Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤενΤεν ή Μπλέικ και Μόρτιμερ;


Laz33

ΤενΤεν ή Μπλέικ και Μόρτιμερ;  

45 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σκεφτόμουν από καιρό να κάνω αυτή τη δημοσκόπηση και όλο τα ανέβαλα γιατί μου φαινόταν πολύ δύσκολη η επιλογή απάντησης.

Είναι δύο σειρές που ανακάλυψα πρόσφατα και αμέσως έγιναν απ΄τις αγαπημένες μου.
Μόλις πριν λίγες μέρες ολοκλήρωσα τη 2η ανάγνωση, τόσο των ΤενΤεν όσο και των Μπλέικ και Μόρτιμερ.
Σίγουρα θ΄ακολουθήσουν πολλές ακόμα.

Όσον αφορά το ερώτημα τώρα.
Οι σειρές έχουν αρκετές ομοιότητες αλλά και σημαντικές διαφορές.
Δεν θα μπω στη διαδικασία να κάνω ανάλυση ή σύγκριση, γιατί θα μ΄έπαιρνε το βράδυ :)

Σαν επίπεδο τις έχω περίπου στα ίδια.
Αν δεν είχα πολύ χρόνο ή διάθεση και ήθελα να περάσω ένα ευχάριστο μισάωρο, θα προτιμούσα να διαβάσω ένα ΤΤ, που είναι πιο μικρό και "ανάλαφρο".
Αν είχα περισσότερο χρόνο και ήθελα να διαβάσω μια μεγάλη και "βαριά" ιστορία, θα έπιανα ένα Μ&Μ.
Και η ουσιαστική διαφορά εκεί έγκειται κατ΄εμέ.
Το ένα είναι πιο ανάλαφρο ανάγνωσμα, το άλλο πιο βαρύ.
Αλλά το καθένα έχει τη χάρη του.

Και φτάνω στην ώρα της απόφασης.
Επιλέγω οριακά τα Μπλέικ και Μόρτιμερ, μόνο και μόνο επειδή συνεχίζονται και ξέρω ότι θα διαβάσω κι άλλες ωραίες και καινούριες ιστορίες στο μέλλον, ενώ στα ΤενΤεν οι επιλογές μου περιορίζονται στα 23 άλμπουμ που έχουν βγει :)

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Έχω διαβάσει ένα άλμπουμ από κάθε σειρά (Τα Κοσμήματα της Κασταφιόρε και Υπόθεση Φράνσις Μπλέικ), οπότε δεν ξέρω αν «δικαιούμαι» να πω γνώμη. Γενικά, τον Τεντέν δεν τον βλέπω με θετικό βλέμμα, λόγω του background του (ιδεολογία κτλ). Θα ψηφίσω «Δεν τα έχω διαβάσει» :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ωραία ιδέα για δημοσκόπηση :) θα είχε περισσότερο χαβαλέ κατ'εμέ εάν είχες επιλέξει να φαίνεται ποιος ψήφισε τι :) τώρα είμαι με την τεράστια απορία του ποιος πάει και ρίχνει ψήφο στο Μπλέηκ και Μόρτιμερ :) Να ξέρω δλδ ποιους να διαγράψω από τα κατάστιχά μου :D 

 

Δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης κατ'εμέ. Τεν Τεν all the way. Ειλικρινά αναρωτιέμαι άμα έχω διαβάσει 2η φορά κάποιο Μπλέηκ και Μόρτιμερ. Τα ΤενΤεν όμως τα έχω ξεσκίσει ξανά και ξανά και ξανά :) σε ταξιδεύουν στον χώρο και στο χρόνο. Επιπρόσθετα δεν έχουν ξανά και ξανά και ξανά τον ίδιο ανταγωνιστή :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

το τεν τεν το βαριεμαι περισσοτερο, δε με εχει ενθουσιασει κανενα και το θεωρω πιο παιδικο απο το Μπλεικ & Μορτιμερ :)

 

