Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΓΑΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ DISNEY: ΤΑ ΑΠΑΝΤΑ ΤΟΥ ΡΟΜΑΝΟ ΣΚΑΡΠΑ


ΚΟΜΙΞ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Πήρα μαζεμένους τους 2 πρώτους τόμους το Σάββατο απόγευμα από την Ομονοια. Ευχαριστη έκπληξη η ποιότητα του χαρτιού, αλλά ο χρωματισμός με προβλημάτισε. Σε κάποιες ιστορίες, σα να ροζιζει το χρώμα. Ας πούμε, στον πρώτο τόμο, η πρώτη ιστορία με το τετραφυλλο τριφύλλι και η τελευταία με την κόντρα των αιθέρων, δεν έχουν καθόλου κόκκινο χρώμα, παρά μόνο ροζ (πχ το παπιγιον του Ντόναλντ, οι γκέτες του Σκρουτζ κλπ). Εκτός αυτού, φαίνεται ότι γενικά κάτι δεν πάει καλά με το χρώμα. Στις υπόλοιπες ιστοριες, το κόκκινο υπάρχει και γενικά ολος ο χρωματισμός είναι άψογος. 

Στον δεύτερο τόμο το "ροζ φαινόμενο" επεκτείνεται σχεδόν σε όλες τις ιστορίες, με μόνο 2 εξαιρέσεις, και... μιση τρίτη (οι πειρατές της Βενετίας) όπου εκει είναι εναλλάξ 2 σελίδες με ροζ χρώμα και 2 σελίδες με κόκκινο. 

Ήμουν τόσο άτυχος και έπεσα σε 2/2 κακά αντίτυπα ή ετσι βγήκε ολόκληρη η έκδοση; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20594
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Γνωριζει καποιος Θεσσαλονικιός αν υπαρχει καποιο περιπτερο που να εχει στοκ των κυριακατικων εφημεριδων? Δεν προλαβα χθες να παρω τον τομο Σκαρπα και δε θελω να τον χασω... Ευχαριστω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

2 ώρες πριν, theforce είπε:

Πήρα μαζεμένους τους 2 πρώτους τόμους το Σάββατο απόγευμα από την Ομονοια. Ευχαριστη έκπληξη η ποιότητα του χαρτιού, αλλά ο χρωματισμός με προβλημάτισε. Σε κάποιες ιστορίες, σα να ροζιζει το χρώμα. Ας πούμε, στον πρώτο τόμο, η πρώτη ιστορία με το τετραφυλλο τριφύλλι και η τελευταία με την κόντρα των αιθέρων, δεν έχουν καθόλου κόκκινο χρώμα, παρά μόνο ροζ (πχ το παπιγιον του Ντόναλντ, οι γκέτες του Σκρουτζ κλπ). Εκτός αυτού, φαίνεται ότι γενικά κάτι δεν πάει καλά με το χρώμα. Στις υπόλοιπες ιστοριες, το κόκκινο υπάρχει και γενικά ολος ο χρωματισμός είναι άψογος. 

Στον δεύτερο τόμο το "ροζ φαινόμενο" επεκτείνεται σχεδόν σε όλες τις ιστορίες, με μόνο 2 εξαιρέσεις, και... μιση τρίτη (οι πειρατές της Βενετίας) όπου εκει είναι εναλλάξ 2 σελίδες με ροζ χρώμα και 2 σελίδες με κόκκινο. 

Ήμουν τόσο άτυχος και έπεσα σε 2/2 κακά αντίτυπα ή ετσι βγήκε ολόκληρη η έκδοση; 

Αυτό το ροζ, νομίζω λέγεται ματζέτα και ναι κι οδικός μου τόμος έτσι είναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

2 ώρες πριν, christs είπε:

Γνωριζει καποιος Θεσσαλονικιός αν υπαρχει καποιο περιπτερο που να εχει στοκ των κυριακατικων εφημεριδων? Δεν προλαβα χθες να παρω τον τομο Σκαρπα και δε θελω να τον χασω... Ευχαριστω!

Γιατί δεν  παραγγέλνεις την εφημερίδα από το περίπτερο που συχνάζεις; Σε κάθε φύλλο της εφημερίδας το αναφέρει για φύλλα έως ένα 12μηνο πριν... Στην τιμή που έχει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2709
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1167 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

2 hours ago, christs said:

 

 

Επεξεργασία από DM64007
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2087
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

2 ώρες πριν, christs είπε:

Γνωριζει καποιος Θεσσαλονικιός αν υπαρχει καποιο περιπτερο που να εχει στοκ των κυριακατικων εφημεριδων? Δεν προλαβα χθες να παρω τον τομο Σκαρπα και δε θελω να τον χασω... Ευχαριστω!

Λογικα,εχει ο ''ΜΑΓΙΚΟς ΚΟΣΜΟς ΤΟΥ ΡΕΤΡΟ''.Κραταει στοκ απο παλια τευχη,λογικα θα εχει και τον τομο του σκαρπα:gnews:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 18/7/2021 στο 5:11 ΜΜ, Everest είπε:

Ήταν πλάκα όλο αυτό; Εγώ δεν βγήκα καθόλου λόγω ζέστης, ήσυχος ότι δεν θα έχει τόμο. Πολύ αστείο πραγματικά.

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ εδω και 2 εβδομαδες αλλα περίμενα να ανεβασω πρωτα εξ.και μαζι αυτα που ειχα να πω . για μα μην κανω σπαταλησα καταχωρησέων.

