Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καλοκαιρινές εκδόσεις Disney ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ (2017) [Βιβλιοθήκη Romano Scarpa και δεν είμαι καλά]


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4263 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν το εξεταζεις υπο σωστο πρισμα, θεωρω. Δες και τα υπολοιπα. Διατηρειται και στις πρωτες θεσεις, δεν εχει και υφεση (οπως βλεπεις αλλες εφημεριδες). Επισης δες τις γενικοτερες πωλησεις εφημεριδων. Θελω να πω, οτι η εικονα που δειχνει αυτο το διαγραμμα πιστευω οτι αφηνει πολυ ικανοποιημενους τους της Καθημερινης, μιας και τα ενθετα (ενα εκ των οποιων ειναι και το δικο μας) τη διατηρουν εκει που βρισκεται. ;)

To 1% της αυξησης ειναι ομως σε σχεση με τις 30/7 οπου οι πωλησεις ηταν αυξημενες 8% σε σχεση με τις 23/7 που δεν ειχε αρχισει η προσφορα.

Που σημαινει οτι διατηρηθηκαν τα υψηλοτερα επιπεδα λογω προσφορας.

Ναι οκ έμεινε σταθερή αλλά πάντα από όσο βλέπω η Καθημερινή είναι δεύτερη ή πρώτη... Πάντως η Καθημερινή έχει αυξομοιώσεις  αλλά τα ένθετα γενικά που βάζει την κρατάνε σταθερή ή αυξάνουν τις πωλήσεις χωρίς να είναι Disney :) Απλά θεωρώ ότι μαζί με το Ντισνεικο ένθετο οι διαφορές δεν είναι μεγάλες με άλλα ένθετα που έμπαιναν πιο πριν.

 

Πχ

 

post-25682-0-26828900-1502540329_thumb.pngpost-25682-0-65080900-1502540335_thumb.png

 

Επιτέλους αυτήν κυριακή θα διαβάσουμε 3 ιστορίες με τους Ντακ και μια με τον μικυ και το γκουφυ.Οχί οτι δεν μου αρέσουν οι ιστορίες του μικυ αλλα οπώς πολλοί άλλοι προτιμώ τα παπιά(και μισώ τους επτα νανους

Προσωπικά πλέον προτιμώ μια ιστορία να είναι καλή και ας είναι είτε με τον Μίκυ ή τα παπιά. Ειδικά από δημιουργούς όπως ο Σκάρπα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1160
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2806 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ναι οκ έμεινε σταθερή αλλά πάντα από όσο βλέπω η Καθημερινή είναι δεύτερη ή πρώτη... Πάντως η Καθημερινή έχει αυξομοιώσεις  αλλά τα ένθετα γενικά που βάζει την κρατάνε σταθερή ή αυξάνουν τις πωλήσεις χωρίς να είναι Disney :) Απλά θεωρώ ότι μαζί με το Ντισνεικο ένθετο οι διαφορές δεν είναι μεγάλες με άλλα ένθετα που έμπαιναν πιο πριν.

 

Πχ

 

attachicon.gifεφημερίδες2.PNGattachicon.gifεφημερίδες3.PNG

 

Ναι ενταξει δεν ειπα οτι μονο τα ντισνει ενθετα αυξανουν τις πωλησεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36524
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5413 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

post-10466-0-62096900-1502567496_thumb.jpg 

Θα έρθει , δεν θα έρθει η 20 Αυγούστου ; Ετοιμος να πάρω τον 4ο τόμο θα είμαι .

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

attachicon.gif4.jpg

Θα έρθει , δεν θα έρθει η 20 Αυγούστου ; Ετοιμος να πάρω τον 4ο τόμο θα είμαι .

 

NAI!!!

 

Tην λατρευω αυτην την ιστορια και επειδη ηταν στον 1ο τομο φοβομουν μηπως δεν την δουμε φετος!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

NAI!!!

 

Tην λατρευω αυτην την ιστορια και επειδη ηταν στον 1ο τομο φοβομουν μηπως δεν την δουμε φετος!

 

Δεν είσαι προσεκτικός :P

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=37325&p=503843

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Με ειχε μαγεψει η υπαρξη του 8ου τομου τοσο που δεν παρατηρησα τους τιτλους  :P

 

EDIT: Δεν ειχα παρατηρησει οτι τον σκωτσεζο τον ειχανε δυο φορες και νομιζα οτι ηταν 8 τομοι.

