Μετάβαση στο περιεχόμενο

FILMISH: ΕΝΑ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ


leonidio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
FILMISH: ΕΝΑ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ
Σενάριο/Kείμενα:
Edward Ross
Σχέδιο:
Edward Ross
Hμερ. έκδοσης:
04-2017
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Κοινωνικό
Μέγεθος:
17.0 x 23.5
Σελίδες:
204
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Πρωτότυπος τίτλος:
Filmish (Self Made Hero, 2015)
Προέλευση:
Βρετανική
ISBN:
978-960-954-033-9

  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

FILMISH_0001.jpg  FILMISH_0001z.jpg

 

Ονομαστική τιμή: 19,00 ευρώ

Ξεκαθαρίζω από την αρχή: αν και κόμικ, αυτό το έργο δεν απευθύνεται πρωτίστως σε φίλους των κόμικς, αλλά σε φίλους του κινηματογράφου και μάλιστα σε όσους έχουν κάποιο - έστω και ελάχιστο - θεωρητικό υπόβαθρο και έχουν δει και κάποιες, ας πούμε, πιο δύσκολες ταινίες. :)

Ουσιαστικά πρόκειται για ένα εικονογραφημένο ταξίδι σε κάποιες μορφές του κινηματογράφου και πώς κάποια στοιχεία φαίνονται σε ορισμένες ταινίες (σκηνικά, φωνή, τεχνολογία), αν και παραδόξως απουσιάζουν τα πιο σημαντικά συστατικά του κινηματογράφου: φωτογραφία, σενάριο και φυσικά σκηνοθεσία.

Οι απόψεις και οι πληροφορίες που εκφράζονται είναι πολύ ενδιαφέρουσες για όσους έχουν ασχοληθεί και έχουν διαβάσει κείμενα σχετικά με τον κινηματογράφο, αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα είναι σε μεγάλο βαθμό αδιάφορες ή/και κουραστικές (ίσως και εκνευριστικές) σε όσους δεν έχουν ασχοληθεί με παρόμοια κείμενα. Η εμμονή του συγγραφέα σε συγκεκριμένες ιδέες και η διαρκής παράθεση κειμένων από άλλα βιβλία, νομίζω ότι θα κουράσει τους μη εξοικειωμένους αναγνώστες.

Προσωπική άποψη, λαμβάνοντας υπόψη όλα τα παραπάνω: ενδιαφέρουσα δουλειά, καλύπτει μεγάλο φάσμα ταινιών (από το "Πολύ σκληρός για να πεθάνει" έως τον "Καθρέφτη" του Ταρκόφσκι, για να αναφέρω μόνο δύο παραδείγματα - παρεμπιπτόντως, αμφότερα εκθειάζονται :) ), αλλά στην ουσία πρόκειται για δοκίμιο το ποίο απλά δόθηκε με τη μορφή κόμικς και όχι για καθαρό κόμικς. Δεν συμφωνώ με όλα όσα γράφει ο δημιουργός, αλλά  από την άλλη, θα ήταν αφύσικο να συμφωνούσα σε όλα :)

 

Δυστυχώς, η εικονογράφηση είναι διεκπεραιωτική και κατά τη γνώμη μου, μέτρια.

 

Εξαιρετική έκδοση, μόνο καλά λόγια έχω να γράψω: ιλουστρασιόν χαρτί, εξαιρετική μετάφραση και επιμέλεια, οι τίτλοι των ταινιών έχουν αποδοθεί, όπου είναι δυνατόν με τον τίτλο με τον οποίο είναι γνωστή η ταινία στην Ελλάδα (μόνο ένα λαθάκι παρατήρησα: ο Δόκτωρ Μαμπούζε, έχει μεταφραστεί ως Μαμπύς), στο τέλος υπάρχουν οι σημειώσεις του δημιουργού, ευρετήριο των ταινιών, οι οποίες αναφέρονται στο έργο, καθώς και βιβλιογραφία ανά κεφάλαιο.

