Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΛΑΣΙΚΑ ΝΤΙΣΝΕΫ / ΚΛΑΣΙΚΑ


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Αν κατάλαβα καλά, συνεχίζεις να παίρνεις τα Κλασικά επειδή οι ράχες σχηματίζουν εικόνα (παρ'όλο που οι ιστορίες είναι μέτριες; ) ; :thinking:

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4544
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σε καμμια περιπτωση.

Αλλα να ξερεις οτι καποιοι απο εμας που μελετουμε πιο διεξοδικα το θεμα των κομικς (και για χαριν σας) αγοραζουμε καποια κομικς για αυτο το λογο κι οχι απλως για αναγνωση και συλλογη.

:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Σε καμμια περιπτωση.

Αλλα να ξερεις οτι καποιοι απο εμας που μελετουμε πιο διεξοδικα το θεμα των κομικς (και για χαριν σας) αγοραζουμε καποια κομικς για αυτο το λογο κι οχι απλως για αναγνωση και συλλογη.

:beersanta:

 

Συγγνώμη, αλλά αγοράζεις ένα περιοδικό μόνο και μόνο για να ενημερώνεις το GC ή το inducks κτλ. ;

 

Δεν το καταλαβαίνω το σκεπτικό. Αν γίνεται εξήγησε το περαιτέρω σε pm ή εδώ. :beer:

 

(άρα δεν σε αρέσει ένα περιοδικό, αλλά το αγοράζεις; Μου θυμίζει όταν στην δημοσκόπηση για το αν αρέσει σε κάποιον το Κόμιξ, ο Μπούφος αναρωτήθηκε το ίδιο ακριβώς πράγμα)

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45752
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μερικές φορές (αν και λίγες) προσωπικά έχω αγοράσει τεύχη που δεν μου κάνουν εντύπωση, μόνο και μόνο επειδή με ενδιέφερε να μελετήσω κάτι συγκεκριμένο στην καταλογογράφηση στο Inducks και στη σύγκρισή του με άλλα τεύχη. Δηλαδή αν άλλαξε η δομή του περιοδικού, ποιοι σεναριογράφοι δούλεψαν επειδή αυτούς δεν τους καταλαβαίνω με τη μία όπως τους σχεδιαστές, ορισμένες φορές ήθελα να ήμουν ο πρώτος που θα το καταχωρούσα στο Inducks κλπ κλπ.

 

Όπως είπα αυτό είναι η εξαίρεση αλλά συμβαίνει που και που. Ο κανόνας είναι πως ξεφυλλίζω το περιοδικό και αν δω ιστορίες που να με ενδιαφέρουν το τσιμπάω, αλλιώς το αφήνω στην άκρη. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχω συμπληρωμένη την εικόνα που σχηματίζουν στη ράχη, μιας και αρκετά τεύχη δεν με ενδιέφεραν. Από την άλλη, τα Κλασικά κατ' εμέ βάζουν καλές ιστορίες, επομένως δεν έχω μεγάλο κόλλημα. Είναι αλήθεια πως βάζουν σχετικά πιο νέες ιστορίες τη στιγμή που υπάρχουν άλλες κλασικές που δεν έχουν δημοσιεύσει ποτέ στην Ελλάδα, όμως αυτό δεν σημαίνει πως οι νεότερες ιστορίες δεν αξίζουν πάντα. Τα τελευταία τεύχη μου άρεσαν αρκετά έως πολύ. Ακόμα νομίζω δηλαδή πως είναι το καλύτερο ελληνικό Disney περιοδικό στο κουρμπέτι.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1664
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οταν καποιος εχει μια συλλογη δεν σημαινει οτι του αρεσουν ολα τα τευχη της. Ενας τυπικος συλλεκτης ομως θελει να εχει ολα τα τευχη ανεξαρτητως τι περιεχουν. Ομως ειναι και θεμα ηλικιας γιατι οσο μεγαλωνει καποιος δεν ειναι τοσο μανιωδης συλλεκτης οσο οταν ηταν νεαρος. Απο την αλλη ομως δεν θελεις να σταματησεις μια συλλογη μονο γι'αυτο γιατι στη ζωη πολλα μπορει να αλλαξουν και καποτε να ξαναεχεις τη διαθεση ή περισσοτερο χρονο γι'αυτα. Αν ησουν οικογενειαρχης με παιδια οπως πολλοι εδω μεσα, θα καταλαβαινες γιατι μπορει να αγορασεις κατι οχι τοσο γιατι το γουσταρεις μονο εσυ αλλα και για χαριν καποιου αλλου.

Οταν λεει καποιος οτι δεν του αρεσει ενα κομικ επειδη εχει την ιστορια καποιου με αντιαισθητικα σχεδια, δεν σημαινει απορριπτει πληρως το περιοδικο. Αν ηταν ετσι δεν θα επιβιωνε καμμια συλλογη.

Οταν αγοραζεις κατι δεν εχεις μονο ενα κριτηριο αλλα πολλα. Αλλοι τα αγοραζουν, τα διαβαζουν μια φορα και τα πετανε. Αλλοι τα πακεταρουν χωρις καν να τα διαβασουν. Οσο μεγαλωνεις τοσο περισσοτερους θα γνωρισεις που θα εχουν πολυ διαφορετικη νοοτροπια σχετικα με τα κομικς.

Εγω μπορει να μην αγοραζω για χαριν δικην σου τευχη αλλα καποιοι που αγορασαν καποιο τευχος, δεν ειχαν προβλημα να μου το χαρισουν και επειδη δεν τους αρεσε αλλα ηξεραν οτι τα μαζευω.

Υπαρχουν και καποιοι, οπως ο Παυλος, που τα κομικς καποτε ηταν κομματι της εργασιας τους. Αυτοι λοιπον εχουν αγορασει και τευχη για λογους μελετης και ερευνας. Π.χ. ο Κασσης εμαθα οτι δεν ηταν ιδιαιτερος θαυμαστης των κομικς αλλα αγορασε πολλα για να συμπληρωσει συλλογες ως καποιο νουμερο κι αυτο για να μπορεσει να ετοιμασει το βιβλιο του. Ο Παυλος μπορει να μην εφτιαξε καποιο βιβλιο, ανκαι θα μπορουσε, αλλα εφτιαξε παρα πολλα αρχεια αλλα για να ειναι πληρη επρεπε να συμπληρωσει τις συλλογες του. Ακομα κι οταν δεν ειχε επαγγελματικους λογους να συνεχισει, συνεχισε να ασχολειται ενω εστειλε πολλα στον Τερζοπουλο, γιατι αυτος ηταν που θα τα εκμεταλλευοταν 100%.

Ολα αυτα δεν εχουν τοσο σχεση με το αν θα αγοραζε καποιον ενα τευχος επειδη του αρεσε ή οχι αλλα απο την δημιουργικη του ορεξη/διαθεση. Κι η ιδια αυτη διαθεση ηταν που οδηγησε πολλα τετοια ατομα να φτιαξουν το inducks, το greekcomics, κλπ.