Επεξεργασία από Aoshi
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1831
  • Reputation:   13182
  • Achievement Points:  1942
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3434 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

:holidays3: Έφτασε σήμερα και στην Κύπρο το 1ο τεύχος της Βιβλιοθήκης του Σκάρπα!

 

Δεν με χαλά ιδιαίτερα το χαρτί που χρησιμοποιήθηκε, αφού είμαι πιο εξοικειωμένος στο διάβασμα τέτοιου χαρτιού. Μετά από τόσα που άκουσα περίμενα πραγματικό χαρτί εφημερίδας, αλλά αυτό που βλέπω μου φαίνεται μια χαρά. Και το εξώφυλλο μου αρέσει έτσι όπως είναι τώρα καινούριο, αλλά μου φαίνεται λίγο ευάλωτο. Ελπίζω να μην χαλάσει με το διάβασμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1816
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5570 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Όντως τώρα που μπορούμε και εμεις στην Κυπρο να σχολιάσουμε, η έκδοση μοιάζει πολύ με τα κομικς ΓΙΓΑΣ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  252
  • Reputation:   1312
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

Τελικά φαίνεται ότι έχουν πρόθεση να εκδώσουν τα άπαντα, όπως λέγαμε και από την αρχή. 

Το αν θα τα καταφέρουν είναι άλλο θέμα. Δύσκολο πάντως, αφού μιλούμε για 100+ τόμους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1160
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2806 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Καταλαβε κανεις ποιο ειναι το μοτιβο πισω απο τις ιστοριες που επιλεγουν?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Καταλαβε κανεις ποιο ειναι το μοτιβο πισω απο τις ιστοριες που επιλεγουν?

Λογικά να κάνουν 180 σελίδες μαζί με τα άρθρα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1160
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2806 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Λογικά να κάνουν 180 σελίδες μαζί με τα άρθρα. 

 

:lol:

 

OK ελεγα μηπως υπαρχει καποιο αλλο κριτηριο απο πισω, πχ να ειναι σε σεναρια Σκαρπα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32136
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  19
  • Reputation:   58
  • Achievement Points:  19
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2510 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

τα άπαντα; απο που το βγαζεις αυτό; οι πολύ καλύτεροι ιταλικοί τόμοι έχουν χωρις σύγκριση εξώφυλλο και χαρτί και 350+ σελίδες έκαστος και είναι 50+ !!!!! για υπολόγισε τα χρόνια που χρειάζονται, χαχαχα :lol:

Επεξεργασία από angel
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1816
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5570 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εντομεταξύ δεν αναφερε κανενας απο την Καθημερινή ότι οι τομοι θα ειναι μονο 7.

 

7 δείχνουν στην video διαφήμιση.

8 έδειχναν στην πρώτη τυπωμένη διαφήμιση.

 

Θα έρθει η μέρα του τελευταιου τομου, θα δούμε διαφήμιση για τους επόμενους και θα τους ρωτάμε "μα γιατί αφού 7 θα βγάζατε" και θα λένε "ποτέ δεν ειπαμε ότι θα ειναι μονο 7 - εσεις το συμπεράνατε μονοι σας".

 

Όνειρα θερινής νυκτός το ξέρω αλλά το θεωρείτε τόσο παράλογο?

 

(ήδη στην κυπριακή διαφημιση/εικόνα δείχνουν 8)

Επεξεργασία από demiscy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1367
  • Reputation:   9852
  • Achievement Points:  1383
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3081 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Εντομεταξύ δεν αναφερε κανενας απο την Καθημερινή ότι οι τομοι θα ειναι μονο 7.

 

Θα έρθει η μέρα του τελευταιου τομου, θα δούμε διαφήμιση για τους επόμενους και θα τους ρωτάμε "μα γιατί αφού 7 θα βγάζατε" και θα λένε "ποτέ δεν ειπαμε ότι θα ειναι μονο 7 - εσεις το συμπεράνατε μονοι σας".

Έχουν απαντήσει ότι οι τόμοι θα είναι 7.

 

Μην δίνεις σημασία στις διαφημίσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30338
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1466
  • Achievement Points:  313
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εντομεταξύ δεν αναφερε κανενας απο την Καθημερινή ότι οι τομοι θα ειναι μονο 7.

 

7 δείχνουν στην video διαφήμιση.

8 έδειχναν στην πρώτη τυπωμένη διαφήμιση.