 

Συμπέρασμα: εξαιρετική έκδοση, ενδιαφέρον βιβλίο (παρά τις όποιες ενστάσεις μου), το πρόβλημα είναι ότι, κατά τη γνώμη μου, απευθύνεται σε λίγους. Ξεφυλλίστε προσεκτικά πριν αγοράσετε. :)

 

Κατά τα άλλα, αξιέπαινη προσπάθεια από την εκδοτική, της αξίζουν πολλά συγχαρητήρια. :)

 

Εδώ μπορείτε να διαβάσετε συνέντευξη του δημιουργού.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι μέχρι στιγμής φεύγει σα ζεστό ψωμάκι!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Το τελειωσα πριν μερικες μερες και να πω οτι ηταν απλα εξαιρετικο! Μου αρεσαν παρα πολυ οι κατηγοριες που το ειχε χωρισει και σε μεγαλο βαθμο η αναλυση που εκανε (ενταξει ταυτιση αποψεων δεν εχεις με κανενα 100% αλλα πιστευω ο τυπος εχει μελετησει πολλες ταινιες).  Φυσικα οπως αναφερθηκε ηδη ειναι ουσιαστικα ενα ντοκιμαντερ για τον κινηματογραφο σε μορφη κομικ οποτε ειναι ενα ιδιαιτερο κομικ.

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Μιας και τα κόμικς και το σινεμά είναι 2 από τα κυριότερα ενδιαφέροντά μου, με το που ανακάλυψα την ύπαρξη αυτού του κόμικ, έσπευσα να το παραγγείλω. Συγκεκριμένα, το βρήκα φθηνότερα από όλα τα σάιτ στην ιστοσελίδα της εκδοτικής, στα 13 ευρώ. Όχι ότι τσιγκουνεύτηκα να δώσω μισό ευρώ παραπάνω στην Πρωτοπορία, αλλά από το να περιμένω να το φέρουν (έλεγε παραγγελία 2-5 μέρες κλπ και από την εμπειρία μου φτάνει στο διβδόμαδο τελικά μέχρι να τα μαζέψουν και να σου έρθουν), προτίμησα αυτό ως ταχύτερη λύση. Έκανα την παραγγελία λοιπόν στο site των εκδόσεων Χαραμάδα, αλλά προς το παρόν αντιμετωπίζω μια πλήρη ανοργανωσιά. Μου ήρθε κανονικά mail ότι δέχτηκαν την παραγγελία. Έστειλα πάλι εγώ σήμερα να ρωτήσω πότε περίπου να το περιμένω. Προς μεγάλη μου έκπληξη, μου ζήτησε να ξαναδώσω διεύθυνση και με ρώτησε αν θέλω να μου έρθει με αντικαταβολή ή θα πληρώσω με Paypal, κάτι που έχω ήδη κάνει. Περίεργα πράγματα, ελπίζω να πάνε όλα εντάξει. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

On 2/7/2020 στο 4:00 ΜΜ, Tsaklas είπε:

Έκανα την παραγγελία λοιπόν στο site των εκδόσεων Χαραμάδα, αλλά προς το παρόν αντιμετωπίζω μια πλήρη ανοργανωσιά. Μου ήρθε κανονικά mail ότι δέχτηκαν την παραγγελία. Έστειλα πάλι εγώ σήμερα να ρωτήσω πότε περίπου να το περιμένω. Προς μεγάλη μου έκπληξη, μου ζήτησε να ξαναδώσω διεύθυνση και με ρώτησε αν θέλω να μου έρθει με αντικαταβολή ή θα πληρώσω με Paypal, κάτι που έχω ήδη κάνει. Περίεργα πράγματα, ελπίζω να πάνε όλα εντάξει. 

