Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καλοκαιρινές εκδόσεις Disney ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ (2017) [Βιβλιοθήκη Romano Scarpa και δεν είμαι καλά]


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2778 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Σχετικά με την πτώση της ποιότητας του τόμου επειδή υπάρχουν τα storyboards διαφωνώ κάθετα (και απορώ πως η παρατήρηση προέρχεται από κάποιον που ονομάζεται "συλλέκτης"). Με την προϋπόθεση πως στην Καθημερινή το εννοούν ότι θα εκδόσουν τα άπαντα του Σκάρπα, νομίζω ότι τα storyboards είναι πολύτιμα. Προσωπικά συλλέγω Ντίσνεϋ από την εποχή του Laserdisc και τα έξτρας είναι ο λόγος που αγοράζω πολλές φορές τα ίδια έργα. Το ίδιο ισχύει και για τα άπαντα του Barks (Another Rainbow, Gladstone , Ιταλικά και τώρα Fantagraphics)

 

Για τον μεσο αναγνωστη τα στοριμπορντ ειναι αχρηστα.

Ειμαι πρωτα απ'ολα αναγνωστης και μετα συλλεκτης.

 

Τα στοριμπορντ καταλαμβανουν χωρο που θα μπορουσε να εχει μια ιστορια.

Πχ ποιος ο λογος να βαλουν το στοριμπορντ του ''Ιδρυματος'' στον 5ο τομο αντι για την κανονικη ιστορια?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Κανένα νόημα ίσως εκτός αν τα βάλουν σε επόμενο τόμο για άμεση σύγκριση δίπλα δίπλα για τους πολύ φανατικούς. Προσωπικά δεν με ενοχλούν τα "συλλεκτικά επιπλέον" στις διάφορες εκδόσεις, αλλά για τα συγκεκριμένα τόσες σελίδες χωρίς κάποια μετάφραση και επεξεργασίας, αν υπολογίσουμε και την έλλειψη γνώσης της Ιταλικής γλώσσας, ναι μου βγαίνουν λίγο περίεργα. Θα προτιμούσα να έμπαιναν οι ιστορίες στους τόμους και τα storyboards άμα λάχει μετά σε δικό τους τόμο χωριστά, πιο πολύ νόημα θα είχε για μένα έτσι. Θα μου πεις νόημα για σένα ναι, λογική για την εκδοτική να βγάλει έναν τόμο που το 90% δεν θα τον αγγίξει ή αν τυχόν τον αγοράσει νομίζωντας ότι είναι κάτι διαφορετικό (το ίδιο περιεχόμενο με τους προηγούμενους) θα τους λούσει από την κορυφή μέχρι τα νύχια στα φόρουμ και τα μέσα κοινωνικής αποχαύνωσης μάλλον όχι. Τέλος πάντων, μπήκαν έτσι όμως μπήκαν, πιθανόν να μπουν και άλλα... θα το καταπιούμε και αυτό το πικρό ποτήρι όπως και να έχει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33868
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πάντως μ αυτά και μ αυτά, λαμβάνοντας υπόψην την παρουσία των storyboads (τελείως άχρηστα και για εμένα που ούτως ή άλλως δεν με πολυσυγκινούν πόσο μάλλον και σε μια γλώσσα που δεν ξέρω) μήπως τελικά γίνει η έκπληξη και δημοσιεύσουν όντως τα άπαντα του Σκάρπα? Δηλαδή104 (νομίζω τόσους εε) τόμους. Σε πόσο καιρό? Άνοιξε project 10ετίας η Καθημερινή? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάντως μ αυτά και μ αυτά, λαμβάνοντας υπόψην την παρουσία των storyboads (τελείως άχρηστα και για εμένα που ούτως ή άλλως δεν με πολυσυγκινούν πόσο μάλλον και σε μια γλώσσα που δεν ξέρω) μήπως τελικά γίνει η έκπληξη και δημοσιεύσουν όντως τα άπαντα του Σκάρπα? Δηλαδή104 (νομίζω τόσους εε) τόμους. Σε πόσο καιρό? Άνοιξε project 10ετίας η Καθημερινή? 