Μια βολτα στο περίπτερο για να δεις αν υπάρχει και καμια εφημερίδα που νανα εχει κομικ ενθετο που σε ενδιαφερει ειναι καλο για να μην το ψαχνεις μετα.Ενναλακτικη υπαρχουν  διαδικτυκιακες σελίδες που  δείχνει ολα τα πρωτοσελιδα αρα κ τις προσφορες.

On 18/7/2021 στο 7:15 ΜΜ, Bilis είπε:

Συγγνώμη αλλά αυτό το "αστείο" ήταν εξαιρετικά κακόγουστο. Τόσο δύσκολο ήταν να βάλεις μια φατσούλα που γελάει ή να γράψεις σε spoiler ότι έκανες πλάκα; 

Απορώ με την εξυπνάδα σου όπως και εσυ με τηνν κακογουστιά μου ,αν βαλω χαζοφατσουλα ή σποίλερ γιατί να κάνω το αστείο ; αφου σε λίγες ωρες  κάποιος θα  το ανέβαζε.Ησουν έτοιμος να ακυρώσεις την παραγγελια αλλα να μπεις στο γκρηκ δεν μπορούσες,Αν νομίζεις οτι νοιώθω ένοχος επειδη δεν το σκέφτηκες καλά το πράγμα είσαι γελασμένος. 

On 18/7/2021 στο 9:03 ΜΜ, DM64007 είπε:

 

Άργησα να σχολιάσω, καθώς τώρα έπιασα υπολογιστή στα χέρια μου. Με κινητό είναι λίγο δύσκολο το γράψιμο....

 

Τους τόμους του Σκάρπα και γενικά ό,τι εκδίδει η Καθημερινή ως ένθετο, έτσι και δεν βρεθείς σε ένα περίπτερο την Κυριακή, και μόνο την Κυριακή, απλά έχεις χάσει την μπάλα. Δεν γνωρίζω για πόσο καιρό κάθονται οι εφημερίδες στα περίπτερα στην πρωτεύουσα, σε εμάς εδώ πάνω όπως έρχονται, φεύγουν. Και μετά.... καλή τύχη αν βρεις καμιά στο πεντηκοστό περίπτερο που θα επισκεφθείς .

 

Το καλοκαίρι του 2018, εκείνη την απαίσια Κυριακή, δεν μπόρεσα να πάρω τον "Αυτοκράτορα της Καλισότα". Τον έχασα για μια και μόνο μέρα. Ακόμα και σήμερα τον ψάχνω. 

 

Επίσης αυτό το υποτειθέμενο "αστείο", είναι όντως κακόγουστο. Αυτή τη στιγμή είμαι εκτός Θεσσαλονίκης και το κοντινότερο περίπτερο που φέρνει τύπο στην περιοχή που βρίσκομαι είναι σε απόσταση 20 χιλιομέτρων! Αυτή η απόσταση μέχρι το περίπτερο θα καλυφθεί μόνο μια φορά, και παραλίγο να μην γινόταν. Ευτυχώς ενημερωθήκαμε από τον @PhantomDuck το απόγευμα του Σαββάτου και ησυχάσαμε. 

 

Επιπλέον σε όποιον φαινόμαστε εκνευριστικοί και βαρετοί, μπορεί απλούστατα να μην μας παρακολουθεί. 

 

 

1262491442_5ac920a67a032_.jpg.c20c8ba18368ff5d7a18e13151ecf13a1.jpg.6b18793292e0d0ba8928cb7445baa932.jpg

Επεξεργασία από Βασιλεύς των κόμικς
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

@ Βασιλεύς των κόμικς  επί τη ευκαιρία δεν με λένε Οδυσσέα. Το πραγματικό μου όνομα είναι Ελευθέριος. Το @ olyssesmoore  είναι απλά ψευδώνυμο που δημιουργήθηκε λόγω μίας αγαπημένης ομότιτλης σειράς βιβλίων(Οδυσσέας Μουρ) που διάβαζα...

Κανονικά στα αγγλικά το "Οδυσσέας Μουρ" γράφεται Ulysses Moore αλλά επειδή το χρησιμοποιούσα έτσι λανθασμένο δεν το διόρθωσα για να έχει και το δικό μου "στίγμα"!