Για χαριν ολων μας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ωπ, μπάστα (Σάσα :P ).

 

1) Δεν είμαι οικογενειάρχης, αλλά για χάρη ποιανού αγοράζεις το περιοδικό; Για τα παιδιά σου ή τα ανήψια σου (λέω εγώ τώρα παράδειγμα)

 

2) Ναι, σίγουρα, δεν απορρίπτεις μια σειρά επειδή ένα τεύχος ήταν μέτριο. Απ'ότι βλέπω, αρκετοί σε αυτό το θέμα (μάντεψε ποιοι) παραπονιούνται ότι έχουν ήδη τις ιστορίες στο ΜΜ επειδή είναι πρόσφατες.

 

3) Αλλάζει το θέμα αν η δουλειά σου αφορά τα κόμικς.

 

4) Απ'ότι έχω καταλάβει, είτε βάζει καινούργιες ιστορίες είτε παλιές, είτε καλές είτε κακές, εσείς θα συνεχίζετε να το αγοράσετε.

 

5) Το GC νομίζω δημιουργήθηκε για να υπάρχει ένα μέρος να συζητάμε για τα κόμικς, αλλά και για να φτιάξει την πρώτη βάση δεδομένων για τα κόμικς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1664
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το GC ειναι και για κουβεντα και με αμετρητα αρχεια, που οσοι μπορουν και ξερουν τα συμπληρωνουν. Αυτη η βαση δεδομενων δημιουργηθηκε γιατι καποιοι σκεφτηκαν οχι μονο τις δικες τους συλλογες και επιλογες. Τα εφτιαξαν και για χαριν ολων μας.

Οσον αφορα οποιους εχουν συγκεκριμμενα παραπονα και ειτε σταματησαν να αγοραζουν ειτε σκεφτονται να σταματησουν (μεσα κι εγω) και παλιν υπαρχουν επιλογες. Οταν εχεις μια συλλογη οπως αυτην εδω δυσκολα αποφασιζεις να την σταματησεις ετσι αποτομα. Το οτι ο Τερζοπουλος αρπαξε τωρα μια ιταλικη συλλογη, την Disney Big και την μιμειται δεν σημαινει οτι θα πρεπει παλι να σιωπησω μεχρι να ανακαλυψει καποια αλλη! Αμα αυτο το συστημα επιλογων δεν ειναι καλο γιατι να μην του εκφρασω την διαφωνια μου? Αυτος μου δινει αυτο το δικαιωμα! Να θυμισω το Μεγαλα Σηριαλ 20 που ψαχναμε για μερες το τευχος κι αυτος στην συνεντευξη ετσι ξερα μας ειπε οτι ηταν μια "εμπορικη ιδεα"! Μια αυτο, μετα καποια αλλα, και να θελεις δεν μπορεις να σιωπησεις. Γιατι τοτε ποιος ξερει ποσες αλλες "εμπορικες ιδεες" θα θελησουν να δοκιμασουν!

Εγω παντως ηδη επαψα να αγοραζω επι τακτικης βασης καποιες αλλες συλλογες εδω και πολυ καιρο. Το σκεφτομαι πλεον και για το κλασικο. Στην παραταση ειμαι. Αργα ή γρηγορα θα περασω στο σταδιο των μινιμουμ αγορων επιλεκτικα ή στην πληρη παυση αγορων. Προς το παρον ομως κανω υπομονη, ασχετως πλατης!. Κι απ'οσο ξερω και διαβαζω, και αρκετοι αλλοι ετσι κανουν. Σε αυτο επαιξε ρολο (στην παραταση) και το οτι ανακαλυψαν (κι εγω) και το φορουμ, κατι που αναζωπυρωσε το ενδιαφερον για τα κομικς. Ομως οσο μεγαλωνει καποιος οταν αποφασισει να σταματησει θα ειναι οριστικο. Κι αυτο το ξερει κι ο Τερζοπουλος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Οσον αφορα οποιους εχουν συγκεκριμμενα παραπονα και ειτε σταματησαν να αγοραζουν ειτε σκεφτονται να σταματησουν (μεσα κι εγω) και παλιν υπαρχουν επιλογες. Οταν εχεις μια συλλογη οπως αυτην εδω δυσκολα αποφασιζεις να την σταματησεις ετσι αποτομα. Το οτι ο Τερζοπουλος αρπαξε τωρα μια ιταλικη συλλογη, την Disney Big και την μιμειται δεν σημαινει οτι θα πρεπει παλι να σιωπησω μεχρι να ανακαλυψει καποια αλλη! Αμα αυτο το συστημα επιλογων δεν ειναι καλο γιατι να μην του εκφρασω την διαφωνια μου? Αυτος μου δινει αυτο το δικαιωμα!

 

Δηλαδή τι επιλογές υπάρχουν για όσους σκέφτονται να το σταματήσουν; Να πω εγώ μία; Το σταματάνε!

 

Επίσης, ο Τερζόπουλος άρπαξε και την Μεγάλη Βιβλιοθήκη του Μπαρκς από την Ιταλία. Βέβαια, έχει διαφορετική ποιότητα από την Ιταλική έκδοση, ενώ και οι ιστορίες είναι ανώτερες από αυτές των Κλασσικών. Αλλά και πάλι, είναι στυγνή αντιγραφή.

 

Εγώ φίλε μου δεν είπα ποτέ να μην εκφράζεις την γνώμη σου. Είπα ότι αν παραπονιέται κάποιος, ας σταματήσει να το παίρνει. Δεν σου αρέσει; Το σταματάς! Σου αρέσει; Το συνεχίζεις! Στο δικό μου του μυαλό, οι δικαιολογίες του τύπου "για χάριν όλων μας" δεν είναι βάσιμες. Τι σημαίνει αυτό; Το αγοράζεις δηλαδή για να ενημερώσεις τα μέλη του τάδε site ή να ενημερώσεις το inducks;

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εγώ θα έλεγα να συνεχίσουν να το αγοράζουν και ας μην τους αρέσει. Ας το παίρνουν από συνήθεια ή για συλλογή ή για να δουν τι παίζει! Είναι πάρα πολλοί που το κάνουν αυτό…Αν το κόψουν, το χάσαμε το κορμί πατριώτη! Θα σταματήσουν να εκδίδονται ελληνικά Ντίσνεϋ! Ας το αγοράζουν και ας γκρινιάζουν όλη την ώρα! Τα κόμικς ωφελούνται και από τα 2!Και από την αγορά αλλά και από την γκρίνια διότι γίνονται καλύτερα!

