Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καλοκαιρινές εκδόσεις Disney ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ (2017) [Βιβλιοθήκη Romano Scarpa και δεν είμαι καλά]


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν συμφωνώ καθόλου. Εσύ ισχυρίζεσαι ότι ο αριθμός των 50 - 100 ατόμων που ψηφίζουμε σήμερα τακτικά για τις διάφορες ιστορίες, δεν είναι αρκετός ούτε καν για να δώσει έναν μπούσουλα.

 

Ακριβώς. Το δείγμα είναι πολύ μικρό, για να αντιπροσωπεύσει τόσο μεγάλο πληθυσμό, και δεν είναι καν αντιπροσωπευτικό, καθώς η επιλογή δεν είναι τυχαία, ούτε ως προς το ποιοι έβαλαν βαθμολογία ούτε ως προς το ποιες από τις ιστορίες, που έχουν διαβάσει, έχουν βαθμολογήσει. Ο μπούσουλας, που λες, ελάχιστα διαφέρει από το να κρίνεις με βάση τη γνώμη ενός ατόμου. Αν τύχει να είναι σωστή, απλώς έτυχε.

 

Όπως έγραψα και πριν, το να επιμένουμε να βγάζουμε συμπεράσματα από τη βαθμολογία στο I.N.D.U.C.K.S. απλώς δείχνει ότι δεν ξέρουμε στατιστική.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1623
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Περιμενουμε νεοτεα απο τους τυχερους που εχουν προσβαση σε περιπτερο που φερνει απο απογευμα Σαββατου τις κυριακατικες..και μια απαντησ στο αν ειναι κυριολεκτικα τα απαντα του Σκαρπα η αν προκειται απλως για τα απαντα των ιστοριων του Σκαρπα που περιλαμβανουν μονο τους ηρωες Λιμνουπολης και Μικυ Σιτυ! Ελπιζω να δουμε κυριολεκτικα τα απαντα του Σκαρπα ομως, ειναι κριμα να μπαινει στη διαδικασια μια εκδοτικη να βγαλει στα ελληνικα το εργο ενος τοσο μεγαλου σχεδιαστη και να αφηνει απεξω τις λιγοτερο γνωστες ιστοριες του!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Περιμενουμε νεοτεα απο τους τυχερους που εχουν προσβαση σε περιπτερο που φερνει απο απογευμα Σαββατου τις κυριακατικες..και μια απαντησ στο αν ειναι κυριολεκτικα τα απαντα του Σκαρπα η αν προκειται απλως για τα απαντα των ιστοριων του Σκαρπα που περιλαμβανουν μονο τους ηρωες Λιμνουπολης και Μικυ Σιτυ! Ελπιζω να δουμε κυριολεκτικα τα απαντα του Σκαρπα ομως, ειναι κριμα να μπαινει στη διαδικασια μια εκδοτικη να βγαλει στα ελληνικα το εργο ενος τοσο μεγαλου σχεδιαστη και να αφηνει απεξω τις λιγοτερο γνωστες ιστοριες του!

Ο πρώτος τόμος δεν μπορεί να πει κάτι για αυτό (το bold) αφού ξέρουμε ήδη της ιστορίες του και είναι με τον Μίκυ και τον Ντόναλντ... Τώρα για τους επόμενους πάλι δεν θα είναι σίγουρο κάτι... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σίγουρα; Γιατί βλέπω πως όσες από τις ιστορίες που είχα προτείνει έχουν δημοσιευτεί, σου άρεσαν αρκετά.

Το θέμα είναι ποιες από τις ιστορίες που θεωρείς «εμετικές» (δική σου έκφραση) θα είχα την ευκαιρία να διαβάσω, αν η επιλογή γινόταν αποκλειστικά με τα δικά σου κριτήρια. Murry, που τον θεωρώ από τους κορυφαίους σχεδιαστές ιστοριών με τον Μίκυ; Με τίποτε. Λυκόπουλο, που του έχω ιδιαίτερη συμπάθεια; Εδώ γελάνε. Ακόμα και για πολλές ιστορίες τού Μπαρκς έχεις γράψει άσχημα πράγματα, οπότε ούτε τη μεγάλη βιβλιοθήκη θα είχαμε δει ολόκληρη.

 

Σου αρέσουν πολύ συγκεκριμένα πράγματα, με έμφαση στο μοντέρνο. Εμένα μού αρέσουν περισσότερα και με έμφαση στο κλασικό. Κάπου συμφωνούμε, αλλά και κάπου διαφωνούμε. Επομένως, ναι, προτιμώ η επιλογή ιστοριών να γίνεται με πιο πλατιά κριτήρια, ώστε να έχει κάτι για όλους.

