Μετάβαση στο περιεχόμενο

Dio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
WORLD WAR HULK
Σενάριο/Kείμενα:
Greg Pak
Σχέδιο:
John Romita Jr., Klaus Janson
Σχέδιο εξωφύλλου:
David Finch
Hμερ. έκδοσης:
18-07-2017
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
16.5 x 25.0
Σελίδες:
228
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Σαββας Αργυρου
Χρωματισμός:
Christina Strain
Επιμέλεια:
Χάιδω Παπαβασιλείου
Πρωτότυπος τίτλος:
World War Hulk (2007) 01-05
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-436-478-7
Ονομαστική τιμή:
20,99€
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6421
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3898 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

WORLDWARHULK_0001.jpg  WORLDWARHULK_0001z.jpg
 
 
Aλλη μία έκδοση της Οξύ με JRJ λοιπόν και πριν ρωτήσετε, όχι, δεν είμαι fanboy του απλά τυχαίνει  :blob7: 
Η έκδοση στα γνωστά πλέον στάνταρ της εταιρείας με το εισαγωγικό σημείωμα και τα εναλλακτικά εξωφυλλάκια να την ομορφαίνουν. Όσον αφορά την ιστορία μην περιμένετε κάτι εξαιρετικό σεναριακά (αν θέλετε κάτι τέτοιο, διαβάστε το ακριβώς προηγούμενο arc του αγαπημένου μας κτήνους , το Planet Hulk). Εδώ θα βρείτε το παλιό απλό και καλό, μπλοκμπαστερικό ξυλίκι. Καλοκαίρι είναι, ζέστη έχει, δεν είμαστε για να ζοριζόμαστε. :surf: Απλά τα πράγματα 1+1 κάνουν 2. Ο Χαλκ είναι τσαντίλας, έρχεται από άλλο πλανήτη που τον είχαν εξορίσει οι ήρωες της γης, με μοναδικό σκοπό να εκδικηθεί την απώλεια της αγαπημένης του και να σπάσει τα μούτρα όλων των ηρώων έναν προς ένα.Και το κάνει! Τι άλλο δηλαδή θα θέλατε από το πρασινοτόμαρο, κοέλιο και ντοστογέβσκι; Οχι. Απλό,ποικίλο, διασκεδάστικό και αλήτικο ξυλίκι. :slap:  :spidey_yeah_that: 
 
Σύνοψη από Public:
Παράθεση

"Αφού έχει εκδιωχθεί από μία ομάδα ‘ηρώων’ της Marvel στον άγριο εξωγήινο πλανήτη Sakaar, ο Hulk σπάει τα δεσμά του σκλάβου και επιστρέφει στη Γη για να πάρει τρομακτική εκδίκηση εναντίον των Iron Man, Reed Richards (Mr. Fantastic), Dr. Strange, Black Bolt, και σε όποιον κυριολεκτικά βρεθεί στο δρόμο του! Ο Hulk μπορεί να κόψει αυτόν τον πλανήτη στη μέση και σε αυτό το βιβλίο είναι πραγματικά θυμωμένος! 

Το ‘World War Hulk’ είναι ένα από τα καλύτερα crossover blockbuster βιβλία κόμικς της Marvel και ένα από τα κορυφαία σε πωλήσεις! Εσύ θα την παλέψεις; "

 

 
 
 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σήμερα το πήρες ή χθες; Για να ξέρω τι πραγματική ημερομηνία έκδοσης θα βάλω. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6421
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3898 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εχθές με ειδοποίησαν και το πήρα, αλλά στο σάιτ τους γράφει ακόμα για 21/7. :thinking: Πρώτη φορά κυκλοφορούν κάτι νωρίτερα από την προβλεπόμενη ημερομηνία κυκλοφορίας.. 

Επεξεργασία από Dio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Έτσι και αλλιώς η μέρα που τα τυπώνουν και η μέρα που διατίθενται για πρώτη φορά διαφέρει πάντα. Εμείς προσπαθούμε να βρίσκουμε την δεύτερη. Απλά υποψιάζομαι πως το πάμπλικ γράφει την πρώτη για να μην φαίνεται μακρινή η ημερομηνία διάθεσης και το διαθέτει αργότερα με την ησυχία του. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  731
  • Reputation:   6922
  • Achievement Points:  745
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

η έκδοση πρέπει να μετονομαστει στo:

 

Άπαντα του John Romita Jr.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2865 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

