Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η περίπτωση Αρκά [Ακρίτα Έλενα, tanea.gr, 1/7/2017]


ramirez

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στη βιβλιοθήκη του γραφείου μου έχω όλα τα βιβλία του Αρκά. Τώρα που γράφω με αγριοκοιτά ένας «Ισοβίτης», δυο σπουργίτια κάνουν «Χαμηλές Πτήσεις» πάνω απ' το κεφάλι μου, ο total black Χάρος ψιλοκόβει μαϊντανό με το δρεπάνι του, η Λουκρητία δολοπλοκεί, ενώ ο Προφήτης θαμπώνει μπρος στα μάτια μου. Ισως γιατί δεν είναι πια ο νηφάλιος Προφήτης που αγαπήσαμε, αλλά ένας εμπαθής μικροκομματάρχης των καιρών.

 

Μανιακή με τον Αρκά. Με τις ξυραφιές του σκίτσου και του λόγου του. Με τον συμπυκνωμένο υπερρεαλισμό της εικόνας του. Με τους ήρωές του, που λες κι αυτονομούνταν από τον δημιουργό του - όπως, άλλωστε, όλοι οι ήρωες που σέβονται τον εαυτό τους: όταν είναι σοφά δομημένοι, παίρνουν σάρκα, παίρνουν οστά και κάνουν του κεφαλιού τους, ερήμην του κηδεμόνα τους.

 

Πάντα περιέβαλλε ένα μυστήριο τον Αρκά. Κανείς δεν ξέρει ποιος είναι. Κανείς δεν τον έχει δει, δεν του έχει μιλήσει. Κυκλοφορεί - αν κυκλοφορεί - δίπλα μας άγνωστος μεταξύ αγνώστων. Με αυτή την έννοια, ο Αρκάς μου θύμιζε πάντα τον άγνωστο... διάσημο street artist, τον Bansky, που ούτε το μικρό του όνομα δεν ξέρουμε ούτε ποιος είναι (αν και πριν λίγες μέρες λέγεται πως διέρρευσε η ταυτότητά του).

 

Κάποιες ατάκες του Αρκά έχουν ενσωματωθεί στη λαλιά μας. Τις χρησιμοποιούμε ξεχνώντας ή αδιαφορώντας ποιος ο γεννήτοράς τους. Αυτή η διείσδυση στον καθημερινό λόγο ενός λαού είναι και η επιτομή της επιτυχίας του:

- Προσπαθώ να βγω από το ψυχολογικό αδιέξοδο, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ από πού μπήκα.

- Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα.

- Δημοκρατία είναι 4 λύκοι κι 1 πρόβατο να ψηφίζουν για φαγητό.

- Έχω διαβάσει τόσα πολλά γύρω απ' το κάπνισμα που αποφάσισα να κόψω το διάβασμα.

Και το κορυφαίο:

- Ας αφήσουμε τους εγωισμούς κι ας κοιτάξουμε και λίγο τον εαυτό μας.

  

Όλοι εμείς λοιπόν που σας θαυμάζουμε, απογοητευτήκαμε φίλτατε Αρκά. Απογοητευτήκαμε σαν να ήσασταν φίλος και μας γυρίσατε την πλάτη. Δικός μας άνθρωπος και τώρα κάνετε πως δεν μας ξέρετε. Διασχίσατε με επώδυνη για μας ευκολία την απόσταση που εσείς ο ίδιος είχατε ορίσει. Από δημιουργός γίνατε οπαδός. Από καλλιτέχνης, ινστρούχτορας.

 

Και τότε ακριβώς άρχισε να φουντώνει ο αστικός μύθος πως ο Αρκάς δεν είναι ένα πρόσωπο αλλά πολλά διαφορετικά. Ίσως γιατί οι αναγνώστες του προσπαθούσαν να διασώσουν εντός τους τον δικό τους Αρκά. Όχι τον σημερινό. Όχι αυτόν που αντικατέστησε τη λεπίδα του χιούμορ με την στυφάδα της ντιρεκτίβας.