 

Χαίρομαι, πάντως, που διαβάζεις τις παρουσιάσεις μου, ακόμα και στην περίπτωση που τις χρησιμοποιείς ως μπούσουλα, για να αποφεύγεις τις ιστορίες, που αρέσουν σε μένα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ακριβώς. Το δείγμα είναι πολύ μικρό, για να αντιπροσωπεύσει τόσο μεγάλο πληθυσμό, και δεν είναι καν αντιπροσωπευτικό, καθώς η επιλογή δεν είναι τυχαία, ούτε ως προς το ποιοι έβαλαν βαθμολογία ούτε ως προς το ποιες από τις ιστορίες, που έχουν διαβάσει, έχουν βαθμολογήσει. Ο μπούσουλας, που λες, ελάχιστα διαφέρει από το να κρίνεις με βάση τη γνώμη ενός ατόμου. Αν τύχει να είναι σωστή, απλώς έτυχε.

 

Όπως έγραψα και πριν, το να επιμένουμε να βγάζουμε συμπεράσματα από τη βαθμολογία στο I.N.D.U.C.K.S. απλώς δείχνει ότι δεν ξέρουμε στατιστική.

 

Εγώ το βλέπω λίγο διαφορετικά το θέμα. Η βαθμολογία, ή καλύτερα η σειρά κατάταξης, των ιστοριών στο inducks, είναι αρκετά βοηθητική όταν λάβεις υπόψη τα ακόλουθα:

 

- είναι ιστορία του Τοπολίνο της τελευταίας 15ετίας? Αν δημοσιεύθηκε μόνο στο Τοπολίνο ή σε ακόμα μιa-δύο χώρες, τότε η βαθμολογία μπορεί να μην είναι πολύ αξιόπιστη. Αν δημοσιεύθηκε σε πολλές άλλες χώρες, τότε η βαθμολογία πάνω-κάτω ανταποκρίνεται σε αυτό που περιμένει ο μέσος Ντισνεάκιας.

 

- είναι ιστορία του Τοπολίνο της δεκαετίας του '80 από γνωστό δημιουργό? Η βαθμολογία συνήθως υπερτιμά τις ιστορίες αυτές, αλλά γενικά είναι πολύ καλές αν έχουν ψηλή βαθμολογία.

 

- είναι δανέζικη ή γαλλική ή ολλανδική ιστορία? (που συνήθως αυτές δεν δημοσιεύονται σε πολλές χώρες) Τότε η βαθμολογία πρέπει να λαμβάνεται υπόψη μόνο συγκριτικά με τις όμοιες της ιστορίες, διότι αυτοί που τις ψηφίζουν ρίχνουν τα 10 έτσι.

 

- είναι Μπαρκς ή Ρόσα? Ουδέν σχόλιο.

 

- είναι παλιά αμερικάνικη από άλλο δημιουργό? Εδώ χρειάζεται engineering judgment.

 

- είναι s-coded ιστορία? Εδώ δεν κοιτάζεις τη βαθμολογία. Γνωρίζεις ποιες είναι οι μοναδικές 5-10 καλές, και όλες οι υπόλοιπες είναι χάλια (εδώ εκφράζω προσωπική άποψη).

 

- είναι kingdom hearts? Είναι χάλια! (κι εδώ προσωπική άποψη).

 

- και ούτω καθεξής.......

 

Επίσης, κρίνεις και λίγο από τους δημιουργούς και την εποχή που γράφτηκαν οι ιστορίες, και τότε ξέρεις πότε δεν πρέπει να λαμβάνεις υπόψη τη βαθμολογία του inducks.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3559 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το θέμα είναι ποιες από τις ιστορίες που θεωρείς «εμετικές» (δική σου έκφραση) θα είχα την ευκαιρία να διαβάσω, αν η επιλογή γινόταν αποκλειστικά με τα δικά σου κριτήρια. Murry, που τον θεωρώ από τους κορυφαίους σχεδιαστές ιστοριών με τον Μίκυ; Με τίποτε. Λυκόπουλο, που του έχω ιδιαίτερη συμπάθεια; Εδώ γελάνε. Ακόμα και για πολλές ιστορίες τού Μπαρκς έχεις γράψει άσχημα πράγματα, οπότε ούτε τη μεγάλη βιβλιοθήκη θα είχαμε δει ολόκληρη.

 

Σου αρέσουν πολύ συγκεκριμένα πράγματα, με έμφαση στο μοντέρνο. Εμένα μού αρέσουν περισσότερα και με έμφαση στο κλασικό. Κάπου συμφωνούμε, αλλά και κάπου διαφωνούμε. Επομένως, ναι, προτιμώ η επιλογή ιστοριών να γίνεται με πιο πλατιά κριτήρια, ώστε να έχει κάτι για όλους.

