Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΓΑΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ DISNEY: ΤΑ ΑΠΑΝΤΑ ΤΟΥ ΡΟΜΑΝΟ ΣΚΑΡΠΑ


ΚΟΜΙΞ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4827 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Απο την πιο πανω λιστα του Ιωνα (:clap2::clap2::clap2:) αν μετρησουμε ολες αυτες τις ιστοριες εχουμε μανι μανι υλικο για 3 τομους! Οποτε ξερουμε ενα περιπου τι θα δουμε μεχρι το Νο20.

 

Θα προσεξατε οτι υπαρχουν ιστοριες του Σκαρπα με λιγοτερες ιστοριες. Αυτες δημιουργουνται αναλογως των απαιτησεων των εκδοτων για την εκαστοτε εποχη. Επειδη ομως ο Σκαρπα δεν ακολουθουσε παντα την συνταγη των 30 σελιδων εχουμε ωραιες ιστοριες χωρις κομμενα καρε και με ολοκληρωμενο σεναριο. Αυτο το προνομιο δεν το εχουν ολοι οι δημιουργοι και ο αναγνωστης δεν μαθαινει σχεδον ποτε πως ηταν μια ιστορια στην αρχικη της μορφη.  

Καποια στιγμη ομως κι ο Σκαρπα, ισως επειδη αρχισε να κουραζεται, αρχισε να φτιαχνει περισσοτερες "λιγοσελιδες". Κι ενω στην αρχη εχουμε τετοιες ιστοριες με δευτερογενεις χαρακτηρες, οσο περνουσαν τα χρονια εχουμε και με πρωτοκλασατους. Απο τα οσα θυμαμαι απο τα ελληνικα τευχη το ιδιο ισχυει και για τους υπολοιπους κλασικους δημιουργους. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 ώρες πριν, cypavlos είπε:

Απο την πιο πανω λιστα του Ιωνα (:clap2::clap2::clap2:) αν μετρησουμε ολες αυτες τις ιστοριες εχουμε μανι μανι υλικο για 3 τομους! Οποτε ξερουμε ενα περιπου τι θα δουμε μεχρι το Νο20.

 

Θα προσεξατε οτι υπαρχουν ιστοριες του Σκαρπα με λιγοτερες ιστοριες. Αυτες δημιουργουνται αναλογως των απαιτησεων των εκδοτων για την εκαστοτε εποχη. Επειδη ομως ο Σκαρπα δεν ακολουθουσε παντα την συνταγη των 30 σελιδων εχουμε ωραιες ιστοριες χωρις κομμενα καρε και με ολοκληρωμενο σεναριο. Αυτο το προνομιο δεν το εχουν ολοι οι δημιουργοι και ο αναγνωστης δεν μαθαινει σχεδον ποτε πως ηταν μια ιστορια στην αρχικη της μορφη.  

Καποια στιγμη ομως κι ο Σκαρπα, ισως επειδη αρχισε να κουραζεται, αρχισε να φτιαχνει περισσοτερες "λιγοσελιδες". Κι ενω στην αρχη εχουμε τετοιες ιστοριες με δευτερογενεις χαρακτηρες, οσο περνουσαν τα χρονια εχουμε και με πρωτοκλασατους. Απο τα οσα θυμαμαι απο τα ελληνικα τευχη το ιδιο ισχυει και για τους υπολοιπους κλασικους δημιουργους. 

Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να μιλάω για τους 2 επιπλέον τόμους και μάλλον δεν μπαίνεις στα θρεαντ των τόμων που γίνεται και εκεί συζήτηση. :PΞέρουμε ποιοι μπορεί να είναι οι 2 επόμενοι τόμοι :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33252
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  31
  • Reputation:   101
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Θα έχει ενδιαφέρον το επόμενο τεύχος... αναμένουμε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33891
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τώρα που τελείωσε και φέτος αυτή η απολαυστική έκδοση, έχω να σημειώσω ότι η έλλειψη αρίθμησης από τους τόμους βολεύει στο να τους βάλεις με τη σειρά. Ας πούμε ο τελευταίος τόμος τοποθετήθηκε από εμένα στη δεύτερη θέση διότι οι ιστορίες που περιλαμβάνει είναι για δεύτερη θέση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Καλό αυτό, όμως εάν δεις μία ιστορία που θέλεις να βρεις, καλή τύχη. Εγώ έχασα ήδη την μπάλα από τα πολλά βάλε - βγάλε. Το καλύτερο θα ήταν να υπάρχει χρονολογία μόνο στους τόμους, όμως δεν υπάρχει καν αυτό. Πιθανόν να πάω για αυτοκολητάκια που θα κολήσω στις ράχες σύμφωνα με το πώς εκδόθηκαν, επειδή θα τα βρίσκω πιο εύκολα μέσω Inducks. Αλλά αν δεν παίζει και Inducks, τότε καλά κρασιά :lol:  Γενικά, όλα μπορώ να τους τα συγχωρήσω, όμως το να μην έχει περιεχόμενα ανά τόμο και αρίθμηση οποιουδήποτε είδους, είναι απαράδεκτο. Φαντάσου τώρα να θέλει κάποιος να μαζέψει την σειρά σε 2-3 χρόνια, δεν θα ξέρει τι του λείπει, ποιον τόμο να ψάξει, τίποτα.

 

Βέβαια τις ιστορίες τις καταευχαριστήθηκα, και το «Διπλό μυστήριο του Μαύρου Φαντάσματος» ήταν το καλύτερο φινάλε για φέτος. Ελπίζω να έχουμε συνέχεια.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12906
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όντως,το ζήτημα με τις ημερομηνίες κυκλοφορίας των ιστοριών είναι σοβαρό. :P Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχουν στις ράχες των τόμων. Το μόνο που έχουμε στα χέρια μας για να ξεχωρίζουμε τους τόμους (και κατ επέκταση να ξέρουμε ποιος μας λείπει) είναι ο τίτλος της βασικής ιστορίας που περιέχεται και...το χρώμα του κάθε τόμου. :P Εντύπωση πάντως μου κάνει το γεγονός ότι και στους πρωτότυπους τόμους δεν ταξινομούνται οι ιστορίες ανάλογα με την χρονολογία τους. Φάουλ αυτό για εμένα.

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33252
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  31
  • Reputation:   101
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τελείωσε για φέτος η σειρά;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  42
  • Reputation:   270
  • Achievement Points:  42
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3456 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

μαλλον τελειωσε η σειρα για φετος παιδια γιατι ο περιπτερας μου ειπε φινιτο για φετος (ελπιζω να μην μου εκανε πλακα και το ειχε δωσει αλλου  :crying:    )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33252
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  31
  • Reputation:   101
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Δεν το βλέπω και στο site τους στο section μαζι με την Κ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12906
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ναι παιδιά. Οι τόμοι τελείωσαν (δυστυχώς). Από την αρχή είπαν ότι θα εκδοθούν 10 τόμοι.

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4827 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν μετρησετε τις σελιδες ανα ιστορια θα δειτε οτι για να γινοταν με αυστηρα χρονολογικη σειρα θα επρεπε να ειχαμε καθε φορα τομους με διαφορετικο αριθμο σελιδων.

Εφοσον οι ιταλοι αποφασισαν 364 επρεπε να προσαρμοσουν καποιους τομους. 

Επισης μερικες ιστοριες μπορει και να ταιριαζουν να ειναι στον ιδιο τομο.

Οι ελληνικοι τομοι Σκαρπα που εχουν 180 σελιδες εχουν πολλαπλασια δυσκολια!!

 

Spoiler

Αφηνω στην ακρη την συγκριση με τους ελληνικους τομους Ντον Ροσα, που δειχνουν να εγινε επιλογη εντελως στο κουτουρου.

 

Αλλα και οι τομοι Μπαρκς δεν ειναι σε χρονολογικη σειρα.

Ουτε υπαρχει πληρης συλλογη τομων σε καποια χωρα με τις ιστοριες στους τομους με αυστηρα χρονολογικη σειρα.

