Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΓΑΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ DISNEY: ΤΑ ΑΠΑΝΤΑ ΤΟΥ ΡΟΜΑΝΟ ΣΚΑΡΠΑ


ΚΟΜΙΞ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Απο τη στιγμη που εφυγε απο το παιχνιδι ο Τερζοπουλος, δεν ασχολουνται πλεον με τους αναγνωστες. Το αγοραζομε γιατι θελουμε τη σειρα και δεν εχουμε αλλη επιλογη. Ειναι απλα τα πραγματα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12916
  • Reputation:   94430
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όσον αφορά το τσαλάκωμα στο οπισθόφυλλο, επιβεβαιώνω κι εγώ ότι το πρόβλημα υπάρχει και στο δικό μου αντίτυπο (και σε αυτό, αλλά και στο προηγούμενο). Και το κακό είναι ότι εκεί που βρίσκεται το τσαλάκωμα, δεν είναι ευδιάκριτο, αν δεν σκίσεις την διαφάνεια που καλύπτει την εφημερίδα. :(

 

Κι αυτό που με εξοργίζει είναι ότι τα υπόλοιπα συνοδευτικά περιοδικά είναι στην πένα! :Ungry:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

38 λεπτά πριν, doom είπε:

Το μέγεθος είναι μια χαρά για κόμικ με 3 σειρές καρέ και μάλιστα σχέδιο δεκαετιών - όχι λεπτομερές.

To μέγεθος θα ήταν μια χαρά αν είχε ξεκινήσει έτσι. Η αλλαγή μεγέθους είναι εντελώς αντιαισθητική στο ράφι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι και αυτό γιατί  δεν έγινε κατά την μεταφορά της εφημερίδας δεν μπορεί τα υπόλοιπα να είναι σε τέλεια κατάστασή και αυτό οχι μην γελιόμαστε προφανώς κατά την βιβλιοδεσία θα έγινε ότι έγινε και βγήκε σκαρτη η παρτίδα και φυσικά και το είδαν αλλά το περάσαν στο ντούκου κρίμα τι να πω :Suspicious:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Τέλος του μήνα μας έρχεται και στην Κύπρο (διαφήμιση από τη σελίδα της Κυπριακής Καθημερινής)

========================================================================================

 

Νέα σειρά Disney

Την Κυριακή 26 Ιουλίου μαζί με την Καθημερινή

b_900x540_for_kat_site1.jpg
 
13 ΙΟΥΛΙΟΥ 2020 - 10:00

O Ρομάνο Σκάρπα είναι ο πιο σημαντικός εκπρόσωπος του ιταλικού κόμικς με ήρωες του Ντίσνεϊ. Είναι ένας από τους πρώτους Ευρωπαίους ομότεχνους του Καρλ Μπαρκς που υιοθέτησαν τον κεντρικό του ήρωα, τον Σκρουτζ Μακ Ντακ.

 

Ακολουθώντας το παράδειγμα του μεγάλου δασκάλου, πρόσθεσε πολλές νέες μορφές στο σύμπαν της Λιμνούπολης. Το πληθωρικό έργο βοήθησε στη διαμόρφωση της μυθολογίας των Ντακ και του χάρισε μια σημαντική θέση στην ιστορία του ευρωπαϊκού αλλά και του παγκόσμιου κόμικς.

 

Την Κυριακή 26 Ιουλίου, η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ εγκαινιάζει μια νέα σειρά Disney – Ta άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα και ξεκινά με το «Μαργαριτάρι των Γαλατών».

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Στην Κυπρο θα ερθουν ισια, αφου πουλησαν τα σκαρτα στην Αθηνα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

9 ώρες πριν, Comichunter είπε:

Στην Κυπρο θα ερθουν ισια, αφου πουλησαν τα σκαρτα στην Αθηνα...

