Μετάβαση στο περιεχόμενο

FORGOTTEN REALMS - NEVERWINTER


albertus magnus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
FORGOTTEN REALMS - NEVERWINTER
Σενάριο/Kείμενα:
R. A. Salvatore
Σχέδιο εξωφύλλου:
Todd Lockwood
Hμερ. έκδοσης:
29-04-2011
Hμερ. τελευταίου τεύχους:
28-11-2014
Εξώφυλλα:
4 + 4 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
4
Είδος εντύπου:
Βιβλίο
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Φαντασίας
Περιοδικότητα:
Ακανόνιστη
Μέγεθος:
12.0 x 18.0
Σελίδες:
460, 380, 492, 492
Μετάφραση:
Γιώργος Γρίβας (1), Σωτήρης Αγάπιος (2-4)
Επιμέλεια:
Δώρα Γιακουμή (1), Έβελυν Παπαμιχαήλ (2-3)
Πρωτότυπος τίτλος:
Neverwinter Saga
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
1) 978-960-497-040-7, 2) 978-960-497-169-5, 3) 978-960-497-498-6, 4) 978-960-497-757-4
Υπερσειρά:
Forgotten Realms

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

tn_NEVERWINTERSAGA_0001.jpg tn_NEVERWINTERSAGA_0002.jpg tn_NEVERWINTERSAGA_0003.jpg

 

 

Άλλη μια σειρά της ANUBIS στον κόσμο των Forgotten Realms (Βασίλεια της Λήθης) που έχει σαν πρωταγωνιστή τον Ντριζτ Ντο Έρντεν, η έβδομη κατά σειρά (οι προηγούμενες εδώ 1, 2, 3, 4, 5 και 6)

 

Αυτή η τετραλογία εξελίσσεται κυρίως στην περιοχή πλησίον της πόλης Neverwinter (εξού και το όνομα της σειράς) και χρονικά εξελίσσεται μερικές δεκαετίες αργότερα μετά τα γεγονότα της προηγούμενης σειράς.

 

Στο 1ο βιβλίο ο Ντριζτ μαζί με τον Μπρούενορ αναζητάνε άλλη μια χαμένη πατρίδα των νάνων, την μυθική Γκόντλγκριμ. Το ίδιο όμως κάνει και ο αινιγματικός Τζάρλαξλ ενώ η έρευνα τους θα συμπέσει με την επίθεση των νεκροζωντανών στη γύρω περιοχή.

 

Στο 2ο βιβλίο ο Ντριζτ βρίσκεται για πρώτη φορα χωρίς κανένα από τους παλιούς του συντρόφους και η ηθική του λυγίζει. Θα βρεθεί στη Λουσκάνη παρέα με νέους συντρόφους, την όμορφη Ντάλια ενώ τους κυνηγάνε νέοι και παλιοί εχθροί, ο Χέρζγκο, ο Έφρον και ο Μαραμπούς.

 

Στο 3ο βιβλίο ο Ντριζτ επιστρέφει στην πόλη Neverwinter προκειμένου να βοηθήσει στην απελευθέρωση της από την τυρανική κυριαρχία του Χέρζγκο.

 

Στο 4ο βιβλίο ένας νέος εχθρός από την Μεντζομπεράτζαν, ο Τιάγκο Μπένρε, ένας ικανότατος πολεμιστής θέλει να κερδίσει δόξα σκοτώνοντας τον Ντριζτ και είναι αποφασισμένος να τον κυνηγήσει μέχρι την άκρη του κόσμου.

 

 

Τέλος να αναφέρω ότι αυτή είναι η τελυταία σειρά που έχει μεταφραστεί με τον Ντριζτ από την Anubis. Οι περιπέτειες του συνεχίζονται στο βιβλίο "The Companions" και στις τριλογίες "The Companions Codex" και "Homecoming" φέρνοντας τον αριθμό των βιβλίων που πρωταγωνιστεί πάνω απο τριάντα.

 

Σημείωση: Το τέταρτο βιβλίο το χω στα αγγλικά μόνο οπότε όποιο καλό παιδί το έχει στα ελληνικά ας σκάναρει το εξώφυλλο και να δώσει και μερικες πληροφορίες (επιμέλεια, σελίδες)

 

Ευχαριστούμε για το τέταρτο εξώφυλλο τον Pilgrim.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Διάβασα το πρώτο κομμάτι της τετραλογίας και μου άρεσε αρκετά αφού μου θύμισε παλιό, καλό Salvatore.

