Μετάβαση στο περιεχόμενο

germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12658
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  143
  • Reputation:   820
  • Achievement Points:  143
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τευχος 2322

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  13547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  447
  • Reputation:   1337
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4909 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Τευχος 2322

:cheers3:

 

Εχει ιστορια με τον φαντομ ντακ? :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28910
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4928 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Έχει όμως ερωτηματολόγιο! Τι είσαι Φάντομ ντακ ή Μυστικός Πράκτορας;;;; :lol:

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12159
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5311 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Αυτό που έχω να πω για το τεύχος, είναι ότι ως συνήθως βρήκα πάρα πολλά χτυπημένα στην ράχη τεύχη,όπως επίσης και τεύχη που δεν ήταν καλά κολλημένα στην ράχη.Απαράδεκτο για το πρώτο τεύχος της χρονιάς και για ένα τεύχος που φιλοξενεί το πρώτο επεισόδιο,μιας ακόμα ιστορίας του Πράκτορα Ντακ.Κρίμα . :( Τώρα από θέμα ιστορίας, αν δεν διαβάσω και τα άλλα επεισόδια δεν μπορώ να κρίνω ακόμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αυτό που έχω να πω για το τεύχος, είναι ότι ως συνήθως βρήκα πάρα πολλά χτυπημένα στην ράχη τεύχη,όπως επίσης και τεύχη που δεν ήταν καλά κολλημένα στην ράχη.

 

Ναι ρε να πάρει η ευχή, το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ! Τελικά βρήκα ένα με ένα μικρό σκίσιμο στο κάτω μέρος της ράχης και το τσίμπησα. Είπαμε, στέλνουν τις επιστροφές της Αθήνας στην επαρχία αλλά και λίγο προσοχή δεν βλάπτει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28910
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4928 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Αυτό που έχω να πω για το τεύχος, είναι ότι ως συνήθως βρήκα πάρα πολλά χτυπημένα στην ράχη τεύχη,όπως επίσης και τεύχη που δεν ήταν καλά κολλημένα στην ράχη.

 

Έχω να δηλώσω ότι δύσκολεύτηκα να βρω και εγώ σοϊκό περιοδικό, και όχι δεν ήταν από επιστροφές. :ego: Ένα τεύχος μάλιστα ήταν στραβοκομμένο στο κάτω μέρος, με αποτέλεσμα να κάνει γωνία... :moutra2: Αν υπάρχει ακόμα αύριο (το πιο πιθανό) θα το πάρω και φωτό (τεύχος 2322). :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45733
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Και στο δικό μου αντίτυπο ήταν έτοιμη να ξεκολλήσει η ράχη, παρ' όλο που διαβάζω τα τεύχη μου με αγάπη και προδέρμ. Αν βρει κανένας κάποιο σόι αντίτυπο ας το τσιμπήσει, προβλέπεται να γίνει συλλεκτικό ύστερα από λίγα χρόνια :lol:

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  447
  • Reputation:   1337
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4909 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Έχει όμως ερωτηματολόγιο! Τι είσαι Φάντομ ντακ ή Μυστικός Πράκτορας;;;; :lol:

 

:cheers3:

Φάντομ ντακ :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120974
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

What the... Εγώ βγήκα ισοπαλία. Double Φάντομ. Σαν burger ακούγεται. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τον φλεβαρη ντεμπουτάρει μια νέα σειρά, που φαινεται εξαιρετικά ενδιαφέρουσα. Πρόκειται για μια ρετρό κοσμοπολίτικη περιπέτεια του Μίκυ σε μια παλιομοδίτικη μεγαλούπολη, που ίσως να θυμίζει σεναριακα τον Β' κύκλο του Μίκυ Μυστήριο. Και στο βάθος φαίνεται το κτήριο της Daily Planet... Θα το πάρω σίγουρα!

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

post-11156-12956121814005_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5513 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Guess what! :D

 

Έχω διαβάσει τα πρώτα 2 κεφάλαια του "Μίκυ Σίτυ 20802" από το Mickey Parade Geant! :P

Ο Μίκυ μετακομίζει στο κέντρο του Μίκυ Σίτυ, που διαφέρει (πάρα) πολύ από την ζωή στην παλιά γειτονιά του. Δεν θα το συσχέτιζα με τον Β' Κύκλο Μίκυ Μυστήριο, αφού δεν υπάρχει αυτό το στυλ δράσης. Είναι όμως εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και διασκεδαστική σειρά. Το πρώτο κεφάλαιο έχει ιδιαίτερα όμορφο σχέδιο, από τον Μάρκο Γκιλιόνε (στην Ελλάδα έχουμε δει μόνο εξώφυλλά του, μερικά από τα οποία σίγουρα έχουμε συγκρατήσει στο νου μας!). Το δεύτερο όμως είναι ξενέρα... (Ντάλλα Σάντα! :wow: )

 

inducks

 