Υ.Γ. Μπορεί να μην έχει σχέση με το θέμα του φόρουμ, απλά ήταν απάντηση σε ένα ποστ του φόρουμ!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά, πριν μερικές βδομάδες παρήγγειλα απ' τον περιπτερά μου βιβλία που εδόθησαν μέσα απ' την "Καθημερινή της Κυριακής" και συγκεκριμένα και τα 9 της σειράς "Μεγάλοι Ηθοποιοί του Θεάτρου" που είχα χάσει και παράλληλα 5 φύλλα με τα βιβλία που είχα χάσει της σειράς "Μεγάλοι Έλληνες Ηθοποιοί". Στην 1η σειρά μου ήρθαν όλα εκτός του 1ου που μάλλον έγινε από αμέλεια/λάθος ενώ απ' τη 2η μου ήρθαν όλα! Είδατε πότε κυκλοφόρησε η 2η; Ξεκίνησε τον Οκτώβριο του 2018 και το ένα βιβλίο ήταν απ' το Δεκέμβριο του ίδιου έτους! Μου ήρθαν όλα λοιπόν κανονικά κι εσείς πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό ζητώντας εδώ βοήθεια διότι χάσατε το προηγούμενο τεύχος... Επιλέξτε έναν περιπτερά απ' τον οποίον θα αγοράζετε συστηματικά και είναι βέβαιο ότι θα σας διευκολύνει με τέτοιες παραγγελίες. Εμένα τα τελευταία αρκετά χρόνια μου κρατάνε πολλά φύλλα που διαρκώς ζητάω, παραγγέλνουν όσα έχασα ή δεν κράτησαν εκείνοι από λάθος και μερικές φορές παίρνουν ακόμη και πρωτοβουλίες κρατώντας μου εκδόσεις που δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι είχαν κυκλοφορήσει, ξέροντας πια τι αγοράζω και τι μ' ενδιαφέρει! Εντάξει, έχουν γίνει και λαθάκια 2-3 φορές και μου κράτησαν διπλό κάποιο φύλλο (υπάλληλος άλλης βάρδιας το 2ο), αλλά αυτά δεν τα "χρεώνουν" σαν δικά μου λάθη ή έχει τύχει μια φορά να είναι κάποιο παιδικό παραμύθι και όχι κόμικ, αλλά δε βαριέσαι... Εφόσον ξέρουν ότι είμαι εντάξει παραγγέλνω και πολύ παλαιότερες εκδόσεις και μου έρχονται, ανάλογα αν θα τους πει το "Άργος" στο αν υπάρχει διαθεσιμότητα ή όχι. Όχι να σκοτιζόμαστε για το τεύχος της προηγούμενης βδομάδας που χάσαμε ρε παιδιά... Για δοκιμάστε το! :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΤΟΜΟΣ 37  ,ενα τευχος γεματο πατατες ,οχι αυτες του ΧΑΡΡΥ ΚΛΥΝ -οι παλιοι ξερουν- αλλα αυτοκαθαριζομενες με συνοδευτικα αρθρα την πρωτη εμφανιση του ΣΚΑΡΠΑ στην μικρη οθονη το 1968 στο CANZONISSIMA που ειχε προβληθει κ στην χωρα μας με την προφατα χαμενη Ρ.ΚΑΡΡΑ με την συνεργασια με ΚΑΠΙΤΑΝΟ Κ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ 13 ΣΤΑ ΚΟΜΙΚΣ.

Θα το ανέβαζα στο παραπάνω ποστ αλλα δεν το εβγαζε αναγκαστικα κανω αλλο ποστ.

 

SCARPAAPANTA_0037.jpg  SCARPAAPANTA_0037z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

 

@ olyssesmoore  Τι οδυσσεας πανούργος θαλασολυκος τι Ελευθεριος Βενιζελος .ωραια ονοματα κ τα 2 ,εγω αμα σε δω στον δρόμο θα σε φωναξω Μήτσο .

@ Mandrake  :respect::respect::respect::respect::respect:ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, Βασιλεύς των κόμικς είπε:

ΤΟΜΟΣ 37  ,ενα τευχος γεματο πατατες ,οχι αυτες του ΧΑΡΡΥ ΚΛΥΝ -οι παλιοι ξερουν-

 

Κιοφτέδες έχει;

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2087
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Ο νεος τομος στις 8/8 με τιτλο '' Η ΠΥΞΙΔΑ ΤΟΥ ΧΑΝ'' .

 

 

 

Με το αγαπημενο μου χρωμα απο αυτους τους τομους,το κιτρινος προς το πορτοκαλι......που απο οτι βλεπω ειναι απο τα χρωματα που βαζει συχνα η Κ!:cheers5:

 

 

IMG_20210801_114951.thumb.jpg.6c06e85f2d24fd3b2f84d1e3cd2fe1e9.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36273
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  37
  • Reputation:   245
  • Achievement Points:  40
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν αξίζει αυτή η έκδοση με ενδεικτική τιμή 0,60€ φορτώνοντας μας και την εφημερίδα και τα περιοδικά... είναι κρίμα γτ πιστεύω ότι αν ήταν ποιοτικά αντίστοιχη με την ιταλική έκδοση(δηλαδή με σκληρό εξώφυλλο) ακόμα και μόνο του να το πουλούσαν 5 ευρώ είμαι σίγουρος ότι θα είχε πολύ μεγαλύτερη ζήτηση... Άραγε θεωρούν ότι δεν θα έχει μεγάλη ζήτηση μια σκληρόδετη έκδοση ή απλά αποσκοπούν σε μεγαλύτερο κέρδος σπρώχνοντας μας φθηνότερες εκδόσεις;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2087
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

44 λεπτά πριν, Lykid είπε:

Ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν αξίζει αυτή η έκδοση με ενδεικτική τιμή 0,60€ φορτώνοντας μας και την εφημερίδα και τα περιοδικά... είναι κρίμα γτ πιστεύω ότι αν ήταν ποιοτικά αντίστοιχη με την ιταλική έκδοση(δηλαδή με σκληρό εξώφυλλο) ακόμα και μόνο του να το πουλούσαν 5 ευρώ είμαι σίγουρος ότι θα είχε πολύ μεγαλύτερη ζήτηση... Άραγε θεωρούν ότι δεν θα έχει μεγάλη ζήτηση μια σκληρόδετη έκδοση ή απλά αποσκοπούν σε μεγαλύτερο κέρδος σπρώχνοντας μας φθηνότερες εκδόσεις;

