Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έρχεται νέο ελληνικό περιοδικό κόμικς...


totally_wired

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τα σχέδια από το φβ είναι εξαιρετικά πάντως. Αν είναι όλο το τεύχος σε τέτοιο επίπεδο, νομίζω θα δούμε κάτι πολύ δυνατό. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω με ποιο τρόπο στηρίζοντας περιοδικό ελλήνων κομικογράφων θα έρθουν περισσότερα ξένα κόμικς στην Ελλάδα.

Ας μου εξηγήσει κάποιος το σκεπτικό :)

 

Μια γρήγορη και απλοϊκή εξήγηση είναι ότι δημιουργείς, με τον μόνο τρόπο που μπορείς στην οικονομικά αδύνατη Ελληνική αγορά, ένα κομιξοκοινό.

Αυτό το κομιξοκοινό, θεωρητικά τουλάχιστον, θα δημιουργήσει τις οικονομικές συνθήκες, αλλά και την ζήτηση καινούριου υλικού, έτσι ώστε ο Χ εκδότης να ρισκάρει να μεταφράσει κάποιο ξένο κόμικς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πάντως με τον ακόμα πιο απλοϊκό μου τρόπο εξήγησης, θα ήταν πιο άμεσο και επικερδές να εκδόσουν με τη μία ξένα κόμικς(που κατά κοινή ομολογία είναι ανώτερα ποιοτικά) απ΄το να το πάνε λάου λάου και με πολλά αν και εφόσον.

Εγώ το βλέπω ως καταναλωτής.
Δεν με συμφέρει να στηρίξω ένα προϊόν που δεν με ενδιαφέρει, ώστε στο μέλλον να υπάρχει η πιθανότητα να δω ένα προϊόν που μ΄ενδιαφέρει.

 

Ακόμα όμως και στην προώθηση και δημιουργία κομιξοκοινού, θα ήταν πολύ πιο εύκολο να το κάνεις με την πεπατημένη και όχι με δουλειά αμφιβόλου ποιότητας.
Θες να υποστηρίξεις και Έλληνες; Κάν΄το.
Αλλά βάλε και δουλειές ξένων στην ύλη.
Τώρα που είναι όλα ελληνικά, το περιοδικό απευθύνεται σε πολύ περιορισμένο κοινό.
Χωρίς να έχω γνώσεις marketing, το θεωρώ φάουλ.
Θα δείξει όμως.
Μακάρι τα παιδιά να πάνε καλά :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τα δικαιώματα τα έχεις σκεφτεί; Ειδικά για τα γαλλοβελγικά είναι «ακριβά». :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τα δικαιώματα τα έχεις σκεφτεί; Ειδικά για τα γαλλοβελγικά είναι «ακριβά». :)

Σίγουρα θα έχουν πιο ακριβά δικαιώματα τα ξένα.

Άλλωστε η τιμή αντικατοπτρίζει και την ποιότητα στις περισσότερες περιπτώσεις.

Αλλά σε μια επένδυση πρέπει να παίρνεις ρίσκα :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Πάντως με τον ακόμα πιο απλοϊκό μου τρόπο εξήγησης, θα ήταν πιο άμεσο και επικερδές να εκδόσουν με τη μία ξένα κόμικς(που κατά κοινή ομολογία είναι ανώτερα ποιοτικά) απ΄το να το πάνε λάου λάου και με πολλά αν και εφόσον.

 

