Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπ 5 ΚΟΜΙΞ Β΄ Περιόδου


ΚΟΜΙΞ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4225
  • Reputation:   26861
  • Achievement Points:  4271
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχει περάσει αρκετός καιρός και αρκετά τεύχη... Οπότε σκέφτηκα θα ήταν ωραίο να έφτιαχνα ένα θρεαντ όπου ο καθένας μας θα μπορούσε να πει ποια θεωρεί τα τοπ 5 τεύχη της σειράς εξηγώντας με δυο λόγια την κάθε επιλογή του :)
 
Η δική μου πεντάδα μπορεί να θεωρηθεί λίγο αναμενόμενη αλλά οκ... :P
 
tn_KOMIXB_0001.jpg tn_KOMIXB_0011.jpg tn_KOMIXB_0003.jpg tn_KOMIXB_0005.jpg tn_KOMIXB_0017.jpg
 
1. ΚΟΜΙΞ 1 - Μόμπυ Ντικ
Το συγκεκριμένο ΚΟΜΙΞ έχει μια πολύ ωραία ιστορία. Το Μόμπυ Ντικ το λάτρεψα με το που είδα τις εικόνες, τα σκανς όταν βγήκε στα Ιταλικά στο Topolino 3003, το 2013. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο χάρηκα τότε όταν είδα ότι ο Τερζό είχε στο νου του να βάλει στα μελλοντικά τεύχη την ιστορία σύμφωνα με το ΚΟΜΙΞ 302. Αλλά η χαρά μου σύντομα εξαφανίστηκε... Ξέρετε γιατί... Από τότε βρήκα scalations του Ιταλικού τεύχους και άρχισα να μεταφράζω την ιστορία σιγά σιγά και κάναμε μέχρι και πρότζεκτ στην ΚΟΜΙΞ Wiki για αυτήν. Όταν την έβαλε η Καθημερινή το καταευχαριστήθηκα! Θα μου πείτε πόσο πιά; :P Εδώ, όταν ήρθε ο Μοττούρα πρώτο πρώτο πήγα το τευχάκι και του είπα να μου σχεδιάσει την Μάτζικα ως Φεντάλλα. Μας έστειλε κιόλας και τον Άχαμπ Σκρουτζ :D Και μου έστειλε την Ιταλική Deluxe έκδοση της ιστορίας. Η ιστορία είχε υπέροχο χρωματισμό, ήταν μεγάλη και ενδιαφέρουσα σαν παρωδία. Με έκανε να θέλω να μάθω περισσότερα για την κανονική εκδοχή της. Θα συνεχίσω λέγοντας ότι το τεύχος είχε μια καταπληκτική χορταστική ιστορία + μια δεκασέλιδη ιστορία Μπαρκς + πολύ ωραία δομημένα και ενδιαφέροντα άρθρα που τα διάβασα αρκετές φορές. Ήταν ότι πρέπει. Ένα ΚΟΜΙΞ με δική του ταυτότητα.
 
2. ΚΟΜΙΞ 11 - Το Νησί του Χρόνου
70σέλιδη ιστοριάρα του Κάστυ. Ενδιαφέρουσα η πλοκή και με οικολογικό μήνυμα. Βέβαια, ο Κάστυ μας έχει περάσει και οικολογικά μηνύματα και στην ιστορία ο Μεγάλος Αδερφός που διαβάσαμε πριν λίγα χρόνια στο Μίκυ Μάους του Τερζό. Μου θύμιζε λίγο το Lost διότι είχε μυστήριο, δράση, ένταση. Πάλι έχουμε όμορφη δομή με το ΚΟΜΙΞ να έχει ταυτότητα βάζοντας μια μεγάλη κεντρική ιστορία και κάποιες δεκασέλιδες. Πάντως αυτή η θέση μαζί με την τρίτη ήταν από τις δύσκολες επιλογές μου. Θα μπορούσαν τα 2 τεύχη να πάνε ανάποδα. 
 
3. ΚΟΜΙΞ 3 - Σκοτεινός Κόσμος
Ιστορία 75 σελίδων του τιτανομέγιστου Κάστυ :D Απολαυστικότατη με τον Μαύρο Πητ και την Τρούντυ να έχουν πιο απειλητικά σχέδια από ότι συνήθως. Μου άρεσε πολύ που και ο Ατομίνο Μπιπ Μπιπ έπαιξε το ρόλο του :) Εάν θυμάμαι καλά θα έχουμε και συνέχεια της συγκεκριμένης κάποια στιγμή. Είχαμε πολύ ωραία άρθρα σχετικά με την ιστορία και με τον δημιουργό. Δεν ξέρω αλλά μου αρέσει πολύ ο τρόπος που ο Κάστυ σχεδιάζει τον Μίκυ και τον Μάυρο Πητ. Ο Πητ φαίνεται αρκετά πιο μοντέρνος σχεδιαστικά.
 