Η ιταλικη εκδοση δεν εχει σκληρο εξωφυλλο απο οσο ξερω,ειναι παχυτερο απο τα δικα μας αλλα οχι σκληροδετα.....επισης η ιταλικη εκδοση εχει:

  

 

1) ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ

 

2)ΤΟ ΕΞΩΦΥΛΛΟ ΑΝΟΙΓΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΝΕΙς ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ

 

3)ΑΡΙΘΜΗΣΗ

 

4) ΟΙ ΙΤΑΛΙΚΟΙ ΤΟΜΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΠΛΑΣΙΟ ΜΕΓΕΘΟς ΑΠΟ ΕΜΑς

 

5)ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΜΕΓΕΘΟς ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΔΟΣΗς

 

6) ΤΑ ΜΕΓΕΘΗ ΤΩΝ ΤΟΜΩΝ ΑΛΛΑΞΑΝ ΤΡΕΙς ΦΟΡΕς.Η ΠΡΩΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΟΙ ΤΟΜΟΙ ΕΙΧΑΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΟΧΑΡΤΟ,ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΛΕΠΤΙΝΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΑΝ ΟΙ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙς ΚΑΤΑ ΛΙΓΑ ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΤΑ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΤΟΜΟΙ ΕΓΙΝΑΝ ΛΕΠΤΟΤΕΡΟΙ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΟ ΧΑΡΤΙ ,ΠΟΙΟ ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΧΡΩΜΑΤΑ

 

 

Αλλα αφου εχουμε και αυτα..καλα ειναι!!!!:lol:

 

:gnews::cheers5:

Επεξεργασία από Disney comics club gr
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 ώρες πριν, Lykid είπε:

Ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν αξίζει αυτή η έκδοση με ενδεικτική τιμή 0,60€ φορτώνοντας μας και την εφημερίδα και τα περιοδικά... είναι κρίμα γτ πιστεύω ότι αν ήταν ποιοτικά αντίστοιχη με την ιταλική έκδοση(δηλαδή με σκληρό εξώφυλλο) ακόμα και μόνο του να το πουλούσαν 5 ευρώ είμαι σίγουρος ότι θα είχε πολύ μεγαλύτερη ζήτηση... Άραγε θεωρούν ότι δεν θα έχει μεγάλη ζήτηση μια σκληρόδετη έκδοση ή απλά αποσκοπούν σε μεγαλύτερο κέρδος σπρώχνοντας μας φθηνότερες εκδόσεις;

 

Δεν θέλουν να πουλήσουν τους τόμους του Σκαρπα. Πρωτίστως ενδιαφέρονται για την προώθηση της εφημερίδας. Το έχουμε πει πολλές φορές. Ο Σκάρπα είναι κραχτης για τον αγοραστή. Για αυτό και εχει πάνω του αυτά τα κουσουρια προχειρότητας. Κατά τα άλλα εκπληκτικός τόμος και αυτός.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μάλλον πλάκα κάνετε. 4€ τα αξιζει και όπως είναι και σκέτη να έβγαινε στα περίπτερα και με το παραπάνω. Κάποιοι θέλουν αυτά που έδινε ο ΤερζοπουλοΣ κοντά 20€ να τα παίρνουν 7-8€. Με 0.60 μόνο τσίχλες παίρνεις και αυτές σε μικρό πακέτο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

28 λεπτά πριν, hardivic είπε:

Μάλλον πλάκα κάνετε. 4€ τα αξιζει και όπως είναι και σκέτη να έβγαινε στα περίπτερα και με το παραπάνω. Κάποιοι θέλουν αυτά που έδινε ο ΤερζοπουλοΣ κοντά 20€ να τα παίρνουν 7-8€. Με 0.60 μόνο τσίχλες παίρνεις και αυτές σε μικρό πακέτο. 

Σωστά και σκέτη θα έκανε πάνω από 4 ευρώ σίγουρα. Απλά το 0,60 μπήκε για να μην μπορούν να πουλήσουν ξεχωριστά την έκδοση τα περίπτερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Έχω γράψει πολλές φορές ότι το σωστό και τίμιο γκάλοπ που έπρεπε να γίνει για τους τόμους του Σκάρπα είναι το:

 

Θα ήθελες οι τόμοι του Σκάρπα να έχουν την ποιότητα, αλλά και την τιμή των τόμων Τερζόπουλου?

Εκεί θα βλέπαμε τι γίνεται.

 

Για τα χρήματα τους οι τομοι είναι απίθανο Value for money.

Αυτό βέβαια δεν τους δικαιολογεί για τις ΤΣΑΜΠΑ βελτιώσεις που θα μπορούσαν να κάνουν (αρίθμηση τόμου και περιεχόμενα).

Εγώ προσωπικά τους θέλω σε αυτή την ποιότητα με 4 ευρώ αλλά ΜΕ αρίθμηση και περιεχόμενα. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Και επίσης όχι μόνο 7 φέτος. Κατάπιαμε το 9 τόμοι το χρόνο που θα μας πάει μέχρι τα τέλη της δεκαετίας. Αν πάμε και στους 7 τόμους το χρόνο shit high and watch!!! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2087
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Πριν από 1 ώρα, Manitou είπε:

Έχω γράψει πολλές φορές ότι το σωστό και τίμιο γκάλοπ που έπρεπε να γίνει για τους τόμους του Σκάρπα είναι το:

 

Θα ήθελες οι τόμοι του Σκάρπα να έχουν την ποιότητα, αλλά και την τιμή των τόμων Τερζόπουλου?