Συμμετέχει και ο Κάστυ! Αυτό το κάνει ακόμη πιο ενδιαφέρον, έτσι; :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13835
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  170
  • Reputation:   1850
  • Achievement Points:  171
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4861 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ρε παιδιά τα μίκυ έχουν καταστραφεί.. Διάβασα το 800 κάτι.. και ένα μετά από το 2000 και υπάρχει τεράστια διαφορά. Μήπως είναι η ιδέα μου;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12159
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5311 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ρε παιδιά τα μίκυ έχουν καταστραφεί.. Διάβασα το 800 κάτι.. και ένα μετά από το 2000 και υπάρχει τεράστια διαφορά. Μήπως είναι η ιδέα μου;

Βασικά η χειρότερη περίοδος του περιοδικού ήταν 2005-2009.Από τον Ιανουάριο του 2010 μέχρι και σήμερα, δημοσιεύονται εξαιρετικές ιστορίες, καθώς επίσης και αφιερωματικά άρθρα στην αρχή κάθε σειράς.Θα σου πρότεινα να διαβάσεις κάποια τεύχη του 2010 και ειδικά αυτά που περιέχουν τα επεισόδια της σειράς Πράκτωρας Ντακ,η οποία εξακολουθεί να κάνει την εμφάνιση της,στο περιοδικό με νέα επεισόδια.Νομίζω πως θα έτσι θα καταλάβεις σίγουρα την θετική αλλαγή του περιοδικού. ;):beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

What the... Εγώ βγήκα ισοπαλία. Double Φάντομ. Σαν burger ακούγεται. :P

Εγώ πάλι, βγήκα ατρόμητος υπερήρωας στο τσακ. Παραλίγο να βγω δολοπλόκος κατάσκοπος. :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4542
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4848 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βασικα το μικυμαους εγινε σκεττη ξενερα απο τη δεκαετια 80 και μετα λογω της πληρους ανατροπης καθε συνταγης σχεδιου.

Στο βωμο του χαβαλε και της πληρους γελοιοποιησης των παντων (κι αυτο προϊον της παγκοσμιοποιησης) καθε σχεδιαστικος κανονας καταργηθηκε κι ετσι οποια ιδεα ειχε ο καθε συνταχτης και καθε νεοπροσλαμβανομενος σχεδιαστης την εκαναν ιστορια και την εμπηγαν αμεσως σε οποιο τευχος τυπωναν. Καθε σεβασμος στη ποιοτητα και στον αναγνωστη πεταχτηκε στον καλαθο των αχρηστων. Οι εκδοτικοι οικοι που τις δημιουργουν διεκδικουν το αλαθητο του παπα γιατι παντα εχουν την πελατεια που δεν διαμαρτυρεται ποτε. Εχουν και αναγνωστες που νομιζουν οτι αυτο που αγορασαν ειναι το μονο που υπαρχει στο σχεδιαστικο συμπαν. Πως να μαθουν κατι αλλο αλλωστε ? Ποιος θα τους το δωσει? Μηπως τα ιδια τα κομικς εχουν μεσα χρησιμα αρθρα για την προελευση του τι υπηρχε στο παρελθον?

Μην παρασυρεστε με το Κομιξ, κι αυτο την δικη του φιλοσοφια εξυπηρετει. Βαζει π.χ. λιστες παλιων κομιξ αλλα για να πουλησει το στοκ κι οχι για να μαθετε ποια ειναι! Βαζει νεα των κομικς για να σας σπρωξει προς συγκεκριμμενες αγορες. Σερβιρουν ενα φαστ-φουντ προϊον που πολλοι μετα το πρωτο δαγκωμα το πετανε (και γι'αυτο πολλοι βρισκετε ακομα τευχη στο μοναστηρακι).

Την ιστορια της χωρας του ο καθενας την διδασκεται στο σχολειο οχι για να τον πριζει ο καθε δασκαλος αλλα για να μαθαινει απο τα λαθη και τις συνεπειες του παρελθοντος και να μην τα επαναλαμβανει στη δικη του γενια. Ομως ετσι οπως προχωρανε ολα αστραπιαια η ιστορια και τα λαθη θα επαναλαμβανονται. Το ιδιο ισχυει και εδω.

Μπορει στα Ντισνευ ο Τερζοπουλος να μην φταιει για τη δημιουργια ιστοριων αλλα ειναι ο μονος εκδοτης των ελληνικων τευχων. Εσεις που εισαστε στις νεωτερες γενιες εχετε μονον τα κλασικα ντισνευ να βλεπετε ενα ελαχιστο δειγμα του ποιοι ειναι οι παλιοι σχεδιαστες, εχετε τα παλια κομιξ που καταξοδευεστε να τα αποκτησετε γιατι ξερετε ποσο ποιοτικα ειναι και τελος εχετε και τη βιβλιοθηκη του Μπαρκς που μπορει να γινετε παππουδες μεχρι να την συμπληρωσετε (48 τομοι). Πιθανολογειται η εκδοση μιας νεας συλλογης για φετος η hall of fame που θα ειναι τομοι αφιερωμενοι σε παλιους σχεδιαστες.