 

Να εξηγούμαστε για να μην παρεξηγούμαστε. Η απογοήτευση ΔΕΝ εκπορεύεται από την πολιτική θέση που επέλεξε. Άλλωστε, το ίδιο ακριβώς συνέβη με τον Λάκη Λαζόπουλο. Έναν δημιουργό ο οποίος επίσης χρησιμοποίησε τη μέθοδο της χειραγώγησης μέσα από την τέχνη του. Ο Λάκης στρατεύτηκε με τη μια μεριά, ο Αρκάς με την αντίθετη: δύο όψεις του ίδιου νομίσματος.

 

Κάποιοι απαξιώνουν το ταλέντο τους επειδή διαφωνούν πολιτικά μαζί τους: «Ελα μωρέ, υπερτιμημένος ο Αρκάς, σιγά τώρα, τι να μας πει ο Λάκης;». Αφελείς - ή μήπως σκόπιμες; - αυτές οι υπεραπλουστεύσεις. Οι άνθρωποι έχουν ταλέντο, εξού και μας πικραίνουν. Αν ήταν ατάλαντοι δεν θα μας απασχολούσαν καν.

  

Αγαπητέ Αρκά κλείνοντας. Δεν γνωρίζω αν είστε ένας ή πολλοί. Γνωρίζω όμως πως είστε σίγουρα δύο. Ο παλιός και ο καινούργιος. Αυτός που αγαπήσαμε. Κι ο άλλος. Που μας γύρισε την πλάτη.

Τα σέβη μου.  

 

 

 

 

Και το σχετικό link...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3559 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν πέταγε ο Προφήτης κανένα αστειάκι για ανάπηρους και "σακάτηδες" για να γουστάρει η Ακρίτα;

Απαρηγόρητος φαντάζομαι ο Αρκάς μετά από ένα ακόμα "απογοητευμένο" άρθρο.

Και φυσικα δεν μπορουσε λειπει η κλασικη "δειτε, τα λεω αντικειμενικα, οχι λογω διαφορετικων πολιτικων θεσεων" συγκριση και εξισωση με το γλοιώδη Λαζόπουλο.

Επεξεργασία από Rorschach
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το ότι η στάση του Αρκά φαίνεται να έχει αλλάξει νομίζω ότι είναι φανερό. Μπορεί να μην έχει αλλάξει τόσο πολύ όσο νομίζουμε εμείς, αλλά να φταίει κυρίως το φέισμπουκ και η αντιμετώπιση της αρνητικής άποψης από τους διαχειριστές της σελίδας του λόγω της αμεσότητας που προσφέρει στην αλληλεπίδραση κρίνοντα (θετικά ή αρνητικά, καλόπιστα, γλυψηματικά ή κακόπιστα) και κρινόμενου. Και η συμπεριφορά του Αρκά προς αυτούς που τον κρίνουν (έστω κακόπιστα και έστω υπερβολικά) δεν είναι η ενδεδειγμένη.

 

Λόγω της αλλαγής στάσης από τον Αρκά έχουν παραχθεί δεκάδες άρθρα κριτικής τα οποία είναι λες και έχουν γραφτεί με καρμπόν. Παίζει τα μόνο έντυπα που δεν έχουν δημοσιεύσει τέτοιο άρθρο ο Αντίλαλος της Μεσσαράς και η εφημερίδα του Πολιτιστικού Συλλόγου Κουνουπιδιανών. Οπότε ποιος ο λόγος να ξαναδιαβάσουμε άλλο ένα άρθρο με τον συντάκτη παλιό φαν του Αρκά που έχει όλα τα έργα του στην βιβλιοθήκη να μας εξηγεί και αυτός πόσο πολύ απογοητεύτικε από την νέα γραμμή πλεύσης του ινδάλματός του κοκ; Ναι ο Αρκάς έχει αλλάξει, ναι κάποιοι έχουμε ξενερώσει, κάποιοι άλλοι όχι. Και δεν με ενδιαφέρει πόσα άλμπουμ του Αρκά έχει η Έλενα Ακρίτα, ούτε κανένας άλλος.