παρωχημενα θεωρω σε γενικες γραμμες και τα δυο προσωπικα, αλλά σε ρετρο διαθεση πιο ευκολα θα διαβαζα ενα ΜΜ απο ενα τεν τεν :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

ωραία ιδέα για δημοσκόπηση :) θα είχε περισσότερο χαβαλέ κατ'εμέ εάν είχες επιλέξει να φαίνεται ποιος ψήφισε τι :) τώρα είμαι με την τεράστια απορία του ποιος πάει και ρίχνει ψήφο στο Μπλέηκ και Μόρτιμερ :) Να ξέρω δλδ ποιους να διαγράψω από τα κατάστιχά μου :D

 

Δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης κατ'εμέ. Τεν Τεν all the way. Ειλικρινά αναρωτιέμαι άμα έχω διαβάσει 2η φορά κάποιο Μπλέηκ και Μόρτιμερ. Τα ΤενΤεν όμως τα έχω ξεσκίσει ξανά και ξανά και ξανά :) σε ταξιδεύουν στον χώρο και στο χρόνο. Επιπρόσθετα δεν έχουν ξανά και ξανά και ξανά τον ίδιο ανταγωνιστή :)

 

:cheers5:

 

το τεν τεν το βαριεμαι περισσοτερο, δε με εχει ενθουσιασει κανενα και το θεωρω πιο παιδικο απο το Μπλεικ & Μορτιμερ :)

 

παρωχημενα θεωρω σε γενικες γραμμες και τα δυο προσωπικα, αλλά σε ρετρο διαθεση πιο ευκολα θα διαβαζα ενα ΜΜ απο ενα τεν τεν :D

Ντροπή σας !!!!!!!!!! :Ungry::out:

 

Αυτό μόνο !!!!! :ego::reap:

 

 

Blake_and_Mortimer.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Καλά τώρα, το Μπλέικ και Μόρτιμερ είναι Alan Moore μπροστά σε κάτι Μπλεκ και Όμπραξ που διαβάζεις εσύ.

Ναι ναι, ξέρω, βούρδουλας. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

ωραία ιδέα για δημοσκόπηση :) θα είχε περισσότερο χαβαλέ κατ'εμέ εάν είχες επιλέξει να φαίνεται ποιος ψήφισε τι :) τώρα είμαι με την τεράστια απορία του ποιος πάει και ρίχνει ψήφο στο Μπλέηκ και Μόρτιμερ :) Να ξέρω δλδ ποιους να διαγράψω από τα κατάστιχά μου :D

 

Δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης κατ'εμέ. Τεν Τεν all the way. Ειλικρινά αναρωτιέμαι άμα έχω διαβάσει 2η φορά κάποιο Μπλέηκ και Μόρτιμερ. Τα ΤενΤεν όμως τα έχω ξεσκίσει ξανά και ξανά και ξανά :) σε ταξιδεύουν στον χώρο και στο χρόνο. Επιπρόσθετα δεν έχουν ξανά και ξανά και ξανά τον ίδιο ανταγωνιστή :)

 

:cheers5:

Aυτό προσπαθούσα να κάνω και μάλιστα έστειλα μήνυμα στον GeoTrou να μου πει πως γίνεται.

Μπαίνω να επεξεργαστώ τη δημοσκόπηση αλλά δεν βλέπω να μου βγάζει την επιλογή να την κάνω ανοιχτή.

Αν μπορεί κάποιος απ΄τους διαχειριστές ας το διορθώσει :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Έχω διαβάσει ένα άλμπουμ από κάθε σειρά (Τα Κοσμήματα της Κασταφιόρε και Υπόθεση Φράνσις Μπλέικ), οπότε δεν ξέρω αν «δικαιούμαι» να πω γνώμη. Γενικά, τον Τεντέν δεν τον βλέπω με θετικό βλέμμα, λόγω του background του (ιδεολογία κτλ). Θα ψηφίσω «Δεν τα έχω διαβάσει» :P

 

 