Μην μενετε λοιπον στα λογια. Διαμαρτυρηθειτε στον Τερζοπουλο και ζητατε συνεχως καλυτερα κομικς. Τις αυξησεις οποτε γουσταρει τις κανει, βελτιωση γιατι να μην κανει? Αλλωστε δεν ειναι ο ιδιος που αυτοπαγιδευτηκε σε συγκεκριμμενα ορια αρα πως θα πατε εσεις να αγορασετε κατι που δεν το ξερετε καθολου?

Σε πολλα ξενα τευχη θα δειτε οτι καποιες ιστοριες εχουν συνοδευτικα αρθρα. Με εξαιρεση λιγο το κομιξ ειδατε ποτε κατι παρομοιο αλλου? Οχι. Ακομα και για τα Αστεριξ ειχαμε ειδικα τευχη μολις τα προσφατα χρονια. Στα Λουκυ Λουκ σπανιως ειχε καποια σελιδα στο τελος να γραφει ποια ειναι η σχεση της τυπωμενης ιστοριας με πραγματικα γεγονοτα της εποχης.

Τα παλια Μικυ μαους ειχαν ενα πλεονεκτημα που το χρησιμοποιουσαμε μικροι οταν μας ζαλιζαν οι μεγαλυτεροι. Λεγαμε οτι μαθαιναμε πολλα σχολικα θεματα γιατι ειχαν μεσα και εγκυκλοπαιδικες σελιδες ενω καποιες ιστοριες ειχαν πολλες πληροφοριες βασισμενες σε πραγματικα γεγονοτα και γνωσεις. Ενας καλος φιλος μου ειπε οτι απο αυτα εμαθε γεωγραφια και ολιγη ιστορια.

Οι αρχαιοι ελεγαν "παν μετρο αριστον"! Δηλ. για ολα υπαρχει το καταλληλο χρονικο διαστημα να ασχοληθουμε χωρις να το παρακανουμε. Καλοι και οι νεοι σχεδιαστες αλλα μην το παρακανετε, ασχοληθειτε και με τους παλιοτερους. Σιγουρα θα βρειτε κι αλλα πολλα που δεν ξαναειδατε.

Και μην το παρακανετε και με τα κομικς! Να εχετε και αλλα να ασχοληθειτε στη ζωη σας για να μην καταντησουν μια σκετη συνηθεια.

 

για περισσοτερα σχολια δειτε στο ΣΧΕΔΙΑΣΤΕΣ ΠΑΛΙΟΙ ΚΑΙ ΝΕΟΙ

Επεξεργασία από cydisneyman
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45733
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Φίλε cydisneyman, σε ορισμένα πράγματα συμφωνώ μαζί σου όμως σε ορισμένα διαφωνώ άρδην. Επειδή δεν έχω τον χρόνο για να γράψω μία αναλυτική απάντηση, θα αρκεστώ στο να πω πως η κάθε γενιά καλώς ή κακώς ζει στην εποχή της. Τη δεκαετία του '80 το περιοδικό Walt Disney Comics & Stories λάβαινε παράπονα από τους αναγνώστες για το αν θα πρέπει να δημοσιεύει επανεκδόσεις κλασικών ιστοριών (όπως Barks) ή να βάζει καινούργιους (όπως Don Rosa, Marco Rota κλπ). Για αυτόν τον λόγο έστειλαν γράμμα στον ίδιο τον Carl Barks και δημοσίευσαν την απάντησή του στο περιοδικό, ώστε να ξεκαθαριστεί το θέμα. Η απάντηση του Barks ήταν πως αν και νιώθει γοητευμένος για την προτίμηση που του δείχνουν οι αναγνώστες, καλό θα ήταν να σταματήσουν οι επανεκδόσεις ιστοριών του μιας και

 

Α) όποιος τις ήθελε μπορούσε να τις προμηθευτεί από παλιότερα τεύχη ή την Carl Barks Library

Β) οι 500 ιστορίες του τελειώνουν στο άψε σβήσε αν δημοσιεύονται σε ένα σωρό διαφορετικά έντυπα

Γ) επειδή το περιοδικό πρέπει να προσφέρει χώρο σε τωρινούς σχεδιαστές που τον έχουν ανάγκη, και μπορεί να θεωρηθούν κλασικοί στο μέλλον.

 

Από τη δεκαετία του '80 και μετά που λες, είναι περίπου 3 δεκαετίες. Σε αυτές τις 3 δεκαετίες έχουμε δει ανοσιουργήματα όμως έχουμε δει και αριστουργήματα, όπως ιστορίες του Giorgio Cavazzano, έπη του Massimo De Vita, Σήριαλ της Ziche, παρωδίες του Mastantuono και δεν έχει τελειωμό. Εξ' άλλου μην ξεχνάς πως το εν λόγω περιοδικό έχει ως στόχο ένα κοινό ηλικίας κυρίως 8-12 ετών. Καλώς ή κακώς αυτό το κοινό θέλει ιστορίες της γενιάς του, δεν μπορούμε να του δώσουμε "παλιατζούρες". Κι εσύ τη δεκαετία του '70- '80 διάβαζες ιστορίες που είχαν βγει στην Ιταλία λίγο καιρό πριν, δεν διάβαζες τα original strips των Silly Symphonies της δεκαετίας του '30 - '40.

