Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΛΑΣΙΚΑ ΝΤΙΣΝΕΫ / ΚΛΑΣΙΚΑ


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4827 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ειναι το χειροτερο κλασικο που εχω αγορασει. Αλλα μπορει και χειροτερα...

 

Απο την ημερα που εβαλε εκεινη την επιγραφη στο εξωφυλλο, ουτε κλασικες ιστοριες εχουν ουτε εξωφυλλα της προκοπης. Η συλλογη επεσε στον γκρεμμο χωρις αλεξιπτωτο.

Επεξεργασία από cydisneyman
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Να πω και εγώ την γνώμη μου για αυτό το αμφιλεγόμενο τευχάκι:

 

Το "Μια αξέχαστη Επέτειος" με απογοήτευσε λόγω του σχεδίου του που ήταν χάλια. Κατά τα άλλα το σενάριο ούτε κακό ούτε κακό.

Η δεύτερη σελήνη ήταν η νεώτερη ιστορία του τεύχους. Εμένα μου άρεσε πάντως. Ωστόσο μάλλον δείχνει πως το περιοδικό θα βάζει και καινούργιες ιστορίες πια, μεταξύ των πιο παλιών.

Το Βαρύ δολλάριο & το αλάνθαστο σχέδιο είναι το είδος των ιστοριών που έχουμε συνηθίσει στα Κλασικά: ιστορίες που πρωτοδημοσιεύτηκαν τουλάχιστον 15 - 20 χρόνια πριν. Καλογραμμένες, δεν έχω να προσθέσω κάτι.

Το πλωτό σπίτι ήταν μια ακόμα πρόσφατη ιστορία. Δια χειρός Φατσίνι, ήταν η αγαπημένη μου ιστορία από το τεύχος.

 

Συμπέρασμα: κατά την γνώμη μου, το τεύχος αξίζει τα 2€. Ωστόσο ίσως να κακοφανεί σε κάποιους αναγνώστες που προτιμούν κλασικές παλιές ιστορίες.

 

Υ.Γ. Μόνο εγώ πρόσεξα πως λέει "Τον Νοέμβριο στα κλασικά" (αντί για Οκτώβριο); Μήπως πάνε να το κάνουν τριμηνιαίο;;;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4668 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Να πω και εγώ την γνώμη μου για αυτό το αμφιλεγόμενο τευχάκι:

 

Το "Μια αξέχαστη Επέτειος" με απογοήτευσε λόγω του σχεδίου του που ήταν χάλια. Κατά τα άλλα το σενάριο ούτε κακό ούτε κακό.

Η δεύτερη σελήνη ήταν η νεώτερη ιστορία του τεύχους. Εμένα μου άρεσε πάντως. Ωστόσο μάλλον δείχνει πως το περιοδικό θα βάζει και καινούργιες ιστορίες πια, μεταξύ των πιο παλιών.

Το Βαρύ δολλάριο & το αλάνθαστο σχέδιο είναι το είδος των ιστοριών που έχουμε συνηθίσει στα Κλασικά: ιστορίες που πρωτοδημοσιεύτηκαν τουλάχιστον 15 - 20 χρόνια πριν. Καλογραμμένες, δεν έχω να προσθέσω κάτι.

Το πλωτό σπίτι ήταν μια ακόμα πρόσφατη ιστορία. Δια χειρός Φατσίνι, ήταν η αγαπημένη μου ιστορία από το τεύχος.

 

Συμπέρασμα: κατά την γνώμη μου, το τεύχος αξίζει τα 2€. Ωστόσο ίσως να κακοφανεί σε κάποιους αναγνώστες που προτιμούν κλασικές παλιές ιστορίες.

 

Υ.Γ. Μόνο εγώ πρόσεξα πως λέει "Τον Νοέμβριο στα κλασικά" (αντί για Οκτώβριο); Μήπως πάνε να το κάνουν τριμηνιαίο;;;

 

 

 

Εμένα η αξεχαστη επετειος μου αρεσε ολοκληροτικα...ειναι η τριτη της φορα στην ελλαδα αλλα εγω δεν ειχα τις προηγουμενες...απο το εξωφυλλο ομως περιμενα επετειο ντοναλντ-νταιζυ και οχι ιδρυσης της λιμνουπολης

 

το βαρυ δολλαριο 8/10

το πλωτο σπιτι το ειχα απο το Μικυ Μαους 1723 οποτε εμεινε αδιαβαστο...

 

Τις ιστοριες του μικυ θα τις διαβασω αργοτερα,σα γνησια παπια :)))

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Τις ιστοριες του μικυ θα τις διαβασω αργοτερα,σα γνησια παπια :)))

 

:chicken:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4827 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αμα καταληγουμε να βαζει τους μετριοτατους Φατσινιδες και τα τοιαυτα ανατυπωσεις απο Μικυ Μαους ανω του 1500 και να τις αποκαλει τις "καλυτερες" τοτε εχει χαθει εντελως καθε μετρο.