102 τόμους εννοείς :) Εάν από του χρόνου βγάζουν 16 αντί για 7 τότε γύρω στα 6 χρόνια τους βγάζουν όλους :);) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

102 τόμους εννοείς :) Εάν από του χρόνου βγάζουν 16 αντί για 7 τότε γύρω στα 6 χρόνια τους βγάζουν όλους :);)

 

100 τόμοι γιατί ο τελευταίος ιταλικός τόμος δεν έχει ιστορίες.

 

Πάντως μ αυτά και μ αυτά, λαμβάνοντας υπόψην την παρουσία των storyboads (τελείως άχρηστα και για εμένα που ούτως ή άλλως δεν με πολυσυγκινούν πόσο μάλλον και σε μια γλώσσα που δεν ξέρω) μήπως τελικά γίνει η έκπληξη και δημοσιεύσουν όντως τα άπαντα του Σκάρπα? Δηλαδή104 (νομίζω τόσους εε) τόμους. Σε πόσο καιρό? Άνοιξε project 10ετίας η Καθημερινή? 

 

Δυστυχώς αυτό πάνε να κάνουν. Προσωπικά αρκετούς δε θα τους αγοράσω, ήδη δεν πήρα έναν τόμο(μάντεψε ποιον) και ανάλογα με τις ιστορίες δε θα πάρω κι άλλους. Π.χ. όταν βάλουν την Ιστορία και Δόξα της Δυναστείας των Ντακ,  ή τα Επτά Θαύματα. Ευτυχώς δεν υπάρχει αρίθμηση στους τόμους. Κρίμα, αν γινόταν καλή επιλογή θα είχαμε λίγους και άριστους τόμους, τώρα θα έχουμε υπερβολικά πολλούς και μετριοκαλούς.

Επεξεργασία από Rorschach
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5119 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Επειδή βλέπω έχει πέσει αρκετή συζήτηση για τις πωλήσεις της «Καθημερινής», να πούμε ότι την περασμένη Κυριακή πούλησε 10.680 παραπάνω φύλλα (αύξηση 18%). Γενικά οι κυριακάτικες είχαν άνοδο, κάτι που οφείλεται κατά κύριο λόγο στην αργία του Δεκαπενταύγουστου.

 

index.php?app=core&module=attach&section

Θεωρώ ότι ο λογος που ανέβηκαν τόσο οι πωλήσεις της καθημερινής αυτή τη βδομαδα ήταν η μη κυκλοφορία του Βήματος της Κυριακής, οπότε τα φύλλα αυτά μοιράστηκαν στις υπολοιπες εφημερίδες. Την επομενη βδομάδα που ξανα βγήκε στη κυκλοφορία το Βήμα, οι πωλήσεις της καθημερινής επανήλθαν στα νούμερα των προηγούμενων εβδομάδων. Επεξεργασία από ifaisteio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33868
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

 ήδη δεν πήρα έναν τόμο(μάντεψε ποιον) και ανάλογα με τις ιστορίες δε θα πάρω κι άλλους

 

:lol:  :lol:  :lol:  :lol:

 

