Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καλοκαιρινές εκδόσεις Disney ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ (2017) [Βιβλιοθήκη Romano Scarpa και δεν είμαι καλά]


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  544
  • Reputation:   3196
  • Achievement Points:  552
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Αν τελικά υπάρξει επιλογή και από τις 180 σελίδες κάθε τόμου οι 30 δεν ειναι ιστορίες αυτό ειναι ένα επιπλέον πλήγμα. Μιλάμε για 210 χαμένες σελίδες ή 3-7 χαμένες ιστορίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κι εγώ αυτό λέω. Όπως βλέπεις, όμως, από την ανάλυση που έκανα στις πληροφορίες, που μας παρέχει το βίντεο, το ότι παρουσιάζουν τις ιστορίες ανάκατα (τέσσερις τυχαίες (όχι οι τέσσερις πρώτες) ιστορίες από τον δεύτερο τόμο, μετά μία από τον τρίτο (ο πρώτος πού πήγε; ), μετά πάλι μία από τον δεύτερο) δείχνει ότι κάνουν κάποιου είδους επιλογή. Μπορεί η επιλογή να συνίσταται στο ότι θα παρουσιάσουν τα άπαντα ανάκατα, μπορεί όχι. Σίγουρα, όμως, γίνεται κάποια επιλογή. Αν τα παρουσιάσουν όλα, τότε με επτά τόμους το χρόνο οι 102 συνολικά τόμοι θα βγουν σε 15 χρόνια. Κυριολεκτικά ποιος ζει ποιος πεθαίνει! Πολύ μπερδεμένο και μακροχρόνιο project.

 

Ελπίζουμε για τα άπαντα, αλλά αναλύουμε και τα στοιχεία, όπως μας έρχονται με το σταγονόμετρο χάρις στη μυστικοπάθεια τής Καθημερινής, και προσπαθούμε να καταλάβουμε τι γίνεται, διότι μας ενδιαφέρει η σειρά.

Με πρόλαβες διότι και εγώ τα είχα παρατηρήσει αυτά αλλά είδα και κάτι άλλο πολύ ενδιαφέρον! Εγώ από το βίντεο συμπεραίνω τα δικά μας τομάκια δεν θα έχουν τελικά εντελώς ίδια εξώφυλλα με τα Ιταλικά έστω και ανακατεμένα. Τι θέλω να πω; Ξέρουμε ότι ο τρίτος τόμος θα έχει το εξώφυλλο του πρώτου Ιταλικού. Όμως από ότι βλέπουμε στις παρακάτω δυο εικόνες ο πέμπτος και ο έβδομος φαίνεται να μην έχουν κάποιο εξώφυλλο σχετικό με την Ιταλική έκδοση. Δηλαδή είναι «πρωτότυπα» ελληνικά που δεν τα βλέπουμε στην Ιταλική σειρά.

 

post-25682-0-34053600-1501166560_thumb.jpgpost-25682-0-93009600-1501166562_thumb.jpg

 

Εγω ελπιζω για επιλογη κορυφαιων ιστοριων. Δε θελω να γεμισω μια βιβλιοθηκη με Σκαρπα, θα κοστισει αρκετα και θα εχει και πολλες μετριοτητες μεσα.

 Συμφωνώ :)

 

ΟΚ, τώρα είδα το βίντεο. Αν αυτές είναι οι ιστορίες που θα μπουν στον πρώτο τόμο, είναι ένα θέμα. Αλλά θα είναι πολύ κουλό να βάλουν το άπαντα στον τίτλο και να μην δημοσιεύσουν τα.. άπαντα.

 Κάνουν όμως επακριβής μετάφραση το τι γράφουν οι Ιταλικοί τόμοι απέξω... Μπορεί να μην το παρατήρησαν ή για αυτούς άπαντα σημαίνει κάτι άλλο :thinking: 

 

^^What he said.

 

Θα ήθελα να ήταν τα άπαντα, αλλά όπως το κάνουν τώρα (180 σελίδες και λογικά hardcover) δε συμφέρει ούτε σε θέμα χώρου, ούτε οικονομικά και φυσικά ούτε σε θέμα ποιότητας. 

Αν ήταν οι τόμοι ακριβώς όπως οι Ιταλικοί με 360 σελίδες γεμάτες με κάθε εφημερίδα, τότε δεν θα με χάλαγε.

Άσε που εκτός από αυτό θα πάρουν 10+ χρόνια να ολοκληρωθεί η συλλογή και εάν :P Καλύτερα να δούμε και τίποτα άλλο μέχρι τότε... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1958
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

^^What he said.

 

Θα ήθελα να ήταν τα άπαντα, αλλά όπως το κάνουν τώρα (180 σελίδες και λογικά hardcover) δε συμφέρει ούτε σε θέμα χώρου, ούτε οικονομικά και φυσικά ούτε σε θέμα ποιότητας. 

Αν ήταν οι τόμοι ακριβώς όπως οι Ιταλικοί με 360 σελίδες γεμάτες με κάθε εφημερίδα, τότε δεν θα με χάλαγε.

 

Οικονομικά γιατί; Η αυθεντική ιταλική έκδοση είχε 8 ευρώ ο τόμος, άρα πάνω-κάτω τα ίδια.