Η παρέα πλέον έχει λιγοστέψει και νιώθεις ένα κενό από την απουσία των υπολοίπων... Ο επίλογος για άλλο ένα βιβλίο ήταν συγκινητικός!

 

Αυτά που με ενόχλησαν λίγο είναι τα εξής:

1) οι νέες φυλές των εχθρών που υπάρχουν (βέβαια δεν έχω ασχοληθεί και με τις εξελίξεις του κόσμου των Forgotten Realms για να ξέρω κάτι παραπάνω) που με παραξένεψαν και

2) η μετάφραση του βιβλίου (σε κάποια σημεία έπρεπε να ξαναδιαβάσω το κείμενο αφού κάτι δεν είχα πιάσει με την πρώτη ανάγνωση)

 

Πάντως αυτό που με ενόχλησε στα τελευταία βιβλία είναι ότι δεν μαθαίνουμε πολλές λεπτομέρειες για τον Γούλφγκαρ.  Ήταν ένας από τους πρωταγωνιστές και η επίγευση που έχω είναι ότι κάτι δεν έχει ειπωθεί ακόμα. Σαν να λείπει το "happy" end. 

 Ορίστε και τα εξώφυλλα από το #4.

 

Επεξεργασία από Pilgrim
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

@Pilgrim Αν σου είναι εύκολο, ξανανέβασε μια τα εξώφυλλα αλλά στα 2000 ύψος, γιατί αυτά είναι εκτός προδιαγραφών. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

20 ώρες πριν, Retroplaymo είπε:

@Pilgrim Αν σου είναι εύκολο, ξανανέβασε μια τα εξώφυλλα αλλά στα 2000 ύψος, γιατί αυτά είναι εκτός προδιαγραφών. :)

 

Τώρα πρέπει να είναι όλα οκ! 

 

 

Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@Pilgrim   Μπραβο ρε μεγαλε, ετσι να ολοκληρωθει και αυτη η σειρα!

 

Οταν τελειωσειςτο διαβασμα σε αυτα παντως σε βλεπω να παιρνεις τα αγγλικα αναγκαστικα οπως και εγω! Εκτος αν τα σταματησεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

1 hour ago, albertus magnus said:

Οταν τελειωσειςτο διαβασμα σε αυτα παντως σε βλεπω να παιρνεις τα αγγλικα αναγκαστικα οπως και εγω! Εκτος αν τα σταματησεις.

 

Η αλήθεια είναι ότι έχω σκοπό να τελειώσω και τα 4 μέχρι το καλοκαίρι. Μετά είτε θα στραφώ σε Elminster, είτε σε Dragonlance μιας που δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τα συγκεκριμμένα.

Θα εξαρτηθεί εάν συνεχίσω με την αγγλική έκδοση του Ντρίτζτ, από το τέλος του Neverwinter!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@Pilgrim 

 

Μετα το τελευταιο οχυρο ειναι 7 βιβλια ακομα και οπως εχεις δει δεν ειναι και πολυ μεγαλα. Τωρα αν θα τα διαβασεις ανετα ή οχι εξαρταται απο το ποσο καλα Αγγλικα ξερεις και αν γενικα συνηθιζεις να διαβαζεις πραγματα σε αλλη γλωσσα πλην της Ελληνικης. Εγω παντως τα προτεινω καθως θεωρω οτι ο Σαλβατορε μετα απο κοιλια που ειχε κανει το ξαναβελτιωσε το πραγμα και το πηγε ωραια.

 

Ελμινστερ εχω διαβασει και τα 5 και να σου πω την αληθεια το 1ο μονο αξιζε. Τα αλλα 4 μετρια προς κακα.

 

Dragonlance ειναι πολυ καλα και σιγουρα μικροτερα σε ογκο απο τα forgotten realms καθως οι ιστοριες ολοκληρωνονται και δεν συνεχιζουν απ απειρον! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

On 6/20/2018 at 11:21 PM, albertus magnus said:

@Pilgrim 

 

Μετα το τελευταιο οχυρο ειναι 7 βιβλια ακομα και οπως εχεις δει δεν ειναι και πολυ μεγαλα. Τωρα αν θα τα διαβασεις ανετα ή οχι εξαρταται απο το ποσο καλα Αγγλικα ξερεις και αν γενικα συνηθιζεις να διαβαζεις πραγματα σε αλλη γλωσσα πλην της Ελληνικης. Εγω παντως τα προτεινω καθως θεωρω οτι ο Σαλβατορε μετα απο κοιλια που ειχε κανει το ξαναβελτιωσε το πραγμα και το πηγε ωραια.