 

Θα έρθει η μέρα του τελευταιου τομου, θα δούμε διαφήμιση για τους επόμενους και θα τους ρωτάμε "μα γιατί αφού 7 θα βγάζατε" και θα λένε "ποτέ δεν ειπαμε ότι θα ειναι μονο 7 - εσεις το συμπεράνατε μονοι σας".

 

Όνειρα θερινής νυκτός το ξέρω αλλά το θεωρείτε τόσο παράλογο?

 

(ήδη στην κυπριακή διαφημιση/εικόνα δείχνουν 8)

Μακάρι να είναι ετσι,αν και για 7 εχουν πεί.Ποιός δεν θα τους ήθελε όλους;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5466
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4222 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επιτέλους αυτήν κυριακή θα διαβάσουμε 3 ιστορίες με τους Ντακ και μια με τον μικυ και το γκουφυ.Οχί οτι δεν μου αρέσουν οι ιστορίες του μικυ αλλα οπώς πολλοί άλλοι προτιμώ τα παπιά(και μισώ τους επτα νανους)

Εγώ τη διάβασα την ιστορία με τους επτά νάνους και μου άρεσε πάρα πολύ. Σαν τον Τζίμινι Κρίκετ στην ιστορία, προτιμώ κι εγώ την κακιά βασίλισσα από τη Χιονάτη. «Μοχθηρή, αλλά πανέμορφη» και σχεδιασμένη ακριβώς έτσι από τον Σκάρπα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1963
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5559 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ τη διάβασα την ιστορία με τους επτά νάνους και μου άρεσε πάρα πολύ. Σαν τον Τζίμινι Κρίκετ στην ιστορία, προτιμώ κι εγώ την κακιά βασίλισσα από τη Χιονάτη. «Μοχθηρή, αλλά πανέμορφη» και σχεδιασμένη ακριβώς έτσι από τον Σκάρπα!

 

Ήταν ένα όμορφο παραμύθι, άρτια γραμμένο, άρτια εικονογραφημένο, με πολλές στιγμές που θα κέντριζαν το φαντασιακό ενός παιδιού (και όχι μόνο), αλλά το φόρουμ των ενήλικών που διαβάζουν.. κόμιξ Ντίσνεϋ τη σνομπάρει γιατί είναι πολύ.. παιδική. Σίγουρα κάτι έχει πάει στραβά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1831
  • Reputation:   13182
  • Achievement Points:  1942
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3434 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ήταν ένα όμορφο παραμύθι, άρτια γραμμένο, άρτια εικονογραφημένο, με πολλές στιγμές που θα κέντριζαν το φαντασιακό ενός παιδιού (και όχι μόνο), αλλά το φόρουμ των ενήλικών που διαβάζουν.. κόμιξ Ντίσνεϋ τη σνομπάρει γιατί είναι πολύ.. παιδική. Σίγουρα κάτι έχει πάει στραβά.

 

Με τους ενήλικες που διαβάζουν κόμικς?? Σίγουρα κάτι πάει στραβά!!!  :lol:  :lol:  :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28445
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  7
  • Reputation:   31
  • Achievement Points:  7
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4085 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

ρε παιδες μηπως ξερετε ποιες θα ειναι οι ιστοριες στα αλλα τευχη και δεν εννοω τις βασικες που τις ξέρουμε. Θα έχουμε εξαίσιες ιστορίες σαν https://inducks.org/story.php?c=I+TL++250-AP και https://inducks.org/story.php?c=I+TL++230-AP η οχι;   Επίσης πολυ καλη ιδέα ειναι να βγάλουν έστω και το επόμενο καλοκαίρι την τεράστια και πολύ καλη ιστορία https://inducks.org/story.php?c=I+TL+1705-AP σε αυτόνομο τόμο η οποία παραμένει αδημοσίευτη στην χώρα μας

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1160
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2806 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

To MM και τα Κλασικα ειχαν εκδοσει πολλες καλες ιστοριες του Σκαρπα οπως https://inducks.org/story.php?c=S+71123, https://inducks.org/story.php?c=I+TL++654-B, https://inducks.org/story.php?c=I+TL++357-A που μακαρι να τις δουμε, παρεα φυσικα με αδημοσιευτες στην Ελλαδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4263 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ρε παιδες μηπως ξερετε ποιες θα ειναι οι ιστοριες στα αλλα τευχη και δεν εννοω τις βασικες που τις ξέρουμε. Θα έχουμε εξαίσιες ιστορίες σαν https://inducks.org/story.php?c=I+TL++250-AP και https://inducks.org/story.php?c=I+TL++230-AP η οχι;   Επίσης πολυ καλη ιδέα ειναι να βγάλουν έστω και το επόμενο καλοκαίρι την τεράστια και πολύ καλη ιστορία https://inducks.org/story.php?c=I+TL+1705-AP σε αυτόνομο τόμο η οποία παραμένει αδημοσίευτη στην χώρα μας