 

Τέσπα, έτσι κι αλλιώς δε μπορούμε να διαλέξουμε, θα πάρουμε οτι βγάλει η Κ. Προσωπικά προτιμώ τα άπαντα και όποιος αντέξει (χρονικά).

Επεξεργασία από Jim Slip
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Άπαντα προφανώς εννοούν χωρίς τις ιστορίες με τρία γουρουνάκια, χιονάτη κλπ, οι οποίες πιάνουν αρκετό χώρο. Από κει και πέρα μάλλον θα πάρει χρόνια το project, αλλά προσωπικά πιστεύω ότι αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Άλλωστε οι ιστορίες του Scarpa με παπιοήρωες και ποντικοήρωες, έχουν ως επί το πλείστον ένα καλό μέσο επίπεδο, και μάλλον βολεύουν την καθημερινή, ακριβώς επειδή θα καλύψουν τις καλοκαιρινές εκδόσεις για αρκετά χρόνια. 

Επεξεργασία από petross21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγω υποψιαζομαι πως μπορει να αφησουν εξω τις ιστοριες που δεν εγραψε ο ιδιος ο Σκαρπα.

Ισως γι'αυτο ξεκινανε απο τον 2ο τομο, επειδη ο 1ος εχει κυριως ιστοριες του Μαρτινα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  544
  • Reputation:   3196
  • Achievement Points:  552
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Αυτό έγραψα και εγω εχθές ή προχθές ότι υποψιάζομαι οτι ίσως ειναι τα απαντα αποκλειστικά δικών του δουλειών. Θα είχε ένα ενδιαφέρον να βλέπαμε πώς θα βόλευαν την 250 σελίδων paperolimpiadi

https://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+1705-AP

 

Εγω υποψιαζομαι πως μπορει να αφησουν εξω τις ιστοριες που δεν εγραψε ο ιδιος ο Σκαρπα.

Ισως γι'αυτο ξεκινανε απο τον 2ο τομο, επειδη ο 1ος εχει κυριως ιστοριες του Μαρτινα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1816
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5564 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εγω ελπιζω για επιλογη κορυφαιων ιστοριων. Δε θελω να γεμισω μια βιβλιοθηκη με Σκαρπα, θα κοστισει αρκετα και θα εχει και πολλες μετριοτητες μεσα.

 

πώς θα κριθει η μετριότητα?

 

με το προσωπικό γούστο του καθενός (άρα κάποιοι θα λένε ποσο τέλειοι ειναι οι τόμοι και κάποιοι ποσο "meh")

ή με το inducks (άρα κάποιοι θα λένε ποσο τέλειοι ειναι οι τόμοι και κάποιοι ποσο "meh")

 

η μετριότητα η δική σου ειναι το μεγαλείο ενός άλλου

η χάλια ιστορία σύμφωνα με το inducks ειναι η αγαπημένη κάποιου

Επεξεργασία από demiscy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5279 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Θα προσθέσω (ή μάλλον θα συμπληρώσω γιατί κάτι έχω ήδη γράψει) κι εγώ τις εικασίες μου (όχι του Goldbach) στην απέραντη εικοτολογία που κυριαρχεί στο θέμα τις τελευταίες μέρες.

 

Θεωρώ απίθανο να επωμισθεί και να φέρει σε πέρας η Καθημερινή το τιτάνιο έργο της μεταφοράς στα Ελληνικά (έστω και αν χρησιμοποιήσει τις ήδη υπάρχουσες μεταφράσεις αρκετών ιστοριών) των 18500 (51 Χ 360) σελίδων της σειράς  "Le grandi storie Disney - L'opera omnia di Romano Scarpa". Πολύ περισσότερο όταν ξεκινάει με 7 ή 8 τόμους των 180 σελίδων που αντιστοιχούν σε 4 ιταλικούς. Με αυτόν τον ρυθμό, όπως αναφέρθηκε ήδη, θα απαιτηθούν 12 χρόνια περίπου.

 

Επομένως, πιστεύω πως θα εκδοθεί μια εκλογή ιστοριών. Η ευχή μου, λοιπόν, είναι να επιλεγούν οι καλύτερες και, κατά προτίμηση, αρκετές από τις αδημοσίευτες στην Ελλάδα.

 

Σε κάθε περίπτωση, σε 48 (οι βιαστικοί) ή σε 60 (οι υπόλοιποι) ώρες θα έχουμε μια πρώτη εικόνα. "Κοντός ψαλμός αλληλούια".

 

Από την άλλη πλευρά, ακούω, ή μάλλον διαβάζω πολλή γκρίνια που την θεωρώ μάλλον υπερβολική, μολονότι έχω επίγνωση των οικονομικών δυσχερειών που μαστίζουν σχεδόν όλους μας.

 

Η σειρά των (έστω και επιλεγμένων) ιστοριών του ιταλού maestro μαζί με την εφημερίδα (έστω κι αν αυτή χρησιμεύσει στο κτηνιατρείο του Μαρακιού ή στο πλύσιμο των πιάτων μου) στην τιμή των 4 με 5 ευρώ είναι σημαντικό απόκτημα για κάθε συλλέκτη ή φίλο των Disney Comics. Στην χειρότερη περίπτωση, προσωπικά, θα προτιμούσα να κόψω την "Ροσιάδα" (με όλο το θαυμασμό και την αγάπη μου προς τον Don) του Κόμιξ και τον Ντόναλντ (όφελος 6,4 ευρώ τον μήνα) ή -στην έσχατη ανάγκη- και το Μίκυ Μάους με τις πότε καλές και πότε μετριότατες ιστορίες (συνολικό όφελός 14 ευρώ τον μήνα) για να την προσθέσω στην συλλογή μου.