Αυτό που λες είναι απλά λάθος γιατί δεν υπολογίζεις ότι μια ξένη έκδοση για να την παρουσιάσεις στα ελληνικά, πρέπει να πληρώσεις δικαιώματα (€1000+) και μεταφραστή. Στην συντριπτική πλειοψηφία των ελληνικών εκδόσεων, ο συγγραφέας πληρώνεται ΜΟΝΟ ποσοστά επί των πωλήσεων. Οπότε, εύκολα καταλαβαίνεις, ότι το κόστος μιας μεταφρασμένης έκδοσης είναι πολύ υψηλότερο από μιας ελλήνων δημιουργών. Και αυτό ισχύει ανεξάρτητα των προσωπικών μας προτιμήσεων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αυτό που λες είναι απλά λάθος γιατί δεν υπολογίζεις ότι μια ξένη έκδοση για να την παρουσιάσεις στα ελληνικά, πρέπει να πληρώσεις δικαιώματα (€1000+) και μεταφραστή. Στην συντριπτική πλειοψηφία των ελληνικών εκδόσεων, ο συγγραφέας πληρώνεται ΜΟΝΟ ποσοστά επί των πωλήσεων. Οπότε, εύκολα καταλαβαίνεις, ότι το κόστος μιας μεταφρασμένης έκδοσης είναι πολύ υψηλότερο από μιας ελλήνων δημιουργών. Και αυτό ισχύει ανεξάρτητα των προσωπικών μας προτιμήσεων.

Εννοείται ότι είναι πιο ακριβά τα δικαιώματα στα ξένα.

Αλλά θα κάνεις και περισσότερες πωλήσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Προσωπικά, θα με ξενέρωνε αν είχε μέσα ΚΑΙ ξένο υλικό. Για είκοσι+ χρόνια, "φάγαμε στη μάπα" τα ξένα και το εγχώριο προϊόν μπήκε στο περιθώριο. Λέμε ότι οι Έλληνες δεν είναι καλοί στο σενάριο, δεν είναι καλοί στο σχέδιο, δεν είναι καλοί στο τάδε και πάει λέγοντας. Μα, άμα δεν τους δωθεί η ευκαιρία να κάνουν δικά τους πράγματα, πώς θα βελτιωθούν; Το να μπει και ξένο υλικό μέσα, θα ήταν η λογική "κοντά στον βασιλικό ποτίζεται και η γλάστρα", πράγμα που θα ήταν υποτιμητικό για τους Έλληνες και θα δημιουργούσε ένα κακό κλίμα σύγκρισης, μέσα στο ίδιο τους το περιοδικό. Και επειδή η όλη συζήτηση μου θυμίζει τη ξενομανία που επικρατούσε στις δεκαετίες του '80 και του '90, θα πω κατηγορηματικά ΟΧΙ στο ξένο υλικό εντός του περιοδικού. Όποιος θέλει να διαβάσει ξένα, ξέρει που να τα βρει. Δόξα τω Θεώ, περισσεύουν. Αυτό που λείπει εδώ και χρόνια, είναι ένα καθαρά ελληνικό κόμικ. Όσο μπορώ θα στηρίξω. Στη χειρότερη, δε θα μακροημερεύσει. Στη καλύτερη, θα δούμε κι άλλες ελληνικές σειρές, ίσως και άλλων ειδών. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εννοείται ότι είναι πιο ακριβά τα δικαιώματα στα ξένα.

Αλλά θα κάνεις και περισσότερες πωλήσεις.

 

Όχι βέβαια. Αν ίσχυε αυτό, η Μαμούθ θα έπρεπε να είναι η μεγαλύτερη εκδοτική. Και δεν είναι. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Με δυσαρεστεί που θα χρειαστεί να εκτροχιάσω τον συρμό που φέρει το όνομα Μπλε Κομήτης,πριν καν αυτός ξεκινήσει για το παρθενικό του ταξίδι,αλλά οι οδηγίες μου,καθώς και οι επιπτώσεις σε ενδεχόμενο μη τήρησης τους,ήταν ξεκάθαρες:

 

 

post-29990-0-04271800-1505561313_thumb.jpg

 

Λυπάμαι,αλλά δεν μπορώ να επιτρέψω την κυκλοφορία ενός περιοδικού που περιλαμβάνει καρέ προς καρέ απεικόνιση της πρώτης μου ερωτικής συνεύρεσης,όπως γλαφυρά την περιέγραψα στον κύριο Γούσση και τους συντελεστές του για ψυχαγωγικούς σκοπούς.