 

 

Ίσως μέσα από την νεανικότητα σου θεωρείς γεροξεκούτες εμάς τους μεγαλύτερους που γκρινιάζουμε μεν, αλλά αγοράζουμε δε.Μην μας παρεξηγείς! Δεν παρατάς έτσι εύκολα μια παλιά αγάπη! Την στηρίζεις έμπρακτα (στην προκειμένη περίπτωση αγοράζοντας το περιοδικό) και προσπαθείς (στην προκειμένη περίπτωση γκρινιάζοντας) να γίνει καλύτερη.Όπως ήταν παλιά!

Επεξεργασία από komicbest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4544
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η λογικη του ή ολα ή τιποτα δεν εφαρμοζεται παντα και παντου. 

Αν ηταν ετσι, κανενας δημοσιογραφος ή συγγραφεας δεν θα προμηθευοταν κανενα εντυπο για να το χρησιμοποιησει σαν πηγη στα δικα του εντυπα. 

Επεξεργασία από cypavlos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Σε παρακαλώ, μην αρχίζεις τα περί ηλικίας. Στο internet δεν υπάρχουν οι ηλικίες. Μόνο ανώριμο το θεωρώ. Υποτιμάς τον συνομιλητή. Δεν είναι σωστό. :beer:

 

Επίσης, οι δημοσιογράφοι δεν τα παίρνουν για την συλλογή τους. Τα παίρνουν επειδή τους αρέσουν τα τάδε έντυπα ή γιατί θέλουν να κάποια κριτική/παρουσίαση στην στήλη της. ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ!

 

Συγγνώμη, που στο λέω, αλλά δεν προσφέρεις πολιτισμικά αγοράζοντας τα Κλασικά.

 

Και εγώ έχω γνωρίσει πολλά άτομα από forums π.χ. εδώ, με τα οποία έχουμε συναντηθεί πολλές φορές και συζητάμε για κόμικς ή και για άλλα θέματα.

 

Ξέρεις πως περνάς μήνυμα σε μια εκδοτική; Όχι με e-mails παραπόνων (ίσως και έτσι αν είναι σε μεγάλο αριθμό). Δεν αγοράζεις το περιοδικό. Οι πωλήσεις μειώνονται και ο Τερζόπουλος ταρακουνιέται. Και θα ανρωτηθεί "Κάτι δεν πάει καλά εδώ. Μήπως να αλλάξω;"

 

Αν σου θυμίζουν τα νιάτα σου και θέλεις να έχεις μια πρόσβαση στα καλύτερα σου χρόνια, τότε πάσο. Εδώ συμφωνούμε και διαφωνώ με τον BarkScarpa.

 

Το θέμα όμως είναι ότι κάποιοι μεγάλοι του φόρουμ πλέον αγοράζουν το οποιοδήποτε περιοδικό μόνο για συλλογή. Για να μην τους χαλάσει ο αριθμός. Αν ήθελαν πραγματικά να αλλάξει κάτι, θα το σταματούσαν για να ταρακουνήσουν το Τερζό (όπως είπα πριν). Just sayin'. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5643 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Κατά τη γνώμη μου, το να σταματήσεις να αγοράζεις ένα τεύχος δεν είναι και η καλύτερη προσέγγιση. Ειδικά σε μία χώρα σαν την Ελλάδα, που τη χαρακτηρίζει η προχειρότητα και η αρπακολιά. Το να σταματήσεις ν' αγοράζεις ένα περιοδικό ίσως πιάσει σε μεγαλύτερες χώρες, που έχουν πολύ καλύτερες ομάδες marketing, σε συνδυασμό ίσως και με ομαδικές επιστολές.

 

Στην Ελλάδα όμως είναι επίφοβο, από τη στιγμή κιόλας που ο Τερζόπουλος δεν είναι Τερζόπουλος αλλά ΔΟΛ. Και όταν θα πάει ο Τερζόπουλος και θα πει στα αφεντικά "Τα Κλασσικά δεν πουλάνε" δεν θα του πούνε "ΟΚ άλλαξε τακτική" αλλά "Κλείσε τη σειρά". Και δεν νομίζω να μας αρέσει κάτι τέτοιο. Επιστολές μεγάλου αριθμού μπορεί να μην αλλάξουν ριζικά τα πράγματα, αλλά μπορεί να τα βάλουν στο σωστό μονοπάτι.

 

 

Όσον αφορά τις συλλογές και τι αγοράζουμε και τι όχι, κι εγώ έχω αγοράσει τεύχη απλά γιατι κάτι μου άρεσε: π.χ. τα Κλασσικα με τη ράχη τα αγόρασα γιατί ναι μου αρέσει να τα βλέπω στη βιβλιοθήκη. Και το Μίκυ Μάους #88 το αγόρασα για να το ανεβάσω στο Inducks που δεν υπήρχε (και γιατί το βρήκα φτηνο :) ) και το ΚΟΜΙΞ συνεχίζω και το παίρνω για να μη χαλάσω τη συλλογή που ξεκίνησα πριν 23 χρόνια, χωρίς όμως αυτό να πει ότι αγοράζω ό,τι σαβούρα κυκλοφορεί. Όλοι έχουμε πάρει και θα πάρουμε πράγματα που μας έκαναν κλικ, ακόμη και αν το συνολικό πακέτο δεν μας ικανοποίησε. Δεν βρίσκω κάτι κακό σε αυτό.

Επεξεργασία από figolfin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Η πραγματικότητα είναι αυτή. Ο ΔΟΛ δεν διστάζει να κλείνει, ωστόσο το να συνεχίζεις να αγοράζεις ένα περιοδικό μόνο και μόνο για να υπάρχει (ενώ δεν σου προσφέρει τίποτα) δεν μου κάθεται καλά. Δεν θέλω να χαραμίζω λεφτά σε έντυπα που δεν με ευχαριστούν.

 

Από την άλλη, το ΚΟΜΙΞ είναι πιο γνωστό στην αγορά, με περισσότερο κοινό και λογικά θα το εμπιστεύονται περισσότερο ο Τερζό και ο ΔΟΛ. Σε αυτό ίσως δώσουν μια ευκαιρία. Αυτό που λες για το ΜΜ #88 δεν είναι κάτι κατακριτέο. Παλιό τεύχος σε καλή τιμή θα το έπαιρνα και εγώ. :beer: (αν και δεν ξέρω το μέσο κόστος ενός Μίκυ εκείνης της εποχής)

 

Κάτι που θέλω να μου ξεκαθαρίσεις φίλε figolfin είναι το τελευταίο που είπες περί σαβούρας. Σ'αρέσει η τωρινή κατάσταση του ΚΟΜΙΞ; :thinking:

 

Φιλικά, :beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5643 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Να σου πω την αλήθεια, δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος, αλλά από την άλλη δεν το θεωρώ και σκουπίδι. Σαν έκδοση το βρίσκω αξιόλογη (για τα ελληνικά δεδομένα και όχι συγκρινόμενο με hardcovers).

