Μετάβαση στο περιεχόμενο

MANCO LEONARDO [ (1971) ]


Θρηνωδός

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Δημιουργός:
MANCO LEONARDO
Ημερ. γέννησης:
16/12/1971
Τόπος γέννησης:
Μπουένος Άιρες, Αργεντινή
Εργογραφία:

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

1.jpg

 

"The drink doesn't hit the spot, and all a smoke does is make you crave another one.." Τάδε έφη John Constantine, ένας από τους πιο σκληροπυρηνικούς χαρακτήρες στην παγκόσμια ιστορία των κόμικς. Δεν είναι λοιπόν αμελητέα δουλειά να έχεις συνεισφέρει λίγο ή πολύ στην δημιουργία και την ανάπτυξη του. Και σε αυτό τον τομέα ο Leonardo Manco, δηλώνει φανερά ικανοποιημένος που του δόθηκε η ευκαιρία.

 

2.jpg3.jpg

 

Γεννημένος το 1971 στο Μπουένος Άιρες της Αργεντινής, ο 46άρης που μικροδείχνει έκανε δειλά δειλά τις πρώτες του απόπειρες στα 20 του, όταν στις αρχές του '90 πρωτοασχολήθηκε με τον σχεδιασμό κόμικς. Το στιλ του ήταν από την αρχή σκοτεινό και βρώμικο, ενώ θεωρεί πως "σκιτσογράφος που δεν μπορεί να πει περισσότερα με την σκιά παρά με το φως δεν είναι καλός σκιτσογράφος". Δίκιο ή άδικο, είναι ένα δόγμα που εφαρμόζει σε όλες του τις δουλειές όπου δεν θα δεις πρόσωπο χωρίς μέρη του καλλυμένα από σκοτάδι, δίνοντας κατ'ελάχιστον μια απόκοσμη αίσθηση και χτίζοντας ιστορίες γύρω από την εκάστοτε περσόνα - αν και ο Τζον Κονσταντίν είναι ο κατ'εξοχήν πιο δουλεμένος πάνω σε αυτό. 

 

Ο Manco έχει κάνει κάμποσες δουλειές, ίσως όχι τόσες πολλές ή γνωστές αλλά το ψωμάκι του το κερδίζει. Ξεκινώντας από την Marvel και τον γιό του σατανά "Hellstorm"  το 1994, δούλεψε σε γνωστούς τίτλους του εκδοτικού κολοσσού - Archangel των X-Men (1996) , τον αντιήρωα Werewolf by Night (1998) αλλά και σε εξ'ολοκλήρου δική του σειρά με τον σεναριογράφο John Ostrander, ένα ιστορικά ρεαλιστικό ουέστερν τιτλοφορούμενο  "Blaze of Glory" (2000) και το sequel "Apache Skies" (2002). 

 

4.jpg5.jpg

 

Το μεγάλο μπαμ για το οποίο είναι περισσότερο γνωστός ήρθε το 2004, όταν του πρωτάθηκε να αλλάξει στρατόπεδο και να μπει κάτω από την ομπρέλα της Vertigo ως σχεδιαστής σε κάποια τεύχη του πασίγνωστου Hellblazer που τότε ήταν extra hot λόγω της ταινίας που γυριζόταν και θα έβγαινε τον επόμενο χρόνο. Σκίτσαρε 43 τεύχη εκ των συνολικά 300 που κυκλοφόρησε ο τίτλος και το σκίτσο του αγαπήθηκε από πολλούς, ακριβώς επειδή η αποκοτιά και η σκοτεινιά της πένας του ταίριαζε κουτί σε ένα occult detective τύπου κόμικ. Αφού πήρε τον πρώτο χρόνο το κολάι, βγάζει μαζί με τον Mike Carrey το γκράφικ νόβελ "All his engines", μια canon ιστορία του Constantine εκτός τευχών. Μερικά από τα πιο χαρακτηριστικά arcs από τα τεύχη που συμμετείχε είναι τα "Stations of the Cross" (Hellblazer #194-200 με Carrey), "Reasons to be Cheerful" (Hellblazer #201-206 πάλι με Carrey) και "The Gift" (Hellblazer #207-215, και ω ναι, πάλι με Carrey στο σενάριο) -  :respect:  κώτσε!

 

6.jpg7.jpg

 

Ταυτόχρονα με το hellblazer έχει δουλέψει περιστασιακά (1-2 τεύχη) και σε τίτλους άλλων εταιριών όπως το 28 Days Later και το Clive Barker's Hellraiser της Boom!, καθώς και σε μια πιο πρόσφατη σειρά αφιερωμένη στον War Machine του IronMan η οποία έληξε ολίγον άδοξα. Από κοντά τον έχουμε δει δύο φορές μόνο φέτος, αφού εμφανίστηκε στο τρίτο The Con τον Μάιο και στο αθηναϊκό Relax your Soul στις 24 Ιουνίου για διακοπές και κουβεντούλα. 

