Μετάβαση στο περιεχόμενο

germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μακαρι να υπηρχει πααραρτημα της   Fantagraphics στην Ελλαδα,( Fantagraphics Hellas) ! Κανουν καταπληκτικη δουλεια σε οτι ντισνει πιανουν!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

πηγή;

61.jpg

 

Ξεστοκ προσφορές,η ποιότητα που χειροτερεύει,ρυθμός εκδόσεων,το μεγάλο διάλειμμα που είχαν κάνει την προηγούμενη χρονιά,μέχρι και οι νέες τιμές των καινούργιων εκδόσεων που είναι γύρω στο 12-15€ που σε σχέση με τις προηγούμενες δεν είναι τίποτα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4363
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ανήμερα της τελευταίας ημέρας που εκδίδεται το μίκυ μάους και των υπολοίπων περιοδικών ντίσνευ, μου πέρασε μια σκέψη από το μυαλό που ίσως είχε γλιτώσει τον Τερζόπουλο από την παύση κυκλοφορίας των εκδόσεων.

Αυτό που έλειπε τόσα χρόνια όπως ξέρουμε ήταν η άμεση επαφή με τους αναγνώστες του περιοδικού. Πάντοτε δυστυχώς κρατούσαν μια απόσταση είτε λόγω υπεροψίας, είτε λόγω αδιαφορίας.

Τι καλύτερο λοιπόν από το να είχε δημιουργήσει ένα κεντρικό σύγχρονο και ευρύχωρο κατάστημα ("σε επικοινωνία" με την αποθήκη του) στην Αθήνα όπου θα πουλούσε όλα τα περιοδικά της ντίσνευ είτε παλαιά είτε καινούργια, και όπου θα μπορούσε εύκολα να αναζητήσει κανείς παλαιά τεύχη, είτε από επιστροφές, είτε από το αρχείο του.
Φυσικά θα είχε και όλες τις υπόλοιπες εκδόσεις του.

Παράλληλα θα είχε και άμεση επαφή με τους αναγνώστες του και θα μπορούσε να διοργανώνει εκεί όλες τις εκδηλώσεις, όπως και να προωθεί τις νέες εκδόσεις του.

Δεν γνωρίζω αν του πέρασε ποτέ από το μυαλό αλλά θεωρώ μεγάλο σφάλμα που δεν το έπραξε μιας και είχε σίγουρα την οικονομική δυνατότητα.

Αλλά εδώ να μου πεις μέχρι και την ιστοσελίδα έκανε χρόνια να την φτιάξει. Σαν να μην ήθελε να εκσυγχρονιστεί.

ΥΓ: Παραμένω αισιόδοξος και συνεχίζω να πιστεύω ότι θα ξαναεκδοθούν τα περιοδικά ντίσνευ μόλις βρεθούν οι κατάλληλες συνθήκες,
 και το μίκυ μάους θα φτάσει και θα ξεπεράσει το 2500. :)

Επεξεργασία από vintaz
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Αυτο που λεει ο ορεστης..ποσες γλωσσες να μαθει κάποιος??πλεον ουτε τα αγγλικα δε φτανουν γτ αυτοι εχουν τη δικη τους παραγωγη κ δν μεταφραζουν τοσο τα ευρωπαικα..να μαθεις ιταλικα γ τα ντισνευ κ μη?γαλλικα γ bd?ισπανικα γ αργεντινικα??(και περγαμωντο,ξεχασα τα γαλλικα μ κ τα γερμανικα π κανω δν χρησιμεύουν στα κομικς...:-()

Εχουμε κ το αλλο, το "αφου το βρισκω στα αγγλικα απο διαδικτυακο καταστημα γτ να το παρω στα ελληνικα?"..και οντως ισχυει εν μερει αλλα κ με τα μη αμερικανικα π ερχονται εδω τι γινεται?η ΓΝΩΣΗ πχ π φερνει αλλου ειδους κομικ,εχει ανταποκριση??χμμμ...