 

Αυτά, με όλο τον σεβασμό προς τις απόψεις που έχουν διατυπώσει τόσοι και τόσο εκλεκτοί φίλοι μου.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1830
  • Reputation:   13169
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3428 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

[...]

 

Στον δεύτερο δικό μας τόμο, αν και στο εξώφυλλο θα έχουμε το άλλο μισό από το εξώφυλλο του δεύτερου ιταλικού τόμου, οι ιστορίες θα είναι μάλλον επιλογή από τον τρίτο ιταλικό τόμο, καθώς η κεντρική ιστορία θα είναι η τέταρτη διάσταση. (Γιατί όχι διάσταση δέλτα, όπως στο πρωτότυπο, άραγε; )

 

[...]

 

Ο τίτλος ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΔΕΛΤΑ εκτός από ακριβής μετάφραση του πρωτότυπου τίτλου, είναι και η φράση που έχει ήδη χρησιμοποιηθεί σε ιστορίες με τον Μπιπ-Μπιπ και τον Καθ. Αινιγμούλη δημοσιευμένες στην Ελλάδα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να τη μεταφράσει ως Τέταρτη Διάσταση - αφού ήδη η σωστή μετάφραση έχει χρησιμοποιηθεί. Άσε που ο όρος 4η Διάσταση χρησιμοποιείται ευρέως στα μαθηματικά και σε άλλες επιστήμες με διαφορετική σημασία.

:down:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5279 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Χαίρομαι που θα απολαύσουμε μια σπουδαία ιστορία, την Topolino e la Dimensione Delta, https://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL++206-AP αδημοσίευτη στην Ελλάδα και 46η σε σύνολο 34000 ιστοριών στην βαθμολογία του Inducks. Προσωπικά είμαι τυχερός γιατί την έχω αποθηκευμένη στον υπολογιστή μου σε θαυμάσια scanlation εκλεκτού φίλου.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5465
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4216 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στο νέο Κόμιξ υπάρχει διαφήμιση για τα άπαντα:

 

post-25930-0-16162000-1501226009_thumb.jpg

 

Η σειρά θα λέγεται Μεγάλες Ιστορίες Disney, και η διαφήμιση επιβεβαιώνει ότι οι τόμοι θα είναι επτά, με τους ακόλουθους τίτλους:

  • Το φυλαχτό τού Αμούνδσεν
  • Η τέταρτη διάσταση
  • Ο μύθος τού ιπτάμενου Σκωτσέζου
  • Το μυστήριο των παστών γαρίδων
  • Το τελευταίο Μπαλαμπού
  • Ο άνθρωπος από το Ούλα-Ούλα
  • Οι πηγές των Μογγόλων

Οι περισσότερες βασικές ιστορίες είναι γνωστές, αλλά έχουμε και τη διάσταση δέλτα (έστω και ως τέταρτη!) ενώ ήδη γνωρίζουμε ότι στον πρώτο τόμο θα έχουμε και δύο ιστορίες αδημοσίευτες στην Ελλάδα. Ας ελπίσουμε ότι το μείγμα 50%-50% θα συνεχιστεί και στους υπόλοιπους τόμους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  544
  • Reputation:   3196
  • Achievement Points:  552
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

1 αδημοσίευτη εννοεις..Αν ειναι όντως οι 4 που έβαλες σε προηγούμενο ποστ σου...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3299
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  535
  • Reputation:   5347
  • Achievement Points:  535
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6095 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Εγω υποψιαζομαι πως μπορει να αφησουν εξω τις ιστοριες που δεν εγραψε ο ιδιος ο Σκαρπα.

Ισως γι'αυτο ξεκινανε απο τον 2ο τομο, επειδη ο 1ος εχει κυριως ιστοριες του Μαρτινα.

 

Πάντως έχει πολύ λογική αυτό αν κρίνουμε και από τις 4 ιστορίες του πρώτου τόμου που θα δημοσιευθούν αλλά και τις κεντρικές ιστορίες των επόμενων 6 τόμων. Όλες προέρχονται από τους πρώτους 4 ιταλικούς τόμους και είναι ιστορίες που μόνο έγραψε ο Σκάρπα. Επίσης οι σελίδες των ιστοριών που έγραψε και σχεδίασε ο Σκάρπα σε σχέση με όλο το υλικό του αντιστοιχεί περίπου σε 38-39 τόμους (από τους 102).

 

Έτσι σε περίπτωση που φέτος το εγχείρημα πετύχει και οι πωλήσεις είναι καλές εκδίδοντας τα επόμενα 2 χρόνια από 16 τόμους κάθε χρόνο (όπως έκαναν με Μπαρκς) θα καταφέρουν να συμπληρώσουν τα άπαντα του δημιουργού (όσων έγραψε και σχεδίασε) μέσα σε 3 καλοκαίρια.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5465
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4216 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 αδημοσίευτη εννοεις..Αν ειναι όντως οι 4 που έβαλες σε προηγούμενο ποστ σου...

