Μετάβαση στο περιεχόμενο

Harry Potter / The Lord of the Rings / Alien (franchise) / Mission Impossible


Γάντζος

Ποια η καλύτερη ταινία κάθε σειράς?  

31 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Με αφορμή αυτη τη λιστα (All 8 Harry Potter Movies Ranked From Worst To Best) εφτιαξα μια δημοσκοπηση με αγαπημενα και κερδοφορα franchises. 

 

Ψηφιστε με μυαλο :D

 
 
Harry_Potter-logo_90894o2-690x262-1399668289.jpg                          lord-of-the-rings-total-franchise-revenue.png                     ____53a1c8188d461.jpg                      mission__.jpg
Επεξεργασία από Γάντζος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Τι σύμπτωση! :) Και στις τρεις κατηγορίες το νούμερο 1 εκτός συναγωνισμού. :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2865 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Εμένα, μου άρεσε πολύ η πρώτη ταινία του Χάρι Πόττερ( τα βιβλία δεν τα έχω διαβάσει -όχι ακόμη) διότι, ήταν πιο κοντά σε αυτό που λέγεται παιδικό παραμύθι :) .Ήταν, περισσότερο αθώα οι ηθοποιοί ήταν οι κατάλληλοι για τους ρόλους και συν των άλλων, ήταν λιγότερο τρομακτικό.Τα άλλα, δεν μπόρεσα να τα δω διότι δεν μπόρεσα, να προσαρμοστώ στις αλλαγές .Οι ηθοποιοί μεγάλωναν, και το παραμύθι ως προς την φύση του θύμιζε, λιγότερο για παιδιά :thinking: . Αυτά για τον Πόττερ

Το δεύτερο θέμα ο Αρχοντας των Δακτυλιδιών ήταν ωραίος, αλλά μου άρεσε το πρώτο μέρος.Το πως έγινε, τι έγινε, και γιατί.  :)

Τέλος το Αλιεν του 77 είναι, η κλασσική των κλασσικών ταινιών τρόμου μετά την Νύχτα των Ζωντανών Νεκρών .Γιατί; Διότι σου προκαλούσε -και ακόμα προκαλεί-τρόμο και αγωνία, σε αντίθεση με τις μεταγενέστερες της(μπορεί να κάνω και λάθος ). Διότι πολύ απλά η ταινία τρόμου θα πρέπει να σου προκαλεί τρόμο,και όχι γέλια .Με τα λίγα και επικεντρωμένη στο νόημα -Ατμοσφαιρικός Τρόμος - οχι splatters . :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Εύκολη δημοσκόπηση ρε συ. :)

 

Όσο και να συμπαθώ τις εκάστοτε πρώτες των τριλογιών κλπ, στο Χάρι Πότερ πάντα θα έχω στην καρδιά μου την τέταρτη. Και ας την κράζουν σχεδόν όλοι ως την χειρότερη των 8 (η Μαριάννα την λέει το wipe-out του Harry Potter :P ). Με μικρή διαφορά από την τρίτη βέβαια και την σκηνοθετάρα που δούλεψε πάνω της. Οκ, η 8η συνολικά ήταν η πιο δυνατή αλλά προσωπικά και έχοντας δει όλες τις ταινίες όταν έβγαιναν, σε συνάρτηση με το ότι διάβαζα τα βιβλία όταν έβγαιναν, η 4η είναι η αγαπημένη μου.

 

Άρχοντας. Η πρώτη είναι εκτός συναγωνισμού, παρόλο που η δεύτερη έχει την πιο καλά σκηνοθετημένη μάχη στην ιστορία του κινηματογράφου. Η πρώτη ήταν μοναδική στην ατμόσφαιρα και την φρεσκάδα του να βλέπεις το τολκινικό σύμπαν για πρώτη φορά στην μεγάλη οθόνη. Μόνο και μόνο ότι δεν έβαλε Μπομπαντίλ μέσα και παρόλα αυτά είναι τέτοιο αριστούργημα, τα λέει όλα. 