Ναι τωρα παλι το αγορασα, το διαβασα μια φορα, θα το φυλαξω και δεν θα το ξαναδιαβασω. Την επομενη φορα απλως θα το αγορασω, θα το ξεφυλλισω και θα το φυλαξω και την μεθεπομενη δεν θα το ξαναγορασω. Εκτος κι αν με το ξεφυλλισμα στο περιπτερο σταματησουν ολα.

Τι σοϊ κλασικα ειναι αυτα που μονο στο μυαλο καποιου μαθητευομενου υπαλληλου που μολις επιασε δουλεια εχουν εννοια, δεν ξερω! Κι αυτο "εμπορικη ιδεα" ειναι? Μηπως θελουν να δουν ποσους θα διωξουν με αυτα τα καμωματα? Θελουν να μας μετρησουν? Αν ναι τοτε ας εχουν τα κοτσια να αφηνουν ολα τα στοιχεια να ειναι ελευθερα να τα βλεπουμε ολοι. Να μαθουμε επιτελους πραγματικα ποσα πουλιονταν πριν 20, 10, 5 ,3.. χρονια, ποσα φετος.

 

Κι αυτα που γραφω μπορει να τα διαβαζετε σαν διαμαρτυρια για το νεο κλασικο αλλα αντικατοπτριζουν μια πιο γενικη εικονα απογοητευσης που ειναι πολυ κατανοητο να μην την αισθανονται οι μικροτερες ηλικιες.

Κι οταν και παλι με μαυρο δακρυ ανακοινωσουν οτι θα σταματησουν και την ταδε συλλογη ο μονος που δεν θα φταιει ειναι ο αγοραστης!

 

Το δις εξαμαρτειν...

Τι αν πρωτοθυμηθω τον Γκρου μεσα στο Κομιξ ή το 20 στα Μεγαλα Σηριαλ οπου ολοι μας ψαχναμε τευχος και τευχος δεν βρισκαμε γιατι δεν υπηρχε!!

Κι οταν τους εδωσα την ευκαιρα σε ξεκαθαρη ερωτηση στην συνεντευξη να απολογηθουν για αυτο το αποκαλεσε ετσι κρυα "εμπορικη ιδεα"!! Δηλ. σαν να μας ελεγε οτι αν επιανε η ιδεα τους μετα θα εμπαινε το τσαι του Σκρουτζ στο Μικυ Μαους χωρις τευχος, ή η χαρτοπετσετα του Ιντιανα Γκουφυ σε Αλμανακο χωρις τευχος, ή ο κοπανιστος αερας στο Κομιξ οτι ειναι ο ιδιος που αναπνευουν στην Λιμνουπολη?

Ενα Μεα Κουλπα εδωσα την ευκαιρια να πουν. Θα ηταν υπεραρκετο και θα εδειχνε οτι μας σεβονται!

Μα τι φοβηθηκαν ? Μηπως θα λεγαμε περισσοτερα? Τωρα αναγκαστικα λεγετε υπερπολλαπλασια γιατι ολοι εχουν παραπονα.

Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι γιατι παιζουν συνεχως τετοια παιχνιδια? Τι επιδιωκουν? Μηπως δεν θα αγοραζαμε το αυτοκινητακι του Φαντομ Ντακ αν ηταν μαζι με ενα τευχος ΜΣ ή στον Κοσμο Ντισνευ? Τον Γκρου δεν τον αγορασαν αυτοι που το ηθελαν? Τις τραπουλες του δεν τις αγορασαν οι περισσοτεροι? Αν του περισσεψαν καποιες δεκαδες ή εκατονταδες δεν του φταιμε εμεις. Κι αν θελει να τις πουλησει γιατι δεν τις βαζει στο κοστος να τελειωνουμε!

Δεν δειχνουν ποσο λιγο ξερουν την ιδια του την πελατεια??

 

Καποτε ενα πανηλιθιος νομισε οτι θα επιανε στον υπνο τους τουρκους και θα ενωνε πολιτικα την Ελλαδα με την Κυπρο! Ζουσε στην κοσμαρα του! Οι αλλοι ομως που δεν ζουσαν σε καμμια κοσμαρα αλλα στην πραγματικοτητα, τον αφησαν να προχωρησει. Τελικα οι τουρκοι μας πηραν το μισο νησι κι εγω και παρα πολλες χιλιαδες αλλοι συμπατριωτες μου πληρωσαμε το τιμημα. Κανεις δεν παραδεχτηκε ποτε οτι εκανε το παραμικρο λαθος! Μονο συγκαλυψη μηπως και φανερωθει ολη η αληθεια και θιχτουν καποιοι. Κι ομως κανεις μας δεν κινηθηκε ποτε νομικα εναντιον κανενος τους παροτι ολοι μας κατεχουμε αυτο το δικαιωμα. Εγινε μια δηθεν δικη. Ομως οσοι χασαμε αυτους που χασαμε τους χασαμε. Οσοι χασαμε αυτα που χασαμε εμειναν χαμενα. Συνεχισαμε απο εκει που μας αφησαν.