θα ήθελα, να του ρίξω μια ματιά. Ο πράσινος γίγαντας, έχασε την αγαπημένη του διότι εκείνη τον εγκατέλειψε και εκείνος αγρίεψε  :lol: Το θυμάμαι αυτό από την σειρά  wolverine versus Hulk.Συν των άλλων θυμάμαι φάσεις όπου αθώοι πλήρωναν τα σπασμένα ύστερα από κάθε τηλεφώνημα του ανθρώπου Hulk προς την αγαπημένη του.Το οποίο και έμενε αναπάντητο.Εκεί λοιπόν, τα έπαιρνε άγρια στην κρανιακή κοιλότητα και τότε όλοι έβλεπαν μια άλλλη πλευρά του φιλήσυχου ειρηνιστή τύπου. Τον Halk .Ακολούθως θυμάμαι και  την σκηνή όπου ο Hulk κόβει τον Λύκομάτη στα δύο όπου και γέλασα με την καρδιά μου. :lol: Πάντως, το τεύχος αυτό θα έχει πολύ μα πολύ πλάκα. :clap2: ( ο συγκεκριμένος ήρωας κατηγορήθηκε από φανατικούς της Οικολογίας ότι προσβάλει τους Οικολόγους όπως και εκείνους που δίνουν αγώνα για την υπεράσπιση του περιβάλλοντος-Γιατί; διότι εκφράζει την δύναμη της φύσης και κάτι τέτοια) το πιστεύετε αυτό;  :lol: Περιμένουμε νέες άγριες πρασινωπές καταστάσεις.

Επεξεργασία από ΤασίαΚούτ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

το συγκεκριμένο κόμικ απευθύνεται σε 2 κατηγορίες

 

- τους πολύ νέους που ανακαλύπτουν τα κόμικ/superheroes/marvel και χαίρονται με αυτά

 

- τους φανατικούς μαρβελακηδες που διαβάζουν τα πάντα καλά και κακά και θέλουν το event της εταιρίας στη συλλογή τους

 

οι υπόλοιποι αφήστε το, κλασικό superhero/marvel χωρίς νόημα και ουσία.. βέβαια αυτό δεν το κάνει κακό, είναι κάλο σε αυτό που κάνει :collapse::lmao:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το graphic novel αυτό έχει την τιμητική του, καθώς είναι το πρώτο κόμικ που διάβασα το 2019. :) 

 

Σαν ρηχός και νεανικός χαρακτήρας που είμαι, μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά. :P Γίνονται πολλές αναφορές για το πώς έφτασε ο Hulk να αποκτήσει αυτό τον εκρηκτικό και γεμάτο οργή χαρακτήρα του, σε τέτοιον βαθμό που με έψησε να διαβάσω και την ιστορία που τα ξεκινάει όλα. :wow:  Θα συμφωνήσω ότι το μεγαλύτερο μέρος της πλοκής είναι οι σφοδρότατες μάχες ανάμεσα στον Hulk και σε μία πλειάδα από χαρακτήρες, όπως υπερήρωες, εξωγήινους, αλλά και τον Στρατό των ΗΠΑ. Βλέπουμε έναν πρωταγωνιστή να πνίγεται στην κυριολεξία από οργή, που δεν είναι αδικαιολόγητη, αν αναλογιστούμε τι συμφορές τον βρήκαν από τότε που εξορίστηκε. Αυτόν τον πόνο νομίζω ότι τον εισπράττει ο αναγνώστης σχεδόν σε κάθε καρέ. Συνεχώς έπαιζε με τα συναισθήματά μου, καθώς δεν ήταν λίγες οι φορές που τον δικαιολογούσα σαν να ήταν θύμα, ενώ άλλες τον κατέκρινα σαν να ήταν ο απόλυτος villain. Παρόμοια συναισθήματα, κατά συνέπεια, μου έβγαλαν και οι έτεροι πρωταγωνιστές  (εκείνοι που τον εξόρισαν, αλλά και οι φίλοι τους). Όπως και να έχει όμως έριξε (αλλά κι έφαγε) το ξύλο της αρκούδας. :lol:  Το φινάλε αφήνει αμφότερες τις πλευρές να μετρούν τις πηγές τους, ενώ αφήνει υποσχέσεις για συνέχεια. Γενικά μιλάμε για την δυνατή κατάληξη (?) μίας τραγικής ιστορίας (του Planet Hulk αν δεν κάνω λάθος), με πρωταγωνιστή έναν υπερήρωα που τον τελευταίο καιρό δεν κάνει αισθητή την παρουσία του. 