4. ΚΟΜΙΞ 5 - Τα Ορυχεία της Ατλαντίδας
Τι να πρωτοπει κανείς για αυτό το τεύχος. Τευχάκι με τοπ ονόματα δημιουργών όπως ο Κάστυ, ο Τζερβάζιο με την υπέροχη ιστορία του Φαντομία, ο Σηζαρ Φεριόλι, ο Μπαρκς. Πολύ ωραίο τευχάκι. Και με παπιά και τα ποντίκια να έχουν πολύ ωραίες ιστορίες. Θα έλεγα ότι είναι το πιο ισορροπημένο τεύχος της Καθημερινής. Με καλές ιστορίες και από τις δυο μεριές και ικανοποιεί και τους φαν των παπιών και των ποντικιών (όσο γίνεται :P) Τέτοια τευχάκια παρόμοια σε δομή περίμενα να δούμε από την εκδοτική αλλά όλοι ξέρουμε τη συνέχεια... Από το 2016 και μετά τσουπ, έχουμε ρομποτάκι να κάνει τη δουλειά.
 
5. ΚΟΜΙΞ 17 - Οι 7 Μπόγκλιν
Και πάλι Κάστυ θα βάλω στην τελευταία θέση της τοπ πεντάδας μου. Άλλη μια ιστορία 70 σελίδων (68 για την ακρίβεια) όπου είχε ένα πολύ ενδιαφέρον κακό και μας έδειξε το πόσο καλός γνώστης της ιστορίας του Μίκυ είναι ο Κάστυ για άλλη μια φορά. Με έξυπνο τρόπο επανέφερε στο προσκήνιο χαρακτήρα από την εποχή του θρυλικού Φλουντ Γκοτφρεντσον. Θα ήταν πιο πάνω στη λίστα αλλά δεν μου άρεσε τόσο το πρώτο μέρος της ιστορίας διότι ήταν σχεδιασμένο από τον Φατσίνι. Το δεύτερο μέρος το βρήκα πολύ ανώτερο ειδικά σχεδιαστικά. Και εδώ ωραία δομή έχουμε και καλά άρθρα. 

 

Όσον αφορά τις επιλογές μου, πέρα από την πρώτη μου ήταν αρκετά δύσκολο να αποφασίσω για τις υπόλοιπες διότι υπάρχουν πολλά ωραία τευχάκια. Άλλα δυο τεύχη που δεν έχω εδώ αλλά σίγουρα είναι στο τοπ 10 είναι τα τεύχη με τον Μαύρο Κεραυνό. :) Είπα να κάνουμε πεντάδα διότι όπως και να το κάνουμε δέκα είναι πολλά για να γράψεις για το καθένα :P

 

Τέλος να πω ότι στην ΚΟΜΙΞ Wiki έχουμε μια μεγάλη ψηφοφορία (σε μέρη) για το ποιο θεωρείτε το καλύτερο ΚΟΜΙΞ της Β΄ Περιόδου. Όποιος θέλει ας μπει να ψηφίσει για το πρώτο μέρος το οποίο θα κλείσει αύριο :)

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3577 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1. ΚΟΜΙΞ 3 - Σκοτεινός Κόσμος
Η αγαπημένη μου από τις ιστορίες του Κάστυ που έχουν δημοσιευτεί στο Κόμιξ.
 
2. ΚΟΜΙΞ 1 - Μόμπυ Ντικ
Δυναμικό ξεκίνημα του νέου Κόμιξ με μια εκπληκτικά σχεδιασμένη ιστορία, μαζί με μια αδημοσίευτη δεκασέλιδη του Μπαρκς.
 
3. ΚΟΜΙΞ 5 - Τα Ορυχεία της Ατλαντίδας

Μια πολύ καλή ιστορία του Κάστυ, η καλύτερη ισως ιστορια του Φαντομία και αλλη μια αξιολογη ιστορια του Φεριολι. Αψογο τεύχος.

 

4. ΚΟΜΙΞ 11 - Το Νησί του Χρόνου
Ιστοριαρα του Κάστυ. Το τεύχος πέφτει λίγο στην κατάταξη λόγω των μέτριων συμπληρωματικών ιστοριών.
 