Μια καταθεση ψυχης γενικως κ αοριστως,θ τ παρω κ γω τ τευχακι,οχι λογω συλλεκτικοτητας,δε σκοπευω να το πουλησω,απλα να το ζω σαν αποδεικτικο :-/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4363
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάντως οι Ιταλοί που είναι οι μόνοι πλέον που δημιουργούν ιστορίες ντίσνευ, δεν ξέρουν γρι Αγγλικά. Αυτό ισχύει και για τη νέα γενιά!!
Σε αίθουσα 120 φοιτητών μόνο 2 άτομα σήκωσαν το χέρι ότι καταλαβαίνουν τις σημειώσεις στα Αγγλικά (και όχι οι υπόλοιποι δεν ντρεπόντουσαν :) )

 

Οπότε αυτό είναι θετικό στο να μη σταματήσει η παραγωγή τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25978
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  927
  • Reputation:   7609
  • Achievement Points:  927
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Φτάσαμε λοιπόν στο τέλος του αγαπημένου μας Μικυ Μαους..με λύπη αναγκάζομαι να πώ αντίο τόσο εγώ όσο και πολλοί άλλοι που μεγαλώσαμε με τις σελίδες του.. :sad1:

 

1)Το μυστήριο του Ρομπολαστεξ

2)Η πρώτη απόδραση

3)Η Λιμνούπολη παίζει μπάλα

 

Το εξώφυλλο του τελευταίου τεύχους #2460-2461

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ο επίλογος του Χρήστου Τερζόπουλου είναι ίδιος με αυτόν του ΚΟΜΙΞ. Λείπει όμως αυτός του Ντέιβιντ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

dionik_inducks_small.png για το διπλό 2460-61, πιθανότατα το τέλος μιας ιστορίας που ξεκίνησε το 1966. Κρίμας...

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12892
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3409
  • Achievement Points:  378
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5004 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ρε δεν την ψάχνουμε να ιδρύσουμε κανέναν εκδοτικό οίκο κόμικ εκδόσεων...;!!! Να κάνουμε και τις μεταφράσεις μας. Μεταφραστές δόξα το Θεό έχουμε και Ιταλούς και Άγγλους (*γκούχ* *γκουχ*). Εκδοτική ΛεΦίκ! :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Ο επίλογος του Χρήστου Τερζόπουλου είναι ίδιος με αυτόν του ΚΟΜΙΞ. Λείπει όμως αυτός του Ντέιβιντ.

 

Ορίστε;;

 

Καλά τα έλεγα εγώ στην ψηφοφορία ότι θα βάλουν τον ίδιο,έλεος τίποτα νέο δεν έχουν γράψει που να ξεκαθαρίζει κάποια πράγματα:

 

1)Θα συνεχίσουν τα σκληρόδετα;

 

2)Τα υπόλοιπα θα κυκλοφορήσουν στις ημερομηνίες που έχουν αναγγελθεί;

 

 

 

***Μάλλον για να μην μας ενημερώσουν σημαίνει ότι σταματάνε όλα!

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Θέλω να πιστεύω πως όποια τεύχη είχαν αναφορά στο επόμενο τεύχος θα δημοσιευτούν κανονικά γιατί τα έχουν ετοιμάσει ήδη. Και πως αυτό θα κάνει τα ΚΛΑΣΙΚΑ τον τελευταίο τίτλο που θα βγει από την Νέα Ακτίνα.

 

Αλλά θα το διαπιστώσουμε σύντομα βέβαια.

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Παραθέτω ένα σχόλιο από το fb:

 

Μόλις έπιασα στα χέρια μου το τελευταίο τεύχος του αγαπημένου ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ, διάβασα τον "ΕΠΙΛΟΓΟ" του εκδότη κι έχω να πω μόνο το εξής: Ντροπή σας κύριε Τερζόπουλε, απορώ αν διαβάσατε αυτά που γράψατε πριν δώσετε το κείμενο για δημοσίευση! Λέτε ένα σωρό διθυραμβικά για την επιχείρηση σας, εστιάζετε στο πόσο καλά λόγια σας είπαν στο εξωτερικό, το πόσο παραγωγική ήταν η φετινή χρονιά ιδιαίτερα, πλην όμως αναστέλετε τις εκδόσεις. Είστε υπό την επήρρεια ναρκωτικών ουσιών κύριε?