Για μενα καλως ή κακως τα ντισνευ εχουν μια συναισθηματικη αξια γιατι ειναι η ευκολη αναμνηση των παιδικων μου χρονων. Ειχα ολα τα κομικς μου σε μια βιβλιοθηκη στο διαδρομο. Καποιες φορες φανταζομαι οτι επιστρεφω και τα ξαναβρισκω εκει που τα αφησα. Ομως τα κλασικα τα ειχα κρυμμενα σε αλλα ραφια πισω απο μια πορτα γιατι τα θεωρουσα πολυτιμοτερα. Ετσι μεσα μου εχουν μια παραπανω συναισθηματικη αξια. Κοπιασα πολυ να ξαναφτιαξω για μενα αυτη τη συλλογη αλλα τα καταφερα. Βοηθησα και φιλους μου να συμπληρωσουν τις δικες τους επειδη δεν εμεναν Αθηνα. Το να αναγκαστω λοιπον να σταματησω να την αγοραζω ειναι κατι παραπανω απο κατι απλο για μενα. Εχω στειλει στον Τερζοπουλο τοσα πολλα αρχεια που φτιαχνεις τομο ολοκληρο. Αυτα λοιπον για μενα δειχνουν ελλειψη σεβασμου, το ευχαριστω για οσα εκανα. Να καταντησω να δω και τους φατσινιδες να παιρνουν τη θεση του καθε αυθεντικου κλασικου σχεδιαστη.

Η πλακα θα ειναι αυριο να μας πει οτι οπως εκοψε τοτε τον Μπαρκς απο ολες τις συλλογες επειδη ετοιμαζε το Κομιξ, να το χρησιμοποιησει οτι θα τους βαζει στα ελληνικα hall of fame! Ε μα και για αυτο προλαβα και του εστειλα πληρεις λιστες ωστε να ξερει ποιες τυπωσε, γιατι αν ειναι απλως να ξαναζεσταινει ξαναφαγωμενο φαγητα καλυτερα να μας αφησει ησυχους και να μην ξυνει παλιες πληγες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ειναι το χειροτερο κλασικο που εχω αγορασει. Αλλα μπορει και χειροτερα...

 

Δεν έχω χρόνο να γράψω πολλά, όμως περιληπτικά θα έλεγα πως αν εξαιρέσω τον Φατσίνι τον οποίον σιχαίνομαι, το υπόλοιπο τεύχος μου άρεσε πάρα πολύ από άποψη σχεδιαστών και overall ποιότητας. Θα το πρότεινα αβάδιστα σε όποιον δεν έχει τις ιστορίες από άλλα τεύχη. Ανάλυση σε βάθος θα γράψω σε λίγες ημέρες.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Εγω που ειμαι ακομα μαθητης, ποτε και που θα βρω να διαβασω αλλες κλασικες ιστοριες? Μηπως να ξεπαραδιαστω στα μοναστηρακια ή σε ξενες εκδοσεις με το φτωχο μου το χαρτζηλικι?

 

απο αναδημοσιεύσεις στα άλλα περιοδικά.. αλλα αν ξεκινήσουν τις αναδημοσιεύσεις θα παραπονιούνται οι μεγαλύτεροι,

οπότε ποτέ δεν θα είναι όλοι ευχαριστημένοι!!! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4827 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καταρχας ολοι γκρινιαζουν για τις αναδημοσιευσεις.

Οταν ομως καποιος ειναι της νεας γενιας και δεν εχει ή δεν μπορει να αγοραζει παλια τευχη, που θα βρει να διαβασει τις κλασικες ιστοριες ? Να περιμενει κι αυτος ποτε θα επιλεξουν οι εκδοτες καποια αλλα τευχη μηπως κατα τυχη θα εχουν αυτα κλασικες ιστοριες?

Γιατι λοιπον να τις στερηθει ? Επειδη καποιοι δεν τις εκτιμουν? Ε και? Οποιον ρωτησεις θα σου απαντησει οτι περαν του χομπυ της συλλογης οι παλιες ιστοριες ειχαν και εκπαιδευτικη και πληροφοριακη αξια. Και τις περιπετειες του Σκρουτζ να παρεις μονο εχεις μαθει γεωγραφια και ιστορια!

Αλλωστε εμεις οι παλιοτεροι ξερουμε οτι ουτε τοσες (οσες νομιζετε) ανατυπωσεις εγιναν, κι ουτε υπαρχουν πλεον πολλα διαθεσιμα παλια περιοδικα στην πιατσα και ειδκοτερα για τα χαμηλα βαλαντια! Οσα υπαρχουν εχουν απαγορευτικες τιμες.

 

Ας το δουμε κι απο τη μερια αυτου που δεν τις ξερει. Θα παει λοιπον στο μοναστηρακι και θα κατσει να κοιταει ενα-ενα ολα τα τευχη που θα βρισκει μηπως και αναγνωρισει καμμια κλασικη ιστορια? Δεν θα σε αφησουν! Κι αν δεν ξερει να ξεχωριζει τους παλιους σχεδιαστες τι θα γινει? Θα αγοραζει αβερτα περιοδικα απο το τσουβαλι?