5. ΚΟΜΙΞ 8 - Μαύρος Κεραυνός 2.0 - Η απόλυτη ανατροπή
Καταπληκτικό το δεύτερο μέρος της ιστορίας και μαζί ως επιδόρπιο μία από τις λίγες πολύ καλές ιστορίες του Νοέλ Βαν Χορν. Στο νήμα για την 5η θέση νίκησε το τεύχος 17(Οι επτά Μπόγκλιν) που δεν ειχε καλές συνοδευτικές.
  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12959
  • Reputation:   94845
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4643 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δυσκολεύομαι πολύ να αποφασίσω ποια τεύχη του ΚΟΜΙΞ της Β' Περιόδου μου αρέσουν...! :thinking: Το μόνο σίγουρο είναι ότι προτιμώ τα πρώτα 17 τεύχη,όχι γιατί δεν μου αρέσει ο Barks κι ο Rosa (να πέσει φωτιά να με κάψει),αλλά γιατί μας προσέφεραν αξιόλογες ιστορίες,αδημοσίευτες στην Ελλάδα...!

 

Κλίνω περισσότερο προς τις ιστορίες του Casty,όπως "Σκοτεινός κόσμος" (#3),"Τα ορυχεία της Ατλαντίδας" (#5),"Το μαγικό παλτό" (#6),"Το νησί του χρόνου" (#11)," Οι 7 Μπόγκλιν" (#17) και για να μην αναφέρομαι μόνο στις ιστορίες του Casty,θα επιλέξω και τον "Μόμπυ Ντικ" (#1)...!

 

Εννοείται βέβαια ότι κι ο "Μαύρος κεραυνός" είναι μία εξαιρετική ιστορία,ιδίως στο δεύτερο μέρος της,όπως είπε κι ο Rorschach...! :best:

 

Μιλάω μόνο για τις κεντρικές ιστορίες κι όχι για τις συνοδευτικές,τις οποίες δεν θυμάμαι...!Θα πρέπει να ψάξω τις κριτικές μου στο κάθε τεύχος...! :P

 

 

:beer:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3603 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για μένα τα τοπ 5 είναι:

 

ΚΟΜΙΞ 11-Το Νησί του Χρόνου: Κύρια ιστορία η μία από τις καλύτερες του Κάστυ (αυτήν και το Μεγάλο Αδελφό τις θεωρώ τις καλύτερές του!) που περιέχει ταξίδι στο χρόνο, οικολογικό μήνυμα και πολύ καλά δομημένο σενάριο!

 

ΚΟΜΙΞ 1-Μόμπυ Ντικ: Μόμπυ Ντικ, ένα έπος σεναριακό και σχεδιαστικό!

 

ΚΟΜΙΞ 9-Ένας Μεγιστάνας στην Σαχάρα: Μπορεί να είχε ιστορία του Μπαρκς που δεν είχα ξαναδιαβάσει, αλλά με κέρδισε η πρώτη ιστορία "Οι Εξερευνητές του Αύριο", η οποία ανήκει στο είδος των ταξιδιών στο χρόνο, που μ' αρέσει πολύ, και είναι σεναριακά όμορφη (Αρτιμπάνι εστί σεναριογράφος)!

 

ΚΟΜΙΞ 2-Δόκτωρ Τικ Τακ: Με μια ιστοριάρα του Κάστυ που έχει ανατροπές και καταπιάνεται με το πολύ αγαπημένο κομμάτι της επιστημονικής φαντασίας ξανά!

 

ΚΟΜΙΞ 8-Μαύρος Κεραυνός 2.0: Η Απόλυτη Ανατροπή: Μια ιστορία φοβερή με ανατροπές και συνεχή δράση (κυρίως το δεύτερο μέρος, γι' αυτό κι επέλεξα το τεύχος 8), με τα άρθρα της όπως πρέπει!

 

Ένας ακόμα λόγος για την επιλογή των συγκεκριμένων τευχών,βέβαια, είναι η δομή τους, καθώς είχαν και καλύτερα άρθρα και περισσότερα γράμματα στη Σύνταξη και τα Νέα του ΚΟΜΙΞ.

Επεξεργασία από Monkey D. Luffy
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4225
  • Reputation:   26861
  • Achievement Points:  4271
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

1. ΚΟΜΙΞ 3 - Σκοτεινός Κόσμος
Η αγαπημένη μου από τις ιστορίες του Κάστυ που έχουν δημοσιευτεί στο Κόμιξ.
 
2. ΚΟΜΙΞ 1 - Μόμπυ Ντικ
Δυναμικό ξεκίνημα του νέου Κόμιξ με μια εκπληκτικά σχεδιασμένη ιστορία, μαζί με μια αδημοσίευτη δεκασέλιδη του Μπαρκς.
 
3. ΚΟΜΙΞ 5 - Τα Ορυχεία της Ατλαντίδας

Μια πολύ καλή ιστορία του Κάστυ, η καλύτερη ισως ιστορια του Φαντομία και αλλη μια αξιολογη ιστορια του Φεριολι. Αψογο τεύχος.