 

Ναι, δεν είναι όλες του οι ιστορίες καλές, αλλά σε ποιο περιοδικό είναι όλες οι ιστορίες καλές; Στο Μίκυ, Στο Ντόναλντ; Στα Κλασσικά; Επιλέγω και το παίρνω, γιατί όπως είπα το θεωρώ καλή έκδοση, και γιατί ακόμη βρίσκω μέσα ιστορίες που με διασκεδάζουν αρκετά (π.χ. η halloween ιστορία του Σκάρπα ή οι ιστορίες του Βαν Χορν).

 

Και οχι, σίγουρα δεν θα αγοράσεις ένα περιοδικό για να συνεχίσει να υπάρχει. Απλά είπα ότι δεν θα πιάσει εδώ το να σταματήσουν όλοι να το αγοράζουν μπας και αλλάξει. Αν συνεχίσει να καταρρακώνει ένα περιοδικό, και δεν ακούει τις γνώμες αυτών που το αγοράζουν, τοτέ η φυσική πορεία του τίτλου θα είναι να σταματήσει.

Επεξεργασία από figolfin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Να σου πω την αλήθεια, δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος, αλλά από την άλλη δεν το θεωρώ και σκουπίδι. Σαν έκδοση το βρίσκω αξιόλογη (για τα ελληνικά δεδομένα και όχι συγκρινόμενο με hardcovers).

 

Ναι, δεν είναι όλες του οι ιστορίες καλές, αλλά σε ποιο περιοδικό είναι όλες οι ιστορίες καλές; Στο Μίκυ, Στο Ντόναλντ; Στα Κλασσικά; Επιλέγω και το παίρνω, γιατί όπως είπα το θεωρώ καλή έκδοση, και γιατί ακόμη βρίσκω μέσα ιστορίες που με διασκεδάζουν αρκετά (π.χ. η halloween ιστορία του Σκάρπα ή οι ιστορίες του Βαν Χορν).

 

Έτσι μάλιστα. Από το post σου κατάλαβα ότι δεν σου αρέσει το περιοδικό σε κανένα τομέα, αλλά το αγοράζεις, ενώ μετά λες ότι δεν παίρνεις την σαβούρα. :roll: Μπερδεύτηκα λίγο, αλλά ok τώρα.

 

Εγώ πάλι το σταμάτησα, γιατί δεν μου αρέσει καθόλου. Εκτός από τον Μπαρκς. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23838
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  118
  • Reputation:   573
  • Achievement Points:  118
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4523 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Το ΚΟΜΙΞ δεν έχει πιά αξία ως συλλεκτικό, την οποία είχε μάλιστα εως πρόσφατα! Το ΚΟΜΙΞ το σταμάτησα για οικονομικούς λόγους και έπρεπε να μπώ στο GC για να καταλάβω ( απο τα posts ) οτι δεν έχασα τίποτα! Αν κάτι αξίζει είναι τα άρθρα και οι ιστορίες του Βαν Χορν και και του Σκάρπα που ανέφερες τις οποίες έχω επιθυμίσει !

Επεξεργασία από ScroogeMcKostas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5643 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Έτσι μάλιστα. Από το post σου κατάλαβα ότι δεν σου αρέσει το περιοδικό σε κανένα τομέα, αλλά το αγοράζεις, ενώ μετά λες ότι δεν παίρνεις την σαβούρα. :roll: Μπερδεύτηκα λίγο, αλλά ok τώρα.

 

Εγώ πάλι το σταμάτησα, γιατί δεν μου αρέσει καθόλου. Εκτός από τον Μπαρκς. :beer:

 

 

Ε όχι, Μόλις τώρα είπα ότι δεν το θεωρώ σαβούρα. Σαβούρα εννοώ π.χ. τα περισσότερα καλοκαιρινά τεύχη που βγάζει. Θα θεωρούσα περισσότερο σαβούρα το Μίκυ Μάους παρά το Κόμιξ. Το Κόμιξ δεν αρέσει στους περισσότερους γιατί είχε βάλει τον πήχυ ψηλά και τώρα έχει πέσει κατά πολύ. Ενώ δεν βλέπω τίτλους, που είναι εδώ και χρόνια μέτριοι, να τους κράζουν τόσο πολύ.

 

Κατ' εμέ, είναι προτιμότερο να αγοράζω το Κόμιξ, που σαν έκδοση είναι καλύτερο, από το Μίκυ Μάους. Και αν τα συγκρίνω είναι και τα δύο το ίδιο μέτρια από άποψη ιστοριών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5643 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Το ΚΟΜΙΞ δεν έχει πιά αξία ως συλλεκτικό, την οποία είχε μάλιστα εως πρόσφατα! Το ΚΟΜΙΞ το σταμάτησα για οικονομικούς λόγους και έπρεπε να μπώ στο GC για να καταλάβω ( απο τα posts ) οτι δεν έχασα τίποτα! Αν κάτι αξίζει είναι τα άρθρα και οι ιστορίες του Βαν Χορν και και του Σκάρπα που ανέφερες τις οποίες έχω επιθυμίσει !

 

Συμφωνώ ότι δεν έχει πια αξία ως συλλεκτικό. Αλλά είναι αυτο΄που είπε ο komicbest: δύσκολα σταματάς μια παλιά αγάπη. Όταν το παίρνεις ανελλιπώς από το πρώτο τεύχος δεν το παρατάς εύκολα.

 

Βέβαια υπάρχει πάντα και το μοναστηράκι αν βγει καμιά ιστορία που θες να διαβάσεις ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4128
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   360
  • Achievement Points:  105
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6009 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στο internet δεν υπάρχουν οι ηλικίες.

 

Είτε υπάρχουν, είτε όχι, προσωπικά χαίρομαι που ένας 15χρονος (όπως λέει το προφίλ σου) σκέφτεται έτσι.

Και εντός gc και γενικότερα.

 

Στα του τεύχους, "πείστηκα" από το inducks, το αγόρασα και σε γενικές γραμμές έμεινα ικανοποιημένος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4544
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγω θα το συνεχισω το κλασικο και φετος (2ευρω καθε διμηνο δεν ειναι πολλα) αλλα αν το μετατρεψει τελειως σε ανατυπωση συγχρονων ιστοριων μαζι με καποια πιο παλια (οπως η Disney Big), τοτε θα το σταματησω εντελως (χωρις να αγοραζω επιλεκτικα) οχι για να τιμωρησω αυτον (γιατι ηδη τον "τιμωρω" με το να μην αγοραζω αλλες συλλογες) αλλα γιατι θα εχει παψει καθε συλλεκτικος και αναγνωστικος λογος συμφωνα με τα δικα μου κριτηρια. Εχω ηδη αρκετα κομικς.

Καθε παραπερα συζητηση πιστευω οτι θα ειχε καλυτερη πορεια στην κουβεντα αν γινοταν προσωπο με προσωπο.