Ομως υπαρχουν καποιες νεες συλλογες τομων που προσπαθουν να τυπωνουν Μπαρκς με την σειρα αλλα ειναι ακομα στην αρχη.

Ακομα και οι αμερικανικοι τομοι της φανταγκραφικς δεν ξερουμε πως θα προχωρησουν γιατι εχουν το εξης παραδοξο. Παροτι αρχιζουν απο την αρχη τις ιστοριες επελεξαν να τυπωνουν και να κυκλοφορουν ανακατεμμενα νουμερα τομων φοβουμενοι οτι αυτοι που δεν ξερουν τον Μπαρκς δεν θα αγοραζαν τους πρωτους τομους αν αυτοι εβγαιναν πρωτοι!! Αυτο απαντησαν οι ιδιοι οταν ερωτηθηκαν.

 

Ως προς το θεμα των εξωφυλλων, συμφωνω μαζι σας οτι θα επρεπε να υπαρχει κατι περαν του τιτλου.

Σε αυτους του Μπαρκς υπαρχει τουλαχιστον η χρονολογια. 

Αν σου λειπει καποιος θα πρεπει να σημειωσεις τον τιτλο, το χρωμα, το σχεδιο.... κι αν ξερεις απο ιντακς να σημειωσεις και τον αριθμο. 

Ομως αν σκεφτειτε να βαλετε στικκερ με αριθμο προσεξτε γιατι μπορει και να μην σας αρεσει!! Κι αν βρειτε στο μελλον αλλο τροπο να μην βγαινει το στικκερ με ασφαλη τροπο! 

 

:cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είχα βρει τομάκια απο αυτή τη σειρά σε ένα παλαιοβιβλιοπωλείο της Αθήνας με 1€ το καθένα και έτσι αγόρασα τρία. Οι εντυπώσεις μου:

 

Ξεκίνησα με τον πρώτο τόμο (το φυλακτό του Αμούνδσεν). Το τι συναισθήματα με πλημμύρισαν δεν φαντάζεστε. Ήταν το πρώτο δικό μου ντίσνευ τεύχος ύστερα απο πολλά χρόνια! Όλα αυτά τα χρόνια βέβαια είχα ξαναδιαβάσει ντίσνευ κόμικς αλλά μόνο απο υπολογιστή ή άν έπιανα κάποιο στα χέρια μου ήταν σε κάποιο παλαιοβιβλιοπωλείο ή κάποιου φίλου. Κάποιες φορές φυσικά απλά "χάιδεψα" και κάποια τεύχη όταν επισκέφτηκα την λεφικ (2 φορές έχω έρθει) :Ρ .Το συναίσθημα αυτό λοιπόν με γύρισε πολλά χρόνια πίσω. Να φανταστείτε αυτή τη νοσταλγία την ενέτεινε και το χαμηλής ποιότητας φύλλο που είχε ο τόμος (όχι δεν με πείραξε καθόλου· αντιθέτως μου θύμισε "τα παλιά").

 

Πέρα απο τα συναισθηματικά, να μου επιτραπεί να εκφραστώ όσο πιο αντικειμενικά γίνεται (μιλώντας πάντα για το προσωπικό μου γούστο! ). Πέρα απο την κλασική-και καλούτσικη-τιτλοφορούμενη ιστορία, οι ιστορίες γενικά ήταν  απλοϊκές για τα γούστα μου. Το σχέδιο του Σκάρπα φυσικά έχει μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου αλλά νομίζω ότι οι ιστορίες του δεν φτάνουν αυτές του Μπάρκς (που και ο ίδιος έγραφε μετριότατες ιστορίες) καιτον αγαπημένο  μου (ναι ξέρω είμαι πρωτότυπος..) Ντον Ρόσα. Δεν έχω σκοπό πάντως να μαζέψω τα  υπόλοιπα. Πάντως μου φάνηκε καλή έκδοση και σαν ποιότητα (μετά είδα άλλαξαν την ποιότητα του χαρτιού) και σαν τιμή και πιστεύω αξίζει κάποιος που θέλει να έχει "μαζεμένο" τον Σκάρπα, να ασχοληθεί με αυτή τη συλλογή.

