 

Πάντως μια ιστορία του Καρλ Μπαρκς ή του Ντον Ρόσα σε μορφή ταινίας (με δυσδιάστατο animation φυσικά) θα ήταν κάτι υπέροχο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  544
  • Reputation:   3196
  • Achievement Points:  552
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

8 ώρες πριν, Orignal357 είπε:

Πάντως μια ιστορία του Καρλ Μπαρκς ή του Ντον Ρόσα σε μορφή ταινίας (με δυσδιάστατο animation φυσικά) θα ήταν κάτι υπέροχο.

 

Υπέροχο θα ήταν να βλέπαμε ξανά τα κλασικά καρτούν με Μίκυ, Ντόναλντ, Τσιπ & Ντέιλ που για κάποιον ανεξήγητο για εμένα λόγο έχουν εξαφανίσει από παντού.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1657
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολυς κοσμος αγοραζει ελαχιστα κομικς αλλα πρεπει να το αναγαγουμε και στην ηλικια που εχουμε και τις προτεραιτοτητες μας και τις υποχρεωσεις μας. Οσο ειναι παιδι και νεος θεωρειται πολυ πιο ευκολα στοχος των στατιστικων οτι θα αγορασει το ενα και το αλλο. Εδω μεσα στο φορουμ βλεπουμε ποσο ενδιαφερον υπαρχει για τα νεα κομικς και αυτο με ευχαριστει. Θα ηθελα να ειχα καθε κομικ και να ειχα χωρο για ολα, να αγοραζω και ολα τα καινουργια αλλα ειναι αντικειμενικα αδυνατον. Αγανακτησα και δεν κανω πια συλλογη, να εχω ολα τα τευχη. Δεν ειναι οπως την εποχη 90 που καθε μερα μπορουσες να αγορασεις και ενα καινουργιο που κυκλοφορουσε εκεινο τον μηνα. Υπηρχαν και τοτε προβληματα και γκρινιες αλλα δεν υπηρχε ιντερνετ, ειχαμε ομως παρεες. Τωρα ειμαστε στο ελεος ενος επιτελειου και ενος απροσωπου υπευθυνου αποφασεων που κανεις δεν γνωριζει αν λαμβανουν υποψιν ποιοι ειναι το αγοραστικο κοινο, τι τιραζ πρεπει να υπαρχει, τι να κανουν με τις επιστροφες και κυριως ποσες ειναι οι αρχικες πωλησεις και ποσες οι εμμεσες, οπως αυτα που βρισκετε στα βενζιναδικα. Εδω βλεπουμε μια ερασιτεχνικη νοοτροπια, σαν να τυπωνεται ενας στανταρ αριθμος κι οσες πωλησεις γινουν τα υπολοιπα τα ξεφορτωνονται στην επαρχια, την Κυπρο, σε πακετα κι οποιος αναζητα κομικς για να κανει συλλογη να το σκυλομετανιωνει. Παλιοτερα οταν φτιαχτηκε αυτο το φορουμ υπηρχε φιλικη ατμοσφαιρα, φτιαχτηκε η λεφικ κι οι περισσοτεροι μαζευονταν εκει και εκαναν παρεα, ενω τωρα ολοι κρυβονται πισω απο ενα παρατσουκλι και γινεται το σωσε, οπως αλλου που μονο καυγαδες και αντιπαλοτητες υπαρχουν. Εμεις εδω δεν ξυπνανε καθε μερα για να δουμε με ποιον θα μαλλωσουμε. Εμεις το καλοκαιρι συνηθισαμε να περιμενουμε ποτε θα μας κανουν την χαρη να μας πουν τι θα τυπωθει. Πολλοι περνουν τον ιδιο μπελα και τον χειμωνα, ομως καποτε αγανακτεις απο την αδιαφορια την διαφημιστικη. Καποιος εγραψε οτι θα εχει τομους Σκαρπα στις 4 Σεπτεβριου. Μα αυτο το περιμεναμε ετσι κι αλλιως. Εχουν ηδη παρει αδεια ISBN για 4 τομους. Ομως οταν διαβαζω ποστ αγανακτησης ακομα κι απο τον κομιξβικι και αυτο να αντικατοπριζεται και σε μειωση των αρθρων και της συμμετοχης τετοιων μελων αυτο ειναι πολυ μεγαλη ζημια. Εμενα ποτε δεν μου αρεσαν τα πινατ σε κομικ τοσο για να αγορασω καθε τομο και το ιδιο ισχυει και για πολλα αλλα. Τα πινατ μου αρεσαν σαν καρτουν που ειναι πολυ πιο καταλληλα να αποδοσουν το χιουμορ τους. Πολυ φοβαμαι οτι η επομενη χρονια θα φερει τις ιδιες επιλογες και λιγωτερο ή καθολου Σκαρπα. Εμενα το επιτελειο, που πρεπει να ειναι το ιδιο που ηταν στην τελευταια περιοδο της ακτινας, μου δημιουργουσε παντα την δυσαρεστη εντυπωση οτι εχει εμφανεις προτιμησεις φανατικα υπερ της μοντερνας περιοδου. Μετα το 2000 εξαφανιστηκαν ολες οι κλασικες ιστοριες, με μικρες εξαιρεσεις το Κομιξ λογω Μπαρκς και τα Κλασικα Ντισνευ που σιγα σιγα βλεπαμε να εξοστρακιζονται οι παλιες ιστοριες και να μπαινουν μοντερνες. Τα μεηλ διαμαρτυριας ηταν παρα πολλα. Μπορω να γραψω μια μεγαλη λιστα για τετοιες εκδοτικες "γκαφες" αλλα ακομα κι εγω κουραζομαι να τα θυμαμαι.