Πράγματι. Νόμιζα ότι ο πρωταθλητής των πρωταθλητών δεν είχε δημοσιευτεί στην Ελλάδα.

Επεξεργασία από Kriton
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  252
  • Reputation:   1312
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3608 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

Δεν έχω διακρίνει αν θα υπάρχει αρίθμηση πάνω στους τόμους. Είδε κανείς τίποτα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάντως έχει πολύ λογική αυτό αν κρίνουμε και από τις 4 ιστορίες του πρώτου τόμου που θα δημοσιευθούν αλλά και τις κεντρικές ιστορίες των επόμενων 6 τόμων. Όλες προέρχονται από τους πρώτους 4 ιταλικούς τόμους και είναι ιστορίες που μόνο έγραψε ο Σκάρπα. Επίσης οι σελίδες των ιστοριών που έγραψε και σχεδίασε ο Σκάρπα σε σχέση με όλο το υλικό του αντιστοιχεί περίπου σε 38-39 τόμους (από τους 102).

 

Έτσι σε περίπτωση που φέτος το εγχείρημα πετύχει και οι πωλήσεις είναι καλές εκδίδοντας τα επόμενα 2 χρόνια από 16 τόμους κάθε χρόνο (όπως έκαναν με Μπαρκς) θα καταφέρουν να συμπληρώσουν τα άπαντα του δημιουργού (όσων έγραψε και σχεδίασε) μέσα σε 3 καλοκαίρια.

 

:beer:

Πολύ καλή σκέψη. Κοίταγα στο inducks χθες και κάπου εκεί μου έβγαιναν τα τομάκια όπως τα λες. 

 

Δεν έχω διακρίνει αν θα υπάρχει αρίθμηση πάνω στους τόμους. Είδε κανείς τίποτα;

Όχι δεν έχουν αρίθμηση. Και καλύτερα αφού θα είναι μπερδεμένες οι ιστορίες του Σκάρπα και όχι με τη σειρά χρονολογικά...

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32200
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  47
  • Reputation:   238
  • Achievement Points:  47
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2458 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Όχι δεν έχουν αρίθμηση. Και καλύτερα αφού θα είναι μπερδεμένες οι ιστορίες του Σκάρπα και όχι με τη σειρά χρονολογικά...

Σωστά... Δεν υπάρχει λόγος. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1156
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2801 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

πώς θα κριθει η μετριότητα?

 

με το προσωπικό γούστο του καθενός (άρα κάποιοι θα λένε ποσο τέλειοι ειναι οι τόμοι και κάποιοι ποσο "meh")

ή με το inducks (άρα κάποιοι θα λένε ποσο τέλειοι ειναι οι τόμοι και κάποιοι ποσο "meh")

 

η μετριότητα η δική σου ειναι το μεγαλείο ενός άλλου

η χάλια ιστορία σύμφωνα με το inducks ειναι η αγαπημένη κάποιου

 

O,τι δεν ειναι Μπαρκς ή Ροσα θεωρειται μετριο απο το φορουμ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31713
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  37
  • Reputation:   141
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2800 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Και κατι για το ιντακς το οποιο εχουμε αναγαγει στον απολυτο κριτη ιστοριων ντισνευ...πραγματι ως μεσο καταγραφης,ως αρχειοθετηση ιστοριων και καλλιτεχνων ειναι απιστευτο εργαλειο...αλλα αυτο με τις βαθμολογιες τι το βλεπετε;; αφου ζητημα να ψηφιζουν πενηντα ατομα :/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να μπαίνουν στην τύχη οι ιστορίες σε όλα τα περιοδικά λοιπόν, αφού τόσο το προσωπικό γούστο του καθενός όσο και οι βαθμολογίες στο inducks δεν είναι καλά κριτήρια επιλογής.

 

:banana:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Και κατι για το ιντακς το οποιο εχουμε αναγαγει στον απολυτο κριτη ιστοριων ντισνευ...πραγματι ως μεσο καταγραφης,ως αρχειοθετηση ιστοριων και καλλιτεχνων ειναι απιστευτο εργαλειο...αλλα αυτο με τις βαθμολογιες τι το βλεπετε;; αφου ζητημα να ψηφιζουν πενηντα ατομα :/

Εντάξει, 50 - 100 άτομα ψηφίζουμε συχνά, αλλά είμαστε πιστεύω αρκετοί για να δοθεί ένας σχετικός μπούσουλας για το πού κυμαίνεται η κάθε ιστορία. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4305
  • Reputation:   34111
  • Achievement Points:  4429
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Υπέροχα νέα αν και μέχρι να γίνει αποκάλυψη το φάγαμε σχεδόν το Καλοκαίρι... Αλλά χαίρομαι που πάλι θα πιάσω τόμους στα χέρια μου με συγκεντρωμένες ιστορίες των πολυαγαπημένων μου παπιών... Εύχομαι από καρδιάς να πάει καλά το όλο εγχείρημα και να ανεβάσει τις κυκλοφορίες της εφημερίδας και οι τόμοι να μας κάνουν συντροφιά και τα επόμενα Καλοκαίρια!!!

:hop: :hop: :hop: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36522
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν υπάρχει άτομο που παρακολουθεί τις συζητήσεις μας από την καθημερινή ,γέλια που θα κάνει μαζί μας .Τους την φέραμε ,θα κορδώνονται ,τόσο καιρό τους παιδεύαμε και την τελευταία στιγμή τους δώσαμε κάτι που δεν το περιμένανε .