 

Alien δεν τρελάθηκα σε καμία ταινία, αλλά εύκολα η πρώτη πετάει όλες τις άλλες έξω. Είναι ορίτζιναλ, είναι πολύ μπροστά από την εποχή της. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

βαλε και alien vs predator αν μπορεις (αν και ειναι μουφα :lol:)

 

(και μολις ειδα στο imdb οτι υπαρχει avp2 και στανταρ θα το εχω δει αλλα ουτε που μου παει το μυαλο τι παιζει, θα εχει κανει αυτοματα delete :P)

 

(edit: μολις την θυμήθηκα τι μουφα ηταν... :giati:

 

btw harry potter δεν εχω δει κανενα ποτε και αρχοντας δεν μου αρεσε κανενα :lol:

Επεξεργασία από mr-d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Προστεθηκε μια τελευταια κατηγορια με τα ''Mission Impossible''.. Οποιος θελει ριχνει κι εκει την ψηφο του :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Βαλε ρε συ και επιλογη "κανενα", υπαρχουμε και μεις που δεν εχουμε δει Αλιεν και ΜΙ :PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Βαλε ρε συ και επιλογη "κανενα", υπαρχουμε και μεις που δεν εχουμε δει Αλιεν και ΜΙ :PPP:

 

Done συνονοματε :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

.

Επεξεργασία από mr-d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

βαλε και alien vs predator αν μπορεις (αν και ειναι μουφα :lol:)

 

(και μολις ειδα στο imdb οτι υπαρχει avp2 και στανταρ θα το εχω δει αλλα ουτε που μου παει το μυαλο τι παιζει, θα εχει κανει αυτοματα delete :P)

 

(edit: μολις την θυμήθηκα τι μουφα ηταν... :giati:

 

btw harry potter δεν εχω δει κανενα ποτε και αρχοντας δεν μου αρεσε κανενα :lol:

 

Τα AvP εκτος απο μαπες ειναι και crossovers..αν βαλω κι αυτα θα πρεπει να βαλω και τις ταινιες Predator :)

 

Στα Χαρυ Ποτερ και Lord of the rings υπαρχει επιλογη ''κανενα'' :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αμα δεν μπει η επιλογη "Ολα" στο LOTR, δεν ψηφιζω!!! :moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Δυστυχως δε μπορω να διαλεξω καποιο μεταξυ των 3 τελευταιων χαρυ ποτερ.... δηλαδη του 5,6 και 7).  Ηταν και τα 3 (ή εστω 4, λογω των 2 parts του τελευταιου) υπεροχα.

Τωρα στον Αρχοντα, το δευτερο ηταν αυτο που μου εκανε τη μεγαλυτερη ζημια. Οπότε πολυ πολυ λιγο θα το ξεχωρισω.

 

Για αλιεν δεν εχω ιδεα. Απο ΜΙ εχω δει μονο το πρωτο....

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Τα Harry Potter δεν με ξετρέλαναν, οπότε χωρίς να είμαι τελείως σίγουρος για την απόφασή μου ψήφισα το πρώτο. Τα πρώτα μέρη των σειρών ταινιών είναι όπως και να το κάνουμε σχεδόν πάντα τα καλύτερα, αφού σου γνωρίζουν έναν καινούριο κόσμο και σου συστήνουν τους χαρακτήρες.

 

Στο LOTR πάλι διαλέγω την πρώτη ταινία για τον ίδιο λόγο, σε αντίθεση όμως με τα Harry Potter αυτές τις ταινίες τις θεωρώ εξαιρετικές! Ακόμα θυμάμαι πόσο ενθουσιασμένος έφυγα από το σινεμά στην 1η ταινία, κάτι που φυσικά επαναλήφθηκε με τις 2 επόμενες αλλά όχι στο ίδιο επίπεδο και ας είχαν καλύτερες μάχες και περισσότερη δράση.

 

Η πρώτη ταινία Alien που είδα ήταν το Resurrection στο σινεμά, και μου άρεσε πάρα πολύ. Aυτή όμως που με κέρδισε περισσότερο όταν είδα και τις προηγούμενες ήταν το Aliens. Από τα τελευταία δύο, το Prometheus μου άρεσε πάρα πολύ κι ας είχαν μικρή συμμετοχή τα Aliens, ενώ το Covenant ήταν αρκετά μέτριο.