Πρεπει καποιος να εξοικειωθει πρωτα καλα κι υστερα να αρχισει να ψαχνει για αυτο που του αρεσει. Πως θα εξοικειωθει αμα στη θεση των πραγματικων κλασικων ιστοριων βαζεις τυχαιες επιλογες? Γιατι οι κλασικες ιστοριες ειναι κλασικες αντικειμενικα με την αξια τους κι οχι γιατι τις κατονομαζει καποιος κλασικες!

Κι αν σας ερχεται στο μυαλο το inducks, ναι αυτο δινει πολλες πληροφοριες, αλλα μπορεις να εχεις μαζι σου ολη την ωρα ενα netbook οταν θα πας στο μοναστηρακι ? Μαλλον θα γινοσουν στοχος οχι μονο για σχολια αλλα και για αετοματηδες.

 

Ενας χορτασμενος ευκολα κανει αστειακια γιατι το στομαχι του γεμισε. Ο πεινασμενος δεν ειναι ομως καθολου χαλαρος και το στομαχι του δικαιολογημενα θα διαμαρτυρεται κι οσο τον ταϊζει καποιος junkfood θα του κανει διπλο κακο και η γκρινια θα μεγαλωνει!

 

Ποσες προσφατες ιστοριες να διαβασει καποιος πια? Ολες οι συλλογες κι ολα τα τευχη ειναι τιγκα με αυτες! Αμα λοιπον και η μοναδικη συλλογη που προοριζεται για κλασικες ιστοριες την αντικαταστησεις με αλλαντ'αλλων τοτε δεν υπαρχει θεμα παραπονου, υπαρχει θεμα της αισθησης της πραγματικοτητας!

Γιατι αμα ενα προϊον αλλο γραφει κι αλλο περιεχει η συσκευασια δεν μπορεις να το αγοραζεις σαν να μην συμβαινει τιποτα!

Κι αν συνεχιστει σαν κανονας αυτη η νοοτροπια μονο μια καταληξη θα υπαρξει, ολοι οι παλιοι θα σταματησουν, οι νεωτεροι θα προτιμουν το φτηνοτερο μικυ μαους και τα νουμερα πωλησεων θα φτασουν στο ναδιρ. Κι αν ανοιγαν τους πινακες πωλησεων η συγκριση θα αποδεικνυε τελικα ποιος εχει δικηο!

 

Αλλα ακομα ομως κι αν αλλαξουν νοοτροπια, το κακο εγινε. Οπως με το 20 στα Μεγαλα Σηριαλ, οπως με τα Γκρου στο Κομιξ, το αποτελεσμα ειναι οτι ειναι αναλλοιωτα στα ραφια μας. Επειδη σε καποιους αρεσαν αυτα δεν σημαινει οτι ολοι οι αλλοι πρεπει να σιωπησουν!

Ολα οσα γινονται ειναι σαν μια μεγαλη ουλη στο προσωπο, ενα στιγμα στη συλλογη που δεν προκειται να φυγει.

Εγω λοιπον σαν συλλεκτης γιατι να ειμαι υποχρεος καθε φορα να βλεπω αυτες τις ουλες στη συλλογη μου?

Αυτους μπορει να μην τους νοιαζει, νοιαζει ομως καθε συλλεκτη που θελει να εχει μια συλλογη που να ειναι περηφανος που θα την εχει στο σπιτι του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

χαλια το τελευταιο τευχος για μενα,ολες τις ιστοριες τις εχω..πλεον το εχουν παρακανει.ας χωρισουν τις ιστοριες σε περιοδους και να αναδημοσιευουν απο ολες τις περιοδους σε καθε τευχος γιατι με αυτα που κανουν στο τελος κατι ιστριες που εχουν να δημοσιευτουν απο τα κλασικα 100+κατι ξερω γω δε θα τις ξαναδιαβασουμε ποτε(δε θα βρισκουν λογο για επαναχρωματισμο κλπ)..:(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  318
  • Reputation:   1653
  • Achievement Points:  318
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4593 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η συλλογή αυτή δεν φτιάχτηκε για να απευθυνεται σε παιδιά αλλα σε όλους. Επειδη δινει αυτη την εντυπωση δεν σημαινει ισχυει κι οτι το επιδιωκουν. Γιατι οποιος επιλέγει εσκεμμενα να περιορισει το αγοραστικό κοινο του κανει παντα ζημια στη τζεπη του.

 

Τώρα ειναι οπως λεει ο τίτλος οι κλασικές ιστορίες ή οπως τις γραφει τωρα, οι "καλύτερες ιστορίες" !! Το άλλο ανεκδοτο που ελεγε "μάνα ειναι μόνο μια" μου θυμίζει αυτο! :lol:

 

Κάποτε την θεωρούσα το καμάρι μου. Την προστατευα για να μην μου την "ματιάσουν". Τώρα που έκανα το λάθος να αγοράσω καινούργια όχι μονο αλλαξα γνώμη, σκέφτομαι σε ποιο ραφι να τα καταχωνιασω για να μην τα βλέπω! Ειναι και η πλατη βλεπετε που εχει δικη της εικονα...