Γιατί λες "θα έρθουν" αφού εσύ μένεις Ρόδο; Για πες αλεύρι... Κατσαρή σελίδα σε γυρεύει! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

15 ώρες πριν, hardivic είπε:

Το θέμα είναι και ποιος άλλος θα ζημιωθεί αν ακυρωθεί η σειρά. Μπράβο σου που θα τιμωρήσεις την τσαπατσουλα και κακή στη δουλειά της εκδοτική. Δεν αγοράζω για να στηρίξω την καθημερινή. Αγοράζω για να στηρίξω την έκδοση για εμένα, γιατί την θέλω πάρα πολύ. Εγώ θεωρώ πως αυτό που προσφέρει, ακόμη και έτσι, αξιζει πάρα πολύ περισσότερο από 4€. Αν δε συμφωνείς δικαίωμά σου. Μπορεί κάποιος να προτιμάει να ζει μια ζωή με ιστορίες του τζούνιορ και του Μακέτο σε γυαλιστερό χαρτί ή να θεωρεί τα άπαντα του Σκάρπα αδιάφορη έκδοση και να μην καίγεται να τα έχει. Μπορεί να προτιμάει να τα έχει, ποσα έχει τυπωμένα το 1989, μισά ασπρόμαυρα, με χάλια μεταφράσεις, και να τα πληρώσει 10-20€ για να τα βρει...όλα στο παιχνίδι είναι 

Τι τα θες φίλε μου; Στο αίμα ορισμένων είναι η μεμψοιρία, μην πω αρκετών. Σάμπως τα ίδια δε διάβαζαμε να γράφουν και στη σκληρόδετη έκδοση του "Η Μεγάλη Βιβλιοθήκη Disney" στα 4€, όταν μάλιστα η Ιταλική πρωτότυπη ήταν σε paperback; Χτυπημένες πλευρές, βέβαια και τσακισμένες σελίδες είναι ένα πρόβλημα που πρέπει να προσέξει κάθε εκδότης και να απαιτήσει, εφόσον συνεργάζεται με τους καννίβαλους του "Άργος" που τα πετάνε όπως να 'ναι... Αν και οι τσακισμένες σελίδες, εδώ που τα λέμε, είναι ζημιά του τυπογραφείου...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

13 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

To μέγεθος θα ήταν μια χαρά αν είχε ξεκινήσει έτσι. Η αλλαγή μεγέθους είναι εντελώς αντιαισθητική στο ράφι.

Για μένα δεν είναι. Αντιαισθητική ήταν η αλλαγή χρώματος στους τόμους του Μπαρκς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Να σταματήσουν τα παράπονα παρακαλώ, αλλιώς θα τους λαδώσω να ξαναβάλουν το σήμα της Αμίτα :ego:

Κι αυτή τη φορά στο εξώφυλλο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  505
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  534
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Θα ανέβουν στην βάση το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο?

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το αληθινά σπαστικό δεν είναι καμιά φορά που κάποιος τομος είναι λίγο τσαλακωμενος. Αυτό συμβαίνει. Το μικρό κόστος είναι εγγύηση ότι θα συμβεί . Το αληθινά εκνευριστικο είναι η έλλειψη περιεχομένων και αρίθμηση στους τόμους. Δεν υπάρχει κανένας λόγος για αυτο. Είναι εξωφρενική έλλειψη από μεράκι και καλαισθησια. Αν δεν υπήρχε το inducks και τα παιδιά που με τόσο μεράκι τα περνάνε εκεί δεν θα ξέραμε τι έχουμε. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

19 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Το αληθινά σπαστικό δεν είναι καμιά φορά που κάποιος τομος είναι λίγο τσαλακωμενος. Αυτό συμβαίνει. Το μικρό κόστος είναι εγγύηση ότι θα συμβεί . Το αληθινά εκνευριστικο είναι η έλλειψη περιεχομένων και αρίθμηση στους τόμους. Δεν υπάρχει κανένας λόγος για αυτο. Είναι εξωφρενική έλλειψη από μεράκι και καλαισθησια. Αν δεν υπήρχε το inducks και τα παιδιά που με τόσο μεράκι τα περνάνε εκεί δεν θα ξέραμε τι έχουμε. 

Πάνε όλα αλυσιδωτά. Μια τα περιεχόμενα, μια η αρίθμηση, μια τα μικρά σχισίματα στο εσωτερικό του τόμου, μια η αλλαγή στο μέγεθος κλπ όλα αυτά είναι εκνευριστικά. Ακόμα, είναι πολύ σημαντικό έστω και 1 τόμος τουλάχιστον επί το πλείστον να είναι μια χαρά και όσον αφορά την κατάσταση. Αυτή τη φορά δεν έγινε σε λίγα άτομα αλλά από ότι φαίνεται σχεδόν σε όλους. Δεν λέω φταίει και το Άργος αλλά μια το ένα, μια το άλλο λογικό είναι και να ξενερώσει κάποιος και να εγκαταλείψει την έκδοση.