 

Aγαπημένη σειρά και τα Mission Impossible. Μακράν καλύτερο το 1ο του De Palma, γιατί είχε συνεχή αγωνία και ανατροπές, αλλά και γιατί η σκηνή με την ανατίναξη του εστιατορίου στην Πράγα και η σκηνή στο φινάλε με το τρένο είναι από τις αγαπημένες μου στιγμές δράσης στο σινεμά! Δεύτερο καλύτερο το 3ο μέρος, ενώ χειρότερη μακράν η 2η ταινία, προς μεγάλη μου απογοήτευση γιατί περίμενα καλύτερα πράγματα από τον κάποτε αγαπημένο μου John Woo.

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τα AvP εκτος απο μαπες ειναι και crossovers..αν βαλω κι αυτα θα πρεπει να βαλω και τις ταινιες Predator :)

 

Στα Χαρυ Ποτερ και Lord of the rings υπαρχει επιλογη ''κανενα'' :D

 

 

τα predator ειναι αλλα, αυτα που σου ειπα ειναι ταινιες αλιενς (αν και μουφα) και ειναι πολυ περισσοτερο αλιενς απο το Prometheus

 

anyway :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

στο Χάρι Πότερ πάντα θα έχω στην καρδιά μου την τέταρτη. Και ας την κράζουν σχεδόν όλοι ως την χειρότερη των 8

Την έκτη δεν κράζουν ως χειρότερη;

 

Η τέταρτη είναι αντικειμενικά η χειρότερη στον τομέα της κομμωτικής!

 

DlMBc7z.jpg

 

Με μικρή διαφορά από την τρίτη βέβαια και την σκηνοθετάρα που δούλεψε πάνω της. Οκ, η 8η συνολικά ήταν η πιο δυνατή αλλά προσωπικά και έχοντας δει όλες τις ταινίες όταν έβγαιναν, σε συνάρτηση με το ότι διάβαζα τα βιβλία όταν έβγαιναν, η 4η είναι η αγαπημένη μου.

 

^Toύτο. Η 8η είναι η πιο δυνατή καθαρά λόγω του source material. H τρίτη είναι η καλύτερη HP ταινία ως ταινία. Τρομερή σκηνοθεσία, casting, γενική αισθητική και ειδικά soundtrack!

 

Έχω την εντύπωση ότι ο Spielberg είχε πει ότι η μουσική είναι το 50% της ταινίας, ή κάτι τέτοιο. Όσο επιστρέφω στα Χάρι Πότερ και στους Λόρδους, συμφωνώ όλο και περισσότερο. Ειδικά στην χρήση μοτίφ στο LOTR, πρέπει να κάνω ένα πόστ στην "Ενδιαφέρουσα Ανακάλυψη της Ημέρας" όταν βρω χρόνο. :thinking:

 

Α Window to the Past

The Portrait Gallery

Double Trouble

Mischief Managed!

 

 

The Fellowship

The Bridge of Khazad Dum (νταν-νταν-νταν!)

Ride of the Rohirrim

 

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δυστυχως δε μπορω να διαλεξω καποιο μεταξυ των 3 τελευταιων χαρυ ποτερ.... δηλαδη του 5,6 και 7).  Ηταν και τα 3 (ή εστω 4, λογω των 2 parts του τελευταιου) υπεροχα.

Τωρα στον Αρχοντα, το δευτερο ηταν αυτο που μου εκανε τη μεγαλυτερη ζημια. Οπότε πολυ πολυ λιγο θα το ξεχωρισω.

 

Την έκτη δεν κράζουν ως χειρότερη;

 

Η τέταρτη είναι αντικειμενικά η χειρότερη στον τομέα της κομμωτικής!

 

Ψηφιστε ρε ταγαρια!!  :aria:

 

υγ. τωρα ειδα οτι ψηφισε ο Tight.. my bad :D

 

τα predator ειναι αλλα, αυτα που σου ειπα ειναι ταινιες αλιενς (αν και μουφα) και ειναι πολυ περισσοτερο αλιενς απο το Prometheus

 

Δεν ανηκουν στην κανονικη σειρα.. ειναι spin-offs. Κατα τη γνωμη μου δεν εχουν θεση σ'αυτη τη δημοσκοπηση  :beer5:

Επεξεργασία από Γάντζος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ψήφισα. Και χιπστερίστικες επιλογές, μάλιστα!  :moutra:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χαρι Ποτερ: Η 3η, η μοναδικη καλη ταινια της σειρας.

Αρχοντας: Η 3η, γιατι η 1η ειναι λιγο κουραστικη οταν την βλεπεις για πολλοστη φορα.