 

Για παλιότερες ιστορίες υπάρχουν άλλα έντυπα όπως τα Κλασικά και το ΚΟΜΙΞ. Βέβαια το δεύτερο πάει κατά διαόλου μιας και έχει ξεφύγει από τον αρχικό προσανατολισμό του, όμως καταλαβαίνεις τι εννοώ. Από εκεί και πέρα ο Τερζό έχει κάνει (πάρα πολλές) εκδοτικές πατάτες όμως έχει κάνει και πολλές καλές κινήσεις. Σε αυτό που θέλω να καταλήξω είναι πως όπως εμείς προσαρμοζόμαστε στην εποχή μας, το ίδιο καλώς ή κακώς θα κάνουν και τα κόμικς σε όλους τους τομείς :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4542
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4848 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προσωπικα δεν με ενοχλουν στο παραμικρο οι προτιμησεις που εχει ο οποιοσδηποτε στα κομικς, ουτε καν ασχολουμαι ιδαιτερα, απλώς με λυπει οταν παραμεριζεται το παρελθον.

Υπαρχει κατι που δινει ενα "πλεονεκτημα" στη δικη μου "γενια συλλεκτων" εναντι στις επομενες. Η δικη μου "γενια" ειχε το "πλεονεκτημα" να εχει αγορασει τα πρωτα μικυμαους οταν πρωτοκυκλοφορησαν. Δεν θα επαναληφθει ποτε αυτο. Οταν ανακαλυψαμε ποση διαδοση ειχαν τα ντισνευ αυτο μας εκανε να νιωθουμε οτι ειμασταν "τυχεροι". Δεν ειναι καθολου το ιδιο με το γελιο+χαρα ουτε τα πιο παλια που ξερετε. Δεν ειμαστε πλεον παιδακια αλλα προκειται για κατι μοναδικο. Ο λογος ειναι γιατι αφορα μια παγκοσμιως δημοφιλη συνεχομενη συλλογη με εκατομμυρια πωλησεις σαν ομοιο προϊον. Ουτε ειναι τυχαιο που ο Τερζοπουλος βραβευτηκε για τα παλια τευχη απο την εταιρεια ντισνευ.

Πιθανον οσοι πρωτοαγορασαν τα πρωτα κομιξ να καταλαβαινουν καλυτερα τι εννοω. (Εδω βρισκω την ευκαιρια να αναφερω οτι πολυ κακως δεχονται καποιοι να αγοραζουν παλια τευχη σε απιστευτα ψηλες τιμες γιατι καταδικαζουν ολους τους υπολοιπους συν τους ιδιους τους εαυτους σε μελλοντικες υπερπληρωμες.)

Η συντριπτικη πλειοψηφια οσων γνωριζω, πολλες απο τις νεωτερες εκδοσεις δεν τις συμπαθουν και πολλοι σταματησαν να τις αγοραζουν. Τι θα γινει ομως, θα καταδικαστουν να μην ξαναδιαβαζουν κομικς? Θα αναγκαζονται να αγοραζουν κατι που ειναι στη πλειοψηφια παραδεκτο σαν μετριας ποιοτητας? Δεν πρεπει να διαμαρτυρηθουν?

Εσεις τι θα κανετε οταν αργα ή γρηγορα βρεθειτε στη θεση τους και διαπιστωσετε οτι κανενας απο τους αγαπημενους σας δημιουργους ιστοριων θα ξανατυπωθει σε οποιοδηποτε τευχος? Ηδη ο δημοφιλεστατος Ντον Ροσα σταματησε να σχεδιαζει. Εχουμε να δουμε ιστορια του στα ελληνικα εδω και πολυ καιρο! Ποιος σας εγγυαται οτι δεν θα γινει κατι που θα οδηγησει στο ιδιο τερμα!

Την στιγμη που εμεις εχουν τον ιδιο εκδοτη τοσα χρονια, ξερετε ποσες φορες αλλαξαν εκδοτικους οικους στις ΗΠΑ? Παρα πολλες για τετοια χωρα! Πλεον ο νεος εκδοτικος οικος καταδεχεται να εκδιδει ιταλικες ιστοριες κατι που ηταν ταμπου σε παλιοτερες εποχες. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειναι παντα προς το χειροτερο! Πλεον οι αμερικανοι επιτελους διαβαζουν μη-αμερικανικες ιστοριες!

Κι οπως εσεις δεν καταλαβαινετε γιατι καποιος δεν γουσταρει τον/την αγαπημενο σχεδιαστη σας, ισως σε καποιο συντομο διαστημα να βρεθειτε κι εσεις στο σημειο να αναπροσαρμοσετε γουστα σε κατι νεο που δεν θα σας πολυαρεσει. Και μετα θα "βρεθειτε στα δικα μας παπουτσια", θα μουρμουρατε να ξανατυπωνονται οι δικοι σας αγαπημενοι! Αλλα δεν θα το βλεπετε γιατι ο ελληνας εκδοτης θα τυπωνει τα γουστα των 8-12!

