Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι δικές μου προτάσεις για τα signings στο 3ο The Comic Con


christs

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Φτασαμε 2 εβδομαδουλες μονάχα πριν το μεγαλο event της πολης μου! Ποιο αλλο, απο το The Comic Con :love2:

 

Σκεφτηκα να αναφερω καποιες προτασεις, ιδιως των κομικς που υπαρχουν στην ελληνικη σειρα, ωστε να βοηθησω (αν βοηθησω) οποιον δεν εχει ασχοληθει ιδιαιτερα, τυγχανει να εχει αυτα τα κομικς και θα παρευρεθει στο comic con! :xm:

 

Θα αφησω στην απ εξω τον μεν Ντισνευκο γιατι ο αγαπητος μας φιλος Γιωργος εχει ηδη κανει αντιστοιχο τοπικ και με εχει καλυψει με τις προτασεις του (εκεινα θα του παω και εγω), και τον Achde, μιας και δεν ειναι δα και δυσκολο να αποφασισεις, πας και αγοραζεις τα Λουκυ Λουκ απο το 76 ως το 81, και εχεις τα 6 Λουκυ Λουκ που σχεδιασε! ;):eimai:

 

Οπότε, παμε στους επόμενους 3 (αφηνω και τον Κεραμιδά απ εξω :PPP: ), δηλαδη, Manco, Simpson, Mckane!

 

ποιο ειναι το κοινο αυτων των 3? πολύ σωστά! η σειρα Hellblazer !! :D

 

1) Leonardo Manco - All His Engines . το συγκεκριμένο τομάκι , εχει το run που έγραψε ο διασημος Mike Carey , και σχεδίασε ο "δικος μας" Μanco. Δεν το εχω διαβασει ακομα, αλλά εχοντας ψαξει πολλες κριτικες, μιλούν για ενα καλο story. Ξεφυλλιζοντας το, μου αρεσε πολυ το σχέδιο, μιας και αυτο ειναι το μελημα για το signing. :P Το πηρα και σε Hardcover, που ειναι για αρχόντους όπως θα λεγε και ο κυριος Αβγολέμονος.

 

2) William Simpson - Hellblazer - Dangerous Habits

 

δεν εχω πολλά να πω, διαβαστε και την παρουσιαση του κωτσου στο φορουμ. Η ισως καλυτερη ιστορια Hellblazer που εχει γραφτει, ιδανικη για να ξεκινησεις με τον αντι-ηρωα. Must have, και must be signed.

 

Hellblazer vol.6 - Bloodlines. Δεν το εχω, και δεν το εχω διαβασει, ωστόσο ειναι το volume που περιλαμβάνει τη δουλειά του Simpson πέραν αυτης στο Dangerous Habits και στο τεύχος 75 (δειτε παρακατω). Οπότε, αν θελει καποιος να εχει με υπογραφη ολο του το εργο στη σειρα, καλη ωρα σαν και μενα, του παει αυτο μαζι με τα αλλα 2 και καλυφθηκε.

 

Hellblazer- Τεύχος 75 - έχει σχεδιάσει τη 2η ιστορία που περιέχεται στο συγκεκριμένο τεύχος με το εμβληματικό εξώφυλλο.

 

 

3) Dave Mckean - κόμικς του που βρισκονται και στα ελληνικα:

a) The Sandman - Αιώνιες Νύχτες . η ιστορια "Απόγνωση" είναι σε σχεδιο δικό του.

b) Death - The high cost of living . Είναι μερος των καλλιτεχνών για την εικονογράφηση του.

c) Arkham Asylum . Ολοι το ξερατε, γι αυτο ειπα να το βαλω προς το τελος. Must be signed κομικ.

 

3) Dave Mckean - κόμικς του που θα παμε με το αγγλικο στο χερι:

 

ανοίγω τα κιτάπια μου , και βλεπω οτι ο αγαπητος κυριος McKean εχει ασχοληθει με τα πρωτα 21 covers της σειρας Hellblazer, εχει σχεδιασει ολη τη διασημη ιστορια 27 (Hold me) , οπως και την 40, και εχει επισης παρει μερος στα τευχη 35 και 62. Τι κανουμε λοιπον για να διευκολυνουμε τη ζωη μας?

- Original Sins (ή  The Devil you know ή The Fear Machine)

ειναι τα 3 τομάκια που περιεχουν τα εξωφυλλα που σχεδιασε ο Mckean. Ετσι γλιτωνουμε να ψαχνουμε τα original τευχη (που αντε βρες τα δηλαδη), και παιρνουμε υπογραφη σε καποιο απο τα εμβληματικα εξωφυλλα που σχεδιασε. Προσωπικη επιλογη, ο τομος Original Sins, με το cover του #1 να θεωρω οτι ειναι το πιο σπουδαιο.

