Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καλοκαιρινές εκδόσεις Disney ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ (2017) [Βιβλιοθήκη Romano Scarpa και δεν είμαι καλά]


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3422 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Και καλά κάνεις και τους παίρνεις, είναι εκδοσάρες και τους παίρνω και εγώ για τους ίδιους λόγους. Αλλά δεν συγκρίνω τον Τερζόπουλο που μέχρι να βγάλει την Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ εξέδιδε αποκλειστικά περιοδικό τύπο με 1-2 εξαιρέσεις μεμονωμένων εκδόσεων το χρόνο με την fantagraphics η οποία αυτοπροσδιορίζεται ως εκδοτική ψηλών προδιαγραφών και ταχυτήτων, όντας αν όχι στην κορυφή, σίγουρα στην ελίτ των πιο ποιοτικών εκδόσεων κόμικς στον κόσμο. Σε άλλο γήπεδο παίζει μπάλα η Φάντα με τις εκδόσεις τίγκα στα μπλιμπλίκια που σου τρέχουν τα σάλια να διαβάζεις (ποιος δεν γουστάρει τέτοια αναγνωστική εμπειρία άλλωστε), και σε άλλο γήπεδο έπαιζε ο τερζόπουλος πριν 13 χρόνια στον αγοραστικό χάρτη μιας Ελλάδας των μερικών χιλιάδων αναγνωστών κόμικς (όσον αφορά σκληρόδετες εκδόσεις εκτός τευχών).

 

Με δεδομένο ότι πριν 1 χρόνο κάναμε εδώ μέσα ζοφερές κουβέντες επηρεασμένοι από διάφορες φήμες περί κανονιού ιστορικών εκδοτικών, μόνο τα μπράβο έχω να δώσω στην εταιρία που ρισκάρει τέτοια ανοίγματα. Αν είχαμε εξασφαλισμένη την εύρυθμη λειτουργία (όχι απλά την επιβίωση) της εκάστοτε εκδοτικής, οι αυξημένες απαιτήσεις θα είχαν μια κάποια βάση σε συνάρτηση με τις αυξημένες τιμές. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  542
  • Reputation:   5515
  • Achievement Points:  609
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5477 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Ένας άνθρωπος των κόμιξ που σέβεται τον εαυτόν του θα αγοράσει αυτή την σειρά γιατι ειναι αξιόλογη .

Ένας καλός συλλέκτης ακόμη και εαν δεν ειναι φανατικοσ Των παπιών το ίδιο γιατι θα ειναι ένα καλό συλλεκτικό έργο .

Για τους αρρώστους παπάκηδες δεν το συζητάω .

 

Οποτε τζάμπα η κουβέντα ακόμα και αυτοί που γράφουν παρατηρήσεις ( και καλα κάνουν ) θα το πάρουν .

 

Κόντρα σε ολους αυτούς που προσπαθούν σκληρά να μας πουν οτι το,χαρτί ειναι και χαρα γιατι διαβαζετε πιο καλα κατω απο το ντουζ η ειναι βολικό για αριστερόχειρες η γιατι το αεράκι γυρνάει μονο του τις σελίδες θα πω οτι το χαρτί ειναι τραγικό .

 

Το κακό χαρτί δεν ειναι θέμα βιβλιοθήκης αλλα ποιότητας και αντοχής μέσα στο χρόνο . Η δικιά μου βιβλιοθήκη μια χαρα χωράει όλα τα κόμιξ και όλα δείχνουν ωραία και επειδή ειμαι πολυσυλλεκτικός μια χαρα ταιριάζω τα παντα .

 

 

Αρέσει δεν αρέσει ( εμένα δεν με τρελενει αλλα θα την αγοράσω όλη ) αυτή ειναι ,οποτε διασκεδάστε με τις ιστορίες και καλό καλοκαίρι

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1221
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  28
  • Reputation:   113
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  117

Για τους λάτρεις των στατιστικών, να πούμε ότι ο πρώτος τόμος έδωσε στην Καθημερινή + 4.090 φύλλα (αύξηση 8%).

 

index.php?app=core&module=attach&section

post-1221-0-38733000-1501702500_thumb.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4261 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για τους λάτρεις των στατιστικών, να πούμε ότι ο πρώτος τόμος έδωσε στην Καθημερινή + 4.090 φύλλα (αύξηση 8%).

 

index.php?app=core&module=attach&section

Ενδιαφέρον :) Προσωπικά πίστευα ότι θα τα πήγαινε καλύτερα. Είμαι περίεργος να δω πως θα πάει ο δεύτερος τόμος, τώρα που θα ξέρουν πιο πολλοί για την προσφορά :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ενδιαφέρον :) Προσωπικά πίστευα ότι θα τα πήγαινε καλύτερα. Είμαι περίεργος να δω πως θα πάει ο δεύτερος τόμος, τώρα που θα ξέρουν πιο πολλοί για την προσφορά :)

Εγώ δικαιολογώ τις χαμηλές πωλήσεις για 3 λόγους:

 

1. Ο Scarpa δεν είναι τόσο γνωστός και λαοφιλής όσο ο Barks.

2. Πολλοί δεν πρόλαβαν να ενημερωθούν για την κυκλοφορία των τόμων, και έχασαν τον πρώτο, μιας και ανακοινώθηκε τελευταία στιγμή και εν μέσω μίας περιόδου που ένα μεγάλο μέρος του κόσμου έχει φύγει για διακοπές.

