Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2616
  • Reputation:   16065
  • Achievement Points:  2666
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@ Θοδωρής Καραπάνος     πραγματικα χαιρομαι με τα καλα σου λογια. Οι παρουσιασεις για αυτο γινονται, για να μοιραστουμε με τους αλλους  πραγματα που μας αρεσουν και να μαθουμε αντιστοιχα κατι νεο. Το πρωτο βιβλιο ειναι κλασικο πλεον και νομιζω οτι σε οποιον αρεσει η επιστημονικη φαντασια καλο ειναι να το εχει στη βιβλιοθηκη του. Αν δεν δοκιμασεις και δεν διαβασεις εστω μερικα κεφαλαια ποτε δεν θα ξερεις αν σου αρεσει ή οχι. (και φυσικα αυτο πηγαινει σε οποιοδηποτε βιβλιο)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6625
  • Achievement Points:  1746
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Προσθέτοντας στην παρουσίαση έχουμε και πληθώρα παιχνιδιών με θέμα το Dune, Card games, board games, rpg και video games με τρομερά σημαντικό το  Dune 2 από την Westwood που σφράγισε τα RTS(Real Time Strategy) είναι το πρώτο "κλασσικό" RTS που ενέπνευσε την Westwood να φτιάξει τα Command and Conquer, την Blizzard τα Warcraft κ.ο.κ. 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_games_based_on_Dune

Επεξεργασία από Argail
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2616
  • Reputation:   16065
  • Achievement Points:  2666
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Εκανα ενα update στην παρουσιαση για να προσθεσω πληροφοριες για τα κομικ που εχουν βγει αλλα και για την νεα ταινια.

 

@ Argail   Νομιζα πως ειχα ξεχασει να γραψω για τα βιντεοπαιχνιδια (εχουν περασει και 5 χρονια απο οταν εκανα την παρουσιαση) αλλα τελικα ειχα γραψει κατω κατω και μαλλον δεν το προσεξες! Θα ηταν και παραλειψη μου γιατι εγω λατρευα τα RTS και πρωτη μου αγαπη ηταν το warcraft 2 και φυσικα επαιξα πολλα απο blizzard και westwood και ετσι εμαθα και το DUNE 2 και παρολο που δεν ασχοληθηκα μαζι του (γιατι ηταν πιο παλιο) εν τουτοις εμαθα να το σεβομαι και να το εκτιμω σαν την βαση που πατησαν τα αλλα πανω του.

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27016
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το "Dune II: The Building of a Dynasty" (ή "Dune: Battle for Arakis", όπως το ήξερα εγώ τότε) ήταν μεγάλη λατρεία τότε και πρέπει να το έχω ακόμη σε δισκέτες! Θα ήθελα κάποια στιγμή να στήσω ξανά εκείνον τον 386 DX 40Mhz να πιάσω ξανά κάποια τέτοια αλλά δυστυχώς στο άλλο σπίτι προσπαθώ ακόμη να μαζέψω τα αμάζευτά και δε βλέπω να ολοκληρώνω με πολύ χώρο ελεύθερο... Έχω αυθεντικό από τότε περίπου και το "Dune 2000" που ήταν μια ωραία έκπληξη αναβίωσης του κλασικού! Το 1ο "Dune" της "Cry Interactive" δεν αξιώθηκε ποτέ να το παίξω, διότι δεν το βρήκα να το αγοράσω τότε και η μίξη adventure με strategy με ιντριγκάρει. Μόνο screenshots έχω δει και παρουσίαση. Πλέον μόνο μέσα από κάποιον emulator θα μπορούσα επιτέλους να δω πως είναι και ευτυχώς που υπάρχουν κι αυτοί...

 

Όπως λένε και οι φίλοι παραπάνω, όμως, δεν ήταν αυτό που καθιέρωση τα strategies πραγματικού χρόνου, αλλά το 2ο της "Westwood"! Μέχρι τότε κυριαρχούσαν τα turn based μονάχα. Που δεν ήταν άσχημα φυσικά αλλά σου έδιναν άπλετο χρόνο να σκεφτείς την επόμενη κίνησή σου. Δεν είχαν τον ίδιο βαθμό δυσκολίας. Το "Dune II" και λίγο μετά το "Warcraft: Orcs & Humans" της "Blizzard", λοιπόν, άνοιξαν νέους ορίζοντες στο είδος της στρατηγικής των βιντεοπαιχνιδιών! Καλά, το 1ο "Warcraft" πρέπει να το 'χα τερματίσει τουλάχιστον 6 φορές εκείνη την περίοδο και είχα παίξει τουλάχιστον 2 φορές κάθε custom πίστα που υπήρχε... Το "Dune II" ούτε μία δεν κατάφερα! Τα παιχνίδια της "Westwood" είχαν πάντοτε ένα μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας, χώρια του ότι δε μπορούσες να κλέψεις με cheats διότι δεν υπήρχαν! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.