Αλιεν: Η 2η, γιατι ειναι προτιμοτερη μια εξαιρετικη περιπετεια απο ενα υπερτιμημενο θριλερ.

Επικινδυνες Αποστολες: Ghost Protocol. Ή ισως η 1η; Δεν τη θυμαμαι πολυ καλα, οποτε ψηφισα Ghost Protocol.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Δε μπορω να ψηφισω , γιατι δεν επιτρεπει επιμερους ψηφοφορια, πρεπει να δωσω ψηφο σε καθε κατηγορια, και αυτο δε γινεται :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πήρα λάικ από τον tightwad? κάτι άρχισε να πηγαίνει πολύ στραβά στο συμπαντικό σύστημα. :P

 

Ο άρχοντας έχει αν όχι το καλύτερο, ένα από τα καλύτερα ost γενικά. Από τα χαρωπά μπυροτράγουδα των χόμπιτ και τα μελωδικά και απόκοσμα των ξωτικών μέχρι τις κορυφώσεις σε ντάροουντελφ, καράντρας, ντανχάροου, χελμ'ς ντιπ κλπ κλπ κλπ. Ο Howard Shore πραγματικά έκανε θαύματα. 

 

Και ίσως η μουσική ήταν αυτή που έσωσε ότι μπορούσε να σωθεί από το χόμπιτ. Αλήθεια, έπρεπε να βάλεις και την δεύτερη τριλογία να μπορούμε να βγάλουμε όλη την σαπίλα και το μίσος από μέσα μας σαν άνθρωποι βρε αδερφέ! 

 

Αλήθεια λένε ότι η 6η του Harry Potter είναι η χειρότερη; Πάντα θεωρούσα τον πάτο της σειράς την 5η. Πιο στατική, άχρωμη και κακοφορμισμένα μεταβατική ταινία δεν μπορούσαν να φτιάξουν για να δέσουν τις δύο φάσεις του σύμπαντος. Όπως είχε πει ένα σκωτσέζος κριτικός που μου διαφεύγει το όνομα, " το τάγμα του φοίνικα είναι η εφηβεία του franchise και η άχαρη προσπάθεια για ενηλικίωση, ακριβώς όπως οι τρεις πρωταγωνιστές στην ίδια την ταινία". 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

 Αλήθεια, έπρεπε να βάλεις και την δεύτερη τριλογία να μπορούμε να βγάλουμε όλη την σαπίλα και το μίσος από μέσα μας σαν άνθρωποι βρε αδερφέ! 

 

Νομιζεις οτι δεν το σκεφτηκα να τη βαλω? Αλλα δεν χωραει αλλη ερωτηση στη δημοσκοπηση :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ρε καλύτερα ρε. Θα δίναμε και πάτημα στον Κώτσο να μας βγάλει τα απωθημένα του περί Νταμπλντορ/Γκανταλφ και ποιος τον ακούει. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πήρα λάικ από τον tightwad? κάτι άρχισε να πηγαίνει πολύ στραβά στο συμπαντικό σύστημα. :P

Πάντα βάζω like σε πόστ σου σε thread που διαβάζω. :P

 

Θα αρχίζω να σου βάζω like μόνο σε συγκεκριμένα θέματα για να δω πως θα αντιδράσεις. Pavlov's Likes. :thinking:

 

Ο άρχοντας έχει αν όχι το καλύτερο, ένα από τα καλύτερα ost γενικά.

Music from The Lord of the Rings has been voted the best soundtrack of all time for the sixth year running.

 

Για να μην μας χαρακτηρίζουν και fanboys. :P

 

 

Αλήθεια λένε ότι η 6η του Harry Potter είναι η χειρότερη; Πάντα θεωρούσα τον πάτο της σειράς την 5η. Πιο στατική, άχρωμη και κακοφορμισμένα μεταβατική ταινία δεν μπορούσαν να φτιάξουν για να δέσουν τις δύο φάσεις του σύμπαντος. Όπως είχε πει ένα σκωτσέζος κριτικός που μου διαφεύγει το όνομα, " το τάγμα του φοίνικα είναι η εφηβεία του franchise και η άχαρη προσπάθεια για ενηλικίωση, ακριβώς όπως οι τρεις πρωταγωνιστές στην ίδια την ταινία".