 

4. ΚΟΜΙΞ 11 - Το Νησί του Χρόνου
Ιστοριαρα του Κάστυ. Το τεύχος πέφτει λίγο στην κατάταξη λόγω των μέτριων συμπληρωματικών ιστοριών.
 
5. ΚΟΜΙΞ 8 - Μαύρος Κεραυνός 2.0 - Η απόλυτη ανατροπή
Καταπληκτικό το δεύτερο μέρος της ιστορίας και μαζί ως επιδόρπιο μία από τις λίγες πολύ καλές ιστορίες του Νοέλ Βαν Χορν. Στο νήμα για την 5η θέση νίκησε το τεύχος 17(Οι επτά Μπόγκλιν) που δεν ειχε καλές συνοδευτικές.

Ωραίες οι επιλογές σου.  Και οι επιλογές μας πάντως είναι πάνω κάτω είναι ίδιες αλλά σε διαφορετική σειρά :P Όπως είπα τα ΚΟΜΙΞ με τον Μαύρο Κεραυνό είναι πολύ καλά και ειδικά το ΚΟΜΙΞ 8 θα άξιζε να είναι στην πεντάδα. Απλά μου άρεσε πιο πολύ η ιστορία με τους Μπόγκλιν.

 

Δυσκολεύομαι πολύ να αποφασίσω ποια τεύχη του ΚΟΜΙΞ της Β' Περιόδου μου αρέσουν...! :thinking: Το μόνο σίγουρο είναι ότι προτιμώ τα πρώτα 17 τεύχη,όχι γιατί δεν μου αρέσει ο Barks κι ο Rosa (να πέσει φωτιά να με κάψει),αλλά γιατί μας προσέφεραν αξιόλογες ιστορίες,αδημοσίευτες στην Ελλάδα...!

 

Κλίνω περισσότερο προς τις ιστορίες του Casty,όπως "Σκοτεινός κόσμος" (#3),"Τα ορυχεία της Ατλαντίδας" (#5),"Το μαγικό παλτό" (#6),"Το νησί του χρόνου" (#11)," Οι 7 Μπόγκλιν" (#17) και για να μην αναφέρομαι μόνο στις ιστορίες του Casty,θα επιλέξω και τον "Μόμπυ Ντικ" (#1)...!

 

Εννοείται βέβαια ότι κι ο "Μαύρος κεραυνός" είναι μία εξαιρετική ιστορία,ιδίως στο δεύτερο μέρος της,όπως είπε κι ο Rorschach...! :best:

 

Μιλάω μόνο για τις κεντρικές ιστορίες κι όχι για τις συνοδευτικές,τις οποίες δεν θυμάμαι...!Θα πρέπει να ψάξω τις κριτικές μου στο κάθε τεύχος...! :P

 

 

:beer:

Φίλε Γιάννη, θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτά που λες όσον αφορά την προτίμηση των πρώτων 17 τευχών. Προσωπικά τα θεωρώ τεύχη φρεσκάδας και τεύχη με πολύ νέο υλικό, καλά άρθρα και όμορφη δομή. Από το 19 και μετά ξέρουμε όλοι μας τα αποτελέσματα :P 

 

Για μένα τα τοπ 5 είναι:

 

ΚΟΜΙΞ 11-Το Νησί του Χρόνου: Κύρια ιστορία η μία από τις καλύτερες του Κάστυ (αυτήν και το Μεγάλο Αδελφό τις θεωρώ τις καλύτερές του!) που περιέχει ταξίδι στο χρόνο, οικολογικό μήνυμα και πολύ καλά δομημένο σενάριο!

 

ΚΟΜΙΞ 1-Μόμπυ Ντικ: Μόμπυ Ντικ, ένα έπος σεναριακό και σχεδιαστικό!

 

ΚΟΜΙΞ 9-Ένας Μεγιστάνας στην Σαχάρα: Μπορεί να είχε ιστορία του Μπαρκς που δεν είχα ξαναδιαβάσει, αλλά με κέρδισε η πρώτη ιστορία "Οι Εξερευνητές του Αύριο", η οποία ανήκει στο είδος των ταξιδιών στο χρόνο, που μ' αρέσει πολύ, και είναι σεναριακά όμορφη (Αρτιμπάνι εστί σεναριογράφος)!

 

ΚΟΜΙΞ 2-Δόκτωρ Τικ Τακ: Με μια ιστοριάρα του Κάστυ που έχει ανατροπές και καταπιάνεται με το πολύ αγαπημένο κομμάτι της επιστημονικής φαντασίας ξανά!

 

ΚΟΜΙΞ 8-Μαύρος Κεραυνός 2.0: Η Απόλυτη Ανατροπή: Μια ιστορία φοβερή με ανατροπές και συνεχή δράση (κυρίως το δεύτερο μέρος, γι' αυτό κι επέλεξα το τεύχος 8), με τα άρθρα της όπως πρέπει!