Μακαρι η καθημερινη να προσλαβει καποιους νεους υπαλληλους που να ειναι κομιξιακες!

Μακαρι να εχουμε τους 4 τομους σε εναμισυ μηνα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2713
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

@ doom , θα μπορούσες να αναφέρεις εδώ πού εντόπισες τη σχετική ανακοίνωση για τόμους Σκάρπα από 4/9 ; :thinking:

Διαβάζω απανωτά πολλά σχόλια και εδώ αλλά και στο τόπικ των Peanuts και έχω μπερδευτεί. :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4672 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

18 hours ago, Guts said:

Σήμερα είδα στο περίπτερο τα γνωστά πακέτα με 3 τόμους Σκάρπα στα 6 ευρώ.

Αρκετά καλή προσφορά για όσους δεν έχουν τους παλιότερους τόμους.

Και γω το είδα αυτό στη Θεσσαλονίκη. Στο ίδιο περίπτερο 4 πακέτα με τους ίδιους 3 τόμους. :lol:Δεν ξέρω αν σε διαφορετικά σημεία έχει διαφορετικούς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6619
  • Achievement Points:  1745
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6282 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Σε κεντρικό σημείο στη Σύρο βρήκα ψιλικατζιδικο που ειχε αρκετα πακετα με 3αδες, κανενα δεν ήταν ίδιο αλλα δεν ηταν και απόλυτα διαφορετικά, δηλαδη 2 διαφορετικές 3αδες ειχαν κοινο τόμο, (οχι ολες οι 3αδες τον ιδιο, δεν ειναι κάποιος δηλαδή που εμφανιζοταν πιο συχνα απο αλλους).

Εγω δεν την μαζεύω την σειρα αλλα ειπα ας παρω μερικα να διαβασω, προσπαθησα να βρω 3 3αδες με ολα διαφορετικά και δεν τα κατάφερα, ενταξει δεν εκανα και ολους τους συνδιασμούς. 

Τελικά πηρα 2 3αδες στην τυχη με διαφορετικα τευχη

Επεξεργασία από Argail
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4672 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εντομεταξυ ούτε εγώ την μαζεύω, έχω καμιά δεκαριά το πολύ, και παρατήρησα ότι ο ένας απο τους τρείς τόμους ήταν μικρότερος. Από ποιον αριθμό και μετά συμβαίνει αυτό; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14137
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

10 λεπτά πριν, Θλιμμένος Μπούφος είπε:

Εντομεταξυ ούτε εγώ την μαζεύω, έχω καμιά δεκαριά το πολύ, και παρατήρησα ότι ο ένας απο τους τρείς τόμους ήταν μικρότερος. Από ποιον αριθμό και μετά συμβαίνει αυτό; :thinking:

Από τον τόμο #18(τον πρώτο τόμο του 2019), οι διαστάσεις πηγαίνουν στα 17x23.5(σε διαστάσεις Super Μίκυ και ΚΟΜΙΞ), ενώ μέχρι πρότινος, οι τόμοι του 2017 και του 2018 είχαν διαστάσεις 18.5x24.5, αλλά πολύ χειρότερη ποιότητα χαρτιού(άσχετο βέβαια:P).