3, Κάποιοι δεν αγόρασαν τον τόμο, επειδή δεν ήταν σκληρόδετος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6516
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3644 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ δικαιολογώ τις χαμηλές πωλήσεις για 3 λόγους:

 

1. Ο Scarpa δεν είναι τόσο γνωστός και λαοφιλής όσο ο Barks.

2. Πολλοί δεν πρόλαβαν να ενημερωθούν για την κυκλοφορία των τόμων, και έχασαν τον πρώτο, μιας και ανακοινώθηκε τελευταία στιγμή και εν μέσω μίας περιόδου που ένα μεγάλο μέρος του κόσμου έχει φύγει για διακοπές.

3, Κάποιοι δεν αγόρασαν τον τόμο, επειδή δεν ήταν σκληρόδετος.

Φίλε μου λυπάμαι που στο λέω, αλλά μόνο το δεύτερο ισχύει.

 

Χεστ@@@ ο κόσμος τόσο για τον Μπαρκς και τον Σκάρπα, όσο και για τον Γκοσινί και τον Μορίς. 

Όσον αφορά το τρίτο λίγους ψυχαναγκαστικούς θα πείραξε, οι περισσότεροι μια χαρά θα το πήραν, μιας και πιάνει και λιγότερο χώρο πλέον κάθε τόμος.

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4453
  • Reputation:   34662
  • Achievement Points:  4520
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 3 χρόνια είμασταν στο σκοτάδι του Ντισνευκού αποκλεισμού. Κάποια στιγμή ήρθε η Καθημερινή και μας τα έδωσε ξανά. Εκ τοτε κυκλοφορεί ξανά τα ΜΜ το ΚΟΜΙΞ το Ντόναλντ και το Σούπερ Μίκυ. Με όλες τις ενστάσεις του καθενός πρόκειται για 4 τίμιους τίτλους με συγκεκριμένο σκοπό. Μοναδική αστοχία, όπως έχουμε ξαναπεί, το σταμάτημα του Φάντομ Ντακ. Η ποιότητα των εκδόσεων σε χαρτί κ.τ.λ. είναι εξαιρετική και οι ιστορίες σιγά σιγά τους ικανοποιούν όλους σχεδόν. Επίσης για 3 καλοκαίρια έδωσε 47 (ολαγράφως σαράντα επτά) τόμους του Μπαρκς ΤΣΑΜΠΑ. ΤΣΑΜΠΑ ΟΜΩΣ. Αντι για το 20αρικάκι που δίναμε στον τερζόπουλο (18.90) τους πήραμε με 4 ευρώ τον ένα + την εφημερίδα + κανα περιοδικο κ.λ.π. Μιλάμε για οικονομία 14.90*47=700 ευρώ. Φέτος είπαμε "ε εντάξει δεν έχει άλλο". Και πάλι δώσανε τον Σκάρπα. 7 τόμους. Ναι 7 δεν πειράζει. Σε μια πιο φτηνή έκδοση. Καλά κάνανε. Προφανώς έτσι τους συνέφερε. Μιλάμε για μια εκδοτική εταιρία σε δύσκολους για τα έντυπα μέσα καιρούς. Αν θέλουν τα κόβουν όλα αύριο και δεν δίνουν λογαριασμό σε κανένα μας. Και κάτσε κλαίγε εσυ γιατί δεν έβαλαν Πράκτορα Ντακ και Ρεπόρτερ Γκούφη και ΙΣτορίες της πλώρης (αλήθεια τι εγινε με αυτές?).

 

Και μετά από όλα αυτά γκρινιάζει ο κόσμος για το χαρτί και γιατί δεν είναι σκληρόδετη. Που είναι ΤΣΑΜΠΑ ΕΕΕ!!! Αν ήμουν ρε παιδιά εγώ ο Αλαφούζος μόνο για να τρολάρω θα τα έκοβα όλα για ένα μήνα. Έτσι για τη φάση, για να τρομοκρατήσω.

 

Προφανώς και έχουν κάνει λάθη. Μόνο όσοι δεν δουλεύουν δεν κάνουν λάθη.

 

Θες φίλε μου ποιότητα? Ορίστε οι τόμοι της Fantagraphics του Rosa που εκδοτικά και ποιοτικά είναι σε ΑΛΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ, είναι εκεί και σε περιμένουν. Εγω τους παίρνω. Δίνω όμως 25 ευρώ τον έναν. Οχι 4 αλλά 25. Εκεί ναι θα κάνω παράπονα (που δεν κάνω γιατί είναι τέλειοι). 

 

Λέει ο άλλος στο Facebook "Τον καιρό της κρίσης 4 ευρώ είναι πολλά για χάρτινο τόμο". Τι λες ρε μεγάλε? Μήπως θες να στο φέρουμε και σπίτι με ένα εσώκλειστο 20έυρω για πίτσες μπύρες και παγωτά?

 

Χίλια μπράβο στην Καθημερινή για την προσπάθεια.

 

Εγώ εφόσον μπορώ συνεχίζω και στηρίζω το ΜΜ το Ντόναλντ και το ΚΟΜΙΞ. Το τελευταίο για ένα λόγο. Υπάρχουν μικρά παιδιά που θέλουν να διαβάσουν τις ιστορίες του Ρόσα έτσι. Αν το πάρω και εγω που δεν με επιβαρύνει τρελά οικονομικά θα βοηθήσω να συνεχιστεί για αυτά τα παιδιά. Ασε που ο ψυχαναγκαστικός μου εαυτός δεν θα σταματήσει κάτι που λάτρευα κάποτε.

