Μετάβαση στο περιεχόμενο

CARTHAGO [ CHRISTOPHE BEC, ERIC HENNINOT, MILAN JOVANOVIC, ENNIO BUFI ]


Θρηνωδός

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

258-Carthago_original_original.jpg

 

Στη σύγχρονη εποχή η ενεργειακή κρίση είναι από τα πιο hot ζητήματα προς επίλυση. Με τα αποθέματα πετρελαίου και φυσικού αερίου να μειώνονται επικίνδυνα, οι εταιρίες εξόρυξης φτάνουν σε όλο και πιο ακραία μέτρα για να βρουν κοιτάσματα. Ένα από αυτά οδηγεί κατά τύχη σε μια κοσμογονική ανακάλυψη, όταν οι μηχανικοί μιας θαλάσσιας πλατφόρμας της εταιρίας Carthago άθελα τους ανοίγουν με το υποβρύχιο τρυπάνι μια δίοδο σε ένα τεράστιο δίκτυο σπηλαίων κάτω από την θάλασσα. Ένα ολόκληρο προϊστορικό οικοσύστημα λειτουργεί εκεί, μαζί με κάποιους θηρευτές που θεωρούνταν εξαφανισμένοι εδώ και εκατομμύρια χρόνια. Μέσα σε αυτούς και ο πιο επικίνδυνος κυνηγός που υπήρξε ποτέ στην Γη, ο πρόγονος του μεγάλου λευκού, ο Μεγαλόδοντας. 

 

812_megalodon_harry_wilson.jpg

 

Βέβαια ο Bec δεν σταματάει εκεί, αφού η ανακάλυψη του προϊστορικού τέρατος αποτελεί απλά βάση για μια μεγαλύτερη ιστορία φαντασίας που εξαπλώνεται στα επόμενα (από τα μέχρι στιγμής 5) άλμπουμ, μια ιστορία που περιλαμβάνει διάφορους μύθους και θρύλους του ανθρώπινου πολιτισμού. Από δοξασίες των ιθαγενών της Αυστραλίας και του θρύλου του Γιέτι, μέχρι την Ατλαντίδα και τις υποβρύχιες πυραμίδες, το Carthago είναι μια κλασική γαλλοβελγική fantastique περιπέτεια. 

 

cart_defaultbody.jpgCarthagoT2_4_copier_big.jpg

 

Στα αρνητικά, το κόμικ πάσχει σοβαρά από πολλές μετακινήσεις χρονικά και χωρικά. Κάθε πέντε σελίδες ο αναγνώστης πηγαίνει μια 50 χρόνια πίσω, μια 20, μια 100 κ.ο.κ., ενώ ταξιδεύει μια στην ανταρκτική, μια στην Αυστραλία, μια στο Θιβέτ. Σαφώς αυτό γίνεται για να παρουσιάσει κάποια γεγονότα τα οποία σιγά σιγά ενώνονται σε ένα μεγαλύτερο μοτίβο, αλλά ο τρόπος του πάνω-κάτω μπρος-πίσω είναι απογοητευτικά ερασιτεχνικός για κάποιον με την εμπειρία του Bec. Αυτή τη φορά τον βλέπουμε να υπογράφει το σενάριο, ενώ στο σχέδιο βρίσκονται οι Eric Henninot (τεύχη 1-2), Milan Jovanovic (τεύχη 3-5) και Ennio Bufi (τεύχος 6, κυκλοφορεί σε δύο μέρες). Κάτι άλλο που με ενόχλησε προσωπικά, ήταν πως ως μεγάλος φάν των καρχαριών είχα ψηθεί πολύ για μια ιστορία με επίκεντρο τον Μεγαλόδοντα και μια πιθανή επιστροφή του. Ενώ ξεκινά έτσι, η υπόθεση σιγά σιγά απομακρύνεται σε κάτι πιο φανταστικό και υπερφυσικό απ'όσο θα ήθελα. Δεν παύει να είναι μια περιπέτεια που σε γυρνά σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της Γης συνεχώς με αμείωτη δράση, απλά not my cup of tea.