Τελικά τι έγινε? Εγώ το είχα πάρει από το LA Comics Festival και όταν το πρωτοείδα ήμουν τόσο ενθουσιασμένος που δεν κοίταξα καν την τιμή, έδωσα γύρω στα 15-20 ευρώ. Να πω την αλήθεια πιστεύω τα άξιζε. Έχει πλούσιο υλικό και γίνονται αναφορές σε ταινίες όλων των ειδών και όλων των εποχών. Ακόμα και οι μεγαλύτεροι cinephiles σίγουρα θα βρουν μια ταινία που δεν την είχαν ακουστά ή θα μάθουν κάτι καινούριο. Το σχέδιο είναι απλό αλλά καταλαβαίνεις κατευθείαν ποια ταινία απεικονίζεται οπότε δεν έχω παραπάνω απαιτήσεις. Στο τέλος έχει και μία λίστα με όλες τις ταινίες που αναφέρθηκαν οπότε αν ποτέ ξεμείνεις από ταινίες για να δεις, ξέρεις που να ψάξεις!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

1 λεπτό πριν, Bilis είπε:

Τελικά τι έγινε? Εγώ το είχα πάρει από το LA Comics Festival και όταν το πρωτοείδα ήμουν τόσο ενθουσιασμένος που δεν κοίταξα καν την τιμή, έδωσα γύρω στα 15-20 ευρώ. Να πω την αλήθεια πιστεύω τα άξιζε. Έχει πλούσιο υλικό και γίνονται αναφορές σε ταινίες όλων των ειδών και όλων των εποχών. Ακόμα και οι μεγαλύτεροι cinephiles σίγουρα θα βρουν μια ταινία που δεν την είχαν ακουστά ή θα μάθουν κάτι καινούριο. Το σχέδιο είναι απλό αλλά καταλαβαίνεις κατευθείαν ποια ταινία απεικονίζεται οπότε δεν έχω παραπάνω απαιτήσεις. Στο τέλος έχει και μία λίστα με όλες τις ταινίες που αναφέρθηκαν οπότε αν ποτέ ξεμείνεις από ταινίες για να δεις, ξέρεις που να ψάξεις!

Μου ήρθε κανονικά μετά από 2-3 μέρες από τη δημοσίευσή μου. Δεν το έχω διαβάσει όλο ακόμα, έχω τσεκάρει τα 2-3 πρώτα κεφάλαια. Είναι πολύ ενδιαφέρον αλλά δεν είναι κλασικό κόμικ. Μοιάζει με θεωρία κινηματογράφου, υπό αυτή την έννοια ίσως ώρες-ώρες γίνεται λίγο κουραστικό, αλλά έχει σίγουρα πολύ ωραία πράγματα και πληροφορίες μέσα. Εννοείται απευθύνεται αποκλειστικά σε σινεφίλ, οι υπόλοιποι θα βαρεθούν πολύ γρήγορα. Εν τω μεταξύ εγώ σταματάω συνέχεια για να προσθέσω όσες ταινίες δεν γνώριζα στο watchlist μου στο IMDB οπότε η ανάγνωση μου παίρνει ακόμα παραπάνω :lol: Όταν το τελειώσω θα γράψω ολοκληρωμένη κριτική εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

8 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Μου ήρθε κανονικά μετά από 2-3 μέρες από τη δημοσίευσή μου. Δεν το έχω διαβάσει όλο ακόμα, έχω τσεκάρει τα 2-3 πρώτα κεφάλαια. Είναι πολύ ενδιαφέρον αλλά δεν είναι κλασικό κόμικ. Μοιάζει με θεωρία κινηματογράφου, υπό αυτή την έννοια ίσως ώρες-ώρες γίνεται λίγο κουραστικό, αλλά έχει σίγουρα πολύ ωραία πράγματα και πληροφορίες μέσα. Εννοείται απευθύνεται αποκλειστικά σε σινεφίλ, οι υπόλοιποι θα βαρεθούν πολύ γρήγορα. Εν τω μεταξύ εγώ σταματάω συνέχεια για να προσθέσω όσες ταινίες δεν γνώριζα στο watchlist μου στο IMDB οπότε η ανάγνωση μου παίρνει ακόμα παραπάνω :lol: Όταν το τελειώσω θα γράψω ολοκληρωμένη κριτική εδώ.