 

Υ.Γ. Περιμένω σχόλιο Ror για το τελευταίο Μαλαμπού. Έρχεται σύντομα στις οθόνες μας. :lol:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Και το ματαξαναλέω γιατί τα έχω μπροστά μου και τα χαζεύω, αυτά τα ποιοτικά hc τομάκια των 200 σελίδων του τερζόπουλου και αναρωτιέμαι πως μπορεί κάποιος να θεωρήσει υπερβολική τιμή τα 20 ευρώ που κόστιζαν. Άσχετο με την άνω κουβέντα αλλά φευ. 

 

*Έγω από την μία που και την μεγάλη βιβλιοθήκη μπαρκς πήρα (όλους τους 16), και την μεγάλη βιβλιοθήκη ντίσνεϊ ως συνέχεια της πήρα (μέχρι το τέλος) και τώρα περνώ το κυριακάτικο πρωινό μου με καφεδιά τσιγαριά και Σκάρπα, είμαι πολύ χαρούμενος που παίζει αυτή η φάση και έχω να περιμένω κάτι κάθε εβδομάδα όπως όταν ήμουν μικρός. :)

 

Πραγματικά υποκλίνομαι στο συγκεκριμένο σχόλιο.  :div:  Ανήκω κι εγώ σε αυτούς που τίμησαν την πρώτη έκδοση των 16 τόμων του Μπαρκς του Τερζόπουλου και δεν αισθάνεται κορόιδο παρά τα σχόλια που διατυπώθηκαν τόσο εδώ μέσα, όσο και έξω από εδώ για τους κατά τ'άλλα πανάκριβους τόμους του Τερζόπουλου των 18,90 ευρώ έκαστος, με τα σκληρόδετα εξώφυλλα, τις χοντρές γυαλιστερές σελίδες και τις κεντραρισμένες ράχες. Αντιθέτως, στην Βιβλιοθήκη Disney πολλά φύλλα εσωτερικά ήταν σκισμένα, ή κολλημένα, έλειπαν κομματάκια στις άκρες και πολλές φορές οι ράχες ήταν στραβές. Ήταν απολύτως ξεκάθαρο ότι δίνεις παίρνεις. Αλλά, δεν πιστεύω ότι οι πρώτοι 16 τόμοι του Τερζόπουλου ήταν πανάκριβοι για την ποιότητα που είχαν. Η Βιβλιοθήκη Κόμιξ που δεν είχε ούτε κείμενα, ούτε φωτογραφίες και εξώφυλλα του Ρόσα ναι, θα θεωρηθεί ακριβή, αν και η ποιότητα του χαρτιού ήταν αντίστοιχη, αλλά του Μπαρκς για το υλικό που περιείχε, την ποιότητα και την συχνότητα κυκλοφορίας μια χαρά τιμή είχε. Ακόμα και τους δύο τόμους του Βίου και της Πολιτείας και των Χαμένων Επεισοδίων, με 30 ευρώ και 24 ευρώ αντιστοίχως δεν τους βρήκα ακριβούς.

 

Το ότι αυτές οι εκδόσεις με αυτήν την ποιότητα και φυσικά την αντίστοιχη τιμή μπορεί να είναι ασύμφορες για τον εκάστοτε εκδότη, λόγω μεγέθους αναγνωστών και γενικότερης κουλτούρας κόμικς στην χώρα είναι άλλο θέμα, γι' αυτό και με βρίσκει απολύτως σύμφωνο η έκδοση των Απάντων του Σκάρπα σε αυτήν την ποιότητα. Θα προτιμούσα να έβλεπα και του Μπαρκς στην αντίστοιχη ποιότητα και ας την έβγαζαν και σε έναν χρόνο. Ούτως, ή άλλως και οι Ιταλοί αυτό έκαναν, που απευθύνονται σε μεγαλύτερα μεγέθη αγοραστικού κοινού και έχουν μια ωριμασμένη κομικσική κουλτούρα. Εμείς γιατί μονίμως επιλέγουμε τον λάθος δρόμο και κυρίως τον πιο κοστοβόρο; :thinking:

 

 

Η βιβλιοθήκη Μπαρκς του Τερζόπουλου ήταν κόσμημα και πολύ υψηλή ποιοτικά. Για τη βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ (aka Rosa) όμως είχα πολλά παράπονα. Η έλλειψη άρθρων ήταν το σημαντικότερο. Και το κατάλαβα όταν πήρα την έκδοση της Fantagraphics. Σημαντικά μεγαλύτερη (άρα και μεγαλύτερα καρέ), λογοπαίγνια που μόνο στα αγγλικά έβγαζαν νόημα αλλά και απίστευτη ποικιλία άρθρων γραμμένα από τον ίδιο τον Ρόσα για κάθε ιστορία του. Οπότε όπως καταλαβαίνεις για μένα, που έχω ιδιαίτερη αδυναμία στις ιστορίες του Don, το 50άρικο για 2 τόμους fantagraphics κάθε χρόνο ήταν μονόδρομος! :D

 