 

Ένας ακόμα λόγος για την επιλογή των συγκεκριμένων τευχών,βέβαια, είναι η δομή τους, καθώς είχαν και καλύτερα άρθρα και περισσότερα γράμματα στη Σύνταξη και τα Νέα του ΚΟΜΙΞ.

Από ότι φαίνεται το Νησί του χρόνου αλλά και το Μόμπυ Ντικ άρεσαν. 4 άτομα έχουμε τις ιστορίες στα τοπ 5 μας. Πάντως Χρήστο και εγώ την θυμάμαι την ιστορία του Αρτιμπάνι στο ΚΟΜΙΞ 9. Ήταν όντως καταπληκτική και με ωραίο σχέδιο και με ανατροπές. Έχω και εγώ μια αδυναμία στα ταξίδια στο χρόνο. Πάντως έχω πιεστεί ότι δύσκολα θα ξαναδούμε ΚΟΜΙΞ με καλή δομή :P 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4225
  • Reputation:   26861
  • Achievement Points:  4271
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άσχετο λίγο με το θρεαντ αλλά να πω ότι στην ΚΟΜΙΞ Wiki η ψηφοφορία για το καλύτερο ΚΟΜΙΞ της Β΄ Περιόδου μπήκε στο δεύτερο μέρος!

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3604 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Λοιπόν Τοπ 5 ΚΟΜΙΞ Β περιόδου, δύσκολη επιλογή σίγουρα, αν και προέρχονται όλα από τα πρώτα 17 τεύχη του περιοδικού που ήταν όλα ένα κι ένα.

 

#1 ΚΟΜΙΞ 1: Μόμπυ Ντικ

Σίγουρα το πρώτο στην κατάταξη είναι ο Μόμπυ Ντικ, διότι η ομώνυμη ιστορία ήταν απλά απίστευτη. Ειδικά στο δεύτερο μέρος της με την φάλαινα ήμουν συνέχεια έτσι :wow:  Από τις πρώτες φορές που είδα τόσο υπέροχο και φουτουριστικό σχέδιο, καθώς είχα μείνει στον Δράκουλα του Τσελόνι. Το μόνο τεύχος που έχω μέχρι στιγμής διαβάσει τρεις φορές και το χαζεύω σε άκυρες στιγμές για έμπνευση :lol: .

2. ΚΟΜΙΞ 11: Το Νησί του Χρόνου

Τιτανομέγιστος Κάστυ σε μια πραγματικά απίθανη ιστορία με τον Μίκυ, μυστήριο, δράση, σασπένς που σε κρατάει με κομμένη την ανάσα. Λίγο ο Βαν Χορν μας αφήνει μια πικρή γεύση στο τέλος με τις κρυάδες του, :cold:  αλλά απλά την παραλείπεις αυτή την βλακειούλα, Καλός και ο Μπαρκς με την Κλαγγή των Μαϊμούδων.

 

3. ΚΟΜΙΞ 8: Μαύρος Κεραυνός 

Συγκλονιστικό Μαύρο Φάντασμα που βγάζει όλη του την μοχθηρία του και μας δείχνει πραγματικά τι αξίζει, ως ο καλύτερος αντίπαλος που έχει ο Μίκυ. Αξιοπρεπής Ρότα για συμπλήρωμα και ένας Νόελ Βαν Χορν σε ρόλο έκπληξη, με μια πολύ καλή ιστορία με την Μάτζικα, που αν μη τι άλλο αξίζει να αναφερθεί. Μόνο ψεγάδι η έλλειψη άρθρων, αν και τα χορτάσαμε στο τεύχος 7, οπότε μικρό το κακό.

 

4. ΚΟΜΙΞ 17: Οι 7 Μπόγκλιν

Ένα μυστήριο με τα όλα του, πραγματικά μέχρι το τέλος δεν ξέρεις τι στο καλό συμβαίνει. Από τα αγαπημένα μου είδη ιστοριών ο Μίκυ σε τρελό μυστήριο πελαγωμένος και χωρίς να ξέρει τι γίνεται και με μια λύση που δεν την είχε καταλάβει κανείς. Ο Κάστυ είναι πραγματικά μαέστρος σε αυτό το είδος :spidey_yeah_that: .

5. ΚΟΜΙΞ 6: Το Μαγικό Παλτό

Ξεκάθαρα επειδή λατρεύω τις θεματικές ιστορίες, ειδικά τις Χριστουγεννιάτικες όπως εδώ :) , σε συνδυασμό και με το κατάλληλο εξώφυλλο. Ωραία μηνύματα και σωστή κριτική στην σύγχρονη κοινωνία. Εξαιρετικές και οι εικόνες του Μοττούρα ειδικά η δισέλιδη φαίνεται σε όλο της το μεγαλείο, Έχουμε και Φαντομία και Μπαρκς, αλλά και μια τουλάχιστον αξιοπρεπή ιστορία Βίκαρ, οπότε σίγουρα στα τοπ πέντε. 