 Σκάρπα λοιπόν ,τέλεια επιλογή λίγο αργά αλλά έτσι κάνανε ολες οι εφημερίδες ,τον Αύγουστο βάλανε (για κάποιο λόγο ) τις κομιξοπροσφορές τους .

 Θέλω να ελπίζω να εκδοθούν τα άπαντα .Πως θα γίνει αυτό αφού οι τόμοι θα κοπόυν στα 2 και λογικά γιατί 360 σελίδες σαν ένθετο είναι πολύ ; Αν οι 7 τόμοι είναι για σφυγμομέτρηση και πάνε όλα καλά να συνεχιστεί και πέραν του καλοκαιριού . Οπως πέρσι οι τόμοι της Ανούμπις από το έθνος (τώρα που την αγόρασε ο Σαββίδης λέτε να δούμε στο μέλλον κάποια προσφορά ; 0που είχαν αναγγείλει 6 στην αρχή αλλά κατόπιν συνεχίστηκαν .Ποιος μίλησε μόνο για καλοκαίρι ,μπορεί να δώσουν 7 τώρα 7 τα Χριστούγεννα και ούτε καθεξής , ώστε στον χρόνο να έχουμε έναν αρκετά καλό αριθμό τόμων .

 Αντε λιγότερο από 24 ώρες και εμείς οι Αθηναίοι θα  έχουμε τον πρώτο τόμο στα χέρια μας . 

 

εδιτ : Οσο για τον κόσμο που έφυγε για αδεια όντος η προσφορα θα έπρεπε να βγει μια εβδομάδα τουλάχιστον πριν ,γιατι το πρώτο μεγάλο κύμα των αδειούχων έχει φύγει από σήμερα.Πάντως δεν ανησυχώ το αν το μάθουν ότι θα κυκλοφόρησει ,διακοπές -διακοπές την Κυριακή όλοι στα πρακτορεία τύπου είναι για να δούν τι παίζει . Ευτυχώς η Καθημερινή φάτσα φόρα είναι ,θα την δουν .

Επεξεργασία από Βασιλεύς των κόμικς
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5465
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4216 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εντάξει, 50 - 100 άτομα ψηφίζουμε συχνά, αλλά είμαστε πιστεύω αρκετοί για να δοθεί ένας σχετικός μπούσουλας για το πού κυμαίνεται η κάθε ιστορία. 

Ούτε κατά διάνοιαν δεν είναι αρκετοί για να αντιπροσωπεύσουν ένα πληθυσμό εκατοντάδων χιλιάδων. Το δείγμα είναι εξαιρετικά μικρό, είναι δηλητηριασμένο (ένας εδώ μέσα ισχυρίστηκε πριν κάποια χρόνια ότι έβαλε σε κάποια ιστορία μηδέν, για να «διορθώσει» τη βαθμολογία, κάτι που μπόρεσε να δουλέψει ακριβώς διότι το δείγμα είναι απελπιστικά μικρό) και, στην καλύτερη περίπτωση, το μόνο θα μπορούσε να εκφράσει αυτή η βαθμολογία είναι η άποψη μιας ελιτίστικης ομάδας, που θεωρεί πως, οτιδήποτε δεν είναι Μπαρκς ή Ρόζα στα καλύτερά τους, είναι σκουπίδια, λες και δεν υπάρχουν άλλες διαβαθμίσεις ανάμεσα στο 0 και στο 10. Δεν μπορεί, όμως, να εκφράσει ούτε αυτό, μια και όλες οι ιστορίες έχουν βαθμολογία επτά κόμμα τόσο. Το να παίζουμε με τα δεκαδικά, σε ένα τόσο μικρό δείγμα και να βγάζουμε συμπεράσματα, το μόνο που δείχνει είναι ότι δεν ξέρουμε στατιστική.

 

Ο μόνος τρόπος, που θα μπορούσε να σημαίνει κάτι αυτή η βαθμολογία, είναι να είχαμε χιλιάδες ψήφους, από άτομα που βαθμολόγησαν όλες τις ιστορίες, που έχουν διαβάσει. Δεδομένου ότι κάτι τέτοιο δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει, αφού μιλάμε για χιλιάδες ιστορίες (εγώ, ας πούμε, δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνω, διότι η ζωή είναι πολύ μικρή), το να δοθεί η δυνατότητα βαθμολόγησης των ιστοριών ήταν μία καλή ιδέα, που απέτυχε όμως στην υλοποίηση.

 

Από εκεί και πέρα, όταν μιλάμε για επιλογή ιστοριών, η εναλλακτική δεν είναι ή βαθμολογία I.N.D.U.C.K.S. ή τυχαίες ιστορίες. Η διαδικασία επιλογής ιστοριών, που τόσο κατακρίνουμε αυτούς, που την κάνουν, είναι κάτι εξαιρετικά δύσκολο και πολύ πιο περίπλοκο από το να διαλέξεις έναν τίτλο από έναν κατάλογο. Κάποτε την είχε περιγράψει ο Gary Leach (γράφοντας ως Gary Gabner) τής Gladstone. Παραθέτω το άρθρο του στο τέλος, μια και νομίζω ότι έχει ενδιαφέρον.