Καλά. Τα άρθρα για να γράφονται άρθρα έχουν κάνει τεράστια ζημιά μιλάμε. Θέλει ο άλλος να προκαλέσει αίσθηση, πάει γράφει πέντε παπάντζες για το τι έγραφε ο Ερζέ στα 20 του, αδιαφορεί πλήρως για το τι έγραφε ο Ερζέ από τα 30 του και μετά, οπότε καταλήγω να διαβάζω σχόλια για το ιδεολογικό background του Τεντεν... Τα περί φασισμού του Τεντεν, αποικιοκρατίας και δεν συμμαζεύεται αφορούν το τι έλεγε ο Ερζέ όταν ήταν 20, κάτοικος ίσως της πιο κομπλεξικής αποικιοκρατικής χώρας. Όταν το έψαξε λίγο παραπάνω, άλλαξε άρδην τροπάρι. Άμα δεν είχε αλλάξει, δεν θα συνεχίζονταν να διαβάζονται τα κόμικ του 80 χρόνια μετά :)

 

Τράβα διάβασε το Κάρβουνα στο Αμπάρι ή το Ναό του Ήλιου και έλα μετά να μου ξαναμιλήσεις για ιδεολογίες στον Τεντεν :) 

 

Για να το θέσω λίγο πιο παραστατικά, το 99,99999% των άρθρων που έχουν πηχαίους τίτλους της υφής "Ο ρατσιστής Ερζέ", είναι γραμμένα από αυτούς που θα έγραφαν άρθρο με τίτλο "Ο Καζανόβας δεν σταύρωνε γυναίκα και διασκέδαζε σόλο" (αναφερόμενοι στο τι έκανε στα 14 :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Καλά σου λέει και σένα τώρα Φλοκ. Πήγαινε διάβασε για τους μαϊμουδιάριδες που φοράνε σφαγμένες αλεπούδες για καπέλα.. :D

 

Τα έχω διαβάσει όλα τα ΤενΤεν. Κάμποσες ώρες που δεν θα μπορέσω να πάρω ποτέ πίσω. :( Υπερεκτιμημένο, παρωχημένο, αν έβγαινε αργότερα ούτε που θα γύρναγε σήμερα να μιλήσει κανένας γι'αυτό. Το μόνο που του αναγνωρίζω, είναι που αποτελεί αυτό το landmark στην 9η τέχνη και ότι ήταν μπροστά από την εποχή του - χωρίς βέβαια να έχει σοβαρό ανταγωνισμό. Πλέον όμως, μεχ και πολύ του είναι. 

 

Όχι ότι κόβω και φλέβα για το ΜΜ. Και αυτό βαλτώνει και βουλιάζει κυρίως επειδή δεν είχε παρακαταθήκη να βασιστεί, αφού είναι το ίδιο για τα επόμενα. Αλλά μεταξύ των δύο, είναι 5-6 σκαλιά πιο πάνω. Όχι πολλά, αλλά είναι. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Aυτό προσπαθούσα να κάνω και μάλιστα έστειλα μήνυμα στον GeoTrou να μου πει πως γίνεται.

Μπαίνω να επεξεργαστώ τη δημοσκόπηση αλλά δεν βλέπω να μου βγάζει την επιλογή να την κάνω ανοιχτή.

Αν μπορεί κάποιος απ΄τους διαχειριστές ας το διορθώσει :)

ok :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Καλά. Τα άρθρα για να γράφονται άρθρα έχουν κάνει τεράστια ζημιά μιλάμε. Θέλει ο άλλος να προκαλέσει αίσθηση, πάει γράφει πέντε παπάντζες για το τι έγραφε ο Ερζέ στα 20 του, αδιαφορεί πλήρως για το τι έγραφε ο Ερζέ από τα 30 του και μετά, οπότε καταλήγω να διαβάζω σχόλια για το ιδεολογικό background του Τεντεν... Τα περί φασισμού του Τεντεν, αποικιοκρατίας και δεν συμμαζεύεται αφορούν το τι έλεγε ο Ερζέ όταν ήταν 20, κάτοικος ίσως της πιο κομπλεξικής αποικιοκρατικής χώρας. Όταν το έψαξε λίγο παραπάνω, άλλαξε άρδην τροπάρι. Άμα δεν είχε αλλάξει, δεν θα συνεχίζονταν να διαβάζονται τα κόμικ του 80 χρόνια μετά :)

