Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΓΑΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ DISNEY: ΤΑ ΑΠΑΝΤΑ ΤΟΥ ΡΟΜΑΝΟ ΣΚΑΡΠΑ


ΚΟΜΙΞ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και μια σπαμοερωτηση από εμένα:

Έχουμε κάπου σημειωμενο (για να γλιτώσω το ψάξιμο) ποιοι τόμοι εκδόθηκαν κάθε χρονια; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 λεπτά πριν, tik είπε:

Και μια σπαμοερωτηση από εμένα:

Έχουμε κάπου σημειωμενο (για να γλιτώσω το ψάξιμο) ποιοι τόμοι εκδόθηκαν κάθε χρονια; 

https://komix.fandom.com/el/wiki/Μεγάλες_Ιστορίες_Disney

Το λινκ των φίλων μας και συνφορουμιτων που λέει πόσοι τόμοι βγήκαν κάθε φορά.

 

7,10,8,9,7 από το 2017 μέχρι πέρσι.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Θενξ! 

 

Τώρα μένει να θυμηθώ ποια χρονια δεν αγόραζα τους τομους :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βγήκαν σήμερα 2 τόμοι στην Εθνική Βιβλιοθήκη :D Καλή μας αρχή και φέτος :) Ας αρχίσουμε τις αναλύσεις. Έκανα και άρθρο στο DisneyComicsPress.

 

1824631781_scarpa2022-1.thumb.jpg.35abb53559a1ab1e58450fe817defcb2.jpg 567748392_scarpa2022-2.thumb.jpg.c44b59273b6433387a72f98f1e04bec5.jpg

Ποιοι τόμοι έχουν μείνει από πέρσι;

Δεν ξέρω αν θυμάστε αλλά από πέρσι μας έχουν μείνει 2 τόμοι που τελικά δεν βγήκαν και λογικά θα βγουν φέτος.

Στο τόμο 43 είχαμε πει ότι ξεκινάει ιστορίες που αποτελούν μέρος της σειράς Δόξα και Δυναστεία των Ντακ. Αν οι τόμοι είχαν 364 σελίδες τότε θα είχαμε σε 1 τόμο όλη τη σειρά.

Ποιοι είναι οι φετινοί τόμοι;

Όπως σας αναφέραμε και δείξαμε παραπάνω φέτος έχουμε μέχρι στιγμής πληροφορίες για άλλους 2 καινούργιους τόμους.

Από τους τίτλους παρατηρούμε ότι:

    1. Ο τόμος 44 συνεχίζει και λογικά ολοκληρώνει τη σειρά της Δυναστείας των Ντακ.
    2. Ο τόμος 45 έχει μερικές από τις πρώτες ιστορίες του Φάντομ Ντακ. Συγκεκριμένα, η κεντρική ιστορία είναι Το Μυστικό της Βίλλας των Ρόδων με άλλον τίτλο Ο Αυθεντικός Τιμωρός. Κάποιες από αυτές τις ιστορίες τις είχαμε διαβάσει και στα Μεγάλα Σήριαλ του Τερζόπουλου πριν κάποια χρόνια.
  1.  
Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Για όποιον δεν έχει εκείνο το τομακι του Τερζόπουλου ο τόμος 45 θα είναι must have.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Νομίζω πως είναι η πέμπτη φορά που το Ιστορία και Δόξα της Δυναστείας των Ντακ κυκλοφορεί στα ελληνικά!

Τουλάχιστον εγώ έχω ήδη τέσσερις!:D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

52 λεπτά πριν, guskoin είπε:

Νομίζω πως είναι η πέμπτη φορά που το Ιστορία και Δόξα της Δυναστείας των Ντακ κυκλοφορεί στα ελληνικά!

Τουλάχιστον εγώ έχω ήδη τέσσερις!:D

Είναι η έκτη φορά βασικά :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ναι είναι η έκτη, γιατί έχει κυκλοφορήσει το 1971 στα τεύχη 270-277 του Μίκυ Μάους!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

13 ώρες πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

[...]