 

:thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33881
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ρε παιδιά έχω μια βασική απορία. Εχεις ένα έργο ΖΩΗΣ 47 χρόνων και για x,y,z λόγους το τελειώνεις. Ας δεκτούμε ότι καλώς το τελειώνεις. Είναι δυνατόν να το κάνεις έτσι???? Με έναν επίλογο copy paste? Χωρίς έστω ένα σχέδιο στην τελευταία σελίδα αντάξιο όλου αυτού? Μια ιστορία αντίστοιχη? ΚΑΤΙ τελοσπάντων. Εχεις μια σχέση 47 χρόνια και την τελειώνεις με sms? Είναι δυνατόν? 2440 τεύχη Μίκυ μάπους. Γεμίζουν βιβλιοθήκες. Καταλαβαίνω ότι ίσως δεν θες κ εσυ να το πιστεψεις οτι αναγκάζεσαι να το τελειώσεις. Ομως βάλε έναν πιο συναισθηματικό επίλογο. Στην τελική μιλάμε για το Μίκυ Μαους βρε αδερφέ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παραθέτω ένα σχόλιο από το fb:

 

Μόλις έπιασα στα χέρια μου το τελευταίο τεύχος του αγαπημένου ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ, διάβασα τον "ΕΠΙΛΟΓΟ" του εκδότη κι έχω να πω μόνο το εξής: Ντροπή σας κύριε Τερζόπουλε, απορώ αν διαβάσατε αυτά που γράψατε πριν δώσετε το κείμενο για δημοσίευση! Λέτε ένα σωρό διθυραμβικά για την επιχείρηση σας, εστιάζετε στο πόσο καλά λόγια σας είπαν στο εξωτερικό, το πόσο παραγωγική ήταν η φετινή χρονιά ιδιαίτερα, πλην όμως αναστέλετε τις εκδόσεις. Είστε υπό την επήρρεια ναρκωτικών ουσιών κύριε?

 

:thinking:

Πολυ καλα τα λεει Λοχαγε! Ο Τερζο ειναι και ψευτης και απαραδεκτος χωρις ντροπη ανθρωπος! Πηγα πριν λιγα λεπτα και πηρα το περιοδικο απο το περιπτερο. Παω σπιτι το ξεφυλλιζω και βλεπω τον επιλογο που περιμεν, αλλα τι να δουν τα ματακια μου. Τον Τερζο να εχει κανει copypaste  μερος του επιλογου απο το ΚΟΜΙΞ! Εκεινη τη στιγμη τρελαθηκα! Δηλαδη δεν μπορει  αυτος ο απαραδεκτος και αχαιρευτος ανθρωπος να γραψει ενα αλλο κειμενο! Τοσο πολυ βαριεται? Ολοι ειμαστε στεναχωριμενοι με το κλεισιμο του περιοδικου αλλα αυτο παραπαει πια. Επιλογος ηταν αυτος για το Μικυ Μαους των 47 περιπου χρονων? Προφανως οχι! Και καλα τα λεει ο χρηστης του φβ ξαναλεω!! Ξερετε γιατι λεω οτι ο Τερζο ειναι ψευτης? Γιατι ειχε πει καποτε οτι αν ηταν να κλεισουν περιοδικα τελευταιο θα εκλεινε το Μικυ Μαους, ελα ομως που εκλεισε 3 μετα το ΚΟΜΙΞ! Και πιστευα καποτε οτι ο γιος του μεγαλου Τερζο αφου ειναι οικονομολογος θα διευθυνε καλυτερα η θα εβρισκε καλυτερες λυσεις για την εταιρια! Ελα ομως, που ηρθαν τα αντιθετα! Τι να πω πληρης απογοητευση απο αυτους!! Και ιδιαιτερα απο τον μεγαλο Τερζο που ουτε καν την τελευταια στιγμη στο ΜΜ δεν μας σεβαστηκε!

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Και άλλα μηνύματα εξαγριωμένων αναγνωστών:

 

Ντροπή σου Τερζόπουλε,έκλεισες ένα από τα μακροβιότερα περιοδικά με έναν άθλιο τρόπο,με ένα άθλιο σημείωμα εσένα και του γιου σου.Πραγματικά,αντί να εξακριβώσετε την κατάσταση και να μας πείτε τι θα γίνει από εδώ και πέρα δηλαδή αν θα συνεχιστεί η <Βιβλιοθήκη Καρλ Μπαρκς> και η <Βιβλιοθήκη Κομιξ> ή αν τα υπόλοιπα περιοδικά θα κυκλοφορήσουν στην ημερομηνία,την οποία έχουν αναγγελθεί,κάθεστε και γράφεται για το βραβείο σας στην Μπολώνια της Ιταλίας.Κρίμα,ήσασταν ένας σεβασμιότατος άνθρωπος που πρόσφερε τόσα πολλά στον ελληνικό τύπο και τώρα ούτε τον σεβασμό μας δεν αξίζετε!!!!!!