Εκεί θα βλέπαμε τι γίνεται.

 

Για τα χρήματα τους οι τομοι είναι απίθανο Value for money.

Αυτό βέβαια δεν τους δικαιολογεί για τις ΤΣΑΜΠΑ βελτιώσεις που θα μπορούσαν να κάνουν (αρίθμηση τόμου και περιεχόμενα).

Εγώ προσωπικά τους θέλω σε αυτή την ποιότητα με 4 ευρώ αλλά ΜΕ αρίθμηση και περιεχόμενα. 

 

Συμφωνω απολυτα!Οι τομοι ειναι αρκετα καλοι,ειδικα τα 3 τελευταια χρονια.(λεω τα τρια τελευταια χρονια διοτι :Την πρωτη χρονια το χαρτι δεν ηταν καλο οπως και τα χρωματα ,η ραχη απο οτι συμπερανα ειναι ποιο αδυναμη.Την δευτερη αλλαξαν το μεγεθος και το χαρτι.Το χαρτι ειναι καλυτερο αλλα αυτο με το μεγεθος.....απαραδεκτο!!!!!)Αλλα θα ηθελα να ειχαν περιεχομενα η να εβγαιναν οπως ακριβως στην Ιταλια:

 

Διπλασιο μεγεθος των ελληνικων

 

Ιδιο μεγεθος σε ολους τους τομους(πλατος)

 

Να εχει περιεχομενα

 

Και κατα την γνωμη μου θα επρεπε να ειχαν σκληροτερο χαρτι που να μην τσακιζει ευκολα

 

Ολα αυτα θα βοηθουσαν να δουμε περισσοτερες εκδοσεις στην Ελλαδα οπως την βιβλιοθηκη του ΡΟΣΑ που βγηκε στην Ιταλια μεχρι το 2019 η λοιπες εκδοσεις.....Αλλα τι να λεμε.....Οτι και να κανουμε δεν προκειται να γινει τιποτα!!!!!

 

 

Και αλλος εκδοτης να τα ειχε μαλλον το μονο που θα αλλαζε θα ηταν η τιμη,οπως ο Ανεμουδουρας η οι εκδοσεις ΟΞΥ.........

:sick:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36273
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  37
  • Reputation:   245
  • Achievement Points:  40
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Συγγνώμη αλλά και η μεγάλη βιβλιοθήκη της Disney με 4€ την είχαν με σκληρό εξώφυλλο και με την εφημερίδα.... σκεφτείτε ότι στα 4 ευρώ βγαίνει το κόστος των ένθετων και της εφημερίδας και σίγουρα έχουν κάποιο ευνόητο κέρδος. Αυτό που δεν μπορώ να ξέρω είναι πόσο αγόρασαν τα δικαιώματα. Παρόλα αυτά δεν νομίζω ότι ζήτησα κάτι ανέφικτο από την στιγμή που έχει ξαναγίνει. Απλά βλέπουν ότι πουλάνε και έτσι. Καλά δεν το συζητώ για την αρίθμηση και τα περιεχόμενα. Προς Θεού δεν λέω ότι δεν αξίζουν οι ιστορίες αλλά η προχειρότητα της έκδοσης είναι εμφανής. Προσωπικά προτιμώ λίγο πιο ακριβά αλλά ποιοτικά που θα αντέχουν στον χρόνο και όχι στο πρώτο διάβασμα να τσακίζεται ο τόμος. Ο καθένας έχει εννοείται την άποψη του και είναι σεβαστή! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Θα μπορούσε βέβαια να ισχύει και το εξής; έβγαλαν τον Μπαρκς με σκληρό εξώφυλλο γιατί έτσι έβγαζε τους τόμους ο Τερζόπουλος, αλλά είδαν ότι οικονομικά δεν τους έβγαινε. Ζύγισαν λοιπόν το να σταματήσουν να εκδίδουν τόμους και το να συνεχίσουν αλλά με κάποιες εκπτώσεις και προτίμησαν το δεύτερο. Μια άλλη περίπτωση είναι ότι εφόσον η έκδοση αυτή είναι αντιγραφή της Ιταλικής και η Ιταλική είναι με μαλακό εξώφυλλο προφανώς και αυτή θα ήταν με μαλακό εξώφυλλο, αλλά μισή σε σελίδες καθώς δε γίνεται να δίνεις τόσες σελίδες τζάμπα (τζάμπα τους δίνουν τους τόμους σε όποιον αγοράζει έτσι και αλλιώς την εφημερίδα - δεν ανεβαίνει η τιμή της λόγω των τόμων). Σχετικά με τα περιεχόμενα και την αρίθμηση η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Δεν θέλω να ασχοληθώ άλλο με αυτό το θέμα οπότε θα κάνω μια τελική ανάρτηση για να ξεκαθαρίσω την θέση μου και ότι έγινε έγινε.