Αν βάλουν ιστορίες από τον 4 και 5 Ιταλικό τόμο φέτος τότε ναι :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1963
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5559 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τελικά φαίνεται ότι έχουν πρόθεση να εκδώσουν τα άπαντα, όπως λέγαμε και από την αρχή. 

Το αν θα τα καταφέρουν είναι άλλο θέμα. Δύσκολο πάντως, αφού μιλούμε για 100+ τόμους.

 

 

'Ηθελα να αναφερθώ στο συγκεκριμένο θέμα και συνεχώς το ανέβαλα. Ωραία, μιλάμε για 100+ τόμους και, ναι, αν εκδίδονται 7 τόμοι κάθε καλοκαίρι (που δεν το ξέρουμε) θα πάρει μια αιωνιότητα.

 

Και τι έγινε;

 

Νομίζω όλοι έχουμε επηρεαστεί απ' τις αλλαγές που έχει επιφέρει το διαδίκτυο. Προσωπικά εδώ και καιρό έχω αρχίσει και δυσκολεύομαι να αφομοιώνω τους πολύ γρήγορους ρυθμούς πληροφορίας που έχει η εποχή μας. Το ίντερνετ μας επέτρεψε να ακούμε πρακτικά απεριόριστη μουσική (απ' τους 3-4 δίσκους το μήνα πριν), να βλέπουμε απεριόριστες ταινίες και τηλεοπτικές σειρές (binge-watching, η νέα μόδα), και να διαβάζουμε απεριόριστα κόμιξ σε ηλεκτρονική μορφή. Η φυσική μορφή έχει αρχίσει και πεθαίνει. Λίγοι πλέον αγοράζουν cd, dvd, βίβλία. Ζούμε στην εποχή των spotify, netflix, kindle.

 

Τα κόμιξ Ντίσνεϋ σε έντυπη μορφή άρχισαν να πληθύνονται στην Ελλάδα απ' τη δεκαετία του '90 και μετά, από τότε δηλαδή που μπήκαμε στην εποχή της φούσκας. Πριν, και για δεκαετίες, είχαμε 3-4 τίτλους (ΜΜ, Μεγάλο Μίκυ, Κλασικά) και περιοδικές σπέσιαλ εκδόσεις (πχ Δυναστεία των Ντακ). Το ΜΜ είχε πολύ λιγότερες σελιδες απ' οτι έχει τώρα (70, ενώ τώρα έχει κοντά 140).

 

Το θέμα είναι, ας υποθέσουμε πως τα άπαντα του Σκάρπα, ως δια μαγείας, ήταν διαθέσιμα (όλοι οι τόμοι) με τη μία. Θα μου έπαιρνε χρόνια να τους διαβάσω (εκτός κι αν αφοσιωνόμουν σε αυτό το σκοπό, που δεν έχω όρεξη). 'Οπως είπα, ήδη δυσκολεύομαι να αφομοιώνω τόσα πράγματα που είναι διαθέσιμα. Μέρος του προβλήματος είναι οτι αυτό που δίνει αξία σε κάτι είναι η περιορισμένη ποσότητα. 'Οταν υπέρβολικές ποσότητες ενός πράγματος είναι διαθέσιμες, αυτό του ρίχνει την αξία, τοσο την εγχρήματη, όσο και τη συναισθηματική.

 

Ας πάρει λοιπόν 10 χρόνια η έκδοση των 'Απάντων. Δε με ενοχλεί.

Επεξεργασία από Jim Slip
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1831
  • Reputation:   13182
  • Achievement Points:  1942
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3434 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

'Ηθελα να αναφερθώ στο συγκεκριμένο θέμα και συνεχώς το ανέβαλα. Ωραία, μιλάμε για 100+ τόμους και, ναι, αν εκδίδονται 7 τόμοι κάθε καλοκαίρι (που δεν το ξέρουμε) θα πάρει μια αιωνιότητα.