 

Το αρνητικό όμως είναι ότι μάλλον θα αργήσουν οι τόμοι να εκδοθούν όλοι. Αν κατάλαβα καλά μάλλον πρόκειται για 100+ τόμους. Δεν ξέρω αν η "Καθημερινή" θα εκδίδει στον ίδιο ρυθμό μέχρι τώρα. Όσοι φανς πάντως νομίζω έχετε μια πολύ καλή (και φτηνή) ευκαιρία :- )

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, lovcom είπε:

Το σχέδιο του Σκάρπα φυσικά έχει μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου αλλά νομίζω ότι οι ιστορίες του δεν φτάνουν αυτές του Μπάρκς (που και ο ίδιος έγραφε μετριότατες ιστορίες) καιτον αγαπημένο  μου (ναι ξέρω είμαι πρωτότυπος..) Ντον Ρόσα.

Διάλεξες έναν από τους πιο αδύναμους τόμους της σειράς. :) Οι φετινοί έχουν γυαλιστερό χαρτί και πολύ καλύτερες ιστορίες.

2 ώρες πριν, lovcom είπε:

Είχα βρει τομάκια απο αυτή τη σειρά σε ένα παλαιοβιβλιοπωλείο της Αθήνας με 1€ το καθένα και έτσι αγόρασα τρία.

Αν είναι το συγκεκριμένο που ξέρω κάπου στην Ακαδημίας τότε δεν πρέπει να είναι και σε πολύ καλή κατάσταση... Τα άλλα 2 που πήρες ποια είναι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ΚΟΜΙΞ

Το παλαιοπωλείο είναι αυτό επι της Ασκληπειού (λίγο πιο πάνω απο την "Πολιτεία". Εκτός απο ένα μικρό σκισιματάκι γενικά ήταν σε καλή κατάσταση.

 

Τα υπόλοιπα δύο είναι ο τόμος 8 και 11.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάντως παιδιά δεν σας πειράζει σε πολλά σημεία ο κάκιστος χρωματισμός; πχ στην ιστορία "ο διαγωνισμός των 100$" (τόμος: η αιώνια φλόγα της καλχόα) θυμίζει 80ς ποιότητα. Αλλά "ανέχεστε" τέτοιους χρωματισμούς (στην μια ο τοίχος είναι κίτρινος, στην άλλη πράσινος..) εν έτη 2018; : - (

 

Δεν ξέρω βέβαια τι παίζει με τους χρωματισμούς καθόλου. Αν τα εκδίδουν "ως έχουν" ή αν κοστίζει πολυ να τα ξαναχρωματίσουν απότε το αφήνουν έτσι.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 λεπτά πριν, lovcom είπε:

Πάντως παιδιά δεν σας πειράζει σε πολλά σημεία ο κάκιστος χρωματισμός; πχ στην ιστορία "ο διαγωνισμός των 100$" (τόμος: η αιώνια φλόγα της καλχόα) θυμίζει 80ς ποιότητα. Αλλά "ανέχεστε" τέτοιους χρωματισμούς (στην μια ο τοίχος είναι κίτρινος, στην άλλη πράσινος..) εν έτη 2018; : - (

 

Δεν ξέρω βέβαια τι παίζει με τους χρωματισμούς καθόλου. Αν τα παίρνουν "ως είχαν" ή αν κοστίζει πολυ να τα ξαναχρωματίσουν.

Άμα μπεις στο κλαμπ Disney στα διάφορα τόπικ που έχουμε κάνει για τον κάθε τόμο, έχει σχολιασθεί ο χρωματισμός. Η Καθημερινή από την αρχή δεν έχει χρωματίσει από μόνη της τίποτα και πάει όπως είναι η έκδοση στην Ιταλία. Οπότε δυστυχώς το ανέχομαι και ειδικά από τη στιγμή που πλέον δεν μεταφράζονται τα ηχητικά εφέ σε ιστορίες στο Μίκυ Μάους. Φαίνεται ότι μάλλον το μπατζετ έχει περιοριστεί και άλλο... Και δεν τους περισσεύουν για χρωματιστή/γραφίστα.   