 

Ο καθενας μπορει να γραφει στο ιντερνετ ο,τι του κατεβει αλλα δεν σημαινει οτι αυτο που γραφει ειναι σωστο ή χρησιμο. Το προβλημα ειναι οτι μεσα στα πολλα χανονται αυτα που γραφουν εκεινοι που πραγματικα ξερουν εκ πειρας και γνωσης.

Μπορει να εγραψα παλι καποιο μεγαλο κειμενο αλλα ειναι το τελευταιο, εκτος κι αν μου ζητηθει λογω σοβαρης εκδοτικης αιτιας. Χρονια πολλα λοιπον στους υπολοιπους φιλους μου που ενω και εξ αιτιας τους τα γραφω ολα αυτα επιμενουν να μην "εμφανιζονται" καθ'ολη την διαρκεια της παρουσιας μου στα φορουμ. Ευχες για ενα καλυτερο νεο ετος.

 

:cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1664
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σε παρακαλώ, μην αρχίζεις τα περί ηλικίας. Στο internet δεν υπάρχουν οι ηλικίες. Μόνο ανώριμο το θεωρώ. Υποτιμάς τον συνομιλητή. Δεν είναι σωστό. :beer:

 

Επίσης, οι δημοσιογράφοι δεν τα παίρνουν για την συλλογή τους. Τα παίρνουν επειδή τους αρέσουν τα τάδε έντυπα ή γιατί θέλουν να κάποια κριτική/παρουσίαση στην στήλη της. ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ!

 

Συγγνώμη, που στο λέω, αλλά δεν προσφέρεις πολιτισμικά αγοράζοντας τα Κλασικά.

 

Και εγώ έχω γνωρίσει πολλά άτομα από forums π.χ. εδώ, με τα οποία έχουμε συναντηθεί πολλές φορές και συζητάμε για κόμικς ή και για άλλα θέματα.

 

Ξέρεις πως περνάς μήνυμα σε μια εκδοτική; Όχι με e-mails παραπόνων (ίσως και έτσι αν είναι σε μεγάλο αριθμό). Δεν αγοράζεις το περιοδικό. Οι πωλήσεις μειώνονται και ο Τερζόπουλος ταρακουνιέται. Και θα ανρωτηθεί "Κάτι δεν πάει καλά εδώ. Μήπως να αλλάξω;"

 

Αν σου θυμίζουν τα νιάτα σου και θέλεις να έχεις μια πρόσβαση στα καλύτερα σου χρόνια, τότε πάσο. Εδώ συμφωνούμε και διαφωνώ με τον BarkScarpa.

 

Το θέμα όμως είναι ότι κάποιοι μεγάλοι του φόρουμ πλέον αγοράζουν το οποιοδήποτε περιοδικό μόνο για συλλογή. Για να μην τους χαλάσει ο αριθμός. Αν ήθελαν πραγματικά να αλλάξει κάτι, θα το σταματούσαν για να ταρακουνήσουν το Τερζό (όπως είπα πριν). Just sayin'. :beer:

 

Επειδη δεν δεχεσαι ή δεν καταλαβαινεις κατι εσυ δεν σημαινει οτι δεν ισχυει ή οτι ξερεις περισσοτερα απο αλλους με πολυετη πειρα και μορφωση. Εμενα δεν με νοιαζει αν με υποτιμησεις, ουτε αν διαφωνεις μαζι μου, γιατι ειμαι ενας απλος συλλεκτης σαν εσενα που οσα ξερει τα ξερει απο τους αλλους. Τον Παυλο (στην προκειμενη περιπτωση) ομως μην τον υποτιμας γιατι εσυ χανεις. Απ'οσο καταλαβαινω δεν εψαξες να διαβασεις ουτε αυτα που εχει γραψει στα φορουμ ουτε ξερεις με ποσα εχει ασχοληθει. Αλλα ουτε φυσικα ηταν υποχρεος να κατσει να μας δωσει το βιογραφικο του. Απεναντιας θα επρεπε να θεωρουμε το φορουμ πολυ τυχερο που συμμεριζεται αυτα που ξερει ενας τοσος εμπειρος του χωρου αυτου, σε συγκριση μαλιστα με αλλους που ενω ξερουν πολλα δεν μας λενε τιποτα!

Εσυ τα βλεπεις απο τη δικη σου συγκεκριμμενη γωνια, βλεπεις το δικο σου δεντρακι κι οχι το δασος. Εσυ λοιπον "τιμωρησε" οσο θελεις τον καθε Τερζοπουλο που θα βρεθει μπροστα σου με το δικο σου τροπο, αλλα οι υπολοιποι μπορουμε να τον "τιμωρουμε" με τον δικο μας τροπο. Το ποσο αποτελεσματικο ειναι, εμεις που συνεχιζουμε να παραπονιουμαστε οπως εμεις επιλεγουμε, για να μην φορτωθουμε κι αλλες "εμπορικες ιδεες", μπορουμε να το δουμε πιο ευκολα στις περιπτωσεις που πραγματικα μας ελαβε υποψιν.

Αλλωστε ουτε εγω ουτε πολλοι αλλοι θα χαρουμε αν σταματησουν ολες αυτες οι συλλογες ειτε τις αγοραζουμε ειτε οχι, ουτε φυσικα αν ποτε κλεισει η ακτινα λογω χαμηλων πωλησεων. Γιατι μπορει σε πολλους να μην αρεσουν τα νεα τευχη αλλα σε αλλους αρεσουν. Κι αυτο ειναι σεβαστο. Απο το τιποτα καλη κι η παναγιωτενα!

Καλα διαβασματα σε οσους θα συνεχισουν να αγοραζουν κλασικα και ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12528
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  79
  • Reputation:   290
  • Achievement Points:  79
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5093 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

 

Συγγνώμη, που στο λέω, αλλά δεν προσφέρεις πολιτισμικά αγοράζοντας τα Κλασικά.

 

 

Kαλα, δεν νομιζω να ειπε κανεις οτι οσοι αγοραζουν τα κλασικα η ασχολουνται με βασεις δεδομενων κομικς, αφηνουν στον πολιτισμο ενα αντικτυπο εφαμιλλο της οικοδομησης του Παρθενωνα. Ωστοσο ειναι καλο να εχουμε ολοι υποψη οτι οσοι ασχολουνται μετα παραπανω, ειτε με βασεις δεδομενων ειτε μοιραζονται την αποψη τους για ενα τευχος σε ενα φορουμ, βαζουν ενα πετραδακι στη γνωση του αντικειμενου που λεγεται κομικς. Οταν βρηκα αυτο το φορουμ, εμεινα αναυδος οταν ειδα ποσοι σχετικα μεγαλοι σε ηλικια ειχαν το ιδιο παθος με μενα σχετικα με τα κομικς ντισνευ. Και οταν ειχα ανακαλυψει το inducks, περασα ατελειεωτες ωρες χαζευοντας τις λιστες του. Αν και αγοραζω πλεον μονο το Κομιξ, θαυμαζω τη δουλεια που κανουν αλλα μελη ειτε εδω ειτε στο inducks, και αν και δεν γνωριζω κανεναν προσωπικα, θα ηθελα με αφορμη αυτο το ποστ να τους ευχαριστησω ολους για το χρονο που αφιερωνουν.