Ο τόμος 45 έχει μερικές από τις πρώτες ιστορίες του Φάντομ Ντακ. Συγκεκριμένα, η κεντρική ιστορία είναι Το Μυστικό της Βίλλας των Ρόδων με άλλον τίτλο.

[...]

 

Δεν νομίζω να είναι η Βίλλα των Ρόδων, αφού ο Σκάρπα δεν είχε δουλέψει για αυτή την ιστορία. Από τον τίτλο, θα έλεγα ότι πρόκειται για την 3η ιστορία του Φάντομ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

33 λεπτά πριν, apetoussis82 είπε:

 

Δεν νομίζω να είναι η Βίλλα των Ρόδων, αφού ο Σκάρπα δεν είχε δουλέψει για αυτή την ιστορία. Από τον τίτλο, θα έλεγα ότι πρόκειται για την 3η ιστορία του Φάντομ.

Είναι αυτή:

https://inducks.org/story.php?c=I+TL++788-AP

 

Ιστοριαρα!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

58 λεπτά πριν, apetoussis82 είπε:

 

Δεν νομίζω να είναι η Βίλλα των Ρόδων, αφού ο Σκάρπα δεν είχε δουλέψει για αυτή την ιστορία. Από τον τίτλο, θα έλεγα ότι πρόκειται για την 3η ιστορία του Φάντομ.

Σωστά. Έχεις δίκιο. Το διορθώνω :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4826 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στον ιταλικο τομο 22 υπαρχει ολοκληρωμενη η Ιστορια και Δοξα, παροτι καποιες δεν ειναι του Σκαρπα αλλα του Καρπι. Στους ελληνικους τομους δεν ξερουμε τι θα δουμε. Οπως κι αν ειναι, η ιστορια υπαρχει στην τελευταια της τερχοπουλικη εκδοση στα Μεγαλα Σηριαλ 42. 

Για τον Φαντομ Ντακ ομως δεν υπαρχουν στους τομους ιστοριες του Καρπι. Αν θελετε να εχετε τις πρωτες του θα τις βρειτε στα Μεγαλα Σηριαλ 40, οπου θα δειτε οτι η πρωτη εμφανιση ειναι δημιουργιας Καρπι και η δευτερη (που θα εχουμε στους φετινους τομους) ειναι του Σκαρπα. 

Κι ας ελπισουμε οτι για τους τομους θα επιλεξουν τις πρωτες μερες του Ιουλιου. Σε περσινο ποστ μου ανερτησα εκανα μια λιστα με τις ημερομηνιες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Tα πρώτα Φάντομ Ντακ είναι όλα σε σενάριο Μαρτίνα.
Ο Κάρπι, ο Σκάρπα και αργότερα ο Ντε Βίτα έκαναν απλώς το σχέδιο.

Δεν ξέρω για ποιο λόγο οι ντισνεϊκοί έχετε μια μανία να θεωρείτε δημιουργούς μόνο τους σχεδιαστές.

Ίσα ίσα, για μένα (και τους περισσότερους φαντάζομαι) ο σεναριογράφος παίζει το σημαντικότερο ρόλο σε μια ιστορία.

Είναι σαν να μου λέτε ότι ο Αστερίξ είναι δημιουργία του Ουντερζό.

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 hours ago, Laz33 said:

Ίσα ίσα, για μένα (και τους περισσότερους φαντάζομαι) ο σεναριογράφος παίζει το σημαντικότερο ρόλο σε μια ιστορία.

Είναι σαν να μου λέτε ότι ο Αστερίξ είναι δημιουργία του Ουντερζό.

Το είχες αναφέρει ξανά αυτό σε άλλο θέμα αλλά μιάς και κάνεις λόγο ξανά γι'αυτό θα ήθελα να καταθέσω την δική μου άποψη.