:slap:

Tελικα το μονο που λειπει για να δεσει ειναι να βαλει την Ουνα και τον Γκρου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Και μια άχρηστη πληροφορία/παρατήρηση :) Ξεκινάει με τον τίτλο Κλασικά Ντίσνεϋ, στο 21 το Ντίσνεϋ φεύγει από την κορυφή του εξώφυλλου και μπαίνει κάτω δεξιά ένα copyright WDP (Walt Disney Publications φαντάζομαι), και αυτό συνεχίζεται μέχρι που στο τεύχος 66 μπαίνει στην κορυφή ένα καλλιτεχνικά γραμμένο Walt Disney.

 

Η άχρηστη παρατήρηση της ημέρας :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πάω κι εγώ να δω το ινταξ, μόνο μια ιστορία (επί του παρόντος)

 

τηράω τα ονόματα, δεν μου λένε τίποτις

 

κάνω κλικ στον πρώτο, Education/training Accountant..... δλδ τώρα είναι να περιμένω σοβαρό κόμικ από έναν τέτοιο άνθρωπο? :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πάω κι εγώ να δω το ινταξ, μόνο μια ιστορία (επί του παρόντος)

Wait a few hours... :mafia::fiou:

 

τηράω τα ονόματα, δεν μου λένε τίποτις

 

κάνω κλικ στον πρώτο, Education/training Accountant..... δλδ τώρα είναι να περιμένω σοβαρό κόμικ από έναν τέτοιο άνθρωπο? :D

Μια μετάφραση για όσους δεν μιλάνε εξωτικές ξένες γλώσσες; :P:lol:

 

EDIT: Άκυρο, το κατάλαβα. :P

Επεξεργασία από Comics Fan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4668 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Wait a few hours... :mafia::fiou:

 

 

Μια μετάφραση για όσους δεν μιλάνε εξωτικές ξένες γλώσσες; :P:lol:

 

 

Να αρχειοθετησει καποιος τα αλμανακο!Ακομα ειναι μισα τα 247 και 248! και το μικυ παρολο που ειναι ολοκληρο φαινετε σε παρενθεση ως μισο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

κάνω κλικ στον πρώτο, Education/training Accountant..... δλδ τώρα είναι να περιμένω σοβαρό κόμικ από έναν τέτοιο άνθρωπο? :D

 

 

 

Μην το λες, ο Carlo Panaro μπορεί να μην έχει γράψει τα υπεραριστουργήματα, όμως έχει μερικές πολύ καλές ιστορίες στο ενεργητικό του. Γενικά είναι μεγάλη και σεβαστή μορφή στον χώρο. Το ότι σχεδιαστές όπως ο Romano Scarpa και ο Corrado Mastantuono έχουν εικονογραφήσει σενάριά του, σημαίνει πως δεν μπορεί να είναι και τόσο άσχημος. Έχουμε και συνέντευξη από τον ΜΖ, ενώ ο ίδιος έχει γραφτεί και στο GreekComics, το οποίο από μόνο του υποδηλώνει :respect:.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  318
  • Reputation:   1653
  • Achievement Points:  318
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4593 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ακομα ενα τευχος με ιστοριες που δεν ειναι κλασικες, με εξαιρεση τις δυο τελευταιες! Ακομα μια συλλογη που σταματω να αγοραζω.

Και να δουμε ποιος τελικα θα βγει ζημιωμενος απο αυτην την κατασταση!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μην το λες, ο Carlo Panaro μπορεί να μην έχει γράψει τα υπεραριστουργήματα, όμως έχει μερικές πολύ καλές ιστορίες στο ενεργητικό του. Γενικά είναι μεγάλη και σεβαστή μορφή στον χώρο. Το ότι σχεδιαστές όπως ο Romano Scarpa και ο Corrado Mastantuono έχουν εικονογραφήσει σενάριά του, σημαίνει πως δεν μπορεί να είναι και τόσο άσχημος. Έχουμε και συνέντευξη από τον ΜΖ, ενώ ο ίδιος έχει γραφτεί και στο GreekComics, το οποίο από μόνο του υποδηλώνει :respect:.

 

 

χμμμμ......... για ρώτα τον Comics Fan τι έπιασε :) με pm όμως ;)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12765
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  641
  • Reputation:   4140
  • Achievement Points:  641
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5027 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Παρατήρησε κανείς την ράχη αυτού του τεύχους; Γιατί νομίζω ότι θα αρχίσει να σχηματίζεται μια νέα εικόνα… :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4668 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Παρατήρησε κανείς την ράχη αυτού του τεύχους; Γιατί νομίζω ότι θα αρχίσει να σχηματίζεται μια νέα εικόνα… :cheers3:

 

 

ροζ ειναι το φοντο αλλα μεσα στη 3η σελιδα δειχνει ακομα το προηγουμενο σχεδιο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12765
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  641
  • Reputation:   4140
  • Achievement Points:  641
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5027 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

ροζ ειναι το φοντο αλλα μεσα στη 3η σελιδα δειχνει ακομα το προηγουμενο σχεδιο...