 

Τέλος, ωραίο είναι να συζητάμε τι μας αρέσει και τι δεν μας αρέσει, αλλά όχι και να προσπαθούμε να το επιβάλουμε στους άλλους. Είμαι πολύ ευτυχής, που η επιλογή ιστοριών δεν έχει ανατεθεί σ' εκείνους που κάνουν πιο έντονα αισθητή την παρουσία τους στο Greek Comics. Εγώ, π.χ., θέλω να διαβάσω ιστορίες με το Λυκόπουλο και, από τη στιγμή που είδα ότι υπάρχει ιστορία πενήντα σελίδων με τους επτά νάνους σχεδιασμένη από τον Σκάρπα, έχω έντονη περιέργεια να την διαβάσω κι αυτήν κι ας μην έχω ιδέα περί τίνος πρόκειται. Ίσως η Καθημερινή να μου δώσει την ευκαιρία, μέσω των απάντων, να διαβάσω αυτές τις ιστορίες, Δεν μπορώ να ζητήσω κάτι περισσότερο.

 

post-25930-0-59715000-1501272570_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ούτε κατά διάνοιαν δεν είναι αρκετοί για να αντιπροσωπεύσουν ένα πληθυσμό εκατοντάδων χιλιάδων. Το δείγμα είναι εξαιρετικά μικρό, είναι δηλητηριασμένο (ένας εδώ μέσα ισχυρίστηκε πριν κάποια χρόνια ότι έβαλε σε κάποια ιστορία μηδέν, για να «διορθώσει» τη βαθμολογία, κάτι που μπόρεσε να δουλέψει ακριβώς διότι το δείγμα είναι απελπιστικά μικρό) και, στην καλύτερη περίπτωση, το μόνο θα μπορούσε να εκφράσει αυτή η βαθμολογία είναι η άποψη μιας ελιτίστικης ομάδας, που θεωρεί πως, οτιδήποτε δεν είναι Μπαρκς ή Ρόζα στα καλύτερά τους, είναι σκουπίδια, λες και δεν υπάρχουν άλλες διαβαθμίσεις ανάμεσα στο 0 και στο 10. Δεν μπορεί, όμως, να εκφράσει ούτε αυτό, μια και όλες οι ιστορίες έχουν βαθμολογία επτά κόμμα τόσο. Το να παίζουμε με τα δεκαδικά, σε ένα τόσο μικρό δείγμα και να βγάζουμε συμπεράσματα, το μόνο που δείχνει είναι ότι δεν ξέρουμε στατιστική.

 

Ο μόνος τρόπος, που θα μπορούσε να σημαίνει κάτι αυτή η βαθμολογία, είναι να είχαμε χιλιάδες ψήφους, από άτομα που βαθμολόγησαν όλες τις ιστορίες, που έχουν διαβάσει. Δεδομένου ότι κάτι τέτοιο δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει, αφού μιλάμε για χιλιάδες ιστορίες (εγώ, ας πούμε, δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνω, διότι η ζωή είναι πολύ μικρή), το να δοθεί η δυνατότητα βαθμολόγησης των ιστοριών ήταν μία καλή ιδέα, που απέτυχε όμως στην υλοποίηση.

 

Από εκεί και πέρα, όταν μιλάμε για επιλογή ιστοριών, η εναλλακτική δεν είναι ή βαθμολογία I.N.D.U.C.K.S. ή τυχαίες ιστορίες. Η διαδικασία επιλογής ιστοριών, που τόσο κατακρίνουμε αυτούς, που την κάνουν, είναι κάτι εξαιρετικά δύσκολο και πολύ πιο περίπλοκο από το να διαλέξεις έναν τίτλο από έναν κατάλογο. Κάποτε την είχε περιγράψει ο Gary Leach (γράφοντας ως Gary Gabner) τής Gladstone. Παραθέτω το άρθρο του στο τέλος, μια και νομίζω ότι έχει ενδιαφέρον.

 

Τέλος, ωραίο είναι να συζητάμε τι μας αρέσει και τι δεν μας αρέσει, αλλά όχι και να προσπαθούμε να το επιβάλουμε στους άλλους. Είμαι πολύ ευτυχής, που η επιλογή ιστοριών δεν έχει ανατεθεί σ' εκείνους που κάνουν πιο έντονα αισθητή την παρουσία τους στο Greek Comics. Εγώ, π.χ., θέλω να διαβάσω ιστορίες με το Λυκόπουλο και, από τη στιγμή που είδα ότι υπάρχει ιστορία πενήντα σελίδων με τους επτά νάνους σχεδιασμένη από τον Σκάρπα, έχω έντονη περιέργεια να την διαβάσω κι αυτήν κι ας μην έχω ιδέα περί τίνος πρόκειται. Ίσως η Καθημερινή να μου δώσει την ευκαιρία, μέσω των απάντων, να διαβάσω αυτές τις ιστορίες, Δεν μπορώ να ζητήσω κάτι περισσότερο.

 

attachicon.gifusa22.jpg

Δεν συμφωνώ καθόλου. Εσύ ισχυρίζεσαι ότι ο αριθμός των 50 - 100 ατόμων που ψηφίζουμε σήμερα τακτικά για τις διάφορες ιστορίες, δεν είναι αρκετός ούτε καν για να δώσει έναν μπούσουλα. 