Υπέροχα! Για να μην κουράζεσαι, υπάρχει ολόκληρη η λίστα στο Letterboxd: https://letterboxd.com/jonny5244/list/filmish/ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

21 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Μου ήρθε κανονικά μετά από 2-3 μέρες από τη δημοσίευσή μου. Δεν το έχω διαβάσει όλο ακόμα, έχω τσεκάρει τα 2-3 πρώτα κεφάλαια. Είναι πολύ ενδιαφέρον αλλά δεν είναι κλασικό κόμικ. Μοιάζει με θεωρία κινηματογράφου, υπό αυτή την έννοια ίσως ώρες-ώρες γίνεται λίγο κουραστικό, αλλά έχει σίγουρα πολύ ωραία πράγματα και πληροφορίες μέσα. Εννοείται απευθύνεται αποκλειστικά σε σινεφίλ, οι υπόλοιποι θα βαρεθούν πολύ γρήγορα. Εν τω μεταξύ εγώ σταματάω συνέχεια για να προσθέσω όσες ταινίες δεν γνώριζα στο watchlist μου στο IMDB οπότε η ανάγνωση μου παίρνει ακόμα παραπάνω :lol: Όταν το τελειώσω θα γράψω ολοκληρωμένη κριτική εδώ.

Δυστυχώς δεν το έχω αγοράσει ακόμη, παρόλο που λατρεύω τον Κινηματογράφο... Είναι στο πρόγραμμα όμως κι ελπίζω να μην το έχω χάσει όταν επιτέλους το πάρω απόφαση. Τη "Watchlist" εσύ τη χρησιμοποιείς ως want list; Εγώ το αντίθετο... Εκεί tickάρω όσες παραγωγές έχω παρακολουθήσει κι έχω ξεχωριστή want list φτιάξει γι' αυτές που αναζητώ ή που έχω στην κατοχή μου, αλλά δεν έχω παρακολουθήσει ακόμη (και διάφορες άλλες λίστες μ' εξυπηρετούν για προσωπική χρήσω, όπως σε ποιο μέσον (cinema, TV, VHS, DVD, ripped) έχω παρακολουθήσει τι). Νομίζω κάπου διάβασα ότι χρησιμοποιείται και με τους δύο τρόπους η λίστα αυτή. Πιο λογικό μου ακούγεται βέβαια στην κύρια λίστα της βάσης να βλέπεις ως tickαρισμένη μια ταινία που έχεις ήδη παρακολουθήσει! Γενικότερα δεν το πρόσεξαν αυτό στην κατασκευή της και δυστυχώς το αντέγραψαν κατά τον ίδιο τρόπο και άλλοι (π.χ. "The Movie DB"). Βλέπω στη λίστα που παρέθεσε ο Billis ότι έχει πολύ ενδιαφέρουσες ταινίες, αλλά ελάχιστες μου είναι άγνωστες ή που να μην τις έχω σημειωμένες ήδη στη want list μου. Φαντάζομαι ότι δεν είναι προτεινόμενες όλες αυτές, βέβαια, μιας και μου κάνει εντύπωση που δεν έχει ούτε μία Ελληνική, αλλά παραθέτει ακόμα και μικρού μήκους ή "αριστουργήματα" όπως το "Pink Flamingos". Ούτε Γιουγκοσλαβικές βλέπω ή Βαλκανικές γενικότερα και δε ξέρω αν έχει παραθέσει κάτι από Bollywood. Αλλά και τι να πρωτοβάλεις εδώ που τα λέμε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