 

Αν μετα απο τοσα χρονια ως εκδοτης του συγκεκριμενου περιοδικου,που παρα τις αδιανοητες τιμες του καταφερες να το κλεισεις, γραφεις αυτον τον επιλογο στο τελευταιο τευχος, καλυτερα να αποσυρθεις σε καμμια τρυπα και να μας αφησεις να ελπιζουμε οτι καποιος που πραγματικα αγαπαει και την "ιδεα" του ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ και τους αναγνωστες του μπορει να βρεθει και να το αναλαβει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22577
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  122
  • Reputation:   1660
  • Achievement Points:  122
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4574 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Δείτε το τέλος του Μίκυ Μάους σαν μια καλή ευκαιρία να συγκεντρώσετε όλη τη συλλογή :P

Θυμάμαι σαν χθες που ήμουν πριν κανα χρόνο+ στον δάσκαλο και μου λέγε "Μην ασχολείσαι με το ΚΟΜΙΞ. Μια φούσκα είναι. Να εδώ..μίκυ μάους άρχισε να μαζεύεις"!

Κάτι ήξερε! :P lol

 

Πάντως πέρα από την πλάκα πρέπει να δεχτούμε ότι απλά η όλη επιχείρηση του κύριου Τερζόπουλου κατέρρευσε.. Και δεν χωράνε συναισθηματισμοί..

Τα σχόλια στο fb δεν αγγίζουν αυτούς που αντιλαμβάνονται τι συμβαίνει γύρω τους.

Και ο κύριος τερζόπουλος και κονόμησε τόσα χρόνια και μπούχτισε κιόλας!

 

Καλά να είμαστε και βλέπουμε τι μας ξημερώνει όσον αφορά τις εκδόσεις ντίσνευ στην Ελλάδα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Θυμάμαι σαν χθες που ήμουν πριν κανα χρόνο+ στον δάσκαλο και μου λέγε "Μην ασχολείσαι με το ΚΟΜΙΞ. Μια φούσκα είναι. Να εδώ..μίκυ μάους άρχισε να μαζεύεις"!

Κάτι ήξερε! :P lol

Ναι, ήξερε πως δεν είχε πλέον αρκετά από τα πρώτα τεύχη για να μοσχοπουλήσει. Τι, με τις πενταροδεκάρες των πρόσφατων τευχών θα ασχολείται; :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6726
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τελειωσε. Ειναι κριμα. Μια ζωη εσησα με αυτα και δυσκολευομαι να πιστεψω πως πλεον θα περναω τα περιπτερα χωρις να εχω τιποτα να κοιταξω. Θα μου παρει καιρο, το ξερω. Θα πηγαινω και θα ψαχνω -ειμαι σίγουρος- και αργότερα θα αντιλαμβάνομαι οτι δεν εχει πια.

 

Νταξει, ολα τα καλα τελειωνουν, δεν χαλασε ο κοσμος... Αλλα ειναι κρίμα.