Επεξεργασία από kuf
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Η ΜΑΜΟΥΘ κάνει λάθη στο marketing.
Αν είχε καλό management θα είχε χεστεί το τάλιρο ή εν πάση περιπτώσει θα ήταν σε πολύ καλά οικονομικά επίπεδα με τις σειρές που εκδίδει.
Δεν συζητώ ότι θα ήταν το αδιαμφισβήτητο Νο1 στις εκδοτικές.

Από εκεί και πέρα είναι θέμα γούστου.
Δεν είναι ότι προτιμώ το ξένο απ΄ το ελληνικό.
Προτιμώ το ποιοτικό απ΄ τη δευτεράντζα.
Καλώς ή κακώς στα κόμικς τα ελληνικά είναι ως επί το πλείστον δευτεράντζες.
 

Κανένα σνομπάρισμα στα ελληνικά, καμία ξενομανία.
Κρίνω καθαρά βάση αποτελέσματος.

Αλήθεια, εσείς που μιλάτε για ξενομανία τι κόμικς διαβάζετε; Τι ταινίες βλέπετε; Τι ηλεκτρικές συσκευές αγοράζετε; Τι ρούχα; :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Νομίζω η λέξη «ξενομανία» δεν αναφέρθηκε καθόλου μέχρι στιγμής (ουπς :P ). Κι εγώ προσωπικά βλέπω τα πάντα, φοράω τα πάντα, διαβάζω τα πάντα. Και διαμορφώνω άποψη εκ των υστέρων για το αν ένα οποιοδήποτε ελληνικό προϊόν είναι δευτεράτζα ή όχι. :)

Επεξεργασία από GeoTrou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5020 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Η ΜΑΜΟΥΘ κάνει λάθη στο marketing.

Αν είχε καλό management θα είχε χεστεί το τάλιρο ή εν πάση περιπτώσει θα ήταν σε πολύ καλά οικονομικά επίπεδα με τις σειρές που εκδίδει.

Δεν συζητώ ότι θα ήταν το αδιαμφισβήτητο Νο1 στις εκδοτικές.

 

Από εκεί και πέρα είναι θέμα γούστου.

Δεν είναι ότι προτιμώ το ξένο απ΄ το ελληνικό.

Προτιμώ το ποιοτικό απ΄ τη δευτεράντζα.

Καλώς ή κακώς στα κόμικς τα ελληνικά είναι ως επί το πλείστον δευτεράντζες.

 

Κανένα σνομπάρισμα στα ελληνικά, καμία ξενομανία.

Κρίνω καθαρά βάση αποτελέσματος.

 

Αλήθεια, εσείς που μιλάτε για ξενομανία τι κόμικς διαβάζετε; Τι ταινίες βλέπετε; Τι ηλεκτρικές συσκευές αγοράζετε; Τι ρούχα; :)

 

 

Είσαι φάουλ και μόνο που μπαίνεις σε ένα thread που αφορά περιοδικό με ελληνικά κόμικς ενώ δεν σε ενδιαφέρει η θεματολογία.

Σαν να πάω εγώ και να γράψω στη "Σούπερ Κατερινά" ότι δεν μου αρέσει η θεματολογία γιατί είναι κοριτσίστικο. Ότι τι?

 

Επίσης, πως συγκρίνεις προιόντα εργοστασίου με καθαρή τέχνη; Σαφώς και οι ξένες παραγωγές είναι πιο φθηνές για πολλούς λόγους που δεν είναι θέμα καταγωγής. Κινεζιές είναι και τα ρούχα και οι ηλεκτρικές συσκευές λόγω φθηνής παραγωγής. Όσο για την τέχνη, παντού βρίσκεις καλά και κακά, απλώς κάποια προμοτάρονται πιο πολύ (όπως είπες) λόγω μάρκετινγκ Disney, Hollywood και το καλοκακό συναπάντημα. Yolo.