 

Τράβα διάβασε το Κάρβουνα στο Αμπάρι ή το Ναό του Ήλιου και έλα μετά να μου ξαναμιλήσεις για ιδεολογίες στον Τεντεν :)

 

Για να το θέσω λίγο πιο παραστατικά, το 99,99999% των άρθρων που έχουν πηχαίους τίτλους της υφής "Ο ρατσιστής Ερζέ", είναι γραμμένα από αυτούς που θα έγραφαν άρθρο με τίτλο "Ο Καζανόβας δεν σταύρωνε γυναίκα και διασκέδαζε σόλο" (αναφερόμενοι στο τι έκανε στα 14 :)

 

:cheers5:

Αυτή είναι η δύναμη της προπαγάνδας και στην συγκεκριμένη περίπτωση τα άρθρα γράφτηκαν από επαγγελματίες προπαγανδιστές.

 

Όσο για την απήχηση που θα είχε η σειρά σήμερα αν ήταν όλα τα τεύχη σαν αυτά που χαρακτηρίζονται ως «φασιστικά» κτλ., μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε. :)

 

 

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

ok :)

 

:cheers5:

Ευχαριστώ :)

 

το τεν τεν το βαριεμαι περισσοτερο, δε με εχει ενθουσιασει κανενα και το θεωρω πιο παιδικο απο το Μπλεικ & Μορτιμερ :)

 

παρωχημενα θεωρω σε γενικες γραμμες και τα δυο προσωπικα, αλλά σε ρετρο διαθεση πιο ευκολα θα διαβαζα ενα ΜΜ απο ενα τεν τεν :D

Eγώ πάλι είμαι πολύ φαν αυτής της ρετρίλας, γι΄αυτό και γουστάρω αυτές τις 2 σειρές.

Μου βγάζουν μια νοσταλγία σε σχέση με κόμικς που διαδραματίζονται στη σύγχρονη εποχή :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  838
  • Reputation:   6486
  • Achievement Points:  851
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3618 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τεντεν φυσικά!!  :mazoreta: :mazoreta:

 

Τι δημοσκόπηση είναι αυτή;         :dimis3:  :dimis:  :blob6:  :dimis::dimis2:  :dimis3::dimis::dimis3:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

@ :germ:

 

Δε λέω πως ο Herge ήταν φασίστας ή ρατσιστής ή δεν ξέρω τι. Εμένα όμως το background του Αββά που θέλει να κάνει την προπαγάνδα του, με ενοχλεί. Όπως με ενοχλούν κι άλλα παρόμοια μέσα ή έξω από τον χώρο των κόμικς. Δε θέλω να τ' αναφέρω, γιατί θα βγω εκτός θέματος. Απλά να τονίσω ότι δεν ακούω «Τεντέν» και βγάζω σπυράκια. Δεν υποβιβάζω επουδενί την ιστορική σημασία του, αλλά δεν μπορώ να μπω και στο τρυπάκι να το διαβάσω συστηματικά. «Και τότε πώς το κατακρίνεις, αλλά το σέβεσαι;» θα με ρωτήσεις. Ε κι εγώ θα σου πω «Μυστήριαι αι βουλαί του Redfoo». ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Καλά. :) Τράβα διάβασε τα Κάρβουνα στο Αμπάρι και ξαναέλα να μου μιλήσεις για παπάδες :D

έχεις διαβάσει και ένα από τα πλέον άνευρα ΤενΤεν... Κασταφιόρε... Τρόπον τινά σαν να ακούω ένα "από Πραττ έχω διαβάσει μόνο το Κάπτεν Κορμοράντ" :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Α, όχι πως δε μου άρεσε το εν λόγω άλμπουμ. Ίσα-ίσα, γέλασα πολύ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Άμα γέλασες με αυτό, με τα άλλα θα περάσεις πολύ σούπερ :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σωστός ο germanicus. Κι έλεγα να το αναφέρω παραπάνω :)

Τα Κοσμήματα της Κασταφιόρε δεν είναι και το πιο αντιπροσωπευτικό ΤενΤεν. Προσωπικά το θεωρώ κουραστικό.
Ενώ η Υπόθεση Φράνσις Μπλέικ είναι απ΄τα δυνατά Mπλέικ και Μόρτιμερ.