Η 5η ταινία έχει την Άμπριτζ, που είναι άνετα η πιο "δημοφιλής" villain του franchise. H 6η γενικά χαρακτηρίζεται βαρετή, και το ρομάντζο δεν εκτελέστηκε όσο καλά όσο στο βιβλίο (όχι ότι και εκεί είναι κάτι καταπληκτικό).

 

Προσωπικά δεν θα χαρακτήριζα την 5η ταινία ιδιαίτερα μεταβατική. Η 3η θέτει για πρώτη φορά ένα πιο σκοτεινό τόνο, η 4η είναι η αρχή της εφηβείας των χαρακτήρων (πολλές ορμόνες, πολλά νεύρα, πολλά ερωτικά εξάγωνα), και η 6η εισάγει πολλά κόνσεπτ/κάνει exposition για να γίνει η μετάβαση στα Deathly Hallows, imho.

 

EDIT:

 

Προσωπικά πιστεύω ότι το κοινό που έχουν η 4η και η 5η είναι ότι εισάγουν ένα gimmick (Triwizard Tournament και Dumbledore's Army αντίστοιχα), το οποίο αναπτύσσεται σταδιακά και είτε σου αρέσει είτε όχι. Κάτι σαν τα μάτς Κουίντιτς, αλλά που διαρκεί και εξελίσσεται για το μεγαλύτερο μέρος του βιβλίου.

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Χαρι Ποτερ τα χω δει και τα χω διαβασει ολα. Γενικα μου αρεσαν. Ψηφισα το 4ο γιατι μου αρεσε περισσοτερο. Ειχαμε επιτελους κανονικη επαναφορα του Βολτεμορτ, ειχαμε σκηνες σε νεκροταφεια, ειχαμε δραμα με το θανατο του Σεντρικ Ντιγκορυ, ειχαμε πλοτ τουιστ που απο νικητης στο "τριμαγο" καταληγει σε κινδυνο και ειχαμε τρελοματη Μουντι!

 

Αρχοντας τωρα. Εξαιρετικες μεταφορες του πατριαρχη της φανταστικης λοχοτεχνιας. Ψηφισα το 2ο γιατι γουσταρω τρελλα μαχη στο Helm's Deep!

 

Αλιεν εχω κανει πολλες φορες μαραθωνιο με τα 4 αυθεντικα, Μου αρεσε και το Προμηθεας σαν Prequel αλλα το covenant τα μπερδεψε λιγο. Ηθελε να αποτισει φορο τιμης στα παλια και συγχρονως να κρατησει τα φιλοσοφικα ερωτηματα του προμηθεας?? Τελοσπαντων εδω ψηφισα το 1ο γιατι ηταν αυτοο που μας εισηγαγε στον κοσμο,

 

Mission Impossible δεν εχω δει ολες τις ταινιες οποτε ψηφισα κανενα. Αυτα ομως που με απογοητευσε τρελλα ηταν το πρωτο γιατι δεν γινεται να συμπεριφερεσαι ετσι στον ΤΖΙΜ ΦΕΛΠΣ. Ιεροσυλια!

 

 

 

ΥΓ Θελει και αλλες σειρες ταινιων. Να προτεινω star wars, star trek, mad max, jaws, matrix,

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

MI δεν ψήφισα. Δεν ψήφισα για δύο λόγους. Πρώτον σιχαίνομαι Tom. Δεύτερον η τηλεοπτική σειρά ήταν από τις αγαπημένες μου. Οι ταινίες είναι προσβολή στη μνήμη των σειρών.  :(

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Είμαι φανατικός του Harry Potter οπότε αν υπήρχε επιλογή όλες θα την ψήφιζα... Διότι στο συνολό της είναι από τις καλύτερες σειρές ταινιών που έχω δει. Αφού όμως η επιλογή είναι μία διάλεξα και εγώ το Κύπελλο της Φωτιάς όπου πράγματα και καταστάσεις σοβαρεύουν επικίνδυνα.

Πρέπει να είμαι από τους ελάχιστους στην Ελλάδα που δε με τραβάει καθόλου ο Άρχοντας. Για να μη πω ο μοναδικός. Την πρώτη ταινία είχα δει σε θερινό. Δε ξετρελλάθηκα στο ελάχιστο και το άφησα το αρχοντικό... σπορ! Κανένα εδώ...