 

PlancheA_61705.jpgPlancheA_223842.jpg

 

Στα θετικά, το σχέδιο των δύο, παρόλα τα σκαμπανεβάσματα του στα πρόσωπα των χαρακτήρων, δίνει εξαιρετικά μονοσέλιδα/δισέλιδα και γενικά όποια σκηνή περιελάμβανε καρχαρίες ή περιβάλλοντα από απόσταση (oil rigs, χιονισμένα βουνά, ο βυθός) ήταν φαντασμαγορική. Ομοίως, όλα τα πλάσματα/τέρατα ήταν σχεδιασμένα με λεπτομέρεια και πιστότητα στις πραγματικές έρευνες (για τα προϊστορικά ζώα) και θρύλους (για τα τέρατα). Δεν λείπουν φυσικά οι τεκμηριωμένες επιστημονικές πληροφορίες που θα μπριζώσουν κάθε λάτρη της υποθαλάσσιας ζωής, ενώ ο χρωματισμός από τα χέρια των Delphine Rieu, Pierre Matterne, Jean-Baptiste Merle, Marc Sintes, Sebastien Hombel, Yvan Villeneuve και Bertrand Denoulet ήταν ρεαλιστικότατος. 

 

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg

Τα πανέμορφα εξώφυλλα των 6 τόμων

 

1. Le Lagon de Fortuna - 3/2007

2. L'Abysse Challenger - 2/2009

3. Le monstre de Djibouti - 4/2013

4. Les monolithes de Koube - 9/2014

5. La cite de Platon - 7/2016

6. L'heritiere des carpates - 6/2017

 

Υ.Γ. Τα πρώτα 5 άλμπουμς κυκλοφορούν επίσημα στα Αγγλικά από την Humanoids σε έναν σκληρόδετο τόμο, ενώ στο τέλος του 5ου τεύχους διαβάζουμε "premiere cycle". Άρα το πρώτο story arc κλείνει και με το νέο τεύχος που κυκλοφορεί στις 7 Ιουνίου θα ξεκινήσει λογικά ο δεύτερος και η "ενηλικίωση" μερικών χαρακτήρων αλλά και των ιδεών του Bec που μέχρι στιγμής είναι λίγο τουρλουμπούκι. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αν και η παρουσίαση του Θρηνωδού με καλύπτει σε μεγάλο βαθμό, θα πω κι εγώ την άποψή μου.
Διάβασα τα 5 πρώτα τεύχη που αποτελούν τον 1ο κύκλο.
Το στήσιμο της ιστορίας και το γενικότερο concept μου θύμησαν τις ταινίες "Jaws" και "Jurassic Park".
Κάτι που για μένα αναμφισβήτητα δεν είναι κακό. Ίσα ίσα, είμαι μεγάλος φαν. Κυρίως των Jurassic Park/World και γενικότερα των δεινοσαύρων :)


Ενδιαφέρουσα ιστορία, ειδικά στα πρώτα τεύχη.
Μετά που μαζί με τον μεγαλόδοντα μπλέχτηκαν λιοπλευρόδοντες, γιέτι, μεγαλοπόδαροι, Ατλαντίδες κτλ κάπου ξέφυγε η υπόθεση απ΄αυτό που ανέμενα/ήθελα.
Ίσως αν υπήρχαν ξεχωριστά story arcs να ήταν καλύτερα.
Aλλά ok, ήταν κι αυτή ενδιαφέρουσα προσέγγιση.
Τα χρονολογικά πέρα δώθε που αναφέρθηκαν, όντως κάπου κουράζουν και ίσως δεν χρειάζονταν σ΄αυτό το βαθμό.
Συνολικά πάντως ήταν ευχάριστο ανάγνωσμα, πάνω σε μια απ΄τις αγαπημένες μου θεματολογίες.
Αρκετά "πιασάρικη" ιστορία, με τα καλά και κακά που περιέχει ο όρος.

 

Overall 7.5/10 :beer:

 


*να πω εδώ ότι η ύπαρξη των πλασμάτων που αναφέρονται στο κόμικ (λιοπλευρόδοντες, θαλασσομέδοντες, Γιέτι κτλ) προφανώς και είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας (για την ώρα τουλάχιστον).
Αλλά για το μεγαλόδοντα δεν είναι.
Υπάρχουν ενδείξεις για παρουσία του στις θάλασσες, έχω δει και ντοκιμαντέρ για το θέμα.
Κι αν κάποιος βιαστεί να το απορρίψει να θυμήσω ότι και για το γιγάντιο καλαμάρι κάποτε πιστεύαμε ότι είναι μυθικό πλάσμα και να που τελικά βρέθηκε :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

1 hour ago, Laz33MS said:

Υπάρχουν ενδείξεις για παρουσία του στις θάλασσες, έχω δει και ντοκιμαντέρ για το θέμα.