Επεξεργασία από Θοδωρής Καραπάνος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1247 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

23 ώρες πριν, hudson είπε:

Ποιος αγοράζει πλέον Μίκυ Μάους και Ντόναλντ, από τη νέα γενιά τουλάχιστον;;

 

Κανένας;; :thinking:

:sad1:

 

23 ώρες πριν, Orignal357 είπε:

Ίσως το reboot των Παπιοπεριπετειών να μετράει; Είχε αρκετά θετική αντίδραση από το κοινό και θα μπορούσε να δείξει σε πολλά νέα παιδία χαρακτήρες όπως ο Σκρουτζ, ο Γκαστόνε, η Μάτζικα κλπ. 

 

Έπαιξε νομίζω μόνο στα συνδρομητικά, δυσκολακι να υπήρξε απήχηση. Τα πιτσιρίκια (εκτός από τα πολύ πιτσιρίκια) δεν βλέπουν τηλεόραση πλέον στις μέρες μας... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  721
  • Reputation:   5668
  • Achievement Points:  771
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Τελικά θα έχουμε ΣΚΑΡΠΑ :valt:

 

1619674498_.thumb.png.d95d90b1da895d14ea5e69d631403a13.png

Εἰπα να παίξω λίγο με τον πόνο μας...:crying:

 

Υ.Γ. Ο ΚΑΜΠΡΑΛ τι κόμικς γράφει;

  • Like 3
  • Λύπη 1
  • Respect 2
  • Αστείο 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6619
  • Achievement Points:  1745
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6282 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Έπιασα τον ένα τόμο από τους 6 που πήρα, είναι ο νούμερο 2 Η τέταρτη διάσταση, μπορώ να πω ότι για μένα που δεν είμαι συλλέκτης Disney η έκδοση είναι σούπερ για 2€, και μου αρέσει και ο χαρτοπολτός(που διάβασα ότι αλλάζει παρακάτω) μου ξύπνησε όλες τις παιδικές αναμνήσεις, καλοκαίρι και μικιμάου. Καταλαβαίνω βέβαια στο 100% αυτούς που θα ήθελαν μία τόσο σημαντική σειρά (πολλοί από ότι κατάλαβα την βάζουν στην καλύτερη 3αδα συλλογών Disney Μπαρκς, Ρόσα, Σκάρπα) να είναι σε ποιοτική έκδοση βιβλιοθήκης αλλά για την δικιά μου φάση έκατσε τέλεια. Αν δω ότι φεύγουν αέρα οι τόμοι θα τσιμπήσω κι άλλη 3άδα.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2096
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

15 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Κανένας;; :thinking:

:sad1:

 

 

Έπαιξε νομίζω μόνο στα συνδρομητικά, δυσκολακι να υπήρξε απήχηση. Τα πιτσιρίκια (εκτός από τα πολύ πιτσιρίκια) δεν βλέπουν τηλεόραση πλέον στις μέρες μας... 

Πολυ σπανια...αφου να σου πω κατι..δεν αξιζει τα 2ευρω που δεινει..με 2 αγοραζω απο μαγαζια ΠΧ ΛΕΦΙΚ του Τερζοπουλου που ειναι ποιο καλα(1,50 βασικα απο την λεφικ)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2096
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Να σας ρωτησω  κατι....βλεπω πως ο κοσμος ανυπομωνει για τα Σκαρπα και οχι για τα peanuts(και επειδη ετσι γουσταρω..θα τα λεω σνουπυ...:lol:)....ολοι στελνουμε μαιλ για τα ρομανο σκαρπα αλλα η εταιρια μας γραφει και βγαζει τα Σνουπυ...δηλαδη μας γραφει κανονικα...καταλαβαινετε οτι της λενε ολοι β γαλε αυτο και θα δωσουμε οσο και οσο ..σου απανταει ναι και δεν το κανει....εταιρια ειναιο αυτη?Εχε χαρη που στο chat  μιλαμε ευγενικα..αλλιως ...δεν ξερω τι θα της εσουρνα..οριστεη  απαντηση της οταν την ρωτησα για τα Σκαρπα:

image.thumb.png.4b5931ec295bc71da2629ce450c2e8f7.png

 

Εγω ειδα οτι τα peanuts θα βγουν..και οχι τα Σκαρπα..