 

Χαίρομαι, πάντως, που διαβάζεις τις παρουσιάσεις μου, ακόμα και στην περίπτωση που τις χρησιμοποιείς ως μπούσουλα, για να αποφεύγεις τις ιστορίες, που αρέσουν σε μένα!

 

Μάρρυ και Λυκόπουλο δε δημοσιεύονται ούτως ή αλλως, πότε δε θα έχανες τίποτα αν διάλεγα εγώ τις ιστορίες(παρεμπιπτόντως είχα γράψει κάποτε στην Κουβεντούλα πως θα έπρεπε να μπαίνουν στο Σούπερ Μίκυ ιστορίες και με λιγότερο γνωστούς χαρακτήρες π.χ. σκιουράκια, οπότε πάλι θα σου άρεσαν οι επιλογές μου). 

Τις σύγχρονες (2000-) ιστορίες που δημοσιεύει η Καθημερινή σε όλους τους τίτλους της, θα μπορούσε να τις διαλέξει ο καθένας στην τύχη μέσω inducks και θα έβγαζε ίσως και καλύτερα τευχάκια.

Το ότι έχω γράψει άσχημα πράγματα για κάποιες πραγματικά μέτριες ιστορίες του Μπαρκς δε σημαίνει πως δε θα τις δημοσίευα στους τόμους.

Υποθέτεις κακώς πως θα δημοσίευα μόνο ιστορίες που θα άρεσαν σε μένα. Λάθος, σε μένα δεν άρεσε και η "Διάσταση Δέλτα" αλλά ως κλασική και πολυαναμενόμενη ιστορία διάσημου δημιουργού θα την είχα ήδη δημοσιεύσει στο Κόμιξ. Επίσης θα επέλεγα κι άλλες πολλές κλασικές ιστορίες που παραμένουν και θα παραμείνουν αδημοσίευτες στην Ελλάδα. 

 

υ.γ. Μάρρυ και Στρομπλ δε θα έβαζα γιατί δεν πιστεύω πως αρέσουν σε κανέναν κάτω των 40.

Επεξεργασία από Rorschach
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  66
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7764
  • Achievement Points:  980
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

παιδισ,σε καθε τομο ποσες ιστοριες θα εχει?και θα ειναι μοιρασμενες,2 μικυ-2 ντοναλντ πχ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το πήρα.

 

Δεν είναι hardcover/ σκληρόδετο.

 

Το χαρτί είναι κακής ποιότητας, χειρότερο κι απ' το Ο Μεγάλος Σπλας της Κ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32156
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  9
  • Reputation:   22
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2470 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το πήρα.

 

Δεν είναι hardcover/ σκληρόδετο.

 

Το χαρτί είναι κακής ποιότητας, χειρότερο κι απ' το Ο Μεγάλος Σπλας της Κ.

ειχε καθολου αρθρα;
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32156
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  9
  • Reputation:   22
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2470 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το πήρα.

 

Δεν είναι hardcover/ σκληρόδετο.

 

Το χαρτί είναι κακής ποιότητας, χειρότερο κι απ' το Ο Μεγάλος Σπλας της Κ.

ειχε καθολου αρθρα;
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

ειχε καθολου αρθρα;

 

Ναι, έχει άρθρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12716
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  15
  • Reputation:   66
  • Achievement Points:  15
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Μια που κρατάω το πρώτο τεύχος στα χέρια μου, ας πω μια πρώτη γνώμη...
Προσωπικά απογοητεύτηκα από την ποιότητα της έκδοσης...

Θεωρώ την ποιότητα της "Βιβλιοθήκης Disney" πολύ υψηλού επιπέδου (ειδικά για τεύχη που πρωτοεκδόθηκαν για ένθετα εφημερίδας- αναφέρομαι καθαρά στην έκδοση της καθημερινής και όχι του Τερζόπουλου) και περίμενα κάτι ανάλογο σε ποιότητα και εδώ. Δυστυχώς, η αρχική μου χαρά από το γεγονός ότι αποφάσισαν να εκδόσουν τα άπαντα Σκάρπα μετατράπηκε σε απογοήτευση από την ποιότητα της έκδοσης... Το τεύχος δεν έχει σκληρό εξώφυλλο, ούτε και γυαλιστερό χαρτί. Είναι σαν να κρατάω ένα παλιό τεύχος "Κλασικά" απλά σε λίγο μεγαλύτερο μέγεθος... Συνολικά έχει 176 σελίδες, ενώ πριν από κάθε ιστορία έχει μία σελίδα με πολύ συνοπτικές πληροφορίες για την κάθε ιστορία που ακολουθεί. Κατά την προσωπική μου άποψη, είναι φανερό ότι και από άποψη περιεχομένου η δουλειά που έχει γίνει είναι πρόχειρη και βιαστική.