 

#27 - Hold me. Παρέα με τον Neil Gaiman, εφτιαξε αυτο το τευχος/ιστορία , που ειναι απ τα διασημα και τα πιο αγαπητα της σειρας. Αν δεν το εχετε, μπορειτε να βρειτε το τευχος μεσα στον τομο The Family Man vol.4 ή στον τομο The Hellblazer Collection. Ο τελευταιος τομος που ανεφερα ειναι ιδιαιτερα αξιοσημειωτος, μιας και περιλαμβανει πλην του Hold me, και ενα τευχος Dangerous Habits, οποτε ειναι ιδανικος για multiple signing (πραγμα που θα κανω) :D

 

Αυτες λοιπον ειναι οι δικες μου προτασεις , οσον αφορα το signing, και τον τροπο ανευρεσης των καλυτερων ιστοριων τους. Εννοειται πως οι συγκεκριμενοι κυριοι εχουν ασχοληθει και με αλλα κομικς / εχουν κανει και αλλες σημαντικες δουλειες, ωστοσο μιας και δεν τις κατειχα ουτε πριν, ουτε και θα τις κατεχω μετα το signing, προτιμησα απλά να μιλησω γι αυτα που εψαξα και εντρυφησα.

 

Για το τελος, ενα φωτογραφικο υλικο , μιας και ειμαι σχεδον ετοιμος και προπονημενος για τις υπογραφες!

 

 

post-23613-0-89954100-1492864519_thumb.jpg

 

 

post-23613-0-18850700-1492864555_thumb.jpg

 

 

post-23613-0-32017400-1492864577_thumb.jpg

 

και μια φωτο και με ντισνευ μεσα, για να μη παθουν στερητικο συνδρομο τα ντισνευάκια που θα μας διαβασουν :PPP:

 

post-23613-0-78559700-1492864625_thumb.jpg

 

:beer:

Επεξεργασία από christs
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αν και δεν θα καταφέρω να έρθω στο όμορφο αυτό con,πολλά μπράβο για την πρωτοβουλία σου να γράψεις αυτό το χρήσιμο θέμα που πιστεύω ότι θα βοηθήσει τους μη πληροφορημένους συλλέκτες-αναγνώστες να βγάλουν άκρη...! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3019 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Θα βοηθήσει κανένας εμας τους αδαείς, να βρούμε κάτι για Giada??

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Για τον Achde μην ξεχνάτε τη συμμετοχή του στο tribute του Uderzo που υπάρχει και στα ελληνικά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Θα βοηθήσει κανένας εμας τους αδαείς, να βρούμε κάτι για Giada??

Tσιμπα το last Μικυ Μαους, η 2η ιστορια ειναι σε σχεδιο δικο της!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Προσθέτω κι εγώ τις προτάσεις που θεωρώ must για Dave McKean.

 

Cages: Εξαιρετικό κόμικ σε σενάριο και σκίτσο McKean. (Πάνω σε αυτό θέλω να του κάνω και άπειρες ερωτήσεις)

Dustcovers The Collected Sandman Covers: Σε ένα τόμο όλα τα εξώφυλλα του Sandman με μικρό σχολιασμό από τους Gaiman και McKean

Η Μαγεία της πραγματικότητας - Richard Dawkins: Πάρα πολύ καλό βιβλίο με απλή εξήγηση βασικών επιστημονικών αρχών. H εικονογράφηση από τον McKean είναι καταπληκτική. 

 

post-11317-0-16518000-1493036190_thumb.jpgpost-11317-0-86262200-1493036226_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Γεια σου ρε Blackbeard! το cages και το τελευταιο δικο του ευελπιστω να μου φτασουν εγκαιρως για να του τα παω για υπογραφη :pray:

 

Ο χαζος ξεχασα να παρω απο τη βιβλιοθηκη του πατρικου μου τη "μαγεια της πραγματικοτητας" που ηθελα να μου υπογραψει  :wall:  (επισης δεν πηρα ουτε ενα ντιζνει  :wall: )

Λεω να του παω, περαν του συλλογικου death και του Arkham, και τον 10ο τομο (εκτος του 1ου για ευνοητους λογους) sandman που εχει ευχαριστια προς αυτον απο τον Gaiman  ;) 

 

αυτό που ειπες για την εκδοση με τα εξωφυλλα οτι εχει και μινι σχολιασμο με εψησε!!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.