Επεξεργασία από Digisoul
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Νομίζω η λέξη «ξενομανία» δεν αναφέρθηκε καθόλου μέχρι στιγμής (ουπς :P ). Κι εγώ προσωπικά βλέπω τα πάντα, φοράω τα πάντα, διαβάζω τα πάντα. Και διαμορφώνω άποψη εκ των υστέρων για το αν ένα οποιοδήποτε ελληνικό προϊόν είναι δευτεράτζα ή όχι. :)

Το ίδιο κάνω.

Έχω διαβάσει ελληνικό κόμικ, έχω φορέσει ελληνικό ρούχο, έχω δει ελληνικές ταινίες.

Εντάξει, ελληνική ηλεκτρική συσκευή δεν θυμάμαι να έχω πάρει.

Εκ των υστέρων κρίνω κι εγώ.

Αλλά πλέον έχω προκατάληψη για ορισμένα ελληνικά προϊόντα, τι να κάνουμε :)

 

Disigoul δεν νομίζω ότι είναι κακό να εκφράζουμε την άποψή μας και για κάτι που δεν θέλουμε ή δεν μας αρέσει.

Με την ίδια λογική να μη μπαίνουν να λένε ότι είναι για παιδάκια τα Τεντεν σε thread του ΤενΤεν ή να μη λένε απλοϊκά και ξεπερασμένα τα Μπλέικ και Μόρτιμερ σε thread των Μ&Μ, να μη λένε υπερτιμημένα τα Λούκυ Λουκ σε thread των ΛΛ κ.ο.κ.

Δεν ήξερα ότι μόνο να εκθειάζουμε πρέπει εδώ μέσα :)

 

 

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5020 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Όταν κάτι το κρίνεις χωρίς να έχει καν βγει και κάνεις γενίκευση με βάση προσωπική σου εμπειρία, τότε απλώς κατακρίνεις. 

Και για τα ρούχα π.χ. κινέζικα λέμε ότι είναι κάκιστης ποιότητας, προφανώς δεν ισχυεί γιατί υπάρχουν λογιών-λογιών ποιότητες.

Τέσπα, δεν πρόκετε να σε πείσω δεν πρόκετε να με πείσεις. Απλώς στηριζόμαστε σε καθαρά υποκειμενικές απόψεις. :)

Επεξεργασία από Digisoul
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Λέμε ότι οι Έλληνες δεν είναι καλοί στο σενάριο, δεν είναι καλοί στο σχέδιο, δεν είναι καλοί στο τάδε και πάει λέγοντας. Μα, άμα δεν τους δωθεί η ευκαιρία να κάνουν δικά τους πράγματα, πώς θα βελτιωθούν;

 

Ποιος είπε ότι οι Έλληνες δεν είναι καλοί στο σχέδιο? :) Ρουμπούλιας, Γούσης, DaNi, Καπάδαη, Καπάνταης, Διαλυνάς, Οθωναίου, Κούτσης, Σταμπουλής, Χατζούδης (και ας ασχολείται μόνο με pin-up πρακτικά), Malk έχουν όλοι εξαιρετικό χέρι. :) Και εγγυημένα μου διαφεύγουν ονόματα αυτή τη στιγμή :) Στο σενάριο είναι (IMHO) το θέμα και στη δυνατότητα του να εκδοθούν πολυσέλιδα έργα (λχ Ερωτόκριτος, Αϊβαλί κ.ο.κ.).

 

Ελληνικά πράγματα πάντως βγαίνουν πλέον με τους τόνους :) Λεφτά να έχεις, να αγοράζεις μέχρι να σκάσεις :) Το 2009, τα φανζίν ήταν σε μια μικρή αίθουσα στο Comicdom, υπήρχαν στο εμπόριο οι εκδόσεις της Giganto, Ένατη Διάσταση και ΨτΛ and that's about it. Αυτή τη στιγμή έχουν μεταφερθεί σε άλλο κτήριο, γίνεται επιλογή γιατί δεν χωράνε όλοι ούτε εκεί, υπάρχει ξεχωριστό Artists' Alley για τα "πιο ονόματα" και υπάρχουν 7-8 εκδοτικοί οίκοι που βγάζουν πράγμα :) Στο δε AthensCon ναααα τα τραπέζια με δημιουργούς. Και συν τοις άλλοις, πλέον εξάγουμε σχεδιαστές και χρωματιστές! :) (όχι όμως σεναριογράφους :D