Οπότε αν αυτές είναι οι μόνες σου επαφές με τις 2 αυτές σειρές, λογικό να κλίνει η προτίμησή σου προς τα Μ&Μ :)

Aν θες να αξιολογήσεις καλύτερα τα ΤΤ θα σου πρότεινα να διαβάσεις κάποιο απ΄τα καλύτερα, πχ το Θησαυρό του Κόκκινου Ράκαμ, το Ναό του Ήλιου ή το προσωπικό μου αγαπημένο(όπως και του germanicus), το Σκήπτρο του Οττοκάρ.

Από Μπλέικ και Μόρτιμερ, πολύ καλό είναι βέβαια κι αυτό που διάβασες, αλλά αν θες να διαβάσεις το αποκορύφωμα πάρε την Πυραμίδα ή την Κίτρινη Σφραγίδα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εμένα θα έλεγα ότι μου αρέσουν και οι δυο το ίδιο, με μια ελαφρά προτίμηση στους Μπλέικ και Μόρτιμερ, γιατί θεωρώ τα χειρότερα τους (κατά την προσωπική μου άποψη χειρότερα) καλύτερα από τα χειρότερα του Τεντεν. Στα καλά τους και οι 2 σειρές είναι απολαυστικότατες κατά την γνώμη μου Βέβαια έχω διαβάσει μόνο ό,τι εκδόθηκε στα ελληνικά οπότε έχω δει όλη την σειρά του Τεντεν (με τα Κογκά της και τις Σοβιετικές ενώσεις τις) ενώ δεν έχω δει ένα 25% περίπου των τευχών του Μπλέικ και Μόρτιμερ, πράγμα που ίσως να άλλαζε την άποψή μου.

 

Τώρα για την άποψη που εκφράστηκε για το ότι αν ο Τεντεν εμφανιζόταν σήμερα δεν θα ενδιέφερε κανέναν, είναι αναμφισβήτητα σωστή αλλά αν ο Σαίξπηρ δεν εμφανιζόταν το 1590 αλλά το 1690 (για να μην πω σήμερα) πόσους θα αφορούσε; Κάθε έργο τέχνης κρίνεται και βάση της εποχής και της κοινωνίας που το παρήγαγε, οπότε το τι απήχηση θα είχε σήμερα αν δημιουργούνταν σήμερα, είναι όχι εντελώς αδιάφορο, αλλά όχι 100% έγκυρο κριτήριο ποιότητας. Το γεγονός ότι είναι ένα κόμικ που έχει (ειδικά στα πρώτα 3-4 τεύχη) τα θέματά του (όσον αφορά ζητήματα πολιτικής ορθότητας) αλλά εξακολουθεί να μας απασχολεί σχεδόν 90 χρόνια από την δημιουργία του, νομίζω ότι είναι περισσότερο έγκυρο κριτήριο της αξίας του.

 

Οι ιδέες του Ερτζέ με βρίσκουν κάθετα αντίθετο, όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ήταν ταλαντούχος στη δουλειά του. Και νομίζω ότι είναι ένδειξη ταλέντου το ότι κατάφερε από τον Τεντεν στην Σοβιετική Ένωση και στο Κογκό να φτάσει σε άλμπουμ (που θεωρώ αριστουργήματα) όπως Το μυστικό του Μονόκερου/Ο θησαυρός του κόκκινου Ράκαμ. Ακόμα και Τα κοσμήματα της Κασταφιόρε (προσωπικά εμένα μου αρέσει σαν ιστορία, αν και είναι κάπως παράταιρη από την υπόλοιπη σειρά) νομίζω ότι έχει ένα αξιόλογο αντιρατσιστικό μήνυμα.