Δεν εκανα κανενα ποστ μεχρι τωρα, περιμενα να ειμαστε σιγουροι για το οutcome. Τιμης ενεκεν, λεω εδω δυο λογια. Το τελος ηταν χαμηλών τόνων, χωρίς αυταρέσκεια, χωρίς αφιερωματα, συγκινησεις, στοχευμενες ιστορίες, φοβερες επιλογες. Ο Τερζο μας εχει συνηθισει στο να εκθειάζει το εργο μιας ζωής με την πρώτη ευκαιρία - κάνοντας από αφιερωματα και επανατυπωσεις, μεχρι εκθεσεις, εκδηλωσεις, ενισχυμενες εκδοσεις και άλλα. Ηταν περήφανος πάντοτε και το έδειχνε. Όλα αυτά όμως, όταν επροκειτο για μια εορταστική περίπτωση. Ο τερματισμός της ιστορίας μιας ολόκληρης ζωής δεν είναι κατι χαρούμενο, σε καμία περίπτωση. Ο γερο-εκδότης δεν είναι περήφανος γι' αυτό. Και φαίνεται. Και γι' αυτό και αποφάσισε να τα κλείσει χωρίς τυμπανοκρουσίες, με ενα συνηθισμένο τεύχος με ομορφες ιστορίες, όπως μας έχει συνηθισει τα τελευταία χρόνια. Εαν δεν υπηρχε όλος αυτός ο πανικός, τα κλασσικά ποστ-κριτικές εδώθε θα έλεγαν μάλλον πως αυτό, ήταν ένα πολύ καλό τευχάκι.

 

Η ναυαρχίδα των θρυλικών εκδόσεων Ντίσνευ στην Ελλάδα έπεσε σήμερα. Με αυτοσεβασμό, αυτοσυγκράτηση, ηρεμία. Με ένα κλείσιμο του ματιού στους πιο παλιούς - οσοι δεν ηταν πιστοι αναγνωστες, κατά πάσα πιθανότητα δεν καταλαβαν τιποτα. Εμενα με τιμά αυτο. Σημαινει πως ο εκδότης αναγνωρίζει την πίστη μου, μου ζητά ταπεινά συγγνωμη και με ευχαριστεί προσωπικά. Γιατι εγώ καταλαβαίνω.

Και ο Επίλογος στο ΜΜ ήταν διαφορετικός. Ήταν συγκεντρωμενος στο Μικυ Μαους και τη δημιουργία του. Ο άλλος στο ΚΟΜΙΞ μιλούσε για το ΚΟΜΙΞ. Παρακαλώ διαβαστε πιο προσεκτικά πριν προσάψετε οποιαδήποτε κατηγορία. woops γκαφα.

 

Ζητατε να γιορτάσουμε το κλείσιμο των αγαπημενων μας περιοδικών με αφιερωματα και πανηγυρια; Ειναι προφανες πως το ολο γεγονος δεν ηταν στα σχεδια κανενός. Το τέλος αυτο, τόσο απότομο και σκληρό, είναι ντροπή. Για τον εκδότη, τον αναγνώστη, την κοινωνία, τα πάντα. Δε χωράνε γιορτές εδώ. Μονο μια συγγνωμη, και ένα αξιοπρεπες τευχος. Η ιστορία να τελειωσει οσο πιο γλυκά γίνεται - χωρις να το πολυκαταλάβουμε. Σαν παραμυθι για καληνυχτα.

Επεξεργασία από Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2097
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  961
  • Reputation:   13933
  • Achievement Points:  1006
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

  Τελικά φίλοι μου, έγινε αυτό που όλοι φοβόμασταν: «ΗΡΘΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ». :crying: :crying: :crying:

Ένα τέλος πικρό και οδυνηρό όχι μόνο για τους φίλους του DISNEY αλλά για όλους τους φίλους των κόμικς μας.

Δυστυχώς ο κλοιός σφίγγει ασφυκτικά και αν δεν υπάρξουν άμεσα νέες εκδοτικές προσπάθειες φοβάμαι ότι τα έντυπα κόμικς θα γίνουν ανάμνηση για όλους μας (εμείς τουλάχιστον θα έχουμε και  κάτι, τα παιδιά μας τι ???).

Δυστυχώς, λόγω της κατάστασης που επικρατεί δε μπορώ να είμαι αισιόδοξος για το μέλλον .

Βέβαια, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.

 

Υγ. Φοβάμαι ότι οι μόνοι κερδισμένοι από αυτήν τη θλιβερή ιστορία, θα είναι οι παλαιοπώληδες που θα αυξήσουν και άλλο τις ήδη ανεβασμένες τιμές τους…

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τα δύο τελευταία τεύχη (ή μήπως θα έπρεπε να πω τέσσερα :thinking: ) είχαν κεντρικές ιστορίες που τόλμησαν να ξεφύγουν κάπως από την πεπατημένη ως προς τον τρόπο αφήγησης και τους βγήκε σε καλό. Σε μικρότερο βαθμό κάπως για το Ρομπολαστέξ, αλλά γενικά έμεινα ευχαριστημένος. Και είχε και μεγαλύτερη δόση από Τζίκε που μου αρέσει πάντα. Ήταν ένα αξιοπρεπές τελευταίο διπλό τεύχος.