Λοιπόν στο τελευταίο μπαλαμπού συνοψίζεται η αντίδρασή σχετικά με τις παλιές Ιταλικές ιστορίες. Σαν ιστορία έχει πλάκα, έχει σφιχτό σενάριο, κλασικό σχέδιο και γενικά για τον 10 χρονο εαυτό μου ήταν διασκεδαστική. Όμως ναι με τα σημερινά στανταρντ είναι αντι-οικολογική και απάνθρωπη για το καημένο το Μπαλαμπού. Αν τη δεις έτσι είναι κακή. Πιστεύω παρόλα αυτά οτι όταν την έγραψε ο Σκάρπα στάνταρντ θεωρούσε οτι έγραψε ένα οικολογικό πόνημα εξαιτίας του τέλους. Επίσης οταν την πρωτοδιάβασα ούτε μου πέρασε από το μυαλό το καημένο το μπαλαμπού ούτε με επηρέασε σε κάτι στο τέλος. Αλλαγή εποχής, άλλα παιδιά τότε άλλα σήμερα. Δεν θα σχολιάσω τι ήταν καλύτερο. Θα πω απλά οτι είναι διαφορετικό.  ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Ναι αλλα οι εποχες γυριζουνε και πλεον οι "σοφοι" ηγετες δεν δεχονται τους "αντιεμπορικους" επιστημονες και τα μηνυματα της οικολογιας αμφισβητουνται!! Οποτε το political correct (που ελεγε και ο παππους μου) μπορει να ξαναλλαξει!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2778 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Η οικολογια ειναι το λιγοτερο, ας κοιταξoυν πρωτα η Ντισνει και oι οικοι να σταματησουν να αντιμετωπιζουν τους δημιουργους σαν δουλους... :D

Επεξεργασία από Συλλεκτης
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Η οικολογια ειναι το λιγοτερο, ας κοιταξoυν πρωτα η Ντισνει και oι οικοι να σταματησουν να αντιμετωπιζουν τους δημιουργους σαν δουλους... :D

 

post-5-0-39746700-1504598061_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Η οικολογια ειναι το λιγοτερο, ας κοιταξoυν πρωτα η Ντισνει και oι οικοι να σταματησουν να αντιμετωπιζουν τους δημιουργους σαν δουλους... :D

Ναι αλλα πως θα βγαλει κερδος η Ντισνευ και ο καθε οικος??  Πρεπει να ειναι ανταγωνιστικοι ωστε να φερουν την αναπτυξη.

 

Κατα την γνωμη μου οι αμοιβες ειναι μεγαλες εως τεραστιες. Κανονικα δεν θα επρεπε να πληρωνονται καθολου και θα επρεπε να φιλανε το χερι του αφεντικου που τους δινει την ψυχολογικη ικανοποιηση της εργασιας. Σιγα το ταλεντο πια.

 

Ποσο χρειαζεται καποιος για να ζησει πια?? Ενα παξιμαδι και μιση τοματα φτανει. Αντε και 1/4 του κρεμμυδιου για γευση. Ειναι υπερεκτιμημενο το φαι και δεν χρειαζεται καθημερινα.

 

Και κοψτε και το ρευμα που ειναι ακριβη η ΔΕΗ. Δεν ειναι απαραιτητο αγαθο σαν το νερο ή το οξυγονο. Να πιασετε σπιτι που να εχει δημοσια λαμπα απο εξω ωστε να εχετε τζαμπα φως το βραδυ.

 

Ολοι Βρουτοπιανοι γινατε πια και θελετε και δικαιωματα...!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2778 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ναι αλλα πως θα βγαλει κερδος η Ντισνευ και ο καθε οικος??  Πρεπει να ειναι ανταγωνιστικοι ωστε να φερουν την αναπτυξη.

 

Κατα την γνωμη μου οι αμοιβες ειναι μεγαλες εως τεραστιες. Κανονικα δεν θα επρεπε να πληρωνονται καθολου και θα επρεπε να φιλανε το χερι του αφεντικου που τους δινει την ψυχολογικη ικανοποιηση της εργασιας. Σιγα το ταλεντο πια.

 

Ποσο χρειαζεται καποιος για να ζησει πια?? Ενα παξιμαδι και μιση τοματα φτανει. Αντε και 1/4 του κρεμμυδιου για γευση. Ειναι υπερεκτιμημενο το φαι και δεν χρειαζεται καθημερινα.

 

Και κοψτε και το ρευμα που ειναι ακριβη η ΔΕΗ. Δεν ειναι απαραιτητο αγαθο σαν το νερο ή το οξυγονο. Να πιασετε σπιτι που να εχει δημοσια λαμπα απο εξω ωστε να εχετε τζαμπα φως το βραδυ.