 

Σίγουρα καλά τεύχη ήταν και ο Ντύλαν Μάους (ΚΟΜΙΞ 15), ειδικά για τα φοβερά άρθρα του, αλλά είχε πολύ Μπαρκς και προτίμησα να μην το βάλω. Επίσης υπέροχη ιστορία ο Σκοτεινός Κόσμος στο ΚΟΜΙΞ 3, απλώς προτίμησα το τουίστ στους Μπόγκλιν. Πολλά ακόμα από αυτά τα τεύχη ήταν επίσης πολύ ωραία, όπως το Σουρεαλιστικό Ταξίδι κ.α. 

 

Πολύς Κάστυ και πολλά ποντίκια στην πρώτη πεντάδα, αλλά τι να κάνουμε ο άνθρωπος είναι μάστερ και παίζει (σχεδόν) μόνος :godfather: !

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4225
  • Reputation:   26861
  • Achievement Points:  4271
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν Τοπ 5 ΚΟΜΙΞ Β περιόδου, δύσκολη επιλογή σίγουρα, αν και προέρχονται όλα από τα πρώτα 17 τεύχη του περιοδικού που ήταν όλα ένα κι ένα.

 

#1 ΚΟΜΙΞ 1: Μόμπυ Ντικ

Σίγουρα το πρώτο στην κατάταξη είναι ο Μόμπυ Ντικ, διότι η ομώνυμη ιστορία ήταν απλά απίστευτη. Ειδικά στο δεύτερο μέρος της με την φάλαινα ήμουν συνέχεια έτσι :wow:  Από τις πρώτες φορές που είδα τόσο υπέροχο και φουτουριστικό σχέδιο, καθώς είχα μείνει στον Δράκουλα του Τσελόνι. Το μόνο τεύχος που έχω μέχρι στιγμής διαβάσει τρεις φορές και το χαζεύω σε άκυρες στιγμές για έμπνευση :lol: .

2. ΚΟΜΙΞ 11: Το Νησί του Χρόνου

Τιτανομέγιστος Κάστυ σε μια πραγματικά απίθανη ιστορία με τον Μίκυ, μυστήριο, δράση, σασπένς που σε κρατάει με κομμένη την ανάσα. Λίγο ο Βαν Χορν μας αφήνει μια πικρή γεύση στο τέλος με τις κρυάδες του, :cold:  αλλά απλά την παραλείπεις αυτή την βλακειούλα, Καλός και ο Μπαρκς με την Κλαγγή των Μαϊμούδων.

 

3. ΚΟΜΙΞ 8: Μαύρος Κεραυνός 

Συγκλονιστικό Μαύρο Φάντασμα που βγάζει όλη του την μοχθηρία του και μας δείχνει πραγματικά τι αξίζει, ως ο καλύτερος αντίπαλος που έχει ο Μίκυ. Αξιοπρεπής Ρότα για συμπλήρωμα και ένας Νόελ Βαν Χορν σε ρόλο έκπληξη, με μια πολύ καλή ιστορία με την Μάτζικα, που αν μη τι άλλο αξίζει να αναφερθεί. Μόνο ψεγάδι η έλλειψη άρθρων, αν και τα χορτάσαμε στο τεύχος 7, οπότε μικρό το κακό.

 

4. ΚΟΜΙΞ 17: Οι 7 Μπόγκλιν

Ένα μυστήριο με τα όλα του, πραγματικά μέχρι το τέλος δεν ξέρεις τι στο καλό συμβαίνει. Από τα αγαπημένα μου είδη ιστοριών ο Μίκυ σε τρελό μυστήριο πελαγωμένος και χωρίς να ξέρει τι γίνεται και με μια λύση που δεν την είχε καταλάβει κανείς. Ο Κάστυ είναι πραγματικά μαέστρος σε αυτό το είδος :spidey_yeah_that: .

5. ΚΟΜΙΞ 6: Το Μαγικό Παλτό

Ξεκάθαρα επειδή λατρεύω τις θεματικές ιστορίες, ειδικά τις Χριστουγεννιάτικες όπως εδώ :) , σε συνδυασμό και με το κατάλληλο εξώφυλλο. Ωραία μηνύματα και σωστή κριτική στην σύγχρονη κοινωνία. Εξαιρετικές και οι εικόνες του Μοττούρα ειδικά η δισέλιδη φαίνεται σε όλο της το μεγαλείο, Έχουμε και Φαντομία και Μπαρκς, αλλά και μια τουλάχιστον αξιοπρεπή ιστορία Βίκαρ, οπότε σίγουρα στα τοπ πέντε. 