Η δική μου εκτίμηση είναι ότι μπήκαν μέσα με τη "Βιβλιοθήκη Disney" και αποφάσισαν να εκδόσουν κάτι πολύ πιο πρόχειρο και πολύ πιο οικονομικό στην παραγωγή, έτυχε να γίνει στην έκδοση του Σκάρπα.

Κρίμα, γιατί ανυπομονούσα να φτιάξω μια συλλογή με τα Άπαντα Σκάρπα σε καλής ποιότητας τεύχη...

(Ζητώ συγγνώμη για την ποιότητα των φωτογραφιών, τις έβγαλα κοντινές με το κινητό μου).

post-12716-0-11827100-1501347203_thumb.jpg

post-12716-0-87657700-1501347226_thumb.jpg

post-12716-0-76117100-1501347237_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32156
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  9
  • Reputation:   22
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2470 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το πήρα.

 

Δεν είναι hardcover/ σκληρόδετο.

 

Το χαρτί είναι κακής ποιότητας, χειρότερο κι απ' το Ο Μεγάλος Σπλας της Κ.

έχει καθόλου άρθρα;
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  251
  • Reputation:   1305
  • Achievement Points:  258
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

Τι διαστάσεις έχει ρε παιδιά;Φαίνεται μικρό!

Κρίμα που δεν είναι σκληρόδετο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11286
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Τα λόγια είναι περιττά! Όπως μπορώ να δω από την φωτογραφία, ο τόμος φαίνεται καταπληκτικός! Πολλά μπράβο στην Καθημερινή! 

Επεξεργασία από petross21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τι διαστάσεις έχει ρε παιδιά;Φαίνεται μικρό!

Κρίμα που δεν είναι σκληρόδετο.

Έφτιαξα θέμα εδώ με τα σχετικά ;) Έχει δίκιο για την ποιότητα της έκδοσης ο tnt_676 πάντως...

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12716
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  15
  • Reputation:   66
  • Achievement Points:  15
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Τι διαστάσεις έχει ρε παιδιά;Φαίνεται μικρό!

Κρίμα που δεν είναι σκληρόδετο.

 

24,5 x 19

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είμαι ο μόνος, που προτιμά το ματ χαρτί, για εκδόσεις που προορίζονται να διαβαστούν; Το γυαλιστερό χαρτί μπορεί να είναι πολυτελές, αλλά έχει ένα βασικό πρόβλημα: γυαλίζει! Ταυτοσημία, θα μου πείτε, αλλά όταν, για να το διαβάσεις, πρέπει να τοποθετήσεις το έντυπο στην κατάλληλη γωνία, ώστε να μην αντανακλάται το φως στα μάτια σου, είναι φανερό ότι το χαρτί ματ είναι πιο πρακτικό.

 

Αυτό, που έχει περισσότερη σημασία για μένα, είναι, αν δεν πρόκειται για εφήμερο έντυπο, που θα πεταχτεί, να χρησιμοποιείται χαρτί χωρίς οξέα, που δεν θα κιτρινίσει μετά από μερικά χρόνια. (Το κιτρίνισμα είναι αντίδραση με το οξυγόνο τού αέρα: το χαρτί καίγεται σιγά, σιγά!) Νομίζω ότι αυτό συμβαίνει πλέον, καθώς δεν νομίζω να έχουν κιτρινίσει τα κόμικς μου των τελευταίων δεκαετιών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11286
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Μια που κρατάω το πρώτο τεύχος στα χέρια μου, ας πω μια πρώτη γνώμη...

Προσωπικά απογοητεύτηκα από την ποιότητα της έκδοσης...

Θεωρώ την ποιότητα της "Βιβλιοθήκης Disney" πολύ υψηλού επιπέδου (ειδικά για τεύχη που πρωτοεκδόθηκαν για ένθετα εφημερίδας- αναφέρομαι καθαρά στην έκδοση της καθημερινής και όχι του Τερζόπουλου) και περίμενα κάτι ανάλογο σε ποιότητα και εδώ. Δυστυχώς, η αρχική μου χαρά από το γεγονός ότι αποφάσισαν να εκδόσουν τα άπαντα Σκάρπα μετατράπηκε σε απογοήτευση από την ποιότητα της έκδοσης... Το τεύχος δεν έχει σκληρό εξώφυλλο, ούτε και γυαλιστερό χαρτί. Είναι σαν να κρατάω ένα παλιό τεύχος "Κλασικά" απλά σε λίγο μεγαλύτερο μέγεθος... Συνολικά έχει 176 σελίδες, ενώ πριν από κάθε ιστορία έχει μία σελίδα με πολύ συνοπτικές πληροφορίες για την κάθε ιστορία που ακολουθεί. Κατά την προσωπική μου άποψη, είναι φανερό ότι και από άποψη περιεχομένου η δουλειά που έχει γίνει είναι πρόχειρη και βιαστική.