 

Το ποιός θεωρείται δημιουργός ενός κόμικ είναι λίγο-πολύ ρευστό με τα όρια πολλές φορές να είναι δυσδιάκριτα. Στα έντυπα (και κυρίως στις εικονογραφημένες ιστορίες) έχουμε δύο παραμέτρους: το σχέδιο και το κείμενο. Σε γενικές γραμμές χαρακτηρίζουμε ένα έντυπο απο την παράμετρο που υπερισχύει. Πχ ένα διήγημα (το οποίο ως ορισμός θεωρείται ότι έχει λίγες σελίδες) που έχει αρκετή εικονογράφηση θεωρείται κόμικ; Όχι γιατί το βάρος πέφτει στο κείμενο. Η εικονογράφηση είναι για να συνοδεύει το κείμενο.

 

Το αντίθετο γίνεται στα κόμικς. Στα κόμικς το κείμενο συνοδεύει την εικονογράφηση και όχι το αντίθετο. Πόσες φορές έχουμε απορρίψει ένα κόμικ όχι λόγω της ιστορίας αλλά λόγω της εικονογράφησης. Τονίζω όμως ότι η ιεράρχηση των παραμέτρων αυτών σε καμία περίπτωση δεν χρησιμοποιείται για να υποτιμήσει κάτι. Φυσικά το κείμενο είναι ανώτερο απο την εικόνα (διότι ο εγκέφαλος πλάθει μόνος του τις εικόνες και έχει το μυαλό ασκείται περισσότερο απο μια έτοιμη εικόνα ) αλλά σε καμιά περίπτωση δεν υποτιμώ την εικόνα.

 

Επειδή όμως φαντάζομαι τι σκέφτεσαι, έρχομαι στον συλλογισμό σου. Ο Αστερίξ είναι δημιουργία του Ουντέρζο; Αν μου έκανες προσωπικά αυτή την ερώτηση θα είχα αποκριθεί καταφανώς αρνητικά. Μα δεν είναι κόμικ ο Αστερίξ; Μα πριν δεν λέγαμε ότι η εικόνα υπερισχύει του κειμένου; Εδώ είναι και τα θολά όρια τα οποία ανέφερα πριν. Ο Γκοσινύ κατα τη γνώμη μου - και κατα τη γνώμη πολλών φυσικά - έγραφε ευφυή σενάρια ώστε να παρατηρείται το φαινόμενο τα κόμικς να διαβάζονται περισσότερο για τα σενάρια παρά για το σχέδιο. Ο Λούκυ Λουκ (με τη γενικότερη ένννοια σαν έργο και όχι σαν χαρακτήρας) είναι δημιούργημα του Μόρις; Σε καμιά περίπτωση. Αν δεν είχε γράψει ο Γκοσινύ αυτές τις υπέροχες ιστορίες δεν μπορώ να πιστέψω ότι ο Λ.Λ θα χε μείνει στην ιστορία. Είναι κόμικ όμως ο Λ.Λ γιατί ο κόσμος τα προσεγγίζει μέσω της εικόνας. Γι'αυτό και δεν θα θελα να διαβάσω και τον Λ.Λ με ένα σχέδιο ενός παιδιού. Ο Μόρις έστω και χιουμοριστικά μάς έδωσε μια εικόνα της πραγματικής άγριας δύσης. Παρομοίως και ο Ουντέρζο μια εικόνα των αρχαίων λαών.

 