 

Και τι έγινε;

 

Νομίζω όλοι έχουμε επηρεαστεί απ' τις αλλαγές που έχει επιφέρει το διαδίκτυο. Προσωπικά εδώ και καιρό έχω αρχίσει και δυσκολεύομαι να αφομοιώνω τους πολύ γρήγορους ρυθμούς πληροφορίας που έχει η εποχή μας. Το ίντερνετ μας επέτρεψε να ακούμε πρακτικά απεριόριστη μουσική (απ' τους 3-4 δίσκους το μήνα πριν), να βλέπουμε απεριόριστες ταινίες και τηλεοπτικές σειρές (binge-watching, η νέα μόδα), και να διαβάζουμε απεριόριστα κόμιξ σε ηλεκτρονική μορφή. Η φυσική μορφή έχει αρχίσει και πεθαίνει. Λίγοι πλέον αγοράζουν cd, dvd, βίβλία. Ζούμε στην εποχή των spotify, netflix, kindle.

 

Τα κόμιξ Ντίσνεϋ σε έντυπη μορφή άρχισαν να πληθύνονται στην Ελλάδα απ' τη δεκαετία του '90 και μετά, από τότε δηλαδή που μπήκαμε στην εποχή της φούσκας. Πριν, και για δεκαετίες, είχαμε 3-4 τίτλους (ΜΜ, Μεγάλο Μίκυ, Κλασικά) και περιοδικές σπέσιαλ εκδόσεις (πχ Δυναστεία των Ντακ). Το ΜΜ είχε πολύ λιγότερες σελιδες απ' οτι έχει τώρα (70, ενώ τώρα έχει κοντά 140).

 

Το θέμα είναι, ας υποθέσουμε πως τα άπαντα του Σκάρπα, ως δια μαγείας, ήταν διαθέσιμα (όλοι οι τόμοι) με τη μία. Θα μου έπαιρνε χρόνια να τους διαβάσω (εκτός κι αν καθόμουν αποκλειστικά με αυτό σκοπό, που δεν έχω όρεξη). 'Οπως είπα, ήδη δυσκολεύομαι να αφομοιώνω τόσα πράγματα που είναι διαθέσιμα. Μέρος του προβλήματος είναι οτι αυτό που δίνει αξία σε κάτι είναι η περιορισμένη ποσότητα. 'Οταν υπέρβολικές ποσότητες ενός πράγματος είναι διαθέσιμες, αυτό του ρίχνει τόσο την αξία, τοσο την εγχρήματη, όσο και τη συναισθηματική.

 

Ας πάρει λοιπόν 10 χρόνια η έκδοση των 'Απάντων. Δε με ενοχλεί.

 

:spidey_yeah_that:

 

 

Υγ.: binge-watching??? spotify??? netflix??? ...    Το kindle κάτι μου λέει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30329
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  24
  • Reputation:   123
  • Achievement Points:  24
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3534 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μήπως είναι κάπως αίσιοδοξο να περιμένουμε την ΠΛΗΡΗ έκδοση των απάντων; Θεωρώ ότι και από τη business σκοπιά ένα πλάνο τόσο μακροπρόθεσμο (και ειδικα σε ένα τόσο δυσοίωνο τοπίο όσο αυτό των έντυπων μέσων ενημέρωσης έν ετη 2017) είναι απίθανο να έχει "κλείσει".

 

Ας ελπίσουμε όπως και να έχει να ξεπεράσει τους 7 τόμους πάντως, είναι κάτι καινούργιο για τα ως τώρα εγχώρια δεδομένα. Είναι σημαντικό να δημιουργειται ένα τέτοιο "ρεύμα" στην ανάγνωση των κόμιξ και να ξέρει ποιανού το έργο διαβάζει ο νέος -κυρίως- αναγνώστης, ειδικά με τον κατήφορο που έχει πάρει το ΚΟΜΙΞ, που είναι πιο κοντά σε αυτή τη προσεγγιση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4263 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μήπως είναι κάπως αίσιοδοξο να περιμένουμε την ΠΛΗΡΗ έκδοση των απάντων; Θεωρώ ότι και από τη business σκοπιά ένα πλάνο τόσο μακροπρόθεσμο (και ειδικα σε ένα τόσο δυσοίωνο τοπίο όσο αυτό των έντυπων μέσων ενημέρωσης έν ετη 2017) είναι απίθανο να έχει "κλείσει".