 

Οι Ιταλικοί τόμοι ήταν επίσης paperpack. Είχαν τις διπλάσιες μεν αλλά και τιμή δε. Σε μας που έχουμε το μισό περιεχόμενο πιστεύω μια στοιχειώδης καλή έκδοση έπρεπε να υπήρχε. Τέλος, να πω ότι θα μπορούσαν να αναγράφουν τις ιστορίες του τόμου στο οπισθόφυλλο αντί να λένε συνέχει το ίδιο κείμενο για τον Σκάρπα... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21497
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2324 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

2 ώρες πριν, fotdim είπε:

Θα ανέβουν στην βάση το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο?

 

 

Με το τσακισμένο οπισθόφυλλο παρακαλώ!

Γιατί αν στην πλειοψηφία τους τα οπισθόφυλλα είναι τσακισμένα, τότε αν ανέβει κάποιο που δεν έχει τσάκιση, δεν θα είναι αντιπροσωπευτικό του τεύχους.:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12916
  • Reputation:   94430
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

10 ώρες πριν, apetoussis82 είπε:

Να σταματήσουν τα παράπονα παρακαλώ, αλλιώς θα τους λαδώσω να ξαναβάλουν το σήμα της Αμίτα :ego:

Κι αυτή τη φορά στο εξώφυλλο!

 

ΟΧΙΙΙΙΙ!!!! :help:

 

Θα πέσει κατακόρυφα η...ποιότητα! :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μου φαίνεται απίστευτο που κάποιος τότε γκρίνιαζε για το σηματάκι της Αμίτα. 

Να γκρινιάζει γιατί έγιναν γκρι οι τόμοι χωρίς κανένα λόγο να το καταλάβω.

Αλλά για το σηματάκι της Αμίτα!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3860 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

23 ώρες πριν, Manitou είπε:

Το αληθινά σπαστικό δεν είναι καμιά φορά που κάποιος τομος είναι λίγο τσαλακωμενος. Αυτό συμβαίνει. Το μικρό κόστος είναι εγγύηση ότι θα συμβεί . Το αληθινά εκνευριστικο είναι η έλλειψη περιεχομένων και αρίθμηση στους τόμους. Δεν υπάρχει κανένας λόγος για αυτο. Είναι εξωφρενική έλλειψη από μεράκι και καλαισθησια. Αν δεν υπήρχε το inducks και τα παιδιά που με τόσο μεράκι τα περνάνε εκεί δεν θα ξέραμε τι έχουμε. 


Ακόμη και έτσι πάντως, σκέψου να έχεις 100 περίπου τόμους και να ψάχνεις μια ιστορία συγκεκριμένη..εγώ έχω φτιάξει ένα excel με τις ιστορίες του Scarpa που έχουν εκδοθεί Ελλάδα και γράφω σε ποια τεύχη υπάρχουν και ποια από αυτά έχω. Έτσι τις βρίσκω εύκολα. Το ξεκίνησα βασικά όταν αποφάσισα να τις αποκτήσω όλες, για να μπορώ να ξέρω ποια περιοδικά θα αναζητώ προς αγορά στα παλαιοβιβλιοπωλεια.

 

σχετικα με το σηματάκι της Αμιτα, μάλλον ήθελαν και αμιτα μαζί με την εφημερίδα 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

4 min ago , hardivic said:


Ακόμη και έτσι πάντως, σκέψου να έχεις 100 περίπου τόμους και να ψάχνεις μια ιστορία συγκεκριμένη..εγώ έχω φτιάξει ένα excel με τις ιστορίες του Scarpa που έχουν εκδοθεί Ελλάδα και γράφω σε ποια τεύχη υπάρχουν και ποια από αυτά έχω. Έτσι τις βρίσκω εύκολα. Το ξεκίνησα βασικά όταν αποφάσισα να τις αποκτήσω όλες, για να μπορώ να ξέρω ποια περιοδικά θα αναζητώ προς αγορά στα παλαιοβιβλιοπωλεια.