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το public έβαλε και τους νέους τόμους (8 - 17) κοντά στα 7 ευρώ με την έκπτωση :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

(ISBN:978-960-585-205-4). Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομανό Σκάρπα Η Χρυσή Άμμος

 
Τίτλος : Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομανό Σκάρπα Η Χρυσή Άμμος
Τύπος Μέσου: έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ
Εκδότης: Ν. Φάληρο [GR] : Καθημερινές Εκδόσεις Α.Ε. / Kathimerines Ekdoseis S.A.
ISBN: 978-960-585-205-4
Γλώσσες : Ελληνική (gre)
Ημ/νία Παραχώρησης : 03/12/2018

 

(ISBN:978-960-585-204-7). Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομανό Σκάρπα Εκπαιδευτής Κατασκήνωσης

 
Τίτλος : Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομανό Σκάρπα Εκπαιδευτής Κατασκήνωσης
Τύπος Μέσου: έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ
Εκδότης: Ν. Φάληρο [GR] : Καθημερινές Εκδόσεις Α.Ε. / Kathimerines Ekdoseis S.A.
ISBN: 978-960-585-204-7
Γλώσσες : Ελληνική (gre)
Ημ/νία Παραχώρησης : 03/12/2018

 

(ISBN:978-960-585-203-0). Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομανό Σκάρπα Ο Θησαυρός της Αραβίας

 
Τίτλος : Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομανό Σκάρπα Ο Θησαυρός της Αραβίας
Τύπος Μέσου: έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ
Εκδότης: Ν. Φάληρο [GR] : Καθημερινές Εκδόσεις Α.Ε. / Kathimerines Ekdoseis S.A.
ISBN: 978-960-585-203-0
Γλώσσες : Ελληνική (gre)
Ημ/νία Παραχώρησης : 03/12/2018

 

 

 

(ISBN:978-960-585-202-3). Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομανό Σκάρπα Ο Γύρος του Κόσμου

 
Τίτλος : Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομανό Σκάρπα Ο Γύρος του Κόσμου
Τύπος Μέσου: έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ
Εκδότης: Ν. Φάληρο [GR] : Καθημερινές Εκδόσεις Α.Ε. / Kathimerines Ekdoseis S.A.
ISBN: 978-960-585-202-3
Γλώσσες : Ελληνική (gre)
Ημ/νία Παραχώρησης : 03/12/2018

 

(ISBN:978-960-585-201-6). Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομανό Σκάρπα Ολυμπιακοί Αγώνες

 
Τίτλος : Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομανό Σκάρπα Ολυμπιακοί Αγώνες
Τύπος Μέσου: έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ
Εκδότης: Ν. Φάληρο [GR] : Καθημερινές Εκδόσεις Α.Ε. / Kathimerines Ekdoseis S.A.
ISBN: 978-960-585-201-6
Γλώσσες : Ελληνική (gre)
Ημ/νία Παραχώρησης : 03/12/2018

(ISBN:978-960-585-200-9). Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομανό Σκάρπα Η Υπνωτική Σβούρα

 
Τίτλος : Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομανό Σκάρπα Η Υπνωτική Σβούρα
Τύπος Μέσου: έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ
Εκδότης: Ν. Φάληρο [GR] : Καθημερινές Εκδόσεις Α.Ε. / Kathimerines Ekdoseis S.A.
ISBN: 978-960-585-200-9
Γλώσσες : Ελληνική (gre)
Ημ/νία Παραχώρησης : 03/12/2018

 

(ISBN:978-960-585-199-6). Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομανό Σκάρπα Ο Άνθρωπος από το Αλκατράζ

 
Τίτλος : Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομανό Σκάρπα Ο Άνθρωπος από το Αλκατράζ
Τύπος Μέσου: έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ
Εκδότης: Ν. Φάληρο [GR] : Καθημερινές Εκδόσεις Α.Ε. / Kathimerines Ekdoseis S.A.
ISBN: 978-960-585-199-6
Γλώσσες : Ελληνική (gre)
Ημ/νία Παραχώρησης : 03/12/2018