 

Μακάρι να υπάρξει συνέχεια στο μέλλον πάντως. Οι παλιές αναμνήσεις δεν είναι ποτέ αρκετές. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Βγήκε το τελευταίο τεύχος τού Μίκυ Μάους στα περίπτερα...! :sad1:

Ειλικρινά δεν είχα φανταστεί (αφελέστατα ίσως μιας κι όλοι ξέρουμε ότι όλα κάποτε τελειώνουν) ούτε για μία στιγμή στην ζωή μου ότι θα ερχόταν αυτή η ημέρα...!

Ας ελπίζουμε ότι κάποια στιγμή,κάποιος άλλος θα αναλάβει την έκδοση και θα ξανακάνουν την εμφάνισή τους τα αγαπημένα μας περιοδικά...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Φίλοι μου, όλοι μας είπαμε τις σκέψεις μας για τον επίλογο τών Ντίσνεϋ Κόμικς στην Ελλάδα. Κι εγώ τις δικές μου κι εδώ και όπου αλλού μού δόθηκε η ευκαιρία να το κάνω.

 

Μέμφομαι τον Τερζόπουλο λιγότερο για την απόφασή του -που δεν ήταν άλλωστε καθαρά δική του αλλά μάλλον τού επιβλήθηκε από τον ΔΟΛ- να κλείσει τα περιοδικά και πολύ περισσότερο για τον τρόπο με τον οποίο την ανακοίνωσε. 

 

Μας περιφρόνησε όλους, συλλέκτες, απλούς αναγνώστες, πιτσιρίκια, έβγαλε ένα διάγγελμα πρωθυπουργικού τύπου, μιλώντας για ανασχηματισμούς κυβερνήσεων και άλλα ηχηρά παρόμοια και συνέχισε με αοριστολογίες και ασάφειες, αντί να πει λιγοστά αλλά σταράτα λόγια. ΄Εδειξε δειλία και φυγομαχία. Δεν συμμερίζομαι το υβριστικό ύφος κάποιων σχολίων στο fb αλλά αξίζαμε όλοι μια καλύτερη μεταχείριση.

 

Κλείνουμε γι' αυτούς και για εκείνους τους λόγους, θα κλείσουν όλα τα περιοδικά, θα διακοπεί η έκδοση και τών σκληρόδετων, θα εξακολουθούν -ή όχι- να πουλιούνται τα παλιά τεύχη ή τόμοι των περιοδικών όσο θα υπάρχει στοκ. Λόγια ξεκάθαρα, που θα τα εκτιμούσαμε. 

 

Φίλε Vintaz, μακάρι να είχε ανοίξει το βιβλιοπωλείο. ΄Ισως να είχε βοηθήσει την κατάσταση. ΄Η, έστω, αν οι δαπάνες ήταν δυσβάστακτες, ας είχε ανοίξει το ηλεκτρονικό βιβλιοπωλείο πριν πέντε ή και περισσότερα χρόνια όπως έχει κάνει π.χ. Η Πρωτοπορία.

 

Τέλος πάντων, καθώς "η ελπίδα πεθαίνει τελευταία", ας ευχηθούμε να γίνει εφικτή στο σχετικά κοντινό μέλλον η επανέκδοση κάποιων από τούς τίτλους και ιδιαίτερα τού αγαπημένου μας "Μίκυ Μάους".

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Ο Ντέϊβιντ Τερζόπουλος δέχτηκε να του πάρουν συνέντευξη,οι διαχειριστές της σελίδας <φίλοι περιοδικού ΚΟΜΙΞ> στο facebook,την επόμενη εβδομάδα.

 

Η συνέντευξη θα είναι βιντεοσκοπημένη.

 

Συγχαρητήρια στα παιδιά για το θάρρος τους,όσο για εμάς,αναμένουμε.... :best:

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συγχαρητήρια στα παιδιά για το θάρρος τους

Eίναι ήρωες. Λεβέντες. Βαδίζουνε και βροντάει το χώμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Eίναι ήρωες. Λεβέντες. Βαδίζουνε και βροντάει το χώμα.