 

σχετικα με το σηματάκι της Αμιτα, μάλλον ήθελαν και αμιτα μαζί με την εφημερίδα 

 

Εγω φροντίζω να ενημερώνω λεπτομερώς το inducks και μετά κάνω από εκεί αναζήτηση. 

Αυτό το διάστημα ψάχνω να βρω τα ΜΜ που αγάπησα των "κακών Ιταλών"  (1000 - 1400) και το Inducks είναι το απόλυτα βασικό εργαλείο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2111 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάντως αυτό που αναφέρθηκε σχετικά με το πώς αντέχουν οι σκληροπυρηνικοί φαν τέτοια κατάσταση δεν το καταλαβαίνω.Μα ακριβώς επειδή γουστάρουμε πολύ αυτά τα κόμικς,δεν νοιαζόμαστε για τα άλλα παρά μόνο για τις ιστορίες.Τα παίρνουμε για να διαβάσουμε τις ιστοριες κι επειδή αυτές μας αρέσουν δεν χαλιομαστε από τα υπόλοιπα,αφού απολαμβάνουμε το κόμικ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ε κι εμείς τις ιστορίες γουστάρουμε ρε παιδιά αλλά δε θα πούμε κι ευχαριστώ για αυτό το πασάλειμμα που κάνουν. Δεν είναι το τσαλάκωμα το θέμα, αλλά το σύνολο της αδιαφορίας που δείχνουν, που φτάνει ακόμα και σε αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2111 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@Tsaklas  Δεν είπα να πεις κι ευχαριστώ,αλλά αν "δεν το αντέχεις", ε χάνεται το νόημα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

2 λεπτά πριν, mko είπε:

@Tsaklas  Δεν είπα να πεις κι ευχαριστώ,αλλά αν "δεν το αντέχεις", ε χάνεται το νόημα. :)

Εγώ το είπα με την έννοια ότι προσωπικά δεν είμαι κανένας μανιακός Ντισνεϊκος πλέον οπότε και να έχει ένα τσαλακωμα το τεύχος μου ή λείπουν τα περιεχόμενα, δε θα βάλω και τα κλάματα. Αλλά γνωρίζω ότι υπάρχει κόσμος εδώ μέσα με βιβλιοθήκες γεμάτες με τα απαντα των Disney κόμικς στα ελληνικά, καθώς και με άψογα περιποιημενες ξενόγλωσσες εκδόσεις από όλο τον κόσμο. Ε αν ήμουν ένας από αυτούς, ναι, μια τέτοια προχειροδουλεια θα μου φαινόταν σκουπίδι και δε θα έλεγα ότι "εντάξει, από το τίποτα, κάτι είναι κι αυτό". Όπως είπα, δεν γνωρίζω πώς θα μπορούσαμε να κάνουμε σαφές στην Καθημερινή ότι κάνει τα ελάχιστα δυνατά ενώ τα κόμικς αυτά είναι απίστευτα δημοφιλή στην Ελλάδα πέρα από το παιδικό κοινό και έχουν διαμορφώσει την παιδική ηλικία χιλιάδων ατόμων που τα στηρίζουν ακόμα, αλλά το να λέμε ότι "εντάξει μωρέ, εγώ να το διαβάσω θέλω και να το βάλω στο ράφι όπου δε θα φαίνεται το τσάκισμα, η έλλειψη περιεχομένων, σελιδοποίησης και γενικότερα του ελάχιστου ενδιαφέροντος για την έκδοση", δεν βοηθάει. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

3 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Εγώ το είπα με την έννοια ότι προσωπικά δεν είμαι κανένας μανιακός Ντισνεϊκος

 

Αχ νέε μου :rabbit: δεν ξέρεις για αυτό μιλάς! :(

 

Άμα αρχίσεις κι εσύ να κάνεις παρέα με κάτι παλιοσατανάδες τύπου @Indian & @Μενίγ Πουαγώ  :antekale:

θα σε κάνουν σαν τα μούτρα τους και ακόμα χειρότερο!  :shit2:

 

Άσε σου λέω....μιλάω εκ πείρας. :wall:

 

Μακριά από Ντισνεάδες :praff: θα πήξεις στην ποιότητα :help:

  και δεν θα ξέρεις που να την βάλεις!  :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12916
  • Reputation:   94430
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@Retroplaymo Ακόμα σε θυμάμαι έναν όμορφο ψηλό νέο που είχε πάντα ένα κόμικ της Marvel κάτω από την μασχάλη του.