Το οτι ανεφερες μερικους τιτλους φιλε φαντομ ντακ δεν ηταν καθολου απαραιτητο γιατι δεν εχεις την παραμικρη ιδεα ποια ειναι τα δικα μου γουστα και το αν συμφωνω ή διαφωνω αν ειναι αριστουργηματα καποια απο οσα εγραψες σαν παραδειγμα. Για να μιλησω ποδοσφαιρικα το οτι προλαβα να δω στη τηλεοραση τον Πελε (τον ψηφισμενο ως καλυτερο παιχτη ολων των εποχων) σε καποιο μουντιαλ δεν σημαινει οτι δεν θα ξαναδω ποδοσφαιρο! Οχι μονο βλεπω αλλα μπορω να διακρινω πολυ καλυτερα αν βλεπω καλη μπαλα κι αν αξιζει να πεταω τα λεφτα μου στα εισιτηρια! Κι εδω νομιζω οτι δινω μια πιο καλη εικονα τι εννοουσα! Σε εσας αρεσει το ποδοσφαιρο που βλεπετε στην ελλαδα τωρα ή απλως χαιρεστε μονο επειδη η ομαδα σας παιρνει καποιο τιτλομε καθε τιμημα? Εγω παντως δεν θεωρω οτι τους αξιζει, με το θεαμα που μου προσφερουν, να τους συντηρω αλλο με τα δικα μου λεφτα, οσα κι αν ειναι! Με το ιδιο σκεπτικο λοιπον θελω τα ευρω που δινω να μου προσφερουν τευχη με κατι παραπανω απο ενα νουμερο που θα πιανει χωρο σε μια βιβλιοθηκη γιατι ως συλλεκτης δεν θελω να εχω ελλειψεις. Θελω να μου αρεσει αυτο που αγοραζω. Καποτε σε ενα μηνυμα που εγραψα στον Τερζοπουλο του ανεφερα να μην πονταρει στο οτι θα μας κραταει εσαει πελατες αιχμαλωτους ενος νουμερου και μιας συλλεκτικης ιδιοτροπιας γιατι ολα εχουν τελος. Και θεωρω οτι το διαπιστωσε πολλες φορες αυτο απο την πορεια των πωλησεων του ανα περιοδους. Στο μαρκετινγκ δεν μπορεις να πετυχεις αν δεν λαμβανεις σοβαρα υποψιν τη γνωμη του πελατη σου. Οσοι θελουν να πετυχουν κανουν πολλες στατιστικες ερευνες πριν να τολμησουν να προχωρησουν.

Εγω γνωριζω το καθετι απο τα ντισνευ που εχει εκδοθει στα ελληνικα κι αυτο μου δινει τη δυνατοτητα να εχω μια πιο ολοκληρωμενη εικονα αλλα και γνωμη. Και το οτι πλεον γνωριζω και τι αλλο εχει εκτος Ελλαδος μου επιτρεπει οχι μονο να κανω συγκρισεις αλλα και να εχω παραπανω απαιτησεις. Μπορω καλλιστα να γραψω ποιους σχεδιαστες συμπαθω και αντιπαθω και για ποιο λογο, αλλα θα εγραφα μονο τη γνωμη μου (που αφορα μονο εμενα) και που σαν αγοραστης που πληρωνει με τα λεφτα του, εχω καθε δικαιωμα να εχω απαιτησεις απο τον οποιοδηποτε εκδοτη να μου προσφερει ενα προϊον ανταξιο του αντιτιμου του. Τα λεφτα δεν φυτρωνουν για να του τα χαριζουμε! Τα ιδια θα εγραφα και για τα αμετρητα μη-ντισνευ που εχει αποδειχτει οτι εχουν πολυ λιγωτερες πηγες προελευσης και που οι αντιστοιχοι θαυμαστες τους τα στερουνται. Στ'αληθεια ποσοι δεν θυμωνουμε με την ιδεα και μονο οτι εχουν σχεδιαστει τοσα λιγα Αστεριξ !! Το καταλαβαν καλα στην μαμουθ κομικς και κυκλοφορησαν οτιδηποτε μπορει να εκδοθει και αφορα τον Αστεριξ!

Το οτι λετε οτι π.χ. το μικυμαους αφορα ηλικιες μικρες ειναι απο μονο του ενα "οπλο" που προβαλλει ο καθε εκδοτης για να μην εισακουσει κανεναν. Αν πραγματι το μικυμαους απευθυνοταν μονο σε ηλικες 8-12 τοτε ολοι θα χρεωκοπουσαν εδω και δεκαετιες. Η Ελλαδα ουτε Ιταλια ειναι (που λεγεται οτι καποτε ειχε και ρεκορ στο τοπολινο με παμπολλες δεκαδες χιλιαδες πωλησεις) ουτε αλλες χωρες με πληθυσμο δεκαδες εκατομμυρια. Το ελληνοφωνο αγοραστικο κοινο ειναι υπερβολικο μικρο μπροστα τους.