 

(επεισης..ποιος θα αγορασει disney comic τον Σεπτεμβριο..εδω κατεβαζουμε μαυρες πλερεσες που ανοιγουν τα σχολεια..και θα διαβασω Σκαρπα ρε.....ελεος ..δηάδη χαζοι ειναι ολοι αυτοι εκει μεσα?)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2096
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

20 λεπτά πριν, Disney comics club gr είπε:

Να σας ρωτησω  κατι....βλεπω πως ο κοσμος ανυπομωνει για τα Σκαρπα και οχι για τα peanuts(και επειδη ετσι γουσταρω..θα τα λεω σνουπυ...:lol:)....ολοι στελνουμε μαιλ για τα ρομανο σκαρπα αλλα η εταιρια μας γραφει και βγαζει τα Σνουπυ...δηλαδη μας γραφει κανονικα...καταλαβαινετε οτι της λενε ολοι β γαλε αυτο και θα δωσουμε οσο και οσο ..σου απανταει ναι και δεν το κανει....εταιρια ειναιο αυτη?Εχε χαρη που στο chat  μιλαμε ευγενικα..αλλιως ...δεν ξερω τι θα της εσουρνα..οριστεη  απαντηση της οταν την ρωτησα για τα Σκαρπα:

image.thumb.png.4b5931ec295bc71da2629ce450c2e8f7.png

 

Εγω ειδα οτι τα peanuts θα βγουν..και οχι τα Σκαρπα..

 

(επεισης..ποιος θα αγορασει disney comic τον Σεπτεμβριο..εδω κατεβαζουμε μαυρες πλερεσες που ανοιγουν τα σχολεια..και θα διαβασω Σκαρπα ρε.....ελεος ..δηάδη χαζοι ειναι ολοι αυτοι εκει μεσα?)

Τα ειπα και ξελαφρωσα :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36582
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  27
  • Reputation:   171
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Δυστυχώς από την αρχή ήτανε στραβό το κλήμα... Τόμοι κομμένοι ουσιαστικά στα δύο, χωρίς περιεχόμενα και αρίθμηση, αλλαγές στο μέγεθος στα ξεκούδουνα και όλα όσα έχουμε συζητήσει πολλές φορές παλιότερα.

Παρ' όλ' αυτά, για πολλούς από εμάς ήταν μια ευχάριστη συντροφιά και περιμέναμε πώς και πώς να έρθει ο επόμενος τόμος. Αλλά η λογική στις εκδόσεις στην Ελλάδα είναι ένα τεράστιο θέμα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1657
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εμενα δεν με ενοιαζε καθολου στους τομους τι χαρτι εβαζαν. Μπορει να κανουμε διαφορα παραπονα για πολλα αλλα οταν η τιμη ειναι τοσο χαμηλη δεν εχω κανενα παραπονο. Αν θελουμε τομους με χαρτι πρωτης ποιοτητας θα πρεπει να το χρυσοπληρωσουμε.  

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14137
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Πριν από 1 ώρα, Argail είπε:

 

Η αλήθεια είναι, πως ο χαρτοπολτός έχει ένα μεγάλο πλεονέκτημα. Σαν πιο πρόχειρη έκδοση, νοιώθεις πιο άνετα να πάρεις έναν από τους τόμους στην παραλία λόγου χάρη, δίχως κάποια συνέπεια, ενώ τώρα με την καλύτερη ποιότητα χαρτιού, κάνει μπαμ ποιος από τους τόμους διαβάστηκε στην ακρογιαλιά. Επίσης,παρ' ότι όλοι οι τόμοι είναι εξαιρετικοί θα σού πρότεινα να βρεις τους παρακάτω(εάν δεν είναι μέσα στην εξάδα που αγόρασες) 1-7, 12,15,17,29,31,32,39(η ιστορία είναι σαν μία ανθολογία πολλών ηρώων της Disney, οπότε είναι αρκετά ξεχωριστή. Επίσης, έχει ένα πολυσέλιδο άρθρο, πάρα πολύ ενδιαφέρον)! Μπες και στα αντίστοιχα θέματα των τόμων να ρίξεις μια ματιά στις κριτικές που γίνονται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6619
  • Achievement Points:  1745
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6282 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