Η δική μου εκτίμηση είναι ότι μπήκαν μέσα με τη "Βιβλιοθήκη Disney" και αποφάσισαν να εκδόσουν κάτι πολύ πιο πρόχειρο και πολύ πιο οικονομικό στην παραγωγή, έτυχε να γίνει στην έκδοση του Σκάρπα.

Κρίμα, γιατί ανυπομονούσα να φτιάξω μια συλλογή με τα Άπαντα Σκάρπα σε καλής ποιότητας τεύχη...

(Ζητώ συγγνώμη για την ποιότητα των φωτογραφιών, τις έβγαλα κοντινές με το κινητό μου).

 

Έφτιαξα θέμα εδώ με τα σχετικά ;) Έχει δίκιο για την ποιότητα της έκδοσης ο tnt_676 πάντως...

Εντάξει παιδιά αναμενόμενο, ούτε οι ιταλικοί ήταν νομίζω πολύ καλής ποιότητας... Η ουσία είναι ότι έχουμε την ευκαιρία να δούμε το έργο του Scapa (ή μεγάλο μέρος του) συγκεντρωμένο σε τόμους! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Εντάξει παιδιά αναμενόμενο, ούτε οι ιταλικοί ήταν νομίζω πολύ καλής ποιότητας... Η ουσία είναι ότι έχουμε την ευκαιρία να δούμε το έργο του Scapa (ή μεγάλο μέρος του) συγκεντρωμένο σε τόμους! 

Οι ιταλικοί τόμοι έχουν και 300+ σελίδες.

 

Το γυαλιστερό χαρτί μπορεί να είναι πολυτελές, αλλά έχει ένα βασικό πρόβλημα: γυαλίζει! Ταυτοσημία, θα μου πείτε, αλλά όταν, για να το διαβάσεις, πρέπει να τοποθετήσεις το έντυπο στην κατάλληλη γωνία, ώστε να μην αντανακλάται το φως στα μάτια σου, είναι φανερό ότι το χαρτί ματ είναι πιο πρακτικό.

Δεν συμβαίνει με όλα τα γυαλιστερά χαρτιά αυτό που περιγράφεις.

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12716
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  15
  • Reputation:   66
  • Achievement Points:  15
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Είμαι ο μόνος, που προτιμά το ματ χαρτί, για εκδόσεις που προορίζονται να διαβαστούν; Το γυαλιστερό χαρτί μπορεί να είναι πολυτελές, αλλά έχει ένα βασικό πρόβλημα: γυαλίζει! Ταυτοσημία, θα μου πείτε, αλλά όταν, για να το διαβάσεις, πρέπει να τοποθετήσεις το έντυπο στην κατάλληλη γωνία, ώστε να μην αντανακλάται το φως στα μάτια σου, είναι φανερό ότι το χαρτί ματ είναι πιο πρακτικό.

 

Αυτό, που έχει περισσότερη σημασία για μένα, είναι, αν δεν πρόκειται για εφήμερο έντυπο, που θα πεταχτεί, να χρησιμοποιείται χαρτί χωρίς οξέα, που δεν θα κιτρινίσει μετά από μερικά χρόνια. (Το κιτρίνισμα είναι αντίδραση με το οξυγόνο τού αέρα: το χαρτί καίγεται σιγά, σιγά!) Νομίζω ότι αυτό συμβαίνει πλέον, καθώς δεν νομίζω να έχουν κιτρινίσει τα κόμικς μου των τελευταίων δεκαετιών.