 

Από το σχέδιο δηλώνω εντυπωσιασμένος. Τόσο τα τοπία, όσο και οι σκηνές μάχης και τα διάφορα εφέ ήταν παραστατικότατα και συνεισέφεραν στην ένταση του σεναρίου. Ο χρωματισμός ήταν επίσης εξαιρετικός, αν και πέραν του δέοντος σκοτεινός. Το μοναδικό μου παράπονο ήταν σε κάποιες μεμονωμένες σκηνές μάχης, που το σχέδιο ήταν τόσο πολύπλοκο που με μπέρδεψε. 

 

Η έκδοση της ΟΞΥ εξαιρετική όπως πάντα. Παρά τις περισσότερες σελίδες που είχε ο τόμος (σε σχέση με την πλειοψηφία των κόμικς που εκδίδει η εταιρία) η κόλληση ήταν πολύ ανθεκτική. Σε σταθερά θετικά επίπεδα κυμαίνεται και η ποιότητα του χαρτιού. Τα εναλλακτικά εξώφυλλα (που διαχώριζαν τα τεύχη-κεφάλαια), καθώς και τα σχέδια με μελάνι και μολύβι στο τέλος του τόμου, είχαν την τιμητική τους. Το βραβείο όμως του καλύτερου έξτρα το παίρνει το σημείωμα του μεταφραστή στην αρχή, που ενημερώνει εμάς τους "αδιάβαστους" για το τι συνέβη και τα πήρε στο κρανίο ο πρασινούλης. :P 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Παράθεση

Σαν ρηχός και νεανικός χαρακτήρας που είμαι,

:lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

35 λεπτά πριν, Indian είπε:

Σαν ρηχός και νεανικός χαρακτήρας που είμαι

 

:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@GreekComicFan @Retroplaymo 

 

Φτου σας, δεν ντρέπεστε! Με βρήκατε μικρό κι αδύνατο και με κοροϊδεύετε! :PPP: :lol: 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1770 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

To αγόρασα σήμερα από τα Public με κάρτα με έκπτωση -10%. :clap2:

Ωραίος τόμος, με αρκετές σελίδες, εξαιρετική ποιότητα χαρτιού κ υπέροχα χρώματα.

Μία ΧΟΡΤΑΣΤΙΚΗ ιστορία Χάλκ με φοβερή δράση και ατέλειωτο κλωτσομπουνίδι που το καταευχαριστήθηκα.:blob7:

Βαθμολογία 9.5/10.. αξίζει να το αποκτήσετε, απλά φοβερό!!! :pray:

Επεξεργασία από spiderman
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Well μετά το Planet Hulk περίμενα κάμποσες κριτικές και από άλλους που το είχαν και ήθελαν να το διαβάσουν μετά την έκδοση του τελευταίου στη Συλλογή της Marvel. Τέλος πάντων λέω να κάνω εγώ την αρχή. Όπως έχω ξαναπεί, λάτρεψα το Planet Hulk, δεν το είχα ξαναδιαβάσει και μου άρεσε ιδιαίτερα τόσο το στρωτό σενάριο του Pak που έδινε έμφαση στην εξέλιξη χαρακτήρων, όσο και το πολεμικό κλίμα που απεικονιζόταν εξαιρετικά από το σχέδιο του Pagulayan.

 

Σενάριο:

 

Στο World War Hulk αν και ο Pak μένει σταθερός, έχουμε αλλαγή σχεδιαστή με τον John Romita Jr. να αναλαμβάνει, ενώ η ιστορία δεν είναι ούτε μια ιστορία επανάκαμψης ή εξιλέωσης, αλλά 100% εκδίκησης, αυτής που θέλει να πάρει ο Hulk από τους Illuminati για όσα συνέβησαν στο τέλος του Planet Hulk. Αν και έχουμε λοιπόν έναν θυμωμένο κεντρικό ήρωα μπορώ να πω ότι η βασική πλοκή είναι αρκετά πιο πεζή. Το υπόβαθρο του Hulk είναι σαφές, αλλά όσο προχωράει η ιστορία του δε βλέπουμε κάποια σοβαρή αλλαγή στα κίνητρά του, ενώ οι υπόλοιποι ήρωες από το Planet Hulk περιορίζονται σε ρόλο κομπάρσου χωρίς καμία ανάπτυξη. Οι μόνες φορές που ο Pak πήγε λίγο να προσφέρει πιο συγκινητικές στιγμές ήρθαν προς το τέλος, αλλά και πάλι ένιωσα ότι ξαφνικά όλα άρχιζαν να κινούνται πολύ γρήγορα χωρίς κανένα ιδιαίτερο λόγο.