 

Περιμένω τη μέρα πάντως που θα δω Έλληνα να δημοσιεύεται στο Topolino :) Ψοφάω για αυτή τη μέρα :) Να δω τον θείο Σκρουτζ να αναπολεί για τον καιρό που έσκαβε στη Σαλαμίνα για το παλάτι του Αίαντα του Τελαμώνιου, έτρωγε ντολμαδάκια και τον κέρναγαν ρετσίνα :D

 

:cheers5:

 

 

υγ το έχω ξαναπεί, αλλά άλλη μια δεν πειράζει :) Το 1999 είχα πάει και είχα δει 2 ταινίες στις οποίες κάποιος χαρακτήρας "χαιρόταν μόνος του". Η μια ήταν το American Beauty. Αντικειμενικά ταινιάρα και ο Kevin Spacey κορυφή. Η άλλη ήταν το Safe Sex. Προτίμησα το Safe Sex. Γιατί τον χαρακτήρα του Χαϊκάλη τον ξέρω :) Τον βλέπω παντού τριγύρω μου :D Ενώ από αμερικάνικα προάστια... Πόσο να μου μιλήσουν? :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

@laz33

 

Αν υπήρχε μια τόσο απλή συνταγή επιτυχίας όπως την περιγράφεις τότε σίγουρα είναι χαζοί ώστε να μην την χρησιμοποιούν. Όχι μόνο αυτοί άλλα και τόσες δεκάδες εκδοτικές που είναι έτοιμες να κλείσουν. :) Το ότι τα ξένα είναι πιο καλά και ότι αν εκδόσεις κάτι καλό θα πουλήσει πιστεύω δεν ισχύουν, ειδικά στην μικρή ελληνική αγορά.

Επεξεργασία από Θλιμμένος Μπούφος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Την άποψή μου είπα, που πάτησε πάνω σ΄αυτήν του germanicus περί προβλήματος στο σενάριο που έχουν τα ελληνικά κόμικς :)
Από εκεί και πέρα η πορεία θα δείξει αν η κίνηση των εκδοτών είναι επιτυχημένη.
Απ΄την πλευρά μου το λήγω εδώ το θέμα και πραγματικά εύχομαι να διαβάσω ελληνική δουλειά που θα με κάνει ν΄αλλάξω άποψη για το επίπεδο των εγχώριων κομικογράφων :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Πόσο άδικο ,μα πόσο άδικο είναι αυτό το "η Μαμουθ το ένα ,η Μαμούθ το άλλο,δεν ξέρουν τι τους γίνεται  κ.λ.π " .

 

Πρέπει να θυμηθώ μια μέρα (και αφού πρώτα πάρω την άδεια από κει που πρέπει ) να γράψω δυο πραγματάκια για την πορεία της Μαμουθ τα τελευταία 30 χρόνια .

Και τότε ίσως εξηγηθούν κάποια πράγματα ,ειδικά για την τελευταία 10ετία και την φθίνουσα πορεία που ακολουθεί η εκδοτική.

 

Ως τότε δεν θα πάψω να το τονίζω σε κάθε ευκαιρία : πόσο μα πόσο άδικο είναι αυτό που γίνεται με τη Μαμουθ ...........