 

Κι όμως οι διάφορες ιστορίες που καταφέρνουν να καταλάβουν μία καλή θέση, γύρω στο πρώτο 5χίλιαρο, είναι κατά γενική ομολογία καλές. Εξαιρούνται φυσικά οι ιστορίες του Barks, για τις οποίες σίγουρα δεν μπορείς να εμπιστευτείς θέσεις, γιατί είναι ίσως ο μοναδικός υπερτιμημένος δημιουργός. Φυσικά, το αξίζει λόγω του ότι έχτισε το ντισνεϋκό σύμπαν. Αλλά το γνωρίζεις και πορεύεσαι τελικά σύμφωνα με αυτό. 

Οκ, εγώ προσωπικά και οι περισσότεροι απ' όσους γνωρίζω εδώ μέσα, κρίνουν ως καλές / πολύ καλές / άριστες τις ιστορίες που έχουν καταλάβει υψηλές θέσεις. αφού τις διαβάζουν. Αυτό κατά πόσον θα μπορούσε να θεωρηθεί τυχαίο και συμπτωματικό; 

Το ενδεχόμενο που μπορεί να σε παρασύρει στο inducks, είναι μόνο το να έχει μία καλή ιστορία ελάχιστες ψήφους, με αποτέλεσμα να χαθεί σε έναν κυκεώνα της εικοστής π.χ. χιλιάδας. Αυτό είναι ένα πρόβλημα. Αναπόφευκτο όμως.  

Το αντίθετο όμως δεν μπορεί να σε παρασύρει, και εκεί είναι το καλό του inducks. Εφόσον μία ιστορία είναι σε καλή θέση, σημαίνει ότι έχει δεχθεί πολλές ψήφους, και γενικότερα έχει κριθεί και αξιολογηθεί από το κοινό. Αυτό σημαίνει ότι εκεί πατάς σε σταθερό έδαφος. Και γι' αυτό λέμε πολλοί, ότι θα ήταν καλό το να το χρησιμοποιεί σαν εργαλείο ο editor  (μπορεί κιόλας να το χρησιμοποιεί ούτως ή άλλως ήδη). 

Φυσικά και οι ιστορίες που βρίσκονται στην τελευταία χιλιάδα δεν βρίσκονται τυχαία εκεί. Το 80% των ιστοριών που θα δεις, είναι πολύ χαμηλού επιπέδου. 

Το πρόβλημα του inducks είναι μόνο αυτό που είπαμε, ότι επικρατεί ένα χάος ανάμεσα στα νούμερα π.χ. 10.000 - 30.000, όπου οι ιστορίες είναι λίγο πολύ μπερδεμένες, λόγω λίγων ψήφων και μικρής ή ανύπαρκτης διαφοράς δεκαδικών ψηφίων. 

Το inducks όμως χρησιμεύει ουσιαστικά για να ανιχνεύσεις τις κατά ένα μεγάλο ποσοστό ελεγμένα καλές ιστορίες. Μέχρι εκεί. 

Όσο πιο πολλοί ψηφίζουν τώρα, τόσο το καλύτερο, γιατί τόσο πιο πολλές καλές ιστορίες θα αναδεικνύονται με υψηλές βαθμολογίες και τόσο πιο πολλές χάλια ιστορίες θα χαντακώνονται, με αποτέλεσμα να μειώνεται αυτός ο αριθμός των 20.000 περίπου ιστοριών που έχουν ουσιαστικά τον ίδιο βαθμό, χωρίς να έχουν όμως και την ίδια ποιότητα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είμαι πολύ ευτυχής, που η επιλογή ιστοριών δεν έχει ανατεθεί σ' εκείνους που κάνουν πιο έντονα αισθητή την παρουσία τους στο Greek Comics.

 

Σίγουρα; Γιατί βλέπω πως όσες από τις ιστορίες που είχα προτείνει έχουν δημοσιευτεί, σου άρεσαν αρκετά.

 

Παραθέτω τις βαθμολογίες σου, με τη σειρά που έχουν οι ιστορίες στην κατάταξη του inducks, παρατηρώντας τα 10άρια στο πάνω μέρος της λίστας.

 

L'isola del tesoro - 10/10 

Topolino e il passaggio al Tor Korgat - 8/10 

Topolino e il Grande Mare di Sabbia - 9,5-10/10 

Tunnel of Love - 10/10

Topolino e la promessa del gatto - 10/10 

Eta Beta e il Buz Pappapianeti - 7,5-8/10 

Topolino e il congegno Zweistein - 8,5-9/10 

Paperinik e il passato senza futuro - 9,5-10/10 

Topolino e il teatrino di Bambolier - 10/10 

Paperino, Zio Paperone e una questione di piume 8/10 

Zio Paperone e il veliero d'argento - 7,5-8/10 

Topolino e il codice armonico - 6,5-7/10 

Topolino e il mistero di Borgospettro - 8-9/10 

Topolino e la stella che cadde e tornò nel cielo - 8-9/10 

Paperinik e il segreto di Fantomius - 8/10 

Paperinik e il castello dei segreti - 6,5/10 

Paperino e la conca cristallina - 7-7,5/10 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Σίγουρα; Γιατί βλέπω πως όσες από τις ιστορίες που είχα προτείνει έχουν δημοσιευτεί, σου άρεσαν αρκετά.