6 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Δυστυχώς δεν το έχω αγοράσει ακόμη, παρόλο που λατρεύω τον Κινηματογράφο... Είναι στο πρόγραμμα όμως κι ελπίζω να μην το έχω χάσει όταν επιτέλους το πάρω απόφαση. Τη "Watchlist" εσύ τη χρησιμοποιείς ως want list; Εγώ το αντίθετο... Εκεί tickάρω όσες παραγωγές έχω παρακολουθήσει κι έχω ξεχωριστή want list φτιάξει γι' αυτές που αναζητώ ή που έχω στην κατοχή μου, αλλά δεν έχω παρακολουθήσει ακόμη (και διάφορες άλλες λίστες μ' εξυπηρετούν για προσωπική χρήσω, όπως σε ποιο μέσον (cinema, TV, VHS, DVD, ripped) έχω παρακολουθήσει τι). Νομίζω κάπου διάβασα ότι χρησιμοποιείται και με τους δύο τρόπους η λίστα αυτή. Πιο λογικό μου ακούγεται βέβαια στην κύρια λίστα της βάσης να βλέπεις ως tickαρισμένη μια ταινία που έχεις ήδη παρακολουθήσει! Γενικότερα δεν το πρόσεξαν αυτό στην κατασκευή της και δυστυχώς το αντέγραψαν κατά τον ίδιο τρόπο και άλλοι (π.χ. "The Movie DB"). Βλέπω στη λίστα που παρέθεσε ο Billis ότι έχει πολύ ενδιαφέρουσες ταινίες, αλλά ελάχιστες μου είναι άγνωστες ή που να μην τις έχω σημειωμένες ήδη στη want list μου. Φαντάζομαι ότι δεν είναι προτεινόμενες όλες αυτές, βέβαια, μιας και μου κάνει εντύπωση που δεν έχει ούτε μία Ελληνική, αλλά παραθέτει ακόμα και μικρού μήκους ή "αριστουργήματα" όπως το "Pink Flamingos". Ούτε Γιουγκοσλαβικές βλέπω ή Βαλκανικές γενικότερα και δε ξέρω αν έχει παραθέσει κάτι από Bollywood. Αλλά και τι να πρωτοβάλεις εδώ που τα λέμε...

Εμένα μου φαίνεται πιο εύκολο να βάζω όσα θέλω να δω στο watchlist γιατί όσα έχω δει τα βαθμολογώ οπότε είναι συγκεντρωμενα στα Ratings μου. 

 

Απ όσο έχω διαβάσει μέχρι τώρα, έχει συμπεριλάβει αρκετές ταινίες, πολλές γνωστές αλλά σίγουρα ακόμα και ο μεγαλύτερος γνώστης θα βρει κάποια που δε γνωρίζει. Θυμάμαι χαρακτηριστικά μια που είχε μόνο μερικές εκατοντάδες ψήφους στο IMDB και ήταν τελείως πειραματικό σινεμά. Από εκεί και πέρα όντως αρκετές από όσες έχει είναι κυρίως Αμερικανικές, αλλά οκ όπως είπες κι εσύ τι να πρωτοβαλει. Αν έβαζε από κάθε χώρα σημαντικές ταινίες θα έβγαινε το κόμικ τεράστιο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