 

wiki

lambiek

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Δεν έχω διαβάσει κάτι δικό του, βασικά μόνο ακουστά τον είχα, μέχρι που ο μεσιέ Θρηνωδός μου είπε να πάμε στο signing στο Relax your Soul. Απίθανος τύπος. Συμπαθέστατος και ομιλητικότατος. Είναι ωραίο που τον πετύχαμε σε μια πιο χαλαρή στιγμή και μπορέσαμε να πούμε άνετα 5-10 πράγματα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Πολυ ωραια παρουσιαση Αλεξ!! :beer: Μονο μια παρατηρηση, το ονομα προφερεται Κονσταντάιν, το εχει πει και ο Alan Moore :P

 

Δεν εχω διαβασει κανενα αλλο απο τα κομικς τα οποια εχει σχεδιασει εκτος απο τα Hellblazer. Νομιζω με διαφορα ο καλυτερος σχεδιασμενος Constantine και φυσικα το διδυμο Carey-Manco ηταν φοβερο στη σειρα, συγκρισιμο με το διδυμο Ennis-Dillon. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Όντως; Γιατι και στην ταινία και την σειρά τον λένε Κόνσταντιν, αλλά άμα το λέει το ιπτάμενο μούσι που τον έφτιαξε δεν διαφωνώ :P

 

Επί προσωπικού και εγώ θεωρώ τον Manco από τα καλύτερα σκίτσα που πέρασαν από το hellblazer. Τον γνώρισα στο Relax και ο τύπος έχει ιδιοσυγκρασία πολύ κοντινή στα Ελληνικά δεδομένα. Πουκαμισιά ανοιχτή, φραπέ στο χέρι, ζελέ στο μαλλι και δεν συμμαζεύεται.  :lol:  Προσπελάσιμος και συζητήσιμος, έχει έρθει στην Ελλάδα λόγω γκομενοδουλειάς και είπε να περάσει και μια βόλτα από ένα κομιξάδικο για υπογραφές. Ούτε τους μαρκαδόρους του δεν είχε μαζί, αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε να μου κάνει έναν φοβερό σκ@τόψυχο John Constantine με μπικ.  :clap2:

 

Το μόνο που μου έκανε εντύπωση είναι όταν ξεκινήσαμε μια κουβέντα για λατινοαμερικάνους κομίστες και ανέφερα τον Όστερχελντ. Τον ήξερε σαν όνομα και τις κυριότερες δουλειές του, αλλά φαινόταν να αγνοεί το τι συνέβη σε αυτόν και την οικογένεια του λόγω των έργων και των πεποιθήσεών του. Περίμενα ότι αν κάποιος θα ήταν αναμενόμενο να ξέρει, θα ήταν ένας Αργεντίνος μεσήλικας κομίστας, και μου έκατσε λίγο στραβά επειδή μου έλεγε πολιτικές γενικολογίες που δεν κολλούσαν στη συγκεκριμένη περίπτωση. Είναι σαν να είσαι 45άρης Έλληνας μουσικός και να μην ξέρεις μέσες άκρες τα τι και πως του Θεοδωράκη και γενικά ηγετικές φυσιογνωμίες στην "ειδικότητά" σου (πόσο μάλλον που οι Αργεντίνοι γνωστοί κομίστες δεν είναι πολλοί και μια τέτοια περίπτωση θα είχε κάνει πολύ σούσουρο σε αυτούς τους κύκλους). 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3019 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Θρηνωδέ με πρόλαβες. Συνάντησα τον Manco, τόσο στη Θεσσαλονίκη όσο και στο Relax. Μου έδωσε την εντύπωση τύπου που θα γούσταρα για παρέα και μπύρες. Ελπίζω να τον βλέπουμε συχνά, μιας και έχει εκδηλώσει επιθυμία να παραμείνει στην Ελλάδα.

 

post-31289-0-20241200-1499369046_thumb.jpgpost-31289-0-67758300-1499369072_thumb.jpg

( konni και Manco, μιας και δεν ξέρω πως να στείλω τις φωτό)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ο Manco ανέβασε ποστ σήμερα στο Facebook του πως πήρε την Ελληνική υπηκοότητα. :) Δεν νομίζω να τον κρατάει κάτι τώρα να μείνει μόνιμα εδώ. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Quote

Here we go with another old job!, this time with a tribute to Dienekes, one of my favorite and inspiring heroes of ancient Greece,because, when the sky is clouded by a rain of arrows, "then we will fight in the shade" is the right thing to do.

 

1.jpg

 

Εξαιρετικό :clap2: απλά εξαιρετικό :clap2: και μετά μου λένε να συμβιβαστώ με τις εγχώριες μουτζούρες :P 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.