 

(ISBN:978-960-585-198-9). Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομανό Σκάρπα Πιστολίδι στο Φαρ Ουέστ

 
Τίτλος : Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομανό Σκάρπα Πιστολίδι στο Φαρ Ουέστ
Τύπος Μέσου: έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ
Εκδότης: Ν. Φάληρο [GR] : Καθημερινές Εκδόσεις Α.Ε. / Kathimerines Ekdoseis S.A.
ISBN: 978-960-585-198-9
Γλώσσες : Ελληνική (gre)
Ημ/νία Παραχώρησης : 03/12/2018

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

8 λεπτά πριν, GreekComicFan είπε:

(ISBN:978-960-585-205-4). Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομανό Σκάρπα Η Χρυσή Άμμος

 
Τίτλος : Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομανό Σκάρπα Η Χρυσή Άμμος
Τύπος Μέσου: έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ
Εκδότης: Ν. Φάληρο [GR] : Καθημερινές Εκδόσεις Α.Ε. / Kathimerines Ekdoseis S.A.
ISBN: 978-960-585-205-4
Γλώσσες : Ελληνική (gre)
Ημ/νία Παραχώρησης : 03/12/2018

 

(ISBN:978-960-585-204-7). Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομανό Σκάρπα Εκπαιδευτής Κατασκήνωσης

 
Τίτλος : Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομανό Σκάρπα Εκπαιδευτής Κατασκήνωσης
Τύπος Μέσου: έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ
Εκδότης: Ν. Φάληρο [GR] : Καθημερινές Εκδόσεις Α.Ε. / Kathimerines Ekdoseis S.A.
ISBN: 978-960-585-204-7
Γλώσσες : Ελληνική (gre)
Ημ/νία Παραχώρησης : 03/12/2018

 

(ISBN:978-960-585-203-0). Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομανό Σκάρπα Ο Θησαυρός της Αραβίας

 
Τίτλος : Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομανό Σκάρπα Ο Θησαυρός της Αραβίας
Τύπος Μέσου: έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ
Εκδότης: Ν. Φάληρο [GR] : Καθημερινές Εκδόσεις Α.Ε. / Kathimerines Ekdoseis S.A.
ISBN: 978-960-585-203-0
Γλώσσες : Ελληνική (gre)
Ημ/νία Παραχώρησης : 03/12/2018

 

 

 

(ISBN:978-960-585-202-3). Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομανό Σκάρπα Ο Γύρος του Κόσμου

 
Τίτλος : Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομανό Σκάρπα Ο Γύρος του Κόσμου
Τύπος Μέσου: έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ
Εκδότης: Ν. Φάληρο [GR] : Καθημερινές Εκδόσεις Α.Ε. / Kathimerines Ekdoseis S.A.
ISBN: 978-960-585-202-3
Γλώσσες : Ελληνική (gre)
Ημ/νία Παραχώρησης : 03/12/2018

 

(ISBN:978-960-585-201-6). Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομανό Σκάρπα Ολυμπιακοί Αγώνες

 
Τίτλος : Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομανό Σκάρπα Ολυμπιακοί Αγώνες
Τύπος Μέσου: έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ
Εκδότης: Ν. Φάληρο [GR] : Καθημερινές Εκδόσεις Α.Ε. / Kathimerines Ekdoseis S.A.
ISBN: 978-960-585-201-6
Γλώσσες : Ελληνική (gre)
Ημ/νία Παραχώρησης : 03/12/2018

(ISBN:978-960-585-200-9). Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομανό Σκάρπα Η Υπνωτική Σβούρα

 
Τίτλος : Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομανό Σκάρπα Η Υπνωτική Σβούρα
Τύπος Μέσου: έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ
Εκδότης: Ν. Φάληρο [GR] : Καθημερινές Εκδόσεις Α.Ε. / Kathimerines Ekdoseis S.A.
ISBN: 978-960-585-200-9
Γλώσσες : Ελληνική (gre)
Ημ/νία Παραχώρησης : 03/12/2018

