Μετάβαση στο περιεχόμενο

THE FLASH: SEASON ZERO - ΓΡΗΓΟΡΟΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ!


leonidio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
FLASH (THE): SEASON ZERO - ΓΡΗΓΟΡΟΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ!
Σενάριο/Kείμενα:
Andrew Kreisberg, Marc Guggenheim, Ben Sokolowski, Lauren Certo
Σχέδιο:
Marcus To, Phil Hester
Hμερ. έκδοσης:
04-2017
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
17.0 x 25.0
Σελίδες:
56
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-497-991-2
Ονομαστική τιμή:
3,90€

  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

FLASHSEAZONZERO_0001.jpg  FLASHSEAZONZERO_0001z.jpg

 

Ένα ακόμη one-shot της Anubis, βασισμένο σε τηλεοπτική σειρά (είχε προηγηθεί το Supergirl). Όπως και η προηγούμενη έκδοση, έτσι και αυτή βασίζεται σε υλικό που είχε πρωτοδημοσιευτεί διαδικτυακά (η ελληνική έκδοση περιλαμβάνει τα κεφάλαια 9, 10, 20-22). Προφανώς, απευθύνεται σε άτομα που παρακολουθούν την τηλεοπτική σειρά και όχι απαραίτητα σε φίλους των κόμικς. :) .. Το σενάριο είναι ανώδυνο, το σκίτσο απλό, είναι σαφές ότι όπως και το Supergirl, έτσι και ο Flash, απευθύνονται πρωτίστως σε νεανικό κοινό, οι υπόλοιποι ας προσπεράσουν. :)

Σίγουρα δεν είναι κάτι που θα μείνει αξέχαστο, ας ελπίσουμε όμως να αποτελέσει εφαλτήριο και για άλλες εκδόσεις υψηλότερων προδιαγραφών :)

 

Η έκδοση είναι πολύ καλή, όπως συνήθως συμβαίνει με την Anubis. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Είναι εφαλτήριο :) Κάτι πρέπει να διαβάσουν οι 10χρονοι σήμερα προκειμένου να υπάρχουν αναγνώστες πιο ενήλικων τίτλων το 2030 :) Είναι σαν τα Χάιντι, Μόνικα και Χαρούμενες Ιστορίες :) 

 

Ξεκινάς βλέποντας Πικατσού και 10 χρόνια μετά είσαι τίγκα στα Futanari και τα Omorashi. :) Μην αρχίσω τώρα να δίνω ονόματα και διαλύω οικογένειες και συνειδήσεις... :lol:

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Ωραία επιλογή από την Anubis. Αν έκανε σωστή δουλειά και έβγαζε όλα τα τεύχη θα τα αγόραζα. Πάντως οι διαστάσεις είναι σχεδόν σαν τις αμερικάνικες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ωραία επιλογή από την Anubis. Αν έκανε σωστή δουλειά και έβγαζε όλα τα τεύχη θα τα αγόραζα. Πάντως οι διαστάσεις είναι σχεδόν σαν τις αμερικάνικες!

Είναι καλό; (Σχέδιο κλπ) Σκέφτομαι να το αγοράσω :thinking: Λατρεύω τη σειρά :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Είναι καλό; (Σχέδιο κλπ) Σκέφτομαι να το αγοράσω :thinking: Λατρεύω τη σειρά :)

 

Το σχέδιο εμένα μου άρεσε αλλα έχω δει και καλύτερα. Είναι κάπως ιδιαίτερο, όπως είναι και τα comics της σειράς Arrow, και ίσως σε κάποιους δεν αρέσει. Δεν ξέρω.

 

Το comic, όπως φαίνεται και από τον τίτλο του, είναι prequel της σειράς. Το σενάριο μέχρι εκεί που έχω διαβάσει ήταν okay αλλά το υπόλοιπο θέλω να το διαβάσω σε έντυπη έκδοση. Δεν είμαι φαν των digital. Θα αγοράσω τον τόμο της DC. Αν δεν το ξεχάσω θα επιστρέψω να γράψω την γνώμη μου όταν με το καλό το τελειώσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το σχέδιο εμένα μου άρεσε αλλα έχω δει και καλύτερα. Είναι κάπως ιδιαίτερο, όπως είναι και τα comics της σειράς Arrow, και ίσως σε κάποιους δεν αρέσει. Δεν ξέρω.

 

Το comic, όπως φαίνεται και από τον τίτλο του, είναι prequel της σειράς. Το σενάριο μέχρι εκεί που έχω διαβάσει ήταν okay αλλά το υπόλοιπο θέλω να το διαβάσω σε έντυπη έκδοση. Δεν είμαι φαν των digital. Θα αγοράσω τον τόμο της DC. Αν δεν το ξεχάσω θα επιστρέψω να γράψω την γνώμη μου όταν με το καλό το τελειώσω.