Ναι το ξέρω αυτό… απλώς λέω μήπως γνωρίζει κανένας τι σχέδιο θα είναι… :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  318
  • Reputation:   1653
  • Achievement Points:  318
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4593 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συμφωνα με τη συνεντευξη του Τερζοπουλου οι πλατες απλωνονται ανα 18 τευχη δηλ. ως και το 230. Αν ομως αρχισε νεα εικονα πλατης σημαινει οτι ειναι 16 τευχη.

 

Κατα τα αλλα ο κατηφορος του κλασικου συνεχιζεται. Οι ιστοριες ειναι απο 1500ρια και ανω τευχη, ειτε σαν πρωτη εκδοση ειτε σαν ανατυπωσεις. Προσωπικα αυτο βλεπω να γινεται σε οιλες τις συλλογες σε σχεση με τις ανατυπωσεις. Φαινεται οτι τα παλια πριν το 1500 μπηκαν κι αυτα στο... αρχειο!!

Σιγα σιγα η μια προσφατη εγινε δυο και τρεις και στο τελος τα κλασικα θα ειναι ενα απλο αντιπαθες τευχιδιο προσφατων τυχαιων αντυπωσεων που ειναι σπαινιο να βρεις καποιον που να μην εχει αυτα τα τευχη Μικυ Μαους απο τα οποια προερχονται.

Σε τελικη αναλυση, ανκαι δεν το θελω, με οδηγει να σταματησω να τα αγοραζω. Κανω και οικονομια...

Ευτυχως, με το inducks ξερουμε οχι μονο τι περιεχει το καθε νεο τευχος αλλα και ποιες ειναι οι ανατυπωσεις. Με απογοητευση λοιπον γραφω οτι δεν θα παραξενευτω καθολου αν καποια στιγμη στο κοντινο μελλον μας ανακοινωθει οτι σταματα και η κυκλοφορια των κλασικων λογω χαμηλων πωλησεων. Γιατι οπως και ναχει, μπορει οι νεαροι φιλοι μας να μην βγαζουν σκαρτα τευχη και ιστοριες και να τους αρεσουν ολα, αλλα δεν ειναι τοσοι πολλοι ωστε να κρατησουν ψηλα τις πωλησεις. Στην Ελλαδα ειμαστε ολοι και η πιττα μικραινει συνεχως. Και οι ευθυνες δεν ειναι στα πλατες κανενος πελατη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

κοίτα... καλώς εχόντων των πραγμάτων, μπορεί (μπορεί λέω...... (όχι να βρέξει, άλλο θα πω :) ) ) να ετοιμάζουν το έδαφος για έκδοση της υφής "τα άπαντα του Σκάρπα" ή "τα άπαντα του Καβαζάνο" και δεν συμμαζεύεται....

 

δεν θα σου πω ότι είναι το πιθανότερο σενάριο, αλλά....

 

θα είχε όμως ενδιαφέρον άμα κάπως μαθαίναμε (με κάποια δημοσκόπηση? θα έπρεπε όμως να είναι και κάπως διατυπωμένη η φρασεολογία) εάν οι παλιές ιστορίες ενοχλούν τους νεότερους αναγνώστες. το λέω αυτά καθαρά ως προς το σκίτσο. εγώ και εσύ ως γέροι άνθρωποι που πίνουμε το χαμομήλι μας, χωρίς ζάχαρη γιατί προσέχουμε το ζάχαρο, πάντα αφού μετρήσουμε την πίεση μας και πρωτού πάρουμε το χάπι για την πίεση, το χάπι για την καρδιά και το χάπι για τον κολικό, είμαστε συνηθισμένοι στα παλιά σκίτσα που δεν έχουν πολλές λεπτομέρειες. Ισχύει όμως αυτό και για τους νεαρότερους αναγνώστες? Εμείς βλέπαμε κάτι σαν βαμβάκι και αν ήταν άσπρο/γκρι στον ουρανό το λέγαμε σύννεφο, άμα ήταν πράσινο και σε ένα καφέ ορθογώνιο το λέγαμε δέντρο. Αυτοί όμως έχουν συνηθίσει σε κλαδιά, σε φύλλα και δεν συμμαζεύεται.... Μήπως λοιπόν αυτό τους ενοχλεί/μειώνει το ενδιαφέρον? Κακά τα ψέμματα, το σκίτσο και οι λεπτομέρειες που φέρει έχουν ανέβει αιώνες.

 

και να πω και κάτι ακόμα?.... βλέπω 5 ιστορίες. οι 3 που ΔΕΝ μου τραβάνε το μάτι, είναι μολις στη 2η δημοσίευσή τους. οι άλλες 2 είναι στην 4η....