Θα συμφωνήσω κι εδώ, ως λάτρης του Ντον θεωρώ την συγκεκριμένη έκδοση πολύ σημαντική για τους φαν του συγκεκριμένου δημιουργού μιας και πολλά κείμενα της αποτελούν μετάφραση των αντίστοιχων σκανδιναβικών και γερμανικών εκδόσεων. Παρόλα αυτά δεν θεωρώ και τους συγκεκριμένους τόμους ακριβούς. Ειδικά το 50άρικο με την θήκη και τους δύο τόμους είναι μια πολύ συμφέρουσα προσφορά για το αναγνωστικό κοινό και σε μια γλώσσα που οι περισσότεροι πλέον μπορούν να κατανοήσουν. Οι αντίστοιχοι σκανδιναβικοί και γερμανικοί τόμοι είναι απλησίαστοι μιας και εκεί μιλάμε και 60ευρά και ίσως σε κάποιες χώρες ακόμη και πάνω από 100ρικο. Νομίζω ότι στην Γερμανία έχει πάνω από 500 ευρώ. Αν και εκεί μιλάμε για δερματόδετους τόμους, με περισσότερες σελίδες και πολλά περισσότερα extras και εκτός από αυτό είναι ευρέως γνωστό και έχει αναφερθεί και εδώ μέσα πολλές φορές ότι οι βόρειοι θα δώσουν μεγάλα ποσά για να αποκτήσουν τόμους του Ρόσα. Όμως ένας που δεν έχει τα χρήματα, ή δεν θέλει να διαθέσει τόσο μεγάλα πόσα και κυρίως δεν γνωρίζει αυτές τις γλώσσες, σίγουρα τον συμφέρει 100% η έκδοση της Fantagraphics. Το αντίστοιχο θέμα στο GreekComics για τις εκδόσεις του Ρόσα των βόρειων ευρωπαϊκών χωρών: http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=24207 και στο inducks: https://inducks.org/issue.php?c=de/DRCOL+1 .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ εφόσον μπορώ συνεχίζω και στηρίζω το ΜΜ το Ντόναλντ και το ΚΟΜΙΞ. Το τελευταίο για ένα λόγο. Υπάρχουν μικρά παιδιά που θέλουν να διαβάσουν τις ιστορίες του Ρόσα έτσι. Αν το πάρω και εγω που δεν με επιβαρύνει τρελά οικονομικά θα βοηθήσω να συνεχιστεί για αυτά τα παιδιά. Ασε που ο ψυχαναγκαστικός μου εαυτός δεν θα σταματήσει κάτι που λάτρευα κάποτε.

 

 

Ευτυχώς που το αγοράζεις γιατί αν κρίνω από αυτά που βλέπω στα περίπτερα, είσαι από τους πολύ λίγους. Ούτε το καλοκαίρι δε βοήθησε.

Σε αντίθεση με τα υπόλοιπα περιοδικά Disney της Καθημερινής που ξεπουλάνε :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3685 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Παντως μιας και μιλαμε για πωλησεις, εχω ενα χαρουμενο σχολιο απο τον περιπτερα μου οσον αφορα τα ΜΜ, με ρωτησε "γιατι εχουν τρελαθει και τα αγοραζουν ολοι". Ελπιζω ν μην ειναι μεμονωμενο περιστατικο. Εμεινα πολυ ευχαριστημενος απο το σχολιο για αρκετους λογους. Πρωτον γιατι δεν ειναι συμπτωση οτι οι πωλησεις αυξηθηκαν οταν η Κθημερινη εδωσε βαρος στο ΜΜ κα δευτερον γιατι δειχνει με τον καλυτερο τροπο σε εναν εκδοτη (χρημα) οτι, ο,τι δινεισ παιρνεις. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2614
  • Reputation:   16047
  • Achievement Points:  2664
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Μαγκες καλησπερα! Ημουν εκτος υπολογιστη για καμποσες μερες αλλα χαρη στο κινητο τουλαχιστον διαβαζα τα μηνυματα σας και ας μην μπορουσα να απαντησω! Οποτε ηρθε η ωρα να σπασω την σιωπη μου και να πω την αποψαρα μου και γω μιας και η Ελλαδα μας ειναι η χωρα με τους 11,000,000 πρωθυπουργους, προπονητες και ειδημονες κομικ βεβαιως βεβαιως!!! :lol2:

 

 

Διαβασα λοιπον απο Σαββατο βραδυ οτι ο Σκαρπα δεν ειχε σκληρο εξωφυλλο και ομολογω πηγα Κυριακη πρωι να το παρω λιγο μαγκωμενος μην ξεροντας τι να περιμενω ή ποσο χαλια ηταν.

 

Τελικα οταν το πηρα στα χερια μου χαμογελασα γιατι μεσα ηταν μια χαρα, δεν νομιζω να ειχαν κοψει κατι απο την ιταλικη εκδοση, αρθρακια, μινι βιογραφικο στην αρχη και γενικα εμεινα ικανοποιημενος.

 

Ηταν το ιδιο με του Μπαρκς που ηταν σκληρα?? Οχι! Ηταν σιγουρα χειροτερα.

 

Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι και παλι η τιμη δεν ηταν εξαιρετικα συμφερουσα. Ηταν λιγο μικροτερη (ή χειροτερη) η προσφορα απο περυσι αλλα αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι ειναι μια καλη προσφορα. Αν καποιος βρισκει κατι καλυτερο με 4 ευρω (παντα παιρνω την περιπτωση οτι καποιος δεν αγοραζει την εφημεριδα τακτικα οποτε ολο το κοστος μετακυλυεται στο κομιξακι μας) ας μας το πει. Γιατι εγω βλεπω πχ το ΚΟΜΙΞ με τις μισες σελιδες σχεδον στην ιδια τιμη και φυσικα τα μεγαλα σηριαλ να κανουν 4,90 (τιμη τερζοπουλου) που ειναι και μικροτερα. (αμα συγκρινουμε δε και τιμη ανα σελιδα με κανα μικρο του αρκα ή ποναν τον μαρμαρο τοτε το value for money κατ εμε απογειωνεται.)