 

 

Ο ένας παράγοντας όντως είναι η προσωπική προτίμηση όταν το διαβάζεις. Ένα ακόμα θέμα όμως είναι ακριβώς αυτό που έγραψες Kriton, ότι επειδή δεν πρόκειται για εφήμερο έντυπο που θα πεταχτεί, θέλεις να διατηρείται σε όσο το δυνατόν καλύτερη κατάσταση. Και πάνω σε αυτό, με μια σύγκριση ανάμεσα στο 1ο τεύχος του περιοδικού κόμιξ πχ (που ήταν και το μοναδικό που τυπώθηκε σε ματ χαρτί) και στα υπόλοιπα της πρώτης δεκάδας, που έχουν πια στην πλάτη τους σχεδόν μια τριακονταετία, βλέπω ότι τα άλλα 9 τεύχη είναι σε σαφώς καλύτερη κατάσταση σε σχέση με το πρώτο, και δε μιλάω για λεπτομέρειες που φαίνονται αν εξετάσεις από πολύ κοντά το κάθε τεύχος αλλά για εμφανή διαφορά βάζοντάς τα απλά δίπλα δίπλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δείχνει πολύ προσεγμένη έκδοση...! :best: Το χαρτί εφημερίδας ίσως και να το περίμενα (στην τελική 4 € κάνει όλη η εφημερίδα),αλλά είχα προσδοκίες για σκληρό εξώφυλλο...!Όπως και να έχει ανυπομονώ να το πιάσω αύριο στα χέρια μου να δω και το εσωτερικό του...! :yes:  :blob3:  :yahoo:

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Τέλεια που δεν είναι σκληροδετο για μένα. Έχω μια αδυναμία στα paperbacks, ειδικα όταν μαζεύεται πολύ υλικό λογο βάρους συμφέρον πολυ. Επίσης το μέγεθος φαίνεται ιδανικό.

Τα υπολοιπα αύριο όταν θα χουφτωσω το τομακι στα χέρια μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  251
  • Reputation:   1305
  • Achievement Points:  258
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

Το ότι το έβγαλαν με μαλακό εξώφυλλο μπορεί και να σημαίνει ότι όντως έχουν σχέδια για περίπου 100 τόμους. Δηλαδή τα άπαντα, αλλά χωρίς λυκόπουλα κτλ.

 

Η έκδοση είναι πιο φθηνή αλλά αυτό αντισταθμίζεται από το γεγονός ότι αυξάνεται η πιθανότητα ολοκλήρωσης της!

 

Προσωπικά θα το αρχίσω και μακάρι να δούμε και τους 100 τόμους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3559 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Αντίθετα με την  Βιβλιοθήκη Disney και την Ιταλική εκδοχή ο τόμος δεν τελειώνει με την παρουσίαση κάποιου χαρακτήρα. (δυστυχώς...) 

 

Αφού είναι ο μισός ιταλικός τόμος...άρα η παρουσίαση του χαρακτήρα θα είναι την επόμενη εβδομάδα στο δεύτερο μισό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παρατηρήσατε ότι ο χρωματισμός των ιστοριών είναι μοντέρνος με εξαίρεση την ιστορία το Σκάφος του Μικρόκοσμου.

 

Τέλεια που δεν είναι σκληροδετο για μένα. Έχω μια αδυναμία στα paperbacks, ειδικα όταν μαζεύεται πολύ υλικό λογο βάρους συμφέρον πολυ. Επίσης το μέγεθος φαίνεται ιδανικό.
Τα υπολοιπα αύριο όταν θα χουφτωσω το τομακι στα χέρια μου.

Περίμενα σκληρόδετο αλλά τέλος πάντων. Αυτό που με απογοήτευσε κάπως είναι το χαρτί. Γενικά είναι λίγο αισθητή η διαφορά ποιοτικά με την Βιβλιοθήκη Disney.

 

Το ότι το έβγαλαν με μαλακό εξώφυλλο μπορεί και να σημαίνει ότι όντως έχουν σχέδια για περίπου 100 τόμους. Δηλαδή τα άπαντα, αλλά χωρίς λυκόπουλα κτλ.

 

Η έκδοση είναι πιο φθηνή αλλά αυτό αντισταθμίζεται από το γεγονός ότι αυξάνεται η πιθανότητα ολοκλήρωσης της!

 

Προσωπικά θα το αρχίσω και μακάρι να δούμε και τους 100 τόμους.

Η επιλογή ιστοριών όμως άλλο δείχνει :P Τέλος πάντως θα δούμε. Ή πολύ απλά δεν έχουν το budget που είχαν πριν...

 

Απέκτησα κι εγώ τον πρώτο τόμο του Scarpa. Είναι προφανές ότι πρόκειται για εκλογή/επιλογή ιστοριών, γεγονός που με κάνει να διακινδυνεύω να χαρακτηριστώ γάιδαρος, όπως όλοι οι μετά Χριστόν προφήτες, διατυπώνοντας την άποψη ότι αποκλείεται να δούμε τα ΄Απαντα (με την κυριολεκτική σημασία του όρου) του μεγάλου ιταλού δημιουργού. 