 

Χαχαχα,υπερβάλλεις φίλε..... :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Και δυο λόγια για το τελευταίο Μίκυ Μάους. 

 

Το "Μυστήριο τού Ρομπολαστέξ" δεν με ενθουσίασε. ΄Ισως είναι πολύ μοντέρνο για τα γούστα μου.

 

Η "Πρώτη Απόδραση" τού Μαύρου Πήτ, μου άρεσε πολύ κυρίως για τις πρωτοτυπίες της

 

Ο Πητ αρχίζει την "έντιμη" καριέρα του από την πρώτη δημοτικού. Σ' ένα καρέ βλέπουμε τούς γονείς του και το ένα ζευγάρι των παππούδων του. Δασκάλα τού Πητ είναι η αδελφή τού νεαρού τότε Ο' Χάρα, ο οποίος την αντικαθιστά στην "σκηνοθεσία" τής σχολικής παράστασης. Ο Πητ για πρώτη και τελευταία φορά την "φέρνει" στον, συμμαθητή του, Μίκυ

.

 

Το "Η Λιμνούπολη παίζει μπάλα" δεν είναι ιστορία, αλλά μια δωδεκάδα από πετυχημένα στριπάκια τών τριών καρέ με διασκεδαστικά στιγμιότυπα από τα ματς την ομάδας τής Λιμνούπολης.

 

Τέλος, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο οι τρεις μονοσέλιδες με τον Λούλη, ενώ εξαιρετικές οι, αρκετές σ΄αυτό το τεύχος, ιστορίες-σκίτσα τής Τζίκε.

 

Βαθμολογία 8/10.

 

Και τίτλοι τέλους για το αγαπημένο μας περιοδικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4363
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Μας περιφρόνησε όλους, συλλέκτες, απλούς αναγνώστες, πιτσιρίκια, έβγαλε ένα διάγγελμα πρωθυπουργικού τύπου, μιλώντας για ανασχηματισμούς κυβερνήσεων και άλλα ηχηρά παρόμοια και συνέχισε με αοριστολογίες και ασάφειες, αντί να πει λιγοστά αλλά σταράτα λόγια. ΄Εδειξε δειλία και φυγομαχία. Δεν συμμερίζομαι το υβριστικό ύφος κάποιων σχολίων στο fb αλλά αξίζαμε όλοι μια καλύτερη μεταχείριση.

 

Φίλε Vintaz, μακάρι να είχε ανοίξει το βιβλιοπωλείο. ΄Ισως να είχε βοηθήσει την κατάσταση. ΄Η, έστω, αν οι δαπάνες ήταν δυσβάστακτες, ας είχε ανοίξει το ηλεκτρονικό βιβλιοπωλείο πριν πέντε ή και περισσότερα χρόνια όπως έχει κάνει π.χ. Η Πρωτοπορία.

 

 

Καλά συγγνώμη ούτε σε εσένα δεν απάντησε στο e-mail που του έστειλες;

 

Για το βιβλιοπωλείο πραγματικά πιστεύω ότι ήταν μεγάλο σφάλμα που δεν το δημιούργησε και θα είχε σώσει σε ένα μεγάλο βαθμό την κατάσταση.

Είναι δυνατόν να πουλάς ένα προϊόν που παράγεις και να μην έχεις μια κεντρική έδρα στην αγορά ώστε να έρχεσαι σε άμεση επαφή με τον καταναλωτή;

 

Σαν να έχουμε ας πούμε τα everest ή τον Γερμανό και να στηρίζεται μόνο σε "franchise". Ή σαν να έχεις έναν μουσικό να παράγει και να πουλάει δίσκους χωρίς να κάνει ποτέ συναυλίες ώστε να έρθει σε επαφή με τους ακροατές του. Μα γίνονται αυτά τα πράγματα και ειδικά όταν η αξία-ποιότητα του προϊόντος σου έχει πέσει;

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Καλά συγγνώμη ούτε σε εσένα δεν απάντησε στο e-mail που του έστειλες;

 

 

 

 

 

΄Οχι βέβαια. Αν το είχε κάνει, θα το ξέρατε ήδη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.