On 31/7/2021 στο 8:52 ΜΜ, Βασιλεύς των κόμικς είπε:

Απορώ με την εξυπνάδα σου όπως και εσυ με τηνν κακογουστιά μου ,αν βαλω χαζοφατσουλα ή σποίλερ γιατί να κάνω το αστείο ;

Ωραία ξεκινήσαμε, με υπονοούμενα για την νοημοσύνη μου. Παρόλα αυτά, θα προσπαθήσω να παραλείψω αυτό το κομμάτι και να απαντήσω ήρεμα και ευγενικά. Έχω κάνει δεκάδες αστεία στο thread της Επίσημης Συλλογής και πάντα βάζω μια δόση υπερβολής ώστε τα άλλα μέλη να ξέρουν ότι πρόκειται για αστείο. Δεν είμαι ο μόνος που το κάνει αυτό αλλά έχω παρατηρήσει ότι ακόμα και όσα μέλη κάνουν χιούμορ με διαφορετικό τρόπο, βάζουν μια φατσούλα ή σπόιλερ για να κάνουν καθαρές τις προθέσεις τους. Λαμβάνοντας υπόψη ότι αυτά τα posts παίρνουν αντιδράσεις με γελαστές φατσούλες, μπορεί κανείς να δει ότι βάζοντας μια φατσούλα ή σπόιλερ δεν μειώνεται η ποιότητα του αστείου. Μπορεί βέβαια εσύ να νιώθεις άνετα να κάνεις τέτοιες χοντρές πλάκες με τους φίλους σου αλλά στο διαδίκτυο βλέπουν τις αναρτήσεις σου και πολλά άτομα τα οποία δεν γνωρίζεις προσωπικά. Καλό είναι να αναγνωρίζεις ότι ο καθένας έχει διαφορετικά όρια στο χιούμορ και ότι κάτι που θεωρείς αστείο μπορεί να επηρεάσει κάποιον άλλο αρνητικά, αν δεν έχεις ξεκαθαρίσει ότι πρόκειται για αστείο.

On 31/7/2021 στο 8:52 ΜΜ, Βασιλεύς των κόμικς είπε:

αφου σε λίγες ωρες  κάποιος θα  το ανέβαζε.Ησουν έτοιμος να ακυρώσεις την παραγγελια αλλα να μπεις στο γκρηκ δεν μπορούσες,

Η πρώτη σκέψη που μου πέρασε από το μυαλό ήταν "Κάτσε να ακυρώσω την παραγγελία για να μην σπαταλήσω 4 ευρώ σε μια εφημερίδα που δεν θέλω και ούτε χρειάζομαι" και όχι "Ας περιμένω 4-5 ώρες ώστε να δω αν με κορόιδεψαν". Όπως είπα και στην προηγούμενη μου ανάρτηση, θεωρούσα το Greekcomics αξιόπιστο ιστότοπο και είμαι σίγουρος πως τα περισσότερα μέλη θα συμφωνήσουν μαζί μου σε αυτό. Αν είχα δει το post σου στο Facebook ή στο Twitter θα είχα αμφισβητήσει την κάθε σου λέξη, στο Greekcomics όμως είναι διαφορετικά, ιδιαίτερα όταν η πληροφορία έρχεται από κάποιον που είναι μέλος της κοινότητας για πολύ καιρό.

 

On 31/7/2021 στο 8:52 ΜΜ, Βασιλεύς των κόμικς είπε:

Αν νομίζεις οτι νοιώθω ένοχος επειδη δεν το σκέφτηκες καλά το πράγμα είσαι γελασμένος.

Με το "δεν το σκέφτηκες καλά" εννοείς ότι δεν το σκέφτηκα όπως εσύ; Επειδή στα άλλα μέλη ως επιχειρήματα προβάλλεις τις συνήθειες σου. Όπως ο καθένας έχει διαφορετικό χιούμορ, έχει και διαφορετικές συνήθειες. Δεν θα μου πεις εσύ κάθε πόσο θα περνάω από το περίπτερο, ούτε κάθε πόσο θα μπαίνω στο Greekcomics και το κυριότερο, δεν μπορείς να μου πεις ότι φταίω εγώ που έχασα τον τόμο βασισμένος σε δικές σου πληροφορίες επειδή δεν ακολουθώ τις δικές σου συνήθειες. Λαμβάνεις σημαντικό μερίδιο της ευθύνης. Φυσικά και θα μπορούσα να βρω τον τόμο και με άλλο τρόπο αλλά όχι μόνο θα έκανα τζάμπα κόπο με τα πηγαινέλα στο περίπτερο, θα εκνευριζόμουν αφάνταστα που όλο αυτό έγινε χωρίς λόγο. Αξίζει όντως να αναστατώσεις και να εκνευρίσεις κάποιον μόνο για ένα γέλιο; Και αυτά δεν τα λέω για να σε κάνω να νοιώσεις ενοχές. Ποτέ δεν είχα τέτοιο σκοπό. Ήθελα απλώς να τονίσω την σημασία της υπευθυνότητας στους διαδικτυακούς διαλόγους και να εξηγήσω ότι είναι καλύτερο να αναλογίζεσαι τι συνέπειες μπορεί να έχουν οι αναρτήσεις σου στους άγνωστους συνομιλητές σου προτού ανεβάσεις κάτι. Ελπίζω τουλάχιστον να λάβεις υπόψη σου κάτι απ' όσα έγραψα.