Αυτόν εννοείς; Μάλλον και εγώ το τομάκι θα πάρω :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Αυτόν εννοείς; Μάλλον και εγώ το τομάκι θα πάρω :)

 

Ναι, αυτός είναι. ;)
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η αλήθεια είναι πως περίμενα αλλιώς το στήσιμο του συγκεκριμένου κόμικ...!Είμαι fan της τηλεοπτικής σειράς,αλλά δεν γνωρίζω τίποτα για την Αμερικάνικη μεταφορά της στο χαρτί...!

 

Το τεύχος ουσιαστικά χωρίζεται σε 3 ιστορίες,οι οποίες δεν έχουν σχέση μεταξύ τους...!

 

Η πρώτη,με τίτλο "Κρυφή απειλή",μας περιγράφει μία επεισοδιακή διάσωση της Felicity από τον Flash...!Μας δείχνει κάποιους που την κυνηγούν,αλλά ούτε τον λόγο μας εξηγεί,ούτε μας δίνει μία συνέχεια...!Εάν ο αναγνώστης δεν έχει δει Flash/Arrow,το έχασε το παιχνίδι...!

 

Η δεύτερη έχει τίτλο "Μία συνηθισμένη ημέρα"...!Εδώ παρακολουθούμε ένα πλήρες εικοσιτετράωρο του κυρίου "γρήγορου",ο οποίος με αυταπάρνηση και αλτρουισμό σώζει όλους όσους έχουν ανάγκη...!Λιτό σενάριο,αλλά καλό...!Δεν χρειάζονται ιδιαίτερες γνώσεις για να διαβαστεί...!

 

Η τελευταία ιστορία,με τίτλο "Πάγος & Φωτιά",έχει σαν κεντρικό θέμα μία σειρά από flash backs που αναφέρονται στους Captain Cold και Heat Wave και στην έναρξη της εγκληματικής τους συνεργασίας...!Αρκετά καλή υπόθεση,με ικανοποιητικές σκηνές δράσης...!Μην περιμένετε όμως κάτι το σούπερ φανταστικό...!

 

Το σχέδιο είναι ικανοποιητικό,με πολλές γραμμές και λεπτομέρειες...!Σίγουρα όμως έχουμε απολαύσει πολύ καλύτερα...!

 

Προσωπικά θα προτιμούσα να υπήρχε μία ολόκληρη ιστορία,βασισμένη σε ένα επεισόδιο της σειράς,παρά ένα μικρό ποτ πουρί που,ειδικά στην πρώτη,δεν βγάζει νόημα...!

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

θα χαρακτηριζα το συγκεκριμενο τευχος , περιεργη επιλογη κομματιων. Ειναι κατι σαν ποτ πουρι κομματιων, ωστε να μπορεσει καποιος (σωστα αναφερθηκε και το νεανικο κοινο) να γνωρισει επι μερους στοιχεια του ηρωα, τους εχθρους του, τον χαρακτηρα του και το περιβαλλον του Flash. Αν γυρνουσα το χρονο πισω, τωρα που ξερω με τι εχει να κανει, δε θα το αγοραζα. :P δεν ειναι κακο, αλλά δεν ειναι και για μενα, που στα 27 μου θελω να διαβασω πεντε πραγματα παραπανω και πιο ποιοτικα ρε αδερφε για τον εκαστοτε ηρωα! Σεναριακα η πρωτη ιστορια ειναι απλα πυροτεχνημα με αναπαντητα απειρα ερωτηματα ,η δευτερη ιστορια ειναι ολοκληρωμενη αλλά πιο απλοική πεθαινεις, και η τριτη ιστορια ειναι prequel συγκρουσεων. Παρ ολα αυτα μια χαρα το σχεδιο, ακομη πιο πολλες χαρες η εκδοση της ανουμπις, με ωραιο χαρτακι.

 

Συμπερασμα, ειστε νεος/νεα? θελετε να γνωρισετε σιγα σιγα το χαρακτηρα, να παρετε μια γευση? καλουλα επιλογη. Ψαχνετε κατι ιδιαιτερο? προσπεραστε!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 22/4/2017 στο 11:44 ΠΜ, leonidio είπε:

Όπως και η προηγούμενη έκδοση, έτσι και αυτή βασίζεται σε υλικό που είχε πρωτοδημοσιευτεί διαδικτυακά (η ελληνική έκδοση περιλαμβάνει τα κεφάλαια 9, 10, 20-22)

Αυτό εδώ δεν το κατάλαβα... Εάν με "κεφάλαιο" Γιώργο, αναφέρεσαι σε τεύχη, πως γίνεται 5 τεύχη των 23 σελίδων να είναι αυτή εδώ η έκδοση με μόλις 56 σελίδες στο σύνολο; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.