 

Φυσικά αυτά είναι προσωπικές μου απόψεις, μεγάλα παιδιά είμαστε μπορεί ο καθένας να κρίνει και να επιλέγει τα αγαπημένα του κόμιξ μόνος.

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

thor δεν πιστεύω ν'αλλάξει η άποψή σου για τα Μ&Μ αν διαβάσεις όσα δεν έβγαλε η Μαμούθ.

Ίσα ίσα, παίζει να βελτιωθεί.

Τα "30 Αργύρια" για μένα είναι άνετα μία απ'τις 4-5 καλύτερες ιστορίες της σειράς.

Το ίδιο και ο "Ξιφίας" φυσικά :)

 

Αλλά και τα υπόλοιπα είναι αξιόλογα, εκτός μόνο απ'το "Κύμα Σέπτιμους".

Αν πάντως ξέρεις αγγλικά, δε βρίσκω λόγο να μην τα διαβάσεις :)

 

Στο άλλο που λες για τα χειρότερα συμφωνώ.

Μ&Μ που να είναι χάλια δεν υπάρχει.

Ενώ στα ΤενΤεν τα 3 πρώτα δεν διαβάζονται.

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Έχω διαβάσει όλα τα ΤΤ (εκτός από το Θιβέτ) περισσότερο από δύο φορές...!Από Μ&Μ δεν έχω μεγάλη εμπειρία,μιας κι έχουν πέσει στα χέρια μου μόνο δύο άλμπουμ...!Έτσι δεν μπορώ να είμαι 100% αμερόληπτος...!

 

Τα Μ&Μ λοιπόν είναι κάτι νέο για εμένα,οπότε μάλλον θα επιλέξω αυτή την σειρά....!Προσωπικά δεν βλέπω μεγάλες διαφορές ανάμεσα στους δύο αυτούς τίτλους...!Έχουν περίπου την ίδια θεματολογία,μόνο που ο ΤΤ έιναι λίγο πιο εύπεπτος στις μικρότερες ηλικίες λόγω του σύμπαντος που έχει δημιουργήσει (νέος δημοσιογράφος,σκυλάκι,διάφοροι αστείοι χαρακτήρες κα)...!Από την άλλη ο Μ&Μ έρχεται λίγο πιο ενήλικος...!Σίγουρα όμως ο ΤΤ είναι πρωτοπόρος κι έχει αποκτήσει μεγάλο μερίδιο από την πίτα των BDs...!

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26345
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ωραία δημοσκόπηση!

Οι δύο σειρές έχουν πολλά κοινά στοιχεία και ο Τζακομπς δούλεψε στο Τεν Τεν πριν φτιάξει τα δικά του κόμικς.

Θεωρώ όμως ότι διαφέρουν στο ότι ο Τζάκομπς πήγε όλα τα στοιχεία (σενάριο, πλοκή, σχέδιο) παραπέρα με αποτέλεσμα τα Μπλέικ και Μόρτιμερ να υπερτερούν φανερά. Πρωτοπόρος σίγουρα ο Τεν Τεν, οι ιστορίες του όμως δεν μου προκαλούν κάποια τρομερή συγκίνηση, σε αντίθεση με τους Μπλέικ και Μόρτιμερ που παραμένουν συναρπαστικοί ακόμα και μετά από τόσες δεκαετίες.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Για μένα απίστευτα κόμικς και τα δύο! Το Τεντέν ήταν το αγαπημένο μου κόμικ κατά τη σχολική ηλικία, ενώ το Μπλέικ & Μόρτιμερ είναι από τα αγαπημένα μου (ίσως και το αγαπημένο μου) κόμικ της γαλλοβελγικής σχολής τα τελευταία χρόνια. Σαφώς λοιπόν παίζει ρόλο η ηλικία που διαβάζεις το καθένα. Στη δημοσκόπηση επέλεξα το Τεντέν, γιατί έχω όμορφες αναμνήσεις διαβάζοντας τα τεύχη του όταν ήμουν μικρότερος, και οι αναμνήσεις είναι πάντα πολύ σημαντικές για μένα.