 

Ολοι Βρουτοπιανοι γινατε πια και θελετε και δικαιωματα...!!!

 

:up:

 

Καπως πρεπει να ζησουν και οι μετοχοι της Ντισνει. Κλεφτες θα γινουν?

Εχουν να αλλαξουν τα λαστιχα της Πορσε :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

:up:

 

Καπως πρεπει να ζησουν και οι μετοχοι της Ντισνει. Κλεφτες θα γινουν?

Εχουν να αλλαξουν τα λαστιχα της Πορσε :D

Ποια πορσε μωρε? Για να πηγαινεις στο χωραφι στις ελιες το χειμωνα καλη ειναι. Παιρνει καμποσα τσουβαλια μεσα.

 

Αν δεν εχεις κανα δυο τρεις Koenigsegg CCXR Trevita πλεν δεν λεει.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5531 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δεν περίμενα οτι θα υπήρχε γκρινια για το οτι θα δημοσιευτούν τα άπαντα και όχι επιλογές. Αλήθεια, ποιός θα έκανε την επιλογή; Με τι κριτήρια; Τις βαθμολογίες του inducks; Τα προσωπικά γούστα των συντακτών; Τέσπα, δεν έχει σημασία. Τώρα που βλέπω και ποιός συγκεκριμένα είναι αυτός που γκρινιάζει, αναμενόμενο ήταν. Προσωπικά είμαι πολύ χαρούμενος με την επιλογή της Κ να δημοσιεύσει όλη τη σειρά (αν όλα πάνε καλά και δεν αναποδογυρίσει το σύμπαν μέχρι την ολοκλήρωση), όσοι πιστοί προσέλθετε και όποιος αντέξει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3950 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Με αφορμη μια δημοσιευση στο φουμπου σχετικα με την λιμνουπολη σε ιταλικη προσφορα η οποια ειναι εξαιρετικη αν καταλαβα καλα θετω μια ιδεα

 

Γιατι δεν πιεζετε ολοι μαζι την καθημερινη να φτιαξει μια εκδοση πλαστικης συναρμολογουμενης λιμνουπολης με μερη που θα κουμπωνουν μεταξυ τους και να τα χωσει ειτε στις καλοκαιρινες εκδοσεις της εφημεριδος σε συνεχειες ειτε στο μικυ μαους με καποιο σχετικο αντιτιμο ως προσφορα ;

 

Πιστευω θα γινοταν αναρπαστο αυτο το εγχειρημα (και δεν μιλαμε για το συλλεκτικο κομματι που θα απογειωνοταν σε βαθος χρονων)

Για φανταστειτε μια προσφορα σε 52 συνεχειες τι κοινο θα τραβουσε

Το μονο προβλημα που ισως προεκυπτε θα ηταν το μεγεθος του ογκου της προσφορας και ο χωρος που ισως χρειαζοταν για την τοποθετηση του

 

Απλα μια ιδεα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στην Ιταλία πάντως το σχετικό αντίτιμο είναι 293 ευρώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17738
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  9
  • Reputation:   31
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Καλησπέρα σας! Με αφορμή την ολοκλήρωση της προσφοράς των επτά τόμων του Ρομάνο Σκάρπα, που προσωπικά την καλωσόρισα και την στήριξα, μου δημιουργήθηκε η τελική απορία του « τι μέλει γενέσθαι» από δω και πέρα για την συγκεκριμένη σειρά. Διαπιστώνοντας πως τα τεύχη περιελάμβαναν όλες τις ιστορίες που παρήγε ο δημιουργός στα πρώτα του βήματα, φαίνεται πως οι συντελεστές αποσκοπούν θεωρητικά στην έκδοση των απάντων του. Φτάνοντας έτσι στο φλέγον ερώτημα που θέλω να θέσω: γνωρίζει κάποιος ποια είναι τα σχέδια της Καθημερινής σχετικά με το μέλλον του εγχειρήματος, ή έστω που να απευθυνθούμε για να μάθουμε περαιτέρω πληροφορίες;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  27
  • Reputation:   321
  • Achievement Points:  27
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Νομίζω ότι δε θα γνωρίζουν ούτε οι ίδιοι. Με βάση την οικονομική κατάσταση των τελευταίων χρόνων πολλά μπορεί να είναι διαφορετικά μέχρι το επόμενο καλοκαίρι.