20 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Δυστυχώς δεν το έχω αγοράσει ακόμη, παρόλο που λατρεύω τον Κινηματογράφο... Είναι στο πρόγραμμα όμως κι ελπίζω να μην το έχω χάσει όταν επιτέλους το πάρω απόφαση. Τη "Watchlist" εσύ τη χρησιμοποιείς ως want list; Εγώ το αντίθετο... Εκεί tickάρω όσες παραγωγές έχω παρακολουθήσει κι έχω ξεχωριστή want list φτιάξει γι' αυτές που αναζητώ ή που έχω στην κατοχή μου, αλλά δεν έχω παρακολουθήσει ακόμη (και διάφορες άλλες λίστες μ' εξυπηρετούν για προσωπική χρήσω, όπως σε ποιο μέσον (cinema, TV, VHS, DVD, ripped) έχω παρακολουθήσει τι). Νομίζω κάπου διάβασα ότι χρησιμοποιείται και με τους δύο τρόπους η λίστα αυτή. Πιο λογικό μου ακούγεται βέβαια στην κύρια λίστα της βάσης να βλέπεις ως tickαρισμένη μια ταινία που έχεις ήδη παρακολουθήσει! Γενικότερα δεν το πρόσεξαν αυτό στην κατασκευή της και δυστυχώς το αντέγραψαν κατά τον ίδιο τρόπο και άλλοι (π.χ. "The Movie DB"). Βλέπω στη λίστα που παρέθεσε ο Billis ότι έχει πολύ ενδιαφέρουσες ταινίες, αλλά ελάχιστες μου είναι άγνωστες ή που να μην τις έχω σημειωμένες ήδη στη want list μου. Φαντάζομαι ότι δεν είναι προτεινόμενες όλες αυτές, βέβαια, μιας και μου κάνει εντύπωση που δεν έχει ούτε μία Ελληνική, αλλά παραθέτει ακόμα και μικρού μήκους ή "αριστουργήματα" όπως το "Pink Flamingos". Ούτε Γιουγκοσλαβικές βλέπω ή Βαλκανικές γενικότερα και δε ξέρω αν έχει παραθέσει κάτι από Bollywood. Αλλά και τι να πρωτοβάλεις εδώ που τα λέμε...

Εγώ δεν πολυχρησιμοποιώ watchlists, απλώς βλέπω ότι ταινία τυχαίνει να είναι στην τηλεόραση. Πιστεύω έχει περισσότερο ενδιαφέρον έτσι. Έχω βέβαια στο μυαλό μου 2-3 ταινίες που θέλω να δω και συνήθως τις βλέπω όταν δεν έχει τίποτα καλό η τηλεόραση. Τώρα το να χρησιμοποιεί κάποιος το watchlist για να βάζει τις ταινίες που έχει δει, πρώτη φορά το ακούω. Πάντα το χρησιμοποιούσα ως want list και αφού το Letterboxd έχει ειδική λειτουργία για να κάνεις log τις ταινίες που έχεις δει, το βρίσκω λίγο άσκοπο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Τελείωσα σήμερα το διάβασμα του Filmish.

 

Συνολικά ένα πολύ ενδιαφέρον κόμικ για τους φίλους του κινηματογράφου και ιδιαίτερα της ανάλυσής του. Αλλά αποκλειστικά και μόνο γι'αυτούς, δεν πρόκειται για κάποιο κόμικ με υπόθεση και ιστορία, είναι κυρίως πληροφοριακό πάνω στην ιστορία του σινεμά με μια περαιτέρω ανάλυση και κριτική ματιά πάνω σε συγκεκριμένα παραδείγματα, για να υποστηρίξει μια γενική τάση που παρατηρεί ο συγγραφέας.

 

Ομολογώ πολλές φορές καταλήγει λίγο δασκαλίστικο και εν μέρει κουραστικό όταν απλά δείχνει με το δάχτυλο ταινίες, όσο κι αν έχουν βάση τα όσα λέει και καταλαβαίνω από πού προέρχονται, σε μεγάλο βαθμό βρίσκοντάς με σύμφωνο. Σίγουρα δεν το προτείνω για αυτούς που τα πήραν στο κρανίο επειδή αποσύρθηκε το "Όσα Παίρνει ο Άνεμος" ως ρατσιστικό για να επανέλθει με επεξηγηματικό κείμενο. Είμαι βέβαιος ότι οι συγκεκριμένοι θα διαφωνήσουν με αρκετά κεφάλαια του βιβλίου όπου απλώνεται μια πιο κριτική ματιά πάνω σε πολλά δημοφιλή έργα. Τα υπόλοιπα κεφάλαια που αφορούν καθαρά πληροφορίες για τεχνοτροπίες και τάσεις του σινεμά, είναι και τα πιο ενδιαφέροντα. 