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Μετά τη συζήτηση, αφαίρεσα την ψήφο από το "Και τα 2" και το έριξα στο Τεντεν. Είναι πιο πλήρες όπως και να το κάνουμε. Σε συνολικό αποτέλεσμα τελικά η σοβαρότητα των Μπλέικ και Μόρτιμερ στερεί κάτι. Δεν έχει ένα κόμικ relief δεν έχει ατάκες που σου μένουν, δεν έχει καρέ που σου μένουν. Τόσοι τόμοι Μπλέικ και Μόρτιμερ, το καρέ που ο Χάντοκ ανεβαίνει στη γέφυρα για να αρπάξει τον τηλεβόα να βρίσει τους δουλέμπορους δεν το έχουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τα Μ&Μ δεν έχουν ατάκες που σου μένουν επειδή δεν είναι χιουμοριστικά.
Λογικό να σου μείνει κάτι αστείο, όπως οι βρισιές του Χάντοκ που λες ή οι γκάφες των Ντυπόν.

Αλλά η ιστορία στα Μ&Μ είναι πολύ πιο σύνθετη, πολύ πιο δραματική, πολύ πιο μυστήρια και φυσικά πολύ πιο μεγάλη. Ένα ΤΤ το διαβάζω σ΄ένα μισάωρο. Για το Μ&Μ θέλω χαλαρά μια ώρα.

Bέβαια όπως είπα κάθε τι έχει τη χάρη του. Αν θέλω να διαβάσω μια απλή ιστοριούλα και να γελάσω θα πάρω ένα ΤΤ.
Αν δεν θέλω να γελάσω αλλά να διαβάσω μια ιστορία με βάθος, το Μ&Μ είναι μονόδρομος :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

:lol: δεν το έχω σε ελληνικό σκανάρισμα το τεύχος, οπότε κοίταζα μπας και τον βρω να ριχνει βαζιβουζούκους σε άλλα. Η αλήθεια όμως είναι ότι τόσους βαζιβουζούκους όσους έριξε εκείθε, δεν βρήκα με ένα πρόχειρο ψάξιμο :D

 

Tintin_19_Red_Sea_Sharks_49.jpg

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Να πω την αλήθεια ώρες ώρες με κουράζουν τα ατελείωτα βρισίδια του Χάντοκ. Καταντάει πιο κλισέ κι από κλισέ.
Αλλά τα συγκεκριμένα στο Κάρβουνα στο Αμπάρι έχουν όντως πολύ γέλιο :)

Ανεβάζω και σε ελληνικό σκαν τη σελίδα του germanicus:

post-31613-0-46635300-1494435837_thumb.jpg

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

"θα με ακουση", "θα δητε", "τον χάρτι", "θα μου το πληρωση", τόνοι και στις μονοσύλλαβες. Φαντάζομαι πως είναι από την έκδοση του Ψαρόπουλου, σωστά? :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Eκδόσεις Πήγασος είναι το συγκεκριμένο.
Το έχω βέβαια και σε έντυπη μορφή στην έκδοση της ΜΑΜΟΥΘ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Δεν εχω διαβασει κανενα Μ+Μ ακομα. Αυτο ισως να λεει κατι για το οτι δε με τραβαει να το διαβασω, κατι εμ χαλαει στην αισθητικη του. Τεν τεν εχω διαβασει καπου 7-8 αλμπουμακια μεγαλος και αλλα λιγα μικροτερος. Ωραιο αλλα και αυτο δε με πορωνει σε αυτη την ηλικια να το παισω να το ξεκοκκαλισω (ειναι μεγαλη η στιβα με τα αδιαβαστα :P )

Βαζω δεν τα χω διαβασει προς το παρον, οταν διαβασω Μ+Μ θα επανελθω :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.