Μετάβαση στο περιεχόμενο

Rise of the Guardians [ Πέντε θρύλοι, (Οι) ] (2012)


Θρηνωδός

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

1.jpg2.jpg3.jpg

 

Ήθελα καιρό να κάνω την παρουσίαση αυτής της ταινίας αλλά περίμενα να την ξαναδώ για να την έχω φρέσκια. Το έχω ξαναπεί ότι το "Rise of the Guardians" είναι προσωπικά η καλύτερη ταινία της DreamWorks και στο τοπ10 των αγαπημένων μου. Περιέχει ένα ensemble διάφορων λαϊκών μύθων, δοξασιών και ιστοριών από διάφορες χώρες με μια πολύ ενδιαφέρουσα και πρωτότυπη πλοκή βασισμένη στα βιβλία "The Guardians of Childhood" του William Joyce.

 

Στη Γη λοιπόν υπάρχουν και ζουν κρυμμένοι διάφοροι αγαπημένοι χαρακτήρες. Ο Άγιος Βασίλης Nicholas St. North ζει στον βόρειο πόλο και κάθε Χριστούγεννα μοιράζει καλοφτιαγμένα παιχνίδια σε όλα τα παιδιά του κόσμου, το κουνέλι του Πάσχα E. Aster Bunnymund ζωγραφίζει και μοιράζει κάθε Απρίλη αυγά, ο κύριος Sandman φροντίζει να έχουν όλοι ευχάριστα όνειρα, η νεράιδα των δοντιών Toothiana μαζεύει με τον στρατό της από πιο μικρές νεράιδες τα δοντάκια κάτω από τα απανταχού μαξιλάρια..αλλά υπάρχει και ένας παγωμένος έφηβος που κανείς πλέον πιστεύει ότι υπήρξε, ο Jack Frost. Αυτοί οι πέντε, με την βοήθεια του Man in the Moon, αποτελούν τους φρουρούς που θα παλέψουν ενάντια στο σκότος του Μπαμπούλα.

 

4.jpg5.jpg

 

Αν τα παιδιά σταματήσουν να πιστεύουν στην ύπαρξη αυτών των πλασμάτων, σιγά σιγά γίνονται αόρατοι και παύουν να υπάρχουν. Όταν επιστρέφει από την αφάνεια ο Boogey Man και σαμποτάρει το Πάσχα, τον κούνελο και την νεράιδα, σιγά σιγά τα παιδιά σταματούν να πιστεύουν και η κυριαρχία του Μπαμπούλα στην Γη, μέσα στην σκοτεινιά και την λύπη γίνεται όλο και πιο πραγματική. 

 

Το premise της ταινίας μπορεί να φαίνεται λίγο παιδικό αλλά κάθε άλλο. Ο κούνελος με την φωνή του Χιού Τζάκμαν είναι ένας Αυστραλός βλάχος που συνεχώς ψήνεται για καβγά και ο Αη Βασίλης είναι ένας Ρώσος με πούρο και τίγκα στα τατουάζ. Η ταινία έχει πετύχει στο να δημιουργήσει πολύ ενδιαφέροντες χαρακτήρες που παρότι βασίζονται σε γνωστές φολκλορ φιγούρες που είναι πλέον στα όρια του τετριμμένου, έχουν μερικά ιδιαίτερα φρέσκα χαρακτηριστικά. Το animation είναι πανέμορφο και η ταινία, παρότι σχετικά επιτυχημένη στις εισπράξεις, δεν δέχθηκε και τις καλύτερες κριτικές με αποτέλεσμα να παγώσει κάθε ενέργεια σίκουελ. Νομίζω ότι ξένισε πολλούς το πλήθος των χαρακτήρων αντί της εστίασης σε έναν, εγώ πάλι την απολαμβάνω κάθε φορά που την βλέπω και την προτείνω σε άπαντες. :) Πολύ δυνατό και το soundtrack από τον εξαιρετικό Alexandre Desplat που έχει κάνει Harry Potter μεταξύ άλλων.

 

6.jpg7.jpg8.jpg

 

Στην Ελληνική μεταγλώττιση συμμετέχουν (από greektoons.org):

 

Τζακ Φροστ: Αντίνοος Αλμπάνης
Βόρειος: Κώστας Τριανταφυλλόπουλος
Πασχαλινό Λαγουδάκι: Βασίλης Μήλιος
Νεράιδα των Δοντιών: Στεφανία Φιλιάδη
Πίσσας: Χριστόδουλος Στυλιανού
Τζέιμι: Αρσένιος Χαλκιόπουλος
Συμμετέχουν: Ηλίας Ζερβός, Τζίνη Παπαδοπούλου, Κατερίνα Γκίρκις, Χρήστος Θάνος. Παιδικές φωνές: Μυρτώ Ορφανάκου, Φοίβη Ορφανάκου, Ρόζυ Παπαϊωάννου, Μαρία Άννα Βλαχοδήμου, Νεφέλη Παπασταθοπούλου, Νικόλας Λαμπαδαρίδης, Δημήτρης Βουλγαρίδης, Γιάννης Βουλγαρίδης

 

 
 
[imdb=tt1446192]
 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36522
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν και φαν του κλασικού σχεδίου ,και όχι του κομπιουτεράιζ μου άρεσε σαν ιστορία , σενάριο , μουσική και το παίξιμο (φωνής) των Τζάκμαν , Μπάλντουιν , Πάιν . Η μεταγλώττιση στα Ελληνικά δεν μου άρεσε. Αντιθέτως από την αμερικάνικη κοινή γνώμη ,μου άρεσε που η ταινία εστίαζε και στους 5 χαρακτήρες αντίς σε ένα . Θα ήθελα ένα σίκουελ .

  Ταινία που τώρα πια κοσμεί την ταινιοθήκη μου.    

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2887 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Πότε παίχτηκε αυτή η ταινία και δεν κατάλαβα ρούπι; Πάντως το σενάριό της είναι πολύ ενδιαφέρον διότι ο άνθρωπος δεν ζει χωρίς φαντασία :up: .Η οποία είναι και μια από τις κινητήριες δυνάμεις όπως και το αλατοπίπερο στην ζωή. :up:

Επεξεργασία από ΤασίαΚούτ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.