Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι γνώμη έχετε για τον Comicstorian;


DaDiRa

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Φαντάζομαι πως όσοι έχουν ασχοληθεί έστω και λίγο με τα Αμερικάνικα κόμικς τον έχουν πετύχει, αλλά ας εξηγήσω για τους υπόλοιπους. Πρόκειται για ένα κανάλι στο YouTube που κατά βάση ασχολείται με το να εξιστορεί την υπόθεση από ολόκληρα κόμικς (arcs, graphic novels ή ολόκληρες σειρές) σε μορφή βίντεο, δείχνοντας κάποια από τα πάνελς των ιστοριών και περιγράφοντας ή παραφράζοντας τους διαλόγους (που είναι σβησμένοι στα πάνελς που δείχνει) για να μην έχει πρόβλημα με τα copyrights (που πάλι δεν καταλαβαίνω πως δεν έχει, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

Βέβαια υπάρχουν και άλλα κανάλια που το κάνουν αυτό, αλλά έβαλα το πιο γνωστό για να είναι περιεκτικός ο τίτλος.

Το κανάλι το γνωρίζω εδώ και αρκετό καιρό, από τις πρώτες μου επαφές με τα κόμικς, αλλά δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με το να κάτσω και να δω ολόκληρα βίντεο γιατί σκεφτόμουν πως αν είναι ενδιαφέρουσα μια ιστορία θα τη διαβάσω σε κάποια φάση μόνος μου. Τελευταία που δεν έχω το χρόνο που θέλω για τα κόμικς άρχισα να το σκέφτομαι σαν εναλλακτική αυτά τα βίντεο για κάποια κόμικς που ξέρω ότι δεν έχω σαν προτεραιότητα να διαβάσω ή σαν έξτρα υλικό για τα αχανή υπερηρωικά σύμπαντα.

 

Ρωτάω εσάς, λοιπόν, ποια είναι η γνώμη σας για αυτά τα βίντεο και αν παρακολουθήσατε ή θα παρακολουθούσατε ποτέ κάτι τέτοιο. Γνωρίζω άτομα που παρακολουθούν το κανάλι χωρίς να διαβάζουν τακτικά κόμικς και πιστεύω πως είναι ασφαλές να υποθέσω πως ένα μεγάλο μέρος του κοινού του κάνει το ίδιο.

Σε δεύτερο επίπεδο θα ρωτούσα τους πιο "χωμένους" αν θεωρούν πως κάτι τέτοιο θα μπορούσε να επηρεάσει είτε τα κόμικς σαν μέσο είτε τους δημιουργούς. Αυτό μου ήρθε τώρα :P , οπότε δεν μπορώ να πάρω θέση χωρίς να το σκεφτώ παραπάνω μόνος. Το θέτω σαν ερώτημα και όποιος θέλει ας το σχολιάσει.

 

Παραθέτω ενδεικτικό βίντεο.

https://www.youtube.com/watch?v=jVzljHbP9Rc

Επεξεργασία από ΔαΔηΡάθυμος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.