Να ξερετε οτι οσο θα μεγαλωνετε τα γουστα σας θα περασουν απο πολλα σταδια. Εκει που εισαστε ημουν και εδω που ειμαι θα ερθετε!

Μαλλον δεν καταλαβατε οτι δεν θελω να σας αλλαξω γνωμη για αυτα που αγαπατε αλλα για να δειξω και καποιες κρυμμενες οπτικες γωνιες. Και που ξερετε, μπορει και να τα αγαπησετε ακομα πιο πολυ.

 

Σε καποιες περιπτωσεις ενα κειμενο δεν διαβαζεται ευκολα. Θελει παραπανω προσοχη απο ενα πρωτο περασμα. Αυτο που θελω να γραψω εδω ειναι οτι δεν θελω να γραψω υπερ ή εναντιον καποιου σχεδιαστη για καθαρα δικους μου λογους. Το θεμα ειναι να μπορουμε χαιρομαστε οπως θελουμε εμεις το αγαπημενο μας χομπυ.

 

για περισσοτερα σχολια δειτε στο ΣΧΕΔΙΑΣΤΕΣ ΠΑΛΙΟΙ ΚΑΙ ΝΕΟΙ

Επεξεργασία από cydisneyman
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4542
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4848 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συνηθως δεν το προσεχα αλλα ειδα στο inducks την καταγραφη των νεων τευχων.

Δεν ειδατε οτι εγινε 1.50 ευρω?

Απο 1.20 σε 1.50 ευρω ????

Μα καλα τι νομιζει οτι πουλαει ?

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45733
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Αυτό δεν είναι καινούργιο, η τιμή έχει πάει στο 1,5€ εδώ και τρία χρόνια περίπου. Συγκεκριμένα από το τεύχος #2.125 απ' ό,τι βλέπω στο Inducks. Η προσωπική μου άποψη για την τιμή είναι πως είναι σε πολύ καλά επίπεδα. Όταν η Ελλάδα μπήκε στην ευρωπαϊκή ένωση και χρησιμοποίησε το ευρώ ως νόμισμα το 2002, όλα τα είδη που μπορώ να θυμηθώ ακρίβυναν εκτός από το Μίκυ Μάους που συνέχισε να κοστίζει 400 δρχ (1,20€). Οκ, σίγουρα υπάρχουν και άλλα προϊόντα, όμως το Μίκυ Μάους ήταν ένα από αυτά.

 

Από την αρχή της ίδρυσης της εκδοτικής, οι τιμές πάντα ανέβαιναν κάθε ορισμένα χρόνια. Το ότι χρειάστηκε να περάσουν 5 χρόνια από την έλευση του ευρώ για να αυξηθεί η τιμή ένα κατοστάρικο (0,30 λεπτά) νομίζω πως δεν είναι άσχημο σημάδι. Επίσης παρήγορο είναι και το γεγονός ότι ενώ με τα τελευταία οικονομικά μέτρα οι τιμές έχουν πιάσει ύψη στα πάντα, αρκετά από τα περιοδικά του Τερζό (Μίκυ Μάους συμπεριλαμβανομένου) απορροφούν το παραπάνω ΦΠΑ και η τιμή παραμένει ίδια. Τα παραπάνω μαζί με την νέα δομή του περιοδικού και τις ιστορίες που ακολουθεί τον τελευταίο χρόνο, προσωπικά με κάνουν να μην έχω παράπονο από τις 100 σελίδες του :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

όχι ρε σεις. Το ΜΜ και το Κλασικά είναι πάμφτηνα τεύχη. 1,5 και 2 γιούργια είναι τζάμπα κόμικ. Μη λέμε κι ότι θέλουμε :)

 

Φίλε cydisneyman μπες σε αυτή εδώ την ενότητα, κάνε χάζι τι τιμές αντιμετωπίζουμε (αν και συνήθως έχουν μια χ εξήγηση βάσει σελίδων, ποιότητας εκτύπωσης κλπ) και ξαφνικά θα δεις ότι 1,5-2 γιούργια για να διαβάσεις ένα κομιξάκι είναι απίστευτα καλό ντηλ :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12159
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5311 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Το Μίκυ Μάους καλά κρατεί σε όλα και σε τιμή και σε σελίδες.Αλλού είναι το πρόβλημα.Που πληρώνουμε 3 ευρώ για να διαβάζουμε ένα Κόμιξ,που περιέχει ιστορίες Μεγάλου Μίκυ,αλλά παραμένει συλλεκτικό περιοδικό και σαν τίτλος και σαν τιμή.(το τελευταίο σχετικό)Πάντως είναι πανάκριβο.Για αυτό που μας προσφέρει θα άξιζε το πολύ 2 ευρώ και πολύ είπα.Αν ήταν το Κόμιξ του 1997 και με μόλις 68 σελίδες και έκανε 3 ευρώ σίγουρα θα τα άξιζε τα λεφτά του και θα τα έδινα και με μεγαλύτερη ευχαρίστηση. :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4542
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4848 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Με τα κομικς ασχολουμαι δεκαετιες. Καποιοι ησασταν και αγεννητοι οταν πρωτοασχοληθηκα. Ξερω ποσο κοστιζουν. Εχω ζησει ολες τις αισχροκερδικες αυξησεις του μοναστηρακιου. Το εγραψα κι αλλου. Καποτε εβρισκα αψογα παλια μικυμαους με χιλιες δραχμες! Απο τα ιδια τα λογια των εμπορων τους εχω ακουσει να λενε οτι εκμεταλλευονται την συλλεκτικη καψα καποιων ελαχιστων ωστε να αυξησουν τις τιμες για ολους. Στο δικο μου αντιλογο οτι θα χασουν τους πολλους μου ελεγαν οτι δεν τους ενοιαζε καθολου!