 

Και τώρα κοίτα πώς κατάντησες. Να στήνεις αντίσκηνο έξω από τα περίπτερα για να πάρεις πρώτος το Μίκυ Μάους της εβδομάδας! :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

και εκει που νομιζαμε οτι ειχαμε διαβασει ολες τις ιτοριες ντισνευ, ερχονται νεες και σε κανουν να επιστρεφεις στην παλια καλη κλασικη ποιοτητα ων δημιουργων της ντισνευ!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Για μένα υπάρχουν δύο κατηγορίες προχειρότητας:

 

α) Εκνευριστική είναι η προχειρότητα που θα μπορούσε να αποφευχθεί χωρίς ΚΑΝΕΝΑ κόστος, βλ. Περιεχόμενα και αρίθμηση και άλλα τέτοια.

β)  Ανεκτή είναι η προχειρότητα που οφείλεται στο κόστος. Π.χ. η λάθος εκτύπωση, τα ψιλοσκισίματα, το τσαλάκωμα των σελίδων είναι προϊόντα φθηνής εκτύπωσης που περιορίζει το κόστος παραγωγής.

Το έχουμε ξαναπεί εκεί που συζητάγαμε για τις εγκυκλοπαίδειες Μπαρκς. Οι 18 πρώτοι τόμοι του Τερζό ήταν ΑΨΟΓΟΙ. Πολυτελείς με φοβερό χαρτί και απίθανη εκτύπωση. Κόστιζαν 19 ευρώ ο ένας. Εγώ ας πούμε τους είχα πάρει τότε και όταν κυκλοφόρησαν από την Καθημερινή (δεν) έκλαιγα τα λεφτά μου.Οι ίδιοι τόμοι από την Καθημερινή είχαν το ίδιο ακριβώς περιεχόμενο (χωρίς προχειρότητες τύπου α) αλλά σε σαφώς χειρότερη εκτύπωση ΑΝ και είχαν σκληρό εξώφυλλο. Κόστιζαν 4 ευρώ ο ένας. 

Εκεί ίσχυε ότι αν θες ποιότητα την πλήρωνες. Και έτσι όλοι είμαστε ικανοποιημένοι. 

Μετά ήρθε η εγκυκλοπαίδεια Σκάρπα. Εδώ έχουμε προχειρότητες τύπου α αλλά και κατακόρυφη πτώση της ποιότητας σε σχέση με τις εγκυκλοπαίδειες Μπαρκς. Η τιμή όμως έμεινε η ίδια. Για την ακρίβεια, νομίζω ότι μόνες τους πωλούνται πιο φθηνές από ότι οι αντίστοιχες Μπαρκς.

Άρα η καθημερινή θέλει να βγάλει κάτι φθηνό. Δεν την νοιάζει να είναι ποιοτικό. Το θέλει φθηνό και μαζικό. Θέλει την εγκυκλοπαίδεια να φθάσει στην παραλία με τον μπαμπά τη μαμά και τα παιδιά. Δικό της το μαχαίρι δικό της και το καρπούζι στην προκειμένη περίπτωση.

Εδώ δυστυχώς ΔΕΝ έχουμε άλλη επιλογή εκτός και αν ξέρουμε Ιταλικά. Οπότε ανεχόμαστε όλα τα παραπάνω με αντάλλαγμα το ίδιο το υλικό που είναι ανεκτίμητης αξίας. Και επειδή οι προχειρότητες τύπου β δεν ενοχλούν πάρα πολύ (εκτός από κάτι ακραίο) μετά από λίγο το ξεχνάμε και συνεχίζουμε. 

Η αγορά είναι μικρή. Ανταγωνισμός ΔΕΝ μπορεί να υπάρχει, οπότε καθένας κοιτάει το συμφέρον του. Εδώ αν αύξανε την ποιότητα εκτύπωσης σε ικανοποιητικά επίπεδα και έλεγε ότι θα αυξήσει την τιμή 1 ευρώ να δεις πόσο θα έπεφτε η κυκλοφορία της εφημερίδας. Που την καίει περισσότερο από όλα. 