 

Σχέδιο:

 

Εδώ έγκειται το μεγάλο πρόβλημα του World War Hulk. Ένα μέτριο σενάριο μπορεί να αναβαθμιστεί από ένα καλό σχέδιο, αλλά μπορεί να χαντακωθεί από κακό σχέδιο και πραγματικά η δουλειά που έκανε ο John Romita Jr. δε μου άρεσε καθόλου. Το έχω ξαναπεί ότι ο συγκεκριμένος μου αρέσει στον Spider-Man, στο Daredevil ή το KIck-Ass, αλλά σε τίτλους που πρέπει να μπουν πολλοί Marvel ήρωες δε μπορεί. Σκέφτομαι πόσο καλύτερος θα ήταν ο τίτλος αν ήταν στο σχέδιο ο Pagulayan, o Cheung, ο Finch, o McNiven ή οποιοσδήποτε μπορεί να ζωγραφίσει πολλούς ήρωες αρκετά καλά. Ειδικά οι συμπαραστάτες του Hulk, αλλά και οι Illuminati ήταν πολύ μέτρια απεικονισμένοι. Αν βάλεις δίπλα δίπλα το Planet Hulk με το World War Hulk είναι σαν να συγκρίνεις επίσημες φιγούρες ηρώων από τη Marvel και φιγούρες πανηγυριού με μικρές αλλαγές μάρκας Tarvel (που συνήθως θα βρεις και έναν Batman μέσα :lol: ). Επειδή δεν είχα σκάνερ, έβγαλα με το κινητό κάποιες φωτό και από τους δύο τόμους για να τους βάλω δίπλα δίπλα.

 

Οι φίλοι του Hulk στο Planet Hulk αριστερά και δεξιά στο World War Hulk

 

1146590967_planethulkhulksfriends.thumb.jpg.a36d34a75b43c18afc228ba850700c8d.jpg  657844982_wwhhulksfriends.thumb.jpg.a7307ab84ac478df569e25fa0f3551af.jpg

 

Οι Illuminati στο Planet Hulk και στο World War Hulk

 

555697851_planethulkilluminati.thumb.jpg.325afcf6acf6983fe594268dcdcc2867.jpg 2098784444_wwhilluminati.thumb.jpg.f3eb1492b3fa4a69dd159314e897cbc4.jpg

 

Random μάχη από το Planet Hulk και το World War Hulk

 

297492450_planethulkfight.thumb.jpg.034fcaeffb234ee191365232f1e1b3f5.jpg  1983751030_wwhfight.thumb.jpg.49de2f840e665c427964583d4ae43c6b.jpg

 

 

Πιστεύω βέβαια ότι αν έψαχνα λίγο ακόμα το Planet Hulk θα έβρισκα ακόμα ομορφότερα καρέ, αλλά τώρα αυτά βρήκα, αυτά έβαλα. Φυσικά εγώ δε λέω τι είναι σωστό και τι είναι λάθος. Μπορεί σε κάποιους το σχέδιο του Romita να τους αρέσει περισσότερο, ποιος είμαι εγώ για να κρίνω; Απλά εγώ ως αναγνώστης όταν έχω ένα εξαιρετικό σενάριο θεωρώ πως απογειώνεται με σχέδιο Pagulayan-Lopresti, ενώ αντίστοιχα ένα πιο πεζό σενάριο χαντακώνεται πιο πολύ με το σχέδιο του Romita. Επιπλέον στις μάχες η χρωματική παλέτα είναι τόσο φωτεινή που ώρες ώρες το σχέδιο δεν είναι διακριτό, χρησιμοποιούνται τεράστια καρέ ή ολοσέλιδα χωρίς σενάριο, τα οποία όμως σε αντίθεση με αυτά του Pagulayan δε δείχνουν κάτι όμορφο, κάτι ουσιαστικό, αλλά προσφέρουν αδιάφορες εικόνες. Ακόμα και τα κανονικά καρέ είναι δυσδιάκριτα ώρες ώρες. 

 

2096877180_wwh.thumb.jpg.ef293f20e5f5c0e11f962e7efe085826.jpg

 

Ναι γενικά το σχέδιο δεν το βρήκα καλό και γενικά περίμενα κάτι πιο επικό από αυτό που διάβασα, καθώς ερχόμουν υπερβολικά ενθουσιασμένος από το Planet Hulk, αλλά τελικά ούτε ο Pak ούτε ο Romita επιβεβαιώνουν τις προσδοκίες. Συνοψίζοντας νομίζω πως μελλοντικά απλά θα ξαναδιάβαζα το Planet Hulk αγνοώντας αυτή τη συνέχεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.