Όσο για εμένα, αν έχανα τον τόμο, το μόνο φταίξιμο από την πλευρά μου θα ήταν το πόσο εύκολα πίστεψα πως οτιδήποτε γράφεται στο Greekcomics είναι έγκυρο. Το 'μαθα το μάθημα μου και από 'δω και στο εξής θα είμαι πιο επιφυλακτικός με αυτά που διαβάζω στο ίντερνετ. Τουλάχιστον από αυτή την ιστορία βγήκε και κάτι καλό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  251
  • Reputation:   1305
  • Achievement Points:  258
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

Λογικά ένα από τα επόμενα τεύχη θα είναι γεμάτο 8σελιδες με Σιντιρέλα.:omg:

 

Να πείτε μόλις το πάρετε ώστε να την γλυτώσω εγώ και να μην το πάρω.:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

 

17 ώρες πριν, hardivic είπε:

Θα μπορούσε βέβαια να ισχύει και το εξής; έβγαλαν τον Μπαρκς με σκληρό εξώφυλλο γιατί έτσι έβγαζε τους τόμους ο Τερζόπουλος, αλλά είδαν ότι οικονομικά δεν τους έβγαινε. Ζύγισαν λοιπόν το να σταματήσουν να εκδίδουν τόμους και το να συνεχίσουν αλλά με κάποιες εκπτώσεις και προτίμησαν το δεύτερο. Μια άλλη περίπτωση είναι ότι εφόσον η έκδοση αυτή είναι αντιγραφή της Ιταλικής και η Ιταλική είναι με μαλακό εξώφυλλο προφανώς και αυτή θα ήταν με μαλακό εξώφυλλο, αλλά μισή σε σελίδες καθώς δε γίνεται να δίνεις τόσες σελίδες τζάμπα (τζάμπα τους δίνουν τους τόμους σε όποιον αγοράζει έτσι και αλλιώς την εφημερίδα - δεν ανεβαίνει η τιμή της λόγω των τόμων). Σχετικά με τα περιεχόμενα και την αρίθμηση η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά!!

 

Και εγώ πιστεύω ότι αυτό ακριβώς συμβαίνει.

 

Τα μόνα ΔΥΟ πράγματα που δεν καταλαβαίνω είναι τα περιεχόμενα και την αρίθμηση όπως πολλές φορές έχουμε πει, αλλά και το γιατί δίνουν τόσους λίγους τόμους κάθε χρόνο.

Νομίζω ότι τα κόμικ στην εφημερίδα είναι κράχτης. Ανεβαίνει η κυκλοφορία της, πράγμα απολύτως ζητούμενο για κάθε εφημερίδα για οικονομικούς (ή και όχι) λόγους. Δεν το θέλουν? Παρεμπιπτόντως αν δείτε στο Fb της καθημερινής απορίες σχετικά με τους τόμους θα καταλάβετε ότι η μεγάλη μάζα ΑΔΙΑΦΟΡΕΙ για ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΑ αυτά που λέμε εδώ μέσα και αναρωτιέται πράγματα του στυλ : " Α είναι οι ίδιοι με πέρσι?", "Α ωραία μίκυ μάους να θυμηθούμε τα παιδικά μας χρόνια γιατί τώρα δεν υπάρχουν πια" και άλλα τέτοια ωραία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

17 ώρες πριν, Bilis είπε:

Το 'μαθα το μάθημα μου και από 'δω και στο εξής θα είμαι πιο επιφυλακτικός με αυτά που διαβάζω στο ίντερνετ. Τουλάχιστον από αυτή την ιστορία βγήκε και κάτι καλό.

 

Άσχετα με τα κόμικ και για ένα πολυ πολυ πολυ πιο σοβαρό θέμα έχω να πω ότι σε όλες τις βαθμίδες διαδικτυακής ενημέρωσης, από τις πιο επίσημες μέχρι τις πιο "καφενειακές" πρέπει να είσαι επιφυλακτικός. Ο καθένας γράφει ότι θέλει όπου θέλει χωρίς έλεγχο. Η δημοσιογραφία δυστυχώς μετατρέπεται σε ένα διαρκές clickbait. Είναι καθημερινό φαινόμενο της αναπαραγωγής ειδήσεων ΧΩΡΙΣ έρευνα, ΧΩΡΙΣ διασταύρωση, ΧΩΡΙΣ ηθική. Είναι καθημερινό φαινόμενο ακόμα και ο πιο καλοπροαίρετος χρήστης των social media να την πατάει και να αναπαράγει ψευδείς ειδήσεις. Όταν μπεις βαθιά στον εργασιακό χώρο θα δεις ότι αυτά τα φαινόμενα είναι καθημερινά και δυστυχώς αφορούν πολύ πιο σοβαρά θέματα από ένα κόμικ.

Εγώ προσωπικά όταν διάβασα το post αυτό θορυβήθηκα και μπήκα αμέσως στο site της καθημερινής και στα social media της και είδα ότι δεν ισχύει. Και το έγραψα κιόλας εδώ κατευθείαν. Το ίδιο έπρεπε να κάνεις και εσύ (μην το πάρεις σαν μομφή αλλά σαν παντελώς καλοπροαίρετη και φιλική συμβουλή) για να μην έχανες έναν πραγματικά δυσεύρετο μετά την κυκλοφορία του τόμο. 

 

Γενικά στις μέρες μας πρέπει να γίνει συνήθεια όλων η διασταύρωση πληροφοριών. Ακόμα και καλοπροαίρετα εύκολα την πατάς. 