 

Παραθέτω τις βαθμολογίες σου, με τη σειρά που έχουν οι ιστορίες στην κατάταξη του inducks, παρατηρώντας τα 10άρια στο πάνω μέρος της λίστας.

 

L'isola del tesoro - 10/10 

Topolino e il passaggio al Tor Korgat - 8/10 

Topolino e il Grande Mare di Sabbia - 9,5-10/10 

Tunnel of Love - 10/10

Topolino e la promessa del gatto - 10/10 

Eta Beta e il Buz Pappapianeti - 7,5-8/10 

Topolino e il congegno Zweistein - 8,5-9/10 

Paperinik e il passato senza futuro - 9,5-10/10 

Topolino e il teatrino di Bambolier - 10/10 

Paperino, Zio Paperone e una questione di piume 8/10 

Zio Paperone e il veliero d'argento - 7,5-8/10 

Topolino e il codice armonico - 6,5-7/10 

Topolino e il mistero di Borgospettro - 8-9/10 

Topolino e la stella che cadde e tornò nel cielo - 8-9/10 

Paperinik e il segreto di Fantomius - 8/10 

Paperinik e il castello dei segreti - 6,5/10 

Paperino e la conca cristallina - 7-7,5/10 

Και φυσικά, τί βαθμολογία έχουν στο inducks, οι ιστορίες αυτές που αξιολογήθηκαν από την συντριπτική πλειοψηφία στο GC και όχι μόνο, ως πάρα πολύ καλές; Για να ελέγξουμε λίγο και την αξιοπιστία του inducks και του αριθμού των βαθμολογητών. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  252
  • Reputation:   1312
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3608 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

Αν υπάρχει άτομο που παρακολουθεί τις συζητήσεις μας από την καθημερινή ,γέλια που θα κάνει μαζί μας .Τους την φέραμε ,θα κορδώνονται ,τόσο καιρό τους παιδεύαμε και την τελευταία στιγμή τους δώσαμε κάτι που δεν το περιμένανε .

 

Για μια εφημερίδα, θα ήταν λίγο οξύμωρο να πληρώνει άτομο ώστε να μπαίνει στο φόρουμ και να βλέπει τι λέμε… Στο κάτω κάτω πόσοι είμαστε, εδώ, ενεργοί με Ντίσνεϋ; 50 άτομα; Δηλαδή τίποτα.

Από την άλλη, μπορεί να υπάρχει όντως κάποιος από την καθημερινή, που να διαβάζει το φόρουμ, αλλά περισσότερο με δική του πρωτοβουλία και επειδή απλά θα το έκανε έτσι κι αλλιώς, ακόμη κι αν δεν δούλευε στην εφημερίδα. Ποτέ δεν ξέρεις. 

 

Οπως πέρσι οι τόμοι της Ανούμπις από το έθνος (τώρα που την αγόρασε ο Σαββίδης λέτε να δούμε στο μέλλον κάποια προσφορά ; 

 

100%. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην εκδώσει. DC 120+ σελίδες, το λιγότερο, και αυτή τη φορά, σκληρόδετα.Τα κομιξ πουλάνε απίστευτα ως προσφορά σε εφημερίδες, σε αντίθεση με τα cd μουσικής και τα dvd ταινιών, που είναι πια ξεπερασμένα στις ηλικίες 40-.

Επεξεργασία από Onerlot
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1156
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2801 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Για να ασχολεισαι με το inducks σημαινει οτι εισαι λιγο πολυ ''αρρωστος'' με τα Ντισνευ, οποτε πιθανοτατα θα αγορασεις ουτως ή αλλως το ΜΜ ή καποιο αλλο περιοδικο γιατι αυτο κανεις τοσα χρονια.

 

Στην πραξη δηλαδη θα το παρεις το τευχος ο,τι και αν λεει το inducks και απλως μετα θα πεις αν οι προσδοκιες που ειχες με βαση την βαθμολογια βγηκαν ή οχι.

 

Λιγοι πιστευω αποφασιζουν αν θα αγορασουν ενα τευχος με βαση την βαθμολογια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3299
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  535
  • Reputation:   5347
  • Achievement Points:  535
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6095 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Για να ασχολεισαι με το inducks σημαινει οτι εισαι λιγο πολυ ''αρρωστος'' με τα Ντισνευ, οποτε πιθανοτατα θα αγορασεις ουτως ή αλλως το ΜΜ ή καποιο αλλο περιοδικο γιατι αυτο κανεις τοσα χρονια.

 

Στην πραξη δηλαδη θα το παρεις το τευχος ο,τι και αν λεει το inducks και απλως μετα θα πεις αν οι προσδοκιες που ειχες με βαση την βαθμολογια βγηκαν ή οχι.

 

Λιγοι πιστευω αποφασιζουν αν θα αγορασουν ενα τευχος με βαση την βαθμολογια.

Λιγοι πιστευω αποφασιζουν αν θα αγορασουν ενα τευχος με βαση την βαθμολογια.

Προσωπικά τα τελευταία χρόνια για να αγοράσω ένα τεύχος βλέπω ιστορίες στο inducks, ποιοι είναι σεναριογράφοι και σχεδιαστές και κάποια από τα σχόλια στο forum! Βοηθάει και ότι στην Κύπρο τα τεύχη έρχονται με καθυστέρηση μερικών εβδομάδων
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.