Οταν εχουμε εκδοσεις καινουργιες καθε εβδομαδα ή μηνα τοτε ισχυει και κατι αλλο. Η διαθεση που αντιμετωπιζει καποιος το καθε τευχος και την καθε συλλογη. Συμφωνω με αυτα που γραφτηκαν πιο πανω για το κομιξ. Δεν αξιζει παντα τα 3 ευρω, καταντα ενα μετριο ευρωπαϊκο τευχος.

Οι τομοι βιβλιοθηκης κομιξ και μπαρκς εχουν καλη τιμη τα σχεδον 20 ευρω? Στην ιταλια η συλλογη μπαρκς τελειωσε σε ενα χρονο, ηταν εβδομαδιαια, περι τα 8 ευρω και χωρις σκληρο εξωφυλλο.

Εσεις οι νεωτεροι που δεν πολυζησατε τις δραχμες δεν πολυκαταλαβαινετε την διαφορα. Διαβαζετε τετοιες γραμμες σαν ανιαρη σελιδα ιστοριας. Εμεις ομως ζησαμε ακομα και τις απανωτες υποτιμησεις της δραχμης πριν το ευρω. 3 ευρω ειναι περι τις χιλιες δραχμες της τελευταιας περιοδου. Στο σουπερ μαρκετ καποτε γεμιζαμε ενα καλαθι πραγματα.

Καποιος σχολιασε τα μικυμαους τομοι οτι ειναι 1,20Χ3 συν 30. Δηλ. οτι οχι μονο δεν θελει να τα πουλησει με εκπτωση αλλα και να κερδισει ακομα παραπανω για ενα στοκκαρισμενο προΪον!

Το 1.50ευρω του μικυμαους δεν σας κανει πλεον καμμια εντυπωση γιατι τοσα δινετε για να αγορασετε και ενα κουτι τσιχλες. Το οτι την θεωρειτε καλη τιμη τους δινει καθε ελευθερια να σκεφτουν οτι οποτε θελουν μπορουν παντου να χρεωνουν οσα θελουν για προϊοντα που δεν το αξιζουν. Οσο λιγωτερη διαμαρτυρια τοσο πιο νωρις τα 1.50 θα γινουν 2, τα 3 θα γινουν 5!!

 

Τελειωνω σημειωνοντας οτι ετσι κι αλλιως δεν τα αγοραζω τακτικα αυτα. Δινω προτεραιοτητα σε αλλες συλλογες. Απλως προσπαθω να σας δωσω να δειτε τα θεματα κι απο μια αλλη οπτικη γωνια. Εσεις ξερετε τι βγαινει απο την τσεπη σας και ποσο νωρις ξαναγεμιζει αυτη για να εχετε ολα οσα θελετε.

Δεν ηρθα εδω να σας χαλασω τη διαθεση κανενος ουτε να αλλαξω τη γνωμη. Αλλα οταν ημασταν στη θεση σας (δεν ειχαμε καν λεφικ, κομπιουτερ, ιντερνετ, κι ολα οσα εχετε ευκολα εσεις) ειχαμε ακριβως την ιδια διαθεση με τη δικη σας. Βασικα ολους το ιδιο μικροβιο μας εχει τσιμπησει γιατι ο συλλεκτης ειναι το ιδιο παντου!

 

για περισσοτερα σχολια δειτε στο ΣΧΕΔΙΑΣΤΕΣ ΠΑΛΙΟΙ ΚΑΙ ΝΕΟΙ

Επεξεργασία από cydisneyman
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Σύμφωνα όμως με τα σημερινά δεδομένα, τα χρήματα που προσφέρουμε για το ΜΜ είναι λίγα σε σχέση με τις σελίδες, την ποιότητα έκδοσης και τις εξαιρετικές ιστορίες που διαβάζουμε. :valtnino:

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4542
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4848 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εκανα κι εγω μια μινι ερευνα για το θεμα της τιμης. Οντως στο 2125 (μετα τα 4 φαντομ ντακ) αλλαζει σε 1.50ευρω. Πιθανον λοιπον οταν κοιταζα στο inducks να ειδα το τυχαιο προσφατο τευχος που θα εχει καποιο σφαλμα εγγραφης. Θα το ξαναδουμε ωστε να διορθωθει.