 

Αν πάντως το κέρδος σου να είναι ότι έγινες λίγο σοφότερος και μάλιστα χωρίς απώλειες μάλλον κερδισμένος βγήκες από την όλη ιστορία. :beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

22 ώρες πριν, hardivic είπε:

τζάμπα τους δίνουν τους τόμους σε όποιον αγοράζει έτσι και αλλιώς την εφημερίδα - δεν ανεβαίνει η τιμή της λόγω των τόμων

Για την ακρίβεια δεν τους δίνουν τζάμπα γιατί κάποιος που θέλει μόνο την εφημερίδα την αγοράζει μόνο με 2 ευρώ... Ακόμη και μόνο του τον κάθε τόμο να θέλει κάποιος μπορεί να τον αγοράσει μετά από 1-2 χρόνια από την κυκλοφορία του τον παίρνει με 2 ευρώ...

Αλλά με την εφημερίδα μπορείς να ελέγξεις την κατάσταση του τόμου, τουλάχιστον εξωτερικά... Ακόμη και την κόλλα μπορείς να ελέγξεις αν έχει κενά ή είναι ομοιόμορφα διαμηρασμένη.... Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω και το προτιμώ να ελέγχω εγώ την κατάσταση του τόμου που αγοράζω από το να μου τον φέρουν στο περίπτερο με 2 ευρώ μετά από 1-2 χρόνια και να φεύγουν σελίδες...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

14 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Για την ακρίβεια δεν τους δίνουν τζάμπα γιατί κάποιος που θέλει μόνο την εφημερίδα την αγοράζει μόνο με 2 ευρώ... Ακόμη και μόνο του τον κάθε τόμο να θέλει κάποιος μπορεί να τον αγοράσει μετά από 1-2 χρόνια από την κυκλοφορία του τον παίρνει με 2 ευρώ...

Αλλά με την εφημερίδα μπορείς να ελέγξεις την κατάσταση του τόμου, τουλάχιστον εξωτερικά... Ακόμη και την κόλλα μπορείς να ελέγξεις αν έχει κενά ή είναι ομοιόμορφα διαμηρασμένη.... Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω και το προτιμώ να ελέγχω εγώ την κατάσταση του τόμου που αγοράζω από το να μου τον φέρουν στο περίπτερο με 2 ευρώ μετά από 1-2 χρόνια και να φεύγουν σελίδες...

Για την ακρίβεια 2 ευρώ όντως έχει σκέτη η εφημερίδα αλλά 4 ευρώ έχει η εφημερίδα + οι προσφορές. Στις προσφορές συγκαταλέγεται ο τόμος και άλλα περιοδικά όμως... Που σημαίνει ότι ο τόμος δεν κάνει 2 ευρώ :) Και υπάρχει και ο κόσμος που θέλεις και τις άλλες προσφορές.

 

Στο περίπτερο ως μεμονωμένη έκδοση θα άξιζε περισσότερο από 4 ευρώ :) Εδώ το ΚΟΜΙΞ κάνει 3,5 ευρώ και έχει 100 σελίδες και η ποιότητα χαρτιού είναι τσιγαρόχαρτο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4128
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   360
  • Achievement Points:  105
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5985 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

7 hours ago, Manitou said:

 

Εγώ προσωπικά όταν διάβασα το post αυτό θορυβήθηκα και μπήκα αμέσως στο site της καθημερινής και στα social media της και είδα ότι δεν ισχύει. Και το έγραψα κιόλας εδώ κατευθείαν. Το ίδιο έπρεπε να κάνεις και εσύ (μην το πάρεις σαν μομφή αλλά σαν παντελώς καλοπροαίρετη και φιλική συμβουλή) για να μην έχανες έναν πραγματικά δυσεύρετο μετά την κυκλοφορία του τόμο. 

 

Γενικά στις μέρες μας πρέπει να γίνει συνήθεια όλων η διασταύρωση πληροφοριών. Ακόμα και καλοπροαίρετα εύκολα την πατάς.

 

Αυτό ακριβώς έκανα φίλε μου, μπήκα στο σάιτ της Καθημερινής, μπήκα σε 2-3 διαφορετικές σελίδες της καθημερινής στο fb και δεν βρήκα τίποτα. Επειδή όμως εδώ μέσα έχουμε μάθει το isbn μιας έκδοσης 10 χρόνια πριν τυπωθεί ξέρω'γω και γενικά πολλά inside info, δεν μπορούσα να φανταστώ ότι ήταν πλάκα από ένα μεγαλοακάουντ του forum.
Τώρα που έγινα κοινωνός της φαρσερικής μεγαλοφυίας, έχω να πω respect, προσωπικά γέλασα πολύ και πραγματικά αχκαλετιαστειο και "τι φάση και τι πλάκα μαζί" για να το εκφράσω σε άπταιστο σεφερλισμό. Να θεσπίσουμε ετήσιο γαλατικό τσιμπούσι για εορτασμό του μενίρειου αστείου που είχαμε την τιμή να είμαστε χαζούληδες πρωταγωνιστές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Πρόβλεψη:

 

2017: 7 τόμοι

2018: 10 τόμοι

2019: 8 τόμοι

2020: 9 τόμοι

2021: 7 τόμοι

2022: 10 τόμοι

2023: 8 τόμοι

2024: 9 τόμοι

2025: 7 τόμοι

2026: 10 τόμοι

2027: 8 τόμοι

2028: 9 τόμοι

 

σύνολο 102 τόμοι. :D

 

Προβλεψούλα έτσι για διασκέδαση. :beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.