 

Ποιοτικά υστερεί αναμφισβήτητα από τις σκληρόδετες εκδόσεις τόσο του Τερζόπουλου όσο και της Καθημερινής. Εξώφυλλο από λεπτό χαρτονάκι, δέσιμο που θεωρώ ότι δεν θα αντέξει για περισσότερες από 3-4 αναγνώσεις με κίνδυνο να αρχίσουν να ξεκολλούν τα φύλλα όπως σε κάποια παλιά "Κλασικά". Παραδόξως τα χρώματα έχουν τυπωθεί με αρκετή επιτυχία.

 

Από πλευράς περιεχομένου, όλες οι πολυσέλιδες ιστορίες είναι εξαιρετικές. Οι τρεις [Ταπιόκα, ΄Αμουνσεν (έτσι και όχι Αμούδσεν ή Αμούνδσεν προφέρεται το επώνυμο του μεγάλου Νορβηγού εξερευνητή των Πόλων) και Πρωταθλητής των Πρωταθλητών] είναι δημοσιευμένες από μια φορά μόνο σε τεύχη Κόμιξ του 1994, 1995 και 2006 αντίστοιχα, συνεπώς για πολλούς νέους αναγνώστες είναι σαν αδημοσίευτες ενώ η τέταρτη (Σκάφος του Μικρόκοσμου) είναι αδημοσίευτη στην Ελλάδα.

 

Θετικό στοιχείο ότι τα συνδετικά/συνοδευτικά κείμενα είναι σύντομα, αφού καταλαμβάνουν μόνο 20 σελίδες σε σύνολο 176, και χρήσιμα.

 

Τέλος, οι τρεις τελευταίες μονοσέλιδες ιστορίες αποτελούν ευχάριστη έκπληξη, αφού προέρχονται από το ελάχιστα γνωστό (σ' εμένα άγνωστο) βρετανικό περιοδικό  Walt Disney's Mickey Mouse και είναι, φυσικά, αδημοσίευτες στη χώρα μας.

 

Πρόκειται για τις: 

 

https://inducks.org/story.php?c=U+WDMM+41A

 

https://inducks.org/story.php?c=U+WDMM+42A

 

https://inducks.org/story.php?c=U+WDMM+53E

 

Συμπερασματικά είμαι πολύ ευχαριστημένος που θα εντάξω στη συλλογή μου αυτήν τη σειρά και μάλιστα μόνο με 4 ευρώ τον τόμο (μαζί με την εφημερίδα, το περιοδικό "Γυναίκα", που ίσως ενδιαφέρει την κόρη μου -για την εγγονή μου είναι λίγο νωρίς- άλλα δύο ένθετα και μια μίνι οδοντόκρεμα).

Πολύ ωραίες διευκρινίσεις, ειδικά για τις μονοσέλιδες :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

ΟΚ, αν ήταν σκληρόδετο σαν του Μπαρκς και είχε τις διπλές σελίδες όπως η Ιταλική σειρά και μου το έφερναν στο σπίτι να μην κουράζομαι Κυριακάτικα να πηγαίνω στο περίπτερο μέσα στην ζέστη θα ήταν πολύ καλύτερα. Προσωπικά μου άρεσε το γενικό ύφος και η ποιότητα. Το χαρτί είναι ταιριαστό νομίζω με την περίοδο των ιστοριών και το δέσιμο μου φαίνεται παραπάνω από μια χαρά. Οπότε αναρωτιέμαι, αν έπαιρνε το ρίσκο η Καθημερινή και το κυκλοφορούσε μόνο του στα περίπτερα ανά μία κάποια περίοδο (εβδομάδα, 15ήμερο - θυμάστε; αχ τα παλιά τα χρόνια - μήνα) είτε για την περίοδο του καλοκαιριού όπως έκανε ο Τέρζο είτε όλο το έτος, με τιμή παραπλήσια (3,00€-3,50€~4,00€) ποιος από εδώ μέσα που του αρέσουν έστω και λίγο τα Ντίσνευ δεν θα το αγόραζε και μάλιστα θα χαίροταν για μία νέα και αξιόλογη έκδοση. Πιθανότερο θα ήταν να κόψετε το Κόμιξ (του οποίου η ποιότητα έχει πέσει - αχ αναμνήσεις) για να αγοράζετε αυτό παρά να το προσπερνούσατε σαν έκδοση. ΟΚ, το χαρτί είναι περίεργο, το εξώφυλλο ίσως λεπτό, (ο ψυχαναγκαστικός μέσα μου αναρωτιέται αφού έχει τόσο μεγάλα κενά γύρω γιατί δεν το έκαναν ακριβώς το ίδιο μέγεθος με το Κομιξ) αλλά αν κυκλοφορούσε στα περίπτερα μήπως οι απαιτήσεις μας περιέργως ήταν πιο προσγειωμένες; Μάλλον φταίει που μαζί με το κόμικ πέρνουμε και την εφημερίδα με ένα σωρό άσχετα μαζί, δεν εξηγείται αλλιώς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1623
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Επιτελους το πηρα. Προφανως θα το θελα σκληροδετο για να μπορει να σταθει αξιοπρεπως και στη βιβλιοθηκη μου και να αντεχει σε μια πιο..ανεμελη χρηση, αλλα και παλι μια χαρα εκδοση ειναι. Το ματ χαρτι δεν βγαζει φτηνια, ειναι απολυτα ταιριαστο με το ρετρο υφος των ιστοριων. Καθως το ξεφυλλιζα και το διαβαζα μου αφηνε την αισθηση των παλιων πολυσελιδων Σουπερ Μικυ, που δημοσιευαν τετοιες μεγαλες ιστοριες του Σκαρπα... 