Τον Αστερίξ στην δική μου τη συνείδηση τον έχω δημιούργημα του Γκοσινύ κατα ένα 80% και του Ουντέρζο κατα ένα 20%. Τις δημιουργίες του Αρκά στη δική μου τη συνείδηση δεν τις θεωρώ "κόμικ". Δεν τον διαβάζω για το σχέδιό του (το οποίο απλά είναι ένα νόστιμο κερασάκι στην τούρτα) αλλά για τα ευφυέστατα μικρά κείμενά του. Προφανώς βέβαια κατατάσσεται στην κατηγορία «κόμικς» επειδή έχει εικονογράφηση αλλά αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι χαρακτηρίζουμε κάτι κυρίως σε αυτό που του δίνουμε βάρος. Παρομοίως για τα κόμικ της ντίσνευ τα οποία δημιουργούνται πρωτίστως για παιδιά. Σαφώς και κάποια απο αυτά έχουν νοήματα αλλά όπως και να το κάνουμε είναι ένα απλό ανάγνωσμα. Επειδή λοιπόν δεν υπάρχει κάποιο «βαθύτερο» νόημα πίσω απο αυτά τα κόμικς, το βάρος πέφτει στο σχέδιο. Το σχέδιο είναι και το όχημα το οποίο μας έφερε σε αυτούς τους κόσμους. Δεν απολαμβάνω σήμερα τον Πωλ Μάρρυ ή τον Μάσσιμο Ντε Βίτα όπως απολαμβάνω ένα λογοτεχνικό έργο σήμερα (και δεν θα πρεπε βέβαια! ) αλλά το σχέδιό του είναι αυτό που τροπον τινά με βοήθησε σε μικρότερη ηλικία να ταξιδέψω. Γι'αυτό και θα χαρακτηρίσω αυτή την ιστορία περισσότερο σαν «δημιούργημα» του Μάρρυ ή του Ντε Βίτα ως σχεδιαστές παρά ως σεναριογράφους (σε περίπτωση βέβαια που άλλος είναι ο σεναριογράφος).

Τονίζω ξανά πως δεν εκφράζω απόλυτη απάντηση (κρατάω αυτό, πετάω το άλλο) ούτε πηγαίνω στο άλλο άκρο (όλα είναι υποκειμενικά κτλ κτλ )· απλα τοποθετούμαι προσπαθώντας λίγο να «μπαλαντζάρω» τις παραμέτρους :)

 

 

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το ότι ο σεναριογράφος είναι πιο σημαντικός, φαίνεται από το ότι ο μέτριος και ατσούμπαλος σχεδιαστής Ντον Ρόσα έγινε τόσο δημοφιλής

 

(flame post)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

28 min ago , doom said:

Το ότι ο σεναριογράφος είναι πιο σημαντικός, φαίνεται από το ότι ο μέτριος και ατσούμπαλος σχεδιαστής Ντον Ρόσα έγινε τόσο δημοφιλής

 

(flame post)

Ειδικά στις αρχικές ιστορίες του θύμιζε παιδικό σχέδιο. Αργότερα το βελτίωσε πολύ αλλά δυστυχώς επέλεγε ο ίδιος να το παραφορτώνει (γούστα βέβαια αυτά).

 

Και βέβαια συμφωνώ ότι η διαφορά είναι εμφανής: στο σενάριο (σε κάποιες ιστορίες του) ήταν πολύ μπροστά.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@ lovcom Αν κατάλαβα καλά εννοείς ότι επειδή στα ντίσνευ τα σενάρια είναι απλά, σημαντικότερο ρόλο παίζει το σχέδιο και ο σχεδιαστής.
Μμμμ... :thinking:
Αν και συμφωνώ ότι τα σενάρια είναι απλά, δεν θα συμφωνήσω ότι ακόμα και σ΄αυτήν την περίπτωση ο σχεδιαστής παίζει μεγαλύτερο ρόλο.
Οι ιστορίες του Μπαρκς για παράδειγμα δεν νομίζω ότι αρέσουν λόγω σχεδίου.

Άσε που, κατά την άποψή μου τουλάχιστον, και το σχέδιο είναι απλό στα ντίσνεϋ, όχι μόνο το σενάριο.


Για μένα ο σχεδιαστής είναι απλά το εκτελεστικό όργανο του σεναριογράφου, τίποτα παραπάνω.
Στα Αστερίξ πχ, μπορεί τους χαρακτήρες να τους σχεδίασε ο Ουντερζό, αλλά ο Γκοσινί του είπε πως να τους κάνει.
Ο Οβελίξ πχ, δεν ήταν απόφαση του Ουντερζό να είναι χοντρός. Ούτε ο Αστερίξ κοντός. Κτλ κτλ.