 

Ας πω και γω τη γνώμη μου για τη σειρά που μας πρόσφερε η Καθημερινή. Προσωπικά τη βρήκα αρκετά καλή μιας και είναι μια δουλειά που δε περίμενα να δω στην Ελλάδα και την αξιολογώ θετικά μόνο και μόνο για το ρίσκο που πήρε η εφημερίδα. Σε ότι έχει να κάνει με την ποιότητα προφανώς και η έκδοση δεν έχει σχέση με τη βιβλιοθήκη Disney αλλά εμένα δε με ενόχλησε. Πιστεύω ότι η γκρίνια θα ήταν μεγαλύτερη αν η έκδοση ήταν πιο ποιοτική αλλά με μεγαλύτερο κόστος. Ας ελπίσουμε να συνεχιστεί και το επόμενο καλοκαίρι μέχρι και την ολοκλήρωση της σειράς και το μόνο πρόβλημα να είναι που θα χωρέσουν 102 τόμοι!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φύλλο 10/9 με γαστρονόμο, +12%.

 

ZoPTnE5.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φύλλο 10/9 με γαστρονόμο, +12%.

 

ZoPTnE5.jpg

Στην Ελλάδα ζούμε... Λογικό το κόβω :P Η μαγειρική εδώ πουλάει.... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2778 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Αφου κλεισαμε τους 5 τομους ειπα να κανω ενα τοπ 5. Το σωστο θα ηταν να τους ξαναδιαβασω ολους ωστε να φρεσκαρω την μνημη μου αλλα βαριεμαι :lol: και θα βασιστω τις εντυπωσεις που μου εμειναν.

 

1. Δευτερος Τομος ''Η Τεταρτη Διασταση''. Νομιζω ο συνδιασμος της ομωνυμης ιστοριας με το Νυχι της Καλι ειναι δυσκολο να ξεπεραστει, ακομα και αν η ιστορια με την Χιονατη στη μεση ειναι απλως συμπαθητικη.

 

2. Πεμπτος Τομος ''Το Τελευταιο Μπαλαμπου''. Αυτος ο τομος χαντακωθηκε απο την αψυχολογητη επιλογη να βαλουν το στοριμπορντ απο την ιστορια ''Ιδρυμα Μακ Ντακ'' αντι για την κανονικη ιστορια. Κατα τα αλλα πιστευω πως αν δεν υπηρχε αυτη αστοχια θα του αξιζε η πρωτη θεση, με 4 ιστοριες (αν μετρησει κανεις το ''Ιδρυμα'') πολυ δυνατες, ειδικα εκεινη με την Χιονατη και η αλλη με τον Μικυ και τα στοιχεια ψυχολογικου θριλερ που ειχε.

 

3. Τεταρτος Τομος ''Το Μυστηριο των Παστων Γαριδων''. Η ομωνυμη ιστορια και το ''Ντοναλντ 3D'' ειναι εξαιρετικες ιστοριες και η ιστορια με την Χιονατη αρκετα καλη και σκοτεινη. Η τελευταια μικρη ιστορια ηταν τελειως αδιαφορη

 

4. Τριτος Τομος ''Ο Μυθος του Ιπταμενου Σκωτσεζου''. Τελεια ομωνυμη ιστορια, ο ''Χρυσος Κληρονομος'' ειναι ξεκαρδιστικος ενω οι αλλες δυο ιστοριες ειναι κλασικος Σκαρπα χωρις να ειναι κατι ιδιαιτερο.