 

Ελμινστερ εχω διαβασει και τα 5 και να σου πω την αληθεια το 1ο μονο αξιζε. Τα αλλα 4 μετρια προς κακα.

 

Dragonlance ειναι πολυ καλα και σιγουρα μικροτερα σε ογκο απο τα forgotten realms καθως οι ιστοριες ολοκληρωνονται και δεν συνεχιζουν απ απειρον! 

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Θεωρώ ότι τα αγγλικά μου δεν είναι και τόσο κακά για να τα διαβάσω, οπότε μπορεί να τα συνεχίσω στο μέλλον..

 

Διάβασα και το 2ο βιβλίο, όπου το βρήκα εξίσου καλό με το πρώτο. Σιγά σιγά χτίζεται η σχέση του Ντριτζτ με τους συμμάχους του (παλιούς και νέους) και ξεκινάν τα κλωτσομπούνια!

 

Fun Fact: Δε ξέρω αν υπάρχει λάθος της Anubis ή ο Salvatore ξεκίνησε για τριλογία και στην πορεία πρόσθεσε άλλο ένα βιβλίο, αλλά στα 2 πρώτα οπισθόφυλλα διαβάζουμε για την επική τριλογία:oops:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

1 hour ago, Pilgrim said:

Δε ξέρω αν υπάρχει λάθος της Anubis ή ο Salvatore ξεκίνησε για τριλογία και στην πορεία πρόσθεσε άλλο ένα βιβλίο, αλλά στα 2 πρώτα οπισθόφυλλα διαβάζουμε για την επική τριλογία!

 

Που το παρατηρησες ρε γατε?? χεχεχε!! Ποιος ξερει τι εγινε?? Παντως και στο site της Anubis το ιδιο λεει! 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

4 hours ago, albertus magnus said:

 

Που το παρατηρησες ρε γατε?? χεχεχε!! Ποιος ξερει τι εγινε?? Παντως και στο site της Anubis το ιδιο λεει! 

 

 

Πάντα πριν ξεκινήσω ένα βιβλίο διαβάζω την υπόθεση στο οπισθόφυλλο για να σιγουρευτώ ότι μου αρέσει! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Λοιπόν, τέλειωσα την τετραλογία με μια μικρή καθυστέρηση στο χρονοδιάγραμμα που έβαλα στον εαυτό μου! 

Μάλλον με κούρασε το 3ο και το 4ο μέχρι τη μέση. Από κει και μετά όμως αποζημιώθηκα πλήρως! 

Ένα πράγμα με χάλασε..

Spoiler

εκεί που ο Ντρίτζτ ξαναπαίρνει τη Γκουέν, η οποία ήταν φυλακισμένη και εξαντλημένη από τον Ντράιγκο Κουίκ, οπότε θα περιμένει ένα δεκαήμερο για να ξεκουραστεί και να την ξανακαλέσει. Το οποίο όμως δεν  έγινε ποτέ!! Παρόλο που στο βιβλίο περνάνε δεκαήμερα.. :Suspicious: Πιστεύω μια τέτοια επανένωση θα έδινε περισσότερο συναίσθημα με όλα αυτά που ακολούθησαν...2nd Spoiler

Spoiler

R.I.P. Drizzt Do' Urden :papas:

 

 

Έκλεισε ένα μεγάλο κεφάλαιο με τις ιστορίες του ντρόου και για την ώρα δεν θα συνεχίσω τα επόμενα βιβλία (τα οποία δεν έχουν μεταφραστεί κιόλας - Why Anubis?)

Επειδή το προηγούμενο μήνα βρήκα τις 2 αρχικές τριλογίες σε τιμή χώμα και τις πήρα για να έχω ολοκληρωμένη τη σειρά (όταν τα είχα πρωτοδιαβάσει ήταν δανεισμένα ), μπορεί να κάνω rebοot αν πάθω κανένα στερητικό σύνδρομο! :cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@Pilgrim   Ωραιος! Χαιρομαι που σου αρεσαν και περασες καλα! Αυτο εχει σημασια! Μακαρι να μεταφραζαν και τα επομενα να προχωραγε το πραγμα γιατι ειναι καλα! Εγω προς το παρον θα διαβασω το καινουριο του Salavatore με τιτλο "timeless" που οπως φαινεται απο τις περιγραφες θα εχει πολλα κομματια Prequel μεσα και θα μας πει την ιστορια του Ζακναφειν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.