 

Το να αγοραζεις ενα κομικς που δεν εισαι φαν η δεν σου αρεσει δεν το θεωρω ουτε ανοησια ουτε χασιμο χρονου. Παλιοτερα αγοραζα σχεδον ολα τα περιοδικα ντισνευ, καθως μεγαλωνα ομως ειδα οτι δεν μου ταιριαζουν και αρκεστηκα στο Κομιξ. Δεν παυω ομως να αγοραζω και τωρα μια φορα στο τοσο, ενα κλασικο η ενα Ντοναλντ για να δω πως εχει εξελιχθει, τι ιστοριες βαζει κτλ. Και πολλες φορες εχει τυχει να αγορασω και αλλου ειδους κομικς, οπως με υπερηρωες, επειδη θελα να εχω ο ιδιος μια αποψη για τις ιστοριες αυτες και το σχεδιο τους, ακομα και αν δεν ειμαι φαν τους.

 

Και τα Κλασικα δυστυχως ειναι μια περιπτωση που εχει "χαλασει". Πολυ φοβαμαι οτι αν ειναι να κοψει εναν τιτλο ο Τερζοπουλος απ οσους εκδιδει σημερα, αυτος θα ειναι τα Κλασικα. Μακαρι να βγω ψευτης ομως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Επειδη δεν δεχεσαι ή δεν καταλαβαινεις κατι εσυ δεν σημαινει οτι δεν ισχυει ή οτι ξερεις περισσοτερα απο αλλους με πολυετη πειρα και μορφωση. Εμενα δεν με νοιαζει αν με υποτιμησεις, ουτε αν διαφωνεις μαζι μου, γιατι ειμαι ενας απλος συλλεκτης σαν εσενα που οσα ξερει τα ξερει απο τους αλλους. Τον Παυλο (στην προκειμενη περιπτωση) ομως μην τον υποτιμας γιατι εσυ χανεις. Απ'οσο καταλαβαινω δεν εψαξες να διαβασεις ουτε αυτα που εχει γραψει στα φορουμ ουτε ξερεις με ποσα εχει ασχοληθει. Αλλα ουτε φυσικα ηταν υποχρεος να κατσει να μας δωσει το βιογραφικο του. Απεναντιας θα επρεπε να θεωρουμε το φορουμ πολυ τυχερο που συμμεριζεται αυτα που ξερει ενας τοσος εμπειρος του χωρου αυτου, σε συγκριση μαλιστα με αλλους που ενω ξερουν πολλα δεν μας λενε τιποτα!

Εσυ τα βλεπεις απο τη δικη σου συγκεκριμμενη γωνια, βλεπεις το δικο σου δεντρακι κι οχι το δασος. Εσυ λοιπον "τιμωρησε" οσο θελεις τον καθε Τερζοπουλο που θα βρεθει μπροστα σου με το δικο σου τροπο, αλλα οι υπολοιποι μπορουμε να τον "τιμωρουμε" με τον δικο μας τροπο. Το ποσο αποτελεσματικο ειναι, εμεις που συνεχιζουμε να παραπονιουμαστε οπως εμεις επιλεγουμε, για να μην φορτωθουμε κι αλλες "εμπορικες ιδεες", μπορουμε να το δουμε πιο ευκολα στις περιπτωσεις που πραγματικα μας ελαβε υποψιν.

Αλλωστε ουτε εγω ουτε πολλοι αλλοι θα χαρουμε αν σταματησουν ολες αυτες οι συλλογες ειτε τις αγοραζουμε ειτε οχι, ουτε φυσικα αν ποτε κλεισει η ακτινα λογω χαμηλων πωλησεων. Γιατι μπορει σε πολλους να μην αρεσουν τα νεα τευχη αλλα σε αλλους αρεσουν. Κι αυτο ειναι σεβαστο. Απο το τιποτα καλη κι η παναγιωτενα!

Καλα διαβασματα σε οσους θα συνεχισουν να αγοραζουν κλασικα και ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας.

 

Καταρχάς Χρόνια Πολλά, να σε χαίρεται η οικογένεια σου! :birthday:

 

Πότε δεν δέχτηκα κάτι ή δεν κατάλαβα; Ο καθένας εδώ πέρα (γενικά στο forum) λέει την άποψη του. Δεν μπορείς να τις δεχτείς όλες. :beer:

 

Έχω διαβάσει αυτά που έχει γράψει ο Παύλος και τα εκτιμώ. Ρώτα με τουλάχιστον πριν το πεις.

 

Ο καθένας βλέπει διαφορετικό δεντράκι. Από την στιγμή που εγώ βλέπω από την δική μου γωνία και εσύ (εσείς)από την δική σου (σας) γωνία, γιατί να έχεις (έχετε) δίκιο; Από που κι ως που; Γιατί μέχρι τώρα, παράπονα κάνετε, αλλά βελτίωση δεν βλέπετε.....

 

Kαλα, δεν νομιζω να ειπε κανεις οτι οσοι αγοραζουν τα κλασικα η ασχολουνται με βασεις δεδομενων κομικς, αφηνουν στον πολιτισμο ενα αντικτυπο εφαμιλλο της οικοδομησης του Παρθενωνα. Ωστοσο ειναι καλο να εχουμε ολοι υποψη οτι οσοι ασχολουνται μετα παραπανω, ειτε με βασεις δεδομενων ειτε μοιραζονται την αποψη τους για ενα τευχος σε ενα φορουμ, βαζουν ενα πετραδακι στη γνωση του αντικειμενου που λεγεται κομικς. Οταν βρηκα αυτο το φορουμ, εμεινα αναυδος οταν ειδα ποσοι σχετικα μεγαλοι σε ηλικια ειχαν το ιδιο παθος με μενα σχετικα με τα κομικς ντισνευ. Και οταν ειχα ανακαλυψει το inducks, περασα ατελειεωτες ωρες χαζευοντας τις λιστες του. Αν και αγοραζω πλεον μονο το Κομιξ, θαυμαζω τη δουλεια που κανουν αλλα μελη ειτε εδω ειτε στο inducks, και αν και δεν γνωριζω κανεναν προσωπικα, θα ηθελα με αφορμη αυτο το ποστ να τους ευχαριστησω ολους για το χρονο που αφιερωνουν.