Για αυτό λέω ότι εμένα με ενοχλεί το α. Κουμάντο στην τσέπη τους δεν μπορώ να κάνω. Αλλά το α δεν θέλει ούτε ένα ευρώ. Θέλει κάποιον να φτιάξει ΜΙΑ (1) σελίδα τη φορά και να γράψει ένα κωλοαριθμό στη ράχη του τόμου. 

Η καθημερινή πάσχει από έλλειψη σε μεράκι και όρεξη. Το έχουμε ξαναπεί.

Εδώ ακόμα και για όλα αυτά που γράφω στο β θα μπορούσε να κάνει το εξής.

Φτιάξε μια έκδοση για τις εφημερίδες, και μετά ξανατύπωσε κάποια να τα πουλήσεις μόνα τους σε καλύτερη ποιότητα. Αυτά πούλα τα 10 ευρώ. Αλλά να είναι καλά πραγματικά. Έτσι θα είχες την επιλογή.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πόσοι απο έσας θα το αγοράσουν αυτη την Κυριακή?? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

είμαι 11 χρόνια σε αυτό το φορουμ και συνεχίζω να διαβάζω ακόμα και τώρα τις εξής 3 λέξεις με αυτή ακριβώς τη σειρά πτώση ποιότητας ντίσνευ :crying::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

21 min ago , mr-d said:

είμαι 11 χρόνια σε αυτό το φορουμ και συνεχίζω να διαβάζω ακόμα και τώρα τις εξής 3 λέξεις με αυτή ακριβώς τη σειρά πτώση ποιότητας ντίσνευ :crying::lol:

 

Δεν ξέρω για το τι λένε άλλοι. Πάντως πτώση ποιότητας δεν έχουμε σίγουρα. Οι σύγχρονες Ιταλικές ιστορίες τα σπάνε και ευτυχώς τις διαβάζουμε και εμείς στο εβδομαδιαίο ΜΜ. Ταυτόχρονα αυτή τη δεκαετία είχαμε ΟΛΗ την εγκυκλοπαίδεια Μπαρκς ενώ διαβάζουμε και την εγκυκλοπαίδεια Σκάρπα. Τέλος υπάρχουν δημοσιευμένες στα ελληνικά και όλες οι ιστορίες Ρόσα. Το αν οι καλές ιστορίες δεν μπαίνουν στο Κόμιξ και μπαίνουν στο ΜΜ ή άλλα τέτοια ας πάει κάποιος να διαβάσει το ΜΜ 1985 που βγήκε 12 χρόνια πριν και ας το συγκρίνει  με τα σημερινά. Δεν νομίζω ότι έχουμε πτώση ποιότητας όσον αφορά την ουσία. Ίσα ίσα. Απλά θα μπορούσαμε όλα αυτά να τα είχαμε σε καλύτερο περιτύλιγμα. Ή και καθόλου βέβαια αν πάμε στη σχολική χρονιά 2014-2015. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 16/7/2020 στο 11:36 ΠΜ, Manitou είπε:

 

Δεν ξέρω για το τι λένε άλλοι. Πάντως πτώση ποιότητας δεν έχουμε σίγουρα. Οι σύγχρονες Ιταλικές ιστορίες τα σπάνε και ευτυχώς τις διαβάζουμε και εμείς στο εβδομαδιαίο ΜΜ. Ταυτόχρονα αυτή τη δεκαετία είχαμε ΟΛΗ την εγκυκλοπαίδεια Μπαρκς ενώ διαβάζουμε και την εγκυκλοπαίδεια Σκάρπα. Τέλος υπάρχουν δημοσιευμένες στα ελληνικά και όλες οι ιστορίες Ρόσα. Το αν οι καλές ιστορίες δεν μπαίνουν στο Κόμιξ και μπαίνουν στο ΜΜ ή άλλα τέτοια ας πάει κάποιος να διαβάσει το ΜΜ 1985 που βγήκε 12 χρόνια πριν και ας το συγκρίνει  με τα σημερινά. Δεν νομίζω ότι έχουμε πτώση ποιότητας όσον αφορά την ουσία. Ίσα ίσα. Απλά θα μπορούσαμε όλα αυτά να τα είχαμε σε καλύτερο περιτύλιγμα. Ή και καθόλου βέβαια αν πάμε στη σχολική χρονιά 2014-2015. 

Το 1985 λοιπόν ήταν δώδεκα χρόνια πριν; :poke3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.