 

Και ναι το ξερω οτι δεν ειναι τελειο και οτι ολοι οι Ντισνεικοι θα γουσταραμε σιγουρα να δουμε στα ελληνικα σκληροδετους τομους επιπεδου fantagraphics και με ανταγωνιστικη τιμη πχ κανα διευρω ο ενας αλλα θαυματα δεν γινονται οποτε οποιου του αρεσει παιρνει αυτα απο την εφημεριδουλα μας και χαλαρωνει και περναει καλοκαιρακι ομορφο και οποιος εχει παραπανω χρηματα ας βολευτει με κατι ξενογλωσσο και καλυτερης ποιοτητας βεβαιως βεβαιως ωστε να περασει και αυτος καλοκαιρακι ομορφο!!

 

ΥΓ Συμπληρωμα (για να μην διπλοποσταρω) το μονο που ελπιζω ειναι απλα να εχουν σπασει τους τομους σε δυο καθε φορα και να ΜΗΝ γινει επιλογη ιστοριων ωστε να δουμε πληρη τα απαντα (ή τουλαχιστον ενα μερος τους καθως 100+ τομοι ισως ειναι δυσκολο)

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5465
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για να έχουμε και τίποτε άλλο να γκρινιάζουμε, εκτός από το χαρτί και τη βιβλιοδεσία:

post-25930-0-50113000-1501959735_thumb.jpg

Η διάσταση Δέλτα λέγεται τέταρτη διάσταση και μέσα στην ιστορία.

 

Κι αν δεν σας φτάνει αυτό, να αναφέρω και ότι το συνοδευτικό άρθρο, για να χωρέσει, συμπτύχθηκε από τρεις σελίδες σε μία.

Επεξεργασία από Kriton
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1830
  • Reputation:   13176
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3432 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

:down: :down: :down:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και στον πρώτο τόμο είχε γίνει κάτι παρόμοιο https://inducks.org/story.php?c=Qit%2FGSD+++2A

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36524
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

post-10466-0-99140000-1501963809_thumb.jpgΚυριακή και 13 Αυγούστου ο τρίτος τόμος του Ρ.Σκάρπα

 

Επεξεργασία από Βασιλεύς των κόμικς
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30205
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  83
  • Reputation:   535
  • Achievement Points:  98
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί και οι δύο τόμοι δεν έχουν περιεχόμενα, το θεωρούν περιττό or something?  :down:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Επειδη η ολη εκδοση, οσο καλες και αν ειναι οι ιστοριες που περιεχει, δεν παυει να ειναι μια εκδοτικη αρπαχτη. Σκαρπα σου λεει θελανε, ας παρουν να εχουν, τσατρα πατρα αντιγραφη της ιταλικης εκδοσης, κοψιμο και ραψιμο χωρις λογικη, χωρις περιεχομενα, ας συμπτηξουμε και κανενα αρθρο τυπου κανω περιληψη, να γλιτωσουμε περιττες σελιδες, βγαλε και τις παρουσιασεις των ηρωων στο τελος των τομων και ολα κομπλε.

 

Αμ δε...

 

Δεν εχω να πω κατι αλλο, ελπιζω μονο να αναλαβει ενας σοβαρος εκδοτης με μερακι καποια στιγμη τα ντισνευ στην Ελλαδα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20695
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Nαι, υπαρχουν μεγαλα περιθωρια βελτιωσης, πλην ομως εξακολουθω να βρισκω πολυ πολυ θετικο το προσημο της συγκεκριμενης εκδοσης που μας προσφερεται, και φυσικα σ αυτη την τιμη... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Δεν εχω να πω κατι αλλο, ελπιζω μονο να αναλαβει ενας σοβαρος εκδοτης με μερακι καποια στιγμη τα ντισνευ στην Ελλαδα...

Εάν εννοείς κάτι του τύπου Fantagraphics, εγώ προτιμώ να μην είναι η αψεγάδιαστη έκδοση, αλλά να κάνει 4 ευρώ και όχι 30 :P 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4261 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί και οι δύο τόμοι δεν έχουν περιεχόμενα, το θεωρούν περιττό or something?  :down:

Ούτε η Ιταλική έχει περιεχόμενα από ότι βλέπω σύμφωνα με το inducks. Άσχετο αλλά θεωρώ κακό που στο οπισθόφυλλο του τόμου αναφέρει μόνο την Λιμνούπολη και τον Σκρουτζ ότι ανέπτυξε ο Σκάρπα. Η συμβολή ήταν σημαντική και στον κόσμο του Μίκυ :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η ιταλική έκδοση έχει περιεχόμενα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3996
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί και οι δύο τόμοι δεν έχουν περιεχόμενα, το θεωρούν περιττό or something? :down:

Ίσως το μόνο επιχείρημα που ασπαζομαι ως πραγματικα μείον αυτής της έκδοσης είναι αυτο και αμελησα να το αναφέρω νωριτερα.

Τα περιεχόμενα είναι πραγματικα απαραίτητα είδικα απο την στιγμη που δεν ακολουθειται κάποια χρονολογική σειρά δημοσίευσης. Δεν καταλαβαίνω με ποια λογική τα άφησαν στην απέξω. Έτσι δεν μπορείς καν να ξέρεις ποιες ιστορίες υπαρχουν στον κάθε τόμο.