Από Alien έχω δει την κλασσική τετραλογία με την Sigourney Weaver που την θεωρώ την καταλληλότερη επιλογή για τον ρόλο της Ripley. Επέλεξα την πρώτη ταινία εδώ που γίνεται η εισαγωγή στον μύθο.

Επικίνδυνες αποστολές τώρα. Απλά δεν έτυχε, έκατσε και ούτε το κυνήγησα να δω κάποια ταινία. Για του λόγου το αληθές είχα προλάβει ,πολύ μικρός, την τηλεοπτική σειρά σε επανάληψη και μου είχε αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις.  Απλό ότι σκηνή είχα δει με τον... Θωμά από τις ταινίες κάτι δε μου κόλλαγε... Οπότε κανένα και εδώ... Σε δεύτερη σκέψη κάτι δε μου κολλάει με τον Θωμά γενικώς... 



 

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Απο Χαρυ Ποττερ, θα ψηφισω το πρωτο μερος των Κληρων του Θανατου, αν και θεωρω οτι και η 6η ταινια ειναι πολυ καλη. Μπορει να μην της φαινεται την πρωτη φορα αλλα ειναι grower. Συνολικα βεβαια σαν φαν της σειρας βιβλιων, ολες οι ταινιες μου αρεσαν, ακομα και η 5η.

 

Απο Αρχοντα θα πω το πρωτο επειδη το θεωρω το πιο ατμοσφαιρικο. Επισης οταν ημουν παιδακι με τρομαζαν πολυ οι Nazgul :P Βασικα θα ψηφιζα την πρωτη, ακομα και αν δεν ηταν τοσο καλη, μονο και μονο για αυτη τη σκηνη.

 

Alien δεν ψηφισα καμια επειδη δεν εχω δει καμια. Ειναι μια παραλειψη που πρεπει να καλυψω καποια στιγμη :P

 

MI ψηφισα κανενα. Καποιες πρεπει να εχω πετυχει στην τηλεοραση κατα καιρους αλλα δεν ενθουσιαστηκα ποτε.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

MI δεν ψήφισα. Δεν ψήφισα για δύο λόγους. Πρώτον σιχαίνομαι Tom. Οι ταινίες είναι προσβολή στη μνήμη των σειρών.  

 

 

:notalk:  :slap:

 

Με την 4η ταινια της σειρας ''Mission: Impossible - Ghost Protocol'' του Brad Bird και την 5η ''Mission: Impossible - Rogue Nation'' του Christopher McQuarrie το franchise απογειωθηκε.. προκειται για δυο εξαιρετικες action/thriller ταινιες στις οποιες ο Tom Cruise κανει παπαδες :)

 

Λιγα σκαλοπατια κατω αλλα εξισου ποιοτικες ειναι η 1η ταινια του De Palma και η του J.J. Abrams (η οποια εχει εναν εξαιρετικο κακο στο προσωπο του Philip Seymour Hoffman).

 

Η 2η ταινια του John Woo ειναι παρα πολυ μετρια...

 

 

Περιμενοντας την 6η ταινια (η οποια ειναι ξανα στα σιγουρα χερια του Christopher McQuarrie)   :cheers3:

 

 

Θελει και αλλες σειρες ταινιων. Να προτεινω star wars, star trek, mad max, jaws, matrix,

 

Star Wars, Jaws και Matrix νομιζω ειναι προφανες ποιες ειναι οι καλυτερες, γι' αυτο δεν εχει νοημα μια δημοσκοπηση.. σε προτρεπω ομως αν θες να κανεις εσυ :)

 

Το Star Trek δεν νομιζω να εχει μεγαλο κοινο στο GC.. παρομοια και το Mad Max :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Το Star Trek έχει μεγάλο κοινό στο GC. Τρέχει ήδη θέμα Star Trek και νομίζω υπάρχει και μιά παλιά δημοσκόπηση με όλες τις εκδοχές του (New Generation, DS9, κλπ). :)

Και υπάρχει κι εδώ συζήτηση. :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Δεν ψηφίζω γιατί από Harry Potter δε θα διάλεγα κανένα. Και από τις υπόλοιπες δεν έχω δει καμία. :P (Αν σπάω κάποιο ρεκόρ πείτε μου.)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.