 

(ISBN:978-960-585-199-6). Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομανό Σκάρπα Ο Άνθρωπος από το Αλκατράζ

 
Τίτλος : Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομανό Σκάρπα Ο Άνθρωπος από το Αλκατράζ
Τύπος Μέσου: έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ
Εκδότης: Ν. Φάληρο [GR] : Καθημερινές Εκδόσεις Α.Ε. / Kathimerines Ekdoseis S.A.
ISBN: 978-960-585-199-6
Γλώσσες : Ελληνική (gre)
Ημ/νία Παραχώρησης : 03/12/2018

 

(ISBN:978-960-585-198-9). Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομανό Σκάρπα Πιστολίδι στο Φαρ Ουέστ

 
Τίτλος : Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομανό Σκάρπα Πιστολίδι στο Φαρ Ουέστ
Τύπος Μέσου: έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ
Εκδότης: Ν. Φάληρο [GR] : Καθημερινές Εκδόσεις Α.Ε. / Kathimerines Ekdoseis S.A.
ISBN: 978-960-585-198-9
Γλώσσες : Ελληνική (gre)
Ημ/νία Παραχώρησης : 03/12/2018

 

Κιόλας; Τα isbn είναι πολύ κοντινά όλα. Νομίζω στη σειρά με τους ηθοποιούς που τρέχει ακόμα αλλά είπαν πως κάνουν διάλειμμα είναι 978-960-585-190-3

 

image.thumb.png.5ab5a49863fece5f29f41d33ca1f6d99.png

 

Και του ημερολογίου Ντίσνεϋ είναι 978-960-585-191-0! Και από ότι φαίνεται δεν υπάρχουν δείγματα για νέους τόμους της Κλασικής Βιβλιοθήκης μέχρι στιγμής...  Λέτε να πήγε τόσο καλά ο Σκάρπα το Καλοκαίρι που θέλουν να τον βάλουν τον χειμώνα όπως έγινε με την Κλασική Βιβλιοθήκη πέρσι; Μιλάμε τώρα για 8 τόμους Σκάρπα εκ των οποίων τους 2 πρώτους περιμέναμε το Καλοκαίρι και τελικά είχα δίκιο ο @PhantomDuck με την μετάφραση των ονομάτων. Άρα τι παίζει άραγε;

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το πιθανότερο είναι πως τα βάζουν τώρα στο ΕΒΕ και θα τα έχουν έτοιμα για κυκλοφορία το επόμενο καλοκαίρι. Έχεις δει π.χ. τα άλλα της Κλασικής Βιβλιοθήκης που είχα βρει να κυκλοφορούν;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

17 ώρες πριν, GreekComicFan είπε:

Το πιθανότερο είναι πως τα βάζουν τώρα στο ΕΒΕ και θα τα έχουν έτοιμα για κυκλοφορία το επόμενο καλοκαίρι. Έχεις δει π.χ. τα άλλα της Κλασικής Βιβλιοθήκης που είχα βρει να κυκλοφορούν;

Το σκέφτηκα αυτό αλλά έκατσα και σκέφτηκα ακόμα ότι η Καθημερινή από το 2017 για τον Σκάρπα έβαλε isbn για τη σειρά 2-3 μήνες πριν κυκλοφορήσει. Ποτέ πιο πριν. Το 2017 τα έβαλαν τον Μάιο και κυκλοφόρησε Ιούλιο ο πρώτος τόμος. Αυτοί που διαβάσαμε φέτος το καλοκαίρι κατοχυρώθηκαν επίσης Μάιο από ότι βλέπω.

 

image.thumb.png.6d2faa5a20dafeabde21205e0ce23c5c.png

 

Το ίδιο και για την Κλασική Βιβλιοθήκη πέρσι. Μπήκαν 5/10/2017 και ο πρώτος τόμος κυκλοφόρησε τον Ιανουάριο. Ακόμα, από την Κλασική Βιβλιοθήκη δεν μπήκαν μόνο 2 που βρήκες. Μέχρι στιγμής φέτος που έχω ψάξει αναλυτικά δεν έχει προστεθεί τίποτα σε αντίθεση με πέρσι για την Κλασική Βιβλιοθήκη. Άρα κάτι άλλο παίζει.