 

Το να αγοραζεις ενα κομικς που δεν εισαι φαν η δεν σου αρεσει δεν το θεωρω ουτε ανοησια ουτε χασιμο χρονου. Παλιοτερα αγοραζα σχεδον ολα τα περιοδικα ντισνευ, καθως μεγαλωνα ομως ειδα οτι δεν μου ταιριαζουν και αρκεστηκα στο Κομιξ. Δεν παυω ομως να αγοραζω και τωρα μια φορα στο τοσο, ενα κλασικο η ενα Ντοναλντ για να δω πως εχει εξελιχθει, τι ιστοριες βαζει κτλ. Και πολλες φορες εχει τυχει να αγορασω και αλλου ειδους κομικς, οπως με υπερηρωες, επειδη θελα να εχω ο ιδιος μια αποψη για τις ιστοριες αυτες και το σχεδιο τους, ακομα και αν δεν ειμαι φαν τους.

 

Και τα Κλασικα δυστυχως ειναι μια περιπτωση που εχει "χαλασει". Πολυ φοβαμαι οτι αν ειναι να κοψει εναν τιτλο ο Τερζοπουλος απ οσους εκδιδει σημερα, αυτος θα ειναι τα Κλασικα. Μακαρι να βγω ψευτης ομως.

 

:best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28476
  • Reputation:   190122
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

εκτός θέματος του τόπικ, αλλά oh well :)

 

 

Συγγνώμη, αλλά αγοράζεις ένα περιοδικό μόνο και μόνο για να ενημερώνεις το GC ή το inducks κτλ. ;

 

Δεν το καταλαβαίνω το σκεπτικό. Αν γίνεται εξήγησε το περαιτέρω σε pm ή εδώ. :beer:

 

(άρα δεν σε αρέσει ένα περιοδικό, αλλά το αγοράζεις; Μου θυμίζει όταν στην δημοσκόπηση για το αν αρέσει σε κάποιον το Κόμιξ, ο Μπούφος αναρωτήθηκε το ίδιο ακριβώς πράγμα)

 

 

ω ναι! ω ναι! συμβαίνει... Ξέρεις πόση σαβούρα, πόσα άχρηστα πράγματα έχει αγοράσει ο Βαλτάσαρ, ο Μέλανδρος, εγώ και πολλοί άλλοι που τώρα δε μου έρχεται το όνομα ή που δεν κατάλαβα ότι δεν ήθελαν το τεύχος στη πραγματικότητα, καθαρά και μόνο προκειμένου να τα παρουσιάσουμε στο φόρουμ? :) Πόσα έχουν αγοραστεί μόνο και μόνο επειδή δεν είχαμε το εξώφυλλο και θέλαμε να το σκανάρουμε? :) Αυτό συνέβη και μάλιστα σε υπερθετικό βαθμό. Την περίοδο των παχιών αγελάδων βέβαια :) Και ναι, συμβαίνει ακόμα :)

 

 

5) Το GC νομίζω δημιουργήθηκε για να υπάρχει ένα μέρος να συζητάμε για τα κόμικς, αλλά και για να φτιάξει την πρώτη βάση δεδομένων για τα κόμικς.

 

 

όχι. Το GC δημιουργήθηκε προκειμένου να υπάρχει διασκέδαση/ψυχαγωγία με άξονα/κοινό γνώρισμα/αφορμή τα κόμικς. Από εκεί και πέρα το τι ψυχαγωγεί τον κάθενα είναι κάτι το πολύ ιδιαίτερο. Υπάρχουν από τα άτομα που ψυχαγωγούνται απλώς κουβεντιάζοντας ή χαριτολογώντας στο φωναχτόκουτο, μέχρι τα άτομα που ψυχαγωγούνται κάνοντας μια παρουσίαση, ανεβάζοντας ένα σκανάρισμα κλπ (αυτό στην ενεργητική μορφή διότι υπάρχει και η παθητική όπου ψυχαγωγείται κάποιος διαβάζοντας τα του φωναχτόκουτου ή διαβάζοντας μια παρουσίαση) με την πλειονότητα να βρίσκεται ανάμεσα σε αυτά τα 4 άκρα. Τα υπόλοιπα είναι πάρεργα αυτού του πράγματος. Στην αρχή λχ το σκεπτικό ήταν απλώς να παρουσιαστεί ένας τίτλος, να μπούν δειγματικά 2-3-10 εξώφυλλα και πάπαλα. Μετά μπήκε στο παιχνίδι το "γιατί 2-3-10 και όχι όλα?". Μετά μπήκε το "ας τυποποιήσουμε κάπως το τι ζητείται για μια παρουσίαση ενός τίτλου για να δίνονται 5 πληροφορίες που είναι χρήσιμες αλλά πολλές φορές ξεχνάμε να τις αναφέρουμε" Μετά μπήκε το "ρε σεις, ας τα κάνουμε βάση δεδομένων" (που δεν θα το λέγαμε ποτέ άμα δεν υπήρχε ο ngramm με τα μαγικά του :) ). Μετά (άντε... σε κάποια φάση) μπήκε το "ας νοικιάσουμε ένα χώρο για να μοιραζόμαστε τις συλλογές μας". Σε άλλη φάση μπήκε το "ρε σεις.... δεν φτιάχνουμε ένα φανζινάκι?". Σε άλλη φάση, σε άλλη φάση, σε άλλη φάση κλπκλπκλπ :) Κάτι που έλεγε ο Βαλτάσαρ από την αρχή. Πέτρα που δεν τσουλάει, χορταριάζει :) Διότι σε τελική ανάλυση άμα τρως το ίδιο φαγητό συνέχεια, όσο καλό κι αν είναι, το βαριέσαι :)

 

Η κεντρική ιδέα λοιπόν, η οποία είναι και η μοναδική ιδέα, είναι το να περνάμε καλά. Να μπαίνουμε εδώ μέσα και όταν βγαίνουμε να αισθανόμαστε καλύτερα. Κάτι που για κάποιους συμβαίνει με έναν τρόπο και για άλλους συμβαίνει με τελείως διαφορετικό.

 

Και για να πιάσω λίγο τον φιλόλογό μου από 20+ χρόνια πίσω :) Το διασκεδάζω βγαίνει από το δια και το σκεδάννυμι, δλδ σκορπίζω. Μετάφραση? Σκορπίζω τις σκοτούρες μου :) Το ψυχαγωγούμαι είναι κομματάκι πιο εύκολο :) Πηγαίνω την ψυχή μου κάπου αλλού, κάπου καλύτερα :)

 

:cheers5:

 

ΥΓ και να το πω και ανάποδα?.... διότι δεν περπάτησαν όλες οι ιδέες :) κάποιες πήγαν άπατες... (και λογικό είναι :) ). Σε κάποια φάση υπήρξε η σκέψη να δημιουργηθεί ένα wiki. Το σόφτγουερ αγοράστηκε και πληρώθηκε κανονικότατα. Γιατί δεν περπάτησε? Γιατί δεν βρήκαμε ένα τρόπο ώστε να είναι κάτι το ζωντανό. Να γράφεις κάτι και να υπάρχει η κουβεντούλα από κάτω (είτε σε τελείως χαβαλές mode, είτε σε τελείως "ακαδημαϊκό" mode). Kαι ξέραμε ότι αυτά τα 2 πάνε χέρι-χέρι. Δεν μπορείς να έχεις το ένα χωρίς το άλλο. Ή έστω αυτό το φόρουμ δεν έχει φτιαχτεί για να έχει μόνο το ένα ή μόνο το άλλο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1664
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα ηθελα να γραψω τη γενικη μου γνωμη για τα κλασικα.