 

Αυτο το λες σοβαρα ή επειδη ειναι πρωταπριλια σημερα? :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Νομίζω πως ο Λαζ εννοεί πως υπάρχουν ενδείξεις ότι υπήρξε κάποτε στην γη, όχι ότι υπάρχει εν ζωή. 

 

Δεν είναι απλά ενδείξεις βέβαια, υπάρχουν χιλιάδες στοιχεία και απολιθώματα που έχουν βρεθεί σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της γης ότι υπήρξε σίγουρα. Απλά τις τελευταίες δυο δεκαετίες επικρατεί μια άποψη ότι τελικά ίσως να μην έμοιαζε τόσο στον μεγάλο λευκό όσο πιστεύαμε αλλά περισσότερο στον προσκυνητή (basking). 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ότι υπήρξε στο παρελθόν είναι βέβαιο.
Οι ενδείξεις αναφέρονται στη σημερινή του παρουσία.
Και όχι, δεν το λέω για πρωταπριλιάτικο :)
Έxω δει ένα ντοκιμαντέρ στο οποίο έκαναν ένα πείραμα κι έπιασαν σε σόναρ μια τεράστια φιγούρα η οποία κινούνταν με μεγάλη ταχύτητα και τρόμαξε - τρέποντας σε φυγή - τους υπόλοιπους καρχαρίες(ανάμεσά τους και λευκοί) που βρίσκονταν στην περιοχή.
Kαι όταν τρομάζει λευκός καρχαρίας σίγουρα κάτι ύποπτο συμβαίνει.


Θα μου πεις και που ξέρεις ότι ήταν μεγαλόδοντας;
Προφανώς και δεν ξέρω, ούτε οι ίδιοι οι ερευνητές ξέρουν.
Ή θα μου πεις και που ξέρεις ότι το footage ήταν αληθινό και όχι fake;
Ούτε αυτό το ξέρω.

Σίγουρα το πιο πιθανό είναι να μην υπάρχει, αλλά έχω πάντα επιφυλάξεις μ΄αυτά τα θέματα. Και το ότι γνωρίζουμε μόνο το 90% των θαλλάσιων όντων(που αναφέρεται και στο κόμικ) είναι όντως γεγονός.
Άρα τίποτα δεν θα με εκπλήξει στο μέλλον :)

 

Επεξεργασία από Laz33MS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

1 hour ago, Laz33MS said:

Και όχι, δεν το λέω για πρωταπριλιάτικο

 

Ειπα μηπως κανεις χιουμορ λογω της μερας. Εγω παλι δεν πιστευω οτι ειναι πιθανο κατι τετοιο. Ενταξει συνεβη μια φορα με τον κοιλακανθο αλλα νομιζω οτι ηταν η εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα. Δηλ τα εξαφανισμενα ζωα ειναι εξαφανισμενα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Να πούμε 2 πράματα. Για να επιζήσει ένα είδος υπάρχει κάτι που λέγεται κρίσιμη πληθυσμιακή μάζα. Κάτω από αυτήν το είδος οδηγείται προς εξαφάνιση. Δηλαδή αν δεν υπάρχουν 20, 30, 1000 (εξαρτάται) άτομα του είδους δεν μπορεί να συνεχίσει να υφίσταται. Τώρα αν μιλάμε για έναν κορυφαίο θηρευτή χωρίς φυσικούς εχθρούς δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι μπορεί να υπάρχει ακόμα και τώρα και μάλιστα σε πληθυσμό 50 ατόμων. Ούτε ένα νεκρό άτομο δεν έχει βρεθεί; Να ήταν αβυσσικό, όπως οι κοιλάκανθοι εκεί αλλάζει το πράμα. Η άβυσσος άλλωστε είναι πλέον το final frontier του πλανήτη μας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

 

 

Τρομαχτικός μεγαλόδοντας.jpg=============>> Τρομαχτικός μεγαλόδοντας

 

:Paingiver:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

2 λεπτά πριν, Dr Paingiver είπε:

 

 

Τρομαχτικός μεγαλόδοντας.jpg=============>> Τρομαχτικός μεγαλόδοντας 

 

:Paingiver:

 