 

Να προσθέσω επίσης ότι περιέχει αρκετά spoiler για διάφορες ταινίες, οπότε θέλει προσοχή στο τι διαβάζετε, ειδικά αν είστε από αυτούς που ξενερώνουν με τις αποκαλύψεις.

 

Γενικά αν σας αρέσει το σίνεμα και είστε από αυτούς που δέχονται μια δεύτερη ματιά σε αγαπημένες ταινίες, όσον αφορά κάποιες απεικονίσεις τους, το προτείνω. Προσωπικά το χάρηκα, μου έμαθε μερικές ταινίες που δεν ήξερα, αλλά κυρίως μου έδωσε πολλές ακόμα γνώσεις για τον κινηματογράφο.

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • nikolas12 changed the title to FILMISH: ΕΝΑ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ
  • 1 year later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το είχα πάρει πέρυσι την άνοιξη και είπα να το πιάσω σήμερα. Πραγματικά το βρήκα υπέροχο από πολλές απόψεις. Είναι μια πολύ βαθιά μελέτη στην ιστορία του σινεμά, η οποία σπάει σε πολλά επιμέρους στοιχεία και αναλύει το κάθε ένα από αυτά. Το οπτικό κομμάτι, οι τοποθεσίες, τα μηνύματα, ο ήχος, η γλώσσα, τα θέματα που καταπιάνονται σε κάθε ταινία, ο Ross δεν τα αναλύει, αλλά μας τα δείχνει και με παραδείγματα. Δεν ασχολείται σε καμία περίπτωση με γνωστές ταινίες ή κουλτουριάρικες. Ο Ross μιλάει πραγματικά για όλα τα είδη και όλες τις χρονολογίες. Από άγνωστες ταινίες του 1915 μέχρι καλοκαιρινά blockbusters.

 

Από κουλτουρέ μέχρι εμπορικές και από κοινωνικές μέχρι περιπέτειες και horror. Μιλάμε για μια εξαιρετική και κυρίως συνολική προσέγγιση όσον αφορά το τι είναι σινεμά και πως κάθε στοιχείο του επηρέασε το κοινό και το θεατή σε κάθε πιθανή χρονική διάρκεια από την αρχή της ύπαρξης του! Για μένα δεν νοείται να είσαι σινεφίλ και να μην το έχεις δει, ίσα ίσα σημείωσα κάμποσα διαμαντάκια για να τα έχω υπ' όψιν μου μελλοντικά. Τώρα όσον αφορά το σχέδιο είναι αρκετά όμορφο και πιστό, αλλά όσο προχωρούσε είδα σε αρκετά σημεία ερασιτεχνισμό. Μου θύμισε φίλους μου που ασχολούνται με το σχέδιο σαν χόμπι και ουσιαστικά αναπαριστούν φωτογραφίες προσώπων. Έτσι και ο Ross φαίνεται σαν πολλές φορές απλώς να χρησιμοποιεί κοινό template στα πρόσωπα και τις εκφράσεις και να αλλάζει μικρές λεπτομέρειες. Σίγουρα όμως το αποτέλεσμα είναι θετικό και αυτή είναι μια δική μου ιδιαίτερη παρατήρηση.

 

Γενικά το Filmish έχει αρκετή πρωτοτυπία στις σελίδες του, ειδικά από μικρά στοιχεία όπως η μεταμόρφωση του αφηγητή σε κάποιον χαρακτήρα από τις ταινίες που μας περιγράφει ή διηγείται στο εκάστοτε σημείο και κυρίως δεν αφήνει οποιοδήποτε στοιχείο του σινεμά ασχολίαστο ή χωρίς να δώσει πολλά παραδείγματα ταινιών που έχουν να κάνουν με αυτό. Δεν έχω να πω περισσότερα, αν σας αρέσουν οι καλές ταινίες, το θεωρώ must.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.