 

 

 

Επειδη η ολη εκδοση, οσο καλες και αν ειναι οι ιστοριες που περιεχει, δεν παυει να ειναι μια εκδοτικη αρπαχτη. Σκαρπα σου λεει θελανε, ας παρουν να εχουν, τσατρα πατρα αντιγραφη της ιταλικης εκδοσης, κοψιμο και ραψιμο χωρις λογικη, χωρις περιεχομενα, ας συμπτηξουμε και κανενα αρθρο τυπου κανω περιληψη, να γλιτωσουμε περιττες σελιδες, βγαλε και τις παρουσιασεις των ηρωων στο τελος των τομων και ολα κομπλε.

 

Αμ δε...

 

Δεν εχω να πω κατι αλλο, ελπιζω μονο να αναλαβει ενας σοβαρος εκδοτης με μερακι καποια στιγμη τα ντισνευ στην Ελλαδα...

Την εκδοτική αρπαχτη που λέγεται Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ δεν την ξεπερνάει και επίσης κανένα επιχείρημα σου δεν δικαιολογεί τον τιτλο "αρπαχτη". Το οτι σου έδωσαν κάτι λιγοτερο απο αυτό που έδωσαν αλλου (Ιταλία) δεν μπορείς να το πεις αρπαχτη. Απλως έχουμε στο μυαλό μας οτι σαν "συγκεντρωτική" εκδοση πρεπει να είναι και delux και με καποιες προδιαγραφές. Αν έμπαιναν οι ιστορίες αυτές στο ΚΟΜΙΞ με 100 σελίδες και χωρίς άρθρα όλα θα ηταν μπόμπα. Αλλά με 0,50 λεπτα περισσότερα και 80 σελίδες επιπλέον μας κακόφαινεται γιατί εν τέλει "αλλιως μας είχαν συνηθησει". Επεξεργασία από Digisoul
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Αποψη σου, δικη μου αποψη ειναι οτι απο τη στιγμη που αποφασισαν να δωσουν στην Ελλαδα την ιταλικη εκδοση αυτουσια και μαλιστα υπο τον ιδιο -βαρυγδουπο- τιτλο απαντα του Ρομανο Σκαρπα, τοτε προφανως και επρεπε τα αρθρα να ειναι εκεινα της ιταλικης και οχι ελευθερη περιληψη εκεινων, οπως και η σειρα των ιστοριων, να μην παραλειπονται ιστοριες, να υπαρχουν περιεχομενα για να ξερει καποιος τι εχει ο τομος οταν τον ανοιγει (το αυτονοητο δηλαδη σε καθε εκδοση, συλλεκτικη η μη) κ.ο.κ. 

 

Ουτε εμενα μου κανει το επιχειρημα σου περι σελιδας/τιμης, δεν δινω τα χρηματα μου για συγκεκριμενο αριθμο σελιδων για να κρινω αν εχω κερδος η ζημια αν θα παρω 20 σελιδες λιγοτερες η περισσοτερες, απο τη στιγμη που αγοραζω ομως μια εκδοση με τιτλο απαντα του Σκαρπα δεν περιμενω ουτε μιση σελιδα λιγοτερη απο τα απαντα του Σκαρπα. Ο,τιδηποτε αλλο εχω καθε δικαιωμα να το χαρακτηρισω απο τσαπατσουλια εως αρπαχτη.

 

Αν εσυ θεωρεις delux και πολυτελεια το να εχει ενας τομος περιεχομενα, η το να υπαρχει αυτουσιο το ιδιο κατατοπιστικο αρθρο που υπηρχε και στην ιδια ιταλικη εκδοση, παω πασο, προφανως μιλαμε απο αλλη βαση. 

Επεξεργασία από Gladstone
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15093
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Εμένα, πάντως, από το όλο θέμα της χαμηλής ποιότητας έκδοσης αυτό που με ενοχλεί με τεράστια διαφορά από οτιδήποτε άλλο είναι το επιρρεπές σε ημιμόνιμη παραμόρφωση εξώφυλλο και οπισθόφυλλο. Μόνο συλλέκτη δεν θεωρώ τον εαυτό μου, αλλά το να αφήνω ένα βιβλίο στο τραπέζι και να πετάγεται το εξώφυλλο επειδή δεν έχει κάποιο βάρος να το συγκρατεί στη θέση του με βαράει κατευθείαν στον ψυχαναγκασμό μου. :P

Κουβέντα να γίνεται, φυσικά... δεν έχει κάποιο βαθύτερο νόημα για τη σχέση με παλαιότερες εκδόσεις στην ίδια τιμή αυτό που γράφω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45775
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6173 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Έπιασα τον 2ο τόμο στα χέρια μου επιτέλους και τον ανέλυσα λίγο στα κλεφτά. Δεν θα το γλιτώσω τελικά το κατεβατό εντυπώσεων, απλά μέχρι τότε να πω πως αν και με προϊδέασε άσχημα (paperback, σαγρέ χαρτί, παλιός χρωματισμός στις ιστορίες), όταν το διάβασα και διαπίστωσα τι κρατάω στα χέρια μου, δεν μπόρεσα να παραπονεθώ. Όχι πολύ τουλάχιστον :P 

 

Στάνταρ αγορά πάντως, χαίρομαι που βγήκε. Ελπίζω να την στηρίξουμε πολλοί από εδώ μέσα. Ανυπομονώ να δω όλες τις ράχες των τόμων στην βιβλιοθήκη μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11369
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  15
  • Reputation:   72
  • Achievement Points:  15
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Γεια σας παιδιά. Αν και δε ποστάρω συχνά, παρακολουθώ το φορουμ, καθώς υπάρχουν μέλη πολύ ενημερωμένα και με πολύ μεράκι για τα κόμικς.