Σαν να βλέπω συνδυασμό @φλοκ μαζί με @Μενίγ Πουαγώ. :lmao: 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Yπάρχει και μια spin-off σειρά με τίτλο Carthago Adventures.
Στο σενάριο είναι πάλι ο Bec, στο σχέδιο διάφοροι.
Αποτελείται μέχρι στιγμής από 5 αυτοτελή άλμπουμ στα οποία βλέπουμε τις παρελθοντικές περιπέτειες του μεγιστάνα Feiersinger(γνωστός απ΄τη βασική σειρά) που ασχολείται με την "κρυπτοζωολογία" και την αναζήτηση "τεράτων", τα οποία θέλει για τη σπάνια συλλογή του.

 

Διάβασα τα τεύχη #2 και #4.
Στο #2 είχαμε το κυνήγι του Chipekwe, ενός τεράστιου προϊστορικού κροκόδειλου, του sarcosuchus imperator

sarcosuchus-size.thumb.jpg.4adfc084a8b3dc0a66882a9557654814.jpg

 

και στο #4 των Amaroks, πελώριων λύκων βγαλμένων απ΄τη μυθολογία των Βίκινγκς.

 

Απλές ιστοριούλες με "πιασάρικη" υπόθεση αλλά χωρίς πολύ βάθος και επαρκή ανάπτυξη.
Σίγουρα υποδεέστερες της βασικής σειράς, έχουν όμως τη φάση τους.
Έχουν κυκλοφορήσει στα αγγλικά απ΄τη Humanoids με ανακατεμένη σειρά :)

 

Couv_207089.thumb.jpg.050e1afcd68caefb0d773fa11b94a33f.jpg Couv_274023.thumb.jpg.fff61d5dbf64dcb863cb38405d22f3a3.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Το ερώτημα δεν είναι εάν υπάρχουν αυτοί οι καρχαρίες. Το ερώτημα είναι γιατί δεν τους έχεις σκοτώσει όλους ο Statham όπως έκανε με το

THE MEG

 

Επεξεργασία από zade
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Στο amazon υπάρχει μια εγγραφή για τον επόμενο Μάρτιο για ένα σκληρόδετο Carthago 2. Τι ακριβώς θα περιέχει, άγνωστο. Στο site της Humanoids δεν βρήκα κάτι, αν και δεν φημίζονται για την έγκαιρη ενημέρωση.

 

1.thumb.jpg.36d665bddd6f9814bd65a2b544b97ce9.jpg

 

ΠΗΓΗ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Το Carthago ήθελα να το διαβάσω λόγω του Christophe Bec, του οποίου μου άρεσαν πάρα πολύ τα Pandemonium και Sanctum. Δεν ήταν κακή δουλειά, αλλά σε καμία περίπτωση δεν φτάνει το επίπεδο των προαναφερθέντων. Αν και θεματολογικά έχει μεγάλο ενδιαφέρον καθώς αφορά την αναζήτηση κρυπτοζωολογικών πλασμάτων, ένιωσα αρκετές φορές να με κουράζει η ιστορία. ΄Έτσι, παρόλο που κριτήριό μου ήταν το πολλά υποσχέμενο σενάριο, τελικά αυτό που με γοήτευσε και έδωσε πολλούς βαθμούς στο κόμικ ήταν το όμορφο σχέδιο, που σε ταξιδεύει στα πέρατα του κόσμου.

Χτες τελείωσα και το Carthago Adventures, το οποίο να είμαι ειλικρινής βρήκα πιο στρωτό σεναριακά. Οι 5 ιστορίες ανήκουν μεν στο ίδιο σύμπαν, αλλά είναι ανεξάρτητες μεταξύ τους, ενώ πρωταγωνιστούν δύο από τους κεντρικούς χαρακτήρες του αρχικού κόμικ. Πάλι το σχέδιο είναι εντυπωσιακό, είτε πρόκειται για τον βυθό της θάλασσας είτε για τις κορυφές των βουνών, οπότε συνολικά μου άφησε θετικές εντυπώσεις. Ούτε όμως και αυτό φτάνει τις άλλες δουλειές του Bec.

Tώρα, τον δεύτερο τόμο του Carthago δεν είμαι ακόμα σίγουρος ότι θέλω να τον αποκτήσω. Αν έβγαινε Carthago Adventures 2 ίσως να ήμουν πιο θετικός. Θα δούμε...

 

:Ion:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.