 

Ας ελπίσουμε όπως και να έχει να ξεπεράσει τους 7 τόμους πάντως, είναι κάτι καινούργιο για τα ως τώρα εγχώρια δεδομένα. Είναι σημαντικό να δημιουργειται ένα τέτοιο "ρεύμα" στην ανάγνωση των κόμιξ και να ξέρει ποιανού το έργο διαβάζει ο νέος -κυρίως- αναγνώστης, ειδικά με τον κατήφορο που έχει πάρει το ΚΟΜΙΞ, που είναι πιο κοντά σε αυτή τη προσεγγιση.

Θα δείξει... Εάν πάνε καλά φέτος να βγάλουν του χρόνου 16 τόμους. Με 16 τόμους ολοκληρώνονται σε 6 χρόνια τα άπαντα πάντως :)

 

Πολύ σωστό το bold. Πάντως είναι θετικό ότι γράφουν και στο πίσω μέρος του τόμους δυο λόγια για τον Σκάρπα. Και άμα διαβάσει ακόμα τα άρθρα κάποιος τότε ακόμα καλύτερα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1160
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2806 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

'Ηθελα να αναφερθώ στο συγκεκριμένο θέμα και συνεχώς το ανέβαλα. Ωραία, μιλάμε για 100+ τόμους και, ναι, αν εκδίδονται 7 τόμοι κάθε καλοκαίρι (που δεν το ξέρουμε) θα πάρει μια αιωνιότητα.

 

Και τι έγινε;

 

Νομίζω όλοι έχουμε επηρεαστεί απ' τις αλλαγές που έχει επιφέρει το διαδίκτυο. Προσωπικά εδώ και καιρό έχω αρχίσει και δυσκολεύομαι να αφομοιώνω τους πολύ γρήγορους ρυθμούς πληροφορίας που έχει η εποχή μας. Το ίντερνετ μας επέτρεψε να ακούμε πρακτικά απεριόριστη μουσική (απ' τους 3-4 δίσκους το μήνα πριν), να βλέπουμε απεριόριστες ταινίες και τηλεοπτικές σειρές (binge-watching, η νέα μόδα), και να διαβάζουμε απεριόριστα κόμιξ σε ηλεκτρονική μορφή. Η φυσική μορφή έχει αρχίσει και πεθαίνει. Λίγοι πλέον αγοράζουν cd, dvd, βίβλία. Ζούμε στην εποχή των spotify, netflix, kindle.

 

Τα κόμιξ Ντίσνεϋ σε έντυπη μορφή άρχισαν να πληθύνονται στην Ελλάδα απ' τη δεκαετία του '90 και μετά, από τότε δηλαδή που μπήκαμε στην εποχή της φούσκας. Πριν, και για δεκαετίες, είχαμε 3-4 τίτλους (ΜΜ, Μεγάλο Μίκυ, Κλασικά) και περιοδικές σπέσιαλ εκδόσεις (πχ Δυναστεία των Ντακ). Το ΜΜ είχε πολύ λιγότερες σελιδες απ' οτι έχει τώρα (70, ενώ τώρα έχει κοντά 140).

 

Το θέμα είναι, ας υποθέσουμε πως τα άπαντα του Σκάρπα, ως δια μαγείας, ήταν διαθέσιμα (όλοι οι τόμοι) με τη μία. Θα μου έπαιρνε χρόνια να τους διαβάσω (εκτός κι αν καθόμουν αποκλειστικά με αυτό σκοπό, που δεν έχω όρεξη). 'Οπως είπα, ήδη δυσκολεύομαι να αφομοιώνω τόσα πράγματα που είναι διαθέσιμα. Μέρος του προβλήματος είναι οτι αυτό που δίνει αξία σε κάτι είναι η περιορισμένη ποσότητα. 'Οταν υπέρβολικές ποσότητες ενός πράγματος είναι διαθέσιμες, αυτό του ρίχνει τόσο την αξία, τοσο την εγχρήματη, όσο και τη συναισθηματική.

 

Ας πάρει λοιπόν 10 χρόνια η έκδοση των 'Απάντων. Δε με ενοχλεί.