 

Σίγουρα καλά τεύχη ήταν και ο Ντύλαν Μάους (ΚΟΜΙΞ 15), ειδικά για τα φοβερά άρθρα του, αλλά είχε πολύ Μπαρκς και προτίμησα να μην το βάλω. Επίσης υπέροχη ιστορία ο Σκοτεινός Κόσμος στο ΚΟΜΙΞ 3, απλώς προτίμησα το τουίστ στους Μπόγκλιν. Πολλά ακόμα από αυτά τα τεύχη ήταν επίσης πολύ ωραία, όπως το Σουρεαλιστικό Ταξίδι κ.α. 

 

Πολύς Κάστυ και πολλά ποντίκια στην πρώτη πεντάδα, αλλά τι να κάνουμε ο άνθρωπος είναι μάστερ και παίζει (σχεδόν) μόνος :godfather: !

Πολύ ωραία και αυτή λίστα :) Μόμπυ Ντικ is love :D Το ίδιο έπαθα και εγώ με το ΚΟΜΙΞ #1. Πάντως ακόμα και εδώ έχουμε πάλι σε μια λίστα το Μόμπυ Ντικ και Το Νησί του Χρόνου. Δυο χορταστικές μεγάλες ιστορίες τις οποίες περίμενα ανυπόμονα να μπουν στο περιοδικό από όσο θυμάμαι. Τώρα ότι και να περιμένω δεν ξέρω πότε και εάν θα μπει :P

 

Το Μαγικό Παλτό είναι όντως πολύ καλό τευχάκι διότι έχει πολύ ωραία Χριστουγεννιάτικη ιστορία του Κάστυ, τις εικόνες του Μοττούρα, Φαντομία και Μπαρκς. Από τα πιο ολοκληρωμένα και όπως πρέπει τεύχη για μένα διότι έχει την αφρόκρεμα. Είναι σίγουρα στο τοπ 10 μου μαζί με τα ΚΟΜΙΞ του Μαύρου Κεραυνού :) 

 

Το ΚΟΜΙΞ #15 με τον Ντύλαν Μάους είχε πολύ ωραία άρθρα όπως είπες. Ήταν μεταφρασμένα από το Topolino και δεν ξέρω πότε θα τα ξαναδούμε :P Στους Μπόγκλιν μου άρεσε ξαναλέω με πόση μαεστριά ο Κάστυ χειρίστηκε το παρελθόν του Μίκυ και έφερε στην μοντέρνα εποχή ένα ξεχασμένο κακό που μπορεί να τον ξαναδούμε στο μέλλον. 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4225
  • Reputation:   26861
  • Achievement Points:  4271
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η τελική ψηφοφορία για το καλύτερο ΚΟΜΙΞ της Β΄ Περιόδου είναι εδώ. Και από ότι φαίνεται έχουμε Casty vs Rosa! 

 

Περιμένω και από άλλα μέλη την πεντάδα τους ;) 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4225
  • Reputation:   26861
  • Achievement Points:  4271
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ολοκληρώθηκε η ψηφοφορία στην ΚΟΜΙΞ Wiki και οφείλω να πως προσωπικά καταλαβαίνω απόλυτα το αποτέλεσμα. :)  Το νικητήριο τεύχος βρίσκεται και σε πεντάδες εδώ αλλά όπως έχουμε πει παραπάνω τα έχει όλα. Ένα τεύχος με ιστορίες από τοπ δημιουργούς και το οποίο αποφάσισα τελικά να ψηφίσω. 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3994
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5039 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Γενικότερα, μέχρι το τεύχος 17 θεωρώ λίγο-πολύ τα τεύχη ισάξια με κάποιες εξαιρέσεις και γι αυτό δυσκολέυομαι αρκετά να βγάλω σωστή 5άδα. Οπότε ψηφίζω τα τεύχη που μου έμειναν πιο πολύ στο μυαλό και ας μην θυμάμαι σχεδόν τίποτα :P :

 

1: Ένα τεύχος λες και ήταν η συνέχεια του παλιού Κόμιξ στα καλύτερα του. Ένα καλοκαιρινό τεύχος με ιστορίες που είχαν να κάνουν με την θάλασσα. Φοβερά άρθρα και τι να πεις για την ιστορία... 

2: Επίσης τευχάρα, με ιστοριάρα Κάστυ πλαισιωμένη από εξίσου αξιόλογες συνοδευτικές ιστορίες.

6: Για κάποιο λόγο αγάπησα αυτό το Χριστουγεννιάτικο τεύχος, ειδικά η κύρια ιστορία ήταν ιδιαίτερα ατμοσφαιρική. Απλά.