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25157
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  444
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  474
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

επιγραμματικά αναφέρω:

ναι,έχουμε πλέον πολλούς καλούς Έλληνες καλλιτέχνες,

ναι έχουμε πλέον και ικανούς σεναριογράφους (ψάξτε στα βραβεία κόμικς)

προσοχή θα πρέπει :

να μην πέσουμε στην παγίδα,οι ίδιοι και ο ίδιοι συντελεστές,

να δοκιμάζουμε διαφορετικές  ιστορίες που να καλύπτουν όλα τα γούστα,

να υπάρχει στήλη με επιλογή καλύτερων fan e-mail,

να βάζουμε δυνατά εξώφυλλα,έχουμε καλούς καλλιτέχνες ,

πολλοί εξ αυτών δουλεύουν έξω και μπορούν να κάνουν παπάδες,

η πρώτη εντύπωση είναι το παν,στο πρώτο τεύχος θα ήθελα δύο διαφορετικών δημιουργών εξώφυλλα (ιδέα)

(και blank variant δεν είναι κακή ιδέα,τόσους καλλιτέχνες συναντάμε στα τοπικά con)

και ναι,συγνώμη , προσωπική άποψη,  το  εξώφυλλο του 1ου τεύχους,δεν με έψησε.....

καλό ξεκίνημα!

Επεξεργασία από konni
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ποιος είπε ότι οι Έλληνες δεν είναι καλοί στο σχέδιο? :) Ρουμπούλιας, Γούσης, DaNi, Καπάδαη, Καπάνταης, Διαλυνάς, Οθωναίου, Κούτσης, Σταμπουλής, Χατζούδης (και ας ασχολείται μόνο με pin-up πρακτικά), Malk έχουν όλοι εξαιρετικό χέρι. :) Και εγγυημένα μου διαφεύγουν ονόματα αυτή τη στιγμή :) Στο σενάριο είναι (IMHO) το θέμα και στη δυνατότητα του να εκδοθούν πολυσέλιδα έργα (λχ Ερωτόκριτος, Αϊβαλί κ.ο.κ.).

 

Ελληνικά πράγματα πάντως βγαίνουν πλέον με τους τόνους :) Λεφτά να έχεις, να αγοράζεις μέχρι να σκάσεις :) Το 2009, τα φανζίν ήταν σε μια μικρή αίθουσα στο Comicdom, υπήρχαν στο εμπόριο οι εκδόσεις της Giganto, Ένατη Διάσταση και ΨτΛ and that's about it. Αυτή τη στιγμή έχουν μεταφερθεί σε άλλο κτήριο, γίνεται επιλογή γιατί δεν χωράνε όλοι ούτε εκεί, υπάρχει ξεχωριστό Artists' Alley για τα "πιο ονόματα" και υπάρχουν 7-8 εκδοτικοί οίκοι που βγάζουν πράγμα :) Στο δε AthensCon ναααα τα τραπέζια με δημιουργούς. Και συν τοις άλλοις, πλέον εξάγουμε σχεδιαστές και χρωματιστές! :) (όχι όμως σεναριογράφους :D

 

Περιμένω τη μέρα πάντως που θα δω Έλληνα να δημοσιεύεται στο Topolino :) Ψοφάω για αυτή τη μέρα :) Να δω τον θείο Σκρουτζ να αναπολεί για τον καιρό που έσκαβε στη Σαλαμίνα για το παλάτι του Αίαντα του Τελαμώνιου, έτρωγε ντολμαδάκια και τον κέρναγαν ρετσίνα :D

 

:cheers5:

 

 

υγ το έχω ξαναπεί, αλλά άλλη μια δεν πειράζει :) Το 1999 είχα πάει και είχα δει 2 ταινίες στις οποίες κάποιος χαρακτήρας "χαιρόταν μόνος του". Η μια ήταν το American Beauty. Αντικειμενικά ταινιάρα και ο Kevin Spacey κορυφή. Η άλλη ήταν το Safe Sex. Προτίμησα το Safe Sex. Γιατί τον χαρακτήρα του Χαϊκάλη τον ξέρω :) Τον βλέπω παντού τριγύρω μου :D Ενώ από αμερικάνικα προάστια... Πόσο να μου μιλήσουν? :)

Αυτό για τους σχεδιαστές, το είπα σαν παράδειγμα για τη γκρίνια που υπάρχει, όχι ότι όντως δεν έχουμε καλούς σχεδιαστές. Αν όντως πιστεύουμε ότι δεν έχουμε καλούς σχεδιαστές, τότε ο Διαλυνάς πρέπει να πάθει αυτανάφλεξη. :P