 

5. Πρωτος Τομος ''Το Μυστηριο του Ταπικοκα ΣΤ' ''. Περα απο την τρομερη ομωνυμη ιστορια, οι αλλες ιστοριες δεν ηταν κατι ιδιαιτερο. Η ιστορια με τον Ητα Βητα ισως η πιο αδιαφορη απο οσες εχουν μπει μεχρι τωρα (εξαιρωντας την τελευταια του 4ου τομου που ηταν ειδικου τυπου), ενω οι αλλες δυο ειναι απλως καλος κλασικος Σκαρπα χωρις να τρελαινεσαι. Ο πιο αδιαφορος τομος μεχρι στιγμης.

 

 

Με την κυκλοφορια του Εκτου Τομου ''Ο Ανθρωπος απο το Ουλα-Ουλα'', αναθεωρω την λιστα και τοποθετω τον Εκτο Τομο στην 3η θεση, σπρωχνοντας τον Τεταρτο και τον Τριτο, στην 4η και 5η θεση αντιστοιχα, και τον Πρωτο εκτος πενταδας :)

 

H ομωνυμη ιστορια και το Ιδρυμα Μ.Ν. ειναι εξαιρετικες ιστοριες. Η μεσαια ιστορια ηταν καλη αλλα με κουρασε καπως γιατι παραηταν μεγαλη, ενω παλι επελεξαν να βαλουν στοριμπορντ στον τομο, κατι που εριξε την ποιοτητα του τομου.

 

Κατα την γνωμη μου, ο Εβδομος Τομος ''Οι Πηγες των Μογγολων'' ειναι λιγο υποδεεστερος στα σημεια απο τον Τεταρτο Τομο, οποτε τον βαζω στην 5η θεση.

 

Καλες ιστοριες και οι 3, με την πρωτη να εχει θρυλικο στατους λογω της εκδοσης της στο πρωτο ΜΜ. Σαν συνολο ομως ο τομος δεν ειναι και τοσο δυνατος σε σχεση με προηγουμενους.

 

Οποτε θα διαμορφωνα ετσι την καταταξη των πρωτων 7 τομων

 

1. Δευτερος Τομος ''Η Τεταρτη Διασταση''

 

2. Πεμπτος Τομος ''Το Τελευταιο Μπαλαμπου''

 

3. Εκτος Τομος ''Ο Ανθρωπος απο το Ουλα-Ουλα''

 

4. Τεταρτος Τομος ''Το Μυστηριο των Παστων Γαριδων''.

 

5. Εβδομος Τομος ''Οι Πηγες των Μογγολων''

 

6. Τριτος Τομος ''Ο Μυθος του Ιπταμενου Σκωτσεζου''

 

7. Πρωτος Τομος ''Το Μυστηριο του Ταπικοκα ΣΤ' ''

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συλλέκτη μέχρι στιγμής διαφωνώ με την κατάταξη σου και κυρίως με τον έβδομο τόμο αλλά θα γράψω κάποια στιγμή αναλυτικά σε άλλο ποστ.

 

Λοιπόν από φαίνεται έρχεται η Γαλλία και συγκεκριμένα η Glenat να μας βάλει τα γυαλιά :)

 

Κυκλοφορεί τον Νοέμβριο ο πρώτος τόμος της Βιβλιοθήκης του Σκάρπα με κύρια ιστορία Το Διπλό Μυστήριο του Μαύρου Φαντάσματος. Σελίδες 360 και τιμή λίγο τσουχτερή 29,50 ευρώ. Από τον τίτλο φαίνεται ότι ο τόμος θα έχει ιστορίες του 1953 και του 1956. Και φορματ: Format : 17,5 x 24,8 εκατοστά.