5: Ότι καλύτερο έχουμε διαβάσει σε Φαντομία. Την ιστορία του Κάστυ δεν την πολυθυμάμαι να πω την αλήθεια μου.

17: Κύκνειο άσμα μιας νέας εποχής στο Κόμιξ. Τους 7 Μπόγκλιν τους θυμάμαι πολύ καλά και ειδικά το πρώτο μέρος σε σχέδιο Φατσίνι ήταν το κάτι άλλο! 

Επεξεργασία από Digisoul
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4225
  • Reputation:   26861
  • Achievement Points:  4271
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γενικότερα, μέχρι το τεύχος 17 θεωρώ λίγο-πολύ τα τεύχη ισάξια με κάποιες εξαιρέσεις και γι αυτό δυσκολέυομαι αρκετά να βγάλω σωστή 5άδα. Οπότε ψηφίζω τα τεύχη που μου έμειναν πιο πολύ στο μυαλό και ας μην θυμάμαι σχεδόν τίποτα :P :

 

1: Ένα τεύχος λες και ήταν η συνέχεια του παλιού Κόμιξ στα καλύτερα του. Ένα καλοκαιρινό τεύχος με ιστορίες που είχαν να κάνουν με την θάλασσα. Φοβερά άρθρα και τι να πεις για την ιστορία... 

2: Επίσης τευχάρα, με ιστοριάρα Κάστυ πλαισιωμένη από εξίσου αξιόλογες συνοδευτικές ιστορίες.

5: Για κάποιο λόγο αγάπησα αυτό το Χριστουγεννιάτικο τεύχος, ειδικά η κύρια ιστορία ήταν ιδιαίτερα ατμοσφαιρική. Απλά.

6: Ότι καλύτερο έχουμε διαβάσει σε Φαντομία. Την ιστορία του Κάστυ δεν την πολυθυμάμαι να πω την αλήθεια μου.

17: Κύκνειο άσμα μιας νέας εποχής στο Κόμιξ. Τους 7 Μπόγκλιν τους θυμάμαι πολύ καλά και ειδικά το πρώτο μέρος σε σχέδιο Φατσίνι ήταν το κάτι άλλο! 

Ωραία και η δική σου πεντάδα φίλε μου ;) Πάντως και εδώ έχουμε τα ΚΟΜΙΞ 1,5 και 17. :) DigiSoul διόρθωσε ένα μικρό λαθάκι που έκανες... Το 6 είναι το Χριστουγεννιάτικο ενώ το 5 είναι αυτό με τον Κάστυ και τον Φαντομία :P Όντως το Χριστουγεννιάτικο ήταν και αυτό πολύ ωραίο τεύχος. Μέσα στη δεκάδα μου οπωσδήποτε ;)

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2798 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

3

6

7

8

11

 

Θεωρω οτι το καλυτερο ηταν το 6

 

Αν το 17 ειχε καλυτερες συνοδευτικες ιστοριες θα το εβαζα και αυτο στην 5αδα.

 

Δεν εχω τελειωσει την επαναληψη ολων των ΚΟΜΙΞ της Β περιοδου (ειμαι στο 27) αλλα λογικα δυσκολα καποιο τευχος απο το 18 και μετα θα μπει μεσα στο τοπ 5.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4225
  • Reputation:   26861
  • Achievement Points:  4271
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3

6

7

8

11

 

Θεωρω οτι το καλυτερο ηταν το 6

 

Αν το 17 ειχε καλυτερες συνοδευτικες ιστοριες θα το εβαζα και αυτο στην 5αδα.

 

Δεν εχω τελειωσει την επαναληψη ολων των ΚΟΜΙΞ της Β περιοδου (ειμαι στο 27) αλλα λογικα δυσκολα καποιο τευχος απο το 18 και μετα θα μπει μεσα στο τοπ 5.

Ωραία λίστα και αυτή που έχει τευχάκια που έχουμε δει και σε άλλες λίστες ;) Σε αυτό έχεις δίκιο με το 17.

 

Ακόμα, να προσθέσω στο bold εξαιρετικά δύσκολα. :) 

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2798 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ωραία λίστα και αυτή που έχει τευχάκια που έχουμε δει και σε άλλες λίστες ;) Σε αυτό έχεις δίκιο με το 17.

 

Ακόμα, να προσθέσω στο bold εξαιρετικά δύσκολα. :)

 

Θα μπορουσα να βαλω το 28, ο Θησαυρος του Κροισου μου αρεσει πιο πολυ απο το Νησι του Χρονου, αλλα οι συμπληρωματικες στο Νησι ειναι πιο λιγες και πιο δυνατες, αρα το 11 το αφηνω στην πενταδα :P

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.