Μια που πήρα τον πρώτο τόμο του Σκάρπα και έχοντας αγοράσει και την Βιβλιοθήκη Disney του Μπάρκς μελέτησα το συγκεκριμένο thread και διαβασα και μερικά σχόλια που με βρίσκουν τελείως αντίθετο.

 

Καταρχάς η βιβλίοθήκη του Σκάρπα (όπως και του Μπάρκς) έρχεται μαζί με κυριακάτικη εφημερίδα πανελλήνιας κυκλοφορίας. Αυτό σημαίνει ότι απευθύνεται σε μεγάλο αγοραστικό κοινό (δεν είναι οι μερικές χιλιάδες που αγοράζουν τις κανονικές εκδόσεις). Αρα το επιχείρημα μερικών ότι ο τόμος είναι φτηνός γιατί αν τον αγοράζαμε ξεχωριστά δεν θα έκανε 4 ευρώ είναι τελείως λανθασμένο. Διάβασα ακόμα και σχόλιο που λέει ότι οι Καθημερινή μας έδωσε ΤΣΑΜΠΑ (!) τους τόμους του Μπάρκς στα 4 ευρώ. Το ακούσαμε και αυτό.

 

Η Καθημερινή και η κάθε ''Καθημερινή'' είναι επιχείρηση με σκοπό το κέρδος. Δε θα δώσει σε κανέναν ΤΣΑΜΠΑ τίποτα. Τους τόμους τους Μπάρκς του έδωσε γιατί είχε ΚΕΡΔΟΣ λόγω και της μεγάλης σχετικά απήχησης που είχαν. Μερικοί (μαλλον μικρότεροι σε ηλικία) που σχολιαζουν οτι πρέπει να πουμε και μπράβο στην Καθημερινή που μας δίνει κάτι κατώτερης ποιότητας (αρα έχει και μεγαλύτερο κέρδος) ας ψάξουν καλύτερα να μάθουν για το τι είναι μια επιχείρηση, τι εξοδα, τι έσοδα και τι η οικονομία κλίμακος. Και όχι μόνο αυτό αλλά μερικοί κατακρίνουν και αυτους που σχολιάζουν αρνητικά την έκδοση λες και αυτοί είναι οι γνώστες της μοναδικής αλήθειας.

 

Η Καθημερινή όπως βγάζει κέρδος τώρα με τον Σκάρπα έβγαζε και με τον Μπάρκς. Δεν μας συμπάθησε, ουτε ήθελε να μας κάνει ''δώρα''. Απλά με το Μπάρκς (λογω υλικού) έβγαζε λιγότερο κέρδος. Τώρα με το Σκάρπα βγάζει μεγαλύτερο. Πρέπει να της κάνουμε και τεμενάδες γι'αυτό δηλαδή;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3685 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

@PulpFiction.

 

Τα παιδια του φορουμ εχουν ρεαλισμο στις απαιτησεις τους. Καταλαβε οτι η καθημερινη δεν κανει μια απλη ανατυπωση, αλλα μια μεταφραση, μεταφορα, διανομη απο την αρχη. Δεν παιρνει απλα τον ηδη υπαρχοντα τομο Αστεριξ και τον επανακυκλοφορει μεχρι εξαντλησης των αποθεματων. Αυτο θελει δουλεια. Και αν ηταν ευκολο θα το κανανε και αλλοι!

Ασφαλως δεν το κανουν απο την καλη τους την καρδια αλλα θα μπορουσαν να κανουν κατι πολυ κατωτερα για τα 2 ΕΥΡΩ που χρεωνουν εξτρα. Εχουν κερδος,(ΜΑΛΛΟΝ), αλλα μην ξεχνας οτι το εχουν  επειδη παιρνουν ενα ρισκο και δεν μας δινουν αναμασηματα.

 

Χαρη δεν μας κανει, αλλα να εκτιμαμε και τη μας δινεται. Πριν την Καθημερινη η μονη βιβλοθηκη που ειχαμε ηταν 1/3 Μπαρκς, μια ακρως απαραδεκτη για την τιμη της Ροσα και ΕΝΑ τομο Γκοτφρεντσον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3685 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Παντως οντως η ελλειψη περιεχομενων ειναι ενοχλητικη.

 

Συμφωνω οτι η Βιβλιοθηκη ειναι καλοκαιρινη ξεπετα. Αλλα για μενα που δεν εχω σχεδον καμια του Σκαρπα και δεν εχω ορεξη να πληρωσω μια περιουσια για να τις μαζεψω στα παλια ΚΟΜΙΞ και ΜΜ, ειναι θησαυρος.

Επεξεργασία από Aoshi
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1156
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2804 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Γεια σας παιδιά. Αν και δε ποστάρω συχνά, παρακολουθώ το φορουμ, καθώς υπάρχουν μέλη πολύ ενημερωμένα και με πολύ μεράκι για τα κόμικς.

Μια που πήρα τον πρώτο τόμο του Σκάρπα και έχοντας αγοράσει και την Βιβλιοθήκη Disney του Μπάρκς μελέτησα το συγκεκριμένο thread και διαβασα και μερικά σχόλια που με βρίσκουν τελείως αντίθετο.