Αν διάβασες τη σπέσιαλ έκδοση της Κατοικίας των Θεών, έχει στα έξτρας τις οδηγίες που έδινε ο Γκοσινί στο στήσιμο μιας σελίδας. Κι αν δεις περιγράφει ακριβώς τι θα δείχνει το κάθε καρέ. Ο Ουντερζό απλά σχεδίαζε αυτά που του έλεγε ο Γκοσινί να σχεδιάσει.

Άρα σαφώς και ο Γκοσινί έχει πολύ μεγαλύτερο ρόλο στη δημιουργία των Αστερίξ.

Κάπου όσο είπες. 80% Γκοσινί, 20% Ουντερζό.

Αυτό φαντάζομαι ισχύει σ΄όλα τα είδη κόμικς.
Τώρα αν στα ντίσνεϋ ακολουθούν διαφορετική μεθοδολογία και οι σχεδιαστές έχουν περισσότερες πρωτοβουλίες, δεν το ξέρω.
Αν και δύσκολα να συμβαίνει.
Όπως και να΄χει πάντως, το να χρεώνεται η δημιουργία ενός κόμικ μόνο στο σχεδιαστή, είναι εντελώς φάουλ.
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εννοώ ότι ένα απλό σενάριο (το οποίο συναντάμε σε πολλές ιστορίες ντίσνευ) συμβαίνει μοιραίως το βάρος να πέφτει στο σχέδιο. Γι´ αυτό και κυρίως αυτό κρατάνε οι περισσότεροι ύστερα απο την ανάγνωσή του. Δεν είπα ότι είναι κανόνας αυτό αλλά νομίζω ότι αυτό γενικά συμβαίνει.

 

Και σε ένα σύνθετο σενάριο βέβαια μπορεί να συμβεί αυτό. Ο Γκοσινί έχει πίσω αρκετό background δημιουργίας· παρόλα αυτά όλο αυτό το έργο του πλασάρεται μέσω της εικόνας γι'αυτό και το θεωρούμε κόμικ και όχι νουβέλα/διήγημα/δοκίμιο. Aπλά χωρίς τον Ουντέρζο, δεν θα χαμε το κόμικ (τουλάχιστον στη μορφή που το χουμε). Πιθανόν θα χαμε κάτι αντίστοιχο σε «μικρό Νικόλα».

 

Το αν κάτι θεωρείται κόμικ ή όχι δεν έχει να κάνει απο το βάθος του σεναρίου (λάθος  μου άν άφησα να εννοηθεί κάτι τέτοιο) αλλά απο τι μέσο παρουσιάζεται (τι υπερτερεί δηλαδή η εικόνα ή το κείμενο).

Απλώς τα περι δημιουργικών background τα ανέφερα ως μια πιο υποκειμενική χροιά που αφορά το δικό μου γούστο αλλά και το γούστο πολλών.

 

Όσο αφορά τα υπόλοιπα που αναφέρεις, δεν διαφωνώ σε κάτι· νομίζω ισχύουν όλα. Προφανώς θεωρείται φάουλ η δημιουργία ενός κόμικ μόνο στο σχεδιαστή γιατί πολύ απλά κάτι τέτοιο δεν μπορεί να ισχύει. Αυτό που προσπάθησα να προσεγγίσω είναι η σκέψη που κάνουν πολλοί , η εντύπωση που ασυνείδητα τους μένει.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Επίσης στα Ντίσνευ τουλάχιστον μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του 80 ΔΕΝ έγραφαν πουθενά ονόματα σχεδιαστών, σεναριογράφων κ.τ.λ. Οι ιστορίες ξεχώριζαν κυρίως από το σχέδιό τους. Οπότε για αυτό διαχωρίζονται ακόμα και σήμερα ως ιστορίες του Σκάρπα, του Κάστυ κ.τ.λ. χωρίς να παίρνει το αντίστοιχο μερίδιο ο εκάστοτε σεναριογράφος