Γνωριζω ολα τα κλασικα που κυκλοφορησαν και λογω inducks. Θεωρω οτι αν εχει καποιος τα τευχη μεταξυ 14 και 50 εχει την καλυτερη παρτιδα τευχων. Περιεχουν τις πραγματικα καλυτερες κλασικες ιστοριες που εγω τουλαχιστον δεν βαριεμαι αμα τις ξαναδιαβαζω.

Και τα υπερκλασικα ηταν καλα ομως επειδη ηταν θεματικα μπορουσαν να γινουν περισσοτερα. Αυτο ομως που ειδα στα επομενα τους νουμερα ειναι οτι κι εκει εβαζε ανατυπωσεις απο ΜικυΜαους 1600 και ανω και μαλιστα σαν πρωτες. Και παλιν υπηρχαν μετρια εξωφυλλα. Ομως γρηγορα αλλαξε χαβα και επανηλθε στα γνωστα μονοπατια.

Το 1998 (βλεπε Ντοναλντ 12) πρεπει να εγινε κατι πολυ περιεργο γιατι υπηρξαν εκεινη την περιοδο κι αλλα τετοια τευχη σε διαφορες συλλογες. Ευτυχως αυτες οι "εμπορικες ιδεες" δεν συνεχιστηκαν.

Η ιδεα με την εικονα στη ραχη ειναι απο βορειοευρωπαϊκη μερια και αργησε να την εφαρμοσει.

Αν κανουμε συγκρισεις στις εκτυπωσεις θα δουμε οτι σπανιως πλεον μια νεα ανατυπωση ειναι κλωνος παλιας. Γινεται μεγαλη επεξεργασια και το οπτικο αποτελεσμα ειναι καλυτερο ενω πολλες φορες υπαρχει αλλη μεταφραση. Σιγουρα τα επιτελεια τους δεν παρεμενουν τα ιδια ανα τα ετη κι αυτο φαινεται κι απο το στυλ των κειμενων που ειναι συγχρονισμενα με το κλιμα της αντιστοιχης εποχης.

Ευχη για το νεο ετος, ειναι τευχη που να μας αρεσουν, αλλα και προσιτα στις τρεχουσες οικονομικες συνθηκες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9471
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5143 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

ας χωθω και γω λιγακι στη κουβεντα, μιας και τα κλασσικα ειναι η αγαπημενη μου σειρα...

 

παρατηρω διαφορετικη προσεγγιση στο θεμα κυριως λογω διαφορας στην ηλικια,

 

εγω που βρισκομαι καπου στη μεση ηλικιακα λατρευω τα πρωτα 70-80 νουμερα των κλασσικων, μου αρεσουν και τα νουμερα εως το 150 και απο κει και περα τα αγορασα για να εχω τη σειρα συμπληρωμενη, για να εχω αποψη για την πορεια της σειρας, για να εχω τα τευχη που αυριο ισως ειναι δυσκολο να τα βρω εαν τα θελησω και φυσικα για να τα διαθεσω σε τυχον απογονους καποτε (αν βεβαια ενδιαφερθουν)...

 

συνεχιζω ακομα να τα αγοραζω γιατι θελω να εχω καποια σειρα πληρη και αποφασισα αυτη να ειναι τα κλασσικα και το κομιξ, και φυσικα βρισκω κατα καιρους ιστοριες που μου αρεσουν.

 

παρολαυτα αν καποια στιγμη δε μου δινει το παραμικρο αυτο που αγοραζω θα σταματησω, οχι για να τιμωρησω τον εκδοτη, ουτε για να τον νουθετησω, ουτε για να γλυτωσω 2 ευρω το διμηνο... απλα για να νιωθω εγω καλα.

 

καλη χρονια να εχουμε ολοι μας με πολλα πολλα κομικς το 2012...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15413
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4993 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αν είναι έτσι, αυτοανακυρήσσομαι εγώ απόγονός σου! Πότε θα μου τα δώσεις; :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9630
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4690 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

ας χωθω και γω λιγακι στη κουβεντα, μιας και τα κλασσικα ειναι η αγαπημενη μου σειρα...

 

παρατηρω διαφορετικη προσεγγιση στο θεμα κυριως λογω διαφορας στην ηλικια,

 

εγω που βρισκομαι καπου στη μεση ηλικιακα λατρευω τα πρωτα 70-80 νουμερα των κλασσικων, μου αρεσουν και τα νουμερα εως το 150 και απο κει και περα τα αγορασα για να εχω τη σειρα συμπληρωμενη, για να εχω αποψη για την πορεια της σειρας, για να εχω τα τευχη που αυριο ισως ειναι δυσκολο να τα βρω εαν τα θελησω και φυσικα για να τα διαθεσω σε τυχον απογονους καποτε (αν βεβαια ενδιαφερθουν)...

 

συνεχιζω ακομα να τα αγοραζω γιατι θελω να εχω καποια σειρα πληρη και αποφασισα αυτη να ειναι τα κλασσικα και το κομιξ, και φυσικα βρισκω κατα καιρους ιστοριες που μου αρεσουν.

 

παρολαυτα αν καποια στιγμη δε μου δινει το παραμικρο αυτο που αγοραζω θα σταματησω, οχι για να τιμωρησω τον εκδοτη, ουτε για να τον νουθετησω, ουτε για να γλυτωσω 2 ευρω το διμηνο... απλα για να νιωθω εγω καλα.

 

καλη χρονια να εχουμε ολοι μας με πολλα πολλα κομικς το 2012...

 

...

...

...

 

Μπαμπά??? Χαμένε μου πατέρα!!!

:crying:

:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9471
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5143 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αν είναι έτσι, αυτοανακυρήσσομαι εγώ απόγονός σου! Πότε θα μου τα δώσεις; :lol: :lol:

 

θα πρεπει να περιμενεις να βγω στη συνταξη... εχω καμια 40αρια χρονια ακομα...

ο paliakοudis βεβαια ηλικιακα ισως προλαβει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4369
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5718 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

θα πρεπει να περιμενεις να βγω στη συνταξη... εχω καμια 40αρια χρονια ακομα...

ο paliakοudis βεβαια ηλικιακα ισως προλαβει...

 

Πλάκα πλάκα, το κατώτατο όριο για τη σύνταξη μας θα έχει πάει στα 75 έτη, αν δεν έχει καταργηθεί μέχρι τότε. :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.