 

Οχι πως εχεις αδικο σε αυτην την παρατηρηση, αλλα το θεμα ειναι οτι δεν ξερουμε αν θα εκδιδει ντισνει η Καθημερινη ή αν θα υπαρχει σε 10 χρονια απο σημερα σαν εκδοτικη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4459
  • Reputation:   34713
  • Achievement Points:  4526
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

'Ηθελα να αναφερθώ στο συγκεκριμένο θέμα και συνεχώς το ανέβαλα. Ωραία, μιλάμε για 100+ τόμους και, ναι, αν εκδίδονται 7 τόμοι κάθε καλοκαίρι (που δεν το ξέρουμε) θα πάρει μια αιωνιότητα.

 

Και τι έγινε;

 

Νομίζω όλοι έχουμε επηρεαστεί απ' τις αλλαγές που έχει επιφέρει το διαδίκτυο. Προσωπικά εδώ και καιρό έχω αρχίσει και δυσκολεύομαι να αφομοιώνω τους πολύ γρήγορους ρυθμούς πληροφορίας που έχει η εποχή μας. Το ίντερνετ μας επέτρεψε να ακούμε πρακτικά απεριόριστη μουσική (απ' τους 3-4 δίσκους το μήνα πριν), να βλέπουμε απεριόριστες ταινίες και τηλεοπτικές σειρές (binge-watching, η νέα μόδα), και να διαβάζουμε απεριόριστα κόμιξ σε ηλεκτρονική μορφή. Η φυσική μορφή έχει αρχίσει και πεθαίνει. Λίγοι πλέον αγοράζουν cd, dvd, βίβλία. Ζούμε στην εποχή των spotify, netflix, kindle.

 

Τα κόμιξ Ντίσνεϋ σε έντυπη μορφή άρχισαν να πληθύνονται στην Ελλάδα απ' τη δεκαετία του '90 και μετά, από τότε δηλαδή που μπήκαμε στην εποχή της φούσκας. Πριν, και για δεκαετίες, είχαμε 3-4 τίτλους (ΜΜ, Μεγάλο Μίκυ, Κλασικά) και περιοδικές σπέσιαλ εκδόσεις (πχ Δυναστεία των Ντακ). Το ΜΜ είχε πολύ λιγότερες σελιδες απ' οτι έχει τώρα (70, ενώ τώρα έχει κοντά 140).

 

Το θέμα είναι, ας υποθέσουμε πως τα άπαντα του Σκάρπα, ως δια μαγείας, ήταν διαθέσιμα (όλοι οι τόμοι) με τη μία. Θα μου έπαιρνε χρόνια να τους διαβάσω (εκτός κι αν αφοσιωνόμουν σε αυτό το σκοπό, που δεν έχω όρεξη). 'Οπως είπα, ήδη δυσκολεύομαι να αφομοιώνω τόσα πράγματα που είναι διαθέσιμα. Μέρος του προβλήματος είναι οτι αυτό που δίνει αξία σε κάτι είναι η περιορισμένη ποσότητα. 'Οταν υπέρβολικές ποσότητες ενός πράγματος είναι διαθέσιμες, αυτό του ρίχνει τόσο την αξία, τοσο την εγχρήματη, όσο και τη συναισθηματική.

 

Ας πάρει λοιπόν 10 χρόνια η έκδοση των 'Απάντων. Δε με ενοχλεί.

 

Πάρα πολύ ωραίο σχόλιο που ταιριάζει σε ένα ρομαντικό κομικσόφιλο. Ναι όπως τα λες είναι. Απλά οι περισσότεροι μάλλον έχουν στο πίσω μέρος του κεφαλιού τους "σιγά μην υπάρχει ακόμα έντυπο ντίσνευ στην Ελλάδα μετά από 10 χρόνια. Οτι φάμε και οτι πιούμε τώρα είναι". Πάντως συμφωνώ σε κάθε λέξη σου. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1160
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2806 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Σκεφτειτε πως πριν 20-30 χρονια περιμεναμε καθε μηνα να διαβασουμε 1 (ολογραφως:μια) ιστορια Μπαρκς ή Ροσα με το Κομιξ, και τωρα τα εχουμε ολα μαζικα και μας χαλαει :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1831
  • Reputation:   13182
  • Achievement Points:  1942
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3434 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Σκεφτειτε πως πριν 20-30 χρονια περιμεναμε καθε μηνα να διαβασουμε 1 (ολογραφως:μια) ιστορια Μπαρκς ή Ροσα με το Κομιξ, και τωρα τα εχουμε ολα μαζικα και μας χαλαει :D

 

Ε βέβαια μας χαλάει! Αφού είχανε σήμα της Αμίτα στο οπισθόφυλλο....!!!! 

 

 

 

 

:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.