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πριν από 1 ώρα, Manitou είπε:

Επίσης στα Ντίσνευ τουλάχιστον μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του 80 ΔΕΝ έγραφαν πουθενά ονόματα σχεδιαστών, σεναριογράφων κ.τ.λ. Οι ιστορίες ξεχώριζαν κυρίως από το σχέδιό τους. Οπότε για αυτό διαχωρίζονται ακόμα και σήμερα ως ιστορίες του Σκάρπα, του Κάστυ κ.τ.λ. χωρίς να παίρνει το αντίστοιχο μερίδιο ο εκάστοτε σεναριογράφος

 

 

Μα τι συζητάτε ρε παιδιά? Όλα τα κόμικς ντίσνεϋ τα γράφει και τα σχεδιάζει ο Γουόλτ! Αφού υπογράφει πάντα την πρώτη σελίδα! Δεν το προσέξατε?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  683
  • Reputation:   5380
  • Achievement Points:  730
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

2 ώρες πριν, apetoussis82 είπε:

 

Μα τι συζητάτε ρε παιδιά? Όλα τα κόμικς ντίσνεϋ τα γράφει και τα σχεδιάζει ο Γουόλτ! Αφού υπογράφει πάντα την πρώτη σελίδα! Δεν το προσέξατε?

 

Ναι. Τον αποψύχουν για λίγο, γράφει και μετά τον βάζουν πάλι στην κατάψυξη.

 

Επεξεργασία από Captain Cooper
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

19 hours ago, Manitou said:

Επίσης στα Ντίσνευ τουλάχιστον μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του 80 ΔΕΝ έγραφαν πουθενά ονόματα σχεδιαστών, σεναριογράφων κ.τ.λ. Οι ιστορίες ξεχώριζαν κυρίως από το σχέδιό τους..

 

Σωστό. Φαντάζομαι έτσι προέκυψε και ο - γνωστός σε όλους μας - χαρακτηρισμός: "ο καλός σχεδιαστής".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4826 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εμεις ακολουθουμε αυτα που οι εκδοτες υιοθετουν. Οσοι εφτιαχναν τις ιστοριες σεναριακα και σχεδιαστικα δεν καταγραφονταν, ομως στα οριτζιναλ ευτυχως τους κατεγραφαν. Οταν φτιαχτηκε το inducks μαθαμε ολοι μας τι υπαρχει. 

Τωρα κυκλοφορουν τα Disney Masters κι αν ο εκδοτης θελει να βαλει τιτλο τον σχεδιαστη αυτος θα ειναι στο εξωφυλλο, αν επιλεξει τον σεναριογραφο αυτος θα γραφτει. Δεν ειναι υποτιμηση αλλα μαρκετινγκ.

Συνηθισαμε με τον Μπαρκς και τον Ροσα που εχουν ολοκληρη τη δημιουργια. Ομως συνηθως δεν ειναι ετσι, υπαρχει το αρχικο πλανο που θα εγκρινει ο εκδοτης, σεναριο και σχεδιο σε προσχεδια θα παρουν την τελικη εγκριση ωστε να φτιαχτουν τα τελικα πανελ. Μετα μπορει να υπαρχει και ξεχωριστος μελανωτης να τελειωσει τις λεπτομερειες, συνηθως ειναι εκπαιδευομενος. Αυτη η διαδικασια ηταν η δημοφιλεστερη στην ιταλικη σχολη της κλασικης εποχης. Πολλοι εκδοτες ανταγωνιστες των ντισνευ μιμηθηκαν ο,τι ειχε επιτυχια και συχνα επελεγαν εναν ή δυο για ολα, αναλογα με το δικο τους μπατζετ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  33240
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  10
  • Reputation:   76
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Καλησπέρα! Έχουμε κάποια πληροφορία για το πότε θα ξεκινήσουν οι φετινοί τόμοι με την Καθημερινή;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4826 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν εχει αλλαξει η νοοτροπια μαρκετινγκ και δεν υπαρχει η εγκαιρη διαφημιση που θελουμε. Αλλο Τερζοπουλος που τα κομικς ηταν το επικεντρο των εκδοσεων του, κι αλλο οι εφημεριδες που ειναι ενα κομματι απο τα ενθετα τους. Γι'αυτους μια βδομαδα πριν που θα δει καποιος την διαφημιση ειναι αρκετη.