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Εγώ τα έχω όλα... :P

 

Δυο τρεις φορές το καθένα...

 

Και τα παλιά τα Α/Μ και σε έγχρωμα μετέπειτα, άμα λάχει και τα επίτομα...

και σε σκληρόδετα και μαλακόδετα και χύμα σελίδες από το 9 άμα λάχει.

 

Τα έκανα και δώρο δεξιά και αριστερά. Στον αδελφό μου όλα τα επίτομα...

(για χρόνια ολόκληρα δεν ήταν ανάγκη να σπάω το κεφάλι μου τι δώρο θε να κάμω)

 

Την βίλα του παλιού Αρκά; Αυτή με τις 20 κρεβατοκάμαρες και τις 80 τουαλέτες;

Εγώ την έχω χτίσει.

 

Τον ΕΝΦΙΑ που αναγκάζεται ο νέος να πληρώσει κι ας τον "κατήργησαν" εν μία νυχτί όλα τα κόμματα...

εγώ του τα πληρώνω.

 

Ευτυχώς που δεν έχω facebook, θα είχα απογοητευτεί τα μάλα.

Έχει καταστρέψει οικογένειες και καλλιτέχνες αυτό το τρισκατάρατο FB...

 

Αχ βρε Αρκά τι απογοήτευση κι αυτή.

Να είναι τόσο καλός ο νέος Προφήτης...

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Mε αφορμή αυτό που γράφει ο φίλος thor77 παραπάνω : "Οπότε ποιος ο λόγος να ξαναδιαβάσουμε άλλο ένα άρθρο με τον συντάκτη παλιό φαν του Αρκά που έχει όλα τα έργα του στην βιβλιοθήκη να μας εξηγεί και αυτός πόσο πολύ απογοητεύτικε από την νέα γραμμή πλεύσης του ινδάλματός του κοκ;"

 

Θα ήθελα να υπενθυμίσω κάτι που μερικές φορές μας διαφεύγει (δεν αναφέρομαι στον thor ,μιλάω γενικά και με αφορμή την "φασαρία" που δημιουργείται σε άλλα παρόμοια threads) : Οτι εδώ στο GC προσπαθούμε και σε μεγάλο βαθμό έχουμε καταφέρει  ,να αποδελτιώνουμε όσα άρθρα αφορούν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο στα κομικς και δημοσιεύονται στον έντυπο τύπο της χώρας μας .

Κάνοντας αυτό αφ ενός έχουμε μια μεγάλη λίστα δημοσιευμένων άρθρων όπου μπορεί να ανατρέξει κάποιος για πληροφορίες και αυτό το θεωρούμε ιδιαίτερα χρήσιμο να υπάρχει στο φορουμ  ,απ την  άλλη κάποιες φορές δημιουργείται αυτή η αίσθηση που αναφέρει ο thor : ουφ πάλι τα ίδια !!Αλλο ένα άρθρο για τον Αρκά (ή τον χ ή τον ψ καλλιτέχνη) .

Είναι δυστυχώς αναπόφευκτο αυτό ,ειδικά όταν θέματα όπως αυτό με τον Αρκα έχουν απασχολήσει τελευταία ένα σωρό κόσμο (τύπο,social media κ.λ.π).

Εχουν γραφτεί και φαντάζομαι θα γραφτούν πολλά ακόμα με το ίδιο θέμα .

Εμείς από την πλευρά μας θα τα ανεβάζουμε για αρχειακούς λόγους ,άσχετα αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε ο καθένας από μας με τον αρθρογράφο και ασχέτως πολιτικών ,οπαδικών  ή   οτιδήποτε είδους  προτιμήσεων του καθενός μας .