 

Προβλεπονται πολυ ομορφες οι επομενες 6 Κυριακες παρεα με τις επικες και χορταστικες μεγαλες πολυσελιδες του Σκαρπα που, εγω τουλαχιστον προσωπικα, για χρονια ζητουσα με απανωτα γραμματα μου στο παλιο αλλα και στο νεο Κομιξ. Λογικα απο του χρονου θα μεγαλωσει και η περιοδος των προσφορων, για να βγει η σειρα σε ενα ευλογο διαστημα, πχ. με 16-20 τομους καθε χρονο, απο Μαιο μεχρι Σεπτεμβριο (λεω εγω τωρα). 

 

Πολλα μπραβο τους ομως, ειναι μεγαλο ρισκο να πιασεις τα απαντα ενος ιταλου ντισνευ σχεδιαστη και να τα εκδοσεις και κατι μου λεει οτι η προσφορα θα τα παει εξαιρετικα καλα, για πρωτη φορα μετα απο πολλους μηνες παρατηρησα την Καθημερινη της Κυριακης να εξαντλειται απο το περιπτερο που πηγα.

Επεξεργασία από Gladstone
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1623
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Απέκτησα κι εγώ τον πρώτο τόμο του Scarpa. Είναι προφανές ότι πρόκειται για εκλογή/επιλογή ιστοριών, γεγονός που με κάνει να διακινδυνεύω να χαρακτηριστώ γάιδαρος, όπως όλοι οι μετά Χριστόν προφήτες, διατυπώνοντας την άποψη ότι αποκλείεται να δούμε τα ΄Απαντα (με την κυριολεκτική σημασία του όρου) του μεγάλου ιταλού δημιουργού. 

 

Απο που προκυπτει αυτο; Εγω το αντιθετο καταλαβα...Ειχαν τις μισες ιστοριες απο τον 2ο ιταλικο τομο (154 σελιδες αν μετρησα καλα), επομενως για τον 2ο ελληνικο θα εχουν τις αλλες μισες (160 σελιδες). Δεν βλεπω να ειναι επιλογη, αλλα κανονικα απαντα. Προφανως ανακατανεμουν το υλικο με τις ιστοριες του καθε ιταλικου τομου σε 2 ελληνικους ετσι ωστε να υπαρχει μια ισορροπια στις σελιδες.

Επεξεργασία από Gladstone
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η αλήθεια είναι ότι πήγα μαγκωμένος στο περίπτερο για να το αγοράσω και με αγωνία για το τι θα συναντήσω...! :P

 

Μπορώ να πω ότι το βρήκα καλύτερο απ'ότι το περίμενα...!Είναι πολύ καλό τελικά να κρατάμε μικρό καλάθι...!;) Ο τόμος είναι καλαίσθητος και το χαρτί είναι μεν ματ,αλλά αρκετά παχύ και με καλή εκτύπωση στα χρώματα...!Οι ιστορίες είναι χορταστικές και χωρίς διακοπές,ενώ τα συνοδευτικά άρθρα δίνουν μία πολυτέλεια στην έκδοση...!Το ιδανικότερο βέβαια θα ήταν να υπήρχε σκληρόδετο εξώφυλλο,αλλά κι έτσι δεν παραπονιέμαι...!

 

Πολλά μπράβο στην Καθημερινή που,αν και μας έβγαλε λίγο το λάδι με το τι θα εκδόσει καλοκαιριάτικα,μας αντάμειψε και με το παραπάνω...! :best: Μακάρι αυτή η έκδοση να μείνει αρκετό καιρό κοντά μας...! :pray:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.