 

Μας εχουν συνηθισει με τομους Σκαρπα μεσα στον Ιουλιο.

Θα πρεπει να πατε σε παλιοτερα ποστ σε αυτη και προηγουμενες σελιδες για να δειτε τι εχει γραφτει για το ποιους τομους περιμενουμε. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  37161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  53
  • Reputation:   397
  • Achievement Points:  108
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1137 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Καλησπέρα σας,

 

Επικοινώνησα με την Καθημερινή στο email: disneyeditor@kathimerini.gr και δεν έχω λάβει ακόμα απάντηση  για το πότε και αν θα κυκλοφορήσουν φέτος οι τόμοι τα απάντα του Ρομάνο Σκάρπα. Μήπως γνωρίζει κάποιος από εσάς;;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  561
  • Reputation:   4377
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  1
  • With Us For:  917 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

40 λεπτά πριν, COMICS FUN είπε:

Καλησπέρα σας,

 

Επικοινώνησα με την Καθημερινή στο email: disneyeditor@kathimerini.gr και δεν έχω λάβει ακόμα απάντηση  για το πότε και αν θα κυκλοφορήσουν φέτος οι τόμοι τα απάντα του Ρομάνο Σκάρπα. Μήπως γνωρίζει κάποιος από εσάς;;

 

Κοίταξα τις ημερομηνίες έκδοσης των τευχών στα προηγούμενα χρόνια και είναι σίγουρο ότι, αν υπάρξουν και φέτος, θα αρχίσουν να δημοσιεύονται μέσα στον Ιούλιο. Τώρα δε ξέρω πότε ακριβώς θα δημοσιευτούν γιατί, αν και συνήθως αρχίζουν στο πρώτο μισό του μήνα, υπάρχουν και έτη όπως το 2017 και το 2019, όπου τα πρώτα τεύχη βγήκαν στις τελευταίες μέρες του Ιουλίου.

 

Πάντως καλό θα ήταν αν σου δώσει καμιά απάντηση η Καθημερινή να τη δημοσιεύσεις εδώ.

Επεξεργασία από Orignal357
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33240
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  10
  • Reputation:   76
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ένας ταξιτζής που έχει άτομο μέσα στην Καθημερινή, μου είπε Κυριακή 17 Ιουλίου πρεμιέρα Σκάρπα φέτος, απλώς το κρατούν ακόμα κρυφό για ανέβει το hype. Μεταφέρω την είδηση με κάθε επιφύλαξη και ελπίζουμε να βγει αληθινή.

Επεξεργασία από antonakiscamp
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4826 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το φορουμ ειναι γεματο πληροφοριες αρκει να κανετε μια ερευνα να τις ανακαλυπτετε.

Επισης υπαρχει και η παγκοσμια βαση δεδομενων inducks που εχει πληρη στοιχεια για οσα ντισνευ κυκλοοφορησαν και ενημερωνεται επι τακτικης βασης. 

 

Επειδη μπαινει ο Ιουλιος και η μονη σιγουρη πληροφορια για τους τομους ειναι η διαφημιση που μπαινει στο κυριακατικο φυλλο, θα περιμενουμε για  3/7 ή 10/7 ή 17/7,  ποτε θα βγει σιγουρα ο πρωτος φετινος τομος. Το αν θα ειναι μονο 4 ή θα βγουν περισσοτεροι, κι αυτο δυστυχως θα το μαθουμε οταν βγει η διαφημιση τους. 

 

Οσοι κι οσες φορες κι αν ρωτησετε, δυστυχως μονο αυτα ισχυουν καθε χρονο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.