 

Ισως όλα τα παραπάνω για κάποιους πιο παλιούς στο φορουμ να  ακούγονται αυτονόητα ,η πράξη όμως έχει δείξει οτι δεν είναι για όλους οπότε θεώρησα καλό να τα υπενθυμίσω .   :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μια διευκρίνηση δεν λέω γιατί να αναδημοσιευτεί/αποθηκευτεί εδώ, αλλά γιατί να γραφτεί από τον συντάκτη/την συντάκτρια ένα τέτοιο άρθρο εξαρχής. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31588
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  360
  • Reputation:   1946
  • Achievement Points:  404
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

 

Εχουν γραφτεί και φαντάζομαι θα γραφτούν πολλά ακόμα με το ίδιο θέμα .

Εμείς από την πλευρά μας θα τα ανεβάζουμε για αρχειακούς λόγους ,άσχετα αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε ο καθένας από μας με τον αρθρογράφο και ασχέτως πολιτικών ,οπαδικών  ή   οτιδήποτε είδους  προτιμήσεων του καθενός μας .

 

 

  Μα μπορούν τα νέα άρθρα να μπουν στα παλιά θέματα. Ας συμφωνηθεί να είναι όλα και χρωματισμένα για να βρίσκονται εύκολα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δεν πέταγε ο Προφήτης κανένα αστειάκι για ανάπηρους και "σακάτηδες" για να γουστάρει η Ακρίτα;

Απαρηγόρητος φαντάζομαι ο Αρκάς μετά από ένα ακόμα "απογοητευμένο" άρθρο.

Και φυσικα δεν μπορουσε λειπει η κλασικη "δειτε, τα λεω αντικειμενικα, οχι λογω διαφορετικων πολιτικων θεσεων" συγκριση και εξισωση με το γλοιώδη Λαζόπουλο.

 

nigga what?

 

Μια διευκρίνηση δεν λέω γιατί να αναδημοσιευτεί/αποθηκευτεί εδώ, αλλά γιατί να γραφτεί από τον συντάκτη/την συντάκτρια ένα τέτοιο άρθρο εξαρχής. 

 

Γιατί είναι ένα από τα πιο δημοφιλή δημόσια πρόσωπα και απασχολεί το κοινό. 

Γιατί η κριτική στη μεταστροφή που έχει κάνει τα τελευταία χρόνια "πουλάει" σα θέμα. 

Γιατί απασχολεί τους αυθεντικούς φανς της δουλειάς του και θέλουν να εκφράσουν τη δυσαρέσκειά τους. 

Γιατί όταν είσαι δημόσιο πρόσωπο και εκτίθεσαι δημοσίως, είναι αναμενόμενο να σχολιαστείς, περισσότερο ή λιγότερο, από περισσότερους ή λιγότερους. 

Ακόμα και γιατί... έτσι. :P

Είναι σα να κάνει επιτυχία ένα κόμικ (π.χ. ο Ερωτόκριτος) και να λες "ουφ, φτάνει πια, ξέρουμε πόσο καλό κόμικ είναι, γιατί γράφουν κι άλλα κείμενα για αυτό"... Ε, όπως στην επιτυχία, έχει δικαίωμα να σχολιάζει κανείς και την αποτυχία (ή τέλος πάντων κάτι αρνητικό)

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3559 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

nigga what?

 

Παραγνωριστήκαμε μου φαίνεται. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

:lol:  :lol:
An interrogative used among Black Americans.
Antoine: Did you know Pluto is no longer considered a planet

Vernard: Niggawhat

 

Θα μπορούσα να έχω χρησιμοποιήσει σκέτο "what?" ή ένα "ε;", πράγματι, αφέλειά μου να θεωρώ ευρέως γνωστή την έκφραση.
Σίγουρα δεν παραγνωριστήκαμε. Απ' την άλλη, ακραίο να θίγεται τόσο εύκολα κάποιος που στο σχόλιό του χαρακτηρίζει με περισσή άνεση άλλους ανθρώπους.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3559 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ένας (επιεικής) χαρακτηρισμός υπήρχε στο ποστ μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.