 

Καταρχάς η βιβλίοθήκη του Σκάρπα (όπως και του Μπάρκς) έρχεται μαζί με κυριακάτικη εφημερίδα πανελλήνιας κυκλοφορίας. Αυτό σημαίνει ότι απευθύνεται σε μεγάλο αγοραστικό κοινό (δεν είναι οι μερικές χιλιάδες που αγοράζουν τις κανονικές εκδόσεις). Αρα το επιχείρημα μερικών ότι ο τόμος είναι φτηνός γιατί αν τον αγοράζαμε ξεχωριστά δεν θα έκανε 4 ευρώ είναι τελείως λανθασμένο. Διάβασα ακόμα και σχόλιο που λέει ότι οι Καθημερινή μας έδωσε ΤΣΑΜΠΑ (!) τους τόμους του Μπάρκς στα 4 ευρώ. Το ακούσαμε και αυτό.

 

Η Καθημερινή και η κάθε ''Καθημερινή'' είναι επιχείρηση με σκοπό το κέρδος. Δε θα δώσει σε κανέναν ΤΣΑΜΠΑ τίποτα. Τους τόμους τους Μπάρκς του έδωσε γιατί είχε ΚΕΡΔΟΣ λόγω και της μεγάλης σχετικά απήχησης που είχαν. Μερικοί (μαλλον μικρότεροι σε ηλικία) που σχολιαζουν οτι πρέπει να πουμε και μπράβο στην Καθημερινή που μας δίνει κάτι κατώτερης ποιότητας (αρα έχει και μεγαλύτερο κέρδος) ας ψάξουν καλύτερα να μάθουν για το τι είναι μια επιχείρηση, τι εξοδα, τι έσοδα και τι η οικονομία κλίμακος. Και όχι μόνο αυτό αλλά μερικοί κατακρίνουν και αυτους που σχολιάζουν αρνητικά την έκδοση λες και αυτοί είναι οι γνώστες της μοναδικής αλήθειας.

 

Η Καθημερινή όπως βγάζει κέρδος τώρα με τον Σκάρπα έβγαζε και με τον Μπάρκς. Δεν μας συμπάθησε, ουτε ήθελε να μας κάνει ''δώρα''. Απλά με το Μπάρκς (λογω υλικού) έβγαζε λιγότερο κέρδος. Τώρα με το Σκάρπα βγάζει μεγαλύτερο. Πρέπει να της κάνουμε και τεμενάδες γι'αυτό δηλαδή;

 

Εχεις δικιο αλλα κρινουμε με τα δεδομενα της αγορας.

 

Οτιδηποτε αγοραζεις εχει μεσα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο κερδους, οχι μονο οι εφημεριδες.

 

Αν οι τιμες ηταν κοντα στα κοστη παραγωγης, το κοστος διαβιωσης θα επεφτε κατακορυφα.

 

Αλλα αυτο ειναι μεγαλη κουβεντα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3996
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σου λέει "αφού ο Μπαρκς πουλήθηκε και τα κονομησαμε τι κάνουμε τώρα; Ας ριξουμε την ποιότητα κιαλλο και ας δώσουμε Σκάρπα ώστε να βγάλουμε περισσότερο κέρδος". Ε τους σατανάδες της Καθημερινής τι σκαρφηστικανε. Που τα σκέφτονται! Ευτυχώς που ήμαστε και εμείς εδώ όμως να τους ξεσκεπασουμε.

Σοβαρα ομως, πουλάει όμως ο Σκάρπα όσο πουλούσε ο Μπαρκς;

Δυστυχως δεν βρήκα στοιχεία πωλήσεων της Κ για τα περασμένα έτη οποτε δεν έχω ακράδαντα στοιχεια αλλά χαρακτηριστικά θυμάμαι οτι το 2014 η Κ είχε φτασει να πουλάει πανω απο 100.000 φύλλα την εβδομαδα. Φυσικά ο τόμος Σκάρπα πρόσφερε ενα μικρο 8% αύξηση στις πωλησεις για τον πρωτο τομο το οποίο θεωρώ πενιχρο.

Προφανώς μέσα στα 4 χρόνια που η Κ δίνει ένθετα με την ίδια σταθερη τιμή η οικονομία της Ελλάδας έχει χειροτερέψει, οι πωλησεις των εφημερίδων ειναι σε ελευθερη πτώση και το καινούργιο εγχείρημα του Σκάρπα είναι αβέβαιο. Οποτε δεν βρίσκω γιατι ο εκδότης είναι υποχρεωμένος να δώσει σε ενα νεο αβέβαιο εγχείρημα την ίδια ποιότητα. Προφανώς κανει downgrade στην ποιότητα ώστε αν δεν παει καλα να έχουν μικρότερη χασουρα.

Επίσης το οτι το τιράζ είναι μεγαλο και αρα η τιμή είναι "κανονική" δεν στέκει γιατί δεν έχουμε επαρκή στοιχεια για το κοστος, κοινώς είναι αερολογια.

Το επιχείρημα οτι η εκδοση είναι φθηνή γίνετε συγκριτικά με το τι άλλο υπάρχει στην αγορά. Προφανώς σαν μεγαλο τιράζ έχει λιγοτερο κοστος αλλά ακριβως επειδή είναι μεγαλο τιραζ ο εκδότης βάζει πιο πολύ το χερι στην τσέπη και μειωνετε το κοστος ανα σελιδα. Είναι όπως αμα πας σε ενα φωτοτυπαδικο. Αν βγαλεις μια φωτοτυπία θα σου πάρουν 0.20 λεπτα, αν βγαλεις 100 θα σου πάρουν 1 ευρώ. Ναι μεν πληρώσεως λιγοτερο κοστος ανα σελιδα αλλά έδωσες πιο πολλά χρήματα.

Οποτε το νόημα είναι οτι αν πουλιούνται η πλειοψηφια των αντιτύπων γιατί αν μένουν στοκ ο εκδότης έχει χασουρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.