 

πάντως καλά θα ήταν άμα ξεκίναγαν κάτι του στυλ αφιέρωμα σε Σκάρπα, αφιέρωμα σε Κάρπι, αφιέρωμα σε Καβατσάνο και δεν συμμαζεύεται.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4827 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οι πλατες του κλασικου δεν ειναι ανα 18 (οπως μας ειπε στη συνεντευξη) γιατι τωρα σταματα στο 228 και στο 229 αρχιζει καινουργια εικονα πλατης.

 

post-13944-13197880248359_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5120 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

παντως οφειλω να ομολογησω οτι στο μαρκετινγκ ειναι καλοι...

μπορει σαν τευχη να μη λενε πολλα αλλα η ιδεα του σχεδιου στις ραχες των τευχων σε κανει να θες να τα συμπληρωσεις και ας μη τα διαβαζεις ολα!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  318
  • Reputation:   1653
  • Achievement Points:  318
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4593 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν ειναι καθολου ελληνικη ιδεα οι φιγουρες στις πλατες, οπως κι οσα εχει εφαρμοσει ολα. Το inducks αποκαλυψε τα παντα. Ειναι βορειοευρωπαϊκη και χρησιμοποιειται εδω και πολλα χρονια κυριως σε τυπου κλασικα. Κι εγω πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα οπτικης για να σε "αναγκασουν" να τα συμπληρωνεις ολα. Αλλα εχει και το ρισκο. Σε εμενα και αρκετους φιλους δεν αρεσουν καθολου τα νεα τευχη και το ειδαμε σαν αφορμη να τα σταματησουμε μολις τελειωνε η φιγουρα ή αν εφτανε π.χ. στο 230. Εγινε το πρωτο. Αφου γουσταρουν τοσο τους φατσινιδες και βαζουν ακομα και επαινετικες "επιστολες" γι'αυτον στη στηλη συνδρομητων του Κομιξ ας τον χαιρονται. Το παραμυθι τελειωσε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πάντα αναρωτιόμουν γιατί δεν είχαν κάνει κάτι τέτοιο με τις ράχες και στα άλλα περιοδικά τους. Νομίζω είχα στείλει και ένα γράμμα για να το προτείνω, αν και δεν είμαι απολύτως σίγουρος μιας και έχουν περάσει κάμποσα χρόνια. Ύστερα είδα πως οι σχηματισμένες ράχες χρησιμοποιούνται κατά κόρον σε πάρα πολλά κόμικς (αν όχι όλα) άλλων ευρωπαϊκών χωρών, ενώ μόλις πριν λίγο καιρό ξεκίνησε και ο Τερζόπουλος να τις εφαρμόζει σε μία μόνο σειρά. Θέλω να καταλήξω στο ότι το αισθητικό αποτέλεσμα θα ανέβαινε πολύ αν το εφάρμοζε και στο Μίκυ Μάους και στο Αλμανάκο και γενικά σε οποιοδήποτε κόμικ χρησιμοποιεί τέτοια ράχη. Σίγουρα θα ήταν πολύ καλύτερο απ' ό,τι οι τωρινές ράχες, οι οποίες διαφέρουν σε χρώμα από τεύχος σε τεύχος, με αποτέλεσμα η βιβλιοθήκη να είναι γεμάτη με παρδαλά χρώματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4827 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ετσι, για να υπαρχει μια συνδεση μεταξυ τους, βαζω εδω το λινκ για την ωραια συζητηση στο αλλο θεμα.

 

http://www.greekcomi...l=&fromsearch=1

 

 

Υπαρχει αναμεσα σας μια αισθηση οτι οι ιστοριες του Μικυ Μαους που δεν εχουν ακομα ανατυπωθει ειναι πλεον λιγες. Κι ομως!!!

Εκανα μια νεα λιστα που αφορουσε ιστοριες μεχρι το ΜΜ 1500. Εχω συμπεριλαβει και καποιες που ειναι κοντα στις 15 σελιδες και εφτασαν κοντα στις 200. Οι μισες ειναι κατω του ΜΜ 1000.

Υπαρχουν πανω απο 100 των γνωστων αγαπημενων κλασικων που θα μπορουσαν να μπουν οχι μονο στα Κλασικα αλλα και στα Κομιξ (της παλιοτερης νοοτροπιας). Υπαρχουν και μερικες σε ανω των δυο συνεχειες που θα μπορουσαν να μπουν και στα Μεγαλα Σηριαλ.

 

Μετα απο μια νεα ερευνα, οι εναπομειναντες ιστοριες που ειναι απο 40 σελιδες και ανω (οι σε συνεχειες), στα νουμερα μεχρι το ΜΜ 1500, ειναι ανω των 50.

Οι μονοσελιδες (και δισελιδες) μεχρι να αρχισει το προσφατο τους στυλ ειναι περι τις 300.

(Στο αδικημενο Μεγαλο Μικυ και μεχρι το 170 οι ιστοριες που δεν ξανατυπωθηκαν πουθενα ειναι περι τις 250.)

 

Αν λοιπον κοιταξουμε ειδικα ποιες ειναι αυτες που δεν ξανατυπωθηκαν πουθενα, θα δουμε οτι αυτες οι 150-200 του αρκουν για 40-50 ακομα κλασικα αν τις εβαζε ολες χωρις καμμια αλλη!