 

Μπορεί να υπάρχει το ενδεχόμενο αντί για την Κλασική Βιβλιοθήκη να συνεχίσει τον Σκάρπα και το πάει Χειμώνα - Καλοκαίρι. Αυτό εννοώ. Πράγμα που δεν με χαλάει καθόλου όμως :)

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Ωραια νεα και μακαρι να τους δουμε και πριν το καλοκαιρι. Λετε να βαλουν κανα δυο εντος των χριστουγεννων για να εκματαλευτουν τις διακοπες των σχολειων??

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

24 λεπτά πριν, albertus magnus είπε:

Ωραια νεα και μακαρι να τους δουμε και πριν το καλοκαιρι. Λετε να βαλουν κανα δυο εντος των χριστουγεννων για να εκματαλευτουν τις διακοπες των σχολειων?? 

Όπως λέω και σε προηγούμενο ποστ πιστεύω ότι είναι πιθανό να βγουν αντί για τους τόμους της Κλασικής Βιβλιοθήκης που είδαμε πέρσι το χειμώνα :)

 

Έχουμε και λέμε:

  1. Τόμος 18 Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα Πιστολίδι στο Φαρ Ουέστ (Ιτ. #7)
  2. Τόμος 19 Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα Ο Δραπέτης του Αλκατράζ (Ιτ. #9)
  3. Τόμος 20 Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα Η Υπνωτική Σβούρα (Ιτ. #10)
  4. Τόμος 21 Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα Ολυμπιακοί Αγώνες (Ιτ. #11)
  5. Τόμος 22 Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα Ο Γύρος του Κόσμου (Ιτ. #11)
  6. Τόμος 23 Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα Ο Θησαυρός της Αραβίας (Ιτ. #12)
  7. Τόμος 24 Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα Εκπαιδευτής Κατασκήνωσης (Ιτ. #12)
  8. Τόμος 25 Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα Η Χρυσή Άμμος (Ιτ. #13)

Όπως φαίνεται και παραπάνω, με τους 2 πρώτους τόμους θα καλυφθούν λογικά τα όποια κενά είχαμε από τους Ιταλικούς τόμους 7 ως 9 το Καλοκαίρι.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@ΚΟΜΙΞ  Ναι βρε το διαβασα και το προηγουμενο ποστ σου! Δεν χρειαζεται να το επαναλαβεις! Απλα ειπα και εγω την επιθυμια μου για ακομα πιο αμεσα και γρηγορα αποτελεσματα!! χεχε!

 

Μακαρι να τους βαλουν και νωριτερα (οπως ειπες) και δυο φορες το χρονο για να μαζευτουν και ολα τα τευχη σιγα σιγα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@albertus magnus Σόρρυ, νόμιζα ότι μπορεί να μην το διάβασες διότι γράφω διάφορα. Αν είχαν όπως πέρσι σκοπό να βάλουν κάτι τον Χειμώνα τότε είναι πολύ πιθανό καθώς δεν έχει δώσει σημεία ζωής η Κλασική Βιβλιοθήκη όσον αφορά νέους τόμους.

 

Μπορεί να κάνουν πλάνο 8 (ή 10) τόμοι τον Χειμώνα και 8 (ή 10) το Καλοκαίρι, πράγμα που δεν βρίσκω διόλου κακό :) Μακάρι να γίνει έτσι :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Δωσε Σκαρπα στον λαο λεμε!!!! :blob7:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33891
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αντε να προσευχηθούμε μπας και έχουμε κανα τόμο πιο νωρίς λοιπόν!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1623
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Εχουμε καμια επισημη ενημερωση για το τιθα γινει φέτος με την σειρά αυτή;; Νομιζω περσι και προπερσι τετοιο καιρο ειχαν αρχισει οι διαφημισεις της Καθημερινης...μακαρι να συνεχιστει!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Όταν υπάρχουν νεότερα, θα αναρτηθούν εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.