 

Σε άλλους τομείς, άλλο το να λέμε ότι προσωπικά δεν μας αρέσει ο τάδε ελληνικός κλάδος, και άλλο να τον απαξιώνουμε γενικότερα ότι δεν είναι καλός. Και εμένα δεν μου αρέσει πλέον ο ελληνικός κινηματογράφος, αλλά έχει πάνω 50 χρόνια στη πλάτη του για να μπορώ να τον κρίνω και αν βγάλει μια ταινία φαντασίας, μια ταινία επιστημονικής φαντασίας, μια ταινία τρόμου, ρε αδερφέ, θα τη δω, γιατί θεματολογικά υστερούμε και τέτοιες προσπάθειες πρέπει να στηρίζονται, όπως έκανα και με τον Αδάμαστο.

 

Peace.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Η συζητηση για το ενδεχομενο να ενισχυθει για να βαζει και μεταφρασμενα κομικς μου φαινεται σαν να πηγαινει καποιος σε κρεπερι για να την ενισχυσει να βαλει και μπουγατσες. Οποιος θελει μπουγατσες ξερει που να τις βρει οπως και οποιος θελει κρεπες :P

 

Τωρα που το σκεφτομαι, πολυ συχνα κανω παρομοιωσεις με ταβερνες και φαγητα, να το προσεξω :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Η συζητηση για το ενδεχομενο να ενισχυθει για να βαζει και μεταφρασμενα κομικς μου φαινεται σαν να πηγαινει καποιος σε κρεπερι για να την ενισχυσει να βαλει και μπουγατσες. Οποιος θελει μπουγατσες ξερει που να τις βρει οπως και οποιος θελει κρεπες :P

 

Τωρα που το σκεφτομαι, πολυ συχνα κανω παρομοιωσεις με ταβερνες και φαγητα, να το προσεξω :lol:

 

Γιατί να μην γίνει και αυτό όταν έρθει η ώρα; Η βαβέλ και το 9 γαλούχησαν γενιές γιατί έφεραν σε επαφή τον κόσμο και με πράγματα απ'έξω που μπορεί να μην έχει τρόπο να δει αλλιώς (γλώσσα, λεφτά κλπ) σε συνδυασμό με ποιοτικό εγχώριο προϊόν. Εμένα δε θα με χάλαγε να φάω κρέπα με κρέμα μπουγάτσας μέσα ή μπουγάτσα με νουτέλα πάντως. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Το λεω αυτο επειδη οσα γραφτηκαν στο αρθρο της Lifo μου δινουν την εντυπωση οτι αυτο που εχουν κατα νου ειναι ενα περιοδικο με δουλειες Ελληνων δημιουργων. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

 

η πρώτη εντύπωση είναι το παν

 

 

γι' αυτό βάλαν στο εξώφυλλο pan pan  :idea:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Από fb:

 

ο George Fara και η Glykeria Patramani αφηγούνται την ιστορία ενός δήμιου, στο Ναύπλιο του 1887.

 

1.jpg

 

και αυτό

 

2.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Απλα να αναφερω (αν δεν το χει δει καποιος) οτι αναφερεται και το νεο περιοδικο σε αρθρο του site oneman εδω

 

(επισης εχει αναφορα σε νεα τηλεοπτικη σειρα του κομικ Moomins που θα βγει το 2019)

 

Δευτερα σημερα! Την παρασκευη θα το χαουμε στα χερια μας και θα μπορουμε να το θαψουμε  εεε.... να ασκησουμε κριτικη με την ανεση μας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το είδα και σκέφτηκα το φόρουμ και λέω άντε ας το βάλω να το δουν και οι υπόλοιποι ;)

post-25682-0-26895500-1505764104_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Οικονομίδης ε; Έχει γούστο να μας κάνει κάνα μπαμ και να γράψει σενάριο για κόμικ. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.