Αρα καμμια δικαιολογια δεν υπαρχει, ακομα κι αυτη οτι το παλιο υλικο τους εχει... αποθηκευτει!!

Επεξεργασία από cydisneyman
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  318
  • Reputation:   1653
  • Achievement Points:  318
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4593 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πραγματι, αν κοιταξετε ποιες δεν εχουν ξανατυπωθει ποτε, ποιες εχουν τυπωθει μια μονο φορα αλλα οχι στα κλασικα θα βλεπατε ποσες ακομα δεν εχουμε δει ποτε! Γιατι ποσοι αραγε εχουν ολα τα παλια τευχη?! Μεσω inducks μπορουμε να καταληξουμε σε μια υποτυπωση λιστα.

Κι αν οι επιλογες ιστοριων εμεναν μονο με αυτες ειτε της καθολου ειτε της μιας ανατυπωσης, τοτε για τα επομενα 100 (και βαλε) νουμερα θα ειχε τευχη υψηλης και κλασικης ποιοτητας που να τιμα και τον τιτλο της συλλογης. Κι αν συνοδευονταν κι απο κλασικα εξωφυλλα νομιζω οτι το κλασικο θα επανερχοταν ανετα στην κορυφη των πωλησεων.

Οσον αφορα τα ατομα που γραφουν θετικα σχολια στα fb κλπ, δεν κατακρινεται το γουστο σας. Ομως οι συγχρονες ιστοριες εχουν ηδη τον χωρο τους σε πολλες συλλογες, οι πραγματικα κλασικες ομως οχι, κι εσεις κυριως που δεν τις ξερετε τις στερειστε πιο πολυ απο εμας που μπορει να τις ανακαλυψαμε σε καποια παλια τευχη σε συλλογες φιλων ή απο το inducks.

Ας εχουμε λοιπον μεταξυ μας συμπαρασταση και αμιλλα κι οχι ανταγωνιστικοτητα. Ισως ετσι να εισακουστουμε ομαδικα κι οχι ατομικα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τα Κλασικά 230:

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

Inducks Τεύχους

 

Το επόμενο τεύχος κυκλοφορεί στις 24 Φεβρουαρίου, Παρασκευή, με κύρια ιστορία την "Αποστολή στην Ανταρκτική".

 

:cheers3:;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4827 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΠΛΑΤΕΣ-ΡΑΧΕΣ ΝΕΩΝ ΚΛΑΣΙΚΩΝ ΝΤΙΣΝΕΥ

 

Οσο κι αν συνεχιζουν να απογοητευουν καποιες επιλογες ιστοριων, εδω ειναι χωρος πληροφορησης για αυτη τη συλλογη.

Απο το 213 αρχισε να βαζει εικονες στς πλατες/ραχες κι αυτο ειναι ενα ευχαριστο θεαμα στις βιβλιοθηκες μας.

Στο 228 τελειωσε η πρωτη και στο 229 αρχισε η δευτερη.

Κι επειδη συνηθιζει να επιλεγει απο την ιδια πηγη, αυτες οι εικονες προερχονται απο την γαλλικη μηνιαια συλλογη Mickey Parade και εχουν μια ειδικη ονομασια, "planete 2000 no..." 1-18, δηλ. υπαρχουν 18 τετοιες διαθεσιμες εικονες, οπως βλεπετε και πιο κατω.

 

Στα κλασικα 213-228 υπηρχε αυτη του 236, απο το 229 αρχιζει αυτη του 237.

 

post-13944-0-31609800-1324738681_thumb.jpgpost-13944-0-32566700-1324738682_thumb.jpgpost-13944-0-06808400-1324738683_thumb.jpgpost-13944-0-46891900-1324738715_thumb.jpgpost-13944-0-48829300-1324738716_thumb.jpgpost-13944-0-40756500-1324738717_thumb.jpg

post-13944-0-80360100-1324738718_thumb.jpgpost-13944-0-03874900-1324738720_thumb.jpgpost-13944-0-71276300-1324738720_thumb.jpgpost-13944-0-43598000-1324738721_thumb.jpgpost-13944-0-05229700-1324738722_thumb.jpgpost-13944-0-31719700-1324738736_thumb.jpg

post-13944-0-17102400-1324738737_thumb.jpgpost-13944-0-39901700-1324738738_thumb.jpgpost-13944-0-25663300-1324738739_thumb.jpgpost-13944-0-95971000-1324738739_thumb.jpgpost-13944-0-49748800-1324738741_thumb.jpgpost-13944-0-26898400-1324738742_thumb.jpg

 

 

Οι εικονες εχουν παρθει απο το inducks και εχουν μικρη αναλυση, γι'αυτο μην γκρινιαξετε, απλως για να φανει τις προσθεσα εδω. Αν καποιος εχει αυτα τα γαλλικα τευχη (ειδικα τα 236 και 237) ας βαλει το κανονικο σκαν.

Επεξεργασία από cydisneyman
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.