3 λεπτά πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Η αλήθεια είναι, πως ο χαρτοπολτός έχει ένα μεγάλο πλεονέκτημα.

ναι, την μυρωδιά των παιδικών μας χρόνων για μας τους μεσήλικες(αλήθεια τα μυρίζω τα κομικς μου)

 

Δεν ξέρω αν θα ψάξω και πολύ συγκεκριμένους τόμους, θα έχω υπόψην αυτά που προτείνεις, αλλά πέρασα φίνα διαβάζοντας τον τόμο 2 και περιμένω πως και πω να διαβάσω αύριο κι άλλον ένα.

Επίσης είχα χρόνια πολλά να διαβάσω ιστορία με τον Μίκυ, όλο Μπαρκς και Ροσα τα τελευταία που έχω διαβάσει, και δεν με χάλασε καθόλου

Επεξεργασία από Argail
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1657
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διαβασα οτι οι τομοι θα βγουν 4/9, μετα βλεπω οτι ειπαν σε καποιον τηλεφωνικα οτι θα βγουν Νοεμβριο. 

Εχουμε και λεμε, τα πινατ εξοστρακισαν με το ετσι θελω τον Σκαρπα για το καλοκαιρι. Μενουν μονον οι 4 τομους σκαρπα που υπαρχει η αδεια ISBN, αυτοι ντε που ακομα ετοιμαζονται....... Αλλο ποστ με νεες αδειες δεν εχω δει. 

Να κανω λοιπον μια "προβλεψη" οτι θα εχουμε τομους Σκαρπα χειμωνιατικα. Ουτε απο τηλεφωνηματα, ουτε απο μεηλ, ουτε απο κουτσομπολια, δεν εχω καμμια απολυτως πληροφορια. Δεν τρολαρω αλλα για εκει το βλεπω τελικα. Οχι τιποτ'αλλο, ετσι για να μην σκοτιζεται το επιτελειο και το εμπορικο τμημα τι ενθετα να βαλουν. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2096
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

6 ώρες πριν, BarkScarpa είπε:

Διαβασα οτι οι τομοι θα βγουν 4/9, μετα βλεπω οτι ειπαν σε καποιον τηλεφωνικα οτι θα βγουν Νοεμβριο. 

Εχουμε και λεμε, τα πινατ εξοστρακισαν με το ετσι θελω τον Σκαρπα για το καλοκαιρι. Μενουν μονον οι 4 τομους σκαρπα που υπαρχει η αδεια ISBN, αυτοι ντε που ακομα ετοιμαζονται....... Αλλο ποστ με νεες αδειες δεν εχω δει. 

Να κανω λοιπον μια "προβλεψη" οτι θα εχουμε τομους Σκαρπα χειμωνιατικα. Ουτε απο τηλεφωνηματα, ουτε απο μεηλ, ουτε απο κουτσομπολια, δεν εχω καμμια απολυτως πληροφορια. Δεν τρολαρω αλλα για εκει το βλεπω τελικα. Οχι τιποτ'αλλο, ετσι για να μην σκοτιζεται το επιτελειο και το εμπορικο τμημα τι ενθετα να βαλουν. 

Τους λες..θα σου δωσω λεφτα και δεν βγαζουν..ρε τρελοι ειναι..?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1247 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Mα και τότε λεφτά θα τους δώσετε, οπότε... 

Ρίξτε ένα άκυρο στη σειρά να δούνε τη διασαρεσκεια του κόσμου μέσω των πωλήσεων. Το να λέμε λόγια στον αέρα, τι νόημα έχει. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6619
  • Achievement Points:  1745
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6282 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τσίμπησα άλλη μια 3αδα, με τις 3 3αδες που μάζεψα εχω τα 1-4 και 6-10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.