Δεν με παραξενευει καθολου να διαβαζω απο τοσο νεαρα ατομα οτι το αγαπημενο του χομπυ αξιζει οσα πληρωνουν. Καλο ακουγεται αλλα απο την αλλη εισαστε το κελεπουρι για καθε επιχειρηματια!

Μπορει να γινω κουραστικος επαναλαμβανοντας ορισμενα αλλα θα γραψω τα εξης. Οταν ημουν στις ηλικιες σας δεν ειχα κανεναν απολυτως να με κανει να νιωθω καλα για το οτι αγοραζα κομικς. Ολο κουβεντες ποσο κακη επιλογη εκανα κι οτι θα μπορουσα ειτε να φυλαω τα λεφτα μου ειτε να αγοραζα κατι αλλο. Καλως ή κακως δεν ειχα ουτε πολλους φιλους τοτε, ουτε μιλουσαμε ποτε για κομικς. Εχω ξαναγραψει και τι εκαναν αλλοι στα κομικς των παιδιων τους οταν εφευγαν φανταροι!

Οταν αποφασισα να ξαναδωσω σημασια στα κομικς σαν αναθερμανση ενος αγαπημενου μου χομπυ, την πρωτη εποχη θελησα να φτιαξω ενα μινι αρχειο ποια ειχα μαζεψει γιατι παρατηρησα οτι εβρισκα απιστευτα πολλες ανατυπωμενες ιστοριες. Καποτε εκατσα και εκανα μια λιστα ιστοριων και ανακαλυψα σε ποια τευχη ειναι οι επανεκδοσεις. Ετσι ηθελα να αποφυγω να αγοραζω οχι μονο τα ιδια τευχη, αλλα και αλλα που ξαναειχα τις ιστοριες. Καποια στιγμη τσαντιστηκα τοσο πολυ που εφτιαξα ενα μπλοκ με ολες τις ανατυπωσεις και το εστειλα συστημενο στον τερζοπουλο ζητωντας να το λαβει σοβαρα υποψιν ωστε να ξανατυπωνει τουλαχιστον αυτες που ειχα 0-1 ανατυπωση. Μου απαντησε ευχαριστωντας με. Μια δικαιολογια ειναι οτι ανα 7 χρονια αλλαζει η γενια αναγνωστων. Αρα λοιπον εσεις που αρχισατε στα 10 σας να μην νευριασετε αν στα 17 σας αγοραζετε τις ιδιες ιστοριες που τις ξαναπληρωσατε πριν πιο φτηνα!

Χωρις τη παραμικρη βοηθεια ή συμβουλη εψαξα τοτε οσα μαγαζια υπηρχαν στην αθηνα. Γνωρισα οσους εμπορους και παραεμπορους ειχε τοτε η πιατσα. Ομως συγχρονως εκανα και καλες φιλιες. Μερικοι ειναι εκτος Αθηνων και καποιοι στην Κυπρο. Σπανιως ειχαμε προβλημα συνεννοησης.

Αυτο που εχετε εσεις ολοι τωρα να το θεωρειτε πολυ μεγαλη τυχη. Μην το αμελησετε. Αν μπορειτε βοηθατε ο ενας τον αλλο ειναι η μεγαλυτερη τιμωρια στην αισχροκερδια.

 

:cool:

Επεξεργασία από cydisneyman
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120974
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:update: Έχει γίνει πινακάκι για τα τομάκια, όσοι έχετε κάποιο, βγάλτε τη ζελατίνα και δώστε του να καταλάβει. :D

 

Ο 16ος από μένα:

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12658
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  143
  • Reputation:   820
  • Achievement Points:  143
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τεύχος 2324:

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πολυ κακο το ''Mικυ Σιτυ 20802''. Κακιστο θα έλεγα. Δε μου αρεσε καθολου. Ειναι απιστευτα παιδικο, σχεδόν βρεφικό. Και από σενάριο και από σχεδιο. Οι εκφράσεις των ηρώων δεν εχουν καμία σχέση με τα γεγονότα. Λες και τους πηρανε απο αλλο κομικ και κανανε μονταζ. Και τα gags ειναι παντελώς κρύα. Τουλαχιστον ειναι πανέμορφα τα προσχέδια που δημοσιευει στα αρθράκια του το Μίκυ Μάους.

Ενω η ιδεα ειναι πολυ καλη, η εκτελεση ειναι αστα να πανε. Ουτε σκαναρισμα δε θελω να κανω. Ευτυχως σκαναρει ο Παύλος τωρα που μιλάμε.

Επεξεργασία από Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104476
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Τεύχος 2325

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Ειναι απιστευτα παιδικο, σχεδόν βρεφικό. Και από σενάριο και από σχεδιο.

 

κλασσικό disney δλδ :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.