 
Les Grandes aventures de Romano Scarpa - Tome 1
1953/1956 - Le Double secret du Fantôme Noir et autres histoires
 
post-25682-0-10372600-1507464778_thumb.jpg
 
Όμορφο το εξώφυλλο και εδώ μπορείτε να δείτε μερικές σελίδες. Για να έχει 30 ευρώ πιστεύω ότι ποιότητα θα είναι εξαιρετική :) Ακόμα στη σελίδα της Glenat υπάρχει και μια περιγραφή/περίληψη που λέει ότι ο Ντισνευικος κόσμος είναι χωρισμένος στα δυο, στα πάπια και τα ποντίκια. Έχουμε, δημιουργούς που έχουν χαρακτηριστεί Masters στα 2 αυτά σύμπαντα (ο Μπαρκς για τον Ντοναλντ, ο Ροσα για τον Σκρουτζ, ο Γκοτφρεντσον για τον Μίκυ), υπάρχει όμως ένας που τον λατρεύουν για τη δουλειά του και στα 2. Αυτός είναι ο Σκάρπα. Συντάκτης ενός παραγωγικού έργου, ο Ιταλός δάσκαλος της Disney, Ρομάνο Σκάρπα και ο πρώτος από τους ξένους δημιουργούς (που μεταφράστηκαν) που κυκλοφόρησε στις ΗΠΑ, είναι σήμερα ένας από τους πιο διάσημους σχεδιαστές της Walt Disney.
 
Ενδιαφέρουσα περιγραφή και μιλάει για τους Μπαρκς, Ρόσα και Γκοτφρεντσον διότι η Glenat βγάζει τα άπαντα τους. 
Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

30 ευρώ για να διαβάσω Γκουφοταρζάν δεν έδινα ποτέ.

Ευτυχώς εμείς είχαμε τους φτηνούς τόμους.

Επεξεργασία από Rorschach
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33868
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

 

Λοιπόν από φαίνεται έρχεται η Γαλλία και συγκεκριμένα η Glenat να μας βάλει τα γυαλιά :)

 

Γυαλιά 30 ευρώ. Γυαλιά μεν ακριβά δε.  :lol:  :lol:  :lol:

Αλήθεια πόσοι από εδω μέσα θα το αγόραζαν?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γυαλιά 30 ευρώ. Γυαλιά μεν ακριβά δε.  :lol:  :lol:  :lol:

Αλήθεια πόσοι από εδω μέσα θα το αγόραζαν?

Αλήθεια πόσοι από εδώ μέσα έχουν σκοπό να αγοράσουν ή αγοράζουν τους τόμους της Fantagraphics του Ρόσα; 

 

Είναι σαν να ρωτάς αυτό. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Υπάρχει διαφορά επιπέδου μεταξύ Ρόσα και Σκάρπα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Υπάρχει διαφορά επιπέδου μεταξύ Ρόσα και Σκάρπα :)

Επειδή ήμουν σίγουρος ότι θα πεις κάτι είπα σαν :P  Σίγουρα υπάρχει διαφορά αλλά ο Σκάρπα έχει ποικιλία :P Στην τελική είναι τι προτιμάει ο καθένας.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33868
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Βασικά αυτό που θέλω να υπονοήσω είναι ότι ό,τι πληρώνεις παίρνεις και ότι όταν αυξάνουν τα νούμερα αυξάνονται οι δυσκολίες. Εγώ π.χ. δεν θα έδινα 30 ευρώ για 52 τόμους, δηλαδή 1560 ευρώ. Προτιμώ 108 τόμους των 4 ευρώ σε χαμηλότερη ποιότητα. Σαφώς και το προτιμώ.

Οι Γάλλοι πάλι είναι σε καλύτερη οικονομική κατάσταση οπότε μπορούν να υποστηρίξουν το εγχείρημα. Είναι θέμα αγοράς και ζήτησης. Το ίδιο ισχύει και για τα Βραζιλιάνικα που μας δείχνεις (πολύ καλή δουλειά κάνουν και εκεί). Μπορεί γενικά ο πληθυσμός να είναι στην ίδια και χειρότερη κατάσταση από εμάς, αλλά το εύρωστο αγοραστικό κοινό είναι σαφώς μεγαλύτερο από το δικό μας λόγω απόλυτων μεγεθών. 

 

ΚΟΜΙΞ πάρε και μια  :beer5: για τα Βραζιλιάνικα που μας δείχνεις όμως!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.